NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAO VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 25 Februari 1888, 10 centiemen per nummer. 42stó Jaar, 2254. TROUWKLEED. ABONNEMENTPRIJS ANNONCEHiPRUS Politiek overzicht. HerinneringeD van het jaar 1814. Liberale redders. U it voer van appelen der Vereenigde- Staten en Canada in 1887. DËDENDERBÜDK Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men .schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Colqae San» 4F.LST, 22 FEBRUARI 1888. Engeland. Kiezingen voor 't Lager huis. Drie van de kiezingen waarop de bijzondere aandacht werd ingeroepen zijn ten voordeele der Gladstonianen, en bij gevolg ten gunste der Ieren, uitgeval len. Indien de regeering wel ooit een kaakslag heeft gekregen, dan is het wel die driedubbele veroordeeling, door het kiezerskorps op hare politiek uitgebracht. Te Dundee werd M. Firth, Gladstoni- aan, gekozen met 7856 stemmen tegen 5217 gegeven aan sir Henry Daly, Unio nist. Te West Southwark, eene wijk in Lon den, bekwam M. C^uston, Gladstomaan, 3638 stemmen, tegen 2444 bekomen door M. Beddal, konservatief. En ten slotte te Edimburg.waar de uni onisten hemel en aarde geroerd hebben om te zegevieren, behaalde M. Buchanan, Gladstomaan, 3294 stemmen en M. Ra leigh, unionist 5248. De ierschgezinden winnen eenen zetel in het Parlement. Redevoering van M. O'Brien. Er ligt in de redevoering, door den ierschen patriot in 't Lagerhuis uitgesproken, iets grootsch en edel, dat waarlijk het hart roert en dat een helder licht werpt op den strijd voor zelfbestaan en eigenrecht, die door de Ieren met zooveel hardnek kigheid wordt geleverd. Zijne woorden ontbloot van haat en wraakzucht maakten, na de meester lijke redevoering van M. Gladstone, een diepen indruk in de Kamer. De politiek der regeering, zegde M. O'Brien.heeft volkomen haar doel gemist. Zij heeft noch de National Leage, noch het plan of campaign vernietigd deland- lords zien zich verplicht met de pachters te onderhandelen. Ten gevolge der raad gevingen, door M. O'Brien aan zijne kie zers gegeven en waarvoor hij drie maan den in de gevangenis moest verblijven, heeft lady Kingston toegegeven aan de eischen harer pachters. Verre van dus het volk tot den oproer aan te hitsen, zooals lord Salisbury be weerd heeft, brengen de raadgevingen der iersche afgeveerdigden, rust en vrede in het land. De kommissarissen der regeering heb ben trouwens zelf verklaard dat de pach ters de bepalingen van het beruchte veld- totchtsplan met meeste gematigheid na leven. Geen den minsten aanval tegen M. Balfour komt voor in de redevoering van M. O'Brien. Gij lieden zijt separatisten, riep de spreker ten slotte uit tot de mi- HET DOOK P. CAUTEREELS, Pr. (7* Vervolg.) Ongelnkkige vrouwzuchtte de weeze, terwijl zij cenen traan van medelijden uit hare oogen vaagde... Mijne dochter, ging Anna voort, wees zou goed nog eens den laaUteu brief van mijnen Hen drik te lezen. Ach moeder denken wij liever aan wat anderszij is grievend genoeg dc siuarte die u den boezem verscheurt, waarom dien boezem nog tergen en prikkelen door treurige herinnerin gen Oh ik kau niet leven zonder van mijnen Heudrik te droomen Luister, moeder, ik Ad u wat beter voor- nisterieelen. Wij willen niets anders dan het geluk en de verbroedering der beide natiëngij wilt immers uwebeteugelings- politiek voortzetten en twist en twee dracht in 't land zaaien. Ik geloof dat het einde nabij is en dat de God der gerechtigheid weldra zal uit spraak doen. Wat ons betreft, wij zullen ten volle beloond zijn, wat ook ons lijden zij ge weest en wat wij ook nog mogen te ver dragen hebben voor onze heilige zaak, wanneer de zon van vrijheid in ons on gelukkig vaderland zal verrijzen. En, geloof het wel, op dien schoorien dag zal er in mijn hart geen plaats zijn voor haat tegen u, M. Balfour, ondanks hel lijden dat gij mij drie maanden lang hebt doen ondergaan in de gevangenis te Tullamore. Dan zal ik herhalen dat, door uwe hatelijke politiek, de vrijheid van Ierland vroeger zal gewonnen zijn. Die schoone woorden verdienen mee gedeeld te worden, al was het maar om te doen zien welke gevoelens die vader landers bezielen, die in de dagbladen worden uitgescholden voor schurken en gemeenè kerels en door de regeering worden vervolgd als lage misdadigers. Madrid, 19 tebr. De iandbouwgroep zal voor de aan staande kiezingen 7 kandidaten aanbie den. De strijd zal zeer hevig zijn, daar de afgeveerdigden van de spaansche midden- provinciën eene beschermende politiek eischen en vragen dat de beslissingen der landbouwvereeniging aangenomen wor den. M. Sagasta heeft een onderhoud gehad van 2 uren met M. Camozo, hoofd van den Iandbouwgroep der Kamers, over het ontwerp van belasting door den mi nister van financiën aangeboden. Troonsopvolging in Duilschland. De tijdingen uit San 'Remo zijn slecht, en. of de prins wel ooit den troon zijner vade ren zal beklimmen, dat weet God alleen. De toestand des kroonprinsen brengt weêr de kwestie op het tapijt of, gezien den hoogen ouderdom van den keizer, het niet wenschelijk ware reeds van nu af te voorzien in eene regelmat ige troons opvolging. Het gedacht van de instelling van een regentschap vindt overal tegenstand. In derdaad, het zou wel onnuttig zijn indien de prins bepaald veroordeeld is, en het zou wel hatelijk zijn voor den hoogen lijder indien hij, nog altijd hopende op genezing, een regentschap zag ingesteld worden, alsof men reeds op zijne dood wachtte Doch de noodzakelijkheid dwingt. Hel dere en onpartijdige geesten hebben doen inzien dat prins Wilhelm misschien spoe dig tot den troon zal geroepen worden. De keizer heeft nu zelf verzocht dat de stellen. Gij en ik, wij hebben alle vertrouwen in O. L. V. van Hanswyck aan baar hebben wij onzen nood geklaagd en zij tieeft ons geholpen tot tiaar namen wij onzen toevlucht in al de akelige omstandigheden die wij beleefden, en zij heeft ons bewaard, ons verlostzij is de trooslcresse tier bedrukten lol tiaar zullen wij morgen wc- derkeerenzij zal de wonden genezen die de droefheid in uw harte heeft geslagen... 4 Ik hoop het zuchtte Anna. Begeven wij ons ter ruste, moeder mor gen zal ik u een weinig vroeger dan naar gewoonte opwekken, opdat wij langer zouden kunnen bid den... De weduwe, liet gezeggen, deed haar avondge bed cn begaf zich naar hare slaapstede, terwijl Charlotte met eenig huiswerk bezig was. Toen deze dc verzekering bad dat dc vrouw was inge slapen, trok zij de schuif ccncr kas open cn haalde eenen prachtig gewerkten kraag dien zij in een doosje sloot en op de tafel plaatste. Dan verliet zij eenige oogenblikkcn hare woning en keerde weder niet eene ofTcrkcers die zij met veelkleurige ban den versierde, en eindelijk begaf zij op hare beurt zich ter rust. Des anderdaags, vroeg in den morgen, verlieten dc twee vrouwen bare woning Charlotta droeg het doosje en Anna droeg de offerkeers zij spra ken geen woord maar baden inwendig met vurig heid. Zij naderden den schooncn tempel van Hans- jonge prins zich aan hel bestuur zou ge wennen, zoodat zijn kleinzoon zich nu werkelijk met 's lands zaken bezig houdt, onder de leiding van een ervaren raads heer. Men meldt uit San Remo aan den Rap pel De toestand van den kroonprins schijnt wanhopig te zijn, misschien zal hij den nacht niet meer doorleven. In de duitsclie ambassade erkent men dat al de telegrammen van verergering getuigen. Een brief uit Berlijn aan de Figaro schetst den toestand van den kroonprins als zeer erg er is eene plotselinge ver stikking te vreezen. De geneesheeren geven den prins ten uiterste nog 12 dagen te leven. De keizer heeft zich heden met prins en prinses Wilhelm aan het venster ver toond. Hel avondbulletin is verschenenSlaap onderbroken door hoest, geen koorts overvloedige uitspuwing van bloedflui- men algemeene toestand goed. Indien men een einde wil brengen aan de crisis die in landbouw, nijverheid en koophandel blijft voortwoeden en een tijdstip van waren bloei in alles en van overvloed voor allen zien aanbreken, wat moet men doen Onze liberalen, zoo men hen gelooven wilde, kennen dit middel en doen het dan ook door hunne nieuwspapieren uitba zuinen. En welk is dit middel Luistert, want 't is dood eenvoudig Kiezers, roepen zij, stemt met Juni aanst. voor de liberale kandidaten, want als wij terug meester zullen wezen, zal alles, als bij tooverslag, van gedaante veranderen en zal Belgie in een waar luilekkerland herschapen zijn. Men ziet het, Landgenoten, het vraagt u geene moeite, eenvoudig den kiesstem- pel in 't blauw plaatsen en daarmee wordt de crisis gedempt en is alleman zoo gelukkig als 't maar zijn kan Maar Ja, Maar!!... spijtig is't dat de lessen der ondervinding ons leeren dat telkenmale de liberalen aan 't bestuur van 's landszaken voorzaten, zij ons on der de drukkendste belastingen van allen aard deden bukken, en dan nog boven dien jaarlijks millioenen en millioe- nen te kort kwamen om hunne schanda lige geldverkwistingen te dekken ten voordeele van hunnen eigen zak en dezen van hunne neefjes, kozijntjes en vrien dekens De Monitenr van dijnsdag der verle- dene week deelde de bepaalde regeling meè der begrooting van 1883, het laatste volle jaar van liberaal bestuur, en dit toont ons welke zonderlinge gelukkigma kers de liberalen zijn. wyck die met zijne prachtige koepel zich als een reuzengebouw ten hemel verheft, cn die, nn reeds gansch verlicht, te midden der duisternissen als eene vuurvonk stond te prijken. Vele godvruchtige Mcchclaren waren reeds in den tempel vergaderd en verhieven hunne har ten tot Maria. Anna cn Charlotta drongen door de menigte heen, naderden zoo dicht mogeiijk tot het altaar op welk hel beeld der hcilb'gc Maagd onder eenen troon is neergezet, en terwijl de weeze bare offergift voor dc Moeder Gods neer legde, onstak Anna bare keers cn plaatste die tus- schcu dc uuderen die reeds op cenen koperen bla ker brandden. Nu werd er veel en lang gebeden, en naarmate de smeekingen over de lippen der vrouwen vloei den, stroomden er troost cn rust iu bare barten .Nooit neemt men te vergeefs zijnen toevlucht tol Maria Dc dageraad verscheen reeds een weinig later tintelden de eerste zonnestralen door de ramen der kerk op de biddende menigte dc lichten werden uitgedoofd bet was dag, en nog baden Anna en Charlotta zonder ophouden. Dan ver spreidden zich de zoetluidcndc orgeltoonen onder de beuken cn de koepel van den tempel de die naren des Heeren beklommen hel altaar de lof zangen stegen omhoog met den geurenden wie rook... reeds was hel onbloedig sacrificie voltrok ken, en nog baden Anna en Charlotta dc zielen dier vrouwen zweefden in hoogere, in zalige, in De rekening sluit met een tekort van niet min dan achttien millioeii franks 1 1 centiemen Waren de liberale gelukkigmakers door 't kiezerskorps niet afgedankt ge worden, voorzeker zou 't staatsbankroet heden een voltrokken feit wezen. Immers de liberalen en hun leger van neefjes, kozijntjes, vriendekens en vooral oiïicieele lediggangers gevoelden altijd meer en meer lust om aan dat zoo ge liefde geldschotelken, buik sla bij, te lekken en te trekken Wij gelooven waarlijk dat de liberalen het kiezerskorps aanschouwen als een rommelzoo van domhoofden of haf hou ten die geen hel minste begrijp hebben en niet verder zien dan hunnen neus lang is Doch weest gerust, heeren liberalen, het kiezerskorps weet en het zal het zich herinneren dat het de katholieken zijn die het tekort door de liberalen nagelaten Ilebben uitgedoofd en nog bovendien ver scheidene der hatelijke belastingen ge heven om in de noodwendigheden van den schoolstrijd, dien broeder oorlog, le voorzien, hebben afschaft!... Ja, de kiezers kennen het verschil tus- schen een liberaal en een katholiek lands bestuur. Onder de liberalen worden de openbare gejden op de schandelijkste wijze ver spild en verbrast, getuige het school- enkwest, 't welk zooveel honderden dui zenden door 't keelgat deed vliegen, terwijl zij, onder de katholieken, met eene wijze spaarzaamheid worden be heerd en besteed aan al wat nuttig en voordeelig is tot het algemeen welzijn. Ja, ja, de kiezers kennen dat verschil en zullen het u bij de eerste gelegenheid nogmaals toonen HANDEL EN NIJVERHEID. Wij nemen uit Het Handelsblad de volgende bezonderecorrespondentie over welke het van M. Jos Hellemans der firma Van Os en Hellemans, fruithande laren te Londen heeft ontvangen, omdat wij denken dal de landbouwers onzer streek er voor hen wetenswaardige bij zonderheden zullen in aantreffen. Annapolis Nova Scolia, 2 febr. 1888. Ik had het genoegen u in meert 1887 uit Londen een artikel te zenden, over den invoer van fruit iu Engeland. Ik zal nog eenige bijzonderheden geven over den uitvoer van amerikaansche en cana- deesche appelen. Sedert september tot 31 december 1887 werden er verzonden naar Europa 452,140 vaten appelen, tegen een totaal van 662,785 vaten gedurende dezelfde maanden in 1886. troostvolle kringen, en hare lichamen waren als bewecgloos aan dc bidbank vastgeklonken Eindelijk, dc dag was reeds verre gevorderd Charlotta stond recht en aanzag Anna wier aan schijn met vreugd en genoegen wus overtrokken de dochter zag dat God hare wenschcn had ver hoord zij dankte nog zijne goedheid in korte doch vurige woorden, en dan dc weduwe zachtjes hij den arm nemende, stapte zij met haar den tempel uit. Nauwelijks waren zij in de straat, of Anna sprak met opgcruiradeu toon Ik weet niet, Charlotta water dezen mor gen is omgegaan in mijn gemoed het is alsof een voorgevoel van buitengewoon geluk mijn hart bezielde 't is iets onweerstaanbaars dat mij dooi den geest zweeft, iets zoets, iets troostelijks... Dit zijn de vruehlen onzer gebeden, sprak Charlotta, het is hulp en troostenis door Onze Lieve Vrouw ons toegezonden ik ook voel mijne ziel vol vrede en vertrouwen...» Bij mij, Charlotta is het iets buitenge woons Ik heb zoo vuriglijk gebeden voor mijnen armen Hendrik, en plotselings is iu mijnen geest het troostend denkbeeld gezonken dal hij nog leeft, de hoop dat ik hem nog eens zal weder zien... Dit denkbeeld is weldra eene vaste overtui ging geworden, cn het scheen mij dat ik hem zag, dat ik hem hoorde... Telkens dat ik twijfelachtig mij toesprakneen hij is dood antwoordde er eene geheime stemme m mijn hart neen hij De 432.140 vaten werden verzonden van de volgende havens Vereeriigde-Slalon New-York it t, 144 vaten, van Boston 83,910 Amerika Portland S'1,000 Canada *'e"lrral ?3,"4 Nova Scotia <l.lallfa\. Annapolis 1(1,484 Gedurende hetzelfde tijdverloop ont ving Lotiden in 1887 slechts 12.450 vaten tegen ongeveer 150,000 vaten in 1886. De grootste hoeveelheid amerikaari- sclie appelen wordt naar Liverpool en Glasgow verzonden, ten gevolge der snelle en regelmatige sloombootvaart tusschen deze havens en die van de Vereenigde-Staten. Van Canada ontvangt Londen een goed aandeel en de appelen van Nova Scotia, die uitgevoerd worden naar Europa, worden bijna allen naar Londen verzon den. Ik heb ai de bijzonderste appelvoorc- brengende streken der Vereenigde-Sta- len, Canada ep ^ova Scotia bezocht. Gedurende de o maanden die ik reeds aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan doorgebracht heb, denk ik mij grondig op de hoogte gesteld te hebben van den appelliandel dezer landen. In 1868 verzond Canada appelen naar de engelsche markten voor eene weerde van ongeveer dollars 44.500 of over Ir. 222.500 In 1886 410,900 «2,054.500 In 1887 652,000» »»3,260.000 In zekere gedeelten van het Domini on ol Canada is de verandering, die plaals heeft niets minder dan merkweer- dig. Behalve in den staal New-York had men verleden jaar een zeer slechten oogst in de Vereenigde Staten. In Canada was de oogst goed, bijzon der langsheen de Lak e Ontario en Lake Huror (provincie Ontario). In de provincie Quebec en New-Bruns wick is de appelteelt weinig belangrijk Kings en Annapolis Counties in Nova Scotia is eene der beste appel- voortbrengende streken der vereenigde provincies van Canada. De landbouwers leggen zich bijzonder toe op de appelteelt en zelfs zoo ver, dat het kweeken van vee (slock raising) voor de appelteelt moet ten onderdoen, en het vee groote- lijks moet dienen tot het voortbrengen van het noodige mest. Iedere boom die bier geplant wordt, is neergezet met het oog op den uitvoer naar de engelsche markt. De landbouwers weien dat door goede appelen voort te brengen men altijd in Engeland de hoogste prijzen be komen kan. De appelen van Ontarie en Nova Scolja zijn harder eti in 't algemeen beter dan de amerikaansche en bijgevolg beter ge schikt voor exporialie. leeft - Hoe wonderlijk zuclite Charlotta... Fn dit kan nu nochtaus geene begoocheling zijn. geen bedrog, want bet was gedurend uwe gebeden da t dit denkbeeld zich beeft opgedaan... die stem was de slem van uwen Engelbewaarder Oli dit moet zijne beteckenis hebben... ik •oei liet Zoo naderden zij te zamen sprekend, cn als onsteld tot bare woning. Charlotta stiet de deur open, cn bet eerste wat zij bewerkte was een brief door den drager gedurende hare aiwezigheid bin- nengeschovcn... Daar Daar riep de wedewe... dit zal het geheim reeds doen ontdekken dat mij vervolgt... Charlotta brak den brief open cn hare verbaasd heid werd grooter naarmate zij las de weduwe volgde met beweeglooze blikken als dc verande ringen die zich op dc gelaatstrekken der jonge dochter afwisselden, cn toen zij bemerkte boe allengskens bel aangezicht van Charlotta zich op helderde in vreugde, hoe een lach van zoete te vredenheid op bare wangen kwam biiuken, toen kon zij hare nieuwsgierigheid niet meer intooincu, co herhaalde malen sprak zij Cliarlotta eene korto, doch dringende ondervraging toe. Dc weeze ondertusschcn bad den brief reeds oor dc tweede maai doorloopen zij bad bij de eerste lezing bare oogen niet kunnen gelooven nu vouwde zij hem toe en sprak (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1888 | | pagina 1