NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 26 Februari 1888, 16 centiemen per nummer, 4-2 te Jaar, Af0 2255. TROUWKLEED. ABONNEMENTPRIJS AANOVCEMMÏUS Tering iigar neri ig. De politie ten platte lande. Een filosoof'. DE DENDE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,23 voor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ih Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 30 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqnp Saam. AELST, 25 FEBRUARI 1888. Politiek overzicht. Fransche kamer. Woelige zitting in de fransche Kamer donderdag. Men weet dat de kwestie der geheime fondsen ter bespreking kwam en er voor zien werd dat, ten gevolge de tegen- slemming van de uiterste linkerzij en der rechterzij, het ministerie in meerderheid zou zijn. M. Tirard heeft den moed gehad vrij en onbewimpeld voor den dag te komen en de kabinetskwestie te stellen. Het was hier eene zaak van vertrouwen en de verwerping van het krediet zou door de regeering als een votum van wantrouwen worden aanzien. Namens 26 leden der rechterzij ver klaarde M. Renard dat hij en zijne vrien den zich zouden onthouden, omdat zij den val van bet ministerie niet willen uitlok ken. Midden van een oorverdoovend gerucht spraken nog MM. Keiler en Madier de Montjeau, waarna het krediet werd ge stemd en het ministerie gered 248 stem men tegen 220. Alles voor den vrede. Ooostenrijk- sche en duitsche bladen berichten, dat op den russischen zuidwestelijken spoor weg 36 bijzonderen treinen tot vervoer van troepen aangekondigd zijn. Opmer king verdient het dat voor de herfstoefe ning betreffende hetprussisch legerkorps een pentonniersoefening op den Wiesch- sel en een belegeringsoefening bij de grensvesting Graudenz aangezegd is. Engeland. Woensdag heeft de lord- mayor de vergadering van engelschen voorgezeten, die aan de tentoonstelling van Brussel deelnemen. M. Batty werd tot kommissaris be noemd. M. De Keyser zal deze benoe ming aan den minister van buitenland- sche zaken doen kennen, welke ze aan het belgisch gouvernement zalmeêdeelen. Lord Churchill heeft in de vergadering Union van Oxford gezegd dat hij geen partijganger is van een iersch parlement te Dublijn. Bulgarië. Naar het schijnt blijft Oostenrijk bij zijn besluit in de zaak van Bulgarie. Het antwoord zal geeltèN. 15974 Fr. 5 maar dat het ook niet van aarcr^i om het begin der onderhandelingen aan te moedigen, is zeker. Men schijnt van nu af te Weenen zeker te zijn dat de pogingen van Rusland tot geenen uislag zullen leiden. Geen enkele mogendheid zal een wei gerend antwoord geven, om Rusland de gelegenheid niet te verschaffen zijne HET Herinneringen van het jaar 1814. DOOK a_ P. CAUTEREELS, Pr. se «O» >P (8« Vervolg.) I Moeder, O. L. V. van Hanswyek heeft onze gebeden verhoord Zij zendt ons een on verwacht geluk over. Die brief komt uit Parijs....» Uil Parijs Van eenen rijken joukheer die in huw elijk S, gaat treden en mij belast met het vervaardigen van een alderschoonste bruiloftskleed in kant... Een jonkheer uit Frankrijk Charlotta, iaj hoe kan die u toch kennen Volgens hij schrijit verbleef hij vroeger «enigen tijd in Mcchelcn, en alzoo heeft hij mijne >verkcn lecrcn kennen... Charlotta, zou het geen bedrog wezen vraag officieel voor te stellen. Wat aangaat de geldigheid der kiezing van prins Ferdinand door de Sobranje, zijn verscheidene mogendheden van ge voelen. dat. die kwestie enkel de Bulgaren aangaat en zij zelfs reeds is opgelost door 't feit dat de Porte aan de mogendheden de kiezingsakte van 7 juli officieel heeft bekend gemaakt. Wereldlijke macht van den Paus. De Neue Freie Presse doet opmerken dat er in de verdragen, gesloten tusschen Italië Oostenrijk en Duitschland, geen spraak is van de romeinsche kwestie. De oorzaak iiiervan is dat het herstel van de wereldlijke macht des Pausen door de verbondene mogendheden niet werd aanzien als eene internationale, maar als eene zuiver italiaansche kwes tie En de verbonden mogendheden hebben elkaar de onschendbaarheid van hun grondgebied gewaarborgd. Er kon dus in de traktaten geene kwestie zijn van het herstel van de macht des Pausen, wat een aanslag zouzijn tegen de onschend baarheid van Italië Toestand van den kroonprins. Men seint uit San Remo aan den Gaulois De kroonprins is ten 2 ure op hel ter ras verschenen, tusschen de prinses en dokter Mackenzie. Het gelaat van den prins is totaal veranderd, zijne oogen zijn ingevallen en zijn aangezicht beeft eene aardachtige kleur, veroorzaakt door het gebruik van morphine en chloroform Dr Mackenzie heeft aanstonds aan de engelsche dagbladen geruststellende be richten gezonden, terwijl Ur Beigmann 't volgende seinde: De prins is tegen mijn wil een minuut uitgegaan. De koorts is nog altijd hevig hij heeft veel pijn in de keel. Het schijnt dat de prins enkel met een politiek doel zou buitengekomen zijn, om alle geruchten van kroonafstand te logenstraften, Men vreest nog altijd eene luchtpijp- onsteking. Alhoewel de toestand van den prins verbeierd is, was de nacht toch slecht. |p48 aren 10 centiaren. ten staan N. B. Deze Hofstede met ihillende en 3 hierna .ppn.ee» blok jas aange klaagd en met reden doch wat nog een wonde is, die dieper en dieper invreet, dat is de prachtliefde, die al de standen der samenleving aantast. De pracht verslindt een overgroot deel der winsten, niet alleen de pracht der vrouw, maar ook die des mans niet alleen de pracht der kleeding, maar ook de pracht van 't huishouden. Men heeft Het is toch ongelooflijk Neen, moeder, het kan geen bedrog zijn de jonkheer schrijit dat hij binnen de twee maan den zelf liet trouwkleed zal komen halen... Hebt gij maar twee maanden om zulk werk te voltooien 'i Spoed en neerstighcid zullen maken «lat het op dien tijd in voege zal wezen... Charlotta, hict is ongeloofelijkEn daar bij hoe zullen wij ons hel noodigc geld verschaffen voor den draad en voor het teckcncn der model len Voor zulk werk zijn cr veel voorloopige kosten te doen... i. Daarin heeft de jonkheer voorzien, moe der nog heden zullen ons met de postkoets uit Parijs 200 guldens worden gebracht, en liet overi ge zal de heer zelf komen voldoen als het werk voltooid is... Door deze verklaring verdween de moeilijkheid die Anna had gevoeld om dit verassend nieuws te kunnen gclooven nog deze vraag stelde zij voor Hoe veel mag dus geheel het werk kosten, Charlotta?... Omtrent 300 guldens... was het ant woord. Tegen den avond kwam een bediende van de postkoets naar de woning der weduwe en telde daar 200 guldens af. De vrouwen praamden hem den naam van den jonhecr haar toch te willen zeggen hij verklaarde dat die naam hem gansch onbekend was alsook dc bestemming der geldsom- me die hij bracht. het verleer der huisgezinnen op een bree- den voet gezet, in oogenblikken dat liet geld gemakkelijk rolde, en nu men min der verdient, wil men deze uitgaven op denzelfde voet behouden. Men klaagt, maar men wil geene der gemakkelijkheden, geene der uitgaven afschaffen men reist men rost. maar altijd voort men maakt plezieren zonder einde, en men kan de twee einden van het jaar eindelijk niet meer aaneen knoo- pen. De burgerij heeft in hare uitgaven de rijke, en weihebbenden nagevolgd, en die navolging is eene groote hindernis in alle huishouden geworden de kinde ren worden in die uilgaven opgekweekt, en hierdoor groeien de kosten nog ge durig aan. Verleren is eene behoefte, een nood wendigheid geworden, maar ook die toe stand heeft voor gevolg de slechte be talingen, protesten, onbetaalde wissels, bankroeten en eindelijk totalen ondergang van familiën. De pracht heeft zich ten allen tijde poogen uit te breiden de oude bescha ving geeft ons staaltjes van vrouwen weelde, waarvan wij zelfs nu geen ge dacht kunnen maken doch die onmatig heid van de ergste soort, bepaalde zich destijds veelal tot zekere klassen van daag is zij doorgedrongen, in verhouding natuurlijk, tol iu de mindere standen. In de middeneeuwen en later versche nen er wetten, die eenen dam opwierpen tegen de overdreven pracht in onze dagen laat men hierin eene volledige vrijheid en dal kan ook niet anders - - en walde ekonomisien langen lijd als een vasten voorspoed hebben aangezien, koml nu eindelijk voor als eene over spanning, die naai'den afgrond leidt; al3 een klatergoud dat niets dan gebrek en armoe bedekt. De pracht van vandaag is een glinste rende sluier, die dan ook de grootste wandaden verbergten als deze laatste voor de rechtbanken verschijnen, en de rechters geroepen waren om den oor sprong ervan te onderzoeken, zouden zij meer dan eens op de overdreven pracht wijzen, die de familiën afknaagt daar gelaten nog dat de deftige vrouw zelve iu onze dagen zich kleedt, alsol zij, gelijk de lochte patroelje,eene schuldige aandacht op zich trekken wilde. Tegen de overdreven pracht zijn geene wettelijke maatregels te nemen men is er aan gewoon, men wil ze volhouden en het voorbeeld, door den gegoeden stand gegeven, werkt altijd machtig op de mindere standen. Mgr Freppel beeft het gezegd een der kankers van de samenleving is de overdreven prachten die kanker, zeg gen wij, kan door niemand uitgeroeid worden dan door de huisgezinnen zeiven, die het oude vlaamsche spreekwoord zouder. moeten toepassen lering naar nering. VII. Beproeving en moed. Een aangenaam vertoog leverde de woning van Anna nu wcèr op vroolijk, met opgeruimd ge laat, en met onafgebroken neerstighcid zat Char lotta voor haar werkkussen van 's morgends vroeg tot laat in den avond.. Om haren arbeid met meer spoed te kunnen voortzetten had zij de oude weduwe aanzocht zich gedurend de twee maan den, op welke zij het trouwkleed moest afmaken, met de huiselijke zorgen te willen belasten. Anna bereidde dus het voedsel en zuiverde de woning zoo goed zij maar kon. Alles geschiedde met icver en blijdschap, en de twee vrouwen schenen te wedijveren, de eerste om spoedig en kunstig haar kleed te voltooien, dc andere om alle beletselen uil den weg Ie ruimen die «enigszins het werk zouden kunnen vertragen. Onder dc vlugge vingeren van Charlotla groeide van dag tot dag het trouwkleed een boord met dooreengcslingcrdc bloemen versierd, hmg rceds van het kantkussen naar beneden. Het kunstigslc vrn den arbeid was dus voltrokken nu kwameu op ecneu effen grond en op juisten afstand kleine bloemtuilen, gevormd uit roozcu en knoppen tc voorschijn, zoo nochtans dat eene krullende rank, hier een daar een bloemkelkje dragend, geheel het w eefsel doorliep, en eiken tuil in zijn eigen perk afsloot, bcene rechte lijnen, geene viurhocken, zoo gcuieen bij onkundige w erksters en aan het oog zoo onaaugenaam, vertoonden zich hier alles was Een standbeeld voor eenen Jezuiet. Welke schrikkelijke dingen er wordt een standbeeld opgericht aan eenen JezuietIs dat niet genoeg om al wat vrijmetselaar, jood, liberaal ol geus is, te doen bersten van verontweerdiging En zeggen dat liet toen nog republi- kanen en demokraten zijn die zulk onge looflijk werk verrichten 't Is de Groote Republiek der Vereenigde Staten van Amerika, die hulde wil bewijzen aan den Jezuiet E. P. Marquette, een franschman van Laon, en hom een standbeeld opricht in het kapitoleuin te Washington, ter herrinnering der onberekenbare groote diensten van den weerdigen priester aan wetenschappen en aan kristelijke be schaving, gedurede zijn apostolaat van meer dan 40 jaren in de toenmalige nog wilde en onbekende streken van Wis consin. Senator Genty, wanneer hij in 't Senaat van den Wisconsin de diensten van den E. P. Marquette aanhaalde, de erkente lijkheid inriep der Amerikanen zegde vol begeestering. De leus onzer Republiek is Voorwaarts blijven wij er aan ge trouw met de verdiensten van xMarquette openbaarlijk te belijden. Geven wij hem zijne verdiende plaals tusschen do Ame rikaansche Groote mannen, opdat onze kinderen en de kinderen onzer kinderen hulde bewijzen aan den vaderlander te zelfdertijd als aan den Apostel. In Frankrijk richt men standbeelden op aan Voltaire en in België aan Metde- penningen, omdat zij in goddeloosheid wisten uit te munten in Duitschland en in Rusland zet men er voor die generalen die het beste middel gevonden hebben om meest menschenkinderen om hals te brengen, in Amerika, beloont men de deugd, men herdenkt de weldoeners der kristelijke beschaving en men .brengt openbare hulde aan eenenJezuiet Welke achteruitkruipers zijn mij toch die Amerikanen (Gazette van Rousselaere). Algemeen hoort men op den builen klagen over de inrichting der politie welke machteloos is om de menigvuldige diefstallen zelfs met braak en andere misdaden te bi teugeleu die heden besla tigd worden. Geen dag gaal voorbij ol men hoort vari inbraak en diefstal vooral in kerken en kappellen. Het katholiek ministerie heeft, tot groot genoegen van de landlieden, de gendarmerie versterkt doch dit is nog onvoldoende. Wat vermogen immers 3 gendarmen soms voor 7 d 10 gemeen ten Ze vermogen wel veel, maar niet genoeg. Op zekere gemeenten heeft men de nachtwachten heringericht en ook daar zwierig en kronkelendliet werk had een levendig cu schitterend voorkomen. liet was zichtbaar dat Charlotta genoegen luid over haren arbeid telkens zij ceuc breedte had voltrokken kwam Anna op haar verzoek de bloe men en ranken bewonderen, doch na ccnc korte vcrjioozing werd hel werk met nieuwen moed her nomen. Zoo verliepen cr verscheidene weken, en hon derdmaal had de weduwe up het werk van Char lotla starend, haar toegesproken kind, gij zult hel kleed niet afgemaakt hebben voor den bepaalden tijd... cr blijven maar ecnigc dagen meer over... als de jonhheer liet dan nog maar wilt Charlotta antwoordde altijd hetzelfde NVecs gerust, moeder, het kan en het zal voltooid zijn Naarmate de dag naderde vlogen dc bobijnen rasser en rasser dooreen 's morgens cn 's avonds werden er een, somtijds twee uren op de nachtrust uitgewonnen, cn eindelijk hing aan eenen balk, in het midden der woning, een prachtig'klcedstnk uitgespannen dat met innige tevredenheid werd aanschouwd cn met uauwkeurigc zorg behandeld door dc twee gelukkige vrouwen. Charlotta was overtuigd dat hare arbeid was gelukt, en Anna vond geene woorden genoeg om het kleed te prijzen en tc bewonderen. Op die tevredenheid moesten nu angstige ston den volgen. De bepaalde dag was verschenen met brandend ougeduld had men dcu jonkheer heeft men van geene ernstige diefstallen gehoord. liet ware dan wenschelijk dat, in 't belang der openbare veiligheid, de andere gemeenten dit voorbeeld navolg den. Men zegge niet dat is niet noodig, vvani de heeren dieven verwittigen nie mand op voorhand van hun bezoek cn 't is juist wanneer men zich 't meest in veiligheid waant, dal men bestolen word. Een goede maatregel is de bewoonde gebouwen ie voorzien van eene kleine klok of groote bel waarmee men het noodsein kan kleppen, 't gene de dieven 99 maal op 100 verdrijft. Voor de kerkdiefstallen raadt men aan de deuren van kerk en sacristij van elec- trisehe bellen te voorzien in gemeenschap gebracht mei pastorij en kosterij. Vol gens ons ware dit een doeltreffende maatregel. In tegenwoordigheid van 'l altijd klim mend getal diefstallen is het de plicht der Besturen en ook der burgers waakzamer te zijn dan ooit Fabrikaat van domlioofden. - De uit slag van d5n kampstrijd die, in 1887, heelt plaais gehad tusscnen de leerlingen der lagere scholen te Luik is thans ge kend. Op de tien eerste plaatsen, belmoren er 7 aan de vrije katholieke scholen, te weten eerst de vier eersten, dan de zesde, de negende en de tiende. De leer lingen der officieele scholen zitten daar deerlijk in den donkeren te koekoeloe- ren. En zoo is 't bijna overal, buiten eenige zeldzame uitzonderingen, in Vlaanderen- land gelijk in 't Walenland En als men dan de liberalen penlakeien van J. Pilalus wil gelooven dan worden er in de vrije katholieke scholen niets ander dan domhootden gevormd Wij lezen in de Gazette, het liberaal blad van Brussel De groote bijval op vasten avond dinsdag, behaalde een eenvoudig werk man, die liet bal van de Muntschouwburg bijwoonde. Men nam hem eerst voor iemand uit de hooge wereld, verkleed in brave ouvrier, en men was met hem op gezet omdat hij zijnen rol, in kleeding en taal, zoo goed speelde. Maar toen men zijne knokkelige han den drukte toen men zag, bij bel afne men van zijn masker, dal hij een teene- maal onbekend gezicht had toen men bemerkte hoe onafgebroken hij in zijne rol bleef, werd men overtuigd dat hij hoe genaamd geene rol speelde dat hij een uit Parijs verwachtduizendmaal had men van op den dorpel der deur in de straat gaan uitzien, en eiken ongckcndcu lieer met nieuwsgierige hlik- kcn aangekeken tot dat hij dc woning was voorhij gestapt de hoop der vrouwen te leur stollende. Een zeker wantrouwen, eigen aan bejaarde iie- den, had van den beginne af'den geest van Anna ju twijfel gehouden de bestelling uil Parijs van dit prachtig kantwerk bleef luiar altoos voorkomen als ceuc wondere zaak, als iets dal niet kou wor den uitgelegd, en misschien wel ccuig bedrog in zich hield. Met was tot hiertoe aan Charlotta gelukt die droevige gissingen te doen verdwijden door een antwoord dal zonder wederlegging was Waarom zou die jonkheer dan de 200 gul dens hebben afgezonden Daarbij de hoofdstoffen aan het werk verbruikt overtreffen die som niet en in geval van bedrog, kon men, kon men liet kleed nog voordcclig aau anderen verkoopen... Iu Cliarlülta oustond er eerst nog geen twijfel, doch Anna bleef wantrouwig het hoofd schudden eiken keer dal zij het trouwkleed bezag, en toen er reeds vijf dagen iu vergecfsclu- afwachting wa ren verloopcn, maakte een diepe moedeloosheid zich van dc twee vrouwen meester. Charlotta had tot hiertoe getroost, nu werd zij zelf ontroostbaar, met dat zij alle hoop had verloren van den jonk heer tc zien aankomen deze immers kon door de eene of andere omstandigheid belet zijn geworden hare droefheid had eenen anderen oorsprong dien wij dc lezers nu moeten aanduiden. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1888 | | pagina 1