NIEUWS- EN MNKONDIGiNGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 22 Juli 1888, 10 centiemen per nummer. 12ste Jaar, N0 2277. ABONNEMENTPRIJS ANN0NCE1VPRIJS Politiek overzicht. Vrienden m den Werkersslaud. Vermindering van den posttaks. Jacht. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars f r. 3,23 veor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in hij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, naoij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklame», fr. 1,0# Vennissen ep 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag arend. De onkosten der kwitantie* door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Suum. ALLS'!21 JULI 1888. Frankryk, Fransche Kamer., De Congo-leening. M. de la FERRIERE vraagt uitleggingen aan de regeering over het aannemen op de officieele kwo- teering der loten van den Congostaat. Deze leening gaat België aan. Onze be trekkingen met België zijn goedniemand wil ze benadeelen, doch de wel op de loterijen moet geëerbiedigd worden. (Goedkeuring rechts.) De weerden waarvan spraak is,werpen geenen intrest af, doch zij geven recht op aanzienlijke loten het zijn dus eenvou dig vreemde loterijbriefjes en de fransche wetgeving laat de uitgifte daarvan niet toe, ten minste indien dit door geene bij zondere wet wordt gemachtigd. Dc dag bladen hebben zelfs bet recht niet den uitslag meê te deelen van vreemde trek kingen. Er is nu spraak van voor 140 millioen franks nieuwe Congo-lotcn uit te geven op de fransche markt. Spreker vraagt daarover inlichtingen aan de regeering. (Zeer wel, rechts.) M. PEYTRAL, minister van geldwezen, zegt dat de fransche regeering de uitgifte eener loterij van üO millioen heeft toege staan, omdat de Congo-staat zekere kon cessies had gedaan aan de fransche re geering, De aanneming op de kwoteering werd gegeven voor de algeheelheid der Congo- leening, zoewel voor de vroegere als voor de tegenwoordige leening de re geering zal echter in de toekomst volgens den geest der wet handelen. M. de la FERRIÉRE doet opmerken dat de regeering de onwettige verbintenissen barer voorgangers niet moest volgen. Voor Turkije heeft men de uitgiften van weerden verboden waarom heeft men zoo niet gehandeld opzichtens de Congo - loten M. FLOQUET. Gij vergeet dat wij ons bevonden in tegenwoordigheid van een verdrag gesloten met den koning van België. M. de la FERRIERE. Waarom dan niet eerst de Kamer ondervraagd. Is het verstandig onze kapitalen te laten uitput ten ten voordeele van vreemde onderne mingen VERSCHILLIGE STEMMEN. En Pana ma Het incident is gesloten. De ontwapening van Frankrijk. In antwoord op de beweeringen vanLe Matin DE VAA 8IAT-MALO. (14c Vervolg.) Als gij op de haven wandelt en de matrozen van den Neptuwl», ontmoet, bied hun mijne gc- lukwenschingen aan over de manier waarop zij de miiicie van Sint-Malo vervangen volgens hetgeen uw broeder mij verleid heeft, schijnt het dat men de dieven gevangen en zoo stevig mogelijk ge boeid heeft... Zonder twijfel zijn zij op dit uur in den toren Solidor gehuisvest. Ik zal over hen nieuws ontvangen, dokter. De drie jonge lieden drukten de hand van den grijsaard en verlieten het Houten Huis. Groot was hunne verwondering, toen zij langs dien kant een gedeelte van het scheepsvolk van den Neptunes zagen rondzwerven. Eh wel I mijne dapperen vroeg Pieter de la Barbinais, wat doet gij in dat stil geworden is door de fransche regeering de volgende officieele nota aan de dagbladen gezon den: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft geenerlei meêdeelingen ontvangen, noch omtrent de komst van graaf Herhert von Bismarck naar Pa- rijs, noch omtrent voorstellen tot ont- wapening. Het is eigenlijk de Frankfurter Zeilung, welke deze tijding in de wereld gestuurd heeft. Graaf Herbert von Bismark zou te Parijs komen, niet als lastgever van Üuitschland, maar als afgezant van al de groote mogendheden, om Frankrijk den wenscli voor te leggen tot ontwapening over te gaan. Het onderhoud der beide keizers zou geen ander doel hebben dan deze zaak. Wij moeten doen opmerken dat de Frankfurter Zeitung geen regeeringsblad is en dat juist de pers van den kanselier geen woord rept. De Kölnische, onder andere, die allijd nog al goed ingelicht is, heeft er nog geen woord over gezegd. Ook de engelsche pers weet van deze belangrijke zaak niets te zeggen. Alleen eenen brief uil St-Petersburg aan de Polit. Corresp. is iets te verstaan dat betrekking heeft op eene ontwape ning. lu bedekte woorden wordt gezegd dat rnen hoopt dat de uitdagende houding van zekere regeering door de samenkomst van beide kiezers zal gekortvleugeld wor den. Met juistheid kan dus nog niets gezegd worden over de ontwapeningkwestie. Fransche Kamer. Het manifest van den graaf van Parijs. M. FELIX PYAT vraagt de Kamer te mogen bezig houden over de prinsen van Orleans. De repu bliek, zegt de man der Commune, twijfelt te veel aan hare macht en haar recht. De derde republiek heeft nu als presidentden kleinzoon van een lid van het komiteit du Salut Public, een van de koningsmoorde naars, en nog kan een pretendent onge straft koning spelen M. Paul de CASSAGNAC vraagt zijne uitdrijving. M. PYAT. Ik vraag haar niet, doch ik vraag dat men handele zooals het keizer rijk handelde opzichtens de Orleans. Toejuichingen links.) De brief in kwestie is geteekend Phi lippe, graaf van Parijs, a Het schijnt dat de Parijzenaars, in afwachting van een koning,reeds een graaf hebben. Het is al tijd een meester en een vijand. Terzelfdertijd vraagt men in den let terkundigen Senaat, in de Akademie, de terugkomst van den hertog van Aumale. Zij durven alles en de regeering antwoordt door eenige papieren aan te slagen, iets waarvoor zij voor de rechtbank wordt gedaagd. kwartier Twee zaken, kapitein, hernam Galhauban, eerst vragen of de tw ee vrouwen niet te ziek zijn van schrik, dan u zeggen dat wij uwe bevelen vol bracht hebben. Welke bevelen Wildet gij niet dat men de plichligeu inhan- den der militie bracht Zonder twijfel. Wij hebben het gedaan, alleenlijk in dc plaats der militie met twee voeten hebben wij de vier voetige wacht verkozen. De doggen van Sint-Malo Juist, mijn kapitein l)an zijn de ellendelingen al verslonden.... Ik had u niet bevolen bij de strafuitvoering zoo schrikkelijk te werk te gaan, Dood Neen zeker niet, zij zijn niet dood 1 ten ware van schrik. Wij hebben eene aardige jacht bijgewoond, kapitein Vier en twintig doggen op dc hielen van twee schelmen, niets meer Ik heb in de strijdbanen tijgers gezien die zoo ver schrikkelijk niet waren als die doggenhende. Nu zijn dc dieven in dc binnenkicl van het vaartuig de Rancb waar de militiesoldaten ze zullen kunnen halen. Gij hebt dc wetten van het recht en der menschlievcndhcid overtreden Ik betreur wal er voorgevallen is. Als gij knul, verneem zoohaast mogelijk wal mon met de twee ellendelingen ge daan heeft, Ja, kapitein, antwoordde Galauban. Welnu, men moet meer doen dan pa pier in beslag nemen men moet de hand leggen op de goederen der prinsen, en daarmee uit. M. FLOQUET antwoordt dat de regee ring niet meer kon doen dan het mani fest in beslag nemen. De post, de aanplakking, den telegraaf, worden den pretendenten geweigerd. Niet alleen is Frankrijk voor hen zeiven gesloten, doch ook voor hunne politieke daden. De regeering houdt de macht, het fransche grondgebied te ontzeggen aan de andere leden der vroeger regeerende huizen, en zij heeft het recht al de mid delen, die lot haar gebruik staan, aan te wenden. Het incident is gesloten. M. DE VOORZITTER geeft ten slotte lezing van liet dekreet, waardoor de zit tijd der Kamer gesloien wordt. STEMMEN LINKS. Leve de republiek (Gerucht rechts). Generaal Boulanger. Volgens Gau- lois is het gedacht der geneeslieeren dat de generaal zoo verbeterd is, dat hij binnen weinige dagen zal kunnen terug- keeren naar Parijs. Petit Journal zegt dat de krachten van den gewonde toenemen en de hoest ge heel verdwenen is. Tegen aanstaanden zondag mag hij eenige uren van den dag rechtzitten. Ziehier overigens het leste bulletijn De wonde is geheel en al genezen. De bloedsopdrang naar de longen is spoedig geweken. Ontwapening. - Volgens Figaro zal prins Bismark de volgende voorstellen onderwerpen aan de kabinetten van Europa 1° Alle vermeerdering van krijsmacht aanzien als een gevaar voor de vrede. 2° In elk land de oorlogskosten beper ken tot de tegenwoordige legeruitgaven. 3° Het militaire statu quo behouden in alle landen, zooals hij thans bestaat, doch niet laten toenemen. De keizerlijke samenkomst. De twee machtigste vorsten van Europa zijn thans bijeen. De politieke gevolgen van deze gebeur tenis zijn onberekenbaar en zullen weldra aan 't licht komen. Revolutie in Spanje. De verschillende tijdingen uit Spanje schijnen te doen blijken dat de revolutionnaire geest weèr aan 't vuur stoken is in liet land der pro- nunciamientos. Genoeg voorvallen in dezen nacht, niet waar - Zeker en nu in dubbel naar dc hangmat van moeder Cachalot. Caiman, Galaubam, Poigne-d'Acicr, Jan-la-Gre- nade cn Yvonnct hernamen den weg naar de her berg der weduwe, doch de lijferaar speelde met meer en de matrozen overwogen de woorden van hunnen kapitein. Ja, misschien waren zij in hunne wraak te ver gegaan. Misschien kwamen zij inbreuk te maken op hel gerecht. Hunne wederkomst had zeer stil plaats en het was met eene zachtheid, waar moeder Cachalot zich in liet geheel niet aan verwachtte, dat zij hen in hare herberg zag aankomen. Of zij ten opzichte van Bouche-en-Creur en Cor- billaud ongerust waren of niet, zij sliepen toch tot acht uren. Helgroot uurwerk der benedenzaa wekte ze. In eene minuut sprongen zij recht. Gaan wij op nieuws uit, sprak Galhauban. De matrozen van den Neptunus verlieten dc stad cn begaven zich langs den kant van den drie master dc Rance. Iedereen stond op hel dek. Bij het aanbreken van den dageraad was men den doktor Gailois in zijne woning gaan halen ten einde hem met de afzetting der twee beencn van Boucho-en-Conir te gelasten. Hel was onmogelijk geweest den ellendeling in dc binnenkicl af te laten waar zijn makker zich De Iberia zegt, dat er op last van den prefekt van Madrid 's morgends bij ver scheidene personen huiszoekingen heb ben plaats gehad, waarbij 3000 wapens in beslag zijn genomen. De oproerige be weging verkrijgt eene snelle uitbreiding in de provinciën Casteion, Logrono en Navarre. De oproermaker Zorilla moet de hand hebben in deze beweging. De II. Stoel en Italië. Een Havas- telegram meldt De Paus heeft op stellige wijze het ge rucht doen tegenspreken als zou hij voor nemens zijn Rome te verlaten. Z. H. drukt zijn leedwezen uit dat men zijn leste schrijven op zulke wijze heeft verstaan. Wij lezen verder in den Temps Een telegram uit Rome, door verschil- lige dagbladen meegedeeld, zegt dat de H. Vader door kardinaal Rampola eenen omzendbrief aan de nunciussen deed stu ren, opdat zij vertrouwelijk de regeerin gen zouden aanzetten om aan keizer Wil helm zijne voorgenomen reis naar Italië al te raden daar dit bezoek door het Vati- kaan als eene vijandige betooging zou kunnen aanzien worden. Wij kunnen verzekeren dat er door den nuncius van Parijs geenszins zulke boodschap bij de fransche regeering ge daan is. De korrespondent van den Daily News te Rome verzekert nu dat keizer Wilhelm in October zijn bezoek aan den koning van Italië zal brengen, na zijne ontmoe ting met den keizer van Oostenrijk. Als men de liberalen maar wil geloo- ven dan zijn er nergens betere vrien den van den werkman, grootere voorstaanders der belangen van den werkerstand te ontmoeten dan zij.... Zij, ja, zij alleen, zoo bazuinen zij gedurig over de dakken uit, verdedigen zijne be langen en behertigen zijn geluk en wel vaart. Maar laat ons eens hooren wat die mannen er overdenken, die zich hebben aangesteld om in den naam van den wer- kersstand te spreken e ri zijne weder- eischen openbaar te maken Wij lezen in Le Peuple, een socia listisch orgaan en vertalen letterlijk Leest gij ooit klerikale dagbladeren vriend lezer Neen waarschijnlijk o Nu zij zijn, voor den oogenblik, zeer belangwekkend. Allen behelzen reeksen artikels over de werkmanskwestie, behan - deld natuurlijk onder klerikaal opzicht. Maar het is nietemin een teeken van den lijd dat de maatschappelijke kwestie zoo druk bestudeerd wordt door de Con- servatieven en door de vooruitstrevende katholieken bevond. Overigens, men moest niet vreezen dal dit bloedig stuk de plaats zou verlaten waar men het gelegd had. Noodkreten cn doffe godslasterin gen kwamen op de lippen van den ellendeling hij smeekte de matrozen der Rance van hem voort te dooden. Daar dezen niets vermochten om hem te ontlasten, vergenoegden zij zich met hem bekers friscli water en wit lijnwaad om zijne verminkte leden te omwinden, te brengen. Gothon antwoordde aan dc zeelieden van de Rance dat haar meester zich hij de vrouwen de .Miniac bevond zij liad de tegenwoordigheid van geest aan de matrozen eene doos der heelkunde te bestellen, en een kwaart uurs later begaf Augus tijn Gailois, de bedsponde van Joceiyne verlatende, zicli naar het vaartuig waar de twee ellendelingen een verblijf gevonden hadden. Mcii had Corbillaud nug niet komen halen, want vooraleer hem aan te houden, moest hij een eerste verhoor ondergaan. De onverwachte aan komst der twee medeplichtigen, des nachts aan boord van dc Rance, beschuldigde hen niet ge noegzaam. Natuurlijk schenen mensclien, die 's nachts een schip innamen, voor de w achthonden vluchtten en teekens van zotten angst gaven, geen vertrouwen waard men moest echter wachten tot dat eene klacht werd ingediend en het was uil voorzorg dal dc matrozen van den Rance Corbil laud vastgelegd hadden. Toch scheen deze op een bed van rozen als men zijn toestand met dien van Bouche-cn-C'ffiur ver geleek. De doctrinaire drukpers, zij houdt zich weinig of niet met de werkmanskwestie bezig. Zij disclit aan hare lezers altijd de zelfde artikels op over klerikaal en anti- klerikaal. Zij heeft niets geleerd. Zij blijft wat zij altijd was. Het is onbetwistbaar dat de catholiek# partij zich altijd het lot van den minderen man belangloos heeft aangetrokken, ter wijl onze liberalen zich hiermeé slechts bekommeren dan om den werkman te ontkristenen en ten voordeele hunner partijdriften op allerhande wijzen uit te buiten. Wat hebben de liberalen van alle eeuwen gedaan om den werkman te ver edelen en zijnen stoffelijke» toestand tt verbeteren Waar zijn de werken van liefdadigheid, de hospitalen, de ouderlin genhuizen, de weeshuizen, deenderwijs- geestichten van allen graad, welke zij met eigene penningen gesticht hebben en blijven in leven houdenja, waar zijn zij de werkmanshuizen- en kringen door liberalen tot stand gebracht om den werkman des zondags een eerlijk ver maak te verschaffen en hem in zijne eige ne oogen te verheffen. Wij zouden de liberale organen eens een half dozijn liefdadigheidsgestichten willen hooren aanwijzen die uit loutere naastenliefde met de uitsluitelijke hulp van liberale centen werden opgericht.... Maar daar zullen zij zich wel van wach ten... want zij kennen er geen enkel. Wanneer de liberalen iets ten voordeel® van den werkman stichten dan heeft het zijnen waarom, dan is het om hem het godsdienstig gevoel te ontrukken en hem tot een werktuig van hunnen godsdienst haat te maken. Wie kan dat erstiglijk betwisten De nieuwe hollandsch-ibelgisch® post- overeenkomst wordt heden door het Staatsblad meegedeeld. Het bevat in hoofdzaak de bepaling der prijzen voor drukwerken als volgt 1° Voor dagbladen en tijdschriften, we gende lot 25 grammen, verschijnende ten minste 1 maal per week, 2 centimen of 1 cent. Van 2o tot 100 grammen, 5 centiemen of 2 1/2 cent. Voor elke 100 grammen of deelen van 100 grammen meer, 5 centiemen of 2 i« cent. 2° Andere drukwerken, wegende tot 15 grammen, 2 centiemen of 1 cent. Van 15 tot 50 grammen 5 centiemen of 2 1/2 cent. Voor elke 50 grammen of deelen van 50 grammen 5 centimen of 2 1/2 cent. Hel nieuwe tarief komt in werking den 1 augusti. De jacht op waterwild op de oevers der zee, stroomen en rivieren is dit jaar toegelaten in alle provinciën, te beginnen van 1 augusti. Nauwelijks bad men voor den doctor Gailois bet stuk lijnwaden doek weggenomen, dat zijne dijen, door de tanden der wachthonden verbrijzeld, be dekte, of de oude praklizjjn zegde stil Moeilijke afzetting Draag dien man naar liet gasthuis. Hulp, doctor, doctor, hulp, huilde Rouche-en Cceur. Ik kan er u geen andere aanbieden, mijn jon gen, dan die leelijke slompen van tc snijden, en het is tijd een besluit te nemen indien gij tot de afzetting en de verbinding nici laat overgaan zult gij van uitputting sterven vooi alier een uur ver- loopen zij. Doe dan met mij wat gij wilt. Men maakte eene berrie van riemen, plaatste er eene matras op en dan zetten de dragers zich in gang, op korten afstand dojr den geneesheer gevolgd- Zoohaast hij in de zaal van het gasthuis kwam, waar de heelkundige bewerkingen uitgeoefend worden, deed hij Bouche-en-Cmur op eene lederen matras uitstrekken heipers brachten hut noodige water, de sponsen, dc handen, de wonddockjes, de zagen en de schrikkelijke oj cratie begon. Men kende toen het gevoeiloosmaken niet, waaraan de wetenschap hedendaagsch hei wegnemon der smart te danken heeft. Men moest d. veelvoudige pijni gingen der afzetting ondergaan. Vier mannen wa. ren nauwelijks genoeg om Bouche-en-Coeur tegen tc houden, (Wom»r VOORTGEZET.)

De Denderbode | 1888 | | pagina 1