Een en ander. Haa delsverdrag met Dnitschland. e komen, die den oorsprong mer- ie bij aan het menschelijk geslacht it gij loochenen, Dendergalmdat >teu niet zijn verminderd op de elf en in het verslag van M. De ;er opgesomd ij hebben, schrandere held, van betrekkelijke vermindering gespro- aor zooveel dit de bijzonderen aan- en niet op absolute wij/.e, want gij ook dat de begrootingen trapsge- stijgen aan 't schermen, jongsken, en toon dat ge loyaal inuweujpennetwist zijt e beweegreden aan te raken. Verk dei* lotelinpfei». eeren baron Leo Betliutie en Gustaaf .ely, Voorzitter der bijzondere raden 't 'Vincentiusgenootschap te Aalst en o.togem komeu eenen warmen oproep chten tot de Vincentianen en andere stene zielen onzer Vlaamsche sleden gemeenten, om. naar 't voorbeeld buiuie wederzijdsche genootschap- de jongelingen naar do loling, de ..ring en de inlijving te geleiden en aldus te beschutten tegen de gevaren dronkenschap, baldadigheden en :eloosheid die hen op die dagen dik- t bedreigen. iei werk der lotelingen 't welk, dank .■lis 'i Vincentiusgenootschap, in vele amsche steden en gemeenten is inge- .it, verdient de ondersteuning van alle denkende lieden en wij bevelen het onze geachte lezers ten sterkste aan. liet staatsblad van 9 dezer ki-ndigt eene lijst al van subsidiën, ver- nd voor het bouwen en herstellen van rker., sacristijen en pastorijen, het iatsen van donderroeden en het aan- open van klokken, samen, voor geheel t land, 160, 126 frank 6-4 cent. Ziedaar, belastingschuldigen, roepen de geuzenbladen, waar uwe centen naar- 0 gaan Dat wil zeggen '1 is een ;deau voor de pastoors. En toch diezelfde mannen, die zulks roggen, weten zoo wel als dat zij tanden in den mond hebben dal alles wordt itgegeven aan werken, en dat dus bijna alles in de hand van den werkman komt. Misgunnen zij het den werkman, dal hij eeue daghuur verdient Zien zij liever, gelijk de socialisten, dat de werkman honger lijdt, om uit ïijne 'llendo partij te kunnen trekken Het blad La Lanteme van Parijs, door Minister Van den Peereboom verboden. >ad een proces tegen den Minister inge spannen. De handelsrechtbank van drussel heeft daarover uitspraak gedaan en den Minister gelijk gegeven. In bet vonnis wordt La Lanteme be stempeld gelijk het blad zulks verdient een vuil, smerig en gevaarlijk blad voor de openbare goede zeden. Is dat ook de veroordeeling niet, Den dergalm, der liberale bladen, die parti.' trokken voor al die vuiligheid van Parijs' Mrood en meel. M. De Bruyn heeft eenen omzendbrief naar den gouverneur der provincie gestuurd om jitleggiogen te geven over liet onlangs gemaakte reglement op den meelhandel en de broodfabrikatie. Dit reglement luidt dat de troggen met zink'hekleed verboden zijn dat het meel niet geheel vrij van mengsel van andere gorten behoelt te zijn (twee of drie per ent van eene andere meelsoort is toege- aten) en eindelijk dat het verbod van mineraalstoffen in den deeg te mengen, iet toepasselijk is op hel gebruik van iet-schadelijke bestanddeelen bij het lieden van brood en peperkoek. In denzelfden omzendbrief wordt ook esproken over de vervalscbing van den ist. Hulde aon de «astliuls- tonnen. Wat de gasthuizen be eft, ik ben in het geheel niet geneigd vragen, dat men afzie nut te trekken t de bewonderenswaardige zelfopoffe- ig der Zusters, die uit loutere, belang loze roeping, de zieken met hare rgen overladen. Ook ben ik volstrekt .egen wal men de verwereldlijking der hospitalen heeft genoemd. Dokter Desprez.een van de uitstekenste neesheeren der hospitalen van Parijs, noewel zelf vrijdenker, wat zijn recht heeft d§ zaak der Zusters meesterlijk - -dedigd. t Is een beroemde naam, dien do acht- n; e heer Lammens kan voegen bij die groep vrijdenkers, onder wier schild zoo dikwijls inet genoegen zijne gene meeningen beschut. ic verklaar mij dus voorstander van behoud der zusters in de gasthuizen de gestichten van liefdadigheid, zon- het nis algemeenen regel te eischen, onder voorwaarde, dat onder een gerlijk bestuur de gewetensvrijheid al de zieken gewaarborgd blijven, ij and van alle overdrijvingen, van alle ïliikkelijkbeid, blijf ik den tegenstaii- der sectarische denkbeelden en der erdraagzaamheid. welke ook de kleur iet welke zij zich opluisteren, tarou de Sélys-Longchamps, liberale senior van Borgworm, zitting van 2D :mber 1890. I ben gelukkig geweest den achtbaren u de Sélys-Longchamps, eene mij iare meen'ing te hooren bekrachtigen sef geen gasthuis zonder kloosterlin- En ik voeg er bij, dat ik niets zoo bedroevend weet dan 't gedacht, dat er zooveel arme zieken zijn die een gasthuis ontberen. Mijn wensch is, dat de bijzon dere liedadigheid op den buiten veel gast en godshuizen siichle, waar de armen door zusters verzorgd worden. (M. Lejeune, minister van justitie» zelfde zitting.) De herziening- Escaut meldt dat tiet bureel der behoudsgezinde vereeniging van Antwerpen, zonder zich er gunstig aan te verklaren, vastslelt da het moeilijk zijn zou ze te vermijden.1 Verder zegt hij Hel bureel verwerpt krachtdadig het bewoningsstelsel, als zijnde in strijd met onze politieke voorgaanden en onze kieszedeu en als onvermijdelijk leidend naar het algemeen stemrecht, dat een wezenlijk ongeluk zou zijn voor België en zonder tegenspraak, eenen harden slag zou toebrengen aan zijnen voorspoed, door een tijdvak van woeling en wellicht van omwenteling in 't leven te roepen. Een aantal kiezers van den Goedeman- nenraad van Brussel hebben aan het beroepshof de verbreking der laatste kie zing gevraagd, omdat de gekozenen, kandidaten van het Maison du peuple, zekere verbintenissen jegens de socialis ten hebben aaugegaan en hun ontslag in blanco geteekend hebben. In soortgelijke omstandigheden is onlangs in Frankrijk eene kiezing voor den Goedenmannenraad verbroken ge weest. De commandant Van Vinckeioy, be waarder van het wapenmuseum der Hallepoorl te Brussel, heeft geheel de uitrusting en de wapens van Prins Bou- dewijn in eene zaal van liet tweede ver diep vereenigd. Men vindt daar. in eene vitrien, de sabels en den ordonnaucie- revolver, liet geweer, de epauletten en de policiemu'.s van den Prins, zijn col- back van luitenant bij de grenadiers, en zijn hoed met hanenveeren van kapitein bij de karabiniers. Men bemerkt er ook een kristallen glas waarop de naamletter B met eene kroon gegrav eerd is. Hel is eene oude marke- tenster der gidsen, eene vrouw van 72 jaar, die dat glas heeft laten maken. Eiken dag, bij de oefeningen, bood zij liet den prins, die er uil dronk. De oude marketensier droeg er eene gansch bij zondere zorg voor zij alleen wasebte bet glas en pakte hel in, en voor niets ter wereld, zou zij toegelaten hebben dat iemand anders er uit dronk Bij liet overlijden van prins Boudewijn, werd Daar geld aangeboden voor dat glas, doch zij weigerde, en dezer dagen heeft zij liet zelf naar het Museum ge bracht, waar het zal bewaard worden met de andere herinneringen van den diepbeireurden prins. De lieeren algeveerdigden van den handelsbond in 'i arronpissement Aalst, werden maandag namiddag jl. door den heer minister van financië in gehoor ont vangen. De afgeveerdiging was samengesteld uit de lieeren Adolf Van der Smissen. G. Bostcels-De Smeth en C. De Coninck- De Windt van Aalst, Modest De Mot en De Morit-Van den Acker van Ninove, en waren vergezeld van onze achtbare ge kozenen MM. Van Vreckem, Senateur; Van Wambeke, Woeste en De Sadeleer, Volksvertegenwoordigers. 't Was de heer Adolf Van der Smissen welke de taak op zich had genomen de grieven bloot te leggen die de handelaars en nijveraars tegen het handelsverdrag in te brengen hebben. Onmogelijk is het ons een uitgebreid verslag over dit gehoor meê te deelen en wij zullen ons dus bepalen slechts drij kwestiën te behandelen welke ons arron dissement het meest aanbelangen. Hopteelt. M. Van der Smissen deed uitschijnen hoe noodlottig het handelsverdrag is voor de teelt der hop en deszelfs handel. De Duilscbe hop mag hier vrij van rechten ingevoerd worden, terwijl de Belgische bij den invoer in Duitschland met een in- komrecht van fr. 17,50 per honderd kil. wordt geslagen. Sedert jaren heeft de hopteelt ir. Duitschland eene zeer groote uitbreiding verkregen. In zekere gewesten wordt er hop van de beste kwaliteit geplukt, maar voor 't overige is 'l meestal gemeene kwa liteit. En 't is deze gemeene kwaliteit die de Duitsche kooplieden hier komen ver- koopen iu concurrentie met onze Belgi sche hop. Duitschland ontlast zich in ons land van zijnen overvloed zonder eenig iukomrecht te moeten betalen, terwijl onze Belgische landbouwers en kooplie den aan vele belastingen onderworpen zijn. Ook ziet men van jaar tot jaar hel getal klimmen der halen Duitsche hop die hier worden ingevoerd. Onze land bouwers en kooplieden vragen de we- derkeerigheid, 't is te zeggen, dat de Duitsche hop, bij den invoer in ons land, ook met een recht van fr. 17,50 zou ge slagen worden. De verbruikers zouden hierbij niets verliezen want de Duitsche hopplanters zouden die rechten betalen. De plicht der regeering is, besloot M. Van der Smissen, de hopteelt te redden van den onvermijdelijken ondergang die haar ie wachten staat. De heer Bernaerl antwoordde dat de brouwers de Duitsche hop noodig heb ben, dat de Belgische hop niet dienstig is om bieren met onderdrukte gisting Fer mentation basse te brouwen dat al de brouwers hierover ondervraagd van dit advies zijn en dat bij geeninkomrecht op de vreemde hop wil voorstellen. Ten andere, voegde Dij er bij, de landbouwers hebben maar de teelt, den pluk en hel droogen hunner hop goed te verzorgen en weldra zal men de Belgische hop, on danks het inkomrecht, naar Duitschland zien uitvoeren. De Belgische hop wordt reeds in Duitschland binnengevoerd. De heer De Coninck- De Windt deed bemerken dat de hop door Belgie naar Duitschland uitgevoerd Bourgogneschc hop ofwel Duitsche hop is die winstzoe kers bij ons komen opkoopen. Nota. Indien wij goed ingelicht zijn, dan bestaan er in ons land slechts zes brouwers die met onderdrukto gisting werken en dus worden de belangen van duizenden landbouwers onzer streken voor deze van zes nijveraats geslachtof ferd. Dat heelen wij kortweg eene schreeuwende onrechtveerdigbeid. Vlassen en katoenen naai garens. M. Ad. Van der Smissen vertoogdeaan den heer minister dat al de garenfabrikan ten, behalve één enkel, (en deze weet waarom,) tegen de nieuwe tarieven pro test aanteekenen. De vlassengarens bewerkt voor den verkoop in'iklein zullen,bijdeninvoer in Duitschland, aan een recht van 75 franks en de niet gansch bewerkte garens aan een van 45 franks per 100 kilos onder worpen zijn. Integendeel mogen deze voortbreng sels in Belgie vrij van alle recht inge voerd worden, MM. De Mol en De Mont deden bemer ken dat het recht waarmeê de garens gislagen zijn, niet geheven wordt op hel netto, maar wel op bet bruto gewicht, T is te zeggen, niet alleen op het garen maar ook op de bobijntjes,bij zooverre dat men niet 75 franks maar 262,50 franks per 100 kilogr. zal betalen. Het zelfde is toepasselijk op de katoen en naaigarens,in plaats van een rcclit van fr. 87,50 zal men een van fr. 218,75 en zelfs van fr. 262,50 volgens den aard der koopwaar te betalen hebben. Onder zulke voorwaarden zegde M. Ad. Van der Smissen vlassen- en katoer.ennaaigarens in Duitschland willen invoeren is de maan met de tanden wil len grijpen. De katoenengarens betalen in Belgie een inkomrecht volgens waarde en netto gewicht. M. Beernaert deed bemerken dat in het Belgisch tarief de rechten voorbehouden zijn en iu tegenwoordigheid van zulk eenen maatregel door Duitschland geno men, de Belgische regeering eenen der- gelijken zal nemen. Maai', weder voerde M. Van der Smis sen, de regeering zal aldus niet kunnen handelen, aangezien zij, uit oorzake der voorwaarde van meest bevoordeeligde natie, tegen Duitchland geene maatregels kan nemen, waar zij voor Engeland niet zou durven aandenken. Breiwerken. De nijverheid der breiwerken, welke zooveel armen in onze stad en omliggen de gemeenten onledig houdt wordt ook geslachtofferd. De Duitsche breiwerken zullen slechts een inkomrecht van 10 franks volgens waarde te betalen hebben, 't gene zich bij eene belasting van 5 ten honderd zal bepalen, eene belachelijke bescherming in een woord, in tegen woordigheid der buitensporige concur rentie ons door de Duitsche fabrikanten aangedaan, die hier tegen lagere prijzen komen verkoopen dan in hun eigen land. M. Beernaert deed bemerken dat de rechten in liet Belgisch tarief voorbehou den zijn, er bijvoegende dat hij de tegen strever is van rechten bij gewicht voor de kleedingsvoorwerpen, enz., daar het antidemokratisch is, want de goed- koope kleedingsvoorwerpen dan even veel als de dure zouden betalen. De heer minister verklaarde dat hij het sluiten van 't handelsverdrag met Duitschland als eene groote zegepraal aanschouwt door onze diplomatie be haald en bracht er haar hulde over. België zal van de voorwaarde der meest bevoordeeligde natie genieten Duitsch land ontzegt zich het recht overtaksen van stapeling te heffen. België opent zich op 't oogenblik dat Frankrijk voor ons zijne poorten sluit, eenen belangrij ken uitvoerweg door de vermindering en bevestiging van zekere rechten en 't behoud van zekeren vrijdom bij den in voer in den Zollverein. De beweging in 't land ontstaan, zegde verder M. Beernaert, is een kleine be schermende veldtocht. M. Van der Smissen bekende het, zeggende dat de Belgische voortbrengers hoe genaamd ook, het beu waren de regeering de vreem de voortbrengsels te zien begunstigen terwijl bijna al de belastingen door de Belgische nijverheid en dei» handel ge dragen wordt. De heer minister antwoordde, dat hij van deze verklaring zal gewapen tijdens de openbare bespreking in de Kamers. M.Beernaert verklaarde onder anderen ook, dat de regeering gehandeld beeft voor 't welzijn des lands en daagde de Aalstersche afgevaardigden uit, indien zij leden der Volkskamer moesten wezen, handelsverdrag te durven verwerpen. Allen zonder onderscheid antwoordden dat zij het handelsverdrag zouden ver werpen als tegenstrijdig aan de belangen des lands. AJIerhaitde nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden «65 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6926 kilogr. PU? Plak-Alinannk van Dendërbode. Onze geachte inschrijvers van de stad ontvan gen met het nummer van heden onzen Plakalmanak voor 1892 en aan onze ge achte inschrijvers buiten de stad, zal bij in den loop der wèek toegezonden wor den. i%.alst. Beweging der haven gedu rende de maand December 1891 9 schepen geladen met kolen, me tende te samen tonnen 750 11 schepen geladen met granen en zaden, metende te samen tonnen 821 2 schepen geladen met steenen en zand, metende te samen tonnen 300 5 schepen met ajuin, wortels en zout, metende te samen tonnen 200 8 Beurtschepen geladen met ver- schillige koopwaren, metende te samen tonnen 680 Zijn uitgevaren 2 schepen geladen met haver en meststoffen, metende te samen tonnen 130 Te samen tonnen 2881 of kilos 2,881,000. Gedurende het 4e kwartaal van dit jaar, heeft hel télégraafkantoor van Aalst 1121 postverzendingen per bode besteld waarvan 1117 binnen en 4 builenden omtrek der plaatselijke uitreiking. "Voordracht. Zondag 10 Januari aanst. om 5 1/2 ure 's avonds, ten lokale van den Katholieken Werk manskring alhier, zal de Z. E. H. Claeys, pastoor van Gent en Lid der Vlaamsche Taaikamer,een voordracht houden.Onder werp De Kerk en de Werkman. Voor de maand Februari wordt insge lijks eene Voordracht aangekondigd te geven door M. Klein, den jeugdigen ver maarden Volsredenaar van Lokeren. De naaimachien in 't bereik van alle beurzen. Het huis Firmin Mignot te Brussel biedt 3,200 uit muntende en splinternicmvcnaaimachienenEh'as Howe te koop die het nog byheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank tc maande. Het buis Firmin Mignot verkoopt ook de machiencn Davis met loodrechte vervoering, en de machicne- Domestic, Opel, en andere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. Geldleeners. De politie van Brus sel is op zoek naar eene bende aftrugge laars, die in de dagbladen aankondigin gen doen plaatsen, waarin, op eenvoudig handteeken, aanzienlijke geldsommen te leen worden aangeboden. De zetel van die zoogenaamde agent schappen is altijd in Engeland. Die geldleeners doen hunne cliënten eene kleine som storten voor onkosten, en laten dan niets meer van zich hooren. Het schijnt volgens la Gazette, dat tal rijke personen, zoo van Antwerpen als van Brussel, reeds door die dieven be drogen werden. Uitgifte van valsche cheks. Een onbekende stapte vóór drie weken te Brussel in de Noordstatie af en betrok een hotel te St-Joost-ten Noode, alwaar bij zich deed inschrijven onder den naam van Emiel de Jacquelin, rentenier, gebo ren te Parijs. 's Anderendaags vroeg hij aan den eigenaar van het hotel, M. Van Laer, of deze hem eene check van 2,050 fr. wilde disconteeren.De hotelhouder aanvaardde de waarde en begaf zich bij eenen wis selagent, die de chek vaisch verklaarde. M. Van Laer liep spoedig naar het kommissariaat, doch de vogel was gaan vliegen. Denzelfden dag bood de Jacquelin zich aan bij eenen wisselagent op den Berg van het Hof en gelukte er in aldaar weer een valsche check uit te geven van 400 frank. Eenige dagen later herbegon de dief zijno heldenfeiten te Rijsel doch hij werd er geknipt op het oogenblik dat hij eene valsche waarde aanbood bij eenen bankier. Franklin dat is zijn ware naam bood geen weerstand. Hij zegde tot den agent, die hem aanhield De politie van Londen heeft eene premie van oöOü frank uitgeloofd voor dengenen die mij zal kunnen vatten. Gij hebt dus vandaag goede zaken gemaakt. Deze verklaring werd echt bevonden. Influenza. Deze ziekte tast tegen woordig vele menschen aan en de gast huizen van Brussel lellen een groot getal personen die er aan lijden. Gelukkig zijn er nog maar twee zieken aan bezweken. Men beweert dat het killig, nat weer der laatste dagen de oorzaak van deze besmettelijke ziekte is. Waagspelen. In de omstreken der Noordstatie te Brussel worden er spelen gespeeld als, poker, bacarat, enz., die niet toegelaten zijn en waar geld wordt mee verloren. Vele jongelingen en kleine be dienden ruïneeren er zich aan. Zaterdag nog verloor een handelsreiziger er al het geld dat hij van zijnen patroon voor eene week reiskosten kwam te ontvan gen. Er dient daar een einde aan gesteld te worden De graaf de Marnix de Ste Aldegon- de, vader van den senator van Brussel, werd dinsdag avond door eene beroerte getroffen, toen hij met zijnen zoon een vriendenfeest bij den advokaat De Ro, Evenaarstraat, te Brussel, verliet. Hij viel van de trappen met het hoofd voor over. Toen men hem opnam was hij reeds dood. De graaf de Marnix was in 1820 geboren. Onschuldig veroordeeld. Over eenige dagen was de genaamde Lieven Wauters veroordeeld geweest tol 4 jaar gevangenis, voor de poging tot diefstal met geweld, onlangs in de Paleizenstraat te Laeken, gepleegd bij de weduwe Geraud rentenierster. Die veroordeeling heeft eene groote opschudding ver wekt te Laeken, waar men algemeen overtuigd was van de onschuld van den betichte. Het was vooral de verklaring vau ze kere vrouw, die de veroordeeling van Wauters heeft teweeggebracht. Het schijnt nu dat die vrouw zaterdag avond gepoogd heeft zich te verdrinken in de vaart. Maandag avond is zij bij de policie te Laeken komen verklaren, dat zij eene valsche getuigenis had afgelegd, cn dat zij dit gedaan had om te gehoorzamen aan haren vrijer, die dreigde haar te itoo- den indien zij Wauters niet beschuldigde De geburen van dezen laatste hebben zich vereenigd om eenen advokaat te betalen, die den ongelukkige voor het beroepshof zal verdedigen. Een nieuw drama heeft de voorstad Sl Gilles in ontroering gebracht. Ken bakker dier gemeente, 's morgends bene den komende, vond zijne twee knechten levenloos in de werkplaats ligpen. Hij verwittigde de politie en deze kwam aan stonds met eenen geneesheer ter plaatse. De laatste bevond dat de twee bakkers- gasten ten gevolge van verstikking ge storven waren. Het schijnt dat de twee werklieden, om bij tijds aan hun werk te zijn, in plaats van te bed te gaan, in de werkplaats zelfs eene rustplaats hadden gezocht, na vooraf een komfoor te heb ben aangestoken. Gedurende het jaar 1890 hebben 174 ontriggelingen en botsingen van treinen in ons land plaats gehad, waar van 50 met reizigerstreinen en 124 met goederentreinen. Van die 174 hebben er 18 de volgende nadeelen gehad voor personen 1 reizi ger werd gewond en 5 gekneusd 2 ijzerenwegbedienden werden gedood, 19 gewond en 12 gekneusd. Door eigene onvoorzichtigheid werden 6 reizigers gedood, 60 gewond en 5 ge kneusd. Van deze 71 werden er 40 getroffen met uit een in gang zijnde trein te springen 16 met in de standplaatsen te wandelen 10 met hel sluiten der wa gondeuren en 5 in andere omstandighe den. Van peroncn, die niet lot den spoor wegdienst behooren en geene reizigers weren, werden 50 gedood, 54 gewond en 4 gekneusd. Op de 50 dooden waren 20 zelfmoorden 9 personen werden getroffen met langs de baan te gaan, 15 met over de lijnen te stappen buiten de staties, 5 in de sta ties en 1 in andere omstandigheden. De bedienden van den spoorweg, die slachtoffer van ongevallen werden, zijn ten getalle van 802, te weten 60 dooden, 535 gewonden, 207 gekneusden. De Influenza. - De influenza maakt nog al veel slachtoffers te Gent, zooals de aangiften tensladhuize van overlijdens bewijzen. De ziekte is vooral voor ouder lingen gevaarlijk.In het oud-mannenhuis heeft men zestien sterfgevallen in drie dagen gehadmeer dan honderd ouder lingen lijden er aan influenza. In het Lousbergshospice telt men ook verschei dene zieken. Het hospitaal ligt met zieken opgepropt. Deze ziekte tast ook vele menschen aan te Brussel, en de gasthuizen aldaar tellen een groot getal personen die er aan lijden. Gelukkig zijn er in Brussel en omstreken nog maar twee zieken aan bezweken. Mén beweert dat tiet killig, nat weer der laatste dagen de oorzaak van deze besmettelijke ziekte is. Nog dePelrool. Een dienstmeid, P. genaamd, wonende op den steenweg van Charleroi, goot petrool op het hout om haar vuur te aansteken. Er had eene lievige ontploffing plaats; het ongelukkig meisje werd door de vlammen omringd. Verschrikt liep zij de straat op en slaakte luide kreten. Twee werklieden welke daar voorbij gingen trokken hunnen overjas uit, en doofden de vlammen uit, niet zonder aan aangezicht en handen brandwonden te hebben bekomen. De toestand der onvoorzichtige meid is erg; zij heeft diepe brandwonden beko men. De twee redders zijn edelmoedig be loond geworden door den patroon der meid. Men schrijft uit Thorhout dat de gendarmerie van deze stad eene goede vangst heeft gedaan door de aanhouding van zes bandieten, die bij hunne helden daden bleken ware bandieten te zijn. Te Coeckelaere braken zij bij eenen 84 jarigen ouderling binnen en verrasten hem in zijn bed, even als zijn 71 jarigen schoonzoon.. Deze laatste verweerde zich zoo dap per met eenen sabel, dat de dieven ondereen riepen .- Kapt hem 'nen poot af. Na den man aan den arm gekwetst te hebben, moesten de bandieten onderrich ter zake aftrekken. Te Vlacisloo drongen zij iu eene hoeve welke zij leegplunderdeu en daarna half afbraken. Men zon bijna meenen met de benden van Jan De Lichte te doen te hebben. Onlangs waren er in de omstreken van Hasselt twee kerkdieven aangehouden van wie de onderzoeksrechter dezer stad eindelijk volledige bekentenissen heeft kunnen uitlokken zelfs duidden zij hem de plaats aan waar de gestolen voorwer pen verborgen werden, iu afwachting van ze te kunnen verkoopen. Voornoem de onderzoeksrechter bega! zich dinsdag vergfizelp van de twee betichten, onder goed geleide, alsook van do politie van Antwerpen, naar de Scbijnpoort op het grondgebied van Deurne. Inderdaad daar werd den buit gevonden, gedolven in een stuk land, Alle soorten van kerksieraden ex-volos, kostbaarbeden, enz. kwamen te voorschijn het alles vertegenwoor digde eene aanzienlijke weerde. De twee bandieten hooren toe aan eene bende dieven van Autwerpen, die aan Cornele thuis hooren. In het dorp Houyet, bij Rochefort is onder de deur eener herferg, eene dynamietkardoes ontploft, welke geluk kig geene slachtoffers heelt gemaakt, of schoon er vele personen in huis waren. Men klaagt algemeen, omdat er door de overheden van nijverheidsgestichten en gemeenten zoo weinig zorg op het bewa ken en hanteereu dier gevaarlijke stof wordt gedragen. Een werkman, Jan L.... wild' maandag in deze statie te Couille? over de riggels loopen.Hij werd getroffen doo; eenen aanstoomenden trein. Men sprong den ongelukkigen man onmiddellijk ter hulp en droeg hem gansch overdekt met wonden en in eenen wanhopige» toestand in eene zaal der statie. Ongeluk in eene groef. Twee slachtoffers. Twee werklieden werkten maandag, om 4 ure 's namiddags, zijde aan zijde in eene steengroef der maat schappij Cosyn te Lessen. Al met eens geraakte een groot blok los. Een der werklieden werd verpletterd en op den slag gedood. De andere viel met het hoofd voorover 9 meters dieper en werd in eenen bedenkelijken toestand opge nomen. Men hoopt nochtans hem te redden. Het hoofd vermorzeld. Een stokei van Lodelinsart die zich in den nacht van zaterdag tot zondag op het machien n. 200 te Charleroi bevond, had zich over de borstwering der lokomotief ge bogen om wat zand op de riggels te strooien, daar deze zoo glad wu*qu. Ver getende dal zij eene brugnaderdeti waar onder zij met vollen stoom doorreden, trok hij zich niet in en werd liet hoefd verpletterd tegen den muur. .Men hoorde een verschrikkelijke schreeuw. Wanneer men den man opnam, had hij opgehouden te leven. Dynamiet in 'l Walenland.—Woens dag nacht had er te La Bouverie alweer een dynamietaansiag plaats, welke dit maal ernstige gevolgen gehad heeft. Rond middernacht ontploften onder de vensters van den veldwachter CousiD, eene of meer dynamietkardoezen. De schok was geweldig de gevel was geheel geborsten en hel eerste vertrek alsook de keuken werden erg beschadigd De veldwachter en zijn huisgezin slie pen in eene kamer, die niets te lijden had. Zij werden bij gevolg niet gekwetstj In liet gemeentehuis waar de woning des veldwachters tegen, ligt, werden al de ruiten verbrijzeld, evenals de kerkra men. Men vermoedt eene wraakneming te gen den veldwachter, omdat hij strenge maatregels had genomen tegen houde- ders van waagspelen. Kostbare pijpen. De Saddeutsche Tobakzeilung van Mannheim zegt de fraaiste tabakspijp is naar het schijnv. in hel bezit van den Shah van Perzië, want deze rijkspijp, met kostbare edelge steenten bezet, wordt geschat op eene waarde van fr. 900.000.Te Brussel woont echter iemand,die zijne pijpenverzameling zelfs voor dit prachtstuk niet zou wilier ruilen, de bekende verzamelaar kapitein Crabbe. Deze heeft niet minder dan 5000 pijpen uit alle tijden, landen n uu elk denkbaar materiaal ste-- hom, ra? glas, enz. Ook de prins van V.'aios bezit eene fraaie koliektie, wanl, hoewe. bij -neelus sigaren en sigaretten roe'u,-- iïii ;ocb een hartstochtelijk am tabakspijpen. FRANKRMK Gemartelde kinderen. >e politie var Parijs heeft weer eene vrouw aangehou den beschuldigd van een negenjarig dochterke uil het eerste huwelijk haars mans op vreeselijkc wijze te hebben mis handeld. Het verhaal van het kind is waarlijk hartverscheurend. Ook nit Versailles wordt een feit van dien aard gemeld. Een kindje van 4 jaren Ilochet genaamd, zou ten gevolge der mishandeling van zijnen vader overleden zijn. Ilochet zou aangehouden worden, maar alvorens men hem kun vastnemen school hij zich door den kop. -r- Drama in de gevangenis. In de gevangenis van Montpellier is maandag nacht een drama gebeurd. Een der bewakers werd geroepen bij eenen gevangene, zekere Chaumade, bij de laatste zitting van het assisenhof tot twintig jaren opsluiting veroordeeld de cel binnen getreden zijnde werd hij dooi den booswicht vermoord. Na zijne misdaad gepleegd te hebben, maakte Chaumade zich meester van do sleutels des bewakers en opende de cel len van vier andere gevangenen. Zij be reikten de straat langs over de passe relle van hel justitiepaleis. 's Morgends. toen men de afwezigheid van den bewaker bemerkte, ging men op zoek en f en vond het lijk, dat aan den hals du ike sporen van verworging draagt.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2