NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Te Rome. Verraderlijk. Donderdag 7 Januari 1891, 10 centiemen per nummer 4öse Jaar, N° 2655 Vrouw- en Kinderarbeid. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voo zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANMCENPRIJS J Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Posj ontvangen, zijn ten laste van den schaldenaar. Calque «bom. AELST, 6 JANUARI 1892. I'oliliek overzicht. Frankrijk. Nieuwjaarswenschen. Staatshoofden en vorsten hebben ter ge legenheid van nieuwjaar, in antwoord op redevoeringen, allerhande verklaringen Te Parijs heeft M. Carnot, president der republiek, in zijn antwoord op de ge bruikelijke gelukwenschen van het diplo matisch korps, bij monde van den pause lijken nuncius, gezegd dat het jaar 1892 een jaar van vrede zal zijn, waarin de regeeringen hare zorg zullen kunnen wij den aan het onderzoek der economische belangen. De republiek is innig gehecht aan de staatkunde van internationalen vrede en eensgezindheid. Vooral als er met Rusland kan worden saamgespannen Te Rome is koning Umberto even vre delievend als M. Carnot. De koning, de deputatiën der Kamers ontvangende ter gelegenheid van Nieuw jaar, verklaarde dal de staatkundige toe stand van Europa reden geeft om te gelooven, dal het vredelievende werk der regeering kalm kan voortgezet worden. De koning gaf verder te kennen, dat hij groot vertrouwen stelde in de bandels- tractaten, die goedgekeurd zullen wor den en tot gunstige uilkomsten leiden. De opvolging van Mgr Freppel. In het conservatieve kamp schijnt men hét tot nu toe niet eens te kunnen worden over den kandidaat, dien men in het ar rondissement Brest stellen zal voor den zetel, door den dood van bisschop Frep pel in de Kamer opengevallen. Sommigen hebben Mgr d'Hulst, vica ris generaal van den aartsbisschop van Parijs en rector der katholieke hooge- school aldaar, op den voorgrond gesteld; anderen bevelen Mgr Trégaro, bisschop van Séez, aan. De Figaro raadt nadrukkelijk af op nieuw een geestelijke in de Kamer te brengen. De belangen der Kerk, wordt in dit blad gezegd, worden er slecht door gediend. De tegenwoordigheid van bis schop Freppel in de Kamer, waar hij behoorde tot de monarchale rechterzij, heeft niet zelden het fransche episcopaat tegenover den Staat in eene moeielijke positie gebracht. Om deze overweging, waarbij andere worden gevoegd, wordt dringend aanbevolen een anderen kandi daat testellen. Van de kandidatuur van den aartsbis schop van Aix schijnt, voor zoover men kan nagaan, weinig of geen sprake te zijn. Een andere kiezing, die nog al gerucht zal maken, is die !e Béthune, alwaar de mijnwerkers tot kandidaat stellen den herbergier Lamensin, leider der laatste werkstaking. (6e Vervolg). Die brief was ongetwijfeld aan den advokaat der overledene gericht. Misschien was zij op hare laatste botanische wandeling eerst op de pacht hoeve geweest, en had om deze of gene redrn aan leiding gevonden, om onder weg haar schrijven aan haren zaakgelastigde te ontwerpen de dood had haar belet, er een afschrift van te maken en het te verzenden. M. Markus sloeg het boek toe en stak bet zorg vuldig in zijnen zjj-zak. Dit was eene ontdekking, die hem alles behalve aangenaam was, want ze drong hem eene taak op... De lastigheid verduisterde zijn gelaat. De boutves- tcrin had niets vun den schout, van den brasser willen weten, welnu, haar erfgenaam gevoelde even weinig lust in aanraking te komen met de nicht van den schout, -het gouvernante jufferke. Hij zag reeds in den geest de blanke handen, Parijs, 4 jan. Uit Rome wordt aan den Siècle g> meld: Onder de telegrammen door Leo XIII op nieuwjaarsdag ontvangen, is er ook een van Wilhelm II, waarin men leest Ik bid den Allerhoogste dat hij een leven wille bewaren, zoo kostbaar voor de godsdienstige belangen en het behoud der vriendschappelijke betrekkingen met het keizerrijk. Rusland. Troepen bewegingen. Voor eene verandering spreekt men weer van troepenbewegingen in Rusland. Uit Sebastopol wordt aan den Times gemeld dat de troepen-bewegingen naar de westelijke grens voortduren. Gedu rende de twee laatste weken zijn weêr een paar regimenten infanterie naar het westen getrokken, terwijl sedert Augusti 90,000 man troepen aan de grens bijeen getrokken zijn. Als de Oostenrijkers het maar niet kwalijk nemen In het Konsislorie van 15 December heeft Zijne Heiligheid Leo XIII eene aan spraak lot de Kardinalen gehouden, waarin hij den toestand heeft besproken van het Pausdom tegenover Italië. In die aanspraak zegde de H. Vader dat de houding der vijanden, volkomen zichtbaar is voor iedereen. De eenen, zegde Z. H., gaan recht op huil doel af en verbergen hunne snoode inzichten niet. Zij klagen den Paus aan als eenen vijand en zoeken alle voor wendsels uit om hem te bestrijden, zoo als blijkt uit de gebeurtenissen van 2 October (aanvallen legen de fransche bedevaarders en tegen het Pausdom.) De anderen huichelen en prijken met hunne gematigheid, maar betrachten het zelfde doel. Indien zij zich verzetten tegen de afschaffing van zekere wetten, 't is dat zij er belang bij hebben om zich voor den vreemde te verrechtvaardigen en zich te versterken in het binnenland. Zij verklaren eerbied te hebben voor het geestelijk gezag, doch matigen zich het recht aan, dit gezag naar hun goeddun ken te beperken. Alzoo wordt, door de schuld van de eenen en de anderen, de vrijheid van den Paus, om in gemeenschap te zijn met de geloovigen, meer en meer ingekrompen en bij elke gelegenheid wordt het bewe zen dat de toestand van dag tot dag moeielijker wordt. Als dat zoo is in tijd van vrede, wat zal er gebeuren in tijd van oorlog Nochtans heelt de Paus altijd dezelfde gedragslijn gevolgd. Hij heeft niet opge houden zijne onafhankelijkheid teeischeu en zijne rechten op Rome te doen gelden. De verdubbeling der vijandschap legen die zoo bevallig voor de oogen der mannen weten 1c spelen hij hoorde in gedachten een beetje franscli, eene maneschijn-sonate hij zag ccnigc potloodtcckeningcn en een gezicht met coquet neergeslagen oogen, de bouwstoffen, waaruit zich oppervlakkig eene gouvernante laat samenstellen. Lang Da den dood zijner moeder was zijn vader voor de tweede maal getrouwd. Uit dit huwelijk was een dochterke gesproten, een lief meisje, dat de lieveling van den grootcn broeder werd. Zijne stiefmoeder, die de huishouding bestuurde,meende zonder hulp niet in de opvoeding van de kleine wildzang te kunnen voorzien, en zoo was dan ge durende vier jaren liet huisgezin met een nieow lid, de opvoedster. Maar reeds driemaal was men in dien lijd genoodzaakt geweest, van gouvernante te verwisselen, dewijl het streven om zelve mees teres cp de villa van M. Markus te worden, bij deze jonge dames alle andere plichten in den don kere stelde. Een spottende trek speelde om zijne lippen, Hé, ja, dat ontbrak er nog aan hij had zich ter wille van de huiselijke gezelligheid moeten laten trou- Onwillekeurig zocht zijn blik het vrouwen portret aan den muur, dit aantrekkelijk gelaat had niets met dit ras gemeen. Zij had zich dus slechts als bestuurster van het Hertenveid beschouwd I Zij had de erfenis voor den zoon van deD twis tenden slotmaker uit een gevoel van eerbied den Paus komt dus van elders. Door den oorlog aan het Pausdom wil men den naam van christen verzwakken en ver bannen. De vijanden van den H. Stoel zoeken hem te treffen omdat zij zich begunstigd 'achten door de omstandigheden en dat zij geene moeielijkheden ontmoeten, daar waar zij er konden vreezen en waar zij somtijds zelf goedkeuring en aanmoedi ging vinden.Ziedaar den waren toestand. <i Moge liet God behagen dat de Staats opperhoofden dien toestand goed begrij pen. Zij zouden inzien dat het in hun belang is den stroom der goddeloosheid tegen te houden, bet gezag te versterken van de Kerk, de grootste der zedelijke machten, zonder welke al de andere aan 't wankelen gaan en in puin storten. 1 Dat de katholieken, ten minsten, een goed begrip hebben van den algemeenen toestand, waarin de godsdienst geplaatst is en, in t bijzonder, van de plannen die gesmeed worden tegen den Aposto- lischen Stoel dat zij, dientengevolge, zich dichter rond den Paus scharen, om door hunne standvastigheid eenen dijk op te werpen tegen de aanvallen der goddeloosheid. Deze woorden van den H. Vader, die nen, door alle katholieken, rijpelijk over wogen te worden. Wij achten het nuttig eenige bijzonder heden mede le deelen betrekkelijk de wet welke den Vrouw- en Kinderarbeid re gelt. Deze wet is uitvoerbaar sedert januari 1892 en wij roepen er bezondere aandacht op in opdat vele onwettigheden zouden vermeden worden. 1) Kinders onder de 12 jaren mogen hoegenaamd niet tot werken gebruikt worden. 2) Kinders onder de 14 jaren mogen geen nachtwerk verrichten, noch meer werken dan zes dagen in de week. 3) Jongens beneden de 16 jaren en meisjes beneden de 21 jaren, mogen niet langer arbeiden dan 12 uren daags, ver deeld door minstens ééne uur en half rusttijd; niet voor 5 ure 's morgens en niet na 9 ure 's avonds; builen bijzonde re toestemming van den koning. In sommige gevallen van noodwendig heid kan ook de gouverneur of de burge meester tijdelijk wijzigen. Kinderen en jongelingen beneden de 1 6 jaar en meisjes en vrouwen onder de 21, moeten in 't bezit zijn van een bijzonder weiboekje dat hun kosteloos op het stad huis afgeleverd wordt. De werkgevers moeten een bijzonder naamregister houden van deze soort van werklieden, en deze wet en de reglemen ten van inwendige orde op eene zichtbare plaats in hunne fabriek aanplakken. Bijzondere ambienaars zullen het toe zicht houden op de uitvoering der wet. Iedereen kan een proces inspannen tegen de overtreders der wet, al heeft hij er voor recht en billijkheid bewaakt cn vergroot, at had men hare verzoenende hand met trots afgewc zen Eene vrouw van karakter, eene krachtige ziel was de tcerc ranke lelie geweest, die uit de gouden lijst der blonde lokken, in jonkvrouwelijke bedeesdheid, op hem neerzag, hij voelde er zich onweerstaanbaar door aangetrokken. Wat Senti menteel Hij schudde den bcspotteiijken aanval als eene kinderachtigheid van zich af. Gij hebt mij zeker niet gehoort, mijnheer Markus I vroeg juffrouw Griebcl, die binnengetre den was cn hit koffieblad op de talei had neerge zet. En mijn porselein heeft toeli genoeg gcrom •ld, meer dan noodig was.,. Maar gij zaagt ook zoo strak naar den muur, als waart gij op me vrouw zaliger verliefd gewordeu. Hij lachte an stond op Tot over de oor en, juffrouw Griebel. Die zoude ruijr^p geweest zijn, oud of joDg. dit doet er niet toe. Praat toch zoo gek niet, M. Markus! Zij hield bij het afnemen van het tafelblad op, draai de het hoofd naar hem toe en zag bijna boos. Zoo'n oud wijfje 1 In de verte zag zij cr dikwijls nog rood en blank uit als appelbloesem, maar dichtbij was zij rimpelig als gebraden appel -- de kroeskop, die gij daar ziet, was sneeuwwit gewot- den, cn commandeeren kon het kleine wijfje op het leste als een generaal. zelf geene persoonlijke belangen bij, in dien hij handelt binnen hel jaar der overtreding. De nijveraars worden gestraft met eene boete van 26 tot 100 franks voor ieder persoon gebezigd in weêrwil der wet. De ouders of voogden van het kind worden gestraft met eene boete van 1 tot 25. Ziedaar, werklieden, de bijzonderste punten van eene der wetten die ons ka tholieke regeering voor uw welzijn heeft in leven geroepen. Gij weet dat de Koning ook gesproken heelt over de herziening. Zijne verklaring over de noodzakelijkheid eener herzie ning en hel te bereiken doel waren zeer stellig het doel is, de uitbreiding van het stemrecht. Men heeft opgemerkt dat hij geene enkele zinspeling heeft gemaakt op de overeenkomst der partijen. Hij zou er zeker van gesproken hebben, indiener op 't oogenblik eene kans bestond tot ak koord te geraken. Maar men is overluigd dat hiervoor niets te verwachten is van de liberalen, die toegang hebben tot het hof en allen tot de doctrinairen behooren. Allen, M. Graux gelijk M. Frère, M. Buis gelijk M. Bara, hebben in de herzie ningskwestie niet alleen eene houding aangenomen van... opposanten, maar van intransigeanten. Alles wat M. Beernaert zal voorstellen zullen zij bestrijden, omdat zij niet voor doel hebben een of ander stelsel van her ziening te doen zegepralen maar zij zich willen verschuilen achter de moeilijkhe den der herziening, ten einde op verra derlijke manier het ministerie eenen doodelijken slag toe te brengen. Daar Leopold II de denkwijze der lei ders van de zoogezegde grondwettelijke en gouvernementeele linkerzij kent, kon hij geen ernstig beroep doen op hunne vaderlandsliefde iets oproepen dat niet bestaat is altijd belachelijk. Geen herziening. In de oogen des Konirigs is de bewo ning, zooals deze in het verslag van de middensectie bepaald is, nochtans een zeer aannemelijken grondslag, en hij ver langde ten zeerste op dit terrein een ver bond lusschen beide zijden der Kamer te zien sluiten. Maar de doctrinaire politiekers, welke ik hooger genoemd heb, willen er niet van hooren zij zeggen dat bet stemrecht uitgebreid tol alle bewoners, veel meer kiezers op den builen zal vormen dan in de steden. Dat is hun voorwendselmaar in den grond, ik herhaal het. zouden zij elk IV. Markus luid zijn verblijf in het Hertenveid op hoogstens drie dagen bepaald. Hij wilde na de op neming van zijne nieuwe bezitting een uitslapkc door het Thuringerwoud tol Franken doen. Maar waren drie dagen vcrloopen cn het kwam niet bij hem op, zijne reis te aauvaarden. evenmin als hij er aan dacht, het goed te verkoopen, waartoe hij thuis vast besloten was. Voor geenen prijs was de bekoorlijke piek gronds te koop, die hem zoo welwillend opnam, alsof hij in het oude en gezel lige huis geboren ware. Hij bewoonde de koepelkamer, en rechts een aangrenzend slaapvertrek. De vertrekken aan dc linkerhand, die met de kamer van den overleden houtvester begon en in het laboratorium ujfliep, werden na behoorlijk te aijn gelucht, als een hei ligdom weer gesloten, en zouden niet in gebruik worden genomen, zooals de nieuwe eigenaar, tot groole ergernis van juffrouw Griebel bejiaalde. Hij was een kluizenaar, die zich op een eenza ten bergtop hecll teruggetrokken en nauwelijks eet dat aan zijne voelen het mcnschclijk verkeer woelt, omdat bij dit niet meer hoort. Zoo stil was liet ook in het buis van liet Hertenveid. Alles wat tot dc boerderij betrekking had, bepaalde zich op de tweede groots plaats, achter het zuiver gehou den piein, Ui et kiezel bestrooid en waarop dc buis- ander stelsel van herziening even goed verwerpen, vanoogenblik dat het zou voorgesteld worden. (Bex, corr. Handelsblad). M. Woeste te Rome. Een telegram uit Rome meldt dat M. Woeste maandag aangekomen is. Z. H. de Paus heeft hem tot een gehoor ge- r.oodigd voor dijnsdag. Heden woensdag zal M. Woeste wéér vertrekken. De beroemde dooden van het jaar 1891. Z. K. H. prins Boudewijn van België (23jannari). Windthorst, leider van de Duitsche centrumpartij (14 Maart). Prins Jeroom Napoleon (17 Maart). De heer baron Kervyn de Lettenhove, oud-minister en befaamde Belgische ge schiedschrijver (2 April). De veldmaarschalk von Moltke (24 April). De heer Thonissen, oud-minister (17 Oogst). De heer Grévy, oud-voorzitter der Fransche republiek (9 September). De heer Paul de Gerlache, gouverneur van Luxemburg (15 September) Treurig einde van Boulanger (30 Sep tember). De heer Parnell (10 Oktober). Don Pedro, gewezen keizer van Bra zilië (5 December) De heer Victor Jacobs, staatsminister (20 December). Mgr. Freppel, bisschop en afgevaar digde van Angers (21 December). Uit Brussel zijn naar het buitenland onrustwekkende berichten gezonden over den toestand des Konings, Men zegde zelfs dat er een dagelijksch bulleiijn zou uitgegeven worden. Die tijdingen zijn volkomen valscb. De Koning is zondag van Laeken naar Brussel gereden en bleef daar van 3 ure tot half zeven, waarna hij in de beste ge zondheid naar 't kasteel van Laeken terugkeerde. Z. M, is geheel hersteld van zijnen aanval van vermoeienis, en sedert zondag heeft de geneesheer zijne bezoeken opge houden, Ingevolge een besluit door het kwestorschap der Kamer genomen, zjju er type-writers of schrijfmachienen ter beschikking gesteld der stenographen. Met dit nieuwe tuig, sedert lang in Amerika gekend en gebruikt, kan men tot het overgroot getal van 181 woorden per minuut schrijven, mits natuurlijk er de behandeling van meester te zijn, want deur uitkwam. Daar mochten slechti de kalkoenen rondstappen het duivenhok cn de breedgetakta kroon van eenen pereboom rezen op, en het hon denhok van Sultan stond als een schilderhuis aau hol voetpad, dat naar dc poort liep. Zoo levendig juffrouw Griebel onder hare dage- lijkschc werkzaamheden was. In het voorste deal van het buis duldde zij geen drukte geen too. slaan van deuren door de dienstboden, en buiten, voor de vensters was bet nog stiller. Zelden ge beurde het, dat vrouwen met een bustel hout op den rug, of een troep kinderen, die beziën gcioebt hadden, over het pad kwamen, dat door de gras vlakte voor het hoerenhuis liep. Toch was dc reden Tan liet langer verblijf alhier niet uitsluitend gelegen in bet gevoel van welbeha gen, dat Markus ondervond. h|j bad ook hier zaken af te doen. Een ontworpen spoorweg; die ook bet Hertenveid aandeed, zou weldra wordea afgeba kend. Dit vraagpunt veroorzaakte veel gejebrijf. De spoorweg bedreigde het beste stuk bouwland terwijl hij, naar bet oordeel van Peter Oliebel, even goed door de wei kon loopeu, die van tnia- der weerde was. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1