Kiesrecht. Legerzaken LANDBOUW. Volksonderrichting aan gaande de Razernij. Een en ander. Arme Claren Coletinen, Kaatsspel Clnb XXX Allerhande nieuws. Men weet Dendergalm is voor het algemeen stemrecht want, zegt hij, ieder een is gelijk voor de wet Zijn princiep is het kiesrecht is eigen aan de hoedanigheid van burger Wij doen hem opmerken dat dit recht aan veroordeelden ontnemen een kaakslag is aan zijn princiep. Wel neen, zegt hij, hij autwoord a En gelijk de wet zeker rechten ont- neemt aan minderjarigen, zinneloozen j> en onmondigon alhoewel die rechten in princiep aan allen gewaarborgd zijn, zoo ook kan het kiesrecht, alhoewel eigen aan eiken burger door eene bij- zondere bepaling voor onwaardigheid aan sommigen ontnomen worden. Kan men ooit beter het cijnsstelsel wettigen, verdedigen als do schrijver van bovenstaande lijnen Nochtans, Dendergalm, die bijzondere bepaling is een verloochening van uw princiep. Gij zegt kan waar zijn uwe bewijzen dat dit uw fameus grondbegin sel niet den nek omwringt, want gij weet ook, de burgerlijke dood is afgeschaft in Gij spreekt van onwaardigheid van het kiesrecht. Er zijn trappen in de onwaar digheid. Hoe laag moet men dalen om het kiesrecht onweerdig te zijn. Ik weet niet of gij dit tot hiertoe al uiteengezet hebt. Sedert eenigen tijd heeft Dendergalm nog al sterk den minister van oorlog be knibbeld. In vorige nummers deden wij de tegenstrijdigheid der besehuldigingen uitschijnen en bewezen ook dat Dender galm maar schreeuwde omdat een katho liek aan dit schotelken zat, en ware er een geus,alles in de beste orde zou zijn Dendei galm antwoordt ons dat hij de uitgaven zelf niet beknibbelt dan is het niet om die uitgave zelve schrijft hij. Ziet gij het, lezer, dat het was omdat minister Pontus katholiek is Bravo dat teil Be melk der zieke koeien. In de laatste zitting der Maatschappij van land bouw van lle-et-Vilaine,heeft de voorzit ter, de heerSirodai, verslag gedaan over een feil dat verdient ter kennis van de landbouwers gebracht te worden. De heer Tellouze bezit eene kudde van 30 melkkoeien die hetzelfde voedsel ont vangen en goed verzorgd worden. Sedert eenigen tijd kon hij er niet in gelukken boter te maken de room, gekarnd wor dende, gaf geenen uitslag de vetkorrels konden niet vereenigd worden. Deze pachter onderwierp het geval aan den heer Sirodai, die de melk met den microscoop in zijn laboratorium on derzocht en in de melk eene groote hoe veelheid ziektekiemen vaststelde. Hij deed alsdan elke koe afzonderlijk melken en de melk afzonderlijk doen in eene flesch, drie kwaart vol, die hij schudde lot de boter zich vormde, 28 flesschen gaven boter na eene schudding van omtrent 20 minuten twee gaven bo ter en men stelde vast dat die melk voort kwam van twee zieke koeien de eene leed aan verlamming, de andere had een miskraam gehad hare melk gevoegd bij die der andere koeien belette de vorming der boter. Het is dus zeer noodzakelijk de dieren goed te verzorgen eu er op te waken dat de melk van zieke koeien niet gemengd worde bij diegene van gezonde bees ten. Om te weten welke koe hel eigenlijk is die ongesteld is, doet men de melk af zonderlijk en gaat men te werk als hoo- ger is aangeduid. De landbouwers zullen wel doen uit deze ondervinding voordeel te trekken. UI. Te geven zorgen aan een persoon door een razenden of verdachten hond be smet. De hond zet de razernij over aan de personen, door hun zijn vergiftigd speek sel in te enten. Deze inenting kan ge schieden door het veroorzaken eener wonde, door eene beet, of door likken bij wijze eener eenvoudige bezoedeling van de wonde of van eene welkdanige ontvelde of geschramde plaats. Voor de personen door een razenden hond gebeten of waarvan eene wonde be zoedeld werd, beslaat het voornaamste behoedmiddel in het onmiddellijk en zoo volledig mogelijk uitbranden der wonden, en zelfs der eenvoudigste schrammen door de tanden van den houd voortgebracht. Voor hel aankomen van den genees heer die men aanstonds moet ontbieden, is het, in zulke omstandigheid, van be lang de wonden te wasschen met terpen tijn of ze te branden met een witgloeiend ijzer, of met zwavelzuur (vitriool-olie,) met sterkwater of met al ander sterk in vretend middel. Voor het branden moet men.indien het mogehjn is, zorgeu onmiddellijk het gebe ten liii, boven de wonde afbinden, bij middel van een goed gespannen band; daarenboven moet men de wonde met overvloedig water uitwasschen en er trachten de vochten met de vingers uit te persen. Indien do' gekwetste plaats het toelaat, moet men, met hetzelfde doel, er eene laatkop op zetten, hetgeen men gemakke lijk doet door een weinig werk of watte een stuk papier of lijnwaad, of wat wijn geest te branden in een glas, waarvan men met snelheid de opening op het vel van het gebeten deel drukt. Behalve deze voorzorgen en om meer j zekerheid, mag men in den huidigen toe- stand der wetenschap, aan de besmette I personen aanraden zoohaast mogelijk te 1 vertrekken naar het fnatitut Pas* teur om er de voorbehoudene inenting te ondergaan. j IV Hoe men zich jegens de verdachte ra- zende of besmette dieren gedragen moet. j De besmette hond moet, evenals de be- I paald ra/.ende hond, onmiddellijk afge- maakt worden. Wanneer men bij eenen hond zekere I kenteeken der razernij waarneemt, moet men hem, zoo mogelijk, in 't leven houden maar hem opsluiten om alle besmetting te vermijden. Dit is hel eenige middel om spoedig en zeker ingelicht te zijn omtrent den we zenlijken aard der kwaal waarvan de hond aangedaan is. De Lijkontleding al leen is niet voldoende om het bestaan der razernij te bewijzen. Alle hond welke men vermoedt razend of besmet te zijn, moet aan de gemeente- overheid verklaard worden, De meest gewone aandoening, het be staan van vreemde stoffen in de maagkan men tegenkomen bij dieren volkomen van razernij bevrijd. Het is goed te dezen opzichten aan te stippen, dat, voor zoo weinig het dier vermoed wordt, men zich altijd moet wachten van zijnen muil te openen en er de hand in te steken, om zich te verzeke ren, zooals men al te dikwijls handelt, van de tegenwoordigheid van eene vreemde stof. Tijdens erg ongeval of menschendood zal de eigenaar van eenen razenden hond, van rechtswege kunnen vervolgd worden, ongeminderd de schade en intrest welke door de farailliën kan gevraagd worden, overeenkomstig de wettelijke voorschrif ten nopens de zaak. WETTELIJKE BESLUITEN. Invoer van vee. Bij ministerieel be sluit van 28 juli zijn alle hoornbeesten schapen en varkens, ingevoerd langs de havens van Antwerpen, Gent en Oostende aan eene karantiju van drie dagen onder worpen. Reglement op den vleeschhandel. Bij ministerieel besluit van 30 Juli wordt bepaald dat het reglement op den vleeschhandel,op 1 augustus zal in voege treden in de volgende gemeenten onzes anondissements Aalst, St-Goorix-Oudenhove, Dender leeuw, Denderwiudeke, Erpe, Gijzegem, Godveerdegera, Hofstadc, Impe, Neder- boulare, Nieuwerkerken, Oombergen, Ot* lergem, Sottegem, Strijpen, Wanzele. VREDEGERECHT VAN AALST. Geheime ontucht. J. Frans- sen-Smith,gewezen herbergier Inden Kalfskop Stoofstraat, alhier, be schuldigd van een geheim huis van on tucht te hebben gehouden, is vrijdag der verledene week vrijgesproken geworden. I. Meest kenmerkende ziekteteekens, alge- meene vormen der razernij. De voornaamste en meest voorkomen de kenteekens der razernij zijn drift tot bijten, verandering der stem en openstaande muil. Een der ziekteteekens is genoeg om den hond als van razernij aangetast te doen aanzien. De razende honden kunnen in twee voorvoorname klassen verdeeld worden, volgens het algemeen karakter der ziekte: de dieren van woedende dolheid aange daan, welke gewoonlijk blaffen en bijten, en deze van stille dolheid aangetast welke over het algemeen gerust blijven. Woedende dolheid.— De woedende dol heid is bijzonder gekenmerkt door de kwaadaardigheid, drift tot bijten en veran dering van slem. Stille dolheid. In dit geval blijft de hond stom, hij houdt gemeenlijk de muil open en loont zich kalm, weinig of niet aanvallend. 11. Kenteekens der razernij bij de kat. Bij de kat bestaat gemeenlijk de razer nij onder den woedenden vorm en is ge kenmerkt door de drift tol bijten en klau wen. Het meerendeel der kenteekens, bij de hond bestatigd, beslaan ook bij de ra zende kat. Een nieuwe parasiet der duiven. M. De Pauw, bewaarder bij het Museum der Hoogeschool van Brussel, i3 in het bezit van eene verza meling inseklen, in alcool bewaard en vergaderd in bet duivennhok van een der voornaamste duivenliefhebbers. Dit woekerinsekt heeft den vorken de grootte eener dikke wandluis en is bruin rood van kleur. Door een vergrootglas beschouwd gelijkt zijn vel, in 't klein, aan dat van het neushoorndier (Rhinoce ros), toont 4 paar pooteD, met nagels eindigende en een trompvormige zuig spriel. Het schijnt dat dit ongedierte aange bracht is geworden op het lijf der reis duiven en zich op onrustbarende wijze vermenigvuldigt, terwijl het bij duizen den de nog jonge nestduiven aantast. Het bewaren van eiers. Wil men eieren goed houden, dan krijgt men schoone uitslagen, wanneer men ze bedekt met de eene of andere stof, die zooveel de inwerking vari de buitenlucht op het ei als de verdamping van het water.dat zich in het ei verbindt belet. Vetachiige vloeistoffen zijn in dit geval van het grootste nut. Wanneer men met den vinger een ei bestrijkt met een dunne laag lijnolie, die na eenige dagen droogt, dan beeft dat ei na zes maanden slechts 3 p. h. van zijn gewicht verloren, en het is geheel frisch geble ven. Daarentegen verliest een ei in ge wone omstandighedeu, dus wanneer het niet bewaard wordt, in hetzelfde tijd vak 18 per honderd van zijn oorspron kelijk gewield, bovendien is half leeg en slinkt het. Na verloop van een jaar zijn de eieren, nog uitstekend. Men zegt ze in kisten van 500 stuks in laagsel verpakt en loodrecht neêr- gelegd, opdat de verschillende bestand- deelen niet door elkander loopen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. F. E. Podevyn, pastoor te 01 sone is pastoor benoemd te Sleidinge. KERKELIJK NIEUWS. G.Z.J. C. A. J. M. J. A. C. C. VOLLE AFLAAT toevoegelijk aan de zielen des vagevuurs door Christus zelf gegeven aan den H. V. Franciscus, te verdienen in de kerk der den 2 Augustus, O. L. V. ter Engelen gekend, onder den naam van PORTION. CULA. De goddelijke diensten zullen geschie den als volgt Beginnende met de eerste Vespers, ten 2 ure, 1 Augustus tot zonne-ondergang van 2 Augustus. Het Lof om 4 ure. 2 Augustus om 6 ure, de eerste Mis met uitstelling van het Allerheiligste Saci araent des Autaars om 7 ure de solemnele Mis. 's Namiddags om 5 ure, hel Sermoen en het Lof met Te Deum. Esplanadepleln. ZONDAG 26 JULI 1891. Om 3 ure. Lede tegen Thollembeek. Om 4 ure. Hofstade tegen Herdersera. Om 5 ure. De twee winnende partijen. Botermarkt. Heden zaterdag werden 916 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 3500 kilogr. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door het muziek der Pupillenschool van het leger, op Zondag 2 Augusti, om 11 1/2 ure 's morgens, op de Groote Markt te Aalst, onder het bestuur van M. Vanderlinden. 1. Le Framison, pas-rédoublé Devrin. 2. Uu fête navale, ouverture Vandcraa. 3. Rosina, redowa Vander Linden. 4. Les deux compères, polka pour deux pistons Hardy. 5. Guirlande de roses,quadrilleGobbaerts. Komt te verschijnen en verkrijg baar ten bureele van Den Denderbode De Belgische Congo door Broeder Alexis M.-G. prachtig boek deel, groot in 8° van 238 bladzijden, ver sierd met 35 platen (0,25 X 0,16). Inge naaid fr. 1,60; Rijk gekartonneerd fr. 2. Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Firkin Mignot te Brussel waar wiel peerden vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polysten nickleenen, nicls ontbreekt er. Aalst. Leening. Open bare werken. Wij vernemen dat de nieuwe leening van 1.500.000 fr. door de hoogere Overheid komt goedge keurd te worden en het koninklijk besluit aan de handteekening des Konings is onderwerpen. De ontworpene openbare werken zul len dus konneu uitgevoerd worden. Aangaande de plaats waar het hospi taal zal opgericht worden is tot hiertoe niets beslist velen treden het voorstel van onzen correspondent bij eu denken met hem dat het Beggijnhof de best ge schikte plaats zou wezen. Wij doen opmerken dat er aan dit ontwerp meer dan eenen maarverbonden is. De Volkskamer aanhoorde verschillige vragen om inlichtingen en motien van orde. M. Janson vroeg inlich tingen aangaande 't verbod door den bur gemeester van Eecloo van den verkoop ter 3traat van 't Laatste vuil Nieuws M. Hanssens over de benoeming van den heer De Malander tot Burgemeester van Ronsse en M. Dohet over 't heeschen der roode vlag ten gemeentehuize van Famil- lereux ter gelegenheid der inhuldiging van den Burgemeester dezer gemeente. De heer Rosseeuw te Leuven gekozen legde den eed in 't Vlaamsch af. Verloron.den 30 Juli rond 9 3/4 ure 's avonds, door dame Leo Van Gyseghem, rechtover het huis n° 22, Dendermonschensteenweg, een gouden dames-uurwerk met gouden ketting. Op het deksel bevinden zich de letters M. L. ih elkander gewerkt. Idem door den heer Polydoor Van Gyseghem, eenen gouden ring (cheva- lière) met blauw zwarten steen. lüÜP* De persoon die op 29 Juli lest, zijnde verleden Woensdag, eene gouden uurwerk met ketting, versierd met twee roode-blauwe steenen en liggende in een wit-rood doosje, waarop te lezen staal r poudre du docteur Burgraeve, zou ge vonden hebben, wordt vriendelijk ver zocht hetzelve op het politie-bureel neêr te leggen. "Vei-valschte Boter. Op onze wekelijksche merkt van zaterdag 25 Juli 11. heelt de Politie onzer stad de hand gelegd op de boter te koop gesteld door den genaamden Louis Goris vau Gentbrugge. De ontleding, toevertrouwd aan den Apotheker der Hospiciën en Armbu- reel, den heer Bogaerts, vader, onzer stad, heeft bewezen dat de vervalsching totaal was. De zoogezegde boter was eenvoudig margarine of vreemd vet die niets bevatte van de goede hoedanigheid der echte boter. De ontleding der boter is eene bewer king, die de ontleedkundigen zich het liefst of zooveel mogelijk van den hals schudden. Moeilijke bewerking, langdu rige operatie (minstens drie dagen), on zekerheid, ziedaar den uitslag der nog gevolgde gebrekkige methode. In den loop van 1888,hield M.Bogaerts zich met deze belangrijke kwestie bezig en sloeg er in, eene werkingswijze aan te duiden in den maandelijkschen Bulle tin van October 1888 Union Pharmaceu tique des deux Flandres waarover hij. van wege uitmuntende Scheikundigen, loffelijke bewijzen ontving. Deze nieuwe methode leverde meer zekere uitslagen op en al de bewerkin gen waren op een achttal uren voltrokken Heden heeft de heer Bogaerts deze methode nog zoodanig weten ie verbete ren dat de vervalsching op 23 minuten kan ontdekt worden, maar spijtig, het is juist 23 minuten te lang om de uitgeloof de premiën op te strijken door de ver schillige regeeringen uitgeloofd aan den uitvinder of ontdekker die op 't zicht, bij middel van een physiekloestel, de vervalsching zou doen uitschijnen. Nogthans zouden de gemeentebestu ren uit het laatst verbeterd stelsel van den heer Bogaerts veel i.ut kunnen trek ken. Het aanslaan der verdachte boter zou geen gevaar meer opleveren. De verval sching zou gekend zijn, alvorens de boter verhandeld of verkocht zoude wezen. Dit ware het echte middel om de bo- termerkt te bevrijden van die verval- schers, die heden de goede faam van onzen boterhandel in den vreemden to taal vernietigen en de zoo eerlijke en deitige Belgische landbouwers als ge- meene bedriegers doen aanschouwen. Prijsdeelingen. Collegie der H. Calharina te Geeraardbergen, op Don derdag 13 Oogst om 91/2 ure 's voor middag. Gesticht van den H. Aloïsius te Gijse- gem, Dijnsdag 11 Oogst, om 9 ure, 's voormiddags. Gijsegem. Moeder moord.— Een vreeselijk drama werd aldaar gepleegd Eene vrouw, Amelie Cooreman ge naamd, 49 jaar oud, welke een der grootste hoeven dezer gemeente bewoont is sinds 9 maanden weduwe van Frans Van Hauwermeiren; zij stelde zich voor andermaal in hel huwelijk te treden met zekeren VanLanduyt dezer gemeente. Er hadden hieromtrent meermalen hevige looneelen plaats, tusschen vrouw Coore man en hare zonen, waarvan de oudste 20 jaar en de jongste er nauwelijks 12 is. Na een hevigen twist werd de toeko mende echtgenoot zondag laatstleden door de zonen buitengejaagd, die iu hem niets anders zagen dan een indringer. De plechtigheden van hel burgerlijk huwe lijk moesten dinsdag laatstleden plaats hebben om woensdag door het huwelijk in de kerk gevolgd le worden. Dinsdag morgend kwam een der zonen in het gemeentehuis verklaren dat zijne moeder dood was gevonden in haar bed. Op de weigering van den gemeentesekre- taris die het overlijden niet wild^ boeken zonder eene verklaring in regel van eenen geneesheer, begaf de zoon zich naar den geneesheer van het dorp die onmiddellijk de doode ging schouwen. Daar hij op het gelaat sporen van geweld ontdekte, wei gerde hij de gevraagde verklaring af te leveren. Weldra was in het dorp de roep ver spreid dat vrouw Cooreman tijdens den nacht door hare zonen was vermoord ge worden. De burgemeester heeft zich ver haast het parket van Dendermonde te verwittigen, die woensdag, vergezeld van twee wetsdoktoors, de heeren Poirier en Van Stappen, ter plaats is geweest. Deze hebben het lijk geschouwd. Het gelaat was opgezwollen en blauw, de kinnebak was verbrijzeld en de landen waren gedeeltelijk uitgeslagen. Men heeft er vier onder de tong gevonden. Ook de neus was plat geslagen. Tal van kneuzingen, welke men op de armen en beenen van het slachtoffer vond duiden aan dat zij aan hare moordenaars een hardnekkigen wederstand had gebo den. Deze moeten getracht hebben haar te verstikken door haar bet hoofd on der het oorkussen te houden, doch daar zij zich hardnekkigen zal verdedigd heb ben, zullen zij haar afgemaakt hebben met vuitslagen. Onmiddellijk na de lijkschouwing heeft het parket de lieden van het huis onder vraagd. Vrouw Cooreman had vijf zonen, waarvan de oudste, Benoil genaamd, en 20 jaar oud, dienst doet iu het - leger. De anderen zonen hadden beten en kneuzin gen in de handen en in hét gelaat. Op de vragen die hun gesteld zijn, no pens deze kwetsuren, hebben de eene geantwoord dal zij gebeten waren door den hond.de anderen dal zij zich gekwetst hadden met eene zeis ol eenig ander werktuig. Zij hebben verklaard dat zij om 5 ure 's morgends naar liet veld vertrok ken waren zonder hunne moeder gezien te hebben, Terwijl zij aan den arbeid waren, zeggen zij, is de meid hun komen,zeggen dat zij hunne moeder dood in haar bed had gevonden. De verklaringen der vier zonen komen evenwel met elkander niet overeen.Wan neer men hun vroeg van waar de sporen van geweld kwamen die men op het lijk gevonden heeft, hebben zij nieis geant woord,of gezegd dat zij niets er niets van wisten. De meid, welke op hare beurt onder vraagd werd, heeft verklaard dat zij, hare meesteres niet ziende beneden komen, zij naar hare slaapkamer is gegaan eu haar heeft dood gevonden. Zij heeft onmiddel lijk de zonen verwittigd. De wetsdoktoors, die zagen dat het slachtoffer beten in de hand had, vroegen aan de meid van waar die voortkwamen. Deze legde ze op rekening van den hond die, naar haar zeggen, den avond te vo ren de pachteres had gebeten. .Middelerwijl zond het parket naar Den dermonde om vier gendarmen, die met twee rijtuigen in vollen galop kwamen aangereden. Het was ongeveer 10 ure ure in den avond, wanneer dit eerste onderzoek af liep. Men ging over tot de aanhouding der meid en der drie zonen, die nog den zelfden avond in de twee rijtuigen naar het gevang van Dendermonde werden ge voerd. Nieuwe bijzonderheden. Ziehier de namen der personen welke woensdag avond zijn aangehouden Louis Van Hauwerm'üren, 18 1/2 jaar; Adolf Van Hauwermeiren, 161/2 jaar; Emiei Van Hauwermeiren, 14 jaar, alle drie zonen van het slachtoffer, Virginie De Wolf, oud 19 j*ar, dienstmeid. De jongste zoon Alben, 12 jaar oud, is voorloopig in vrijheid gelaten, omdat hij niets geweten heelt van hel komplot dat legen zijne moeder is gesmeed geworden. De oudste, Benoil, is iu verlof gekomen eu kwam juist toe op het oogenblik dat het parket zijne broeders ondervroeg. De beschuldigden loochenen alle deel neming aan de misdaad. Behendige dief. Drie weken gele den ontving een herbergier der Noordsta tie te Brussel, eenen brief van Berne, komende van eenen handelaar in juwee- len en horlogien, waarin hij vroeg om voor maandag en dinsdag over eene ka mer te kunnen beschikken. Dinsdag stapte uit de Noordstatie een welgekleede heer, die zich naar het bo vengenoemd hotel begaf iu gezelschap van zijne vrouw. Hij schreef op het boek; Oscar D.. en zijne vrouw van Berne. Zijne koffers willende uit het koopwa- renbureel halen, verzocht hij den baas des huizes hem 100 fr. te willen verschie ten, omdat hij, zegde hij, slechts Duitsch geld bij zich had, dat hij moest doen uit wisselen. De herbergier voldeed aanzijn verzoek. De vreemde deed zich vergezellen door eenen koffiehuisbediende en 10 minuten later kwam hij terug, drager van eene schoone geele reiskist die naar zijne slaapkamer overgebracht werd. Die kist bevatte voor meer dan 10,000 fr. stalen, zegde de vreemdeling. Een uitstekend noenmaal werd vervol gens aan den heer en zijne dame opge diend. De vreemdeling wilde dadelijk be talen met een zoogezegd briefken van 1000 mark (dal hij niet toonde), doch de baas des huizes zegde hem. (gij zult later betalen). Neen, hernam de reiziger, ik betaal gewoonlijk op «taanden voet, te meer daar ik nog 100 fr. kein geld noo- dig heb, om allerhande aankoopen te doen. Dat geeft er niet aan ging de goed- geloovige hotelhouder voort, ziedaar de gevraagde 100 Ir. Aan 2ijne vrouw gezegd hebbende hem een kwartuurs te wach ten, vertrok de man om ergens eene be stelling te gaan doen, die nog duurt. Wat de vrouw betreft, zij moest na verscheindee uren wachtensbekennen dat zij met dien kerel aan de Noordstatie ken nis had gemaakt, bij het afstappen van den trein. De bedrogene herbergier deed de reis kist openen die niets anders dan oude gazetten behelsde. De politie is op zoek. Vergiftiging door krabben. Eene zeer ernstige zaak heeft de wijk St Pie- ter te Brussel in opschudding gebracht. Er is kwestie van vergiftiging door krab ben, van verscheidene personen waar van er reeds twee overleden zijn. Zaterdag avond, bood eene koopvrouw in krabben, woonachtig in de Worm- straat, hare waren te koop aan eene ge- buurvrouw, de echtgenoole Pappaert. Deze kocht een aantal kleine krabben en gaf er hare kinderen, hare moeder en hare zuster van te eten zij zelf at er van. Twee uren later, gevoelden de drie vrouwen en de kleine kinderen zich he- vig ongesteld en hadden hevige buikpijn, zoodat men veronderstelde dat de krab ben vergiftigd waren. 's Anderdaags overleden de echtge noole Pappaert en hare zuster hunne moeder die zich bij een harer dochters had doen overbrengen, verkeerde in een weinig hoopvollen toestand. Wat de klei ne kinderen betreft, die konden allen gered worden. Een ernstig onderzoek is ingesteld. P. S. De moeder der echtgenoote Pappaert, de weduwe Demdré is dinsdag avond om 9 ure insgelijks overleden. Haar lijk is naar het St. Pietersgasthuis, evenals dit der twee andere slachtoffers, overgebracht waar dinsdag de lijkschou wing heeft plaats gehad. Vreeselijke ellende. Op een ellen- digen zolder van het huis nummer 3 der Kandelaarsstraat te Brussel, woont de weduwe Anciaux, met hare drie kinde ren, oud 12, 10 en 3 jaar, alsmede de oude moeder die reeds de 80 achter de rug heeft. In deze arme woonstede heerscht de diepste ellende. Zondag laatstleden was het hoofd der familie, na zeven maanden ziek le zijn geweest, aldaar overleden. Slapende ep den grond, zonder eenige deken, en ganscli het lichaam bewond, had hij zeven maanden lang in de volko- mensie ontbering geleefd. Eenige dagen voor zijnen dood had zijne vrouw het ge dacht zich tot de zusiers van St.Vincen- tius-h-Paulo te wenden, die aanstonds een bed opstuurden waarin de ongeluk- ge weldra den geest gaf. Vooruit en Reforme, schrijft Het Handelsblad, deelen als een staaltje van socialistische geestigheid 't volgende neiuwske meê. Een priester, die van Mechelen naar Lier moest gaan, vroeg aan eenen landbouwer of hij op den weg van Lier was. Wel, gij kwast, zei het boerken, gij wilt ons den weg naar den Hemel wijzen en ge weet nog niet eens den weg naar Lier. Uit goede bron wordt ons verzekerd dat de zaak zich als volgt heeft toegedra- ren. Anseele moest naar Konigshoyckt gaan preeken en vroeg aan eenen land bouwer of hij op den goeden weg was. Wel. gij kwast, antwoordde het boerken, gij wilt ons een weg naar het geluk wijzen en ge weet nog niet eens deu weg naar Jut. Vooruil en Réforme, dat heeft meer schijn van waarheid Soldaat verpletterd. Donderdag avond rond 7 ure en half reed de buurt- tram die van de Rogiersplaats naar Hum beek rijdt, in de Groendreef, te Brussel, toen omtrent rechtover de werkhuizen van den ijzerenweg, de machinist eenen soldaat bemerkte die op de baan voort sukkelde. Hij poogde te vergeefs te stop pen. Het was te laat, de locomotief kon niet bij tijds stil gehouden worden het stoomtuig reed den ongelukkige soldaat over het lijf. Men heeft het lijk of liever de stukken vleesch in eenen zak wegge dragen. Het is een genaamde J.., soldaat bij het 12e linieregiment. Hij was 20 jaar oud. Men gelooft aan eenen zelf moord. Misdaad te Feluy. Eene zeer laffe misdaad is gepleegd te Feluy-Arquennes, dijnsdag namiddag, rond 3 ure. Op de baan van Feluy naar Ecaussines, staat gansch afgezonderd de herberg van de echtgenooten Dejean. Beiden zijn rond de vijftig jaar oud en zij hebben een lOtal kinderen, die nu getrouwd zijn. Dijnsdag nu maakte vrouw Dejean zich gereed om naar den bakker te gaan en telde voor hare deur, die op de straat uitgeeft, eene som van dertig frank, toen een werkman uil de steengroeven de her berg binnentrad en een glas genever vroeg. Vrouw Dejean bediende hem de man betaalde met een stuk van 10 centiemen. De herbergierster zocht in hare beurs, waarin zij haar geld had geborgen, om den klant terug te geven. Daarop haalde de laatste een revolver te voorschijn en loste een schot op de niets vermoedende vrouw, die in den nek getroffen werd. De ongelukkige wilde in eene achter kamer vluchten, maar de moordenaar vervolgde haar en schoot nog tweemaal een der kogels drong in den hals van het slachtoffer. De moordenaar maakte zich meester van de beurs en vluchtte. Vrouw Dejean kon zich voortslepen tot aan de naastbij- gelegen pachthoeve. Haar toestand is wanhopig. Woensdag morgend heeft men een land looper naar de gevangenis van Nijvel gebracht, wien men van meèplichiigheid in de misdaad verdenkt. Het parket van Nijvel is ter plaats geweest. 101 jaar. Hollandsch en Belgisch Putte hebben verleden zaterdag den 101 verjaardag gevierd van Belleken Cleeren bijgenaamd Grootje van Putte De jonge en voortreffelijke fanfarenmaat- schappij Verbroedering, onder de leiding van M. P. Janssens en met haren voor zitter, burgemeester Laan aan 't hoofd bracht haar eene serenade. Hare dochter ongeveer 80 jaar oud, was aanwezig. FRANKRIJK De ramp van Sainl-Mandé. Woens dag morgend hebben te Parijs verschei dene bijzondere begrafenissen plaats ge had van slachtoffers der ramp van Saint-

De Denderbode | 1891 | | pagina 2