NIEUWS- EN AANK0N0IG1NGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Zondag 29 Juli 1888, 10 centiemen per nummer. 42" Jaar, 2279. ARONNEMENTPRIJS ANNONCEIVPRIJS I Politiek overzicht. Landbouw. Geene grieven. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars t r. 3,25 veor zes maanden fr. 1,73 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, No 10, naDij de Groote .Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnique $uam. Al l.ST, 28 JULI 1888. Frankrijk. De kandidaturen van Bou- langer. Het is vastgesteld dat generaal Bonlanger den 19 augusli aanstaande zijne kandidaluur stelt in de Sommc en in de Charente-Inférieure. Hij heeft veel kans in die twee departe menten te gelijk gekozen te worden, want de Bonaparlisten zijn aldaar nog al van tel. Wat hij echter in het Noorderdeparte ment zal doen, waar er denzelfden dag voor twee zetels moet gekozen worden, daaromtrent is nog niets gekend. Eene woelige boulangistische meeting heeft woensdag avond op de Avenve Lö- wenthal plaats gehad. Gedurende vier uren heeft men niets gedaan dan geschreeuwd, gestampt, ge vochten, enz. M. de Susini kon onmogelijk het woord nemen. Ten 9 1/2 ure werd op verschillende plaatsen in de zaal gevochten. Een anti-Boulangist werd door de Boulangisten half dood geslagen. Wat de voorzitter,M. Laisantook aan wende, ten 42 uren had nog geen der redenaars het woord bekomen en stond heel de zaal in rep en roer. Duilschlancl en het Yatikaan. De Observateur francais deelt het volgende telegram meê uit Rome Men meldt uit Weenen dat de nun cius, Mgr Galimberti, in de leste dagen talrijke samenkomsten heeft gehad met den duitschen gezant, prins Reuss. j> Ook zouden talrijke notas gewisseld zijn tusschen het Vatikaan en de nunci atuur. Men verzekert dat dit alles betrek king heeft op de toekomstige betrekkin gen tusschen Duitschland en den H. Stoel. Onder voorbehoud meêgedeeld. Prins Victor heeft aan de bonaparti- sche komiteiten van Parijs en voorsteden eenen brief gericht, waarin hij de her ziening als 't eenige reddingsplank aan beveelt, en aan de Kamer de bevoegdheid ontkent iets te stichten. Alleen het volk moet vrij en afhanke lijk zijne meening doen kennen door een plebisciet. DE VAW SIMT-MALO. (16e Vervolg.) Pieter de la Barbinais aanhoorde Mevrouw dc Miniac met ontroering en eerbied hij vroeg haar met bewogen stem Hebt. gij ooit nieuws over uwen echtgenoot gehad Npot. Oh dat is waarlijk verschrikkelijk. Iedere maal dat er een schip aankomt, ga ik naar de haven, het hart vol hoop, ik kom mach teloos en uitgeput terug.... Hc-t schijnt mij altijd dal een zeeman, een Franschman mij zal zeggen Ik heb hem gezien Hij wacht, hij bemint u hij weet dat gij hem niet vergeetHet is waan zin, mijnheer. Men komt niet in de koten, waarin de pacha zijne gevangenen wederhoudt. Het ecnigslc middel om hun lot te kennen is van cenc genoegzame som gelds hijeen tc zamelen, van ze aan cenen milddadige» persoon, aan ccnen mon nik te geven en te zeggen Ga/.betaal zijn De negus en Rusland. De Daily Neivs meldt dat te St-Petersburg dijnsdag zijn aangekomen eenige abyssinische pries ters, die bij den czaar een verhoor heb ben aangevraagd ten einde prachtige ge schenken van den negus aan den czaar te kunnen aanbieden. Ook is de negus voornemens honderd voorname abyssi - nische jongelingen naar Rusland ter studie ter zenden. Dat zal de Italianen wier belache lijke onderneming in Afrika zoo ellendig is uitgebrand nog al woedender ma ken. Eerste gevolg der keizerlijke samen komst. Volgens berichten uit geloofweer- digebron hebben MM. von Giers en von Bismark, gehoorzamende aan den wil hunner vorsten, elkaar de verzekering gegeven, in de toekomst steeds zoo wel willend mogelijk te werk te gaan in de betrekkingen tusschen beide lander. dat zij steeds den algemeenen vrede ten doel zullen hebben en aan dit doel alle onder geschikte vraagpunten zullen onder werpen. Engeland. Engelsche pers. Vol gens den Berlijner korrespondent van den Times zullen, ten gevolge der reis van keizer Wilhelm naar Rusland, wel dra internationale onderhandelingen tus schen de mogendheden plaats hebben. Volgens den Weener briefwisselaar van den Daily News blijven de betrekkin gen tusschen Weenen en St-Pelersburg juist dezelfde als vóór de keizerlijke sa menkomst en is er hoegenaamd geene beterschap te zien. In Bulgarië. M. Zankof wordt te Sofia verwacht voorzeker zal hij talrijke samenkomsten hebben metM. Stamboelof die, ofschoon hij den prins heeft gerust gesteld aangaande zijne inzichten, meer en meer tot Rusland terug nadert. Nog onlangs zou M. Siamboelof gezegd hebben dat, indien de tegenwoordigheid van prins Ferdinand te Sofia andermaal door de mogendheden onwettig moest verklaard worden en hij door Rusland gesommeerd werd het land te verlaten, men niet meer zou kunnen weigeren en Ferdinand wel zou moeten vertrekken. Aan den Standard wordt uit Constanti- nopel geseind, dat het geschil tusschen Engeland en de Porte, betrekkelijk de forten in Klein-Azië, nog niet vereffend is, maar de sultan waarschijnlijk zal toe geven. losgeld on geef hem mij weer 1 Maar dat rant- zocn moet ten minste het getal van 4000 livres be reiken en ik heb ze nog niet.... Oordeel wat die spaarzaamheid voor ons is, naar bet heilig doel dal wij ons voorstellen te bereiken. Indien gij wist boevcle ontbeleringcn dal weiaigc voorstelt de lessen die ik geef, de borduursels van Jocelync, tot dc hulp van Gannclte toe, die ons gisteren nog de huur van hare pachthoeve bracht... Gij zijt jong, mijuheer, misschien hebt gij nog niet geleden, Gij bedriegt u, mevrouw, ik heb mijne moe der verloren... Dan weest gij wat weenen isde sterkste» bcwccnen cenc moeder.... De eehtgenoot, dien ik betreur, mijnheer, was dc uitstekendstc gezel van mijn leven, dc beste helft mijuer ziel... Buiten mijne familie heb jk hem alleen bemind. Maar, met welke vurige en driftige genegenheid Jaren zijn verloopcn sedert onze scheiding, dc wond bloedt gelijk den eersten dag. Gij zoudt zijnen geest en zijn hert moeten kennen om de diepte en de hevigheid van ons verdriet te verstaan. Indien ik niet gceloofdedat God mij hem zal wedergev warc ik reeds lang dood. God brengt altijd degenen, 'die zoo beweend worden, weer, mevrouw. Gelooft gij het spreekt, gelooft gij het Uit den grond mijner ziel, en zoo ooit een mijner schepen in de haven van Algiars komt, zweer ik u seffens naar Mijnheer de Miniac te vernemen en er u ten minsten nieuws over te brengen. De russische regeering tracht herzie ning te verkrijgen van het Dardanellen- traktaat, om de bepalingen omtrent den doortocht strenger te maken. Rusland heeft aangeboden eene machtige vloot in de Zwarte Zee te onderhouden, om de nieuwe bepalingen te helpen nakomen. Volgens den Weener korrespondent van den Standard zou keizer Wilhelm met den czaar gesproken hebben over de kandidaluur van grootvorst Wladimir tot den bulgaarschen troon. Oostenrijk en Duitschland herkennen de wettigheid van Ferdinands troonsbe klimming niet en Oostenrijk zou de kan didatuur van grootvorst Waldimir gene gen zijn. Beis van Keizer Wilhelm. De ont vangst van keizer Wilhelm door koning Oscar was zeer hartelijk en had plaats or.der een triomfboog, op de inschepings plaats opgericht. De keizer, prins Heinrich en graaf von Bismark werden ontvangen door den koning, zijnen zoon en dezes gemalin, evenals door een groot getal dignitarissen van het hof. Er heerschte veel geestdrift. In den namiddag deed men eene wan deling naar den Dierentuin, waar ter ge legenheid der nationale feesten eene massa volks verzameld was. De onderzoekskommissie doorliet Con gres gelast met het onderzoek der voor waarden waarin de landverhuizing naar de Vereenigde-Staien plaats heeft, heeft bestaligd, dat die voorwaarden zeer slecht zijnen er veel misbruik en bestaan. Eene wolk agenten is op alle punten van Europa verspreid, vooral in Duitsch land, Hongarie en Italiëdie mannen werven eene menigte buitenlieden aan, die zij door groote beloften verleiden en wien zij ovêrtochtsbiljetlen aanbieden. Nauwelijks in Amerika aangekomen, waar zij geen werk vinden, is een goed derde verplicht spoedig terug te keeren. In Denemarken, in Normandie en in Brelagne verkoopt de pachter geene bo ter meer, maar melk. De grondstof wordt gekocht door eenen nijveraar, of door eene maatschappij waar dc pachter meestendeels zeif deel van maakt. Zoo haast de melk in de werkplaats komt, wordt zij onmiddelijk bewerkt de room wordt in eenige minuten gescheiden door het systeem der middenpuutvliedende af- roemers en eenige uren na de melking der koeien is de melk in boter veranderd. De uitslag van dat systeem is dat de be komen boter veel beter, voel aangenamer is, altijd gelijkaardig van smaak en kleur, hetgeen een voornaam punt is. Het systeem gebruikt door onze land bouwers is hetzelfde gebleven sedert onheugelijke tijden. Elke landbouwers exploitatie vervormt hare melk in boter de melk moet gedurende verscheidene dagen worden bewaard daardoor heeft de room heel dikwijls eenen scherpen smaak gekregen van dan af is het ge makkelijk te begrijpen dat de voortge brachte boter zulker. fijnen smaak niet heeftiedere mand boter op onze mark ten tentoongesteld is van verschiliige kleur en smaak onmogelijk een gelijk aardig artikel voor te brengen. Dat alles was wel wanneer er geen middel was om beter te doen. De vooruitgang welke verwezenlijkt werd in andere landen, maakt dat onze landbouwers in het alge meen en diegene van Vlaanderen in het bijzonder jaarlijks verliezen, en zullen eindigen met zich te doen uitsluiten op de belangrijkste markten, geplaatst tegen onze deur. Keue volledige verandering in de vervaardiging kan alleen dien tak van onzen handel redden. De volgende tabel duidt de boeveelheid boter aan jaarlijks uitgevoerd door Oos tende naar Engeland, De cijfers, die eene groote welspre kendheid hebben, bijwijzen den betreu- renswaardigen toestand waarin wij thans verkeeren. Jaren. Kilos. Jaren. Kilos. 1860 1861 1862 1863 1864 1865 1866 1867 1868 1869 1870 1871 1872 1873 3,762,000 2,847,000 3,362,000 3,716,000 3,097,000 2,989,000 3,256,000 3,261,000 2,800,000 2,900,000 2,917,000 2,296,000 2,662,000 2,216,000 1874 1875 1876 1877 1878 1879 1880 1881 1882 1883 1884 1885 1886 1887 2,540,000 2.537.000 2,350,000 2,078,000 2,743,000 2,355,000 1,480,000 1,161,000 805,000 852,000 794,000 622,000 312,000 316,000 Zoudt gij dal doen riep Mevrouw dc Miniac uit, de hand van den jongeling niet eene soort van koorts vastnemend. Ik zweer hel u hernam de kapitein van den Neptunes ernstig. Misschien ging zij aan den jongeling verder spreken «ver dengenen, dien zij beweende, maar Gannette, bleek en de tranen in de oogen, ver scheen aan den ingang der deur Oh Mevrouw Mevrouwsprak zij, Joce lync heeft de ijlhoofdigheid ik kan ze alleen in haar bed niet houden. Pieter stond spoedig op. Dat God haar genezc en u beiden trooste murmuldc hij met zijne lippen de hand drukkend, die Mevrouw de Miniac hem toereikte. VERLOVING. Veertien dagen later, ging Jocelyne, nog zwak doch buiten gevaar voor de eerste maal uit. Op den arm van Mevrouw de Miniac leunend, wan delde zij op dc haven en aanschouwde de vaar tuigen met cenc verdubbelde belangstelling. Er heerschte eene groote beweging op de in- schcpiugskaaicn. De voornaamste handelaars van Sint-Malo verhuurden hunne schepen, niet meer met het inzicht van overtochten te wagen, welke door de afzondering der vaartuigen gevaarlijk werden, maar met het doel van hel cscader koop vaardijschepen door eene korvet, op oorlogsvoet Het middengGtal der 20 jaren, 4160 tot 1879,heeft het cijfer van 2,889,000 kilogr. uitgevoerd per jaar. Op dat tijdstip nam Denemarken het nieuw systeem van ver vaardiging aan, en in 7 jaren heeft onze uitvoer negen tienden van het middencij- fer verloren. (Stem.) Een liberale Fransche dagbladschrij ver, de heer Price, vau den Parti Natio nalheeft de heeren Graux en Devolder ondervraagd over de oorzaken van de nederlaag der liberalen in de kiezingen van Juni en heeft met verwondering vastgesteld dat hij van beide heeren hetzellde antwoord heeft gekregen. De heer Graux is van meening dal het ministerie tot hiertoe aan zijne tegen- gewapend, te doen bewaken en verdedigen. Men neemde den naam van den kapitein nog niet, doch elk der kooplieden, welke bereid waren een deel huns fortuins te wagen, wist aan wien hij wenschtc hetzelve toe te vertrouwen. Jocelync en hare moeder stelden in deze vloot zooveel te meer belang, daar zij door de Midde- landsche Zee en voorhij Algiers moest varen. Dc twecvronwcnliaddenvoorM.de Miniac brieven bereid die hem van hunne getrouwe liefde moest verzekeren en hem terzelfder lijd eene aanstaande vrijheid, bevolen. Onder dc zeelieden, die bezig waren met pektonnen voort te rollen, met balen in de binncnkiel vast te leggen, waren Poigne- d'Acier, Galhauban ca Jan-la-Grcnadc voorzeker dc lesten niet. Die vrouwen kenden bon, zij had den er aan gehouden hen te bedanken voor den moed met welken de matrozen van den Neptunes zieh van dc gevaarlijke bandieten hadden meester gemaakt. Op hunne beurt, lieten dc zeelieden nooit na, wanneer zij hen togenkwamen, de wollen muls af te nemen. Moeder, moeder, zegde Jocelyne, er is iets dat schijnt mij te bevestigen dat die reis gelukkig wezen zal. Bij de teru gkomst dezer vloot zullen wij nieuws van mijnen vader ontvangen... M. de la Barbinais heeft beloofd hem onze brieven te doen toekomen, en zeker is hij tot liegen onbe kwaam. Gij hebt gelijk, mijne dochter, het is een edel jongeling. Zoo verkleefd, zoo zedig en zoo goed Wij hebben hem gisteren niet gezien. slrevers geene voldomide grieven heeft gege venom eene beweging der openbare denk wijze te doen ontstaan. En waar zijn Hetgeen nogthans denzelfden gewezen minister der zware belastingen niet be let heeft den 6 juni laatst, in eene kies- vergadering te Brussel, uitteroepen dat de liberalen nog nooit talrijker en ern stiger grieven hebben gehad dan tegeu- woordig. O die kluchtigaard De broeders ondereen. Hoeverre is de herinrichting der liberale partij gevor derd Over eenige weken hield men er zich nog meê bezig men meende een nieuw liberaal congres in te richten de dok- trinaire dagbladen deden eenen oproep aan de broeders en vrienden der pro vincie. De Fédération libérale hield te Brussel in het Hdtel du grand Miroir eene geheime bijt enkomst, waarvan tot nu toenogniets is uitgelekt. Wie is er daar zoo al van voortgeko men Niets, volstrekt niets. De beraadslagingen namen steeds toe, zonder eenig voordeel voor den zieke, en men zou zelfs zeggen dat de liberale associations, volgens eene uitdrukking der Logie, in slaap gevallen zijn. 't Is de slaap der onmacht en der wanhoop. Het eenige wat iedereen kan bestatigen is, dat de verdeeldheden der liberale partij te Brussel, schreenwender, dieper zija dan ooit. Langs alle kanten scherven zij uit in den provincialen raad van Brabant, in de Hoogeschool van Brussel, in den ge meenteraad vaji Elsene. Te Elsene is een doklrinaire burge meester, door de schuld der radikalen gevallen. Dat spel was van over lang bereid en men heeft het zonder veel praat te maken ten uiivoer gebracht, juist als «ene turk- sche wraak. De radikalen, met Jules Janson aan het hoofd, wisten dat de Raad hen toe genegen was, en zij hebben zulks te baat genomen em het oud bestuur omver te werpen en zich zelf van al de plaatskeus van schepenen meester te maken. RECHTEKLIJKE KRONIJK. 7 September. De rechtbank van eer sten aanleg heeft, in eene reeks vonnis sen, een onderzeek bevolen overdefeilen, waarover de slachtoffers van 7 september klachten hebben ingediend en waarvoor M. Buis en de stad verantwoordelijk zijn verklaard. Gij hebt het bemerkt Zonder twijfel, antwoordde Jocelync met oprccliihcid. Hij kwam zoo regelmatig om nieuws bij mij.... Wij leven zoo afgezonderd dat de be zoeken eene verstrooiing en cenc vreugd zijn.... Overigens zijn gesprek is belangwekkend hij beschrijft de landen welke hij doorreisd heeft op eene bewonderensweerdige wijze.... Eindelijk, en vooral, hij spreekt dikwijls van mijnen vader.,. Mij dunkt dat ik hem gekend heb, zooveel ver trouwen boezemt hij mij m. Jocelyne zegde Mevr. de Miniac op stren gen toon, gij gelijkt aan dc andere deciders niet, mijn kind Uw leven behoort gelijk het mijne aan het volbrengen cener taakgij hebt het recht niet van te droomen,... Droomen... murmelde het meisje, ik droom niet.... Ik denk alleen aan degenen die ik bemin Ik zou zc allen rond mij geschaard willen zien... Gij mijn welbeminden vader wiens gelaatstrek ken uit mijn geheugen niet zijn gewischt, vervol gens.... 't Is al 1 sprak het kind het hoofd bui gende. Ja 't is al 1 herhaalde Mevr. de Miniac. Op die woorden volgde eene diep stilte en waarschijnlijk zou zij zich op eene pijnelijke wijze hebben verlengd, indien dc doktor Gallois niet binnengekomen was. Zijn welwillend open gelaat, dc vriendelijke uitdrukking van zijnen lach en van zijnen blik ontlastte de moeder en de dochter van hare beklerndhc-id. WoHOT VOORTGEZET.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1