Zondag 29 September 1889, 10 centiemen per nummer. 43s,e Jaar, N.2599. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. BESCHULDIGDE. Aan de dooven. ABONNEMEIXTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Kiezingen in Frankrijk. Dn Zuipers waanzin. Protestatie. DE DENDER-BODE. Jil nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De pnjs-ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culque Saam. U1.S1 38 SEPTEMBER, 1889 Tweede Kamer. Stemming der onder- vijswet. 'Het welsontwerp tot wijzi ging der schoolwet van 78 is woensdag door de iweede Kamer aangenomen. Van de Kamer van 100 waren niet minder dan 98 leden bij de eindstemming legenwoordig. Van deze stemden er 71 voor en 27 togen het ontwerp. Stemden tegen: de radikalen en burger Domela Nieuwenhuis. 17 liberalen stemden met de katholieke en anti revolutionnaire meerderheid. Door dezè' wet worden de toelagen verminderd, door den Staat aan de ge meenten gegeven voor openbare scholen en worden er toelagen toegekend aan private beroepscholen. Londen, 27 sept. £en redacteur van den Gaulois heeft donderdag een onderhoud gehad met ge neraal Boulanger Ik behoor niet tot diegenen, die tri omf schreeuwenwij hebbenden veld slag verloren, 't is waar, maar bij eiken veldtocht wordt er meer dan eenen slag geleverd en wij zullen den oorlog met meer iever dan ooit voortzetten, want wij hebben goede bondgenooten. Zoohaast de Kamer vergaderd is, zul len er de oneenigheden losbersten. De minderheid zal eens zijn zoodra beter op aankomt de meerderheid aan te randen.En indien wij na de balloteerin gen 60 zuivere boulangisien in de Kamer hebben, waarvan ik overtuigd ben, twijfel ik er niet aan dat men binnen eenige maanden meer dan ooit leve Boulan gerzal roepen. 't Is deze overtuiging die mijnen moed recht houdt. De toestand is niet goed, maar hij is ook niet buitengewoon slecht, zooals on ze tegenstrevers het willen doen geloo- ven. Bismark en de overweldiging van I ome. - Zeer belangrijk, niet alleen voor den algemeenen europeeschen toestand,maar ook voor de aanstaande duitsche rijks dag-verkiezingen, is eene onthuiling, die deitaliaansche afgeveerdigde Cuchi aan bet licht heeft gebracht. Deze schrijft in een openbaar gemaak- ten brief, dat in 1870, toen de partij der liokerzij de italiaansche regeering dwin gen wilde Rome binnen te trekken, op aandringen van Crispi, Cairoli en andere leden van het demokratische komiteit, er eene gedachtenwisseling met Bismark gevoerd is. Deze wenschte zooveel te dringender dat Italië Rome in bezit zou nemen, daar het franschgezinde ministerie Lenza voor een beslissenden stap terugdeinsde. Dientengevolge sloot Cuchi in augusti DE Eerste vervolg. II. Nauwelijks was Rudolf Bernstein bij zijnen pa troon, Müllendorff, teruggekomen en was hij op bet punt hem rekenschap over den buitengewoon foeden uitslag zijner reis te doen, of deze riep ham in zijn kabinet en sprak hem verstoord en tort donkere blikken aldus aan Bernstein, tusschen ons en u is van lieden af alles uitgij kunt in 't vervolg niet meer in mij- nrn dienst blijven. De plaats van eersten klerk die 'k u had toegedacht, heb ik aan een meer ver trouwd man gegeven, op wien ik mij heter kan T«rlaten dan op u. Ik verzoek, ik gebied u mijn huis te verlaten, en mjj niet meer onder dc oogen 1870 met den toenmaligeu graaf Bismark de volgende overeenkomst Duitschland zou het feit der volbrachte bezetting van Rome door Italië terstond erken nen het zou eene mogelijke tusschen- komst van Oostenrijk ten behoeve van den Paus beletten en de erkenning van Rome als Italië's hoofdstad ook door andere regeeringen bevorderen. Duitschland heeft, schrijft Cuchi ver der, de gestolen overeenkomst slipt na gekomen. Na de bestorming der Porta Pia op den 20 September 1870, begaf de pruissische gezant, graaf Arnim, zich terstond op officieele wijze naar het hoofdkwartier van den italiaanschen opperbevelhebber, generaal Cadorna, en erkende het fait accompli in den meest welwillenden vorm. Cuchi verklaart verder dat hij deze meêdeelingen doet mei het bepaalde doel de kwaadaardige leugens der radikalen ver de onbetrouwbaarheid van Bis- marks politiek tegenover Italië te logen straffen. De uitslag der algemeene kiezingen in Frankrijk is zooals hij door velen voor zien werd. De republikeinen dieaan 'tbe- wind vertegenwoordigd zijn door de godsdienstvervolgers en dwinglanden van 't ministerie Tirard, hebben eene ge voelige nederlaag ondergaan. Verscheidene fransche dagbladen be twisten de nauwkeurigheid der opgegeven cijfers van den uitslag en beschuldigen de regeering dat zij door eene bijzondere rangschikking het getal harer vrienden vermeerderd en dai. harer vijanden ver minderd opgeeft. Doch het vilten en uitpluizen is thans aan den gang. Al wie zich de moeite getroosten wil, zegt de Patrie van Parijs, de uitslagen te lezen, zal zien dat er tot hiertoe slechts 205 republikeinen en wel degelijk 183 oppossanten gekozen zijn. Welnu als men bij die 183 reeds geko zen vijanden der parlementaire republiek er nog 77 voegt die onbetwistbaar bij de balloteeringen zullen gekozen worden, dan komt men tot eene machtige opposi tie van 260 leden, zooveel revisionnisten die er de hand aan zullen houden dat men ook hunnen wil kenne. De oppositie zal dus met 80 leden ver sterkt zijn in de nieuwe kamer. Die 260 is de meerderheid niet,zegt de Patrie verder, en indien het gouverne ment kon heschikken over de overige leden, dan zou het nog over eene meer derheid van 56 stemmen beschikken 316 tegen 260. Doch dat is zoo niet. De radikalen zijn nu reeds ten getalle van 55 gekozen, binnen 14 dagen zullen zij 80 Jt 90 man sterk zijn- De kiezing van M. Clemenceau te Dra- guignan is verzekerd. Welnu, men kent het absolute karakter van den leider der tc komen. Deze woorden, waaraan Rudolf zich in 't geheel niet had vei wacht, waren voor hem als een don derslag van verbaasdheid als aan den grond ge nageld kon hij in 't eerst geen enkel woord voort brengen Eindelijk zcide hij Hoe is het mogelijk, mijnheer, dat gij zoo tol mij spreekt Waardoor heb ik mij uwe wclw il- lendheid onweerdig gemaakt Dat weet gjj maar al te wel, autwoorddc Mül- lendorfT, op bitsen toon gij hebt mijne [goedheid met ondank vergolden gij hebt van mijn ver trouwen misbruik gemaaktgij hebt mij besto len Door die woorden oiep gekrenkt en beteedigd, zegde Bernstein bevond Mijnheer, dat woord bestolen doorsnijdt mij het hertdat woord mag of kan ik niet dul den Met de hand op het geweten durf ik zeggen «lk ben geen dief Wie heeft mij in mijne af wezigheid zoo zwart gemaakt en gelasterd Breng dien ellendeling, dien valschaard in mijne tegen woordigheid, en ik zal hem door mijne blikken verpletten 1 Een achtcnswecrdig mensch, antwoordde Müllendorff, heeft mijne opmerkzaamheid gaande gemaakt. Lang heb ik geen geloof aan zijne woor den gehecht, totdat onweerlegbare bewijzen mij radikalen, die voorzegdeIn de aanslaan de Kamer zullen wij enkel naar links sturen. De radikalen zijn allen revisionnisten. En ziedaar het grootste gevaar waarvan de republiekeinen in de vervoering van hunnen zegepraal geene rekening houden. Gelijk men ziet, de nederlaag door de republiek geleden is niet beslissend. Dtf republiekeinen blijven dus aan 't bewind voor eenen min of meer langen termijn. Maar aan welke oorzaken mag men den den zoo mageren triomf der republikeinen toeschrijven Aan geene andere dan de te groote ver deeldheid der politieke partyen in Frank rijk. Indien de republiek te kampen had le gen eene enkele, eensgezinde en sterk ingerichte partij, over al de macht be schikkende die thans tusschen monar chisten, bonapartisten, boulangisten, enz, verbrokkeld is, zou zij ongetwijfeld ten gronde geworpen zijn. Maar de republiek heeft zich thans slechts te verdedigen tegen eene opositie uit drij of meer elementen bestaande, die met elkander geen gemeens hebben dan hunne onderlinge verachting voor het bestaande gouvernement, maar die voor 't overige verdeeld zijn zoowel over het het beoogde doel als over de middelen om hel te bereiken. Ziedaar de oorzaak van den mageren triomf der Republikeinen, triomf, nog bo vendien behaald met bedrog, schrikaan jaging en uitkooperij Eene zaak welke uit het oog niet mag verloren worden, is, dat de uitslag der fransche kiezingen onze zoogezegde ko ningsgezinde liberale drukpers zooda nig ter herte ligt, alsof het bestaan der geuzerij alhier van 't behoud der repu bliek in Frankrijk afhing. Gansch onze liberale drukpers jubelt en uit triomfkreten omdat de republiek, hoe deerlijk gehavend zij zich ook uit dezen veldslag terugtrok, toch niet ver pletterd is geworden, Men zou waarlijk zeggen dal onze libe ralen de vervanging van die d w ingeland - sche republiek door eenen anderen regee- ringsvorm, bijvoorbeeld, door het ko ningdom gelijk hier in Belgie, als hun doodvonnis, als de verdelging der bel- gische geuzerij aanschouwen En mogen wij hieruit ook niet beslui ten dat de koningsgezindheid onzer libe ralen maar eene zoo hatelijke als bela chelijke comedie is en dat de logiegaslen sedert lang de onttroning van onzen ko ning en onze inlijving bij de fransche republiek hebben besloten De kiezingen van 1889 zullen voor de fransche couservatieve groepen leerrijk wezen. De groote stap welken zij vooruil gedaan hebben, bewijst hen dat het slechts van hunnen wil, 'l is te zeggen, overtuigden dat gij de schanddaad hebt gepleegd. Welke daad, hervatte Iludolf Bernstein, noem ze mij mijn geweten verwijl mij nietshet verwijt mij gccnc misdaad, geene schanddaad. Verklaar u duidelijker Welnu, gij verlangt, gij wilt het, ik zal hel doen. Luister. Gij weet dat ik liefhebber van ge denkpenningen ben, en ik door inociic en zorgen daarvan in bezit ben gekomen. Twee dezer, twee gouden medaliën, zooals gij weet, hadden door hunne zeldzaamheid eene groote weerde. Ik heb ze u dikwijls getoond. Ecnigc dagen na uwe laatste reis had ik eenige gedenkpenningen vermist. Ik zocht en herzochl, doch kon dezelve niet vinden. Ik deelde dat verdwijnen dier stukken aan een mijner vrienden mede, die mij vertrouwelijk zeg de dat het niet geheel onmogelijk was, dat gij, oen groot liefhebber van gedenkpenningen, u dc schoon ste wel zoudt kunnen toegeëigend hebben. Hieraan echter kon ik geen geloof slaan. Maar wal gebeurt er Omtrent drij weken na uw vertrek kwamen twee vreemde, voorname kooplieden mij bezoe ken, en vroegen om mijn muntkabinet te mogen zien. Ik voldeed aan hun verlangen en beiden be tuigden hunne hoogc tevredenheid over mijne verzameling. Nu wilde ik hun ook dc twee gouden gedenkpenningen tooncn, die ik steeds in een af zonderlijk doosje legde, en welke ik sedert een van eene sterke inrichting, met eenheid van doel en werking, afhangt, om het bewind te rukken uit de handen van de ellendige bende kluchtspelers en vage bonden in de welke het thans nog tot Frankrijks eeuwige schande berust. De republikeinen leveren zich aan eene uitbundige vreugde over, omdat zij aan eene algemeene verdelging zijn ont snapt.... Maar ten welken prijzen werd die verdelging afgeweerd?... 't Is bijna ongelooflijk wat al moeite en kosten er werden voor aangewend. Men spreekt van noch min noch meer dan van 15 millioen geheime fondsen die aan drukking en omkooperij zijn besteed geworden. Ziedaar de vrijheid van den kiezer in Frankrijk, de weerdigheid van 'talge meen stemrecht En ondanks die drukking, schrikaan jaging, geweldaandoening en omkooperij op groote schaal is de uilslag eene neder laag voor de republiekeinen geweest. De meerderheid waarover het gouvernemont zal beschikken zal gering zijn, een vijf tigtal stemmen, in eene Kamer welke 576 leden telt.... 't Is povertjes, heel pover tjes En die meerderheid is dan nog samen gesteld uit politieke groepen die verre zijn van elkander te verstaan. Zoo treft men er commnnards, anarchisten, soci alisten, possiblisten, radikalen en gematigde republike nen in aan. Al kerels die zich zoo veel al met elkander verstaan als hond en kat. Gansch de oppositie en de radikalen gelijk de Patrie doet bemerken, zijn voor de herziening der groi.dwet. Dus bij de stemming over een wetsontwerp tot her ziening der grondwet,kan niet alleen het ministerie omvergeworpen worden maar zelfs den hcerschenden regeeringsvorm verdwijnen De Zuipers-waanzin, meer gekend onder den naam van delirium tremens, is gewoonlijk het gevolg van herhaaldelijke buitensporigheden in 't geneverdrinken hij kan ook voorkomen na eene enkele drinkpartij. De Zuipers-waanzin wordt gekenmerkt door eene voortdurende waanzinnigheid, door luid en wild spreken, door uitzinni ge gebaren, samengevoegd met verbijste ring van 't gezicht, 't gehoor, enz. In zijne heilhootdigheid klapt de dron kaard met alle soorten van personen welke hij rond zich denkt t6 ontwaren, aan zijn babbelen komt geen einde. Hij houdt zich bezig met duizend zaken hij gaat, komt, geelt, helpt, geeft bevelen, bestiert een werk, begrommelt de werk lieden, noodigt gezellen uit om met hem te drinken, enz. Zoolang die waanzin duurt, is er geen slaap mogelijkgewoonlijk duurt de volledige slapeloosheid 3 of 4 dagen. paar maanden niet meer had gezien. Ik opende het doosjeliet was ledig. Diep ontsteld was ik over dat verlies, welk ik meer betreurde dan dat men al het goud uit mijne kas bad gestolen. Nauwelijks waren de vreemdcliingen vertrokken, of iets zegde mij dat die twee gedenkpenningen in uw bezit moesten zijn, dat gij dezelve bad ontvreemd. Ik snelde naar uwe kamer, doorzocht uw ongesloten koffer, en vond op den bodem, in vloeipapier ge wikkeld, dc twee medaliën in een' zakdoek verbor gen. Ziedaar, voegde Müllendorff er bij, dc be wijzen, dc onwcèrlcgbarc bewijzen van uw mis bruik van vertrouwen,van uwen diefstal. Na dit omstandig verbaal kwam de gcheelc zaak aan Bernstein duidelijk voor. Hij zcide - Ik herhaal, mijnheer; met dc hand op het ge weten, dal ik de gedenkpenningen niet heb ont vreemd. Een of ander nijdigaard, eene lage ziel, heeft mij van uw vertrouwen willen beroovcn, dc twee goudstukken ontvreemd, die in mijn koffer geborgen, en u op bel denkbeeld gebracht ze daar Ie zoeken. En hoe kunt gij begrijpen dat ik mijn koffer zou open gelalen hebben indien ik wezenlijk dc gouden medaliën gestolen bad Dat bewijst, dal gij een doortrapte, geslepen dief zijt door dat schijnbaar bewijs van vertrou wen, namelijk van kamer en koffer ongesloten tc laten, wiidet gij mij alleen overtuigen dat ik hét De zieke heeft allen eetlust verloren, maar een brandende dorst gloeit hem door de ingewanden. Het vel is bedekt met groote zweetdruppels zijne oogen rollen afgrijselijk rond, zijne tanden knarsen; zijn aangezicht wordt gedurig door afzichtelijke stuipen samengetrok ken. De ijlhoofdigheid gaal immer mei aan vallen van hevige vrees gespaard. De dronkaard denkt afgrijselijke wangedroch ten te zien die hem willen vermoorden bloeddorstige tigers, venijnige draken, ontzaggelijke polijpen die hem met hunne armen dood willen drukken, gevleugelde leeuwen die hem van tegen het plafond met gloeiende oogen aanstaren, enz. ofwel beeldt hij zich in dat huis vol moordenaars is, dat het brandt, dat dé policie hem op de hielen zit, enz. Hoe lang duurt de zuipers waanzin Soms vijf, zes uren Soms twaalfsoms zestig tot twee-en zeventig toe Wie eenen eersten aanval gekregen heeft zal er heel gemakkelijk nog andere krijgen tot dal volslagen zinneloosheid of algemeene verlamming, gevolgd door eene afschuwelijke dood, een einde komt stellen aan al die walgelijkheden. O, nooit drink ik in 't vervolg meerder dan eene enkele druppel roept menige lezers uit. Neen, doe beter Van heden af, geen enkel slokje meer Moed Na eenige dagen kost u dit geene moeite l Wees meester over u zelf: en geef aan anderen het goede voorbeeld Honderden hebben dit voor u gedaan kunt gij niet wat anderen kunnen (Volksgeluk). Een persoon genezen van 23 jaren, doofheid en tuitingen der ooren door eene eenvoudige remedie, zal er de be schrijving gratis van toezenden aan alwie er de vraag zal van doen aan M. Nichol son, 4, Drouotstraat Parijs. (4 rue Urouot Parisj De Ligue libérale te Brussel, zegt het Handelsblad, gaat eenen veldtocht be ginnen tegen de wet, welke de kiezers van ambtswege afschaft. Men weet zeer goed dat deze veldtocht kop noch steert heeft, doch 't is een middeltje om rumoer te maken, en le schreeuwen tegen het konservatief gou vernement. Men wil straat en club in beweging brengen waarom Omdat men aan onderofficiers, stads- en provincie-amb tenaars zegt Wilt gij kiez.ers zijn, doet uw exaam De gelijkheid en de eerlijk heid willen het zoo. Als die beambten het onderzoek niet kunneu doorstaan, wel dan zijn ze niet weerd een ambt te bekleeden. gcstolcne daar niet behoefde te zoeken. Ga heen en wees blijde dat ik u zoo ongestraft laat gaan im mers ik kon u bij l.et gerecht aanklagen cn u in de gevangenis doen werpen. Rudolf Bernstein beefde in al zijne ledematen. Hij zeide Uwe woorden zijn diep belcedigcnd voor mij, des te meer daar ik mij aan niets plichtig heb gemaakt, dat uwe onbillijke beschuldiging verdient. Ik herhaal nog eens men beeft mij gelasterd. Doch eenmaal, ik ben er zeker van, zal mijne on schuld aan den dag komen. Zwijg riep Müllendorff toornig terwijl bij de deur lievig openwierp zwijg ga been en laat bet koffer en bet u verder locbchoorcnde nog he den afhalen ik wil u niet langer onder mijn dak I lebben. III. Des anderendaags, nadat aan Rudolf zijne be trekking van klerk en reiziger was opgezegd, was Müllendorff met zijne cchtgenoote Amelia en zijne eenige dochter Sabina in de eetzaal geze ten. Nooit had ik durven denken, zegde Müllen dorff, dat ik Bernstein, die reeds sedert tien jaren bij mij in dienst is, en in wien ik zooveel vertrou- Met wat recht moeien zij, en die la- wijdmakende onderofficiers, dan een voorrecht genieten boven den eenvoudi- gen burger Kiezer zijn omdat zij betaald worden, of omdat zij de strepen van sergeant hebben gedragen de onrecht veerdig- heid is al te schreeuwend Doet uw exaam gelijk wij, mijnbee- ren van licht immer licht, eu gij zuil recht hebben van spreken Talrijke gemeentebesturen uit alle de streken des lands, zenden op 't oogenbük adressen aan 't catholiek ministerie öm het le bedanken over de toelage van 6 millioen die jaarlijks onder hen zal ver deeld worden. Verscheidene gemeentebesturen van 't arrondissement Aalst zijn vermeld op de lijst dergenen welke reeds een adres van dankbetuiging stemden, doch ande ren zijn er tot hiertoe aan te kort geble ven. Wij kunnen deze laatsten niet genoeg aansporen hunne stem te voegen bij deze hunner geburen en op hunne beurt een adres van dankbetuiging aan 't ministerie te stemmen. Die koek van 6 millioen zal de ge schokte financieele toestand van vele gemeenten redden en hierover is men toch wat dankbaarheid verschuldigd De liberalen beweren gedurig dat ons catholiek ministerie niets heetl verricht tot de verbetering des lots van den wer- kersstand en dit in tegenwoordigheid der talrijke demokratische hervormingen welke, gedurende deze drij laatste jaren, werden lot stand gebracht. Maar wat is 't in zake van schaamteloos liegen, is er nergens de weerga onzer liberalen te ontmoeten, Immers, het catholiek minis terie voerde twaalf hervormingen in ten gunste van den werkersstand, en toch zijn de liberalen schaamteloos genoeg om te beweren dat het niets tot stand bracht. Wij willen hen 't geheugen verver- schen en de demokratische hervormingen herinneren die werden ingevoerd. 1° De wet op de openbare dronken schap 2° Regeling van 't betalen der daghu ren, onaantastbaarheid en onafstaao- baarheid 3° Bescherming der kinderen door de kramers en kunstenmakers gebezigd 4° Wet op de voorwaardelijke veroor deeling en invrijheidstelling 5° Wet op de werkmanswoningen 6° Herziening der wet op de Goedeman- nenraden 7° Regeling van T werk der kinderen en vrouwen 8° Wet op den rechterlijken bijstand voor onvermogenden 9° Krediet van 4 millioen voor kassei werken en de openbare gezondheid 10° Krediet van 6 millioen ten profijte der sleden en gemeenten wen stelde, voor oneerlijkheid, voor diefstal zou moeten doorzenden. Het spijt uiij innig, dat gij dit besluit hebt ge nomen of volgens u hebt moeten nemen, ant* woorddc Amelia. Bernstein was immers een braaf, een werkzaam jongeling. Van het eerste oogenbük af, dat gij hem als leerling op liet kantoor hebt ge. nomen, heeft hij zich altijd icvcrig getoond en pliclitbctrachtend gedragen. Dit hebt gij zelf dik werf herhaald. Dit betwistik niet, zegde Müllendorff, en zijne bevordering, die van jaar tot jaar toenam, is dam van een bewijs. Eu daarbij, hervatte Amelia, heeft hij een goed, ren edelmoedig hert. Steeds heeft hij zijne moeder, eene bejaarde weduwe, die, zooals gij weet, tc Schoubrun woont, naar zijn geldelijk ver mogen liefderijk geholpen eu bijgestaan. Dit is mij van goede zijde bekend. Dit is waar, moeder, voegde Sabina er bij. Nog onlangs he<-ft de oude meid onzer buurdame» die ccnc vriendin der weduwe Bernstein is cn haar was gaan bezoeken, mij dit Verhaald. Rudolf, zegde zjj, zendt bijna alle maanden, met een op beurenden brief, geld aan zijne moeder, cn laat niets onbeproefd om bare levensdagen aangenaam tc maken. (Wordl v»orl(;e2el.)

De Denderbode | 1889 | | pagina 1