goeds. De maatschappijen van veneke ring op 't leven verminderen de jaarlijk- sche premie van hunne verzekerden met 26 ten honderd als deze leden zijn van die matigheids-maatschappij. Het ware grootelijks te wenschen dat hier in Belgieeene matigheids-maatschap pij gelijk in Engeland kon tot stand ge bracht worden. Reeds is in ons land een Bond gesticht tot bestrijding van 't mis bruik der sterke dranken en wij hopen dat hij de beste vruchten zal inoogsten indien hij bijgetreden of ondersteund wordt door al wie de samenleving tegen onhei len en ondergang wil vrijwaren DAGBOEK. In de verledene eeuw bersle in ons land eene plaag onder het hoornvee uit. Het was dezelfde plaag die zich hier. twintig jaren geleden, in de jaren 1865-1870, dus honderd jaar later, opnieuw vertoon de wij willen spreken van de runder pest, die het eerst door den heer Renne- boog Vader, veearts alhier ter stede, werd ontdekt en voor welken uitstekenden dienst hij van 't liberaal ministerie slechts met het Burgerlijk Kruis van 2e klas werd beloond. Wij denken aan onze geachte lezers aangenaam te zijn met hier weêr te geven wat onze dagboekhoudcr over de vreese- lijke plaag van 1769 neerschreef a Men is alhier seer bevreest voor eene plaege onder de Coyen, welke plaege in Hollant is sterk geweest eene peste en nu comt sy over in het Land van Waes en ook in en omtrent Gend, nogtans doet men alle devoiren tot het ophouden der selve, daer worden alle dagen solemneele missen gedaen tot Aalst aen den autaer van H. Rochus alsook in de Capelle van Nieuwerkerken en de Schelde is beset met soldaeten op dat er niet een beest en soude overcomen, ook synder placaerten van niet een beest ter merkt te brengen op eene groote boete, en ook niet eene beeste te vercoopen ofte leveren sonder gekeurt te syn en geteekent met een brandyser op ieder parochie daer toe gemaekt, ook is er bij placaert g'ordon- neert soo wie een beest siek word in synen stal dat hy moet kennis doen aen de welh en bevinden sy die plaege te wezen aenstons worden alle beesten ge prezen die in den selven stal staen en dood geschoten en 7 voet diep in d' aerde gegraeven en men segt dat ze van 't land sullen heiaeli worden gelyk syal reede betaelen, die plage is eerst in Gend be gonst en dan te Gentbrugge ende alle de Koy beesten syn aldaer doodgeslaegen sieke en gesonde en ook verbrand alle hel stroo en louragie die op en in den stal is, ende het mesch 8 voeten diep in d' aerde gegraeven ende de menschen van de besmette huysen omset met wachten 14 daegen «n nagten op dat sy by nie mand en souden verkeeren selfs niet naer de kerk gaan. januari 11 /u. Mei ue nieuwjaar heeft de plage haer veropenbaert lot Wichelen ende daer is een geheel gucht omset met buerewachten van d' omlig gende prochien en een deel provotten en alle de kuyen, honden cn katten dood ge slaegen soo gesonde als sieke. Ook is sy gecomen lot Erembodegem op het hof van groenen brielle daer we derom 't hol besloten met wachten ende alle de beesten dood geslaegen en alle 't volk 15 dagen op het hof gesloten ge houden en ook der water molen daer by synde verboden te draeyen opdat er nie mand en soude omtrent komen, van daer is zij geloopen tot Welle in den stal van S Adriaen Hendrickx ende de weduwe Jean B,e 't Kint, twee over schoone stal len beesten met nog eenige kleine stallen en alles dood geslaegen en met wagten be.seth als vooren. Ook is er nog een placaert gepubli- eert den 23* deser dat iederen eigenaar de siekte in synen stal comende binnen de 4 uren moet kenisse doen aen de welh omme te doen visiteren oft het die alge- meyne siekle is of niet op boete van 55 guld. en ook niemant hem te vervoorde ren van aen syn beesten eenige genees middelen te geven voor dat de visitatie gedaan is op gelijke boete, ook 't mesch alle 14 daegen uyt den hof te doen, en ook de honden op den band te heuden op boete van 25 guld. Gelijk men ziet waren de genomene maatregelen van buitengewone streng heid. In volgende nummers zullen wij over den toestand, enz. spreken welken t gevolg van deze plaag is geweest. KiESKRONIJK. In algemeene Vergadering der afge- veerdigden van 'i Arrondissement Meche- Jen van Donderdag II. werd de heer de Meester de Betzeiibroek, als definitieve Candidaal uitgeroepen voor de Senaat- kiezing van 45 januari aanst. De achtbare Candidaat verklaarde zich kortweg antimilitarist en Vlaamschge- zind. Deze verklaring werd luidruchtig toegejuicht. Als gewoonlijk zullen de li beralen den strijd niet wagen. STERFGEVALLEN. Dood van M. den Gouverneur van Ant werpen.Zondag avond, ten 9 ure, is M. Karei du Bois de Vroylande, gouver neur der provincie Antwerpen, in het gouvernenientshotel overleden Dit afsterven verwekt een algemeenen rouw in Antwerpen en heel de stad door werden de vlaggen halfiop geheeschen. M. Karei-Ludovic du Bois de Vroylan de werd geboren te Antwerpen, en stamt af van eene der adeliijksie lamiliën. In 1856, bekwam hij zijn diploom van doktor in de rechten, in de Universiteit te Leuven De kiezers van het kanton Santhoven kozen hem in 1866, tot provincieraadslid, welk mandaat hij vervulde tot 1886. Zijne kollegas van den raad benoemden hem, in 1887, tot lid der bestendige deputatie welk ambt hij vervulde tot in 1886. De 24 maart 1887,, benoemde Z. M. de Koning hem tot gouverneur. In 1882 was qij kandidaat der meeting voor de plaats van volksvertegenwoordi ger en viel met ongeveer 70 3temmen tegenover M. De Wa. 1. In eerste en tweede huwelijk wss de achtbare gouverneur getrouwd met doch ters van wijlen M. John Cogels, oud-se- nalor. De lijkdienst heeft plaats gehad in de groote kerk van O.-L. Vrouw. Bij 't afstappen van den trein te Gent. Denderdag deed een heer onzer stad een reisje naar Gent met den trein van 6 u. 58 m. des morgens. In het compartiment van 2e klas waar hij binnentrok, bevon den zich reeds twee reizigers, wellicht bruss else he flierefluiters, en eenen pater recolet. Niets bezonders van Aalst tot Gent. Doch bij het afstappen te Gent, had de volgende samenspraak plaats tusschen een der brusselsche flierefluiters en onze Aalslenaar, welken wij heer Jan zullen heeten Flierefluiter. Hebt gij dat geroken, Mijnheer? Heer Jan. Wat geroken Flierefluiter. Wel den dantn do met zijn zweetvoeten 1 Heer Jan. Ja, inderdaad, 'k heb iets geroken, maar ik geloof dat gij het zijt die zoo wat reuk meebrengt. God weet hebt gij u in zes weken van hemd ver schoond Tableau.... onze flierefluiter grolt gelijk 'nen getergden beer. In alle geval, hij zal de les wel ont houden. ALLERHANDE NIEUWS. Te verkrijgen ten Bureele van Oen Denderbode Le Congo Beige illustré, ou 1' Eiat indépendant du Congo par le frére Alexis M. G. Prix broché fr. 2.50. Percaline gauffrée dorée, tranche jaspée fr. 3.40. Percaline gauffrée, tranche dorée fr. 4.00. De Groote bende van Jan De Lichte fr. 2.00. Vrachtvrij met Post fr. 2.50. Botermarkt. Heden zaterdag werden 835 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 5050 kilogr. Prijs 87 a 102. Eurtabel de» IJzeren- Onto uurtabol io mot dc meeste zorg verbeterd geworden. De Vlaamsche Patriot6 fr. per jaar 3 fr. per 6 maanden. Te verkrijgen bij alle gazetverkcopers. IO centiemen de nummer*. INHOUD. Teekemngen Stanley, De melkerijtentoonstelling te Kopenha gen. Historiek der vervoermiddelen. De laatste wil van M. Meeson. Eendracht maakt macht (caricaturen). Eene gedaanteverandering icaricaturen). Tekst Kronijk der week. De weer wolf (vervolg en einde). Vlaming. Jan de vlieger. De laatste wil van M. Meeson (vervolg). Memento. Ar moede. Godsdienst. - Onze platen. Ditfes en datjes. Raadsels. Groote internationale Wedstrijd der Wetenschappen en Nijverheid van Brussel. Te rekeaen van 1 januari 1889, zullen de bureelen van het Algemeen Sekretari- aat des Gouvernements, gevestigd Loven- sche plaats N* 11. Slechts den Donderdag van iedere week voor 't publiek geopend zijn van 10 uren des morgens tol den middag. De koning, als soeverein van den Vrijen Congo-Staat heeft een nieuw rid derorde ingesteld, om degenen te beloo- nen, die hun leven voor de belangen van dien staat gewaagd hebben. De nieuwe orde heet de Afrikaansche Ster Het eereteeken is eene geëmailleerde ster met vijf stralen, omringd van een palm- blaêren-krans, en hebbende, in 't midden eene gouden ster ep blauwen grond. l»e achterzij draagt deletiers L. S. (Leopold Souverain) door een gewerkt op rooden grond. Het lint is in gewaterd azuur met in het midden eene bleek gele streep. Nu zullen er liefhebbers voor de Congo met de macht komen Het nieuwjaar begon te Brussel met twee zelfmoorden. De expert V. die be trokken was in eenezaak van aftruggelarij heeft zich in een hotel der Brabantstraat eenen kogel door den kop gejaagd. Een bediende van den Berg van Bennheriig- Iteid, die de bevordering niet bekomen had, waarop hij hoopte, heeft zich eerst met een scheermes zes wonden in den hals toegebracht dan heelt bij eene hoeveelheid petrool gedronken, en was toen nog niet dood. Hij zal het echter spoedig zijn. Dat er veel gesproken wordt over een aanstaande huwelijk van prinses Clementina is geen wonder. Immers, prinses Clementina zal den 30 Juli aanslaande haar zeventiende jaar bereiken, T is ie zeggen, den ouderdom waarop hare zusters, de priusessen Lou isa en Stephanie iu hel huwelijk traden. Eu doel men baar hel voorbeeld harer zusters stipt volgen, dan zal hel leest ook iu Juli plaats hebben. Inderdaad, prinses Louisa, geboren den 18 Febrnari 1858, trouwde den 4 Fe bruari 1875 met prins Philip van Saksen en prinses Stephanie, geboren den 21 Mei 1864, trouwde den 10 Mei 1881 met prins Rodolph, van Oostenrijk. Uet Brusselsch blad La Gazelle meldt dat het ontwerp van herinrichting der burgerwacht dezer dagen aan den Koning is overhandigd, die sedertdien op verscheidene punten heeft doen vragen. Men meldt aan Het Land dat, door voorname personen der Antwerpsche Meetingpartij, hardknekkige pogingeu in 't werk worden gesteld, om aan het hoofd der provincie Antwerpen eenen gouver neur te bekomen die Vlaamschgezind en de Vlaamsche taal machtig is. Een zeer belangrijke brief uit hooger gemelde stad is, met dit doel, in het ministerie toegekomen. Men spreekt van M. Baron Osy als gouverneur. Donderdag, tusschen 10 en 11 ure voormiddag, is er een schrikkelijk onge luk gebeurd in de fabriek van schiet spoelen van den heer Tremerie. Mole- naarsiraat, 195, te Gent. Zekere Carels, een jongeling van 16 jaar, is door het springen van eenen polijsisteen zeer erg aan het hoofd gekwetst. Men heeft hem naar de Bijloke gebraetit. Onderweg liep het bloed nit den bak. Men vreesde dat het slachtoffer den nacht niet zou door brengen. Het huisgezin Carels is zeer ongelukkig, de vader ligt sedert eenige weken in het hospitaal, lijdende aan rhumatismus. Men meldt uit schelderode dat aldaar op Donderdag 27 December, door drie jongelingen, 150 ratten zijn gepakt in een varkenskot. Hulde aan Coremans. De groote betooging ter eere van Edward Coremans zal den 10 Februari plaats hebben. Dien dag, men mag het zeker zijn, zullen al de kampeis van het Vlaamsche land te Ant werpen vereenigd zijn. De groote nijveraar, de heer Eduard Remy, te Leuven, heeft tien duizend frank ter beschikking van het gemeente bestuur gesteld, ten voordeele der werk- den zonder werk. Aan het werk van bet nachtverblijf heeft hij 25 duizend frank geschonken. Over een drietal weken heeft hij eene gifte gedaan van 67 duizend frank, aan het godshuis der ongeneesbareu dat zijnen naam draagt en welk Leuven te danken heeft aan zijne onuitputbare mild dadigheid. Moge dit voorbeeld vele navolgers vinden- Zondag avond is het lijk gevonden van juffer Claes, oud 67 jareri, die al veerlieu dagen veruiist was. Zij was woonachtig te .'racene. Men heeft haar gevonden in een sparre boschken niet ver van SfMarten, bij Nukerke. Het gerucht loopt, dat men hier met geen, ongeluk, maar mei eene misdaad te doen heeft. De plaats, waar men het lijk vond, was gansch omgewoeld. Sedert eenige dagen heerscht te Hontigny de grootste onrust aangaande de geheimzinnige verdwijning van den heer Noël, heneesheer in die gemeente. Hij is vrijdag rond 10 ure verdwenen, 't was op dit uur dat hij afscheid geno men heeft van eenen persoon op de groo te plaats van Montigny. De heer Noël zegde hem dat hij ziGh ter plaats Fond Loriaux begaf, waar hij ontboden was voor eene bevalling. Die plaats ligt tegen de Samber en een der wegen die er naartoe leidt, loopt langsheen de rivier. Men vraagt zich af of de heer Noel toe vallig iu het weter gesukkeld is of wel bij het slachtoffer een er hinderlaag geworden is, zooals velen beweren Men weet desaangaande niets met juistheid ie zeg gen. De opzoekingen, in de Samber ge daan, hebben geenen uitslag opgeleverd. De heer Noel heeft over een zestal maan den zijn eenig zoontje van 13 jaar verlo ren sedert dien was hij zeer mistroostig gebleven en velen zijn dan ook geneigd om te denken dat hij eenen aanval \an wanhoop een einde aan zijn leven gesteld heeft. O, die drank Zoudag hield de policie le namen een dronkaard aan die, 150 fr. in geld en 40,000 fr. in papier bij zich had, Toen hij zijnen roes had uitgeslapen werd hij losgelaten en begon opnieuw te drin ken, zoodat hij andermaal werd aange houden, en dat duurde zoo voort tot dat hij eindelijk in derue St Nicolas dood viel. Men vond «p hel lijk, van de geheel# som die de man bij zich had gedragen nog fr. 90.70. Iu den nacht van 1 tot 2 Januari is te Erquelinnes een ouderling, deu heer Maréchal vermoord. Het slachtoffer, 83 jaar oud, ongehuwd, leefde alleen en be zat eene zekere foiluin. Men heeft den ongelukkige gevonden badende in eenen plas bloed, met open gesneden keel en ingeslagen schedel. Diefstal is zonder twijfel de drijfveer der misdaad. Het is nochtans verwonderlijk dat men een goed gesloten koffer, waar den heer Maréchal zijn geld bewaarde, ongeschonden heeft teruggevonden. De laatste foore van het jaar te Ciney is zeer levendig geweest, en er was veel volk toegestroomd. Een groot getal landbouwers waren gekomen om werkpaarden le kooperi ook moet men besiaiigen dat den handel herleeft en dat de prijzen merkelijk stij gen, hoewel zij nog niet ten hoogste ge dreven zijn. De schoone uilstalling der paarden, en den kooplust van de Üuitsche en jood- sche kooplieden, die paarden zochten voor de trams en de grove schutterij, brachten ook het hunne bij om de prijzen te doen klimmen. Op de hoornveemarkt ook veel bees ten, bijzonderlijk ossen. De prijzen waren vast en tot stijgen geneigd. Er waren ook zeer veel varkens, de prijzen waren gestegen Het vooruitzicht voor de fooren van 19 Januari en bijzonderlijk voor deze van Februari is dus opperbest, de prijzen zullen zeer hoog zijn. Men schat dat er 4000 paarden, 800 hoornbeesten en omtrent 700 varkens ter markt waren. De statie heeft 90 waggons en 15 bok sen verzonden en omtrent 5900 fr. ont vangen. Rouhette aangehouden. Geduren de de leste werkstakingen is er in Hene- gauw veel spraak geweest van een vreem den onruststoker, die de arme drommels van werkliê tot werkstaking aanhitste en op hunne kosten meetings hield, teerde en smeerde en den grooten jan uithing. Ziehier de inlichtingen door Fiqaro meêgedeeld over de aanhouding van den woelmaker Den 25 november lestleden, dag waarop in België, namelijk te Morlanwelz bij Charleroi de werkstaking der mijn werkers begon, waren de brigadier der gendarmerie, Leopold Deselle en de veldwachter der gemeente gelast eene meeting te bewaken, die daar gehouden werd. Leopold Rouhette, uit Rio-de-Jaueiro herkomstig en die van de anarchistische grpepen in België deelmaakte, wilde de mijnwerkers aanzetten de twee agenten der openbare macht buiten le zetten, maar deze, niets anders kennende dan hunnen plicht, verzetten zich tegen de menigte en bleven op hunnen post. Woedend over het mislukken van zijnen aanslag, loste Rouhette drie re volverschoten op de beambten, doch ge lukkig zonder hen te treffen, en nam de vlucht. Vervolgingen werden tegen hem in gespannen en de belgische policie ver nam weldra dat de geduchte anarchist zich in Parijs verscholen had. Voorzien der inlichtingen van den prokureur des konings van Charleroi, bood de brigadier Deselle zich in de bu reelen der openbare veiligheid aan en verzocht M. Goron twee agenten le zijner beschikking te stellen. Eenige oogenblikken later was Rou hette op de aanwijzingen van den belgi- schen gendarm, aangehouden in de ge- meubeleerde woning die hij in de rue Quincampois betrok. Hij werd naar het dépot overgevoerd, waar hij zal verblijven tot de pleegvormen voor de uitlevering zullen vervuld zijn. HOLLAND, Het dwaze voorbeeld van Parijs om eene tapperij interichten als tuchthuis, heeft ook te Amsterdam navolging gevon den. Oo hel gedempte Damrak namelijk is een bierhuis geopend, waar men be diend wordt door personen, galeiboeven gekleed, en in eene gelagkamer, die eene gevangenis nabootst. Alhoewel tal van Hollanders maar al te veel de Franschen nabootsen, denkt men dat deze aanstootelijke smakeloos heid geenen opgang zal maken. Te Dulkem (Limburg) is een zeven jarig meisje door eenen harmoniumspeler medegenomen om voor hem te bedelen. De man cn het kind werden in Duitsch- land aangehouden en de kleine naar de ouderlijke woning teruggebracht, FRA NKRIJK. Zonderlinge zinneloosheid. Een zonderling feit is in het departement Saune-et-Loire voorgevallen, Eene bedelares had op zekeren dag aan de familie X. eene aalmoes gevraagd, die haar geweigerd werd. Daarop had de bedelares, volgens bet verhaal der fami lie, eene kwade hand op hen gelegd, die ze veroordeelde tot.... komediespelen Eenige dagen daarna verklaarden de echtgenooten X. aan hunnen zoon, dat hij de school moest verlaten om zijne ouders te helpen in de nieuwe werkzaam heden, die zij gingen ondernemen. Zij waren inderdaad zeer zonderling, die werkzaamheden de schuur werd ledig gemaakt, de muren met lijnwaad bespannen en aan een der uiteinden eene estrade opgetimmerd. Zij lieten aan de geburen weten, dat zij door eene kwade hand, die op ben rustte, komedianten ge worden waren, en dat zij eiken avond kostelooze vertooningen gingen geven. Des avonds kwamen de geburen toege- looperi, en gedurende veertien dagen kregen zij een zonderling schouwspel te zien. De dieren der hoeve waren al met hel dere kleuren beschilderd, en de echtge nooten X... hadden hen de onwaarschijn lijkste kunsten geleerd. Een varken, on der andere, had men leeren aan tafel etou, met een servet om den hals. en al de zinneloozen, betooverden wil ik zeg gen, omringden het met de grootste zorg. Dan voerde men luchtdansen uit, waarin M. en Mad. X. de grootste rol speelden. Die dansen geschieden op planken, in evenwicht geplaatst op kleine schragen opeen der uileinden stond een kopje met water gevuld en de kunst bestond hierin, te dansen zonder een druppeltje water te storten De schuur waar-die aardige werkzaam heden verricht werden, werd eiken avond door een oOial bougiën verlicht en de vertooning duurde lot dat alles opge brand was, 't is tc zeggen tot 3. 4 ure des morgends. Over eenigen tijd had, zoo zij zegden, een bezweerder hen van de kwade hand verlost en het scheen dat zulks toch den zieken geest der familie moest geiroflen hebben, want de vertoonbgen hielden op en het gewotie werk werd verricht. Eenigen tijd later eehtet begon de co- medie opnieuw en daarbij \ad vrouw X. nog den lust naar pracht gkregen, zoo dat zij zich eenige dagen lafer met haar zoon op reis begaf om alle stort van ge rief te koopen, ten einde hiar theater op behoorlijke wijze in te riclren. Madam en haar zoon reizen altijd in eerste klas en zaaien om zoo t? zeggen het geld op hunne baan. Die zonderlinge zinneloosheid wekt de nieuwsgierigheid op van gansch hit lan< en men ziet het volk in massa toeloopen Waar de geest van een mensch toen kan naar toe gaan. Verdienstelijke vrouwen, Twe. vrouwen van Parijs ontvingen met net einde desjaars het officierskruis van het eerelegioen de eeno behoorde tot den geestelijken stand, namelijk zuster Eveli na der Bermhertige Zusters, en vrouw Karolina Cahen, weduwevau een beroemd geneesheer. Reeds van in den oorlog van 1870, hadden de twee vrouwen zich onder scheiden in het verplegen der gewonden, Na den oorlog reisde vrouw Cahen, nog driemaal naar Duitschland, om de fran- sche gewonden, daar achtergebleven, te verzorgen, en bij eene dier reizen werd zij aan keizerin Augusta voorgesteld, die zich twee uren met haar onderhield en bij haar afscheiden zegde. Madame, ik wensch dat er tusschen ons een band zou bestaan. En haar rood kru;s afne mende hing zij het aan den hals der moedige vrouw met de woorden Dit kruis heeft geene andere weerde dan het afbeeldsel te zijn, waaronder wij alle twee getraeht hebben de ellende onzer medemensehen te verzachten. ENGELAND. Mist te Londen. De dikke mist, die in de leste dagen over Londen en den omtrek heerschte, heeft weer aanleiding gegeven tot eene reeks van ongelukken en zelfs van misdaden. De trein, die ten 7 ure 's morgens van de Londen brug naar Brighton, ver trekt, is aan den samenloop met eene an dere lijn te Norwood, op een kruisende lokomotief geloopen. Gelukkig werd nie mand erg gekwetst, maar er was nog al veel schaêaan de rijtuigen. Op 1 januari was de mist te Londen zoo dicht dat men in omnibussen en iramways in vollen dag het licht moest aansteken. De hospitalen werden bestormd door personen, die licht gekwetst waren, ten gevolge van botsingen in de straten. Op de lijn van West Bromwich is een knaap van omtrent 44 jaar onder den aanstüomenden trein geraakt en vermor zeld. Verschillende klachten van aanrandin gen in de straten zijn op de policieburee- len neergelegd. Een kerel rande in de Stomarrstreet een jong meisje aan, maar op haar hulp geroep kwamen twee personen toegeloo- pen die den laffen aanvaller bij de policie brachten. Hij is tot 6 weken gevangenis veroor deeld. Nog vele andere aanrandingen worden door de engelsche bladen gemeld. Een oud man. Uit Skippereen wordt geseind dat de protestantsche geestelijke van Schuil, John Triphook, in den buitengewonen ouderdom van 407 jaar gestorven is. OOSTENRIJK. Aanhouding van 65 bandieten. Te Magyar Szakos, een oos'enrijksch dorp op de grenzen van Servië, zijn 65 ban dieten aangehouden. Ouder de misdaden door deze kerels begaan, meldt men het vermoorden van twee tamiliën en talrijke brandstichtin gen. Het hoofd der bende is de burgemees ter van het dorp waar zij aangehouden zijn. SPANJE. Goed gevonden. Mannen, die het volk willen bedriegen weten van alle gebeurtenissen gebruik le maken, om hun doel te bereiken. Op denzelfden dag dat de munt van Madrid de nieuwe vijffrankstukken met de beeltenis van den kleinen koning in omloop bracht, heeft eene bende valsch- munters, die op wonderbare wijze moet ingericht zijn, eene groote hoeveelheid vijffrankstukken, op bewonderensweer- dige wijze nagemaakt in de stad ver spreid, Ziehier hoe zij te werk gingen het was zeer eenvoudig op het oogenblik dat de tramwegbediende van Salamanca het geld der reizigers ontving, gaf een van hen een vijffrankstuk. Zin riep de bediende, 't is de eerste deuro met de beeltenis van den kleinen koning, die ik zie wel Ffet is zeer schoon Laat zien, laat zien riepen al de reizigeis, vooral de dames, benieuwd om de wezenstrekken van den bebee- koning te zien. De reiziger, die het stuk gegeven had zegde dan Ik kom van de munt men heeft mij daar eene som betaald in nieuwe vijffrankstukken, 't Is vandaag dat zij voor het eerst werden uitgegeven. Zoudt gij zoo goed niet willen zijn mijnheer mij een nieuw stuk voor een oud te geven Wel 2eker gansch ten uwen dienste !...- indien er nog iemand wilt... Iedereen wilde en onze mari gal spoe dig zijn voorraad valsche stukken uit. Hetzelfde spel werd in al de tramwegen herhaald en ziedaar boe Madrid in eenen dag met nieuwe douros overstroom! werd.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2