Een en ander. Bevolking. Hopkwestie. tember te St Petersburg daarna breid de zij zich snel over Europa uit. Van de hoofdsteden Berlijn, Weenen, Parijs en Londen ging zij als hei ware straatsge wijze verder. Meestal heerschlezij slechts a 4 weken, hoogstens 2 a 3 maanden op dezelfde plaats. Van Europa ging zij naar Amerika en verder naar Oost-Azië. Nu is zij weer in Europa en in ons land. Haar karakter schijnt vooral in Engeland ernstiger te zijn dan twee jaar geleden. De verschijn selen die haar vergezellen, zijn velerlei. Zij kunnen echter in drie hoofdgroepen verdeeld worden, en wel 1. Catharrale verschijnsels, die bijna nooit ontbreken (verkoudheid, hoesten, enz.) 2. Onderbuiks-aandoeningen (kolie ken) 5. Zenuwverschijnsels, als hoofdpijn, aar.geziclilspijn, enz. Meestal heeft de ziekte geen ernstig verloop, en is ze voor sterke gestellen niet gevaarlijk. Gewoonlijk vanut zij aan met hooge (koorts) temperatuur, die ech ter snel weder daalt. Op beslaande ziekte toestanden oefent zij een nadeeligen in vloed uit. De influenza moet op de scherpe infec tie- (/ich snel ontwikkelend besmette lijke) ziekten worden gerekend. Het besmettelijk'! wordt bevestigd door do omstandigheid, dat sommige geheel af zonderlijk ligg. nde eilanden van de ziekte verschoond bleven totdat de bemanning van een of ander schip haar overbracht. Het eerst worden gewoonlijk door haar aangetast personen, die veel verkeer met de buitenwereld hebben, als spoor wegbeambten, postboden, enz. De ver breiding der /iekle beeft snel plaats, en de tijd van overbrenging tol het uitbreken duurt in den regel 24 uren, hoogstens 2 a 3 dage». De vraag, of als men eens de influenza gehad heeft, dit tegen eenen tweeden aanval of herhaling vrijwaart, kan niet met zekerheid beantwoord wor den. Zuigelingen worden nooit, kinderen beneden de 13 jaren slechts zelden door de influenza aangetast. Een specimen (dat is een bepaald aan gewezen geneesmiddel) tegen de ziekte bestaat niet, althans het is niet bekend de doctoren moeten zich derhalve tot eene symptomatische behandeling lat is eene behandeling volgens de verschijn selen) bepalen. In verband met het bovenstaande, wordt nog bet volgende meegedeeld. Dr Hunter (vroeger geneesheer in het engelsch-indisch legerj te Edinburg. be weert, een zeer goed werkzaam middel tegen de iniuenza te hebben gevonden, namelijk halviva, een geneesmiddel, ge' trokken uit eene plant, die in Indië met goed gevolg in gevallen van malaria en zenuwzwakte aangewend wordt. Ge noemde geneesheer houdt de influenza (griep) voor eene soort van malaria, en zijn middel dient zoowel om te genezen als ter voorkoming der ziekte. Te Sheffield en in andere plaatsen in Engeland, werd bovengenoemd middel ten vorigenjare, toen de influenza daar sterk heerschle, door veel geneesheeren met goed gevolg gebezigd. Door Dr Lorentz, te Metz, wordt het inademen van 2 p. c. oplossing van ichtyol (vischolie) door verdamping daar van aanbevolen. De ziekte-verschijnselen als hoesten, opgeven, enz., werden daar door met goed gevolg bestreden, de ziekte week spoediger, en geen invallin; der patiënten had plaats. Zooals men weet, is ichtyol ook een nieuw middel tegen rheumatiek, dat zoowel uitwendig (als zalf) als inwendig (in pillen) gebruikt wordt, hetwelk onschadelijk is en voorloopig goede uit komsten schijnt te geven. Tegen de koortsverscliijnsels, die de influenza vergezellen, worden in den regel ('outzure) kinine gegeven en ook meermaals als voorbehoedmiddel ge bruikt, terwijl warm water met citroen sap en suiker zeer gunstig werkt. Ook andere warme grogsoorten worden aan bevolen. Wij voor ons zouden het meer op cilroengrog hebben, maar hoe dit alles ook zij, het beste is wel, zich voor de ziekte niet bevrepsd te maken, doelt zich ook i.iet willens en wetens zonder nood zakelijkheid aan de besmetting daarvan bloot te stellen. Heeft men haar eenmaal dan moet men haar vooral niet licht tel len, in huis, of nog beter in bed blijven, geneeskundigen raad inroepen en vooral, zich na herstel niet te gauw in de lucht begeven, want door dit wel te doen, ontstaan menigmaal ernstige gevolgen. (Handelsblad). M. E«I. Descamps, schoon broeder van M. baron l.eo Bethune, Hoogleeraar iii|internationaal recht Dij de hoogeschool van Leuven, staatsraad van Congo en sekretaris van mti ivpr- nijknmit":' i« door den Koning tot den Het ministerie heeft zich in de laatste dagen veel bezig gehouden met de wijzi- gingèn, die moeten gebracht worden aan de manier van T kit zen der senateurs, onder het beheer der herziene grondwet. Het is nagenoeg besliste zaak dat men eene veruiinderii g zal voorstellen voor den cijns van kiesbaarheid, opdat de kiezers meer vrijheid zouden hebben om hunne kandidaten te kiezen. Men ziet echter grooie moeilijkheden in liet samenstellen voor de vorming van den Senaat, voor een kiezerskorps, dat niet hetzelfde zou zijn voor de Kami-r van volksvertegenwoordigers. Daaruit zouden botsingen kunnen ontstaan, zoo als reeds in Holland is voorgekomen, waar de eerste Kamer, onder de libeiale partij staande, meer dan eens ministe ries heelt belet, die over eene konserva- tieve meerderheid beschikten in de twee de Kamer. In Belgie is het waarschijnlijk liet te genovergesteld geval dal het meest zou voorkomen, vooral wanneer de senateurs door de provinciale raden zouden be noemd worden. Maar die oppositie tusschen de twee Kamers zou niettemin in zichzelven eene bron zijn van gedurige moeilijkheden en misschien gevaren. Konijiienkweekere. I de lijst tr officiëele scholen van West- Vlaanderen met min dan 10 leerlingen, óoor den heer minister de Burlet aan de Kamer medegedeeld, was de school van Handzame niet begrepen. De Patrie, van Brugge, voegt ze erbij met de volgende mel-iing Te Handzame gaan ul de kinderen der gemeente naar de katholieke scholen. Sedert vijf jaren heeft de gemeente-onder- wij/.er geenen enkelen leerling meer, ol gpttne enkele les meer gegeven. Nochtans blijft hij in bediening en geniet zijne vol le jaarwedde. De officiëele rentenier verslijt zijnen tijd met goed in T zicht van iedereen en vergezeld van zijne vrou v, zijne gelief koosde dagbladen, de Flnudre libérale, l' Indipcndance. la Gazette eu andere te le zen. O getwijfeld heeft hij dat recht, wij be twisten het hem niet. Doch, van zijnen kant, zal hij niet kunnen betwisten Jat de lastenbetalers het recht hebben te denken dat zulke (cestaud niet in den haak is en dat iemand betalen voor niets te doen niet in den smaak valt van tien die in den zak moeten schieten. La Gazette, die oordeelt dat de wet op de wachtgelden niet van openbaar nut is, houdt ongetwijfeld den onderwijzer van Handzame, haren getrouwen lezer, voor eenen nuttigen ambtenaar, die niet te duur kan betaald worden. De Courtier de Bruxelles heeft dezer dagen hel geval aangehaald van eene koewachtster, gewezen onderwijzeres in eene bewaarschool, welke tot nu toe 400 frank wachtgeld trok en, sedert de nieu we wet recht heeft op liet minimum van 730 frank. Die zal geheel anders oordeelen Jan la Gazette, over het openbaar nul van nieuwe wet en over de barbaarschheid van hel ministerie. Kieakr-onyk. Naar men uit Antwerpen meldt zal de heer Max Bau sart d<- kandidaat der Meeting zijn bij de verkiezing van e en volksvertegenwoor diger in vervanging van den betreurden heer Victor Jacobs. De heer advokaat Bausart is een overtuigde Katholiek en moedige Vlaming, in éen woord, 'i is de rechte man op de rechte plaats. De vrijmetselarij zet altijd den laster voort dat Paus Pius IX tot die geheime maatschappij heelt behoord. Leo Taxil heeft den grootmeester der ilaliaansche vrijmetselarij uitgedaagd, tegen eene wedding van 50,000 fr., om het bewijs daarvan te leveren. De grootmeester is de beruchte Adrien Lemini. De Secoio beval nu eene depeche var dien Lemini over gezegde uitdaging, ver klarende dal men geen enkel bewijs vindt dal Pius IX zich bij welke togie dan ook had tloen inlijven. Zal nu de laster ophouden Toch nietmen zal lasteren en blijven lasteren, zegt Hel Handelsblad. De Moniteur van donderdag 51 decem ber 1891,det It de officieele optelling meê de bevolking van ons land, per pro fit*, arrondissement en gemeente, op 31 december 1890. Het totaal der bevolking van België was op dezen datum 0,070.284 zielen, va.irvan 3,012,597 van hel vrouwelijk en ,027,657 van het mannelijk geslacht. Ziehier de bevolking der provinciën Ontbant 1,(00.148 Antwerpen 609.010 Henegouw 1.048,556 Namen 3.56 41 i <»ost-Vlaander. 938,442 Limburg 222 814 Luik 736.734 Luxemburg 211,681 West-Vlaander. 740,538 De meest bevolkte arrondissementen van België zijn Brus3>-1 722,944 Luik 420,904 Antwerpen 416,708. De mepst bevolkte stad \au geheel België is Antwerpen, met 224,012 zielen. Steden. Rru*w! 176,138 Bergen 25 237 148.728 Oostende 24.688 147.666 Charleroi 20,668 51.011 Rouselaere 20,339 48,9(17 Lier 26.133 tnuggc 47,497 Lokeren 19,667 40.624 Turnhout 18.717 lloornijk 31.442 Ronse 16.912 Kortrijk 30.383 leperen <6.505 Namen 30,087 Thienen 15,985 Sl-N'ikolaas 28.250 Hasselt 13.250 Aalst 25,544 Gemeenten. Schaarbeek 50.826 Laeken 25.286 St-4ans-Molenbeek 48.723 Jv-t 23.927 EUeue 44.497 St-Gillis 46,28$ Sewing 33,495 Aoderlceht 32.311 St-Joost-ten-N. 29,709 Burgerhout 28,88- De minst bevolkte gemeenten van het land zijn Zoetenaey, met 25, in het ar rondissement Veurne, en Niverlée, met 98 inwoners, in T Walenland. Ziehier Imt getal inwoners, op 31 de cember 1890, van elke gemeente van ons arrondissement Aalst 25,314 Meerbeke 2,799 Appelterre-Eychcm 1.459 Meire 2.955 Aspelaerc 1,223 Mddert 2,216 St-Maria-Audenhove2,309 Moerbekc 1,297 St-Goorix-Audenb. 1,02-t Moorsol 3,360 Aygem Bacrdegem Baevogem Bambrugge Horsbekc Burst Denderhautem Denderleeuw Deucerwindcke Elene Erembodegem Erondegeui Erpe Erwctegem St-Lieveus-Esscbe GO'iveordegem Goefferdinge Geeraardsbergen Grimminge Grootcnberge Gysegem Haelttcrt ,813 Nederboulare 1,216 Nederliasselt 1,110 Neyghem 830 Nieuwenbove 1,146 Nieuw erkerken 943 Ninove 4.068 Okegem 2.794 Onkerzeele 1,068 345 565 2.543 6,870 038 1,670 776 2,231 709 Oordcgem 4.343 Ophassclt 1,126 Oltergem 2,354 Oultre 2,003 Overboulaere 2.314 Pollaere 647 Ressegem 948 631 St-Antelinckx 842 10,891 Santbergen 1,262 329 Sariardmgc 1,554 l,ld0 Schendelbeke 1,197 1.300 Smeerhebbe-Vloers. 431 3.668 Smcttedo 918 Sl-Lievens-Hautem 2,217 Sottegcm 3.510 Heldergem 1,166 Steenhuyse-Wynb. 1.740 1.483 Strypen 1,400 2,175 Velsique-Ruddersh. 2,807 1,974 2,092 Herdersem Herzele Hillegem Hofstade lddergem Idegem Impe Kerkxken Lede Leeuwergem Lcttr rbautem Liefferinge Getal inwoners van bet arrondissement 164,939. 1.518 Viane 2,257 Vleckem 991 Vlierzele 1,038 Voorde 657 Waerbeke 1,685 Wanzele 4.607 Welle 719 Wouhrrchtegem 1,180 Zonnegem 1,501 1.462 Vertoog van den heer A. Van der Smissen gedaan ten gehoor door den lieer minister van financiën verleend ;*an de afgeveerdigden der handelaars en nij- veraars onzes arrondissements. i Onze Kopplanters klagen te recht over den toestand welken hen voorbereid wordt. De rechten bij den invoer inDuitsch- land zijn van 20 marks tot 14 marks ver minderd.Bij den invoer in Belgie blijft de hop vrij. Kunnen onze landgenoten bij die vermindering der tolrechten winnen Weinig. De hopteelt beeft, sedert verschelde ne jaren, op het Duitsch grondgebied eene zeer grooie uitbreiding genomen, vooral voor de hoppen van gemeene kwaliteit. De voortbrenging overtreft het verbruik in Üuitschland. In eenige lokaliteiten wordt alleen hop van beste s ort geplukt, overal el ders teelt men hop van gemeene soort. 't Is deze gemeene hop die de Duit- sclie kooplieden in ons land, in concur rentie met onze Belgische hop, komen verkoopen. Duiisehland, dank aan zijn verbods tractaat.laat ons niet toe op zijn grondge bied mede te dingen en komt hier,zonder eenig hoegenaamd tolrecht le moeion betalen, zijnen te veel verventen. En nochthans de Belgische hop beeft de belasting aan deu Staat betaald. Waarom dat verschil tusschen deze wee voortbrengsels in zake van belas ting De Belgische hop de belasting beta lende iu Belgie en ze in Duiisehland moetende kwijten, wanneer de Duitsche hop bij de invoer in Belgie niets betaalt Waarom zou Belgie, meer voort brengende dan dat zij verbruikt, het voorbeeld van zijn gebuur niet navolgen? In den huidigen economischen mis slag blijven vol tierden, is de hopteelt verlammen en bijgevolg haar vernietigen. Sedert tal van jaren, dank zij een tolstelsel tegen 't welk wij dikwerf pro- lest hebben aangeteekend, en, bij de laatste Kamerkiezingen zijn onze manda tarissen met den toestand bekend ge maakt geworden, sedprt tal van jaren, zeegen wij, vermeerderde de invoer van Duitsche hoppen vau jaar tot jaar. In 1830 beliep de invoer tot 119,601 kilos, iu I860 zien wij hem tot434,33' kilos klimmen, en voor 1883 vinden wij 2,06 625 kilos. o Onze Kopplanters vragen de weder- keerigheid indien wij onze poorten wijd openzetten dal onze medeonderhande laar het ook doe. Indien hij ons een tol recht bij hem doet betalen, doen wij hem len bij ons betalen. De wederkeerigheid der tarieven zou het behoud van onze teelt toelaten en aan de schatkist eene bron van inkomsten verzekeren. Moesten de vreemde hoppen een tol recht bij den invoer betalen, zou de Belgische verbruiker er iets bij verlie zen? Wij gelooven het niet. De tolrechten ouden door de vreemde planters gedra gen worden, daar het aanbod de vraag overtreft. Onze hop lieden verlaten zal meer gevraagd, worden, de teelt zal beter be loond zijn en onze werklieden, de klei nen, maar die de massa vormen, zullen die domme prijzen niet meer zien die zelfs nog de onkosten van T plukken en de voorschotten voor 't aankoopen van i-i. gekten. ie bop zal jaarlijks verbruikt wor- op de prijzen zulken ramspoedigen in vloed uitoefenen. Wij hebben destemeer de verplich- ting behoudsmaatregelen te nemen daar Frankrijk en de Vereenigde Staten van Amerika.bijna verbodsrechten hebben ge heven. - De plicht der regeering is een onzer nationale teelten le redden, vooral wan neer de toestand waarover wij klagen door haar werd veroorzaakt. t Het is nooit te laat om wel te doen. Maar men moet met eenen zekeren moed bezield zijn ons te erkennen dat men op een dwaalspoor was geraakt. 1IAIVDELSBOIVD van het Arrondissement Aalst. Een Bond samengesteld uil grondeige naars, handelaars en nijveraars wordt thans te Aalst ingericht. Deze Bond zal ten doele hebben, de belangen van landbouw, handel en nij verheid te bevorderen en vooral alle ongelijk of onrechlveerdigheden te be strijden die deze drij takken van het openbaar welzijn, door wetten en ban- delstractaten worden aangedaan. Met bet oog op 't bandelstractaat dat België met Duiisehland komt te sluiten en waartegen vooral in ons Vlaanderen zooveel grieven worden uitgebracht, vragen wij Wat is er redelijker, ja, reebtveerdiger dan de vreemde waren, bij den invoer in in ons land, de zelfde tolrechten te doen betalen als de Belgische waren moeten b-talen, bij den invoer in een ander land Meten met de maat waarmeê men gemeten wordt, dient hier toegepast te worden. De Bond is samengesteld uit werkende en bijtredeude leden. Landbouwers, kooplieden en nijve raars builen 'i arrondissement Aalst wonende, worden als bijtredende leden en deze hei arrondissement Aalst bewo nende, als werkende leden aangenomen. Geene hoegenaamde bijdrage of vergel ding zbl te betalen vallen. Wij sporen alle landbouwers, kooplie den en nijveraars ten dringendste aan, den Bond bij te treden, welke niets anders dan goed voor het algemeen wel zijn stichten kan. Het geldt hier alleen de verdediging van landbouw, handel en nijverheid, dus der belangen van groot en klein. Hoe talrijker men in zulke za ken is, hoe meer aanzien men haart, want de stem van eenigen wordt soms ver smoord, terwijl deze van honderden niet gemakkelijk versmooren valt. Een dracht maakt macht zegt onze vader- landscbe leus. Wie dus van den Bond wil deelmakeu, late zijne bijireding bij brief of postkaart kennen, aan den henr Adolf Van der Smissen, nij veraar te Aalst. Vergadering. De Bond zal eene algemeene vergadering houden, op dijnsdag 12 januari aanst. om 5 ure des namiddags, ten Stadhuize le Aalst, Zittingzaal des Gemeenteraads. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Pastoor benoemd te Velsique, de E. H. Van Lancker. pastoor te Doel; te Doel, de E. H. De Sitter, onderpastoor te Dendermonde; te Eename, de E. H. Th. Hamerlynck. Is Professor benoemd in het College te Virion (Bisdom van Namen) de E. H. F. De Maeseneer, priester in het Semimarie. Is Surveillant benoemd in het St. Jo- sephgesticht te St. Nieolaes, M. Stan- daert, diaken in bet Seminarie. Allerhande nieuws. pfy3 Onze geëerde abonnenten van den buiten ontvangen heden onzen I*Iali Alma nu k. Botermarkt. - Heden zaterdag werden 876 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen 6149 kilogr. ongeveer Aalst. - Nieuw Hospitaal. Wij vernemen dat de provinciale medi- kale Commissie den keus van de Herls- hage lot hei oprichten van liet Hospitaal heeft goedgekeurd. Gezegde Commissie drukt verder den wenscb uit dat het grondplan en de voorloopige ontwerpen voor de bouwinger., zoohaast mogelijk zouden opgemaakt worden, rekening houdende van de onderrichtingen op T stuk bestaande. Katholieke Werkmans- kring. Wij herinneien onze geëer de lezers de Voordracht welke morgen Zondag om 5 1/2 ure 's avonds, zal gehouden worden, door den E. 11. Claeys, Pastoor van Sint-Niklaaskerk te te Gent en Lid der Koninklijke Vlaam- sche Academie, Ontwerp De Kerk en de Werkman. Wij lezen in het befaamd muziek blad L'Echo Musical. Het 3e Con certino voor klarinet in si bémol door M. L. F. Vanden Bogaerde, komt te koop gesteld te worden door M. Lafleur, mu ziekuitgever te Londen, welke ook de 1° en 2' Concertinos van den zelfden compo nist heelt uitgegeven. Deze Concertinos bestaan heden met begeleiding van piano orkest of harmonie. Under deze verschillige vormen, zullen de werken van den sympatliischeu Bel gischen Componist, weldra deeimaken bibliotheek van allen clarinetist erlangt toonzettingen van weerde Voor ieder dezer Concertinos kan met de solopartij verkrijgen (Ir. 1,23) de be geleiding van piano (fr. 1,25) de begelei ding van orkest (Ir. 4,50) en de be geleiding van harmonie (fr. 6,25). Te koop bij Lafleur te Londen, Mahillon en C° te Londen en te Brussel. ^Velle. In den nacht van Donderdag zijn twee trekk- eien gestolen bij den landbouwer Jan De Bolle, wonen de op den Dries, aan den steenweg naar Ninove Ue bewoners hebben niets ge hoord. De gestolene koeien hebben eene waarde van 650 4 700 franks. De dieven zijn onbekend. Later. Zware vermoedens wegen op een gewezen dienstknecht van De Bolle. Naar't schijnt zijn de koeien ontdekt geworden te Etterbeek, bij Brusstl, Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopera somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van hel Huis Firmin Micnot te Brussel waar wielpecrden vermaakt worden. 'I Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polijsten, nikleeren, niets ontbreekt er. Wij zijn gelukkig geruststellend nieuws te mogen aankondigen,aangaande stoomboot Akassa, met welken de eerw. heeren D'Hooge en Janssens, op 6 no vember laatst, naar den Congo vertrok ken zijn. Een telegram van den algemeenen gouverneur, over St-Paul de Loanda, verzonden, meldt dat de stoomboot, op 23 december, terug naar Europa is ver trokken. Om te kunnen terugkeeren moest de stoomboot, natuurlijk aangekomen zijn, zoodat wij thans de volstrekte zekerh id hebben dat onze geachte landgenooten op het punt hunner bestemming zijn aan geland en dat aan alle onrust daarover volkomen een einde mag gesteld worden. Deze onrust kwam hoofdzakelijk voort uit hel niet aankomen in België van eenen telegram, welken de eerw. heer Janssens aan jzijne achtbare moeder be loofd had te zenden, om zijne gelukkige aankomst te melden. Wat de Zusters van Liefde betreft, deze zijn den 3 de/.er te Accra voorbijge varen en nog slechts 6 ol 7 dagen varens soheidden baar van den Congo. Men mag dus met zekerheid veronder stellen dat zij zondag ten langste op hunne bestemming zullen aankomen. He lolelingen van 1889, welke bij de spoorwegcornpagnie zijn ingelijfd, eri tot einde februari in verlof waren, zijn tegen 9 januari opgeroepen om meê te helpen aan het vervoer der koepels voor bet lort van Schooien en het plaatsen der spoorwegriggels, over welke die koepels moeten vervoerd worden. Droevig ongeluk. Dinsdag is een droevig ongeluk gebeurd te Wetleren, te wijlen aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer. Een kind, 9 jaar oud, do kleine De- gaeve, alleen te huis zijnde, heeft eene flusch met vitriool genomen, die zich in de kas bevond, en die aan den mond gebracht. De kleine onvoorzichtige is verschrikkelijk verbrand. Er blijft weinig hoop op redding over. De influenza woedt nog altijd voort in de stad Gent. In het hospitaal, dal voor 400 zieken is gebouwd, worden tegenwoordig 500 personen verzorgd. Dijnsdag gingen er 3 herstelden weg, 30 zieken kwomen binnen. Het is te hopen dai de kwaal nu zal beginnen afnemen. Sequah. Veel volk bij den ver maarden wonderdoktoor donderdag avond kon men noch uit noch in den Va lentino le Gent Een rhumatismlijder uit de Stokers straat werd behandeld. Hij lijdt sedert jaren aan rhumatism, is 13 maanden in hel hospitaal geweestzijne vingers zijn krom en stijf, zijne teenen zijn over elkaar gegroeid en hij gaat met een stok- sken. Na de behandeling volgde hij Sequah in alle wendingen en draaiïugen zonder stok. Naar het schijnt is de behandeling nog al pijnlijk, zij bestaat hieiin dat men de lijders de beenen met Sequaholie in wrijft. Sequah zou moeten verklaard hebben dat hij de over elkaar gegroeide teenen niet recht kan brengen dat is te erg,doch de man ging toch en de wonderdoktoor werd geestdriftig toegejuicht. Of de genezenen van hunne kwaal zul len verlost blijven, dat is de kwestie. Zinneloos geworden. De vrouw van Bernardus DcBaets, van Destelber- gen, die tegenwoordig gevangen zit, onder verdenking zijn eigen huis te heb ben willen in brand steken, is, sedert haren man opgesloten zit, zinneloos ge worden. Men heeft haar dinsdag wegge voerd naar een krankzinnigenhuis. Het schijnt dal de arme vrouw met de slechte daad haars mans geheel onbekend was. In den nacht van zondag tot maan- zijn stoutmoedige kwaaddoeners rond 11 1/2 en 12 1/2 in de woning gedrongen ven den geuaamden Vyncke, bijgenaamd Desmedt, wonende dicht bij het dorp te Lendelede, in de straal leidende naar het kerkhof. De dieven zijn-binnengeraakt langs de voorvensters, en hebben den kofferfort gesiolen, wegende omtrent 300 kilos Zij gekromd. Men heeft den koffer maandag morgen, rond 7 1/2 ure, op het kerkhof teruggevonden. De gendarmen van iseghem waren onmiddellijk ter plaats, en door hunne ieverige opzoekingen zullen de verdachte kwaaddoeners weldra in handen van het gerecht zijn. In de blommolens van MM. Ver- cruysse le Harelbeke, had men maan dag avond een voer blomme geladen om 's anderdags in de vroegte te vertrekken Als den boever 's morgens in't sial kwam te wege om in ie spannen, was hij niet weinig verwonderd een der peerden ge heel gegareeld te vinden en nog aar diger keek hij,als hij bij den wagen kwam en zag dat er drie zakken blomme... weggesneeuwd waren. Die twee gevallen i'hoopo geleid, veronderstelt men dat er dieven met peerd en kar gekomen zijn en de blomme meêgedaan hebben.Door hel sneeu ende weder zullen zij moeite gehad hebben om meer op te laden, en naar 't stal ge gaan zijn om een peerd te... lcenen.Maar 't en was juist geen schaapke dat zij in zijn nachtrust gestoord hebben onze pur-sang zou nog allichte 'nen keer knap pen of een pootje geven,als hij met zijnen gewonen man niet te doen beeft, en dat zal de dieven ontmoedigd hebben. In alle geval de drie zakken blomme en zijn nog niet uitgekomen. Diefstal in het middenpostbureel. Een jongeling, bediende bij der, heer Van Lierop, deurwaarder, wonende in de Van de Weyerstraat, te Brussel, was woensdag namiddag door zijnen patroon naar het middenpostbureel Augustijnen tempel gezonden, om eene betaling te doen. Een heer welke zich aan liet winket 14 bevond, vroeg aan den bediende van den deurwaarder waar het bureel was waar de postzegels verkocht worden. Terwijl de bediende zich omkeerde om het hem te wijzen, was eene som van meer dan 130 franks welke hij had neer gelegd, verdwenen, waarschijnlijk geno men door eenen medeplichtige. De heer die inlichtingen gevraagd had, is aangehouden geworden, en medege- leid naar hel 3* bureel van politie. Een onderzoek is geopend om te weten of de beer ja dan neen plichtig is. Diefle met geweld. In den nacht van 5 toi 6 Januari is een buitengewone stoutmoedige diefstal gepleegd ten na - deele van den heer Borman, Vander- lindenstraat, te Schaarbeek, bij Brussel. Rond half een 's nachts hoorde zijn zoon in den gan? een licht gerucht. Hij verliet zijne slaapkamer, welke op het gelijk vloers gelegen is en wapende zich met een dikken stok met looden kop. Bij het openen der deur zag hij twee kerels uit de eetzaal komen. Zij droegen een groot pak. Verre van de vlucht te nemen, sprongen de dieven op den jon geling. Deze bracht een der dieven een hevigen slag toe met zijnen stok, doch de tweede had hem middelerwijl vastge grepen cn stootte hem met geweld in den openstaanden kelder. De heer Borman, zoon, bekwam geluk- kiglijk slechts lichte kneuzingen. Midde lerwijl openden de dieven de deur en vluchtten in allerijl weg. De heer Borman, vader, welke door het gerucht ontwaakte, kwam toege sneld. Hij begaf zich met zijnen zoon naar het kommissariaat der Collignonplaats en verwittigde de politie van het gebeurde. De waarde der gestolen voorwerpen beloopt tot meer dan 500 franks. In strijd met hetgeen de Réforme gemeld bad, is er hoegenaamd geene kwestie den brigadier der gendarmerie te vervolgen die den moordenaar van den politiekommissaris van Lessen heeft ge dood. Het gerucht was des te onwaarschijn lijker, daar het bewezen was dat de hou ding van den moordenaar erg aanvallend en dat liet leven der gendarmen ernstig bedreigd was. Overigens heeft het parket de verzeke ring gekregen dat de brigadier een ge achte ambtenaar zijnen plicht gedaan heeft. Hij verdient derhalve niets dan lof, De omstreken van Luik wordt ver ontrust door eene dievenbende, welke met ongehoorde stoutmoedigheid hare misdrijven pleegt. Iu de kleine gemeente Piofondevaux kwamen de dieven iu eene afgelegene woning en vroegen er twee duizend franks. Op het weigerend ant woord werden de bewoners met stoksla gen overladen en gebonden en vervolgens werd liet huis doorzocht. De bandieten slolen al wat er in huis, namelijk ver schillige voorwerpen van weerde en 17,000 franks in geld. De slachtoffers hebben slechts onbepaalde uitleggingen over de boosdoeners kunnen geven. Eer. brutale diefstal, vergezeld van moordpoging is in Hoei gepleegd. De dief iieeft de kassen opengebroken en al het geld geroofd, dat hij vinden kon. De vrouw des huizes, door het gerucht op merkzaam gemaakt, had eene lievige wor steling te doorstaan. De misdadiger heeft gepoogd haar te verwurgen. Haar toe stand is zoo erg dat zij nog bijna geene inlichtingen aan bet gerecht heeft kunnen geven. De wilde zwijnen nemen op on rustwekkende wijze toe in de bosschen r ------- —J lusiwchhenue wijte iub in ue oossciien afnro langs de vensters buiten der omstreken van Marche. Op nieuw- hnf «flKr'oPhi v®rvol8e"3 i°l °p het kerk- jaarsdag kwam er een dwars door de a» J' gekomen hebben zij siad gesneld. Vervolgd door de burgers iiniMn graven genomen, ijzeren ontvluchtte het dier, met door eenen nnüIf^H'hrÜt'n °m mel Kewe'd vijver te zwemmen. Men meldt dal *7, e en' in eene enkele klopjacht te Petithan zes 9» geschreven inet goesting en I Niettegenstaande hunne pogingen zijn dezer dieren geschoten werden, en te i nem toelatende zijne talenten I de dieven er niet in gelukt. De deur was itaiiinnuiiia h ma- to Hnan iraMan I oerder te doen gelden. nogians reeds geheel verwrongen en Baillonville vond men er eene kudde van een twintigtal bijeen.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2