Een en ander. Ilandelstractaat met Duitschland. Dit is eene tegenstrijdigheid wier uit leg slechts in de vraag van het belang der partij kan gevonden worden. Onze geuzen kunnen niets winnen bij hel uitbreiden van 't kiesrecht. Dit heeft de Flandrt libérale bestatigd daarin is zij het met de organen van M. Frère eens. Zij willen van geeue herziening in den grond en hoopen met de verdediging van het algemeen stemrecht de oplossing van de vraag onmogelijk te maken. Daarom katholieken krachtdadig en dapper gewerkt en dit stelsel der huisbe- woning die de rust en welvaart van het Vaderland verzekeren moet, doorgedre ven! Krlinlasten. Weet gij, le zers, hoeveel er in ons land, van 1850 lot 1887, aan krijusuitgave» van aller hande aard is t estbed geworden 7 De bagatel van 2 624,508,431 frank of, in 'l Vlaamsch, twee milliards, zeshonderd vier en twintig millioen, vijfhonderd en acht duizend, vier honderd een en dertig frank. Dat is geen klein beetje Als gij nu meent dat hei daarmeê zal uil zijn, dan zijl ge mis, lezers De be ruchte generaal brialmont schreef on langs den 4 oktober 1891 aan den minister van oorlog dal er, om de forten van Antwerpen voor de beschieting of hel bombardement onschadelijk te maken, eene uitgave van 54,542,000 frank (uier en vijftig millioen, drie honderd twee en veertig duizend frank) no ldzakelij* is in die som is degene niet begrepen, die tot het aankoopen van kanonnen dienen moei en 21,262.000 frank (een en twintig millioen, tuee honderd twee en xeslnj dui zend frank) bedraagt. Remedie togen cl© influ- eny.n. D* Turner beeft meer dan 2uu inlluenzalijders genezen met het wil- gebitier (Salicine) in groote dosis gno men. Hij schrijft bovendien voor, de zie ken overvloedig ie voeden mei vleesch- siwp, melk, eieren en 3/4 glas cham pagnewijn. Hucei <1© vaster. Succi.de italiaaiische vaster, moei weinig van de influenza weten, want hij verkeert nog altijd in de beste gezondheid. Gij weet dat hij nu eerie wedding heeft aangegaau om gedurende volle twee en vijftig dagen zich van eten te onthouden het vochtige wéér werkt wel min ol meer zijne onderneming tegen en doet hem, naar hij zegt, grooten dorst lijden. Vrijdag morgend was hij aan zijnen 21" vastendag geraakt en van de 1218 uren. die hij zonder eten moet doorbren gen, waren er reeds £09 verloopen. Hij is dus nog beneden de helit. Hij heeft nu reeds meer dan 23 pond van zijn gewicht verloren en dat is veel meer dan over twee jaar, bij zijnen 40 daagschen vasten, het geval was. Dat is het eenig bedenkelijke teeken in zijnen toestand. Alles wel ingezien vraagt men zich'af waartoe die dwaze weddenschappen die nen kunnen als men er aan de weten schap eenen dienst door bewees zou rneu 't nog kunnen aaunemen maar dit is hier het geval niet. De pijp der Itonin^In van Engeland. De pijp der koningin van Engeland gaat voor altoos uitgedoofd worden. Geene enkele pijp der wereld heelt ooit meer labak verdampt dan deze koninklijke pijp. Jaar in jaar uit verslond zij duizenden kilos tabak. Zoowel goede als slechte waar, alles werd er zonder onderscheid ingestopt en opgesmoord. Tot nadere inlichting voor onze lezers zullen wij zeggen dal deze beruchte pijp eene groote kachel was, waarin sinds onheugelijke tijden al den labak en de si garen verbrand werden welke het land binnengesmokkeld werden eu die door de tolbeambten werden aangeslagen. Voortaan zullen deze aangeslagen koopwaren verkocht worden en de op brengst ervan zal aan een liefdadig werk besteed worden. Ziedaar een goede maatregel. HANDEL EN NIJVERHEID. Handelsverdragen. In de parlemen ten «Ier in de zaak betrokken landen, wordt thans algemeen hel vraagpunt der handelsverdragen besproken. In het oostenrijksche Huis van afge- ve- rdigden begon dinsdag de beraadsla ging over de handelsverdragen. De verslaggever van de meerderheid bracht dank aan de mannen, die door volhardenden arbeid zulk een belangiijk werk tol stand h.-bben gebracht en stel de in het licht hoe het drievoudig ver bond door de tractaten versterkt wordt, waarna hij de aanneming van de over eenkomsten aanbeval. De verslaggever der minderheid sprak in denzelfden geest, doch wilde de trac taten aan de regeering teruggezonden hebben met eene wijziging in dat met Italië, aangezien de Dalmatiëre door de bepalingen op wijuen zwaar benadeeld zullen worden. De spreker verlangde dat Oostenrijk ie Rome aandringe op erken ning van het onaantastbaar recht van bezit op hel eiland Pelagosa. Verschillende sprekers voerden uog vóór en tegen de traciaien het woord. De Zwiisersche bondsraad beeft be sloten atle handelslraciater: af te wijzen voor welke geen verbetering in den tegen woordigen toestand gebracht wordt. Hij geeft aan wederkeerige toepassing van het algemeene lariet den voorkeur. M. Arago heeft in eeu onderhoud mei het hoofd van hel departement van koop handel gezegd dat België hot minimum tarief aanneemt met do clausule van de behandeling op den voet der meest begunstigde natie, maar Frankrijk ver leent aan België gunsten op ander ge bied. De Bondsraad zal het voorstel der Fransche regeering niet aannemen. Er wordt eeu algemeen petitionnement tegen elke concessie op touw gezel. Een brief van M. Woeste. Wij hebben in ons verslag over de Vergadering van den Landbouw, Han dels- en Nijverheidshond onder andere meegedeeld dat M. Adolf Van der Smis sen, lezing beeft gegeven van een brief hem door den heer Woeste toegezonden: Wij laten hier de vertaling van dezen brief volgen, waarop wij de bezondere aandacht inroepen Brussel, 11 Januari 91. Mijnheer, Gij noodigt mij bijna op 't laatste oogenblik uit tot eene vergadering welke dijnsdag te Aalst 2al gehouden worden. Ik betreur, zoo laat verwittigd zijnde, mij er niet te kunnen begeven. Ik ben de tegenstrever der artikels van het tractaat betrekkelijk de hop, de naaigarens, de gemaakte kleederen, enz. Ik denk ook dat men met de specifieke rechten eene proef zou kunnen maken. Maar het is noodig rijpelijk te overwe gen welke partij men verkiezen moei. Het is te wenschen dat men lol eene wijziging van In t tractaat konne geraken, doelt mijne inlichtingen laten mij toe u te zeggen dat /.ulke onderstelling niet Ie verwezenlijken is. Blijlt dus de keus over lusscheu de aanntmiug en de verwerping van liet tractaat. Ik weet dat gij persoonlijk aan de ver werping gunstig vijl, maar ik raad de nij.eraars van 't Arrondissement Aalst aan de kwestie langs alle zijden te be schouwen. De kwestie behoort legdij- kerlijde tot de politiek en den koophan del, zij gaat gansch T land aan; hel is hoogst gevaarlijk in zulke zaken onbe zonnen te handelen, en vele nijveraars die over het tractaat klagen, weigeren er de verwerping van aan te bevelen. De discussie blijft open, maar ik ver zoek de gevolgen der verwerping van het tractaat wel te willen uvei wegen eer men uitspraak doet. Bijvooi beeld, ik zie niet in 'l welk de verweipmg de zaak der hop kan dienen en zij zou aan andere be langen konneii schaden. In andere woorden, ik zal met erkente lijkheid alle inlichtingen aannemen. Doch ik hoop dat de nijveraars van het Arron dissement Aalst wel zullen willen prken- nen dat er eenen gezamenlijken toestand te aanschouwen valt en dat onze plicht is denzelven zonder vooringenomenheid, elkeen aanhoorende, le onderzoeken. Ik bid u deze regelen aan de Vergade ring van morgen voor te lezen eu de uit drukking mijner aangekleefde gevoelens te aanveerden. Ce. Woeste. Wij hebben de bewering van Dender- galm gelogenstraft als zou de heer minis ter Beernaert zich op onbesch. lie wijze uitgelaten hebben tegenover de heeren afgeveerdigden van den Handels- en Nijverheidshond, tot een onzer Volksver tegenwoordigers zeggende Leid die heeren naar buiten ze doen mij last aan. Dendergalm houdt mordicus slaan dat M. Beernaert die woorden heeft uitge sproken. Uit goede bron heeft men ons ten stel ligste bevestigd dal die woorden niet uit gesproken werden. Wij hadden dus 'trecht aan Dendergalm eene logenstraffing la geven. Wij hebben opnieuw inlichtingen ge nomen en uit beste bron verzekert men ons dat twee afgeveerdigden.de eene van Aalsi, de tweede van Nioove geloofd heb ben die woorden te hebben nooren uil- spreken tegen MM. Van Vreckem en De Sadeleer. Dus zij gelooven maar die woorden g boord te tn-bben. Nu de heer verslaggever over 't gehoor bij M. B'-ernaert eindigt zijn verslag met deze woorden l)e edetwisl was soms scherp, doch is altijd hoffelijk geweest. Bij 't verlaten van 't ministerie, zoo bevestigt ons een afgeveerdigde. heeft M. Beernaert ons bedankt en ons verzekerd dat hij zich gelukkig achte met ons die gedachtenwisselingei) gehad te hebben En M. Beernaert zou zich op onbe schofte wijze uitgelaten hebben tegeno ver de afgeveerdigden van 't arrondisse ment Aalst! Maar als M. Beernaert zich van die al- geveerdiging wilde ontmaken kon hij ze, onder T eene of 't andere voorwendsei.op eene fraaie manier wandelen zenden. Dendergalm spreekt altijd van aan den schandpaal te spijkeren, maar kijk eens goed, jongsken, of ge zelve reeds zooda nig niet dooispijkerd zijl dat er bijna geen plaatsken meer overblijft. Visch vangst. Verbod. De vischvangst ts.voor een nieuw tijd stip van één jaar, verboden, te rekenen van den 21 januari 1892, in de deeleu der niet bevaar- en niet vlotbare waterloopen der bosscheo, aan het boschbeheer on derworpen. Moniteur WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijke besluiten van 13 Ja nuari zijn de volgende rechterlijke benoe mingeu gedain De heer V. Van Santen, vrederechter te Geeraardsbergen, is vrederechter be noemd te Sl-Jans-Molenbeek, in vervan ging van den heer Bernaeris, ontslagge ver. De heer J. Velge, advokaat. bijgevoegd vrederechter van het eerste kanton Brus sel, is vrederechter benoemd te Gee raardsbergen. RECHTERLIJK KRONIJK. Vredegerecht van Aalst. Vrijdag lest verschenen 44 herbergiers der genuente Nieuwerkerken voor ons Vredegerecht wegens overtreding aan de wet op «le openbare dronkenschap en wel namelijk om dat geen exemplaar dezer wet in hunne bezonderste gelag kamer was aangeplakt. Allen werden veroordeeld tot eene boel van ééu frank en lol de onkosten. In de zelfde zitting verschenen 13 per sonen beschuldigd van landlooperij. Vijf beschuldigden zijn veroordeeld geworden volgens de nieuwe wet tot twee jaar opsluiting te Hoogstraeten Alle vijf waren oudveroordeelden. Acht heschuldigden werden vrijge sproken, doch uit latere inlichtingen bleek het dat zij nog ergere antecedenten hadden dan de vijf veroodeeldeu. liet schandaal van Ilam- me. De held \an tlamme, de mat leiilabrikaut die, beschuldigd v; n zede loos feiten aangehouden werd en tegen het mandaat van aanhouding in beroep ging, verscheen maandag voor het be roepshof van Gent. Het hof heeft eenvoudig bet mandaat bekrachtigd. Dagelijks worden nog verscheidene getuigen door den onderzoeksrechter on dervraagd. Dc beschuldirde wordt nu op gelijken voet als de andere gevangenen behan deld. STERFGEVALLEN. Dinsdag is te Schaarbeek overleden.de beer Peter Jozi-f Scherpenseel, letterkun dige, eere-lid der Koninklijke Vlaam- sche Akademie voor laai en letterkunde, en algevaardigde beheerder der Belgi sche Zuid-Alrikaansche Handelsmaat schappij. De heer Scherpenseel was gedurende lange jaren, een der meest in het oog springende en waardigste hooldmannen der Ylaamsche beweging te Brussel. Cardinaal Manning is overleden. Ziedaar eene lijding die door heel de wereld met leedwezen zal worden ver nomen, want met cardinaal Manning verdwijnt een der edelste figuren van on zen lijd, een man die boven alle gods dienstverschil en partijtwist stond en die door iedereen werd vereerd. Cardinaal Semeoni, prefect der Propa ganda, is donderdag morgend te Rome aan de gevolgen der influenza overleden. Giovanni Simeoni werd geboren den 22 juli 1817,te Paliano, Pauselijke-Staten, van eene zeer achtbare familie. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. L. Van Damme professor in het College te Eecloo is onderpastoor benoemd te Audenaerde. Hij wordt ver vangen door den Heer B. Van Hulle dia ken in 't Seminarie. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werdeu 978 klonten boter ter mérkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7830 kilogr. Bureel van Den Dender l>o<le. Te verkrijgen Mijne Waterkuur sinds 30 jaren luege pust en goed oevonden, geschreven tol genezing der ziekt- n en tot bet behoud d. r up'ondlieid, door Sebaaliaan Kneipp, prijs Ir. 3,50. Het zeilde werk ook te verkrijgen in de Fransche taal. Ma cure d'eau, prijs fr. 3.30. Aalst. Onze Statie. De belangrijkheid onzer Statie vermeerden van jaar tot jaar en dit levert liet klaar ste bewijs dal handel en nijverheid zich in onze stad meer en meer ontwikkelen en dat Aalst wel geen Begijnhof is gelijk Dendergalm het wil doen gelooven. De ontvangsten gedurende 't afgeloo- peue dienstjaar 1891, overtreffen deze van 't vorige jaar met fr. 47,755,23. De netto ontvangsten voor rekening van den Slaat beliepen voor 1891 tot fr.774 568,06 en dit is een der grootste jaarlijkscne ontvangsten die, sedert 1853, jaar der in richting onzer Statie, is bestatigd gewor den. In tegenwoordigheid van dien uitslag, dringt de verbetering onzer Statie zich op. Hopen wij dal de heer minister Vandenpeereboom, gezien dezen zoo gunstige» toestand, de volbrenging zijner beloften zal willen verbaasten. Immers geene Statie in gansch 't land levert, vooral des avonds, meer gevaar op dan de onze. Honderd zieken bevinden zich op 't oogenblik ter verpleging in ons burgerlijk hospitaal. Al de plaatsen zijn bezet. 't Is jaren geleden dat zulke toestand hier werd bestatigd. Nachtverblijf. Geduren de 'tjaar 1891, zijn 1478 behoeftingen in het nachtverblijf alhier ingericht door het Bureel van Weldadigheid opgenomen geworden. De nasimachien in 't bereik van alle beurzen. Het huis Finuin Mignot te Brussel biedt 3.200 uit muntende en splinternieuwenaainiachienenF/wsHotfe te koop die het nog hyheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank le maande. Het huis Firrain Mignot verkoopt ook de machienen Davis met loodrechte vervoering, en de niachiene- Domestic, Opel, en andere, met vervoering op baaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. Tengevolge der eenmaking van het uur op den meridiaan van Greenwich, moet het spoorwegbestuur eene alge meene herregeling van de spoorweguren maken. Het nieuwe stelsel zal op 1 april in voege komen. Te middernacht, van 31 meert op 1 april, zal op al de officieele uurwerken hel uui 17 minuten achteruit worden gesteld. Een aardige aprilviscli. Maar hij is officieel en wetenschappelijk] Er is spraak de politie te Brussel te wapenen met stokken in plaats van met sabels. In de tweede afdeeling zal er eene proefneming gedaan worden met stok ken, gelijk die waarmede de politieman nen van Londen gewapend zijn. De Ré- forme protesteert hiertegen. Het blad vreest dat de agenten te veel armen en beenen zullen in stukken slaan. He gepensioneerde luitenant-gene raal Jaeqmart, volksvertegenwoordiger is ernstig ziek. Brand in het ministerie van binnen- laudsche zaken te Brussel. Woensdag motgend, is in het ministerie van bin- nei-laniische zaken een hevige schouw- brand ontstaan waardoor bet vuur aan een deel van den zolder werd medege deeld en met bliksemsnelheid hel bureel van den minister aantastte. Deze, onmiddellijk toesnellend, heeft met zijnen bijzonderen sekretaris, den hier Maréchal en bet personeel van het hotel den brand gebluscbt. Wanneer twee stadspompen toesnel den was alle gevaar verdwenen. Twee dagen geleden dreigde een schouwbrand in liet ministerie van land bouw insgelijks eene groote uitbreiding te nemen. Naar het schijnt bieden de. ministeri ële gebouwen een bestendig brandge vaar aan, welke moet toegeschreven worden aan den slechten bouw der schouwen. Het sneeuwfeest van donderdag in het park gegeven, is buitengewoon wel gelukt geweest. De dooi heelt de sneeuw beelden niet doen smelten, en het geheel maakte 's avonds met de gekleurde ver lichting een tooverachtig effekt. De ten toonstelling der sneeuwbeelden begon donderdag. De burgemeester van Brussel heeft ook eene som van honderd franks uitgeloofd, om als premiën uitgedeeld te worden aan de Brusselsche straatjongens die de schoonste of koddigste sneeuw mannen maakten. Misschien wel het portret van meester Buis zeil Twee brave buitenmenschen kwa men bij eenen wisselaar te Brussel, om een brusselsch lot te verkoopen, daar de lijden zoo slecht waren en hun zoon,hun broodwinner, ïich voor het oogenblik in Frankrijk bevond. Hoe groot was hunne verwondering, toen de wisselaar hen bekend maakte, dat hun lot verleden jaar in juli, uitgekomen was met 25,000 fr. De vrouw viel in onmacht en de man weende van blijdschap toen de wisselaar hen met hun geluk bekend maakte en hun lotje tegen eeu pakske bankbilletten uitwisselde. Dramatische moordpoging. Woens dag rond 6 ure 's avonds heeft in eene estaminet der Muinkvest te BrusseJ, een dramatisch tooneel plaats gehad. Een twintigjarige jongeling zat bij het vuur. Schielijk trok hij eenen revolver uil zijnen zak en loste een schot in zijn hart. Men ijlde hem ter hulp. De ongeluk kige veiloor overvloedig veel bloed uit eene breede wonde.Hij is door de zorgen der politie naar het St Pietersgasthuis gebracnt. Zijn toestand wordt als wau- hopig aanzien. Is het eene misdaad De politie van Biussel heeft donderdag nacht eeu slecht geklvedeu persoon aangehouden, die eene goed ge* ulde portefeuille met bankbilletten bij zich dioeg. Hij had bloedsporen aan zijne handen Hij was vergezeld van een anderen persoon, die er tamelijk fatsoenlijk uil- zag en veel geld verteerde. Een herbergier maakte de politie op merkzaam en deze hield beide aan. In het poliliebureel verklaarden zij, te Antwerpen eene juffer van Rijsel ont moet te hebben, die hij eenen notaris een erfdeel had getrokken. Zij zouden met haar naar Brussel zijn gereisd en haar daar vermoord hebben om haar geld te ontnemen. Pompiers. Wie heeft er ooit pom piers /onder spuiten gezien Zulke rare vogels hebben wij bier te Laken. Over eeu paar dagen stond ik gansch nuchter op te kijléen toen ik zulk specimen! van 'nen pompier in gezelschap van 'nen gardevil tegenkwam. En opdat niemand zou onwetend zijn van het gewichtig ambt dat de man bekleedt, staat er op zijne blinkende leeren klak in groote let ters Pompier J Zie Lakenaars, als ge uwen vernuftigen maieur Bockstaei, die dal wonder van pompiers zonder spui ten heeft uitgedacht, uu geen standbeeld opricht, zijl ge toch maar ondankbare menschen Dat er nu bij ongeluk ergens eens eene oude schuur in brand vliegt, dan zult ge mij eens iets gaan beleven Maar toch.zonder gekken.Laeken heeft een corps de pompiers Saluezeu... uit de baan. Dood van ellende. Op een zolder- kamerke der Ravensteinstraat, te Gent, woonde sinds eenigen tijd een arme ouderling, Antoine Lomereeckx, geboor tig van Leuven, De eigenaar had sinds eenige dagen zijnen huurling nog niet gezien. Dinsdag ging hij aan de deur zijner kamer klop pen, doch ontving geen antwoord. Hij verwittigde de politie die de deur deed openen. Men vond deu grijsaard overleden. Een geneesheer stelde vast dat de dood moest toegeschreven worden aan ontbering. Moord te Ronsse. Men meldt uit Ronse dat twee personpn, verdacht van pliohtigheid aan den dubbelen moord, in december aldaar gepleegd, aangehouden en in de gevangenis van Audenaerde op gesloten zijn. Ziehier de omstandigheden, welke tot die aanhouding geleid hebben. Men weet dat de moordenaars na het plegen van de moord op de vrouw Van Loo en hare werkmeid, dn meubelen doorzochten en alles meênamen wat weerde had. Een enkel meubel, een secretaire was ongeopend en ondoorzocht gebleven. Het kon niet anders of deze omstan digheid moest in het oog springen, te meer omdat vrouw Van Loo de gewoonte niet had, hier weerden in ie bergen. De moordenaars moesten bekend zijn met de gewoonten van het slachtoffer De eerste aanwijzingen van de ver moedelijke plegers, waren gegeven door eenen inwoner van Audenaarde en zijne vrouw, die schoenen hadden gekocht bij eenen schoenmaker, tegenover het huis der misdaad. Deze lieden vertelden na melijk aan dezen schoenmaker, dat twee jongelieden van Ronsse 22 flesschen wijn betaald hadden in eene herberg van Audenaerde, voor de personen cie daar aanwezig waren. Een dier jongelingen vertelde aan al wie liet hooren wilde dat hij een groot erfdeel had getrokken van zijn vader en zijne moeder, die denzelfden dag gestor ven waren. Nu in deze laatste dagen stierven te Audenaarde bijna gelijktijdig een man en zijne dochter. De eerste liet geene for tuin na hij had nog twee zonen, waar van de een vroeger bediende was in liet huis der vermoordde weduwe Van Loo. De andere is zulks nog. Het verhaal van de twee hooger ge noemde personen bij deu schoenmaker, trof deze man en hij maakte er M. Aehille Van Loo, zoon der vermoorde mee bekend. Deze verwittigde aanstonds bet parket. De man van Audenaarde, aanzocht zijnde voor den rechter te herhalen wat hij den schoenmaker had gezegd, loo chende hij zooals veel buitenmenschen doen, wanneer zij met het gerecht in aan raking moeten Komen. lntusschen spande de politiecommis saris van Ronsse een onderzoek in, be trekkelijk den genaamde Aehille Ledru, een der broers in kwestie, degene welke gedurende twee jaren bij Van Loo, ge werkt had. Hij had gedurende de laatste drie we ken slechts Ir. 18,50 gewonnen en in zijn bezit vond men nieuwe kleeren, meube len enz., welke hij onlangs had gekocht- Evenwel vond men in zijne woning slechts fr. 8,50. Die Ledru was niet thuis, toen een onderzoek in zijne woning werd gedaan. Hij werd op straat aangehouden on gedu rende drie uren lang ondervraagd, doch losgelaten. Doch bijna onmiddellijk daarna werd dooreenen bewoner van Ronsse aan den dag gebracht dat hij Aehille Ledru den avond voor de misdaad had zien uitgaan, met eenen zwaren met ijzer beslagen slok. Dit wekte nieuwe vermoedens en de jongman werd opnieuw aangehouden. Het onderzoek ten laste van A. Ledru bracht niet veel aan dim dag, toen woens dag avond rond 5 ure een jongeling in den ijzerwinkel der familie Van Loo kwam, en vroeg om den zoon te spreken. Hij had hem zeer belangrijke zaken meé te deelen zegde hij. Daar men hem antwoordde dat M. Van Loo, zoon, niet te spreken was, drong hij er bij de juffer op aan, daar hij be weerde alles le welen en den moorde naar te kennen. Hij zou wel naar den politiecommissa ris gaan, zegde bij, maar hij durfde niet alleen gaan. Hij zou verlangen dal men hem vergezelde. Mej. Van Loo, die op dit oogenblik alleen in den winkel was, durfde niet in het achterhuis gaan, om iemand van de huisgenooien te roepen, uit vrees dat de man met zijn geheim haar zou ontsnap pen. Zij ondervroeg hem dus. Ia het degene, die vandaag te Aude* naarde geroepen is? vroeg zij, op Aehille Ledru zinspelend. De vreemdeling aarzelde en vroeg Is Jeróme hier ("Hij bedoelde den broeder van den verdachte, welke in het huis nog in dienst is), kan hij ons niet hooren Neen, antwoordde de juffer, de deur is toe. Welnu, 't is Aehille. Door die verklaring een pak van zijn hert voelende rollen, begon de jongeling te verbalen dat hij reeds lang Aehille Ledru verdacht en in 't oog hield. Deze had namelijk met zijn broeder nieuwe kleeren gekocbt.slaaprauten voor kinderen, enz. Hij had hem een briefke van 4 00 Ir. zien wisselen en aan eenea persoon 20 fr. zien geven, om van hem te bekomen dat hij eenen valschen eed deed. Die juffer, die gewichtige gezegden hoorende. begaf zich met den jongen zelf naar den commissaris. Onderweg ver telde de beschuldiger nog dat hij in de woning van Ledru, waar hij dikwijls kwam, een schoon splinternieuw briefje van 1000 fr., alsook zilveren en gouden geldstukken had gezien. Bij den commissaris verklaarde Bour geois (dit is de naam van den beschul diger) dat hij de goot kon aanwijzen, waarin Ledru den met ijzer beslagen stok had verborgen. Hij deed dit en men vond er inderdaad bel aaugeduidde voorwerp. (fndervraagd over de manier, waarop hij aan die inlichtingen gekomen was. zegde hij dat Ledru hem die zelf had toe vertrouwd, op zekeren keer toen zij te samen huiswaarts keerden. Nu werd de vrouw van Aehille Ledru ondervraagd. Deze verklaarde stellig dat haar man en Bourgeois de moordenaars waren. Dat had Bourgeois haar zelf ge zegd. Eene nieuwe huiszoeking werd gedaan en men vond bij Ledru nog 95 fr. Bourgeois bekende nu en gaf bij ver dere. ondervraging nog meer inlichtin gen, onder andere dat de meid hel eerst ouder de slagen der moordenaars bezwe ken is zij had. onder de oogen van hare meesteres meer dan 40 slagen met den ijzeren stok bekomen. Bourgeois, die nu ook aangehouden werd, en de vrouw Ledru verklaarden verder dat Jeróme,de broeder, welke nog in dienst der Van Loo's is, niet aan de misdaad had deel genomen. Aehille is slechts 21 jaar oud. Hij wordt door iedereen aanzien als een ruwe kerel, die tot alle misdaden in staat is. Hij was te Ronsse altijd omringd van eene groep jonge kerels welke men de vechlersmaalschappij noemde. De weduwe Van Loo had nooit veel vertrouwen in hem gehad, en zegde dat hij voor eenige centiemen eene moord zou doen. Daarenboven was hij eenen erbar- raelijken werkman. Die aanhoudingen hebben de geheele gemeente overhoop gezet. Iu geen enkel werkhuis werd donderdag gearbeid en de straten waren vol volk, zoo dat het niet mogelijk was, de aangehoudenen van de statie le brengen om hen naar Aude naarde over te voeren. Ongetwijfeld zou de bevolking hen gelynchd hebben. Brand. Woensdag morgend, om 7 1/2 ure, zijn te Zele-Bosch, de aan elk ander palende woningen van Victor Oosterlinck, landbouwer en Ch. Van Assel, vlaskoopman, door het vuur ver nield. Al wat zich in de twee huizen be vond is Je prooi der vlammen geworden. De oorzaak is ongekend. Alles is verze kerd. Een Erfdeel. In den Kerstnacht werd er gedurende Kerstmis, te Duffel, 350 fr. gestolen, ten nodeele eener ren tenierster. Een persoon uit de buurt werd ver dacht, doch men zegde niets. Hij meende dat de zaak geene gevolgen zou hebben, wachtte tot nu over eenige dagen en ging toen naar Antwerpen om de bankbriefkens om te zetten. Hij kwam met een stuk in den kraag naar huis, verteerde nog goed, betaalde zijne achterstallige huishuur maar, werd onaangenaam verrast door do vraag van den vrederechter, die wilde weten, hoe hij aan al dat geld kwam. Hij had het geërfd van eene duitsche tante, die hij niet kende, zegde hij. De vrederechter ongeloovig van aard, heeft den man in verzekerde bewaring gezet, tot hij het adres dier tante kan op geven. Op de kaai te Lier, lag een schip geankerd de bewoners, burgers der stad zijnde, hadden het vaartuig verlaten om naar hunne woning te gaan. Dat moet een eenzame wandelaar bemerkt hebben en daar de gelegenheid den dief maakt, liet hij de kans niet voorbij gaan ons de waarheid van het spreekwoord met de daad te bewijzen. Vlug lijk eene kat was, hij op 't schip, brak de deurkens open en zonder veel kompliraenten nam hij geld en uurwerk en wipvloog uit het schip in de armen van de politie, 'tls spijtig dat het op 't laatste nog moest tegenslagen. Het schijnt dat er in Lier eene bende bestaat die nog al liefhebber is van uurwerken. Dubbele moord te Jambes. Men verhaalt thans de moord op de barreel- wachister eu haren man op eene gansch andere wijze dan vroeger. Het schijnt dat de moordenaar eenen aanslag op de vrouw heeft willen plegen, dat hij haar naar den kelder voerda, van waar zij haren echtgenoot ter hulp riep.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2