Ouderdom der vogelen. Allerhande nieuws. Komt te verschijnen overtuiging dat België haar niet kon naleven zonder zijnen duurbaarsteu pand, zijn kathuliek geloof, te verliezen. 't Is ook aan zijne aanhoudende pogin gen dat de katholieke scholen hier overal gesticht werden en dat de jeugdige ge slachten aan het ongeluk ontsnapten, dat hen bedreigde. De godsdienstige overtuigingen welke hem leidden in alle zaken, hebben nooit zijnen verheven geest beneveld. Ver draagzaam jegens allen die zijne sterke overtuigingen niet deelden, vond bij er genoegen in hen van hunne dwaling te overtuigen en door zachtmoedigheid tot het kristene geloof terug te brengen. Wie van ons, Mijnheeren, herinnert zich niet, zijne vertrouwelijke gesprek ken wie van ons bewonderde niet zijne goedheid, de verhevenheid van zijnen geest en de leederheid zijns herten M. De Bliek, men mag het zonder vrees van tegenspraak zeggen, was een voorbeeldige Priester en Deken wiens nagedachtenis nooit zal verloren gaan bij dezen welke hem gekend hebben. Wanneer wij, twee jaren geleden, met zooveel luister eu algemeenheid zijn jubelfeest vierden, vvenschten wij hem, in naam der stad, een lang leven wij wenschten het hem voor 't geluk onzer medeburgers en waren dan verre van ons aan zijn nakend einde te moeten verwachten. Een zoo verdienstelijk leven kon aan de aandacht van onzen Vorst niet ont snappen. De Koning benoemde hem, in 1887, Ridder van zijn orde. Deze zoo wel verdiende onderscheiding was voor deze zoo nederige mensch iets waaraan hij zich niet verwachtte, overtuigd dat hij was, nooit iets meer dan zijne plicht te hebben volbracht. Wij zijn overtuigd de tolk des Gemeen- teraads te we/en, zeggende dat onze be trekkingen met den heer Deken De Blieck nooit door't minste wolkje zijn verduis terd geworden en dat wij, sedert 1866, altijd de zelfde verzuchtingen voor het geluk en den bloei der Stad Aalst hebben gehad. Moet er bij gevoegd worden, Mijnhee ren, dat de goddelijke raadsbesluitselen ondoorgrondelijk zijn zijne eindelooze hermhertigheid laai ons toe te hopen dat M. de Deken De Blieck reeds de be looning heeft ontvangen die God aan zijn uitverkoren voorbereidt. In naam der Stad Aalst, in naam van alle hare inwoners, ontvang, beminde Deken, onzen laatslen Vaarwel Twee misgrepen zijn in ons verslag over de begrafenis van den Z. E. H. Deken De Bliek geslopen 1° Hel was Z. H. Mgr. Stillemans en niet de E. H. Haems die een der hoeken van T baarkleed hield 2° Niet 't Genootschap van den 11. Franciscds-Xaverius maar wel de Con gregatie der Jongelingen was het die met haren standaard tegenwoordig. De zwaan is de vogel die den hoogsten ouderdom bereikt men heeft verzekerd dat zij eeuwen leven kan. De valk zou <-r op volgen In zijn werk getiteld Naluur- historieker vertelt Kwauer dat bij eenen valk gezien heelt die 162 jaar telde. Men baalt de volgende voorbeelden aan tot slaving der langlevendheid van denarend en den gier een zeearend in 1715 ge vangen en reeds verscheidene jaren oud, stierf 104 jaar later, in 1819. Een valk met witten kop. gevangen in 1706. stierf in 1826, in eene der vogelkooien van 't kasteel van Schcenbrum, bij Weenen, waar hij 118 jaar in gevangen staal door bracht. De papegaaien ei. de raven kun nen meer dan 100 jaar oud worden. Het leven der zee- en moerasvogels gelijkt soms aan dit van hel menschdijk geslacht. De eksters, zooals veel andere vogels ten andere, worden zeer oud, wanneer zij vrij zijn. maar gevangen, worden zij niet meer dan 20 tot 25 jaar. De haan leelt 20 tot 25 jaar de duif 10 jaar omtrent. De gevangen nachtegaal sterft op 't einde der 10 jaar de meer laar op T einde der 15 jaar. De kanarie vogels, in de muit opgesloten, leven 10 lot 15 jaren, maar zij die in de kanarie- ëilanden vliegen bereiken eenen hooge- ren ouderdom. Wal aangaat den eetlust der vogelen, die is ontzaglijk de lijster eet op et-non maaltijd eene rups, die in verhouding even groot is, als eene schenkel van het rund voorden mensch. Het roodborstje, verbruikt alle dagen eene hoeveelheid dierlijk voedsel, zoo groot als eenen pier van 4 tot 5 meters lengte. Voedsel der vogelen. De musch ver slindt de witte wormen, de meikevers, de boomluizen, enz. Eene nest musschen heelt per dag 400 insekten noodig. Eene nest koningskeus (troglodytes) verbruikt eiken dag 150 rupsen. Een roodstaartje kan iu eene kamer 600 vliegen vangen op een uur. De leeuwrik valt de wormen aan. de krekels, de sprinkhanen, de mie- reneieren, enz. De kwakkel, het riethoen en de patrijs of veldhoen eten pieren. De zwaluw, de reisvogel die 20 mijlen per uur kan afleggeu. eet een buitengewoon getal insekten. Men zegt dat zij iederen zomer 16000 vliegskens verslindt. De meerlaar zuivert de hoven van schelp-en naakte slakken, en. gelijk de lijster, slikt hij in den loop van 't jaar, millioeneu schadelijke insekten binnen. De nachte gaal is een groote vernieler van mieren eieren en coxuslarven. De mees verslindt 300,000 insekteneieren op eenige uren 6 tot 7000 insekten van allen aard is 't getal dat een koppel meezen aan zijne jougskens draagt binst den kweekujd. Een koppel spreeuwen, dat zijne jong- skens aast, verbruikt 300 slekken. De grasmusch verjaagt de vliegen, de kevers en de boomluizen. De vink valt met woede de aphydes aan. Twintig her derinnetjes zuiveren eenen graanzolder van de kalanders. De havik eet op een jaar meer dan 4000 ratten, muizen, veld muizen en mollen. In zijne redevoering op de algemeene Vergadering der liberalen heelt de heer Maguery onder anderen verklaard, dat nu de verschillige soorten van liberalen verbroederd zijn, zij voortaan overal, zoowel te Turnhout als te Bastenaken, gaan in 't strijdperk treden. Dusvolgens mogen wij ons hier in 't arrondissement Aalst, met juni aanst., ook aan den strijd verwachten. Bravo dus, heeren liberalen, wij zullen u met kloeken moed verwachten, do strijd is het léven!.. Maar wij vreezendat de verklaringen van den Leuvenschen grootspreker maar woorden in den wind zullen wezen en ons de gelegenheid niet zal gegeven worden onze liberale kliek tot over de ooren in onzen azijutobben te duwen. DeVolkskamer heeft de be. spreking der artikelen van T Wetsont werp betrekkelijk het begeven der akade- mischc graden en T programma der schoolexamens voortgezet. Botermarkt. Heden zaterdag werden 961 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7700 kilogr. Prijs 66 a 77. Heden zaterdag om half één werd er in de herberg De Blauw Poort St-Jorisstraat, om leven of dood gevoch ten stoelen en pintglazen vlogi n in 't ronde. De baas en de vechters zijn tamelijk erg verwond. Wij herinneren aan onze lezers de voordracht van den E. P. Van Triciit, die zal plaats hebben in de feest «aal van het St. Joseph's College op Donderdag 26 December(Tweeden kerstdag) om 5 ure. Kaarten zijn te bekomen bij den Por tier van liet College. Opening der zaal om 4 1/2 ure. Les ülissionsCatholiques d'Airique, par le Baron Léon Be- huue, prix Ir. 4,00. Bobinsson Cruoë door Danië De Foe, mnt platen, prijs Ir. 3.00. Verkrijgbaar ten bureele van Den Den- derbode. Letterkunde. Merkwaardige gebeurte nis. Met reeds zoo lang verwachte werk van Hendrik Conscience, zal einde lijk hel licht zien. Up 24 december aanstaande zal ver schijnen DEN DUIVEL UIT HET SLANGENBOSCH, het laatste en waarlijk het schoonste werk van onzen diepbetreurden kunste naar. Eik vlaamsch hart zal ongetwijfeld deze gebeurtenis met vreugd vernemen en naarmate den geringeu prijs bet werk willen bezitten. De firma J. Lebègue en C°. om in het bereik van ieders heurs te blijven zal dit werk uilgeven aan den geringen prijs van l Ir. 50. Het zal insgelijks bij alle boekhande laars te verkrijgen zijn. DE VLAAMSCHE PATRIOT- 8 DECEMBER 1889. 10 centiemen de nummer. INHOliu. Teekeningen De gebeur tenissen in Brazilië Dr Demeirio Ribei- ro Aristidès de Silveira Lobo M. da Silveira Martins Eduardo Vandeukolk Dr Campos Salles. Het eerste bezoek aan het veld. Kerstmis in Tyrolië, na de iniddernacbimis. Kerstmis in Po len <!e Herderssterre. Kerstmisgans Beelden naar het leven (caricaturen.) Tekst Kronijk der week. Fortuna- lus' beurs en zijn wenschhoedeken (ver volg) De Kerstnacht. De oorsprong van het dominospel. De moeder op Kerstavond. Een onderzeesche boot Antonia (vervolg) Kerstmisgans. - - Onze platen. Ditjes en daijes. Raad sels. Beelden naar het levan. Dezer dagen ging Henri De Meuter. wonende St Mariensstraat, te Molenbeek met een peerd van 420 Ir. dat hij naar Nijvel moest brengen, langs den Water- loosciiensteenweg. Eensklaps werd hij door twee brosu ichien aangevallen, die hein duchtig alsloegen, en dan, in vollen draf, met het peerd de vlucht namen. Toen De Meuter tot het bewustzijn terug kwam, bleef er hem niets over, dan eene klacht bij de politie in te dienen. De persoon, die over eenige dagen in een hotel in slaap viel en waarbij de doktors al de teekens van schijndood vonden, was naar zijne zuster overge bracht, welke Brussel bewoont. Daar is hij den zesden dag wakker geworden, heeft eene tas koffie gedronken en is terug in slaap gevallen. Toen de dokter poogde hem te wekken, keerde hij zich plotse lings om, zeggende Laat mij met rust! ik wil slapen Sinds dal oogenblik slaapt hij nog altijd voort. Vlaamsch aan 't Hof. De brussel- sche briefwisselaar van den Bien Public meldt aan dit blad een zeer verheugend nieuws voorde Vlamingen. De Ylaamsche beweging bestaal, namelijk, niet meer alleen onder liet \olk en in onze gekoze ne v« »aderingen, zij bestaat ook en doet vooruitgang aan 'i Hof, in den school der koninklijke familie. Een veertiental dagen geleden, op een feestmaal in T koninklijk paleis te Brus sel, waarop een zeventig- tot tachtigtal volksvertegenwoordigers en verscheidene hooggeplaatste beambten van 't Mof aan wezig waren, heeft 11. M. de Koningin aan eenen Vlaamschen volksvertegen woordiger hel woord in on/.e taal toege stuurd en met hem, gedurende twintig minuten, Vlaamsch gesproken. H. M. drukte zich zeer zuiver en ge makkelijk uit. In den loop van het ge sprek vertelde zij, dat zij se-iert twee jaren het Vlaamsch verstond, maar het niet kon spreken. Om dit te leeren nam zij eene dienstmeid uil de Kempen, die geen woord Fransch kende en zoo heeft zij onze taal goed en vloeiend leeren spreken. Hel is dus prins Boudewijn niet meer alleen, 't is ook de Koningin, die in staal is de Vlamingen te verslaan en met hen in hunne eigene taal te spreken. Wij sluiten ons ten volle bij den Bien public aan. om te zeggen dat, van al de bewijzen van genegenheid welke onze doorluchtige vorstin aan de Vlamingen geven kon, dit het kostbaarste en het schitterendste is dat dit bewijs het kisrt van alle ware Vlamingen zal treffen en hunne verkleefdneip aan ons \oistenhuis en aan onze beminde koninklijke lamilie zal veriubbelen. Eene waarzegster. De echtgeno ten X., wonende op den Antwerpschen Steenweg te Brussel, hadden over eeni- gen lijd een meisje van een twintigtal jaren oud, in dienst genomen, zonder voorafgaandelijke inlichtingen gevraagd te hebben. Zekeren avond verdween er uit de schuil eene som vau 100 frank en natuur lijk wer-1 dc meid verdacht. Deze hield echter bij hoog en laag staande dal zij onschuldig was als een lam. Ten teeken van waarheid gaf zij hare meesteres Jen raad, eene waarzeggter te gaan raapple- gen welker adres zij opgaf, De vrouw liet zich overhalen en begaf zich naar het opgegevene adres. De waarzegster verzekerde haar dat de meid onrechtveerdig verdacht was. maar dat de man mei de 100 fr, op de lappen was gegaan. Teruggekomen vertelde zij haar we dervaren aan de meid, en deze raadde haar thans aan, niets aan den man te zeggen, maar hem van nabij in 't oog te houden. Dit gebeurde. De vrouw werd koud, onverschillig tegen haren echtgenoot, zoodanig dal deze weldra uitteggingen vroeg over hare zonderlinge doenwijze. Het eene woord bracht het andere in eu de man, die nu vernam wat er gebeurd was, ging op zijne beurt ook naar de waarzegster hij vernam daar dal in helzellde huis ook de vrijer der meid woonde. Nu hooide hij niets verder meer te vra gen. De meid, de vrijer en de waarzeg ster zullen voor hel gerecht wel verdere uitleggingen geven. Brand. Woensdag nacht, rond één ure, is er een hevige brand uitge borsten in de fabriek van katoenen dekens, der heeren Lö Cleicq en 0% St-Rochusstraat, te Dendermpnde. Een jongeling wilde de vlam mjt eenen dweil uitslagen (men werkt dag en nacht), doch hel vuur verspreidde zich alzoo m vele richtingen en zette zich zoo snel voort, dat weldra liet blusschen onmo gelijk viel. De werklieden moesten mach teloos het vernielend element zijne woede zien uitbreiden. Alsdan wierd het alarm gegeven. Pompiers, soldaten, bnrgers, geheel de stad mag men zeggen, snelde naar de plaats der ramp. Dapper werd hel vuur door vier handspuilen en eene stoom spuit aangetast en nu twee uren onver poosd werken, was men het vuur mees ter. De fabriek, hel bureel, de woning en de magazijnen m«t al wal zij bevatten zijn de prooi der vlammen geworden. Groot is de schade, maar alles zal zeer waarschijnlijk wel verzekerd zijn. Maar wat niet verzekerd is, is het loon der arme werklieden, die zich te midden van den strengen winter opeens van hunne broodwinning berooid zien. Een vogelkoopman, Julus Parae, heeft ook geholpen om hel alarm te geven. Een der geburen, Tliys, die nevens de fabriek woont, heelt groote ongelukken voorko men. met de bewoners, die aan het sla pen waren, op te klopüen. De vuurglensters, die uit het branden de gebouw ontsnapten, deelden de vlam men aan de drukkerij van Denier en Schelde, doch dit begin van brand kon gelukkig spoedig uitgedoofd worden. Iu de gebuurte nam iedereen de vlucht met de meubelen en al wat men redden kon. 's Middags was het nog altijd nan 't branden. Een der groote gevels is toen ingestort, alsook de kornis. Gedurende de reddingswerken is bijna nog een ander ongeluk gebeurd. Een jongeling, die uit nieuwsgierigheid, ach ter hel brandende huis geloopen was. is in eenengrooten loopgracht gesukkeld. Dank aan de tusschenkomst van den pompier De Beul is hij er met een koud had van afgekomen, Deze fabriek behoort aan de De Clercq en C° bankiers te Aalst. Verleden week werd te Schellebelle de inschrijving gedaan der milicianeu voor de lichting 1890. Toen de veldwach ter acht jongelingen gemeten had, besla- tigde hij dat allen boven 1 m. 70 cent. waren, maar nu kwam de miliciaan Hen drik Coolen deze heelt eene lengte van eenen meter vijl en negentig centimeters. De veldwachter was verplicht op zijne teenen te staan om hem te meten, alhoe wel hij zelf eene lengte heeft van eenen meter eu zeventig. Dingdag avond, rond 7 ure, klepte eensklaps de brandklok op de kerk te Ledeberg, op al hoeken der straten ston den snaken met hoorns, om de pom piers bijeen te roepen. Er was spraak, zegde men, van eenen grooten brand in het weezenhuis. Aanstonds waren de stralen, waar de pompiers voorbijtrok ken, opgepropt met nieuwsgierigen iedereen wilde er achter om den brand van nabij te zien. Toen de pompiers ter aangeduide plaats kwamen, was de brand reeds gebluseht het was slechts eenen hoop schavelingen en stroo, die iu brand geraakt waren. De schade is on beduidend. Iedereen verkeert hier in 't gedacht dat liet eene farce is, door den eenen of anderen slimmerik uitgevonden, om d? vlugheid der pompiers eens te beproeven doch, 't zij hierbij gezegd, alles geschiedde in de beste orde, en ge tuigde genoegzaam dat dc pompiers op de hoogte van hun ambt zijn. Des le beter Talrijke diefstallen worden te Gee- raardsb^rgen tegenwoordig gepleegd. In eene herberg heeft men dezer dagen eene som van 1300 fr. weten machtig te wor den. Beschaaft dan al negers. Een gentseh blad zegt uit goede bron te weten rial het zeer slecht gesteld is met Sakala, het negerkind dat door kapitein Vande Velde naar Gent werd overgebracht «-aar hij een drietal jaren vertlöci en onder wezen werd Daarna werd hij teruggestuurd naar zijn vaderland. Hij oefende ginds de bediening uit van taalman en heeft die gelegenheid waargenomen om aan ver schillende opperhoofden weerden af te persen. Om hen tot geven te bewegen, dreigde hij de zwarten met de gramschap der Europeanen, en met den oorlog, Sakala is nu veroordeeld tot dwang arbeid. Zondag middag kwam een rondleur der in eene herberg der Kerkstraat te Gent en klaagde er dat hij sedert vier dagen niets anders dan brood had be nuttigd vier werklieden speelden er met de kaarten Een hunner, F. S... leidde hem hierop mede om bij hem te eten. Na een goed maal te hebben gedaan, bedank te de rondleurder wel duizendmaal en ging heen. Om 5 ure ging F. S. weder om zijn kaartje le gaan doen. Nauwelijks was hij heen of de rondleurder kwam opnieuw in huis en greep de vrouw bij de keel. Een kind van elf jaar, dal de slechte kerel niet gezien had, kon gelukkiglijk langs de achterdeur weglooeen om vader teygaan halen. Deze kwam nog bijtijds om zijne vrouw te redden, die haast verslikt was, en den booswicht eene ge duchte rammeling te geven. Ongelukkig lijk heelt hij hem op straat geworpen, en hem in handen der policie niet geleverd. Gister morgend, rond 10 ure, heeft een kerel van omtrent 20 jaar oud, in de Muinkbrugstraat te Gent, van de kar van eenen melkboer twee brooden en eene flesch melk gesiolen. Opgepast dus, melkboeren en voer- mans, uw gespan alléén niet meer laten staan. De eer gewroken. Louis Veuillot laat in een zijner boeken, twee officiers in tweegevecht gaan, omdat de een be weerde den salaad beter te kunnen op maken dan de andere. Te Aiwerpen hebben twee onderoffi ciers in de kazerne gevochten met den sabel, en de een heeft den ander eenen slag dwars over den neus en voorhoofd toegebracht, die hem voor altijd zal schenden, als het niet erger is dan dal. Ziehier de zaak Men deelde brood uil in de kazerne een soldaat kwam lot den uitdeeler en zegde dat hij zijn rant soen nog niet had gehad.De onderofficier zag dat mea hem een brood tekort had gegeven en ging dit heel eenvoudig reklameeren. De onderofficier met de aflevering belast, beweerde dat zijn getal volledig was geweest en hij niets meer te geven had. Het eene woord bracht het andere in, ofschoon er niels eenvoudiger was dan de gedane reklaam. De eer moest gewroken worden De twee onder-offi ciers, waarvan de reklamant een ge trouwd man is, moesten vechten, bloedig vechten met den sabel Kan men iets öarbaarscher en dommer bedenken vraagt Het Handelsblad De onderofficier ligt op dit oogenblik in het gasthuis erg gewond in het aange zicht. NVij roepen de aandacht in van M. den minister van oorlog op die schanda len, en vragen andermaal wanneer zij zullen ophouden Ongeluk op het Kiel le Antwerpen. Drie vrouwen reden donderdag morgend meteene melkkar over den spoorweg aan den Boomschen steenweg, toen zij eens klaps door eenen naderenden trein ver rast werden. De kar werd in stukken geslagen en de drie vrouwen, die er op zalen werden gelukkig slechts licht gekwetst. Deze zijn Catharina Ceusters, 27 jaar, dienst meid Chatharina Witvrouwen, echtge- noote Seghers, wonende Si Bernardus- steenweg, 65, en Isabella De Brüyn, echtgenoote Witvrouwen, wonen te Hoboken. De kar werd gevoerd door de meid. De gekwetste vrouwen zijn te plaatse verzorgd door dokter Pasquasy. Een onderzoek is ingesteld om te weten, wie de verantwoordelijkheid moet dragen van het ongeval, dat schrikkelijke gevolgen had kunnen na zich slepen. Martelaar. Volgei s de Chronique is het bewezen dat M. Nauts de gewezen liberalen schepen van Antwerpen in heel de zaak van de verdwenen goederen, een.... slachtoffer is. Volgens de Indé- pendance is hij reeds martelaar. Goed wie zal de verschoten som der bankiers betalen De Gazette beweert dat er ge noeg zal overschieten op den verkoop der goederen die er zijn, om de schuld te betalen maar als dit waar is, waarom moet de stad zich dan gereed maken om te procedeeren Licht immer licht Wie kan de waarheid in dit alles raden Razernij. Al de leden van eene familie, wonende in de Looibroekstraat te Antwerpen, zijn door een klein hondje gebeten. Het dier werd naar het slacht huis gebracht, waar het den volgenden nacht stierf. De veearts, M. Dele, heeft bevonden dat het 'dier razend was. De leden van het huisgezin zullen to St- Hubert hunne genezing gaan zoeken. Hel buisgezid bestaat uil vader, moeder en 3 kinderen. Een rechterlijke dwaling. Een on schuldige uitgeleverd. Over eenige maanuen veroordeelde de boetstraffelijke rechtbank van Antwerpen, den genaamde R.... leeraar van piano, te Parijs, bij verstek tot verscheidene gevangenisstral- fen als plichtig aan bedrog en aftrogge larijen. Het Belgisch Staatsbestuur vroeg de uitlevering van R.., een Zwitser, welke le Ptrijs woonde. De heer R.., nad goed te beweeren dat hij onschuldig was, daar hij nooit te Antwerpen geweest had, niets baatte. Hij werd in het gevang Mazas te Parijs opgesloten gedurende twintig dagen, waarna hij naar Antwerpen werd gezon de^ alwaar men aanslonds herkende dat men een misslag begaan had. Maandag verscheen M. K..., in vrijheid voor de rechtbank onzer stad, om door vonnis te doen verklaren dat hij de per soon niet was welke veroordeeld was. Al de getuigen personen die bedro gen waren door de kerel die zich van M. R. zijnen naam bediend had ver klaarden in M. R... hunnen bedrieger niet te herkennen. Diensvolgens sprak de rechtbank een vonnis uit waarbij M. R... oplichting werd verklaark. Men merkt te recht op dat de rechtbank zulk slachtoffer barer dwaling zou moe teu schadeloosstellen, doch ongelukkig laten de Belgische wetten zulk niet toe. Dinsdag avond, om 8 ure 39 is de genaamde Pieters, soldaat bij liet regi ment pontonniers, op St-Auneken, bij het in de boot slappen van het S. S. Tor- pile, over boord gevallen en verdronken. Moord te Temsche. Licht in zaak. De vermoedelijke moordenaar van moeder en zoon Bal. liet gerecht twijfelt er geenszins aan, schijnt een zekeren L. J. te zijn, van Boom. Hij is dinsdag gezien geweest in de omstieken hij zal dus weldra aangehou den zijn. Gansch de bevolking van Tem sche voelt zich verlicht. Eenige bijzonderheden De vermoede lijke dader was bij hel leger, waarvan hij sedert eenige dagen gedeserteerd is. Hij telt 20 jaar. 't Is de persoon die te Den- dermonde aan boord van het schip moet gekomen zijn; men zegt dat hij op aan dringen der moeder mogen medevaren is, want dat de zoon Bal zich er in den beginne tegen verzette, 'i Is hier, alhoe wel er diefte in het spel is, ook alweer van zoek de vrouw. Volgens gegron de inlichtingen, door de familie zelf ge geven, was de verdachte verliefd op de ongelukkige toekomende van den jongen schipper Bal en zouden er vroeger, door hem. doodsbedreigingen zijn gedaan Een pak bebloede soldaten kleederen zijn in de rivier opgevischt daar deze de num mers van het rigiment dragen zal weldra alles.'opgeklaard zijn. Menjfiet, er is licht in de zaak. Hetsteenkolenvervoer op onze spoorwegen neemt voortdurend toe. Ge durende 'de.Week van 9 tot 15 december werden er 64,215 geladene wagons ver voerd. Dit is 5596 meer dan in dezelfde week van 't verleden jaar. Stoutmoedige dieven hebben de kerk der gemeente Sovet bij Ciney, bestellen. Met eene boor hebben zij eerst eene me nigte gaatjes in de deur gemaakt, zoodat zij met een lichten druk eene opening konden maken en binnenkomen. In de kerk braken zij het tabernakel open, roofden de cibories, wierpen de HH. Hosties en de gewijde olie in, drinkgla zen over en verdwenen, zonder iets na ie laten, dat op hun spoor zou kuunen brengen. Sedert eenige dagen zijn de omstre ken van Doornik ten prooi aan een waren schrik, teu gevolge van talrijke brand- rampeu, die steeds s'zondags en altijd op hetzelfde uur uitbersten. Er moet hier eene misdadige hand of een zinne- looze in het spel zijn. Zondag brandden, schier op hetzelfde oogenblik twee hoe ven, die niet verre van elkander verwij derd liggen. Een dikke mist was oorzaak dat de brandstichter ongestoord de vlucht kon nemen, terwijl het vuur tevens snelle vorderingen kon maken, eer het van verre opgemerkt werd. Drie schuren en een stal werden vernield. Eene nieuwe soort van werkstaking is op hel punt te Luik uit te bersten. Al de inwonende geneesheeren van een der gasthuizen dreigen er van door te trek- keu, indien het bestuur den portier zijn ontslag niet geeft. Dit Jaar is hel twee honderd jaren geleden dal de vingerhoed, of liever de duimhoed (want dit kleine ding werd eerst aan den duim gedragen) eerst werd gebezigd. T Was Nikolaas Van Benschoten, goudsmid te Amsterdam, die den eersten vingerhoed maakte en dat bij dit eerste exemplaar van een even doelmatig, als later algemeen in gebruik gekomen arti-« kei aan zijr.e nicht, mejufvrouw Van Rensselaer, heeft doen toekomen, tege lijk met eenen brief, die nog bewaard wordt. De vervaardiging op grootere schaal begon in Engeland. Daar ook werd de vingerhoed eerst aan den duim gedragen vandaar de engelsche naam timble eene samentrekking van de woorden thumb (duim) en heil (klokje.) Dubbele' moord. De gemeente Zuienkerke, op anderhalf uur afstand van Brugge gelegen, in de richting der baan van Blankenberghe, is in rep en roer ge bracht door eene dubbele moord, welke doet herinneren aan de moorden over een aantal jaren door Van Troye en Keirse- bilek aldaar gepleegd, en waarvoor bei den te Brugge onthoofd werden. De dubbele moord is gepleegd op de neven Micbaël en Franciscus Daene, beide jongmans, (gebroers-kiuders), wo nende in een vermolmd huis, staande niet ver var. de Zielkbrugge, achter het blankenbergsche vaartje, op vijf minuten afgezonderd van alle andere woonsten. Zij gingen door als zeer spaarzaam te zijn, waren landbouwers van beroep en woonden te samen. Zij hadden den naam van een aanzien lijk bezit te hebben, Dinsdag heeft men de twee neven, beide op de afschuwelijkste wijze ver minkt, met bijna gansch de keel afgesne den, in eenen bloedplas vinden liggen. Michael lag onder de stoof, enFraneiscns moet aangevallen zijn toen hij de deur opende voor aankloppenden, ofwel toen hij in huis kwam, terug uii den stal, waar hij de koeien was gaan melken, want hij lag omtrent de deur, met den melkeemer in zijne nabijheid. Alles doet veronderstellen dat de mis daad in den vroegen morgend moet ge pleegd zijn, want toen men de slachtof fers ontdekte was de stoof nog warm, de koffiekan stond op dezelve en de boter hammen voor het morgendmaal lagen op de tafel gereed. 't Is dc dienstmeid van den heer Casier van Zuienkerke, die er moest kolen be stellen, die de eerste,ua herhaalde malen op de deur geklopt te hebben en geen antwoord bekomende door het venster keek, en bemerkte dat er eene moord moest plaats gehad hebben. Zij verwittig de onmiddelijk de burgemeester en veld wachter, die op hunue beurt in allerhaast de gendarmerie van Blankenberghe ont boden. De petrollamp brandde nog. Diefstal was de drijfveer der misdaad, want kas sen en kommoden waren opengebroken en het bed was ook doorzocht. Men weet niet hoeveel de moordenaars gestolen hebben. Over een achttal jaren, werden deze neven ook bestolen voor eene som van vijf duizend frank en nooit werden de daders ontdekt. Zouden dezelfde schurken soms niet teruggekeerd zijn Later. Volgens wij vernr is Frans Daene getrouwd met eene vrouw die in het naburige dorp Sint-Andries woont en die vier kinderen heeft. Michaël is de oom van Frans. Nogtans onderhield hij vrouw en kin deren van zijnen neef. Michaël was 70 jaar en Frans 60 jaar oud. ENGELAND. De vuilste stad der wereld. In eenen Café-concert van Londen speelt men op dit oogenblik een soort van revue, waarin een komiek moet vragen Welke is de vuilste stad der we reld Dat is Liverpool, antwoordt de an dere. En hij begint te vertellen waarom hij van dit gevoelen is. Ik liet er eens eenen shilling val- leu en bukte mij om hem op te rapen maar ja wel, hij was reeds in 't slijk ge zakt. Ik peuterde met mijnen vinger, scharrelde met mijne band, maar ik vond niets mijne vrouw begon mij te helpen wij groeven dieper en dieper en kwamen eindelijk op een hard voorwerp een menschenhoold. Ik drukte mijne verwon dering uit maar het hoofd antwoordde Verwondert u dat Gij ziet nog niets Ik zit hier op het dak van eenen omnibus Holloway's Pillen. Ongeregeldheden van Maag en Darmen. Deze Pillen werken met zulk eene beslissende kracht, en toch zou zachtjes, dal menscben van bet meest zwakke gestel ze kunnen iunemenmet alle vertrouwen van goed te slagen Zij bevatten geen grein kwikzilver, of ander schadelijk bestandeel. daar zij geheel en uitsluitend zijn samenge steld uit'zeldzame planten. Zij zijn daarom even veilig als krachtig bij alle ziekten er. als buismiddel kan niets van alles wat tol nu toe uitgevonden of ontdekt is, methen vergeleken worden. Met deze onlschaibare Pillen voor zich en de gedrukte verklaring, die aan elko doos bevestigd is, behoeft men geene andere geneeskundige hulp in elke gewone ongesteld heid. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 9 Vrouwelijk a 8 HUWELIJKEN. Er. De Bruyn, koopm. met A Vau Vaeren- bergb, z. b C De Smet, kuiper, met J. De Saedeleer, br. C. Pollyn. schooem. met M. Van Bemten, br. H. Verhulst, mag. met M. Luycx, br. OVERLIJDENS, M. Van Cauter. vr. Temmerman, land. 63 j. mijlb. - H De Saedeleer, m. Jacob, gazetver- kooper, 50 j Lange Riddestr. C. De Groodt, wed* Vanden Bossche, z. b. 68 j. Hoogevosten. k. De Blieck, pastoor Deken, 75 j., oude Graanmarkt. J.Nicasens, vr.D'Hondt.kleerm. 34 jSobaarbeke. S. Cliuckaerl, dienstkn., ISj., Molenstraat. P. Hendnckx.z. b ,60 j., Pontstraat. J. üe Nil, kleerm., i3 j.. Mijl- beke J Betlonville, m, Boone, schaliedek ker, 68 j., Vrouweslraat. 5 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1889 | | pagina 2