Zondag 16 Juni 1889, 10 centiemen per nummer. NIEUWS- Ei AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. RIJK EN ARM 43sl1 Jaar No 2371. Aan de dooven. Giordano Bruno. ABONNEMENTPRIJS ANIVONCENPRIJS Politiek overzicht. Liberale Betoogingen. DE DENDER-BODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deri dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AFXST, 15 JUNI 1889. Frankrijk. Zaak Boulanger. De [taps zegt dat de kommissie van onder- oek van het hoog gerechtshof, ten leste g het dossier van de zaak-Bou- anger aan den prokureur generaal zal er hand stellen na overzicht van het onder- roek, geroepen zijn de eischen op te 5» tellen, door hem naar de Kamer van iheschuldigingstellingen te zenden. Men berekent dat M. Q. de Beaurepaire 30 zooals de boulangisten hem noemen een tiental dagen zal noodig hebben om jji'dit dossier na te zien, zoo dat vóór 23 J juuiliet parket zijn rekwisitorium niet zal Binnen opgemaakt hebben. Rekening gehouden van het tijdverlies, •roorzankt door de proceduur bij ver stek, zoo mag men voorzien dat bet hoog gerechthof eerst in de eerste weken van Augusti vergaderen zal om zijn oordeel te vellen over generaal Boulanger. Wij hebben reeds gezegd dat, volgens in omloop zijnde geruchten, het hoog ge- ,4 rechtshof er in gelukt is het bestaan van ft feiten vast ie stellen, die ten hoogste be zwarend zijn voor den generaal de Temps voegt er bij dat, volgens andere jeloofweerdige geruchten het hoog ge-, ■echtshof, èn het feit van aanslag tegen de veiligheid van den Staat zal te beoor- deelen, èn andere feiten die onder bet gemeen recht vallen. Het hoog gerechtshof zal te onderzoe ken hebben, of het zelf die feiten van ge meen recht beoordeelen zal, ofwel dat het die naar de bevoegde rechtspleging zal sturen, jwelke voor generaal Boulan ger de krijgsraad is. Rusland. Vrede of oorlog Als een teeken dat Rusland voornemens is, zoo niet den vrede te verbreken, toch zijn vertrouwen op het behoud van den vrede Vermindert, wordt meêgedeeld dat de russische minister van oorlog in den oop van twee maanden bevel heeft ge- even lot levering van vier millioen paar feerzenVerder meldt men dal buitenge woon groote inkoopen van haver en hooi ;edaa» worden en dat op alle westelijke ipoorwegeu reusachtige keukens met afels en banken, voor vele duizenden soldaten, gereed gemaakt worden. Slavemijkweslie. Wij lezen in de Tmps Men weet dat verschillige Staten het initiatief hebben genomen eener interna tionale konlerentie over alle vraagpun ten betreflende de slavernij, {Een verhaal uit de fransche revolutie.) (26* Vervolg.) Haastig liep Andreas weg, tot op ccne plek waar "j hem verduiken kon en algelijk Rardou's huis '"doöglioudcn. Zijne vlucht was evenwel noodc- J°°sniemand bij Bardou roerde, want de eerste J'Jap had de huisgcnoolcn met al zijne kracht «Tcrvallen. Andreas keerde weder, deed de valdeur geheel open en daalde in den kelder af. Gccnc hindernis «iorbij. Voorzichtig voelde hij overal rond, maar on gecne deur vinden. Integendeel stiet hij op ttr' slccnen trap, waarboven hii cc* houten val ogcnkwani. In alle behoedzaamheid werd deze pgeheven, cn Andreas gerocht binnen m Bardou's Tiis. bp de plek waar hij stond, was hel slik donker. ar hovond hij hem daar Aan den reuk kon hij De overige Staten werden omtrent hunne deelneming aan de konferencie ge polst. Frankrijk heeft zijne bijtreding toege zegd, er bijvoegende dat het naar deze samenkomst kwam met de liberale grond beginselen, dal het steeds over de sla- vernijkwestie gevoelde. De konferencie vergadert te Brussel in liet najaar. Zuid-Afrika. Men seint uit Pretoria, 11 juni Generaal Smit, onder-president der Transvaal-republiek is, heden met den prokureur-generaal en een detachement artillerie van hier vertrokken. Naar men gelooft, is het doel zijner zending de inbezitneming van Swazi-land. De Shall van Perzië te Berlijn. De Shall var. Perzië heeft woensdag voor middag in gezelschap des Keizers, de militaire oefeningen bijgewoond. In den namiddag was de Shall tegenwoordig bij de hulde, welke den Keizer bij den op tocht der brouwers werd gebracht. Bij het daarop gevolgd gala-diner, dronk de Keizer op de gezondheid van den Shall hij herinnerde daarbij aan de gevoelens aan zijnen grootvader, welke ook hem bezielden, en wenschte het rijk, waarover de Shah den scepter voert, heil, vrede en bloei. De Shah betuigde zijnen dank en dronk op het welzijn van den Keizer en van hel keizerlijk huis, eu de welvaart van Duitscliland. Graaf Herbert von Bismarck ontving de beeltenis van den Shah met brillanten omzet. Des avonds woonden de vorstelijke personen de galavoorstelling in den hof- schouwburg hij. Nog altijd de great old man. i)c heer Gladstone zet zijne reis voort. De man schijnt onvermoeibaar. Hij is door zijne aanhangers te Torquay schitterend ont vangen. Dat hij er eene redevoering uit sprak, hoeft niet gezegdoude gewoonten zijn moeilijk om laten. Hel onderwerp der rede, waarop hij zijne toehoorders in ruiling der goede ontvangst welke hem te beurt viel, ver gastte, was de uiteenzetting van het proces Parnell tegen den Times. De houding van het Gouvernement werd natuurlijk door den leider der llome-rule partij ten strengste afgekeurd, ofschoon hij toch de onpartijdigheid van de leden der parlementaire kommissie van rechters moest erkennen. Van Torquay begaf de oude staatsman zich naar Falmouth, alwaar hij donder dag avond is aangekomen. met zekerheid weten dat bij in de kookplaats was. Tastend ging hij langs den muur, toen hij al met eens met den knie hevig tegen eene hindernis stiet't Was een bed dat daar stond. Daarin lag iemand te slapen, die hem uitslrekte, en half wak ker, half in slaap knorde Koes, Bello 't Was de domme Trien Zij rekte haar nog eens, zette haar half recht, cn zei bij haar zrlren Bello is buiten, 't is waar... Ah God... is er bier iemand Andreas hield hem roerloos en sloot zijnen mond toe. Men hoorde niets, tenzij het eentoonig tikken cencr zware horlogie en de korte ademhaling van iemand die met doodelijkcn angst bevungen is. Allengskcns werden de ademhalingen langer, de vrees verdween, Trien ruitcldc ccnigc onverstaan bare woorden, geeuwde eens, cn ronkte «r dan maar «lapper op los. Andreas deed zijne schoenen uit, stak ze in zijne zakken en ging met de uiterste voorzichtigheid te werk. Eindelijk vond hij de deur. Hij bevond hem nu binnen het huis, recht voor den trap die naar boven voerde. Juist gelijk eene spookgedaante sloop Andreas naar omhoog hij mat en onder zocht iedere plek waar hij den voel op zette. Aan de eerste zoldering bleef hij staan; hij wilde hem goed verzekeren of dezelfde trap ook naar dc bovenste stagic ging. 't Was zoo, Wederom voort, gelijk eene loerende kat, die hare prooi afspiedt. De Brusselsche dagbladen kondigen aan dal de liberalen, of liever de radika- len en socialisten, want de oude liberale partij heeft zich gezelfmoord den 11 Juni lest, maatregelen nemen tot het inrichien van groote doch vredelievende betoogingen ter gelegenheid der zegepraal van den republikein Janson, den verklaarden vij and onzer nationale instellingen en van het koningdom. Deze betoogingen zullen plaatsgrijpen dijnsdag aanst. bij de intreding van den nieuw gekozene in de Volkskamer, en op Zondag 25 Juni aanst. Volgens Le Pahiote worden er heimelijk speciale treinen ingericht om des zondags de geuzen uit de provinciën naar Brussel le voeren eu er vredelievend te manifesteeren. Vreedelievend !?f... Gekend die zachtmoedige vreemde geuzen die dijnsdag avond voor het bureel van Le Palriote, aan hunnen helschen partijhaat den vollen teugel gaven en er de vensterglazen inworpen. Doch, wat er dan ook van zij, hebben onze geuzen wel eenige reden om zich aan zulk eene uiigelalene vreugde over te geven En ook hebben zij wel eenig recht om aan de verkiezing van den republikein Janson die beteekenis te geven, die zij onbetwistbaar niet heeft Wij antwoorden kortweg, neen dui zendmaal neen En inderdaad, om de zegepraal der kandidatuur Janson le verzekeren, heb ben de vijandelijke Brusselsche kampen, wederzijds hunne princiepen moeten ver loochenen die zij bij eede gezworen had den tot der dood toe te verdedigen. We derzijds waren zij ook verplicht leerstel sels voor te staan die zij uit al hunne krachten verfoeiden. Doctrinairs en radikalen waren ge dwongen zich, voor't oogenblik ten min ste, den vredekus te geven, nadat zij elkander, gedurende deze laatste 6 jaren, op de bloedigste wijze hadden beschimpt, beleedigd en bespot, nadat zij elkanders politieke leerstelsels openbaarlijk hadden aangeklaagd als noodlottig voor hunne eigene jtarlij en voor liet land. En de doctrinairs bezonderlijk moesten den zegepraal verzekeren van den repu blikein Janson, van een man, die, naar hunne eigene bekentenis, hunne partij verscheurde en aldus de oorzaak is ge weest van de bloedige neêrlagen die zij opvolgend te lijden heeft gehad. Ja, om de overwinning te kunnen be halen, waren de doctrinairs genoodzaakt het hoofd le bukken voor de radikalen en den kandidaat dezer laalsten als eenen afgod te aanbidden, nadat zij hem gansche scheepvrachten modder naar 't hoofd Zijn hert joeg, zijn hoofd verdraaide hij moest hem geweld aandoen om kalmte cn tegenwoordig heid van geest tc bewaren. Eindelijk had hij ook het bovenste verdiep bereikt. Nog eene zwarigheid tc voorzien. Waarom die twee kamers Waren moeder en dochter gescheiden, of sliep er niemand nevens hun, om ze tc bewaken En zoo ja, welke deur nemen XXXVIII. De verlossing. Heer van Milly verhief zijn hert ten hemel en stuurde een vurig gebed tot God. Hulp cn be scherming had hij wel noodig waarlijk Alsdan onderzocht hij dc twee deuren. Zij schenen in slot, en de sleutel zat langs den buitenkant. Hij lei de oor aan ccne «Ier deuren. Iemand was daar bin nen, iemand die niet sliep, maar waakte, 't Docht lieer van Milly, dat hij in den heerd eenig geknet ter hoorde daarna meende hij van tijd tot tijd zuchten le vernemen, cn eindelijk dacht hel hem dat hij het gereutel van een roozenhoed.ie onder scheidde. Dat is Pauline, zei hem zijn hert maar zijn mond dierf niet achtcrsprckcn. Hoe voorziehtig lieer Andreas geweest was of niet, hij had dc deur niet kunnen onderzoeken zonder eenig gerucht te maken hij had namelijk geslingerd en hem als eene vuile vod on der de voeten getreden hadden. Hunne gemeenzame godsdiensthaat en hunne onverzadelijke zucht naar 'i zoo geliefkoosde geldschotelke was de eenige drijfveer der verbroederde geuzen. Wij vragen het, moet eene overwinning le dien prijze behaald de geuzen in zulken uitbundigen geestdrift doen ont vlammen Voorwaar neen, want hunne zegepraal is de vrucht der lafheid die zij wederzijds begingen en van 't verraad dat zij pleeg den. De onpartijdige geschiedenis zal het plotselinge verbond tusschen doctrinairs en radikalen gesloten, ten eeuwigen dage als eerie politieke oneerlijk lieïd aanstippen en die hij de nako mende geslachten niets anders dan oneer en schande zal verwekken, En nu (en slofte, uit de houding der geuzen blijkt dat het arrondissement Brussel de wet aan ganscli 't land wil geven. Ja, Brussel wil alles en allen over- heersclten. Als Brussel gesproken heeft zouden de overige deelen des lands, zich aan zijne bevelen moeten onderwerpen 10,5*00 Brusselsche kiezers hebben geweigerd hun vertrouwen aan 't mini sterie schenken, en hierom zouden onze ministers moeten aftreden, of zou Z. Al. den koning hen moeten afdanken Maar de geuzen verliezen uit het oog dat 8600 Brusselsche kiezers, een eerbie dig cijfer voorwaar, de politiek des mini steries goedkeurden. Wal zotte pretentie toch van 't beweren dat het ministerie zou moeten aftreden, omdat de dungezaaide oppositie met een enkel lid versterkt is geworden 1 Indien onder een liberaal ministerie, de volksvertegenwoordigers van Aalst, Audenaarde, Eecloo, Dendermonde, St Nicolaas, Kortrijk,Thielt, Rousselaere, Mecheien, Turnhout, Hasselt enz. enz. hun ontslag moesten geven en zich aan eene herkiezing onderwerpen, allen zou den zij herkozen worden zonder dat de liberalen zelfs in 't strijdperk zouden tre den. Wat zouden de liberalen dan antwoor den. zoo de katholieken dan kwamen be weren dat het land heeft gesproken, de liberale politiek veroordeelden hijgevolg de liberale ministers hunne matten moe ten oprollen Met recht en rede zouden zij uitroepen Wat dwaze pretentie En nochtans niet een enkel arrondis sement, gelijk heden 't geval is, zou ge sproken hebben, maar talrijke arrondis sementen Geen ministerie zou op die wijze een half jaar kunnen hestaan. De Belgen zijn gelijk voor de wet, zegt onze Grondwet, niemand dus, vooral op het ongeluk, of liever het geluk gehad van tegen don sleutel te stouten. De persoon daar binnen stond recht cn kwam naar «1e deur waarls, dal hoorde hij doch er werd geen woord gesproken- Zclt eerst spreken, dierf heer Andreas evenwe' niet, Waarschijnelijk denkt dc persoon daarbin nen dat Bardou eens dc ronde doet, cn 't is daarom dat zij zwijgt, dacht heer van Milly. Ik zal dan liever nogmaals gerucht maken, cn dan afwachten wat er komt. Zoo gezegd, zoo gedaan Stillekcns draaide hij met den sleutel in het slot. Wie is daar vroeg eene stem. Maar ei wal was die hem aan lieer van Milly wel bekend 't Is ik, Pauline, ik, Andreas t Andreas I... Ah, om Gods wil Kan ik inkomen, Pauline? haastig, haastig 1 <c Ah God, dc deur is gesloten Ik heb den sleutel. 1 Dank, Heer, dank I Kom spoedig Welk een wederomzien Dc twee jonge lieden bekeken malkanderc» en meenden to droomen. De nachtelijke stond, het wonderbare der zaak en het dreigende gevaar, dat alles miek dat een diepe ernst hunne vreugde bchccrschtc. Gecne woorden, maar gevoelens. .Na een paar minuten zei Pauline al fluisteren Mijn arme moeder daar, lieer An dreas. Hier intle nevenkamer? Juist. Is er de sleutel ook op politiek gebied, mag voorrechten of voor deelen genieten. De Brusselsche kiezers genieten het voorrecht van 8 maal in 't Senaat en 16 maal in de Volkskamer vertegenwoordigd le zijn. Wij herhalen het, dat is onrechtveerdig! Het land zou moeten verdeeld worden in kiesomschrijvingen, benoemende, ten meeste, 4 volksvertegenwoordigers en 2 senateurs. Tegen hel voorrecht dat de groote centrums genieten zou dienen geprotes teerd te worden. De groote centrums moeten noodzakelijk gekortvleugeld wor den, indien wij niet willen dat zij ons weldra overrompelen. Een algemeen petionnemenl in dien zin wordt hoogst noodzakelijk. Aan 't werk dus Een persoon genezen van 23 jaren doofheid en tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis vatt toezenden aan alwie er de vraag zal van doen aan M. Nichol son, 4, Drouolstraai Parijs, (4 rue Drouot Paris.) Op Sinxendag hebben de italiaansche liberalen in de stad Rome een standbeeld opgericht ter eere van Giordano Bruno. Oordeelt uit de volgende levensbe schrijving die Het Land er over geeft, of die matt zulke eere verdiend heelt, eu of het eenigzios betaamde van hem in de katholieke hoofdstad der wereld te vieren. Giordano Bruno is een afgevallen Üo- minikaner monik, die noch als burger, noch als schrijver, noch afs geleerde of wijsgeer eenige verdiensten heeft. Want zijn gansch leven was eene aaneenscha keling vau de grofste dwalingen en van de walgelijkste zedeloosheid zoowel in zijne geschriften als in zijn bijzonder leven, trad die afgevallen monnik de eer ste wetten der rechtveerdigheid en de heiligste banden der zedelijkheid op de schandelijkste wijze met de voeten. Door zijn vergaanden hoogmoed was hij terug- siootend, eu door zijne ergerlijke losban digheid, walgelijk in oogeu van al zijne tijdgenooten. En het is voor dien eerloozen, voor dien leeggevallen mensch, dat de loge bijna 33,000 franks heeft gegeven, om feest te vieren het is voor hem, die de walgelijkste onkuischheid zelfs eene deugd durfde noemen, dat de italiaansche vrijmetselarij en de Eeuwige Stad een standbeeld gaat oprichten het is voor dien snoodaard, dat er op dien dag kro nen worden gevlochten, terwijl men zijn naam door ronkende redevoeringen en een luidruchtig feestgewoel tracht te ver eeuwigen. Ja. Ik ga stillekcns tot bij haar gaan. En Pauline ging. Al spoedig keerde zij terug, mi lieer van Milly hij de hand en leidde hen» naar de nevenkamer. Aioeder vraagt naar u, zei zij. Dc gravin was diep ontroerd en stortte tranen van ontlasting en vreugde. Ah mijn zoon zuchtte zij, waarom heb ik uwen raad niet gc- olgd Wat nu gedaan Wel, maar seflens voort, lieve moeder Dc wagen van pachter Guilbaud staal naar u tc wach ten langs den weg van Dinan. Op het zeggen van Andreas, staken de damen hunne schoenen in den zaken daalden in alle voor zichtigheid den trap af. Als zij aan de eerste stagic waren, deed lieer van Alilly zijne beschermelingen vooren gaan, om hun des nouds tegen ccne over- rassing van Bardou te verdedigen. Zonder hindernis waren zij dc twee trappen afgedaald cn stonden daar nu beneden in huis. De deur die op de straat uitkwam, was gesloten en dc sleutel was er van't was juist hetzelfde met de deur langs dcu hof, cn ook, Bello patrouilleerde daarnogmaals door de keuken gaan, scheen An dreas ook gevaarlijk, om den wil van de meid die daar sliep. Wat gedaan Heer van Milly dacht cencn oogenblik na, en opende dan de deur van eene voorkamer rechts, 't Was de eetplaats. De kamer was ledig, gelijk hij Wat moet eene partij toch leeg geval len zijn, die zulken eerloaze durft ver heerlijken en op een voetstuk plaatsen Wie was dan de beruclite Giordano Bruno De afgevallen monnik was een uiterst hoogmoedig mensch, een hardnekkig ket ter een slaaf van zijne laagste driften. Te Nola, in het jaar 1550 geboren, onderscheidde hij zich reeds van zijne vroegste jeugd door zijn trotsch en opge blazen karakterhij wilde altijd over zijne makker en studiegenoten heerschen en zijn wil juoest voor hen eene wel zijn. Nog zeer jong trad hij in de beroemde Orde der Dominikanen, meer uit hoog moed, omdat zich die orde door beroem de mannen onderscheidde, dan wel uit roeping. Slechts enkele jaren verbleef hij in liet klooster want wegens zijn hoogmoedig karakter, kon en wilde hij zich niet meer aan zijne oversten onder werpen en liet zich eindelijk door zijne lage driften overwinnen, die hij ongeluk kig in zijne jeugd niet had weten te be dwingen. Hij verliet dan in het jaar 1580 zijn klooster, om, zooals het altijd met die ongelukkige afvalligen het geval is, in de wereld des te vrijer zijne dierlijke driften te kunnen voldoen. Nu begint hij zijn zwervend leven, het geen gekenmerkt is door hoogmoedige ketterij en de grootste losbandigheid. Zijne eerste verblijfplaats was de stad Geneve, waar hij meende vrij en onge bonden ie kunnen leven, en zijne ketter- sche leerstelsels in praktijk te brengen. Immers als ketter ontkende hij in zijne leeringen en geschriften De Transsub stantiatie, het bestaan der drie personen in de H. Urijvuldigheid, de schepping den wereld, de werkelijkheid der mirakels van onzen Zaligmaker en zijne apostelen, de straf der zonde, en het Moederschap der H. Alaagd van den goddelijken zoon. Het leerde het eeuwigdurende voorbe staan der wereld, dat de zielen niet door God maar door de natuur geschapen, van het eene dier in het andere verhuizen de snoodaard durfde zelfs slaande hon den, dat de onkuischheid in plants van eene schandelijke zondeeene groote deugd was, en in zijne schandelijke geschriften durfde hij overal de vrije liefde verdedi gen. Wanneer hij zelfs in zijne geschrif ten over de vrouw spreekt, dan zijn zijne uitdrukkingen zoo vuil en gemee», dal zelfs Calvyn en andera ketters hiervoor bloosden volgens hem was de vrouw alleen geschapen, om de laagste vlee- schelijke genoegens van den mensch te voldoen. Zulke leer was zelfs voor de ketters te gemeen en te walgelijk, en spoedig moest hij dan ook Geneve veriaten. Hij vluchtte naar Frankrijk, bezocht de steden, Lyon, Toulouse en Darijs, doch moest al spoedig het land ontruimen, omdat zijn publiek en bezonder leven voor iedereen tot groote ergernis strekte. liet verwacht had. Andreas verzocht dc damen van langs de venster op straat te willen springen, ver mits hij er geen anderen raad op wistook was de venster zeer leeg. Hij ontsloot dc ramen langs binnen en duwde dc watervciistcrs open te weeg. Een der vleugels wilde niet open gaan. Andreas moest met meer kracht slooleu. Maar zie, dc ven, ter vloog toen al met eens krakend open, cn sloeg tegen den muur dat het groot gerucht maakte. Als Als van zelf hielden de drij vluchtelingen den adem in cn luisterden angstig wal er van komen zou, Maar spoedig hoorden zij gerucht daarboven op de stagic eene deur ging open en er kwam iemand af langs den trap. 't Is Bardou, fluisterde heer Andreas. Alen bleef stil. Na ccnen stond hernam hij God dank, hij loopt voort, langs achter huiten. Spoedig, haast u, voort langs de* weg naar Dinan, tot hij den wagen op de zij baan. Binnen een lialf uur ken ik achter I Andreaszuchtte Pauline, alsof zij wilde vragen wat hij nog doen wilde. Lieve Andreas, zei de gravin, zijt niet al te stoutmoedig gedenk datcr twee herten u bemin nen. Ik moet toch hier blijven, ik heb mijn plan- Haastig, ik hid u zijt maar gerust En dc twee damen sprongen op straat en trokken er haastig van door. Vsrbodcn nadruk. Woaut Voortobzit.

De Denderbode | 1889 | | pagina 1