Landverhuizing. £es millioen eu half. Aan de Vlamingen De calholieke partij heeft het recht op ons, Ledeu van den Kring, te rekenen, wij zijn hare hoop en haar steun en de oproep van den achtbaren Voorzitter van den Bond der Calholieke Kringen, be treft alles wat de politiek raakt Dus opnieuw moedig aan 't werk, en den goeden strijd gestreden gelijk voor heen Eenen van dees dngen, vielen ons de annalen der voortplanting van het geloof in handen en met innige voldoening be- statigden wij dal dit verdienstelijk werk, in 1886, de ontzaggelijke som van 6 millioenen en half verzameld en uitge deeld heeft. De calholieke liefdadigheid is waarlijk onuitputbaar meer dan vier millioenen zijn verschaft geworden door Frankrijk alleen is dal edelmoedig land door goddelooze republiekeinen beheerscht, toch is er de vlam der christene liefde niet uitgedoofd is Frankrijk de bron en de zetel van veel kwaad en bederf, het goede ook wordt er krachtdadig onder steund en geoefend. Ons duurbaar vaderland doet niet onder in dien edelen wedstrijd van zelf- offering en weldadigheid, en ondanks de crisis, waar al de standen der maat schappij door lijden, bloeit het grootsch werk der voortplanting van liet geloot. Geen wonder dan dat de katholieke godsdienst, die in vroeger eeuwen Europa uit de barbaarsehheid van bet heidendom kwam rekken, de zeden verzachten en de volkeren beschaven, in die verre afge legene landkusten van dag tot dag meer voortgang maakt en lot bij de ellendigste volksstammen doordringt. Daar worden de missionarissen als redders omvangen en als mannen van God geëerbiedigd zelf de wilden bewon deren de edelmoedigheid, de zelfopoffe ring van die vreemde priesters, die tol hen komen, hun armoedig bestaan dee- len, hunne kinderen onderwijzen, hunne zieken oppassen en helpen. Hoe versla gen zouden zij staan, die wilde menschen indien men hun moest zeggen dat er in Europa mannen zijn, die voor verstan dige lieden zoeken dour te gaan en die in het openbaar beweren dat die zelfde kloosterlingen, welke zij zoo bewonderen en hoogachten, luiaards en lafhertigen zijn, te lui om te werken, te laf om eenig gevaar te trotseeren. Hoe walgelijk Menschen die mochten lust krijgen om naar vreemde landen uil te wijken, beraadt u goed, en laat u niet foppen door sireelende betichten, alzoo spreekt de Gazette van Brugge, in baren nummer van woensdag 2 Januari laatst. Hier te lande doet men de arme uit wijkelingen de schoonste beloften, en en ginder in den vreemde toegekomen, staan hun dikwijls de bitterste ontgoo chelingen te wachten. De zaak der landverhuiziug is ie ge wichtig, om in 't kort het onderwerp van de ailedaagsciie gesprekken niet te wor den. Ziehier wat wij betreffende deze zaak in Le Bien Public en ook in ameiikaau- sche bladen gevonden hebben «Het kostelooze vervoer, zegt 't Gentsclie Blad, wettigt de marteling niet en de slechte behandeling, waaraan de land verhuizers, zoo op reis als in het verre, vreemde land blootgesteld zijn. En om bet beslaan dier slechte behan deling te bevestigen, haalt bet eene ver klaring aan, voorkomende in het Journal di Commercio, van 20 November laatsle den, gedaan door zeven belgisclie land verhuizers, welke met vrouw en kinde ren naar Brazilië waren uitgeweken, en die zich den 19 voor den politie afge- veerdigde te Rio de Janeiro aanboden. Ziehier een uittreksel uit deze verkla ring Den 25 October waren zij, aan boord van een duitseh vaaruig, te Juiz-de Fora aangekomen als landverhuizers, en zij werden in het gasthuis der landverhui zers, aanveerd. Beloften waren er niet te kort, en weldra ook hoopten zij een be staan te vinden, daar zij al gezonde, kloeke mannen waren. Eenigen hunner vonden inderdaad werk maar zij werden niet betaald, meest slecht gevoed, en somwijlen zelfs ontbrak bun de noodige rijst. Den 18 verklaarde de bestierder van liet gasthof dat, indien zij naar Rio- de-Janeiro wilden terug keeren, de reis voor ben zou betaald worden. Zij namen dien voorstel aan, en gisteren stapten zij op den trein naar Rio. Maar le Barre-de Piraby deed men ben afstappen, onder voorwendsel dat z'.j geene reiskaarten h3dden. De arme lieden, zonder geld en de streke niet kennende, wisten niet wat aangevan gen, en besloten den statieoverste te gaan spreken. Deze stemde toe hen den volgenden trein verder te laten reizen, en in den avond kwamen >ij te Bio de-Janeiro aan. Zij hadden in 14 uren niet geëeten. Toen de afgeveerdigde deze verkla ring had opgenomen, zond hij de zeven landverhuizers naar hel «Nachtverblijf, den bestierder verzoekende deze lieden ie helpen. Toen zijn zij onzen hoofdop steller k warnet» vinden, die hen op zijn gemak ondervragen kon. Zij dragen de volgende namen Ru dolf Bouny, Karei Kindt, Simon Wers, Benjamin Van Tortelboom, Jozef Ceule- mans, Edward Debacker en Lod. Dehen nin, Deze zeven ongelukkigen waren met den duitschen stomboot Weser uit Ant werpen aangekomen, aldaar ingescheept door tusschenkomst van eenen duitschen landverhuizers-agent, waar de landver huizers door onder-agenten naartoe ge zonden waren. Verder verklaarden zij aan den op steller, den 25 October te Bio aangeko men te zijn. Zij werden ten 9 ure 's morgens van boord gehaald en met den spoorweg naar Juiz-de-Fora overgebracht Daar wachtten zij tot den 14 November, om naar hunne bestemming gebracht te wor den. Tussclien de zeven arme drommels, is g< en enkele landbouwer of heofenaar van eenen stiel die in dezo streek iels weerd is. liet zijn bakkers, mekaniek- werkers, wagemakers, enz. Het blad Eloiledu Sud voegt er bij, dat eene zware verantwoordelijkheid weegt op de hoofdpersonen die deze ongelukki- ben zoo lichtzinnig aan hel noodlot blootstellen. Na verder klaar en duidelijk te hebben gezeid dat Brazilië niets dan landbou wers noodig beeft en geene andere am hacliten, meldt laatstgenoemd blad verder dat de landverhuizers, die alzoo teleurge steld zijn, eerst van al naar de consuls gaan, die echter niet bevoegd of niet bij machte zijn de onnoozelen te helpen die zich in de val lieten lokken. Wij voegen hier nog slechts een enkel woord hij, zegt de Bien Public, namelijk dat het braziliaansch blad juist het tegen deel zegt van wat wij bier hooren zeggen, te welen, dat bel landbouwers zijn die men in Brazilië vraagt, en geene am bachtslieden. Zullen de ongelukkigen hierdoor ge leerd zijn, die men nu met de/elfde schoont', beloften naar andere streken van het eindeloos Zuid-Amerika lokt 't Is tc hopen. XXVjarig «ïu li el feest van tien lieer Van Wam beke. Zondag vóór bet eindigen der Feest van den Kring Be Eendracht werd besloten dal de Grondwettige en Bewarende Vereeniging des Arrondisse- ments Aalst, in Augusti aanst. d^ 25e verjaring zal herdenken der benoeming van den heer Victor Van Wambeke, Bur gemeester onzer stad, als Volksvertegen woordiger van het arrondissement Aalst. Een voorloopig comiteit werd aange steld tot hei vormen van een algemeen comiteit 't welk moet samengesteld zijn uit afgeveerdigden der verschillige can tons. De afgevaardigden der Uilvoeringsko- miteiten der vlaamsche landdagen van Antwerpen, Brugge, Brussel en Genf, hebben, in zitting van 30 December, be sloten dat aan het gansche vlaamsche volk de gelegenheid zal vei schaft wor den om aan den kloeken kampioen voor Vi'aanderen's taalrechten, Ed. Coremans, volksvertegenwoordiger, eene plechtige hulde te brengen. De hulde zal bestaan in eene grootsche volksbetooging met optocht en andere feestelijkheden, waartoe alle Vlamingen zonder onderscheid van politieke gezind heid zullen opgeroepen worden. Tevens zal een grooie Landdag aan de Vlamingen de gelegenheid geven om hunnen on- wrikbaren wil te uiten eerlang hun volle recht te bekomen. Betooging en Landdag zullen plaats grij pen te Antwerpen, op Zondag ÏO Februari eerst komende. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak van 't Weldadigheidbureel van Antwerpen. Zaterdag is, na een lang pleidooi van de heeren Delbeke en Van Calster, het vonnis uitgesproken iri deze geruchtma kende zaak. Van Bergen werd plichtig bevonden 1° aan vervalsching van twee staten der verlaten kinderen en ten hunner na- deele eene som van 978 en eene andere van 180 frank ontvreemd te hebben 2° aan vervalsching van vier staten ten nadeele der schamele armen en ontvreem ding van sommen van 170, 210, 428 en 470 fr. 3° aan vervalsching ten nadeele der eerste communiekanten en ontvreemding eener som van 560 fr.; 4° aan ontvreemding ten nadeele van 't Weldadigheidsbureel van 787 fr. percenten, geheven op leveringen aan 't bureel. Voor de eerste feilen werd Van Bergen veroordeeld tot 2 maal 4 maanden gevan genis en 2 maal 26 fr. boete. Voor de tweede feiten tot 4 maal 5 maanden gevangenis en 4 maal 26 Ir. boete. Voor hel derde feit tot 5 maanden ge vangenis en 26 fr. boete en voor het vierde tot 5 maanden gevangenis en 26 fr. boete. Dus in T geheel tot 3 jaar gevangenis en 232 fr. boete. Van Ardoyewerd meêplichlig verklaard aan de eerste feilen en tot 6 maanden gevangenis eu 52 fr. boete veroordeeld. Toegevende aan de eischen der burger lijke partij, bepaaltde rechtbank deschaé vergoeding, door de twee veroordeelden gezamenlijk te betalen,op 1.158fr. eiseh- baar bij lijfsdwang, bepaald op twee maanden. Van Berzen alleen wordt daarenboven veroordeeld lot het betalen eener schaê vergoeding van 3,342 fr. eisciibaar bij lijfsdwang, welke op 6 maanden bepaald In tamelijk opgewonden stemming ver liet bet publiek de gerechtzaal. Het alge meen gedacht was Ze komen er goed van al ALLERHANDE NIEUWS. Nationale militie. Het getal jongelingen onzer stad Aalst, welke geroepen zijn om deel ie nemen aan de aanstaande loting beloopt tot 247. Het getal der uitgestelden van vroegere klas sen is 42 en dus zal het laagste nummer 43 en hel hoogste 289 wezen. Plaatsvervanging. De miliiianen welke de toelating wen- schen te bekomen om zicli te doen ver vangen, moeten zich gedragen volgens de volgende voorschriften 1° Eene som van 200 franks storten in de kas van den ontvanger der registra tie van het ressort waarin zij hunne woonplaats hebben. 2° Die storting moet gebeuren van den 2 tot den 22 Januari 1889, 5r De vraag om zich te doen vervan gen moet vóór 1 Februari 1889, in 't ministerie van Oorlog ingediend zijn,er bijvoegende de kwittantie van de storting eener som van 200 franks in de kas van den ontvanger der Registratie. Zekere Jan B. Meert, afgedankte werkman ter statie alhier, had reeds twee of drij maal, ten siadhuize een certificaat van goed gedrag gevraagd, 't welk hem geweigerd werd om rede dat hij, uit hoofde van wangedrag, uit het leger werd weggejaagd. Meert die een luiaard is, werd door zijnen stiefvader builen gezet en was dus zonder middelen van bestaan. Maandag namiddag rond 4 1/2 ure, be- vondt hij zich ter Grooie Merkt en riep tot den politie-agent Van Assche die zich naar de Wacht begafAh, ge wilt mij niet pakken, ehwel nu zult gij mij toch wel pakken en op 't zelfde oogenblik sloeg hij eene der spiegelglazen van den Café Central in. Meert werd naar 't poliliebureel geleid èn s' anderdaags veroordeeld tot 5 dagen gevangenzitting en voor 3 maanden ter beschikking des gouvernements gesteld, of beter gezegd 3 maanden naar Hoog- straeten. Zaak Engelbeen. Wij vernemen dat verschillige negocianten en winke liers van Gent een omzendbrief van den heer onderzoeksrechter Van Egeren heb ben ontvangen, hen aanzoekende hem de rekeningen der vijf laatste jaren af te zenden, zoowel die door Engelbeen reeds gekweten als die welke nog te betalen zijn. Het regent rekeningen in het kabinet van den rechter. Al de verslagen der deskundigen zijn nog niet neêrgelegd, derwijze dat men nog de vaste cijfers der ontvreemdingen niet kan opgeven. Noch tans zijn de cijfers in den gemeenteraad aangeduid, als nauwkeurig erkend. De ontvreemdingen op de belastingen wor den geschat op zeven duizend franken 's jaars. Men kan nog het tijdstip niet be palen op welk het onderzoek zal kunnen gesloten worden. Bekentenis en vermaledijding. De eerste dag van het jaar 1889 deed de Chromque, als eene zotte muts, dansen van spijt en razernij. De arme sloor verdiepte zich bij de vernieuwing des jaars, gelijk eenige menschen, in eene zee van overwegin gen, en deze hebben haar zoo bitter aan gedaan dat zij verontweerdigd opsprin eri wanhopig uitroept Een jaar verlo ren... zut Zoodanig is de sukkel bet hert ingesla gen omdat niettegenstaande baar schrij ven en wrijven, haar verdraaien en ver wringen, haar onophoudelijk liegen, de liberale partij den dieperik is ingezakt, dat zij, zonder er doekskens om te doen, de volle beteekenis van haren zut doet kennen en den volgenden nieuwjaars- wensch (\1) tol hare partijgangers richt Vaarwel, rampzalig jaar 1888, gij moogt u verwijderen, met onze vermale dijding beladen, want gij zijt tot niets goeds geweest. De Belgische liberalen, in bet bijzon der, hebben slechts zottigheden verricht gedurende de twaalf maanden. 1889 zal toch zoo verderfelijk niet kunnen wezen, want, geen schrikkeljaar zijnde, gelijk 1888, zal het maar drie honderd vijf en zestig dagen tellen. Dit maakt in alle geval vier-cn-twintig uren minder die aan het liheralismus worden gegeven om fouten te begaan tegen de gezonde rede en de verstandige poli tiek. Ge ziet het, de Chronique spaart hare vrienden dezen keer niet, en zij troost zich bij de gedachte dat deze, in 1889, heel zeker minder dwaasheden begaan zullen dan verleden jaar, aangezien zij hiertoe een dag minder tijd zullen heb ben. Tegen deze redenering van de Chrom que is niets in te brengen zelden klapte de sukkel zoo wijselijk en indien ze zóo voortgaat kan er van haar misschien nog iets goeds komen in alle geval, ze be vindt zich thans op den weg der waar heid en der rechtzinnigheid. Hoe lang zij het op dien weg, zoo vreemd voor haar, volhouden zul? Dit zullen wij zien. Misschien toch wel vier- en-twintig uren Antwerpen. Terwijl van den eenen kant, wordt gelogenstraft dat benoeming van den heer Baron Osy de Zegwaert, volksvertegenwoordiger, als gouverneur der provincie Antwerpen, eene afgedane zaak bevestigt van den anderen kant, Het Handelsblad die benoe ming door de volgende regelen. Om een einde te stellen aan de ver keerde berichten, die men gedurig in hel licht brengt over de benoeming van eenen gouverneur in de provincie Ant werpen, melden wij dat ons artikel van den 4 Januari, waarheid bevatte. De nieuwe gouverneur is wel degelijk de heer baron Osy de Zegwaart. Het koninklijk besluit zou morgen reeds in den Moniteur verschijnen,indien de verschillende uitvaarten, voor de zielrust van den overleden gouverneur, reeds waren gehouden. Dezer dagen zal de benoeming in liet Staatsblad verschijnen en zal het gouver neurschap van den heer baron Osy de Zegwaart, aanvang nemen. Aan de Brusselsche bladen worden per telegraaf, de tijdingen van onzen korrespondent bevestigd, aangaande de veranderingen welke de benoeming van baron Osy in de Antwerpsche vertegen woordiging zouden teweegbrengen, doch aangaande de kandidaten ter vervanging van de heeren De Laei Guyol zijn die berichten zeer uiteenloopend. Op één punt zijn zij het eens, te weten dat baron Osy in de Kamer zou vervan- ;en worden door den heer J. Van den Bemden, thans senator deze zou, in den Senaat, voor opvolger hebben, vol geus bet eene blad, den heer Biart, broeder van den gewezen liberalen Senator en burgemeester van Kapellen n volgens het andere den heer della Faille de Leverghem. De heeren Delbeke, advokaat. en G. Schoïers worden ieder door één van gemelde bladen, als kandidaten voor de Kamer opgegeven. Volgens de Chronique zouden de advo- kalen W. Castelein en Delbeke de opvol gers moeten zijn van de heeren De Lael en Guyot in de Kamer, doch de Vlamin gen willen er niet van hooren, omdat zij zich vijandig hebben getoond aan het wetsvoorstel-Coremans. Er zou dus spraak zijn van de heeren Witteveen, advokaat en Edgar Castelein, broeder van den eerstgenoemde. Brutale diefstal. Aanranding. De gemeente Beirendrechi bij Antwerpen, werd op liet einde der verledene week in opschudding gebracht door eene aanran ding waarvan de vrouw Beelers, geboren Marie Cleiren, liet slachtoffer is geweest. Donderdag rond twee uren namiddag, drongen twee reemde kerels hare woning binnen. De vrouw schrikte en wilde vluchten, maar een der indringers hield haar bij de kleêren vast, zeggende Gij zult bier niet vandaan, voor gij ons eten hebt gegeven Ik heb u niets te geven riep de vrouw uit. Maar terwijl de eene kwaaddoener haar vastgreep en den mond stopte, nam de andere den sleutel der kas, haalde er 19 fr. uit en beiden bonden hun slachtoffer armen en beenen vast, eer zij de woning verlieten. In 't henengaan namen zij nog een stuk spek, dat aan dezoldering hing en riepen; Salut, tot wederziens De gendarmerie van Pulte-Siabroeck van het feit onderricht, is aanstonds op zoek gegaan en heeft de signalementen der misdadigers aan de grenspolicie meê- gedeeld. De dieven zijn personen van 30 tot 40 jaar oud. Tot nu toe zijn alle op zoekingen vruchteloos gebleven. Nog al diefstallen. Wat zal er weêr veel gestolen worden zegt het pu bliek gewoonlijk wannéér het hard win tert, en de dieven weten dit zoo goed dat zij nooit overslaan van de eerste de beste kou gebruik te maken om liet spreek woord toe te passen. Vrijdag, rond middernacht, drongen er dieven in de slaapkamer van de wede Declercq, wonende in de Eeckereostraai, 47, te Antwerpen. Zij stolen er een ijzeren kolïerken, be vattende een aantal gouden voorwerpen als 3 kleine en 2 groote knoppen, een manshorlogie met ketting, vier diamanten ringen, een trouwring, vijf medaillons met ketting, halssnoer, een dooske met gouden voorwerpen, onder andere een medaillon met twee portretten verder eene lijnwaden beurs met 400fr.in bank biljetten, familiepapieren,een overledens- akt,ee» kontrakt en scheepvaaripapiereri. De policie is verwittigd, doch lot nu toe zijn de ongekende daders nog niet aangehouden. Een ander diefstal, niet minder stout moedig, maar die de dieven zooveel niet opleverde, had zaterdag nacht in do Ver- bondstraat plaats. De dieven kwamen langs den afzonder lijken ingang binnen bij den bakker Berck- man, in nummer 38 van gemelde straat. In den winkel vonden zij in de schuif slechts 8 fr. Daar kan men niet veel Ver loren Maandag meê houden, en zij zoch ten voort: Nevens den winkelin de binnenkamer, doorzochten zij de kassen, en vonden er eene som van 17 franks. Dat was al iets, maarnog niet genoeg.Vier flesscben Stout en twee flesscben Schiedam vielen ook nog in hunne handen. Ja, maar bij een lekker borreltjesmaakt een goed koekske. Terug in den winkel komende, maakten zij zich meester van eene zekere hoeveelheid fijnen dessert, en, denkenlijk omliunne vrouw en kinde ren met Verloren Maandag een deugd le doen.... van acht worstenbrooden en twaalf pakken chocolaat. In deze lesten hebben zij zich echter leelijk bedrogen wam die pakken choco laat bevatten niets dan houten plankskes met sclioone etiketten beplakt, om voor de vensters te leggen. Hel gebeele huis lag vol halfverbrande slekskens. De policie zoekt ook deze dieven op. Een lievige brand heeft te La Lou- vière drie buizen vernield. De schaê is zeer groot en 't is slechts dank aan bo- venmcnschelijke pogingen dat men liet vuur heeft kunnen beletten eene over- grootc uitbreiding te nemen. Ook in andere gedeelten van liet centrum duren do brandrampen voort Te Seneffe brandde verleden donderdag eene schuur af met oogst, karren en wagens, landbouwmachienen. enz. Twee dagen te voren was eene tarwemijt de prooi der vlammen geworden. Men vraagt zicii met schrik at hoe lang die vernie lingen, zij mogen dan aan het toeval of aan kwaadwilligheid te wijten zijn, nog zullen voortduren. Men herinnert zich dal op Nieuw jaarsdag te Erquelinnes een gruwelijke moord gepleegd werd op eenen ouder ling, een hovenier, die geheel alleen een klein huisje bewoonde. Men is er thans, door nauwkeurige opzoekingen, in gelukt den moordenaar aan te houden, alhoewel niet zonder moeite. De kerel bood hevi- gen tegenstand, doch de gendarmerie bleef meester en bracht hem naar de gevangenis. Hij had in het huis der mis daad slechts fr. 1,20 kunnen stelen. Aanhouding vaneenen policie-/commis saris. Met dieven vangt men dieven een oud volksspreekwoord en hoe on waarschijnlijk het ook zij, het is nu in 't Walenland waar gemaakt. De policiekommissaris van Quaregnon, die gelijk al de policiebeambten van liet centrum, een deel van het onderzoek in de zaak der bende Patraque te doen had, werd waarschijnlijk omdat hij zoo weinig dieven aanbracht, verdacht zelf de hand in die zaak te hebben. Het parket van Bergen, vergezeld van eenen brigadier en een half dozijn gen darmen, kwam eensklaps te Quaregnon aan, ondervroeg den kommissaris en hield hem aan. Men weel tot nu toe nog niet of de kommissaris, 't zij bij middel van wijnpot ten, deelgenoot in de firma Patraque was. De man is 60 jaren oud en heeft altijd met eer in de gendarmerie en in de policie gediend. Hij genoot de algemeene achting. Hubert Leclercq, wonende te Go- darville, bij Bergen, bad van een lid zijner familie een revolver als nieuw jaarsgeschenk gekregen. Na het vertrek van den gever, wilde Leclercq het wapen toonen 'aan zijne vrouw, die juist met hun negenjarig dochierkcn aan tafel zat. Terwijl Leclercq het werk nazag, deed hij eensklaps onvrijwillig een schot af gaan. De kogel trof het meisje in het voorhoofd, en een half uur nadien was het kind dood. Men vreest dat de vader, een brave koolmijnwerker van Bascoup, zinneloos zal worden van wanhoop. HOLLAND. Gevaarlijk spel. Te Hallum (Fries land) is dezer dagen, in de schuur van den landbouwer Bakker, eene zeventien jarige jongeling op droevige wijze om het leven gekomen. Hij bad, met een anderen jongen, 14 jaar oud, gesproken over iemand, die zich in een naburig dorp bad opgehangen. De jongste bad toen gevraagd hoe zoo iets in zijn werk ging. Om hem dit duidelijk te maken, had de oudste de roekeloosheid zich bereid te verklaren om zelf de proef te nemen. Een strop werd vlug in gereedheid ge bracht en aan eenen balk bevestigd. Met de waarschuwing, zoodra ge mij blauw ziet worden, moet ge mij losmaken, deed de 17jarige de koord om den hals en.... na slechts een paar oogenblikken was de onvoorzichtige een lijk. Alle aangewende pogingen, om de levensgeesten weer op te wekken, waren helaas vruchteloos. Een musschen-gilde. Uit 's-Heer- Arendskeike (Nederland,) sehrijft men aan een hollandsch blad het volgende Tot ouer een tiental jaren bestond hier, zoowel als op meer andere plaatsen van Zuid Beveland, eene zoogenaamde Musschen Gilde, die ten doel had mus schen, spreeuwen, kraaien, enz., die den landbouw te veel benadeelden, te vangen eu te dooden, of hunne eieren te vernie len. Elk lid van zulke gilde was verplicht een zeker getal musschen te leveren, 't is te zeggen, de musch was de eenheid, de maatstaf, waarnaar de andere dieren berekend werden bij voorbeeld, eene spreeuw gold voor twee musschen, eene kraai voor drie, een mol voor zes mus schen, enz. De boeten van dezen die niet of niet genoeg inleverden, waren bestemd om eenen gezelligen avond te houden, waar geëeten en hartelijk op de dood van al bet schadelijk gebroed gedronken werd. Door de bemoeiingen van eenen in vloedrijken persoon, werd hier de gilde opgeheven, omdat, naar liet toen heer- scliende gevoelen, die beestjes meer voor- dan nadeel deden. Sedert dien hadden de vogels rust. Waar zij het te bont maakten, stelde men hoogstens eenen jongen aan, om ze door schreeuwen en klapperen te verdrijven. Die goede tijd is nu echter voorbij. Vaandaag is hier eene vergadering ge houden, waarin besloten werd, tot ver drijving van musschen, kraaien, eksters, mollen, enz., eene vereeniging op te richten, tame.ijk op dezelfde manier als vroeger. Een twintigtal persenen traden voor loopig toe, een bestuur werd benoemd, en de zaken zijn daaromtrent bij het oude. DUITSCHLAND. Naar liet schijnt zal te Berlijn weldra een schandalig proces beginnen

De Denderbode | 1889 | | pagina 2