om dit getal van 181 woorden te bereiken zijn niet min dan 728 vingerbewegingen noodzakelijk. Gemeenlijk gaat men de 150 woorden niet te boven. Iedereen kan de behande- liug van den type-writer aanleeren, en men heeft een blinde aangetroffen die 129 woorden per minuut uitbracht. Te Parijs is eene jonge dame tot 135 geklommen. Opgepast. Vele lieden hebben de gewoonte brieven te plaatsen in de pakjes, baleu of kisten, enz. die zij per ijzerenweg verzenden. Dat i» verboden. Maatregelen zijn dezer laatste dagen aan de agenten van de Staatsspoorwegen voorgeschreven gewordeu om deze over treding der wet te keer te gaan. Zij zijn gemachtigd geworden allerhande ver zendingen, pakjes, balen of kisten te openen die, volgens hunne meening,brie- vim of mededeelingen zouden kunnen bevatten. Het Land van Waes, onze geachte confrater, vierde met nieuwjaar zijn Gulden Jubelleest. Te dezer gelegen heid was het nummer van zondag 11. sierlijk omkransd. Inderdaad, gelijk onze geachte confra ter zegt, men telt in België weinige bla- den welke dien Gulden Jubelouderdom bereiken, en, gedurende een halve eeuw, de menigvuldige moeiijkheden aan het uitgeven van een blad verbondcD, door worstelen. En wij voegen er bij: nu vooral dat die moeilijkheden nog dage lijks vergrooten, in tegenwoordigheid van de doodende mededinging die de weekbladen door de goedkoope dagbla den, beter gezegd centbladen, wordt aangedaan. In 1888, ontving onze geachte Confra ter eene kostbare vergelding en eene hooge aanmoediging van wege Z. II. den Paus welke hem vereerde met het Eere- kruis van verdienste voor Kerk en Paus, de Ecclesia et Ponlificc bene meritit. Wij wenscben onzen geachten Confra ter geluk en voorspoed en dat hij nog vele jaren de taak moge volbrengen waarvan hij zich zoo moedig als eervol heeft welen te kwijten. Kieskronijk. Bij koninklijke besluiten van 31 December r.ijn de kies- kollegien van Bergen eu Antwerpen bij eengeroepen Hel eerste op vrijdag 15 januari, ten einde eenen senator te kiezen in vervau- ging van den heer Tercelin, overleden. Hel tweede op dinsdag 19 januari, ten einde eenen volksvertegezwoordiger te kiezen in vervanging van den V. Jacobs, overleden. Men verzekert dat de kandidaat der meeting van Antwerpen, voor de vervan- giog van den heer V. Jacobs, zal zijn de heer advokaat Delbeke. De Chronique, die deze tijding meldt, is verplicht den lof van den heer Delbeke te schrijven, zoo wel onder opzicht van talent als van ka rakter. Een nieuw metaal. Een nieuw meiaal is vervaardigd uit de sa mensmelting van cobalt en nikkel. Men noemt bet gnomium. Dit metaal is zeer gelijkend aan het zuivere goud en biedt dezelfde hoedanig heid aau voor de bewerking. Daar bet zeer handelbaar is, zou het bijzonder ge schikt zijn voor hel vervaardigen van juweelen en zou het bovendien aan zeer lagen prijs kunnen verkocht worden. kiezingen in 1892. Indien er geene ontbinding der Kamer plaats heeft, voor Juni aanstaande, zullen er op 14 Juni 1892 in alle arrondisse menten van het land kiezingen plaats hebben voor de gedeeltelijke hernieuwing van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers en den Senaat. In de provinciën Antwerpen, Brabant, Luxemburg, Namen en West-Vlaanderen zal er gekozen worden voor de helft der Kamer; in de provinciën Henegauw,Lim burg, Luik en Oost-Vlaanderen zal er moeien gekozen worden voor de vernieu wing van de helft van den Senaat.Zoo dus indien zelfs geene ontbinding plaats heeft dan toch zal er den 14 Juni in alle ar rondissementen moeten gekozen worden, hier voor den Senaat, elders voor de Kamers, In 1892 zal Kamer en Senaat eene ver- hooging van getal vertegenwoordigers bekomen Volgens Dendergalm zou de heer Beernaert zich op onbeschofte wijze uilgelaten hebben tegen de heeren alge- veerdigden van den Handelsbond, toen zij hem de grieven van onze nijveraars en hophandelaars tegen het handelsver drag met Duitscbland gingen voor oogen leggen. M. Beernaert zou tot een onzer Volks vertegenwoordigers gezegd hebben Leid die lieden builenzij doen mij last aan Het verslag over bedoeld gehoor 't welk ons werd medegedeeld en in den Bien Public van Gent, is verschenen, besta- tigt dat de redetwist somt hevig doch altijd hoffelijk is geweest. Wat ons betreft wij hebben inlichtin gen genomen en mogen aan Dendergalm eene volledige logenstraffing geven. Wij weten wel dat Dendergalm minis ter Beernaert in zijn hart niet draagt, maar nooit zouden wij hebben durven veronderstellen dat de politieke haat iemand zoover brengen kon zulke dwaze beschuldiging te uiten, maar wat is 't Vaneeoonbeschaamden logenaar lijkfien- dergalm is, mag men alles verwachten STERFGEVAL. Men meldt ons uit Burst het godvruch tig overlijden van den E. H. Emm. Oste, Pastoor dezer parochie sedert 13 October 1866, dus sedert 25 jaren. De eerzame overledene werd geboren te Dendermon- de den 20 Maart 1817. H. R. I. V. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den heer D. C.-V. D. A., te Meldert, 6 fr. over 1892. 1882 S. V. Provincie 7 14 Antwerpen 12 23 Brabant 9 17 West-VI. 11 -22 Oost-VI. 12 25 Henegouw 8*17 Luik 5 5 Limburg 3 5 Luxemburg 4 8 Namen Bevolking 1892 32 12 90 S. V. 699,919 1,106.148 738,442 919,548 1,048,536 756.734 222,814 211,681 336,472 8 17 14 28 9 18 12 24 13 26 9 19 3 5 3 5 4 69 138 Koninkrijk 6,070,284 73 150 Antwerpen krijgt meer1 senateur en 2 vertegenwoordigers; Mecbelen 1 verte- woordiger. Brussel 1 senateur en 2 vertegenwoor digers; Leuven 1 senateur en 1 vertegen woordiger. Oostende 1 vertegenwoordiger; Gent 1 vertegenwoordiger. Sint-Nicolaas 1 vertegenwoordiger Dendermonde 1 senateur. Charleroi 1 vertegenwoordiger en 1 se nateur; Luik 1 senateur en 2 vertegen woordigers. Allerhande nieuws. Aalst. Katholieke Werliinanskring. Zondag toekomende 10 Januari, om 2 1/2 ure, algemeene vergadering voor de leden der Anti-socialistische Vereeniging. Dagorde 1° Verslaggeving door den schrijver over den toestand des Bonds gedurende het jaar 1891. 2° Bekendmaking der nieuwe leden die zeer talrijk zijn. 3° Pi ijsloting naar een schoon zilveren zakhorlogie (cylindre) ter waarde van 35 franken. Het Bestuur wakkert zooveel mogelijk de leden aan deze belangrijke vergade ring bij te wonen. Nieuwe leden worden aanvaard. Namens hel Bestuur. nierstraat. Wij vernemen «fat het gewezen magazijn des heeren Cumont, dezer laatste tijden gediend hebbende lol lokaal van den Bazar, door de Stad aangekocht tot verbreeding der Biersiraat, zeer kortelings, in 't begin der maand Februari aanst., openbaarlijk zal verkocht worden om afgebrokeu te worden. Aalst. Eene gasontplof fing; heeft dezer laatste dagen opnieuw in 't Molenstraatje plaats gehad, 't Is de derde op korten tijd die er bestadigd is geworden. Deze ontploffingen worden veroorzaakt door gasonlsnappingeii ver oorzaakt door den uitersten slechten toe stand waarin de gasbuizen zich bevinden. Indien er geene maatregelen genomen worden, moeten hieruit onbetwistbaar onheilen voortspruiten. Wij begrijpen waarlijk niet waarom ons Stadsbestuur de Naamlooze Maatschappij der Gas niet verplicht de gasthuizen te veruieuwen. Hel kohier van lasten legt aan den ondernemer de veiplichiing op de gas buizen in de openbare straten te vernieu wen en tot hiertoe heeft ons Stadsbe stuur de uitvoering van die voorwaarde niet geëischt.Zal men misschien wacht. n tot dat er onheilen zullen te betreuren wezen Vnlnt. Zaterdag morgend is nogmaals een ongeluk voorgevallen ter labriek der Vereenigde Garentwijnderijen, Tragel. 1^ genaamde Jaak Persoons werdt bij 't opleggen van eenen riem hij den arm gegrepen en dees lichaamsdeel werd zoo ijselijk verminkt, dal men het heeft moeien alzeiten. Persoons is een brave voorbeeldige werkman door zijne meesters en gezellen geachtzijn toe stand is hoogst zorgwekkend. Zondag vierde Frans Van Hoeck zijn zilveren jubelleest als 25 jaren werk zaam bij de firma Van deWalle en C°,later Druwé en Hendrickx, thans versmolten in de Vereenigde Garentwijnderijen. Eene plechtige Mis werd om 8 4/2, in onze St- Josephskerk opgedragen en na bel evan gelie hield de Eerw. onderpastoor Bockxstael een zeer gepaste aanspraak. Verscheidene bloemtuilen werden den jubilaris aangeboden. Fen noenmaal had ter esiaminel Gulden Arend bij den heer Domien De Rjeck, Zwarten Hoek, plaats aan 't welk den jubilaris en zijne gezellen deelnamen. Heden woensdag is de irein ver trekkende uil onze statie om 12 u. 8 m. ontspoord omtrent het oude Kerkhof. Het laatste rijtuig van le eu 2* klas alleen had de sporen verlaieri. Geen ongevallen zijn ie betreuren al leen is er eene merkelijke vertraging ge weest voor de reizigers. Weldoen zonder Om zien. De gunstig gekende Zangmaat schappij vierde maandag 11. de Sinte Ceciliafeest. Na het avondmaal gaf zij ten lokale van den Katholieken Werk manskring, een vriendenfeest dat aller best is gelukt en gedurende 't welk eene omhaling werd gedaan, ten voordeele der noodlijdenden ondersteund door 't Genootschap van den II. Vincentius k Paulo, die de som van 61 franks op bracht Het ware te wenschen dat zulke omhalingen bij iedere feest gedaan wer den vooral des winters, wanneer de nood groot is vooral bij de schamele armen. 1892. Zooals men wet is het jaar 1892 een schrikkeljaar. Deze jaren, welke 366 dagen tellen, komen gewoon lijk alle vier jaren terug, doch bij uitzon dering zullen wij er slechts nog hebben binst deze eeuw, namelijk het jaar 1896 Er zullen vervolgens nog acht jaar verloopen, alvorens we nogmaals een schrikkeljaar hebben, dus tot aan hei jaar 1904. De maand Februari van het jaar 1900 zal slechts 28 dagen hebben Het is insgelijks zoo geweest in 1800 eu in 1700, doch het laatste jaar der XX' eeuw, het jaar 2000 zal insgelijks een schrikkeljaar zijn. Volgens den Courtier de Bruxelles zou er een onderzoek ingespannen zijn tegen eenen politieagent, die gepoogd heeft eenen dronkaard, welken hij naar den amigo bracht, te verwurgen. Naar Congo. De familie van den eerw. h. A. Buysse, heeft van dezen eenen brief ontvangen uit Las Palmas, 19 december, het verhaal bevattende van de reis der kloosterzusters op de Ella Woermann. Al onze missionnarissen ge noten de beste gezondheid zij zullen binnen kort te Boma aankomen. Zeldzaamheid. Te Overmeire leven nog een paar echtgenoten, welke in 1828 zijn getrouwd, dus over 63 jaar. Zij hebben tien kinderen gehad, waar van het oudste, eene dochter, uog leeft en 62 jaar oud is. De ouderlingen hebben verscheidene klein- en achterkleinkinde ren. Die echtgenooten zijn Joannes Van Mullem en Sophie Meganck. Deze laatste is nu ook min of meer lijdend aan de influenza. God gave dat zij er nog eens kunne doorspartelen. Dood door vergiftiging. Woensdag avond heeft te Mecbelen eene onvrijwil lige vergiftiging plaats gehad welke eeni- ge stonden nadien de dood voor gevolg had. De genaamde Jozef-Frans Janssens, politieagent,wonende Lange Nieuwstraat, 161, was woensdag namiddag op het bureel van den burgerlijken stand, de aangifte komen doen der geboorte van 'een kind. Te huis gekomen schonk bij zich een druppel genever en dronk bet uit: eilaas, de man had zich vergist in plaats van genever had hij zich een glasje acide phénique geschonken. Aanstonds begon het vergiftigd vocht zijne werking Janssens liep ria eene naburige apotheek, nam er een tegenver- gif maar 't was te vergeefs. Nog vóór hij zijne woning bereikte, vief hij ten gronde en gaf den geest le midden der ijselijkste pijnen. Janssens was 34 jaren oud en een voorbeeldige huisvader. In 1887 was hij in dienst getreden bij de stedelijke politie en had altoos blijken gegeven van dap perheid eu onderdanigheid bij werd van allen bemind en hooggeacht. Hij laat eene weduwe en 3 minderja rige kinderen achter. Groote zeeramp. De Noordland en de Childwall, 15 verdronken. Er komen thans nadere bijzonderhe den in over de groote zeeramp op de belgiscbe kust en, ongelukkiglijk, is ook het bericht bevestigd dat 15 der opvaren den van den Childwall, bij de ramp zijn omgekomen. Zooals gezegd werd gebeurde het on geluk op de hoogte van het lichtschip Wielingen, op dertien mijlen van Vlis- singen. De bark Childwall, van Liverpool, was op weg van Iquique naar Antwerpen. De aanvaring had plaats in den laten avond en de Childwall werd door de Noordland midscheeps doorgesneden. De groote mast en de voormast vielen over boord en de bark zonk onmiddellijk zij ligt met den bazaanmast boven water uitstekende, zeer gevaarlijk voor de scheepvaart in hel vaarwater. Een gedeelte der bemanning kon den grooten mast grijpen en er zich in vast klampen, hunne kameraden, die op het zinkende schip waren gebleven, lieten een oogenblik een angstgeschreeuw hoo- ren, doch verdwenen in de golven. 15 Personen vonden aldus den dood. Van de Noordland zagen de schipbreu kelingen, op hunne mast voortdrijvende, niets meer, toen zij werden ontmoet door de stoomboot Ipswich, kapitein Robinson van Antwerpen naar Parkeston, met pas sagiers. Kapitein Robinson zette seffens eene boot uit, bemand door stuurlieden Preci ous en Stift, twoe matrozen en een sto ker. Dpzc moedige jongens waren zoo gelükkig de 8 overlevenden der Childwall te redden, namelijk Kapitein Richard son, eerste stuurman Fellows, tweede stuurman Grimley, kajuitjongens Hut chinson en Rusledon, de matroos Richardson, de engelsche loods Lammen en de vlissingsche loods L.J. De Waardt. De geredden werden allen te Harwich t and i-n :j spreken met den grootsten a - de imanning, officiers en passa- Ipswich, die hen op de liefde- <ie w.,ze verpleegden. K Howard, algemeen bestuurder t'.astem Company heeft aan de -ik j-1 middelen verschaft om naar terug te keeren. uit Harwich dat de loods De aan zijne familie geseind heeft, dat v. weibehouden en gered was. Toen hun schip zonk klouterden zij omhoog in de bazaansmast. Deze bleef hoven water steken en de schipbreuke lingen hielden zich in het want vastge klampt, totdat de boot der Ipswich hen kwam halen. De Childwall was eene bark van 1286 ton registerzij was geladen met salpe ter, van Iquique in bestemming voor Antwerpen. Kapitein Richardson heeft per tele gram zijne reeders van het ongeluk onderricht. Aan boord der Noordland heeft men al het mogelijke gedaan om de Childwall ter hulp te komen doch het was te ver geefs en de twee booten, door den kapi tein der Red Star Line-boot uitgezet, vonden niets meer van de verongelukte bark. De beide booten der Noordland werden aanvankelijk vermistdoch een ervan is te Ellfiwoutsdijk aangekomen, terwijl de bemanning der andere op het vuurschip der Wielingen is opgenomen, met uilzon dering van ééo man, den lampist Niel- son, een Zweed, die bij het aan boord komen in zee gevallen en verdronken is. De Noordland bekwam zelf zware schaê en maakte water, tengevolge waar van het schip uit zee terugkeerde eu te Vlissingen op de haven kwam het kreeg echter later orde naar Antwerpen te komen, werwaarts het daarna opstoom ns een telegram uit Londen blijkt de geredden niet met den grooten afdreven. Nachtelijke aanval. Een brave landman van Lennick-Saint-Quentin Charles M., verliet zondag, rond 3 ure 's morgends, zijn huis om naar Brussel te gaan, waar hij eene som van 140 fr. moest betalen, zijnde de huurprijs zijner kleine hoeve. Gekomen op het gehucht Neerpede, onder Anderlecht, werd de man aangevallen, door drie kerels die hem ten gronde wierpen en met slagen overlaadden. De schurken ontnamen hem alles wat hij op zich had en lieten den man buiten kennis op de baan liggen. Een half uur later werd hij door eeneu voorbijganger ontdekt. Dank aan de zor gen die men hem in een naburig toe diende, keerde Charles M. weldra terug tot het bewustzijn en kon hij bij de politie eene klacht indienen. Vreeselijk gebeten. De heer Dujar- din, brouwer te Leuze, is het slachtoffer gewerden van een vreeselijk ongeluk, Onlangs had hij eenen grooten schapers hond gekocht, die men hem had aanbe volen als een goede wachthond. Het dier was zeer kwaadaardig en men dorst hem slechts bevend zijn eten bren gen. Woensdag morgend had het dier zijnen ketting verbroken en het was in de eet zaal gekomen, waar zich verscheidene personen bevonden. Hij wilde op den zoon des heeren Dujardin springen, doch deze laatste, het gevaar ziend», wilde het dier inhouden, doch werd vreeselijk ge beten in het been, waarna de hond de vlucht nam. Men zegde dat het dier razend was en weldra werd een wezenlijke jacht inge richt. De hond werd nedergeveld door twee geweerschoten. De toestand des heeren Dujardin is zeer erg het been lag bijna bloot. Men heeft minstens een uur werk gehad om de vreeselijke wonde dicht te naaien. De veearts heeft gelukkiglijk bevestigd dat het dier niet razend was. Influenza.— In den Borinage maakt deze ziekte talrijke slachtoffers. In som mige gemeenten zijn 6 tot 800 inwoners door de besmetting getroffen. Volgens een geneeskundig bericht is er zelfs eene gemeente waar meer dan 1200 inwoners door de influenza aangetast zijn, Schrikkelijk ongeluk te Beauraing. Eenige dagen geleden is een droevig on geluk gebeurd te Felenne, kanton Beau raing. De mulder Doucet was naar Fumay gegaan voor zaken. Tijdens zijne afwezigheid, wilde zijne vrouw wafels bakken eu begaf zich naar den molen om er een weinig graan te malen, ten einde den molensteen in beweging te brengen, plaatste zij den riem op het wiel. De steen werkte oogenblikkelijk en alvorens dat de ongelukkige vrouw den tijd gehad had den arm weg te trekken, was in de tandwielen gevat, die haar hoofd en twee armen vermorzelden. Het oudste harer kinderen, een jongen van 14 jaar oud, snelde op het hulpge roep zijner arme moeder toe en had ge noeg bewustzijn den molen stil le leggen doch helaas het was te laat. Toen men de vrouw, na veel moeite kon uit de tand wielen halen, maakten het hoofd en de armen nog slechts een verminkten en af schuwelijken vleeschklomp uit. Akelig Dood van den heer Em. de Laveleye. De heer Em. de Laveleye is in den nacht van zaterdag tot zondag bijna schielijk overleden te Doyon in de provin- tie Namen. Hij was leeraar van staathuishoudkun de bij de Hoogeschool van Luik. Hij schreef veel in de dagbladen en zijne ar tikels werden zeer opgemerkt. De lieer de Laveleye was geboren te Brugge den 5 April 1822 en dus bijna 70 jaren oud. Onlangs was bij door den ko ning tot baron verheven. Iels voor duivenmelkers. Een zeld zaam feit heeft zich te Luik voorgedaan, Eene duif, een achttal jaren geleden op gelaten te Auch, is naar haar hok terug gekomen in de Hallestraat, bij den heer Thiry. Het diertje wis onkennelijk en zeer zwak. Na eenige dagen verzorging, was het echter volkomen hersteld. Wat zullen we in onze eeuw van voor- en achteruitgang nog altemaal moe ten hooren Nu beginnen ze al straten aan te teekenen op de zee en elk schip dat voortaan van een der europeesche havens naar New-York vaart of vice- versa, zal eenen vooraf aangeduideu weg volgen, waarvan hel enkel in geval van heirkracht zal afgaan. Uit eene dagorde der Hamb. Amer- Packetf, Gesellsh. aan de kapiteins harer booten blijkt dal er in dien 2in eene con ventie is geteekend tusschen al de op Noord-Amerika varende stoomvaartli, nies. Het doel is gemakkelijk te verstaan.Als iedereen een vasten weg heeft, is het ge vaar voor aanvaringen merkelijk vermin derd. Aldus in theorie 't valt te bezien of in de praktijk de toepassing mogelijk Nu, 't is toch niet slecht gevonden eu onze kleinkinderen zullen denkelijk eens spreken van de Hamburgschestraat, de Antwerpschestraat en de Liverpoolstraat in zee, zooals wij, te vroeg geboren ster velingen, klappen van onze straten te land. Zoo de blaren die verdorden, Nieuwdag is haast oud geworden God alleene o mensch onthoudt, Altijd nieuw en altijd oud Zal van oude en nieuwe dagen Die gij leeft eens reden vragen. Die eerlijk wilt stelen moet lepelmaker worden. (Plukalmanak.) HOLLAND. Brutaal. Op den eersten Kerstdag is te Breda in eene bekende kroeg dood gebleven enne bekende figuur in de dronkemanswereld, bijgenaamd de Groffe.Om een staaltje te geven van de ruwheid der bezoekers dier kroeg, wordt aan de Bred. Ct, meegedeeld, dat, toeu bemerkt werd, dat de man dood was, een zijner collega's er heel kalm op liet volgen Ik ben blij, dat hij kapot is, nu kan ik ten minste zijne borrel uit drinken. FRANKRIJK Verstikt. Eene gansche familie heeft zaterdag nacht bijna den dood door ver stikking gevonden. In n. 35 der rue Jou- bert, te Parijs, woont Mad. Jobert op het zesde met hare twee kinderen, een meisje van 10 en een jongen van 15 jaar. Mad. Jobert was zoo onvoorzichtig te gaan slapen terwijl de sloof in de ka mer nog brandde, 's Morgends ontwaakte Eugeen met eene groote zwaarte iu 'l hoofd. Uil zijn bed gestapt zijnde, kon hij zich nauwelijks recht houden. Hij ging in de kamer waar zijne moeder en zuster sliopen en bemerkte met schrik dat zij geen teeken van leven meer gaven. De ter hulp geroepen geburen openden aanstonds de vensters, maar men kon nog alleen het dochterke tot bet leven terugroepen. De moeder was reeds over leden, ITALIË. Padre Agostino. De Romeinsche Voce della Veritd bevat het volgende bericht uit Bergamo t Sedert eenige dagen predikt hier de beroemde pater Agostino da Monte- feltroin de basiliek der H. Maagd. Deze kerk is de schoonste, rijkste en groot ste van het geheel diocees Bergamo. Vele inwoners van Bergamo hadden den beroemden Minderbroeder reeds op ver schillende plaatsen hooren prediken niettemin verdrongen zich dagelijks dui zenden van af den vroegen morgend in de kerk, in afwachting der predikatie, Eo geen wonder het welsprekend woord van den nederigen Franciscaan beweegt: electriseert eu verovert zoowel het versland als het hart. Ontelbaren, die nooit het woord. Gods wilden hooren, onder welke vele vrijmetselaars en pro testanten, gaan pater Agostino hooren, aangetrokken door den roem zijner meer dan buitengewone talenten en verdien sten. Te Bergamo is eene kolonie van onge veer 3000 protestanten. De uitstekend- sten onder hen wonen geregeld pater Agostino's predikatiën bij. Cod geve, dat diens verheven woord de duisternis van hun verstand verlichte, en zij in den schoot der ware kerk mogen weder- keeren Alle officieren van het garnizoen, met den brigade-commandant, generaal Tom- masi Crudeli, aan het hoofd, bevinden zich eiken morgend in de kerk der H. Maagd, en alle openbare inrichtingen, post- en telegraafkantoor alleen uitgezon derd, zijn tot op den middag verlaten. Eiken morgend brengen spoor- en tram- wegen duizenden personen naar de stad, en nergens hoort men over iets anders spreken dan over de predikatiën van pater Agostino. AMERIKA. Joodsch Amerika. De Century van New-York, bevat een artikel over de jo den, te New-York gevestigd waarin be wezen wordt, dal de eigendommen in de amerikaansche metropool stilaan alle maal in de handen der joden komen. De vierhonderd prachtige huizen die de Broadway vormen, tusschen de Ka naalstraat en Unionsquare, de midden lei van New-York, zijn bijna alle bezet door joodsche handelshuizen bet groot ste getal joodsche bauken is in joodsche handen. De eigendommen, welke de joden te New-York bezitten, vertegenwoordigen eene som van omtrent 200 millioen dol lars. Vijl achtste van de onroerende gpe- deren te New-York, behooren aan de jo den.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2