NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 28 Februari 1889, 10 centiemen per nummer, 45ste Jaar, 2540. Nut der honingbijen ARONNEMENTPRIJS ANNOlVCENPRIJS Politiek overzicht. Landverhuizing, Progressislen-kojigres. DE DENDERBODE. Jit blad verschijn! den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,2b voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. :a Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Ciilque Sodh. *11,ST, 27 FEBRUARI 1889 Fransche Kamer. Ministerieele ver- Haring. Ziehier de ministerieele ver klaring verleden zaterdag afgelezen in de Kamer door M. Tirard en in den Senaat jJdoor M, Thévenet, minister van justicie: •1 Mijnheeren, «Door te antwoorden aan het beroep .'aj van M. den President der republiek, ■S* hebben wij de moeiefijkheden van het '55tegenwoordige tijdstip niet uit het oog 'ïeverloren doch wij werden ondersteund ASidoor het gedacht dat gij uwe hulp i-iet 3*zoudt weigeren aan mannen van goeden |®\vil, die zich tot u wenden met- den vas 49ten wil van aide plichten.te vervullen, 57 welke de Toestand vereischt. k Twee groote plichten rusten op de 1 u igenwoordige wetgeving, gedurende de 1 'einige maanden die haar nog scheiden in haren afloop de begrooting stem en voor 1890 en door eene breede, ver 'aag/ame en wijze politiek, den bijval rzekeren van de tentoonstelling, die, ons werkzaamen vreedzaam Frankrijk, wonderen van kunst, nijverheid en arbeid van alle volkeren der aarde zal ten toon spreiden. Andere wetten van groot belang en sedert lang verwacht, zooals de legerwet "•zijn reeds in behandeling. Wij rekenen er op dat gij hen tot een goed einde brengen zult, maar wij zijn Van meening dat de grootste taak van het gouvernement der republiek, in de tegen- ""woordige omstandigheden, bestaat in het e Toorbereiden voor u, republikeinen, voor ille Franschen die aan rust en vrijheid ërkleefd zijn, van een terrein tot hard- ekkige en overheerschende samenwer- j .ng, ten einde het stelsel van vrede, T® ficlitveerdigheid en vooruitgang, dat ons o~. and heeft gekozen door het stichten der republiek, te verdedigen en te bevestigen. Getrouw aan den geest der vrije in stellingen, zullen wij alles in 't werk stellen om, bij de algemeene kiezingen, Frankrijk vrij te laten oordeelen, in een tijdstip van rust en van overeenkomst. Tot dit werk van noodzakelijkebevre- diging roepen wij u allen op, in het hoo- gere belang des vaderlands. 'I Het gelukken zulkerSlaatkunde hangt !af van onze vastberadendenheid en onze waakzaamheidgij moogt er op rekenen Zooveel wij besloten zijn de ambte naren, die hunnen plicht doen, met onze i verantwoordelijkheid te dekken, zooveel zullen wij ook de strenge rechters zijn van hen die hunnen plicht niet vervullen. En, wat onze waakzaamheid aangaat, wij houden voor onzen dringendsten plicht yan in de toekomst alle maatre- gelen te nemen, die het behoud van den j wettelijken vrede en den eerbied voor de republiek zullen verzekeren, en wijzullen indien het noodig is, de ondernemingen van heerschzuchtigen verijdelen en ver nietigen. Deze verklaring is in den Senaat door alle republiekeinen, in de Kamer alleen door de opportunisten gunstig onthaald. Naar het schijnt heelt M. Jules Ferry, na de zitting, aan M, de Cassagnac ge vraagd wat de rechterzij voornemens was te doen. M. de Cassagnac antwoordde dat de rechterzij geenszins ten doel had het ministerie omver te werpen en dat zij zelfs alle desaangaande voorstellen der uiterste linkerzij zou verwerpen. De rechterzij wil slechts rekening hou len van dit punt de ministerieele ver- laring spreekt van bevrediging, recht- eerdigheid en kiesvrijheid. Zoo lang hel ministerie geen openlijken oorlog ver- Haart aan de konservalieven, /al de echterzij het ook niet openlijk bevechten. Ook de uiterste linkerzij moet een 'ergelijk besluit genomen hebben, zoodat |e fondsen voor hel nieuweköbinetvoor 'oopig niet slecht slaan. Londen, 26 febr. De koninklijke maatschappij van aardrijkskunde had gisteren avond eene vergadering, waarin sir Francis de Winton aankondigde dat het hulpkomiteit van Emin Pacha bericht ontvangen heeft, dat in Stanley Falls4 brieven van Stanley zijn aangekomen. Binnen 25 dagen zullen die brieven in Europa' zijn. Sir de Winton voegde er bij dat Stanley waarschijnlijk den 17 den weg naar Wadelaï heeft ingeslagen hij denkt dat de vermaarde reiziger zich eenen weg baant naar de oostkust, en hij wa "schijnlijk de hulp-expeditie zal ont moeten. De IJ. Stoel. Markies Vega de Armijo, Spanje's minister van builenland- sche zaken, had over twee jaren bij de Koninklijke Academie te Madrid eene memorie ingediend, die handelde over de betrekkingen lusschen Italië en den Heiligen Stoel en waarin de schrijver trachtte uiteen te zetten, dat de wereld lijke macht des Pausen meer een inter nationaal dan een italiaansch karakter heeft. Deze memorie is thans eerst openbaar gemaakt, en naar men zegt door den minister zelf. De Moniteur de Rome nu, hiervan sprekende, hecht eene groote beteekenis aan het geschrift. Italiaamche Kamer. Bij de voortzet ting der beraadslaging in de ilaliaansche Kamer over de financieel* voorstellen der regeering ontkende de minister van oorlog de noodzakelijkheid, om de be- grooting van oorlog met eene uitgave van 40 millioen in de eerstvolgende vijfjaren te verhoogen. De minister van financiën verklaarde, dat hij zich vereenigde met alle bespa ringen, die den openbaren dienst niet benadeelden. De algemeene beraadslaging is geslo ten. De heer minister van buitenlandsche zaken heeft zich tot de heeren gouver neurs gewend, om in al de steden en gemeenten een bericht te verspreiden en aanteplakken, van den volgenden inhoud: Sedert eenigen tijd vertrekken' een groot getal Belgen naar overzeesche lan den. Velen gaan te scheep zonder aan goede bron de inlichtingen geput te hebben welke zij noodig hebben, om met volle kennis van zaken, hun besluit te nemen en zonder zekerheid aangaande de mid dels van heslaan welke zij zullen vinden in de landen waar zij denken heentegaan. Hel is bekend dat zekere personen België doorloopen, onze landgenooten aanzettende om hel land te verlaten, hun het leven in de over/.eescbe streken on der bedrieglijke kleuren afschilderende en bij onze builenmenschen en werklie den het ambt waarnemende van aanwer vings-agenten, zonder zich ermeê te bekommeren of de personen, die zij aan werven, de noodige hoedanigheden bezitten om door de landverhuizing hunnen toestand te verbeteren. Zelfs zijn er die, om te beter het vertrouwen te winnen, zich in eenen konsulairen titel toeëigenen, die zij niet bezitten. De personen die genegen zijn het land te verlaten begaan de grootste onvoor zichtigheid met die aanwervers, zonder nader onderzoek, öp hun woord te ge- looven. Daarom is het nuttig te herinneren dat er bureelen van inlichtingen bestaan, door het gouvernement ingericht en dat iedereen kosteloos in die bureelen vertrouwbare inlichtingen kan bekomen, welke inlichtingen men meer en meer, zo" juist, prakiisch en volledig mogelijk tracht te maken. Wij kunnen onze landgenooten, welke voor de landverhuizing genegen zijn, niet genoeg aanraden in die bureelen inlich tingen te gaan vragen, vooraleer een be sluit te nemen. Deze bureelen zijn in de hoofdsteden der provinciën gevestigd, te weten te Antwerpen, in het Handelsmuseum. Au gustijnenstraat te Gent, in de bu reelen van het provinciaal bestuur (Gou vernementshotel), te Brugge, te Arlon, te Hasselt, te Luik, te Bergen en te Namen insgelijks in de provinciale bureelen. De algemeene kommissaris der land verhuizing van de Argentijnsche Repu bliek heeft, van zijnen kant, het volgende bericht afgekondigd Vernomen hebbende dat vele huisge zinnen, welke wenschen naar de Argen tijnsche Republiek te vertrekken, uitgebuit worden door personen welke, onder voorwendsel van hun den overtocht te bezorgen, hun geldsommen vragen, brengt de ondergeteekende lilin ter ken nis dat hij die handelingen volkomen alkeurt, dat hel Argeutijns'ch Gouverne ment geerie agenten van landverhuizing erkent en dat het juist is om de landver huizers tegen deze misbruiken ie bevei ligen dal het in België den dienst van het voorschot der kosten van overvaart alleen in zijne konsn'aLen heeft ingesteld. De konsuls zullen zonder uitstel ant woorden en inlichtingen geven, aan eiken persoon die, in persoon of schriftelijk, zich tot hunne bureelefi zal wenden, zon der tusschenkomst van een derden per soon, en deze dienst is volkomen kosteloos. De belanghebbenden zullen zich te wenden hebben tot het konsulaat het dichtst bij hunne woonplaats» gevestigd, dus tot De heeren Emie! de Damseaux, konsul te Bergen Jozef Duesberg, konsul te Verviers Jules Van Merris, konsul te Poperinghe N. J- Gilbart, kousul te NamenAlexander Carreno, kanselier gelast mei het konsulaat te Gent Leo Lambin, onder konsul te Luik V. de Meulemeester. idem te Brugge Rochez Van der Eist, idem te Charleroi Trebino Molina,ri, idem te Antwerpen, Lange Nieuwstraat, 25 Kamiel De Jaegher, idem te Kortrijk. Wij achten het in 't belang onzer land genooten noodzakelijk deze twee berich ten op onze beurt af te kondigen. Degenen die geneigd zijn het land, te verlaten, raden wij dringend aan te handelen zoo als hun in die berichten wordt voorge schreven. Ons gouvernement heeft aan al zijne konsuls in de overzeesche landen voor geschreven zoo volledige inlichtingen mogelijk intezamelen over de kansen tier landverhuizing in de streken waar zij geplaatst zijn. Onder dat opzicht bevat de Receuil Consulaire in zijne laatste aflevering, een zeer merkwaardig verslag van den heer Rouleaux, algemeen konsul van België te Philadelphia, welk verslag zeer wetens- waardigi' bijzonderheden bevat over de kansen der landverhuizing in de verschil lende streken der Vereenigde Stalen van Noord Amerika. In ons nummer van Zaterdag zullen wij eenige uiltreksels van dit verslag meêdeelen. Zondag hebben de progressisten hun kongres gehouden te Brussel in den Thédlre du Vaudeville, in 't Vlaamsch schouwburg voor kluchtspelen. Die naam paste goed voor de gelegenheid, want daar waren niet weinig kluchtspe lers bijeen. Na eene beraadslaging, waarin veel gezeeverd is geweest, werd met groote meerderheid, 227 stemmen tegen 2 en .2 onthoudingen, beslist dat het noodza kelijk is 1° Het onrechtvaardig stelsel der lo ting en der a plaatsvervanging aftc- schaffen 2° De krijgslasten persoonlijk te ma ken en gelijk voor-ellen. 3° Het onderricht der milicianen te vergemakkelijken door de inrichting van voorbereidende oefeningen. 4° Den duur der tijdvakken van afwe zigheid onder de wapens te bepalen tot den tijd die stipt noodig om het krijgson- derricht van den burger te volledigen. 5* De bestendigheid te behouden der kaders van officieren, ernstige voordee- leh te verzekeren aan de milicianen die zich in de bijzonderste korpsen laten in lijven, alsook alm ae bestendige kaders van onderofficieren. Het Kongres heeft, dientengevolge, besloten Van het gouvernement en de wetge vende Kamers maatregelen te eischbu, welke de verdediging van het land volko men verzekeren door de herinrichting van hel tegenwoordig krijgsstelsel, inge volge de princiepen door het Kongres aangenomen. In de sleden en op den buiten eene krachtdadige propagande interichten, ten voordeele dezer princiepen. Of de progressitten in de propagande zullen gelukken "valt sterk te betwijfelen, immers zij bekennen, door den mond van det> heer Artioüld, dat dë catholiekeii van den persoonlijken dienst niet willen weien en dat de liberalen in de Kamer hem niet durven voorslaan, uit vreesvan in de kiezingen te vallen. Bewijs dat het volk zelve, uit hetwelk, volgens de Grondwet, als maclu voort komt, den persoonlijken dienst vijandig DOOR EUGE^M JOBARD. Bestuurder van dm Bien Public te Dy on(Frankrijk) uil het fransch vertaald door eenen waren Landbouwersvriend, Voorzitter eener tuin- en landbouwmaat- schappij en werkendlid der eentraleland- bouwmaatschappijvan België onder de bescherming van Z. M. Leopold II, Koning der Belgen, en aan de landbouwers uit ware ver kleefdheid opgedragen. Verboden nadruk zonder bijzondere toelating des Vertalers, Omnia autem probate quod bonum est lenete. Onderzoekt alles, houdt het (Woorden van den H. Paulus.) 5e VERVOLG. De bijen zijn niet alleen eene krachtige hulpmiddel voor de vruchtbaannaking, omdat zij de vruchtbaarmakende zaadstof in beweging stellen, maar ze ontlasten de bloemen der fruitbooinen van verschrik kelijke vijanden. In 1887, waren de appe laars en pereboombn van den kruid tuin van Dijon met bloemen beladen, en alles deed eene overvloedige bevruchting verhopen, wanneer eensklaps al de bloe men verslensten en afvielen. Al die boomen waren aangetast door den authonome van de bloemen des appe laars 't is eene soort van blauwachtigen koornbijter (charencon), maar gedekt met eene zachtharigheid die Item eenen grijs- acktigen schijn geeft zijne vleugeldek sels zijn ros 't is een duister schelpdier met eene dwarscke witte streep met zwart omboord, op het uiteinde van het achterdeel. Dit klein insecije als het nog popvormig is, tast de bloemen aan en belet hare ontwikkeling, hetgeen ze aan kruidnagels doet gelijken. Al de bloemen zulken vorm voorstellende zijn bewoond door eene larve van authonome die de organen der bevruchting afknaagt. Dat klein insectje veroorzaakt in som migejaren zeer aanzienlijke schade deze schade is zoodanig groot dat de onwetende hoveniers als ze op eene oppervlakte al de bloemen onvolwassen zien, de rosse winden beschuldigen van ze verbrand te hebben. De authonome verschijnt op het laatste van April en spoedt zich om te paren liet wijfje legt hare eieren in de knoppen, die ze met haren roster doorsteekt en legt niet meer dan een eitje in iederen knop. De larven zijn uitgekipt op het laatste van Mei en beginnen aanstonds hunne ver woestingen. Zij hebben hunne volniaakie ontwikkeling bereikt als de knoppen af vallen dan kruijien ze den grond m waar ze in staat van nymph den zomer, den herfst en den winter doorbrengen, om in de lente te ontwaken in staat Van vol maakt insect. Om zich van de verwoestingen van dezen vijand te bevrijden, heeft men aan geraden al de bloemen die nog niet ont wikkeld zijn, af te plukken en ze te ver branden. Zulke doenwijze is ongetwij feld uitmuntend, maar zij is maar uitvoer baar voor een klein hofje, onmogelijk is zij voor eenen hof van eene zekere uit- gestrekheid. Laten wij ons er bijvoegen dat de authonome zeer goed vliegt en dat tenzij de maatregel van de appelaars af te pluizen algemeen zij, er outhonumen van de hoven der geburen zullen komen afge vlogen en dan zullen de behoedzaamheden, die men 't huis zal genomen hebben, nut teloos wezen. Over eenige jaren was dit insectje bijna onbekend in de omstreek van Parijs, tegenwoordig is het er zeer gemeen en veroorzaakt het groote schade, bijzonder lijk aan de leiboumen en de spilleboo- men op de welke het diertje voedsel in overvloed en eene goede schuilplaats vindt. 't Is sedert de verdwijning der bijen dat dit insectje zich zoo zeer begon te ver menigvuldigen. üe bijen zijn inderdaad de splirikkelykste vijand van den autho nome en in de boomgaarden door bijen bezocht, gebeuren bijna nooit de verwoes tingen die wij komen aan te duiden. Zulks moet klaarblijkelijk hieraan toege schreven worden dat zoohaast de bloe men beginnen te ontluiken, de bijen met de zaadstof op te zuigen, het eitje van den aut hou unit dat ze vinden in 't midden van de vruchibaarmakende stof, eerste voedsel van de larven, uit de bloem doen vallen, en dat ze op zulke wijze de bloem van eene onvermydeljjke mislukking be vrijden. Darwin heeft over de bevruchting der planten door de bijen zeer merkw eerdige opmerkingen gedaan, die hij verscheidene achtereenvolgende jaren herhaald heeft en heni iedérmaal de zelfde uitslagen gegeven hebben. Voor zijne bijenlialle zaaide hij sloorzaad en witte klaver, en wanneer die planten gingen bloemen, overdekte hij met een lichte gaas eenige bundels dezer gew assen die alzoo aan de werking der bijen onttrokken waren. Wanneer de zaden rijp geworden waren, plukte hij van de overdekte planten en van die welke door de bijen bezocht geweest waren het zeilde getal zaadvliezen en telde de zaden. De evenredigheid ten voordeele der planten door de bijen be- vrucluigd was middelmatig van vijftig tot zestig ten honderd, en wat meer is, die zaden waren altijd dikker dan de zaden der overdekte planten. Wal de klaver betreft, gebeurde er een wonder natuurverschijnsel te we ten dat de door de bijen bevruchte kla ver altijd veel grooter wierd dan degene die beschut geweest was. Darwin trok cr dees besluit uil, të .weten dat die won dere ontwikkeling der plant moest toege schreven worden aan de gedurige uitzui ging door de bijen gedaan in de bloem- kroonen waarin de honing zich gedurig vernieuwt. Indien de plant niet genoeg zaam bezocht word door de bijen, gebeurt er in haar eenen aandrang van vochtige stoffen en hare ontwikkeling wordt ge stremd. Heigeen deze opmerking bekrach tigd, is dat de twee bundels klaver terzel- dertijd in bloem waren, maar de eene door de bijen bezocht bleef groeien, terwijl de andere die mei de bijen in betrekking niet geweest was, ophield van groeien zoo haast dat de bloemen ontluikt waren. (Vervólgt.) 7 September. Zooals men weet is door eene beslis sing van het verbrekingshof, de stad Brussel verantwoordelijk gesteld voor de scliaê door co'ur et cerveau toegebracht, tijdens het goede onthaal, dal wij er den 7 september 1884 genoten. Er zal eene som van 5l),0oU fr. en 27 centiemen noodig zijn, om die scliaê te vergoeden, behalve eenige kleine reke- ningskeiis, die nog moeten opgemaakt worden. Eene vraag vooreen hijzonder krediet zal aan den gemeenteraad worden voor gesteld, om de kosten te dekken.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1