lifF ZEER00VERS NIEUWS- El AANKONDIGiNGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 2 September 1888, 10 centiemen per nummer. 42'" Jaar, N° 2289. ABONNEMEATPRIJS ANIVONCEIVPRMS Politiek overzicht. De partij der eerlijke lieden. Godsdienstig onderwijs in Engeland. Vlaamsche Landdag, Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voer zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, naoij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. v L Suum Per drukregel, Gewone lb centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwilantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. AF.I.ST, 1 SEPTEMBER 188S De Monde bevestigde Woensdag dat Duitschland en Engeland reeds hebben ingestemd met tiet voorstel van koning Leopold tot hel. houden eener internatio nale conlereneie te Urussel lot het nemen van maatregelen legen den slavenhandel en hel bepalen van voorschriften betref fende den verkoop van wapens en sterke dranken aan inboorlingen. Le Times deelt een lang en belangrijk leading-artikel meê, oyer het bezoek van den lord mayor aan zijne geboorleslad. Het City-blad brengt hulde aan de stad Dendermonde die baren zoon ontvangen heelt met al de eer, die den eersten magistraat der City verschuldigd is. Tevens huldigt bet in M. De Keyser den man, die lot de hoogste weerdigheid is geklommen em die, zonder na te laten een Belg van bert le blijven, toch een trouw en onderdanig Engelschman is. De Times, wijzende op de geestdriftige ontvangst van M. De Keyzer door zijne oude landgenoten, drukt jegens Belgie de hoogste gevoelens van eerbied en bewon dering uit. Ook de ieverige londener dagbladen spreken, ter gelegenheid van het bezoek van M. De Keyser, met den groolsten lof over Belgie. New-York, 29 aug. Uitlevering. Jan Steyaert, zich noe mende belgisch soldaat en verklarende in meert lestleden te Gent een rijken koopman, zekeren Vande Walle, te heb ben vermoord, is per stoomboot Belgen- land onder bewaking van eenen ameri- kaanschen policie-officier naar Europa vertrokken. Engeland en Italië. Naar men uit Londen aan de Débats meldt, zou er tus- sclien de kabinetten van Londen en Rome eene overeenkomst gesloten zijn in den volgenden zin Italië zou zich verbinden een korps van 60,000 man ter beschikking van Engeland te stellen, ir. geval dat dit leste land zou moeten optreden in Klein-Azië. Anderzijds zou Engeland de verbinte nis hebben aangegaan Italië's kusten ie verdedigen, in geval van eenen fransch- italiaanschen oorlog. Deze overeenkomst zou in Rusland een onaangenamen indruk hebben gemaakt de betrekkingen tusschen beide landen zijn zeer koel. VAN SINT-MALO. (26e Vervolg.) Een natuurlijke zucht tot zelfbehoud maakt zich van de turksche soldalen meester, zij springen den Sirius op en laten vrceselijke geschrceuwen hooren. Hel vuur het vuur huilen zij. La Barbinais beseft hel nieuw gevaar dat hij looptindien het vijandelijke schip springt, dan ondergaat de Sirius, die er met en enterhaken is aan vastgehecht, hetzelfde lot. Terwijl de oflicier het in de ijzers leggen der overwonnen bewaakt, beveelt Picter de la Barbinais de enterhaken los te maken en ten spoedigste te vluchten. De Sirius was nauwelijks van het kaapschip verwijderd, of eene schrikkelijke ontploiling breekt losbet uiteengerukte turksche schip bonst omhoog en ploft dan op de golven neer, die een rooden glans van, hel vuur bekomen hebben. Welhaast vormt het nog slechts een uitgebreide brand. Picter dc la Barbinais op dc verschansing van den Sirius leuncndc.ïwoonl dit uiterste treur- •indc bij. De romp van het vijandelijk schip ver dwijnt, dc masten zinken, iiun toppunt verheft In Marokko moet het er ook niet heel lief uitzien. De sultan beeft op vreeselijke wijze den moord op prins Muley-Hassan gewroken, door het grondgebied der opstandelingen geheel en al le doen plunderen en ver woesten, en er de vrouwen, kinderen en grijsaards te doen vermoorden of als slaven meênemen. De sultan heeft de opstandelingen zoo ver \ervolgd, dat hij nu geheel en al in eene vijandelijke landstreek omsingeld is. Ondertusscben heerschen hongersnood en ellende in 't land, en hebben de ban dieten en brandstichters overal vrij spel. Een dagblad van Tanger geeft aan de vreemde mogendheden den raad schepen le sturen raar de marokkaansche kust, om hunne landgenoten te beschermen. Duitschland. - Ontslag van Molkte. De Reichsanz-eiger bevat een stuk dat op het eervol ontslag van Moltke betrekking heelt. Moltke verzochl op 3 dezer zijn ontslag, daar hij wegens zijnen hoogen ouderdom niet meer te peerd kon stijgen. Hierop antwoordde de keizer dan 9, dat de gedachte, der. maarschalk niet langer op den post te zien, op welke hij zulke roemrijke overwinningen had be haald, voor hem en het leger zeer smar telijk was. Niettemin moest hij, hoezeer ook met een bedroefd hart, des maar schalks wensch vervullen. Om echter Moltke nog steeds voor liet welzijn des vaderlands werkzaam te zien, verzocht hij hem voor het heil van den keizer, het vaderland en het leger het ambt van voorzitter der bindsverdedigings- kommissie le aanveerden, ambt dat sedert den dood van keizer Frederik onvervuld gebleven was. De Börsenzeitung bevat de volgende verklaring, die keizer Wilhelm in een onderhoud met eenen staatsman zou ge daan hebben. Ik ken niemand anders dan de vrienden van het vaderland en de vrienden onzer zedelijke ontwikkeling. Niemand zal ver onderstellen, dat ik geneigd ben den loop des tijds tegen te houden. Integendeel, 't is de trots der Hohenzollern over een volk te regeeren, dat tevens liet edelste, het bescbaafste is, en in die lofspraak is gansch Duitschland begrepen. Gansch onze wetgeving is door menschlievende inzichten bezield. Hij, die zulks miskent, hitst de geesten tegen elkaar op om het even tot welke partij hij behoort, op mi jne goedkeuring kan hij niet rekenen. Er zijn waarachtig ernstiger zaken le doen. alleen zich boven dc zeevlaktc een golf slaat.... alles is verzwolgen. Men mag God bedanken over eene zegepraal welke zoo hardnekkig werd betwist. Er blijven gelukkig nog cenige uren van den dag over. Drij matrozen zijn in den strijd gesneuveld vijf, zwaar gekwetst, ontvangen dc zorgen van den heelmeester, en dc scheepjongens vangen hun nen dienst van ziekenoppasser aan. Servan, lichte lijk door een kogel getroffen, schijnt fier over dit* kwetsuur te wezen Galhaiiban verklaart dat men hem voortaan als een matroos behandelen zal. Als de gekwetsten in hunne hangmatten zijn gebracht, houdt mcu zich bezig mei hel dek, waar liet bloed over stroomt, af te wasschcn. De gc- wrougene wapens, dc lappen van klccdingstukkcn worden in tic zee gesmeten. .Men raapt de grenaal- kogcls op, men gladt dc kanonnen. Dc timmerman herstelt de averij. Vier uren later vaarde dc Sirius sneller en vroolijker dan ooit, op de donkerblauwe zee. Bij het vallen van den nacht, bleven de kapitein en zijn plaatsvervanger in dc bovenhut en keken in alle richtingen uit. Vreest gij iets vroeg de oflicier aan Pieter. Ik vrees niet, maar ik sla alles wel gade. Die zee is zoodanig door zeeschuimers verpest dat er zich overal bevinden. Men zou zeggen eene wolk ongeluksvogels. Het is altoos te vreezen dat het geknal der geweren on hel donderen van hel ka non door andere roovers gehoord werden. Zij zou den op ons vallen als ecu sperwer op zijne prooi. Te Antwerpen heeft men dezer dagen feiten ontdekt die bewijzen dat de libe ralen die zicii ais de partij der eerlijke lieden voorgeven, niet altijd de eeilijk- heid als eene buigerdeugd in eere hou - den. Verscheidene bedienden van bet Aut- werpsche Weldadigheidsbureel, 't welk zich dezer laatste tijden zoo berucht miek door zijne vervolgingen tegen de arme ouders welke weigerden hunne bin ders naar de geuzenscholen ie zenden zijn om rede van zwaarwichtige onregel matigheden aan de deur gezet gewor den. 'Men spreekt van ontvreemdingen die tot het aanzienlijk bedrag van 90 100 duizend Iranks zouden beloopen. 2800 arme huisgezinnen wérden noch tans van allen onderstand beroofd,omdat de ouders hunne kinders naar de geuzen scholen niet v ilden zenden, en de jaar- lijksche uitgaven verminderen niet. Waar ging het geid naartoe En de beschuldigde bedienden waren nogihans vet genoeg betaald. En dezer streek jaarlijks 7000 franks op, maar die heer leefde in pracht en weelde, bewoon de een buitengoed, hield peerden en voituren en liet zich nng andere verbo dene liefhebberijen toe met de lichte patrouille enz.... En dal deed de oogen niet openetï Zekere De Meuler, de portier maga zijnier van het Armbureel, heeft zich verhangen. Een bestuurlijk onderzoek werd geo pend doch reeds op dit uur is het Parket er ook meê bemoeid. lu afwachting der uitslagen van het dubbel onderzoek over de zaak geopend doel L'Escaut opmerken dat het Ste delijk Bestuur van Antwerpen de vruch ten plukt die de vergeuzmg van den dienst der armen moest voortbiengen. Men moest onder de noodlijdende klas sen eenen kiesinvloed stichtenmen moest vette postjes oezorgen aan zekere geusche kiesbrakenen daarom heeft men brutaal weg de armbezoekers afgesteld welke aan 't liberalism niet verslaafd waren en dus geen deelmaakten van de onderkomiteiten der liberale Associatie. Die armbezoekers waren achtbare bur gers, welke hun ambt met eene volko- meue belangloosheid en uit loutere cbrislene liefdadigheid uitoelenden. Men weet, gaai L'Escaut hoe en uoor wie zij werden vervangen. Het schijnt, zoo gaat het Amwerpsche blad voort, dat de afgestelde bedienden zullen gestraft worde. Wij twijfelen er geenszins aan dat, indien er plichtigen zijn, geen hoegenaamde invloed hen zal wij hebben den zegepraal kunnen behalen over één schip, wat zouden wij doen tegen tien Bust wat, kapitein, Poigne d'Acier waakt met de beste matrozen van bet schip. Die dapperen zijn ongetwijfeld meer ver moeid, dan ik, mijnheer de Mèloir. Wat zouden zij denken indien ik gerust sliep terwijl zij wacht houden Picter zette zich neer en, dc bloedige tooncelcn van zooeven uit zijnen geest verdrijvende, dacht hij aan Jocclyne, aan den vrijkoop van M. dc Miniac. waartoe hij in het diepste der binnenkiel vijf-cn-zcslig gevangenen behield, die eene groo-» tere waarde dan goud en kostbare koopwaren voorstelden. Bij het aanbreken van den dageraad, had het vermoeide scheepsvolk van den Scrius tegen een schrikkelijk tempeest le worstelen. Eensklaps galmt de stornl van den uitkijker. Een zeil aan stuurboord. Dc kapitein nam zijn lorgnet en zag maar het was hem onmogelijk op dien afstand dc nationa liteit van het aangekondigde vaartuig te onder scheiden. Zeil aan bakboord riep opnieuw de uitkij ker. En vervolgens klonk beutelings zijne stem Een twee I vierZes zeilen La Barbinais lelde ze ook. Acht tien zeilen De kapitein liet hel lorgnet vallen. Tien zeilen Hij bedroog er zich geen oogenblik aan. Dc vijand is daar, een ontzaglijke vijand. Hij onttrekken aan hunne welverdiende straf; doch daar ligt de knoop niet. Op wien weegt de verantwoordelijkheid van den tegenwoordige!) toestand Eerst en vooral op het Bestuur van 't Weldadigheidsbureel en daarna op 't Stedelijk Bestuur. Wij zullen zien hoe deze dubbele verantwoordelijkheid zal vereffend wor den. Voegen wij erbij dat bet noch de eerste, noch .zelfs de honderdste maal is dat de kerkfabrieken gewroken zijn over de onverdragelijke plagerijen welke zij ter oorzake van hare rekeningen van de liberale besturen te verduren hebben. En de liberale schrijvelaars die groote wrekers der openbare zedelijkheid pogen weer eens deze schandalige zaak dood te zwijgen, en spreken zij er bij toeval eens over, ze zeggen iets dathoegenaamd geen zin heelt en verduisteren nog aldus voor hunne lezers de reeds voor hen zoo verwarde toestanden Maar zie die heeren behooren toch ook tot de partij der eerlijke lieden Engeland wordt ons dikwerf door het liberalism aangewezen als het voorbeeld dat hier in Belgie, in zake van volkson derwijs, zou dienen nageleefd te worden. Welnu, eene koninklijke onderzoeks commissie ingesteld om de wetgeving op het lager onderwijs te beoordeelen, heeft besluitselen genomen welke de weder legging zijn van al hetgene onze libera len ten voot'deele van 't onzijdige on derwijs hebben bijgebracht. Eenparig zijn de leden dezer commis sie overtuigd dat de godsdienstige en zedelijke opvoeding en onderwijs, met den bijbel en de H. Schriftuur tot grond zuil, van een aller grootste noodzakelijk heid is voor de kinderen, de ouders en de gansche natie. Die overtuiging wordt overigens ge deeld door de bijna algeheelheid der huis vaders. En inderdaad op 4402 scholen, bestuurd door komiteiten door deze huis vaders gekozen, telt men er slechts 107 uit de welke het godsdienstige of zede lijke onderwijs verbannen is. Bovendien op 14,629 vrije scholen door de verschillige godsdienstige secten gesticht en onderhouden, treft men er slechts 1387 aan die geen godsdienstig karakter hebben de 13,229 overigen zijn allen confessioneel of godsdienstig. Verre van hieraan vijandig te zijn, oordeelen de onderwijzers dat het on derwijs van den godsdienst geen ruim aandeel genoeg bezit47 op honderd dezer onderwijzers vragen om de kinde- bcgrijpl in welken vuurcirkcl hij is gesloten. Hij ziet ilen vijand regelrecht op hem toeschieten. Wat kan, wat moet hij doen? Zich eenen doortocht banen onmogelijk I Heeft dc hemel hem dan verlaten llij daalt vlug in zijne kajuit, en houdt er met zijnen plaatsvervanger, met de officiers, den toe- zichtcr van hel scheepsvolk en dc uitstekendste matrozen raad, Mijne vrienden, zegt hun Picter met eene stem die hare kracht aan dc plechtigheid van liet gevaar ontleende, waartoe zou ons thans de be goocheling dienen De kononschotcn van gisteren werden gehoord door een der vaartuigen welke men ons aankondigt. Het hoeft het sein aan andere gegeven... Ik zou er bijvoegen wij zijn verloren! Indien ik aan u, indien ik aan mij zclven twijfelen kon Er valt een besluit te nemen wachten en wanhopig le strijden of met gespannen zeilen trachten te ontvluchten... Ja, ja, ontvluchten wij, antwoordde dc Méloir. Dc kapitein werd nog ernstiger. Wij zullen onzen plicht doen, inijnhcercn Ik dank u omdat gij mij licht verstaan. Het uur is plechtig; lk ging haast zeggen doodelijk... Bij een dringend gevaar, op het oogenbhk dat het orkaan de matrozen zonder hoop of redding laat, schrijft de bevelhebber van hel schip een bewijs stuk over dc gevaren van den toestand dat al zijne ollieicrs ondcrtcckeiien. Dit uiterste testament, aan de golven toevertrouwd, wordt, zekeren dag oj» den eenen of anderen zeeoever geworpen. ren een meer uitgebreid godsdienstig onderwijs te mogen geven. Ten slotte bestatigt de commissie, dat overal, waar de godsdienst met zorg en en noodigen tijd wordt onderwezen, men den heilzaamsten invloed ontwaart, welken hij op het geweten en de zede lijkheid der leerlingen uitoefent. Wij roepen de bezondere aandacht der ouders op deze regelen in. Geheel ge makkelijk zullen zij begrijpen hoe nood zakelijk het is hunne kinders naar scho len te zenden waar den godsdienst met zorg onderwezen wordt, indien zij hunne kinderen tol deftige, zedelijke, werkzame en eerlijke mensehen willen zien op groeien. 't Is heden het tijdstip om er ernstiglijk aan te denken. STAD GENT. van 9 September 1888. Taalgenooten. Na eenen strijd van meer dan eene halve eeuw, worden de Vlamingen, onder opzicht van laai, nog altijd door de open bare besturen behandeld als de ongeluk kige bewoners van een door vijanden be machtigd wingewest, niettegenstaande 's lands Grondwet verklaart, dat alle Bel gen voor de Wet gelijk zijn. Sinds eenige jaren is ons wel de eene en andere brok keling van de tafel des Rechts toegewor pen, doch ons verzadigen, ons nevens de Waalsche landgeriouten vati denzelfden disclt te laten nederzitten, neen, tot hier toe werd ons dit niet toegelaten.... lu ijzerenweg- en telegraafbeheer, tol- en veiligheidsdienst, in onderwijs en le ger, zoo wel als voor de rechtbanken, in geheel hel landsbestuur, in gouw- en ge meenteraden, wordt alles nogin'tFransch afgehandeld in eene voor 't grootste deel der noordelijke bevolking van ons land geheel onverstaanbare taal Hoe dikwijls ook reeds aangeklaagd, is het nog altijd waar dat er in België be- voordeeligen en verdrukten zijn met be hulp vati de enkele Fransche taal, is het ten onzent mogelijk, tot de hoogste open bare bedieningen te geraken door mid del van het Viaamsch alléén, kan men zelfs het nederige postje van veldwachter niet bekomen. De meerderheid van 's lands bevolking is Viaamsch welnu, het Staatsblad, dat de wetten, regeerings-verordeningeo en besluiten afkondigt, zegt door zijn franscli opstel tot de meerderheid, dat er van haargeene rekening te houden is!.... Hoept dit niet om wraak Zulke ongehoorde gebruiken, die in elk ander vrij en beschaafd land volstrekt niet zouden geduld worden, zullen nog lang in voege blijven indien wij er ons Men verneemt alsdan hoe dc dapperen gestorreu zijn die de plicht niet bleek en bevreesd zal wor den... Zulk een bewijsstuk, mijnheeren, zullen wij opstellen, wij zullen het aan de zee toever trouwen, terwijl wij onze ziel aan God zullen he geven. En volgde een stond van eene aandoenelijke stilte. Picter nam een blad perkament, en traag, zon der dat zijne hand beefde, schreef, hij Heden, aan boord van hel schip den Sirius, fregat, met liet beschermen gelast van dertig koop vaardijschepen tobehoorendc aan verschillige han delaars van Sinl-Molo, ik. kapitein van het schip, stel deze aantcekcm'ng op ten einde aan onze vrienden en lastgevers eenmaal le laten weten, indien wij sterven moeten, welke gebeurtenissen en voorgevallen zijn. Na eene lastige overwinving gisteren op een turksch zecrooversschip, dat twee maal beter van manschappen en stukken geschut was voorzien, behaald te hebben, daehten wij onzen tocht naar A-giers voort te zetten, orW er over de verwisseling van zestig gevangenen te onderhandelen, liet gebulder van het geschut heeft ougctwijfel de tien vaartuigen veroorzaakt die thans in liet zicht zijn en wier bewegingen strek ken om ons in le sluiten. Wij zullen als Franschen en als Muloënarcn onzen plicht vervullen. BidtGod voor dedoodcu Wij bevelen ons aan de Voorzie nigheid, zonder te gdoovcn dat het menschelijk mogelijk is ouder hel getal niet verpletterd te wor den tier» tegen één WORUT VOORTCKZKT.

De Denderbode | 1888 | | pagina 1