NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. ZEEROOVERS Donderdag 24 Januari 1889, 10 centiemen per nummer. 458te Jaar, N° 2350 Aan de Vlamingen. ABONNEMENTPRMS ANNONCENPRMS Politiek overzicht. DE DEN Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraal, tv'o io, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen.Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitanliën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AKI.ST, 25 JANUARI 1889 De kiezing te Parijs. Men is wel verplicht van die kiezing te spreken, want in de parijzer dagbladen is er van niets anders spraak. Zooals men weet, heeft generaal Bou- langer een manifest gerichtaan de werk lieden, waarin hij hen aanzet het voorbeeld te volgen der wevers van Dowaai, der mijnwerkers van Denain, der visschers van Duinkerken, der arbeiders uit Somme, Charente en Dordogne, die allen als één man voor hem hebben gestemd. Seffens heeft ciloyen Jacques ook een manifest aan de werklieden gericht, waarin hij zegt dat Boulanger die niets anders doet dan de Bonapartes naapen in 1871, op het werkvolk van Parijs deed schieten. De kandidatuur van dezen schaamleloozen eerzuchtige, be sluit M. Jacques, is eene beleediging voor het Parijzer werkvolk. Als merkweerdigheid wordt thans ge meld dat de Boulangisten geene kiesver- gaderingen of meetings meer houden. Zijn zij den moed kwijt of zijn zij zeker van den zegepraal De republikeinen daarentegen houden eiken avond mee tings op 30 a 40 plaatsen te gelijk. Het kieskomiteit van M. Jacques heeft besloten dagelijks de lijst van inschrij ving tot bestrijding der kosten zijner verkiezing, openbaar te maken. Paris geelt reeds de eerste lijst, die thans eene som aanwijst van 45,541 fr. van 700 inteekenaars. De grootste som is verleend door M. Cernuschi, die (gelijk reeds gemeld is) 10,000 frbeeft gegeven. Op hem volgt de Vereeniging voor de rechten van den mensch, die voor 5000 fr. heeft ingeschreven M. Jacques zelf komt ook op de lijst voor bij heeft geteekend voor 3000 fr. De Gauclie rêpublicaine van den Senaat en de Kamer van afgeveerdigden hebben elk 1000 frank toegestaan. Inschrijvingen van 500 fr. worden menigvuldig op de lijst gevonden. Iemand heefl voor eene ronde som ingeschreven, plus een halve «ou. Giften van 5 en 2 1/2 sous komen ingsgelijks voor. Ook vreemdelingen heb ben voor zekere som ingeschreven. Voor Jacques niet kunnende stemmen, hebben zij niettemin iets voor zijne verkiezing willen doen. Het gerucht liep dezer dagen dat de gematigde republikeinen de kandidatuur van... M. Pasteur zouden stellen. M. Pas teur heeft doen zeggen dat hij al werk genoeg heeft met zijne razenden, in plaats van zelf razend te willen worden met de politiek. Fransche Kamer. De legerwet zal nu weêr van de Kamer naar den Senaat DE VA1* HIVT-MALO. «o» 6' Vervo Fathma trof Jocclyne en Lcïla cn Orphy in het vrouwenverblijf aan. De zoogzuster van Ganettc nam den brief aan en spoedde zich naar haren vader. Deze verstond seffens dat zijne dochter hem een gewichtig nieuws aanbrachthij verzocht haar nevens hem te zitten, opende den omslag en las met stille stem. Jocclyne wachtte vol angst. Als de grijsaard dc lezing geëindigd had, nam hij het briefkc, dat in den eersten brief gesloten was, las hetzelve ook, en verborg die papieren op zijne borst. Zijne stem beefde hij werd doodsbleek. Hij trok zijne dochter in zijne armen en hield haar vast tegen zijn hart gesloten, juist gelijk hij deed, toen zij nog een kind was. Jocclyne durfde niets vragen. Eindelijk sprak M. de Miniac met eene moederlijke teederheid moeten terugkeeren, daar de afgeveer digden al de wijzigingen der senateurs verworpen en het geheel de wet 369 stemmen tegen 189 aangenomen hebben. De rechterzij had een harer leiders aangesteld, om lezing legeven eener pro testalie tegen de wet, die de lasten van liet land verzwaart de wet van 1872 was voldoende en beantwoordde aan alle behoeften. M. de Freycinet, minister van oorlog, antwoordde met te zeggen dat de wet enkel de nationaleverdediging versterkte. Hel begin der zitting werd ingenomen door eene interpellatie van Mgr Freppel, over de maatregelen te nemen oin den franschen invloed in de landen van den Stillen Oceaan te behouden. De uitslag van de kiezing in de Govan- kiesomschrijving (Glasgow) is als een bom gevallen in het kamp der ministerieelen, terwijl hij in de rangen van de Gladsto- nianen en Ieren één zegekreet heeft doen oprijzen. Om den lezer een goed gedacht te geven over den ommekeer in de openbare denk wijze, over den vooruitgang der Home- rule gedachien, laten wij bier de cijfers der kiezing van vrijdag, alsook die van 1885 en 1886 volgen ln 1889: M. Wilson, Glads- toniaan, 4420 stemmen Sir John Pender, unionist, 3349 Liberale meerderheid 1071 stemmen In 1885: M. W.Pear#e,kon- serv., 3677 M. Burleigh,Glads- toniaan, 3522 Konservatieve meerderheid 155 stemmen In 1886 Sir W. Pearce, konserv.. 3574 M. Dickson, liber. 3212 Konservatieve meerderheid 362 stemmen Men weet dat de kiezingen van 1886 plaats hadden op de iersche kwestie het is dus met deze cijfers dat wij de cijfers van de leste kiezing zullen verge lijken. I'e konservatieve meerderheid van 362 stemmen is veranderd in eene minder heid van 1071, 'tzij een verschil ten gun ste der Gladstonianen van 1433 stemmen. Het aantal liberale stemmen steeg met 1208 kiezers en het aantal konservatieve stemmen viel met 225. Zooals men ziet is het een radikale ommekeer, en aide ministerieele beloften en redevoeringen hebben de kiezers niet weerhouden van een streng oordeel te vellen over de iersche politiek der regee- ring en eene sfemming uit te brengen die geheel Ierland door, de levendigste blijd schap zal verwekken. Jocelync, niets in uw leven gelijkt aan dat gene van andere jonge dochters. Gij licht reeds zooveel wee doorstaan, dat elk andere cr zou onder bezweken zijn. Gy hebt mij het leven ge red, o duurbaar kind mijne liefde tot u is on uitsprekelijk... Vader, beste vaderindien gij wist hoezeer ik van uwe grenzcnloozc liefde overtuigd ben. Gij zult dus wel gehoorzaam zijn, hoe zon derling het bevel u ook schijnc, dat ik u ga geven. Indien ik mij slechts voor eenigc uren uit het paleis wilde verwijderde, zou de Pacba met wan trouwen vervuld zijn... Morgen, bij het aanbre ken van den dag, zult gij dit palcis allen verlaten Fathma zal u op de haven afwachten... Heiden zult gij u in eene boot begeven, welke u tot aan het schip de Héron zal brengen. Goed, vader, antwoordde Joeelync met on derwerping. Men zal u aan boord verwachten, hernam M. dc Miniac met versmoorde slem. Vcrwaeht, door wien Door Pieterdc la Barbinais. Hij komt dan terug riep Jocelyne geest driftig uit. Mij komt terug, gelijk bij het beloofd had, ja, mijne dochter... Uwe moeder heeft u vroeger, te St-Mulo, met hein verloofd. Mijne toestemming was dc eenigc voorwaarde welke zij stelde. Die toestemming geef ik thans uit ganscher harte, ik Gladstone en Leo XIII. Ofschoon al de berichten, omtrent den H. Stoel gege ven, enkel met liet grootste voorbehoud kunnen meêkedeeld worden, daar zij meestendeels uit niet bevoegde br®n voortvloeien nemen wij het volgende bericht op «Uit Napels verneemt de Standard dat M. Gladstone zijne reis naar Rome heeft opgegeven, omdat hij overtuigd is, dal hij den Paus niet kan overhalen zijn po litiek in Ierland te wijzigen. Onze lezers mogen niet vergeten dat de Standard orgaan der engelsche regee ring nog al dikwijls zijne wenschen voor waarheid neemt, vooral in deze zaak. 400 millioen tekort Uit Rome wordt aan de Temps gemeld, dat uit het onderzoek der ministers Grimaldi en Perregt is gebleken, dat het tekort op de begrooting thans 100 millioen bedraagt, maar dat in juni aanstaande, tengevolge van de ingewilligde buitengewone kre dieten dit tekort het cijfer van 400 milli oenen bereiken zal. Gezegend land, gezegend Italië, cn als de Iialianen geen standbeelden oprichten voor die modelbesliersders la Crispi dan zijn het da grootste ondankbaren der wereld. 400 millioen te kort, 't is geen klein bier De Troonopvolging in Luxemburg. De ziekte van Koning Willem van Hol land, groothertog-regent van Luxemburg, brengt onvermijdelijk de kwestie der troonopvolging in Luxemburg te berde. Thans zijn het echter niet meer alleen de Hollandsche noch de duitsche bladen die zich over de zaak uitlaten, maar ook de Engelsche willen hun woordje in het midden brengen. De Standard bevatte zondag een lang artikel over troonsopvolging in Luxem burg. Hel wantrouwen, hetwelk men in dit opzicht jegens Duitschland koestert, acht het blad ongerechtvaardigd. Indien er niet voorziene moeilijkheden over Luxemburg mochten ontstaan, zal de Duilsche regeering deze behandelen on der volkomen eerbiediging van het inter nationale recht. De Standard, bespreekt vervolgens het gewicht van de bepalingen betreffende de de handhaving van de onzijdigheid van Beigië en Luxemburg bij eenen mogelij ken oorlog lusschen Duitschland en Frankrijk. De onschendbaarheid van het grotidgehied dezer landen is aan gee- nen twijfel onderhevig en de staat, die hierop inbreuk zou willen maken, zou als de vijand van geheel Europa worden be schouwd. kan u diiar niet velgen... Ganette alleen zal u mei Fathma vergezellen... Pater Vacher, die verwit tigd is, zal uw huwelijk aan boord van den Héros inzegenen wanneer gij terug lot mij zult keeren, zal ik een kind meerder hebben. Vaderlieve vader I riep Jocelync op de knieën vallende uit, ontneem mij dcu troost niet u dat huwelijk tc zien bijwonen... Mijne dochter, zegde Itobert de Miniac, dat huwelijk, door uwen vader gewcnscht, cn waar van het kontrakt door den koning van Frankrijk onderteekend is, moet voltrokken worden.... Voor morgen avond zal Pieter dc la Barbinais terug in iicl paleis komen. Brengt hij den vrede Hij kondigt den oorlog aan, ccnen oorlog zonder genade, eenen oorlog tot liet uiterste eenen oorlog totdat de stad in brand staat, tot aan den val van het rijk der Mahoinetanen in Algerië. Jocclyne nam eene fiere houding aan. En Pieter gaat dc gevaren van dien oorlog cn dc dood trotscercn Ik dank u, vader, mij dien troost bezorgd te hebben. Het gesprek van Jocelync met haren vader duurde gausch den nacht. 's Morgens wikkelden Jocelyne en Ganette zich in een witten mantel cn bereikten dc haven waar Fathma met ccnen schipper aan 't klappen was. Pieter stond op het dek van den Huron, terwijl De volksbetooging ter eere van den Vlaamschen volksvertegenwoordiger Ed. COREMANS zal den 10" februari a. s. te Antwerpen plaats hebben. De plechtige hulde aan den kloeken verdediger onzer Vlaamsche rechten moet algemeen, indrukwekkend, weerdig zijn van der. koenen Vlamingwienzegebracht wordt. Zij moet op eene schitterende wijze doen blijken hoe hoog de Vlamingen de diensten weten te schatten van hen die, vereenzelvigd met het volk, er de ware vertegenwoordigers van zijn en gewetens vol zijne belangen weten te behartigen. Ganschhet Vlaamsche land moet, in dezelfde geestdriftige uitstorting van er kentenis en bewondering, bewijzen dat het diep bewust is van zijne rechten en toonen dat Edw. Coremans, in de wetge vende Kamers, door zijne moedige hou ding, de trouwe en volledige uitdrukking was van de innigste gevoelens van heel het Vlaamsche volk. Onze hulde moet de vijanden van het Vlaamsch recht, van hoog tot laag, voor goed overtuigen dat onze beweging eene onweerstaanbare macht is, diep door drongen tot in de ziel van ons volk, dat voor geene opofferingen zal wijken om eindelijk volkomen recht te verkrijgen. Het is niet slechts een onzer verdien stelijkste en standvastigste aanleiders dien we vieren, het is het heilig grond- begin van ons onloochenbaar volkenrecht dal we bevestigen moeten. Wij roepen heel hel Vlaamsche land op, zonder onderscheid van staatkundige gezindheidorn eenen duurbaren plicht van danken vaderlandsliefde te vervullen: geen oprechte Vlaming kan eraan te kort blijven. Bijna zestig jaren hebben we, met vas ten moed en taai geduld, sterk door de rechtveerdigheid onzer zaak,vastberaden gestreden voor onze taal, onzen eigen aard, onze zelfstandigheid, ons bestaan als volk. Nooit, op geen enkel oogenblik van dien langen strijd, heeft de Vlaamsche beweging zich zoo groolsch, zoo alge meen, zoo nadrukkelijk veropenbaard als tijdens de bespreking van het wetsvoor stel Coremans zoo ook zal zij den 10* februari a. s. te Antwerpen, hnre macht en hare eendracht, hare volharding en hare hoop komen verklaren. Hare vijanden en schijnvrienden heb ben moeten bukken voor den wil van U. het volk, waarvan Edw. Coremans inde Kamers de bezielde tolk was. Op de ingetredene baan onzer recht- herstelling mag niet stilgehouden wor den. Wij hebben meer dan een zegepraal te vieren: onze betooging zij de krachtige uitdrukking van onzen onwrikbareneisch geheel Vlaanderen door, gausch en uit- men in dc schaduwc van een groot zeil eenen autaar oprichte. Eindelijk werd liet den kapitein mogelijk dc twee vrouwen tc heikanuen. Pieter nam Jocelyne met beide handen vast en aanschouwde haar vlak in dc oogen, in die sclioo- ne, blauwe oogen, waaruit goedheid en onschuld straalden. Pieter, zegde mejuffrouw dc Miniac, met ontroering in dc stem, Pieter, mijn vader geeft mij ganscli aan u 1 Kom, zegde hij tot haar. Bond liet altaar stonden de officiers cn de ma trozen van den Hékon geschaard. Op ccnc kleine tafet lag de huwelijksakt, door den koning getee kend Pieter en Jocelync zetten er hunne namen op, alsook dc officiers en de konsul. Dc mis be gon. Jocclyne weende. Pieter bedwong zijne smart. Alvoren den trouwring aan den vinger van dc bruid tc schuiven, hield pater Vacher ccnc aan spraak, waarin hij al hun lijden, al hunne beproe ving cn herinnerde. Hij legde er zich op toe hunne zielen op de hoogte van de grootste opoffering te brengen Ik zegen u voorden hemel, sprak hij, ik ver. ecnig ii voor het eeuwig huwelijksfeest. Na de plechtigheid hief Jocelyne het hoofd trotscli omhoog en zegde tot Pieter met «ene onbeschrijfe lijke uitdrukking sluitend, overal en in alles in onze eigene taal bestuurd te worden: dat is ons recht. Uit de vier hoeken van het Vlaamsche vaderland moet te Antwerpen slechts ééne ontzaggelijke stem klinken om dit recht te bekrachtigen, vojledig en onge schonden. Daarom zal er, bij het feest van hulde en erkentelijkheid, tevens een Groote Eandklag gehouden worden, waar we bepalen zullen wat we als Vlamingen willen, en eensgezind de middelen bera men om te bekomen wat ons recht is. De volksbetooging van 10 februari moet eenen gewichtigen invloed uitoefe nen op de toekomst onzer nationale be weging. Zij zal de besluiten van den land dag des temeer kracht bijzetten wanneer die, tegenover gansch het land, op zoo plechtig een oogenblik, door een ontel baar getal overtuigde deelnemers, in naam van gansch Vlaamsch België, zul len genomen en bekrachtigd worden. Vlamingen De erkentenis aan den moedigen voor vechter onzerheiligezaak,EDw. Coremans, zal U allen binnen de muren van Antwer pen vereenigd vinden, de toekomst van onze taal, ons recht, ons volk, legt het ten plicht op aan allen die den eerenaam van Vlaming weerdig willen zijn. De prachtige optocht, de algemeene landdag, het schitterend Vlaamsch avond feest zullen eene heerlijke bladzijde be slaan in de geschiedenis onzer rechtveer- dige beweging. Wij zijn dan ook innig overtuigd dat onze vaderlandsche oproep door onze landgenooten als één man zal beantwoord worden en dat al wie oprecht Vlaming is den 10" februari a. s. in de oude Schel- destad zijne zielsovertuiging zal komen afleggen dat het ons aller onverzettelijke wil is onze leuze tot waarheid te maken IN VLAANDEREN VLAAMSCH Voor alle inlichtingen, opgaaf van vlaamscbgezinde Maatschappijen, enz. wende men zich tot het Hoofdbestuur van den Vlaamschen LanddagGirk Schouw burg, Jezusstraat, Antwerpen, of tot den schrijver den heer Hendrik Claes, 9, Klein Markt, Antwerpen. De Maatschappijen worden verzocht er zoo spoedig mogelijk hare toetreding te zenden. Bestuur Voorzitters Jan Ignas DE BEUCKER, leeraar in tuin- en landbouwkunde, Ant werpen Doktor GOFFIN, Gemeenteraadsheer, Brussel. Onder-Voorzitters A. PRAYON VAN ZUYLEN, advokaat, lid der Koninklijke Vlaamsche Academie, Gent. Lamb. VANRYSWYCK, letterkundige en kunstnijveraar, Antwerpen. COPPIETERS-ABLAY, advokaat, voor zitter der kommissie Breydel-De Goninck Brugge. Doktor Eugeen VAN STEENKISTE, Uwe echtgenote ik hen uwe echtgenote I Beiden brachten de helft van den dag aan boord van den Huron over. Een der matrozen, die in de herberg van moe der Cachelot niet Galhauhan gesproken had, deelde aan Gar.eüc meé wat die zeeheld hem gezegd had en sprak met haar breedvoerig over den aanstaan den oorlog van Frankrijk inct Algerië. Pater Vacher, die in de kajuit van den kapitein gedaald was, onderhield zich met dezen laatste over de mogelijke gebeurtenissen. De zegepraal zal aan ons zijn, bevestigde hij. Algiers zal verplicht zijn zich over tc geven. De Paclia zal mij voor den oorlog verantwoordelijk maken. Zeg aan den koning, aan MM. du Quesne en Tronvillc dat ik mijnen plicht zal doen, zonder eenigc zwakheid. Ik zal aan mijne vijanden cn aan mijne heulen vergiffenis schenken. Uwe beulen, mijn vader Gij zult u later mijne woorden herinneren; Al giers zal veroverd en ik zal gedood worden, De zon daalde lol dr zee. Het uur om den Huron te verlaten was geko- Jocelyne, door pater Vacher ondersteund, nam plaats in de boot. Toen deze zich begon tc verwijderen, keerde Ia Barbinais zich om, zwaaide zijn vilten hoed in de hoogte en begroette de matrozen van den Huron, die hem blootshoofds met hel oog volgden. Wordt voanraEzeT.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1