Boekwerken. ZAAK EXUI-LBEi X. Allerhande nieuws. deelt meê dat de burgemeester van Oos tende te Parijs afgestapt zou zijn bij M. Curnier, huurder der speelzaal in de kur saal van Oostende. De lndépendance meldt wieM. Curnier is. MM. Curnier en Bresson zijn de hou ders van de speelzalen, die onlangs door het hof van beroep van Cent veroordeeld werd, voor onwettig spel. De Patrie merkt op, dat de burgemees ter in dat proces als getuige optrad.... PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Boodts, priester in het Seminarie, is coadjutor benoemd te Si rite Cornelis-Hoorebeke. Te Temsche is onderpastoor benoemd de Eerw. Heer Goeman, econoom en pro fessor in het College teGeeraardsbergen alwaar hij vervangen wordt door den Heer Van de Walle subdiaken in het Se minarie. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 9 Oktober is de heer P. De Clippele, rentenier teAalsl gezvvoorne benoemd der watering van Osbroeck, onder Aalsten Erembodegem, in vervanging van den heer E. D'Hont, overleden. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zitting van den 17 Oktober. UITSPRAAK. Van vóór 9 ure, krioelt het van volk rond het paleis van justicie en in dezes gangen en zalen rond half tien, wordt de deur der gerechtskamer geopend en de gendarmen hebben de meeste moeite der wereld, om het volk, dat als eene alles overweldigende zeebaar de zaal binnen wil, tegen te houden. Kwaart vóór 10 ure, treden de rech ters binnen. Engelbeen is op de gewone plaats hij zit daar als een steenen beeld, men be merkt niet de minste aandoening op zijn gelaat. Nu en dan wisselt hij eenige woorden met zijne verdedigers. De voorzitter doet lezing van de lange lijst feilen welke Engelbeen ten laste worden gelegd. Daar het gebleken is, dat de betichte zich plichtig heeftgemaakt aan ontvreem- dingeu ten nadeele van de Stad. wordt deze als burgerlijke partij gemachtigd hare rechten ledoen gelden, en van den betichte, mits lijfdwang, de teruggave te eischen, met intrest, van de som van 165,583 frank 75 centiemen. De rechtbank verklaart de eischen der tweede burgerlijke partij, van den heer Ghuequier, niet ontvangbaar. Ten slotte wordt Engelbeen veroor deeld, uit hoofde der begane ontvreem dingen 1° Tot 169 maal 3 maanden gevang (dus 42 jaar en 3 maan den.) 2° Tot 169 boeten, dip in geval van niet betaling vervangen worden door 15 da gen voor elke boet. De samenvoeging staalde wet echter niet toe zulke straffen toe te passen daarom wordt hem het maximum der straf gegeven, en veroordeelt de recht bank hem lot ÏO jaar gevang en !5iOOO fi". boet en berooving, gedurende 5 jaar, van zijne burgerlijke cn politieke rechten. Vervolgens wordt hij veroordeeld te betalen aan de Stad Gent., de som van 1 G3,X>83 Ir. IS centie men. met bijvoeging van den intrest de rechtbank verwijst hem verder tot hel betalen der kosten jegens den Staat en de Stad en bepaalt den duur van den lijf dwang en 4 maanden voor den Staat en 2 maanden voor de stad. Hij wordt ook veroordeeld tol de kos ten der twee burgerlijke partijen. Wanneer Engelbeen in hel rijtuigsrapt, staan meer dan twee duizend menschen aan bet paleis van justicie. Men roept, men tiert, men schuifelt, kortom, de ge wezen voorzitter van het Willemsgenoot schap is het voorwerp eerier ovatie, zoo- alö hij er vroeger nooit een bijwoonde, want 't is een donder van gefluit, geronk, gemor, getier en van scheldwoorden. te verkrijgen ten Bureele van Den Den- derbode. De groote Benei© van «Tan De Lichte 1745-48, een boekdeel in 8° v;r.i ruim 600 bladzijden met versier den omslag, Prijs fr. 2.00. De Troebele Tijd, België onder de Frransche Republiek, 1792- 1799, door L. Mathot. (VanRuckelingen.) (Inval der Fransche Republiek. Belo ken tijd.—Boerenkrijg.Kerk vei volging.) Prijs: fr. 1.50. Vrachtvrij thuis be steld fr. 1.65. D© Slavenhandel en de Afri- kaansche kruistocht door Broeder Alexis M. G. Boekdeel in 8°, 204 bladzijden gebrocheerd 0,93rijk gekartonneerd fr. 1.20. Le Congo Beige, illuHré, groot in 8°, 362 bladzijden gebrocheerd Ir. 2.50. I.a Traite de» IVègres, illustré, in 8°, 240 bladzijden, gebro cheerd fr. 1.2Ü rijk gekartonneerd Ir. 1.45. liet leven van den 11. Bo- eliti», gebrocheerd fr. 0.75 rijk ge kartonneerd fr. 0.85. CORRESPONDENTIE. Achtbare heer Opsteller, In Dendergalm van zondag laalsleden, las ik eenen langen boterham voorgedra gen door een oudleerling der liberale school van de Graanmerkt, om deze te verheffen en om onze bloeiende bisschop pelijke school le vernederen f-n door las tertaal te bezwadderen. In hoedanigheid van oudleerling der school onzer ieverige priesters, zou ik u ook wel eens willen spreken tot de achtbare burgers onzer stad. Eerst en vooral die schrijver van Den dergalm. die zich een oudleerling noemt der school van de Graanmerkt maar in den welken wij zoo schoon eenen der belanghebbende personen dier school zelve erkennen, zou mijns dunkens beter doen van zijne zaak te verdedigen, in dien zij verdedigingswaardig is, in een blad dat bij treffelijke lieden toch eenige achting geniet. Ten tweede, die senrijver wijslop uit stekende plaatsen die bekleed worden door oudleerlingen der school van de Graanmerktiedereen is overtuigd dat zulks schrikkelijk overroepen is maar wat stellig is en zonneklaar, dat is dat in scholen zooals de bisschoppelijke school onzer stad, gevormd wierd dat ontelbaar leger van mannen die in de verschillige levensstanden der samenleving achting en aanzien verwerven en onberekenbare diensten aan Godsdienst en Vaderland bewijzen. En hoe kan het anders Wie geelt er het onderwijs in onze bisschop pelijke school? Mannen van hert en ge leerdheid. Hert, moed en zelfopoffering dat pullen zij in hunnen Godsdienst en in het plichtgevoelen. Geleerdheid bezitten zij, omdat zij dezelve door vijftien opeen volgendejaren van studie en werk in de beste en grootste onderwijsgestichten hebben verworven. Mag men hetzelfde zeggen van de pro fessorsder Graanmerkt.indien het hert,de moed en de zelfopoffering alleenlijk te vinden zijn in den godsdienst en in het plichtgevoelen en indien zij slechts ge durende drij jaren op de banken gezeten hebben van de eene of de andere liberale Normaalschool Want wij moeten hel wel bemerken, beste lezer, uitwendige flanflan, gezwadder en gemaakte trotsch- heid zijn geene afdoende bewijzen van geleerdheid. Ten derde, schrijver van Dendergalm wijst op dwang en ongehoorde pogingen die aangewend worden om leerlingen te zenden naar onze bisschoppelijke school. Dat hij daarover, zwijge Want het te genstrijdige heeft plaats; de schoolmees ters der Graanmerkt en hunne gekende aanhangers laten geene middelen onbe proefd, schoone maar valsche beloften, rondloopen gedurende heel het jaar, arti kels in Dendergalm, enz., enz., om toch de kinderen naar hen le trekken en mochten alle deftige burgers het ook doen voor onze bisschoppelijke school 1 Want zeker is het, dat de stoffelijke en zedelijke welstand onzer stad en omlig gende gemeenten er van afhangt. Schrijver van Dendergalm wijst op onze priester omdat zij de bisschoppelijke school verdedigen en voorstaan die bemerking is niet ernstig en verdient geene antwoord onze priesters immers zijn goede en ware priesters en hoe zou den zij dan niet werken voor bet stoffelijk en zedelijk geluk van ouders en kinderen met aan dezen den weg te wijzen naar eene school waar vorming des herten, geleerdheid en schitterende toekomst hun verzekerd worden. Schrijver van Dendergalm durft bewe ren dat zelfs deftige en katholieke man nen den lof spreken der school van de Graanmerkt wie zal dat ooit gelooven Hij spreekt zelfs van eenen katholieken herbergier die zulks doet voor al wie het hooren wil in zijnde herberg wij weten niet wie hier bedoeld wordt: maar wie het ook vveze, het is geen katholiek man of ten minste hij meet met zulk be krompen verstand begaafd zijn dat zijue getuigenis van geener weerde is. Ten slelte beste lezer, wij vermeenen dat het gezwadder van den schrijver in Dender galm hem ingegeven is geweest, gelijk het altijd is bij mannen van dien aard, door baal en afgunstigheid. Onze goede bisschoppelijke school immers groeit en bloeit meer en meer honderd vijftig leerlingen, toebehoorende aan de deftig ste fatniliën, genieten er het beste onder wijs en 't is zeker dat welhaast al wat deftig en goed is in Aalst en in de om liggende gemeenten maar ééne school meer zal vernoemen onze bisschoppe lijke middelbare school van het Esplana deplein. Laat dan de boozen maar grollen Godsdienst en Samenleving zijn gered, en dat is alles Botermarkt. Heden zaterdag werden 1020 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7200 kilogr. Prijs 73 a 87. Dort ret de» heeren Van Wamheke. Bij toeval is de tee- kening van het gesteendrukte portret zoo ernstig beschadigd geworden, dat het ons onmogelijk is bet te. kunnen afdruk ken, De noodige maatregelen voor de hurteekening zijn reeds genomen. De heeren inschrijvers zullen dus wat pa- tientic moeten hebben. Wij hopen tegen half november, als alles meêslaagt, te zullen in staat wezen aan elke inschrijver zijn exemplaar te bezorgen. - - Brijsdeelingy der Zon dagschool van St-Mart inti» Maandag aanstaande. 21 October, om 9 ure, Plechtige Mis in onze St-.Ylartinus- kerk, waarna Prijsdeeling. Om 5 ure des avonds, Luisterrijke Mu zikale en Tooneelkundige Avond/eest, ge». geven door de heeren Meesters der Zon dagschool,ten lokale van den Calholieken Werkmanskring, Korte-Zoutstraat, ten profijte van 't werk. Eene luimige tweespraak de Geleerde en de Boer en twee blijspelen getiteld Drie Hoppen voor een Beulcn De Terugkomst der Bergbewoners met zang zullen opgevoerd worden. Dees program ma belooft eene vrolijke avondstond. De toegang tot deze feest zal aan elkeen toegelaten worden dus men moet geen lid wezen van een der beide kringen der Korte-Zoutstraat, om te mogen binnen gaan. Om toegelaten te worden, is 't voldoen de een kaartje te nemen van 1' Rang fr. 0,£>0, Vc Rang O,S3. Wij sporen onze geachte lezers aan deze feest te willen bijwonen en aldus het werk der Catholieke Zondagscholen door eene geringe bijdrage te ondersteu nen. Het nut en de noodzakelijkheid der Zondagscholen op onze dagen vol van verderf en verleiding voor de jeugd, valt niet te betwisten. Wie waarlijk catholiek is moet het werk der Zondagscholen on dersteunen, omdat het onze plicht is het verderf der jeugd, die de toekomst des vaderlands is, in de maat onzer krachten te bestrijden. Wij mogen onze geachte lezers verze keren dat zij op de feest van Maandag meer dan voor hun geld zullen hebben eu nog bovendien een goed werk zullen verrichten. Brand te Borsbeke. In den nacht van Zondag tot maandag is gansch de Hofstede, Woonhuis, Stalling en Schuur, van M. August Gyssens, de prooi der vlammen geworden. Het vee is met veel moeite gered geworden. De gansche oogst van M. Gyssens werd vernield. De schade wordt op meer dan 20 duizend frank geschat. Alles was tegen brandgevaar verzekerd. De oorzaak is onbekend. Naar men vermoedt is het vuur bij toeval ontstaan. Het parket van Audenaarde kwam ter plaatse en stelde een onderzoek in. DE VLAAMSCHE PATRIOT. 6 October 1889. 10 centiemen de nummer. INHOUD. Teekeningen Karei Miry De heropgebouwde wijk der Basiiije Algemeen gezicht der Basiiije, langs den kant der stad de Sinte-Maria's kerk en de boek der Smt-Amoniusstraat vt-rge zicht der Sint-Antoninsstraat de Sinte- Maria's kerk met de Bastilje op den ach tergrond buis van den brillenverkooper. De oorlog, zedeverhaal in zes tafe- reeled. Eene zonderlinge bescher mingsbond. Wetenschappelijke ver scheidenheden. Rijles een telegram caricaturen). Tekst Kronijk der week. Fortuna- tus'beurs en zijn wenschlioedeken (ver volg). Op het graf van Karei Miry. Antonina (vervolg), Nalaarslid.— Hond en kat. Onze platen. Wetenschap pelijke verscheidenheden. Ditjes en datjes. Raadsels. Een erg ongeluk heeft te Brussel in de Noorderstatie plaats gehad. M. Morel, inspecteur van politie in ge noemde statie, die over de sporen stap te op hei oogenblik dat een trein binnen reed, werd door de lokomotief omge worpen en viel zoo ongelukkig dat zijne twee beenen afgereden werden. M. Morel, die getrouwd, huisvader en een wezenlijke modelambtenaar is, heeft nog slechts den ouderdom van 46 jaren. Spoorwegongeluk te Brussel. Zie hier in welke omstandigheden het onge val plaats had. De trein 858 reed woensdag middag de zuidstatie binnen doch in plaats van op de voorgeschrevene plaats stil te houden, reed hij door tot legen de bnffels. Het gerucht was oorverdoovend en weerklonk lang onder de glazen gewel ven der statie. Het personeel van dienst kwam in alle haast toegesneld om hulp te brengen, want men verwachtte zich aan ernstige ongelukken. Goddank, het was niet zoo erg als men vreesde. Op het oogenblik van den schok stonden meest al de reizigers recht, deze om de portel open te doen, gene om zijnen hoed of paksken te nemen en natuurlijk werden velen met het hoofd legen de wanden, de vensters of tegen andere reizigers gebotst. De moesten hadden builen, blauwe oogen, bloedenden nenzen en anderen waren gekneusd of gekwetst aan armen en schouders. De hulpdienst was echter zoo doelma tig ingericht dat allen een uur later de statie konden verlaten. De oor/aak der botsing is niet gekend. Het onderzoek heeft bewezen dat de remloestelien gesloten waren. Er is geene stoffelijke schaê dat*, dat eene menigte hoeden op de onmogelijkste wijze geblutst zijn. Het Jouvnal de Bruxelles zegt dal de wonden van twee personen ernstig zijn De hoedenmakers zijn er het beste meê. (Nadere bijzonderheden.) Hel Journal de Bruxelles zegt dat de hevigheid van den schok veel vermin derd werd door de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die den stoom ei ne lerugwerkende.ii kracht gaf. De trein stopte, maar de lokomotief raakte reeds de buffels en de schok had plaats. Tusschen de reizigers, die het ergste gekwetst zijn bevindt zich M. Friard, van Wasmes, die in het verbandhuis der statie is moeten blijven. De fransche soldaat, die gekwetst werd, is een luitenant en geen simpel soldaat. De doktors van St-Gilles, die allen opgeëischt werden, zijn bijna twee uren ter plaastc gebleven. Zij werden bijge staan door twee apothekers. De buffel, waartegen de trein botste, is uit den grond gerukt. Men zegt dat de oorzaak hierin be staat, dat de frein Westinghouse, bij het binnerijden der statie, niet werkte. Hetzelfde blad voegt er bij dat twee reizigers derwijze gekwetst zijn, dat hun leven in gevaar is. De een is een muziekbesluurder, die met zijne vrouw en twee kinderen van de reis terugkeerde. (Deze muziekmeester is M. Turine, van Antwerpen, wiens wonden wellicht niet zoo gevaarlijk zijn, daar hij volgens een ander blad, naar Antwerpen kon overgevoerd worden en niemand daar vernomen heelt dal zijn toestand ge vaarlijk isj De tweede reiziger heeft eene schedel breuk. Het is deze welke in de zieken zaal van de statie verzorgd wordt. Al de kwetsuren, die de reizigers be kwamen, zijn aan hoofd, schouders en armen. Geen enkele werd aan de beenen gewond. Het dagblad Temperance Union van Shanghai meldt dat Pater Conrardy, de belgische zendeling die Pater Damianus bijgestaan en opgevolgd heeft in de ver pleging der melaatschen op het eiland Molokai, door de besmetting is aange daan Men heelt den eerbiedweerdigen zendeling moeten overbrengen naar het gasthuis van Honolulu. Het hof van kassatie heeft besloten dat de weddingen bij de peerdenloopen niet onder de toepassing vallen van bet strafwetboek. Het bureel van den Bond der ka tholieke Kringen en konservatieve Ver- eenigingen, heeft besloten, twee verga deringen te houden de eerste voor de afgeveerdigden der konservatieve Veree- nigingen op maandag 4 november, en voor de afgeveerdigden der katholieke Kringen, op dinsdag 5 november. Men zal, onder ander, handelen over de wet op de kiezers van rechtswege. De afge veerdigden kunnen in gezelschap komen van een of meer leden hunner respek lieve vereenigingen, Engelbeen zat donderdag morgend te Gent nog voor zijne rechters. Te dezer gelegenheid doorbladert de Bi en public de Gazelle van Gent van 1888, en heeft er nijdig plezier in het feest te gedenken van het liberale Willemsgenoot schap, waarin men dien milden en vrijgevigen Engelbeen zijn marmeren borstbeeld vereerde. M. Wagener was président d'honneur van de maatschsppij van welke M. En gelbeen président dhonneur was. De eerste brandde wierook -voor den tweede hij noemde hem onzen zeer geachten en zeer beminden voorzitter en vriend. Lieven Engelbeen Hij vereer de hem metzijn marmeren borstbeeld,om hem zoo welverdiend te beloonen voor zijnen iever, aan den dag gelegd in ons geliefd genootschap. En M. Wagener, zegt de Bien public, drukte dat toonbeeld aller presidenten op zijnen officieelen gilet en kuste hem.. O spottende duivel, die tusschen mar mer, fluweel, banken en bloemen uit piepte, zonder toen nog te verraden, waar de vriend Engelbeen het geld haal de om zoo liberaal te zijn, mei de libera le vrienden Indien men destijds het tiende paart gedaan had tijdens het feest, om te onderzoeken hoe het boeltje van Engel- been ineen zal, zou men vandaag riet in zoo moeilijke nesten zitten. Maar ziet, men had volle vertrouwen Engelbeen was van hunne partij, zooals Van Bergen en een half dozijn andere eerlijke liê... Men zerzekert dat de klok van St- Baafs, te Gent, die over eenigen tijd ge borsten is, niet zal moeten hergoten wor den. Een deskundige van Ressegem, ze kere Teirliuck, heeft verzekerd de her stelling te kunnen doen zonder dat er iets zal veranderen aan den klank der klok en zonder groote onkosten te ver oorzaken. Als een bewijs hoe winstgevend goed verzorgde moesteell kan zijn. wordt het volgende gemeld te Scherpenheiivel heelt eene hektaar aspergiën, van de goede soort genoemd van Argenleuil, omtrent 9000 kilos aspergiën opgebracht aan 60 centiemen den kilo of 5400 frank de hektaar Blij eindig drama. Verledene week kwam een jongeling van Leke, uit het gevang van Brugge, waar hij een twintigtal dagen voor vechten ol zoo iets had overgebracht. Op zijne te huisreis, ging hij naar, te Couckelaere, in eene herberg. Liefde trekt, zegt een spreek woord. Weldra was hij in gesprek met de dochter der herberg, met welke hij se dert weken zeer nauw kennis was. Hij dronk en at, want gaan hongert. Dochter en jongheid trokken buiten, deze laatste al eenen haring eten. Ehwel, vroeg het meisje, wanneer gaan wij nu trouwen Trouwen gij peist toch niet dat ik zoi en onnoozel ben Trouwen Eensklaps snapt onze Evas dochter, verbitterd door die antwoord, die zij reden had van niet te verwachteu, het mes waarmede haar geliefde stond eenen baring te kuischen. Trappelend van gramschap valt zij den Lekenaar aan en geeft hem drij steken, eene in het hoofd eene in de keel en eene in den buik. Vrouwen kunnen dul zijn De jongeling viel. Het zien van zijn bloed stilde de plichtige en deed de stem der lielde weder aan de ooren klinken. De gewonde werd in de herberg gedrogen, bejam merd en verzorgd. Vrijdag trok de burgemeester van Couckelaere naar de herberg waar 'tvoor- gaande gebeurd was, om het begonnen onderzoek voor te zetten. De gekwetste was yroolijk en bijna genezen. Oeh mijnheer de burgemeester, zei hij, zwijg loch van een proces te maken. Ik heb maar wat ik verdiend heb. Gij moogt mij toch in geene moeilijkheden brengen, 't is mijne schuld, zoo z>j gesleken heelt. Ik zie ze toch zoo geerne en, van als ik genezen ben, ga ik er komen mede on- dertrouwe doen. Burgemeester, als 't u belieft, laat alles dood. Mijne wonden zijn het gesprek niet weerd en ik verdien ze. Eu met eene kleine bloedlating gaat er alzoo een trouw komen. Moge hij geluk kig wezen. Ramp te Austruweel. Nog dage lijks vindt men stukken lijken in depui- nèn van de kardoezenfabriek Corvilain en de petroolmagazijnen Rieth en C*. Het getal der vastgestelde dooden is 109. maar men vindt er nog gedurig. Het getal der gekende gekwetsten is tot 275 gestegen. Men heeft nog onder eenen muur een lijk gevonden, waaraan de ratten fel gebeten hadden. De expertisie der ontploffing is gemaakt en de zaak zal binnen eenige dagen voor onze korrcktionneele rechtbank verschij nen. Het onderzoek over de oorzaak der ontploffing zou, naar allen schijn, tot de volgende bevinding gekomen zijn Ten gevolge de kardoezen reeds eenige jaren gemaakt waren, had het poeier in deze zich aan de buis vastgezet en moest met koperen spaanlepeltjes worden los gemaakt. Deze spaanlepeltjes, door M. Corvilain geleverd, waren van zeer broos koper gemaakt en braken nog al lichtelijk an deren verdwenen omdat zij misschien eenige centiemen weerd waren. De eigenaar van het depot nam dien ten gevolge eenen maatregel tegen zijne werksters elk dezer ontving dergelijk lepeltje, doch verdween of brak liet, dan moest de werkster ieder volgende beta len, Door degenen welke nu niet meer van een koperen lepeltje voorzien waren, werd wel eens een ander voorwerp ge bruikt, eene haarspeld, eene stalen brei- priem of iets dergelijks. Hel schijnt dat het onderzoek bij deze omstandigheid stil gebleven en de ont ploffing der fabriek hieraan wordt toege schreven. In de vuurwerkplaatsen zijn de wanden gemaakt van geschaafde of geverniste planken, die daarenboven op bepaalde oogenblikken worden afgewasschen even als de vloer in het depot-Corvilain waren die planken, integendeel, zegt men, on geschaafd en hielden dus veel opvliegend stof in van het bewerkte poeier, Welk was de hoeveelheid poeier, in het depot aanwezig Ziedaar eene groote vraag, en, zoo als van den eersten oogenblik gezegd is, de voorraad moest oneindig meer beloopen dan de 300 kilos die was toegestaan. Deskundigen berekenen dat de voor raad over de 100,000 kilos beliep en deze op verschillende plaatsen berustte, het geen zou bewijzen dat de voorschriften per deputatie niet werden nagekomen en Corvilain niet scherp genoeg op de vin gers werd gezien. Ook het vraagpunt der douane wordt in verslag breedvoerig besproken. Te Jumet is een jongeling in zon derlinge omstandigheden gestorven. Eenige dagen geleden stond hij met de pijp in den mond aan de opening van den mijnput, toen een kameraad, ver heugd omdat zijn dagwerk ten einde was, wat onvoorzichtig tegen hem aanliep. De pijp van den eerste schoof achteruit in zijne keel en veroorzaakte eene ver zweering, die hem thans het leven heeft gekost. Een zonderling natuurverschijnsel had dezer dagen Biesmerée plaats. Met zeer heldere lucht, waarin geen wolkje te zien was, werd eene groep meisjes, die op het veld werkten, eensklaps ver rast door een geweldig onweêr van donder en bliksem, zonder een druppel regen. De elektrieke stroom wierp hen allen néér. Zij waren zoo zeer getroffen dat men vreest voor het leven van twee der meisjes. De anderen werden voort durend door zenuwschokken aangedaan. Zondag heeft er langs den kassei weg van Nevele naar Hansbekeeen wreed voorval plaats gegrepen, dat de ergste gevolgen had kunnen hebben. De char- a-bancs van den huurhouder Betlens, mei twee paarden bespannen en opge propt met volk, dat van Hansbeke-kermis kwam, is aan de hofstede van boer Maen- hout in eene breede walling gereden. Het zware rijtuig is omgekanteld en al de reizigers z.ijn in 't water gedomheid, ter zelfder tijd kennis makende met de scher ven der gebroken ruiten. Het hulpgeroep was groot, zooals licht te denken valt, en de ontsteltenis onbeschrijflijk. Eenige moedige jongelingen hebben de handen ferm uil de mouwen gestekeu en geluk- kiglijk allen kunnen redden. Iedereen is er van afgekomen met een koud bad en een bebloed gezicht en bet mag als een oprecht wonder aanzien worden dat er niemand het leven heelt verloren. De nieuwe fransche Kamér is mengesteld uit 92 landeigenaars li rechtsgeleerden, 116 advokaten,, Sik briekanten, 40 dagbladschrijvers of auteurs, 48 doktors, 15 ingenieurs reeders, 13 ex-magistraten, 2 generaak 2 admiraals, 21 |gewezen officiers, 1 officier, II ex-pretekten, 12 ex-diplom,! ten, 5 ex-staatsraadsleden, 7 notarissen 4 drogisten, 2 akademiekers, 12 bankier*' 5 professors, 11 prokureurs, 5 klerken 6 werklieden, 2 aannemers, 3 ijzergje; ters, 1 ijzeren wegtoezichter, 2 bisset pen. 1 dominé, 1 tabaksfabriekanti tandmeester, 1 schilder, 1 toonkundig 1 veearts, 1 teekenaar, 1 letterzetier Ook zijn er in de Kamer 2 prinsen i hertogen, 8 markiezen, 16 graven'i burchgraven en 66 edelen. FRANKRIJK. Boulanger wordt kwaad. De genera* houdt er niet aan van zich te laten scheiden, door diegenen welke ha vroeger omhelsden. Zoo stuurde hij het volgende telegraj aan M. Arthur Meyer, van den GauJoit Ik heb uw artikel van 1! dezer ge|e! zen. Ik heb 11 steeds bekwaam geacht voor alle dommigheden, nu ken ik uook bekwaam voor alle verraad. Ik zend ui» verzekering mijner volkomene veraefc. ting. Maandag heeft M. Meyer herhaalde! getelefoneerd met graaf Dillon te BrussS. Ken afgeveerdigde in kiel. lucon heelt,zooals men weet,een socialist tot lid der Kamer gekozen, de werkou Christophe Thivrier. Deze heeft, vóór zijne kieziug, die ver. bintenis aangegaan niet als mijnheer, maar als werkman naar de Kamer t« gaan, 't is te zeggen, in zijnen blauwe kiel. Geheimzinnige zaak. Over eenige dagen werden twee personen, zekert Cauchy eu een meisje met welke hij i betrekking was, Haustraete genaamï gevangen genomen voor aflruggelarij. Een onderzoek werd geopend en me& ontdekte niet alleen de aftruggelarijen, maar ook eene zwaardere ..beschuldig™ weegt nu op die beide personenmes verdenkt ze van moord. Alvorens met Cauchy in kennis u komen, was de genaamde Haustraeiea dienst geweest van een rijken eigen» van Bouvines, M. D. Later zelf, wasjj met dien man nog in betrekking geweest' Naar het schijnt had M. D. haar eene belangrijke som gelds beloofd, om has stilzwijgen over zekere dingen te koopta, D. heeft waarschijnlijk zijn woord gehouden, want het valsch huisgéö Cauchy scheen niet in welstand te re* keeren. Men zegt ook D. beloofd ki 20,000 fr. le plaatsen, op naam van i dochterke van vrouw van Haustraete.) geen bij ook niet gedaan had. Op donderdag 29 augusti vertrokl» Cauchy en zijne.... vrouw zoogezegd na St-Omer, maar in werkelijkheid ginjK zij naar Bouvines, bij M. D. L. 's Anderendaags, vrijdag, was de» verdwenen en men bemerkte dat er een zekere wanorde in zijne woning heerscl- te. Den maandag daaropvolgende voel men zijn lijk inde Deule, nabij de bi® der citadel van Rijsel. Van dien dag af bemerkte men k Marie Haustraete niet alleen hare ouü schulden betaalde, maar ook overdreye. uitgaven deed. Iemand, die baargeld kwam vragenf een oogenblik dat zij zich hier niet aü verwachtte, zag een heelen hoop goö en zilverstukken op hare tafel liggen es was hierover verwonderd, darr zij ëenip dagen vroeger om zoo te zeggen inl lende verkeérde. Het onderzoek zal ongetwijfeld bewij zen of die twee personen de moordenuaj zijn van M.D. Een familie drama.— Zekere Rocca, een italiaan, was te Nancy getrouwd met eene juffer Kïscher, die een fortuin m •150,000 fr. bezat. Hij stichtte een wijnhandel in 't groot te Nabécor, voorstad van Nancy, en was eenige jaren later totaal geruïneerd, fa dan af werd er dikwijls tusschen b echtgenoten getwist, en weldra vefS Rocca zijne vrouw. Deze leste huurde zich over eeaiff weken een paar kamers in de rut to Quatre Eglises. Na eenige dagen kww Rocca. die niet meer wist wat doen, bij haar, en volgens het zeggen der buret hadden er dagelijks ergerlijke tooneelffl plaats. Hun kindje van 2 jaar woondftk hen, Maandag morgend ging eene vrou?, die gewoonlijk ihet de kleine speelde, net kind halen, maar klopte te vergeelt p de deur. De geburen, éen ongeluk# moedende, haalde de politie en ten li ure slamate men de deur in. Eén'versch'rik'kelijk séhbuwspel kregen zij te zien.Op de bebloede lakens van hel bed lagen de echtgenoten Rocca uitge strekt, evenals het kindje in de wieg.» revolver, warrmeê 5 schoten gelost w* ren, lag op den grond. Geen enkel speor van eene worsteling was te ontdekken. Een bijgeroepen geneesheer bestal# de dood van de vrouw en bet kind. ft eerste had een kogel in hel hoofd, eo# dood moet oogenblikkelijk geweest «j«. Het kind had drie kogels in het hoofd ft was vreeselijk verminktmen kon noch* lans bespeuren dat het niet op den wj was dood geweest, want het had gepo«P uit zijn wiegje te klimmen. Rocca ademde nog.De zorgen, die ffl® hem toediende, brachten hem tot flj zei ven, en hij werd naar het hospik gebracht. Daar heeft hij verklaard zijne vrou" gedood te hebben uil wraak, en zijn kiw om het aan de ellende te onttrekken. Zijn toestand is insgelijks zeer erg.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2