SOCIALIST. HOE De Invloed van liet Huisgezin op den Mensch. Een en ander. LANDBOUW. door het slijk gelrokken wordtwaariu de eeuwigheid, de troost, de hoop van zijn leven als een uitvindsel wordt ver worpen. En die christen, die katholiek, geeft de eer aan die geschriften van ze te le zen, en van ze te ondersteunen door zijne beurs. Welnu, dat is meer dan laag, dal is eene schande, eene onbegrijpelijke schan de. Men heeft ten tweede, de zedelooze ge schriften. Zij zijn gemaakt voor hel zwakste dee1 van den menscb. Zij spreken tot zijn be dorven hart, tot zijne driften. Ik heb er gehoord die zeidenDie lezingen doen mij geen kwaad, ik ben er aan gewoon. Sus was ook gewoon, naar het voor beeld der zwijnen, te kruipen in het slijk. Maakte die gewoonte hem minder vuil Zoo ook met de zedelooze lezingen. De gewoonte verontschuldigt nie mand. En zoo iemand zegt het doet mij niets meer, het is een teeken dat hij reeds diep bedorven is. Het is aan de bron dor geschrevene zedeloosheid dal de meeste derongeluk- kigen den dood hunner ziel gedronken hebben. Goddelooze, zedelooze geschriften en tooneelspelen, zij bederven, zij ont- eeren, zij verdoemen den mensch. Ik leze op den plakalmanak van Vooruit de volgende reken Een voor allen, allen voor een door samenbezit, samenwerken van elk naar zijn krachten en uitdeeling der maat schappelijke voortbrengselen aan elk naar zijn behoeften. Ziedaar ons einddoel. Ei toch hoe schoon niet waar lezer allen voor een en ieder krijgen naar zijne behoeften Luilekkerland, een echt paradijs voor do luirikken die veel verteeren, eten en drinken kunnen en weinig werken Dat is gewonnen maar zou dit wel waar zijn Ik heb zoo ook een werk van eenen Duitschen socialist gelezen, eenen die men in een socialistenbladje zelf den grooten paus noemt, die in zijnen baard om de eenvoudigheid zijner toejuichers en handklappers lacht, en heb daarin wat anders gevonden. Daarin was het niet aan ieder volgens zijne behoeften maar aan ieder volgens zijne verdien sten. leder krijgt, zegt Augustus Bebel wat hij de maatschappij geeft, niet min of niet meer. Dus wie niet werkt, krijgt ook geen eten. Bij de duitschers krijgt men wat men verdient en geen duit meer.... Dat is zoo aangenaam niet. Hoe daar nu uit wijs geworden Goldt het slechts een vraag van inrich ting van tweeden rang, ik zou zeggen 't is de moeite niet weerd dat te bespre ken.Maar 't is hier toch het geval niet; er is hier sprake van een grondbeginsel vol gens hetwelk de uitdeeling der vruchten van den arbeid gaat plaats hebben. Hoe zal Bebel de verdiensten bepalen daar alle werken dezelfde krachtinspa- ning niet vergen, daar alle werken op denzelfden voet niet staan Zou men niet een woordje uitleg mo gen vragen aan Dender galm,fan bondge noot der socialisten,die over eenigen tijd hun manifest als het zijne overnam. Die moet toch wel wat de geheimen der in richting kennen. Welnu, Dendergalm, leg ons eens wat de tegenstrijdigheden uwer trouwe vrien den en boodgenooten uit De invloed van het huisgezin is zeer groot op iederen mensch. In zijne jeugd ontvangt hij gewoonlijk de richting, wel ke hij geheel zijn leven zal volgen. De geest van het kind is als liet ware nog door duisternis omgeven, zijn hert is nog zacht en week, liet is nog ontvan kelijk voor allo indrukken, als weeke was,waarin men eiken vorm kan afdruk ken zijn wil is nog een blinde, onbe stemde kracht, zonder scherp geteekende neigingen en zonder bepaalde richting die moet de mensch eerst nog ver krijgen. Het zijn nu de ouders en de andere leden des huisgezins, die de eerste licht stralen, de eerste waarheden in den geest van het kind moeten brengen, die zijn hert de eerste indrukken geven, de eerste wenschen en begeerten in zijn wil opwekken en die door woord eu voorbeeld ten goede ol ten kwade den. De ouders en de familieleden zijn het, op deze wijze het meest op den •nsch werken, op een tijd, als zijn aleg en zijn neigingen het meest ge hikt zijn tot ontwikkeling, op een tijd iarin de grond moet gelegd worden ar geheel zijne latere toekomst. Daaruit laat zich licht verklaren, dat mensch gewoonlijk van het huisgezin, ar hij opgroeit, de richting voor ge- ucel lijn leven ontvangt. Of hij later deugdzaam, of slecht, of zijn leven en doen laier voor velen ten zegen of ten vloek, tot heil of ten ver- derve zal zijn, dat hangt meestal en voor een groot gedeelte van het huisgezin af, waarin hij de jaren zijner jeugd doorbrengt. Menige misdadiger, die nu, na een slecht leven, achter slot en grendel, in eene sombere gevangenis, een treurig leven voortsleept, heeft dit aan het leven in het ouderlijk huis te wijten. Het voorbeeld van een goddeloozen vader, of de dwaasheid en de plichtverge- lenheid eener lichtzinnige moeder heeft hem in den kerker gebracht. Hij had een deugdzaam christen, een voortreffelijk man kunnen worden, maar de grondstel lingen, het voorbeeld en het geheele leven in het ouderlijk huis hebben hem allengs tot een bedorven en diep gezon ken mensch gemaakt. Wij hebben zeker wel eens den naam van den H. Vencentius Paulo gehoord hij stierf den 27 December 1660. Wel zelden heeft een man zooveel goeds ver richt, zooveel tranen gedroogd, zooveel leed en smert verzacht als deze eenvou dige Priester. Wie is nu hoofdzakelijk de oorzaak geweest, dat de H. Vincenlius zich zulk eene gronte volmaaktheid eigen maakte en zulke ouitengewone bermherligheid beoefende Waar heeft hij die heeilijke levensinrichting gekregen? In het huisgezin zijner ouders. In dit huis leidde men een zeer christe lijk familieleven, daar heerschte gods vrucht, vrede en liefde. Daar stond een vader aan het hoofd, die zijn heilig ge loof boven alles lief had. Daar werkte eene moeder die een engel van bermher- ligheid en goedheid was eu met blijd schap van het weinige wat zij bezat den armen en noodlijdenden naar vermogen mededeelde. Daar werd de grond gelegd voor de deugd en de zegenrijke werk zaamheid van den H. Vincentius. Wat zou er wel uit hem geworden zijn, als het huisgezin, waarin bij zijue eerste levensjaren doorbracht, geheel anders ware geweest Misschien een slecht man, die zijn zeiven en anderen in het tijdelijk en eeuwig verderf had gestort. Bij de gedeeltelijke Kamerkiezing, die te Antwerpen komt plaats te grijpen in vervanging van den db-pbetreurden M. Jacobs, is M. Max Bausart, de kandi daat van de kaïholieke partij, uitver koren. Te zulk er gelegenheid is het niet te ver wonderen dat de levensbeschrijving der kandidaten worde afgeschetst in de dag bladen die in hunne waardeering zich op het standpunt hunner partij plautsen.Zoo is M. Bausart, volgens de Antwerpsche meêwerker van Vooruit, een katho lieke socialist. Dendergalm heelt ook dit aan zijne lezers willen bekend maken, zonder ie denken wat ezelarij hij neèrschreef. Die twee woorden katholieke socialist als men die woorden in de echtheid hun ner beteekenis nagaat, zijn volstrekt on- vereetngbaar. Zij staan tegen elkander als water en vuur. Wat is een socialist Wat is een katholiek Een socialist is aanklever der leêrstel- sels die Bebel in de volgende reken uit drukt Men moet trachten eenen maatschap- pelijken toestand te vestigen, in welken alle .ie werkmiddelen eigendom der maat schappij zijn, en die maatschappij moet voor allen, zonder onderscheid van ge slacht volle gelijkheid erkennen. (De Vrouw.) In den Socialisten Staat zegt een oud Oostenrijkschen minister All>ert Schalfle zijn alle werk middelen de eigendom van den Staal, bijgevolg alle grond en land, alle fabrieken, machienen en werktuigen, alle vervoermiddelen en waarschijnlijk alle gebouwen. Dus geene privaateigendom Alles be hoort den Slaat. De katholieke integendeel, spreekt da gelijks de veroordeeling zulker leêrstel- seis uit als hij de tien geboden opzegt: gij zult van uwen gebuur de vrouw niet be- geeren, noch zijn huis, noch zijn land, noch zijne meid, noch zijnen os of ezel, noch iets van al wat hem toebehoort. Dus de katholieke is partijganger van het privaateigendomsrecht dat het na- tuurlijkrecht zoowel als de goddelijke wet toestaat. Zijn beiden vereenigbaar onder huis houdkundig oogpunt Onder godsdienstig oogpunt zijn zij het evenmin. Wij bekennen ootmoedig zeg" Vooruil, in een nummer der maand Juli. God niet te kennen. Wij zijn materialis ten, 't is zeggen wij loochenen het be staan van God, en zien en kennen niets dan de stoffelijke wereld met zijne genoe gens. Bebel in vollen Reichstag sprak klaar en net op 31 december 1681 het volgende grondstelsel uit Op politiek grondge bied streven wij naar de republiek, op huishoudend gebied tot het socialismus en op hetgeen men hedendaags het gods dienstig gebied noemt, tot de God verloochening. En dit zou samengaan met de vaste overtuiging der katholieken! Het hoofu der Antwerpsche socialisten heeft dus eene ellendige dwaasheid uit gekraamd en met hem ook de conse quente Dendergalm. Zulke tegenstrijdig heid kan slechts in geuzen- en socialisten- bollen huizen. Wij vragen een kursus ofte leergang van logika voor onze geuzen en gezellen. Evenredige vertegen woordiging. Er wordt gezegd dat de groote meerderheid der Rechterzij van den Senaat zich gunstig heeft ver klaard in hare laatste vergadering aan het beginsel van de vertegenwoordiging der minderheden. Het aangenomen stelsel zou dat zijn van den heer Dhondt, gewijzigd door den heer Beernaert. Eerst politiek l Dat hel lawaai over hel algemeen stemrecht door de liberalen, slechts een kiesmiddel is en geenszins een doel of een grondbe ginsel, blijkt uit het verzet tegen een be sluit van den Vlaamschen Liberalen Landdag te Gent, waarin voorkwam dat men voor de kandidaten moest stemmen, gunstig aan 't algemeeu stemrecht, 't is eender aan welke pat tij zij behooren. Die laatste woorden zijn moeten uit gekrabd worden. De Liberalen mogen niet stemmen gelijk zij willen, Zij moe ten voor eenen libeiaal stemmen, al is deze dan ook tegen het Algemeen stem recht Ee socialisten zijn schoon geleverd mei zulke boudgeuooten... Vlaamsch heelal Klul> der barrevoeters. he l'hiver rigoureui, craignez t'dpre (roidure, zong de Musset. En de dich ter had gelijk. Boerhaeve reeds had twee eeuwen te voren gezegd Houdt uwe voeten warm. Vult matig, enz... De voelen warm houden des winters is een middel om gezond te blijven. Maar hoe tiet aan boord gelegd That is the question. Nu dat middel is gevonden door pas toor Kneipp en toegepast in den pas ge stichten Klub der Barrevoeters, te Leu ven. Verleden zondag namiddag deed hij zijn eerste uitstapje op den grooten steenweg buiten de Thiensche poort. Honderden kindersen groote menschen waren te been om die wondere mannen te zien, die met opzesloofde broek bloot- voets den sneeuw doorliepen. Trioml der homéopathie Die eerste proeve van blootvoeterij is opperbest gelukt. Eere aan den voorzit ter van den Klub Ons Leven.) Tegen de mikroben. In het Album der Nutuur, zesde aflevering van 1890, vindt men een opstel, getee- keud D. L., en overgenomen uit het Fransche tijdschrift La Nature, (4 Jan. 1890 pag. 79). In dal artikel wordt mede gedeeld. dal de heer Tassinaxi bij een bacteorologisch onderzoek, proeven had genomen niet den rook van sigaren en sigaretten. Er werd bestatigd dat de rook van sigaren de ontwikkeling der microben vertraagt en zelfs die van de bacillen der cholera en lyphus-koorts doet stilstaan. De rook van sigaretten verwekte slechts eene geringe vertra ging. De richtgever in La Nature brengt dit in verband met de reeds door eenige Amerikaansche geneesheeren uitgespro ken bewering, dat personen, die rookten voor de gele koorts behoed bleven. Het ware zeker niet onbelangrijk na te gaan, of het rooken ook invloed heeft op de bacillen der influenza: Vliepfmachïen. In het ge bouw voor sciioone kunsten op het Champ de Mars te Parijs, is eene nieuwe vliegmachien tentoongesteld, die door den heer Delprai, be.stuurier van de hoogeschool voor luchtvaart, is uitge dacht. Het is een soort van lucht-rijwiel De rijder brengt door middel van trap pers een dubbele schroef in beweging, die boven hem geplaatst is en het toestel naar boven werki. Op de gewenschte hoogte gekomen, wordt eene tweede schroef in beweging gebracht, die ter zijde is geplaatst, en door t en waaier vormig roer hoopt de heer Delprat ook de richting te kunnen aangeven. Schadelijke appelen. Onlangs is het gerucht verspreid, dal de menigte gedroogde appelen, die uit Ame rika naar Engeland worden verscheept, scnadelijk voor de gezondheid zouden zijn, daar zij arseniktioudend waren. De opsteller van de Horticultural Times, die liet eerst op dit gevaar wees, verklaart hel op de volgende gronden Er is in Amerika eene plantenluis, die op appel- en pereboomen leeft. De vruch- tenkweeker bespuit daarom zijne hoo rnen met eene oplossing van arsenik, waardoor de insekten gedood worden. De opsteller van bovengenoemd vak blad beweert, dat de besproeiing plaats heeft, wanneer de vrucht reeds gezet is in dat geval moet zij gevaar opleve ren voor de gezondheid. Amerikaansch vlas. Men schrijft uit Kortrijk dat een belangrijke tak onzer nijverheid door de Amerikanen bedreigd wordt. Het is niet alleen de bill Mac Kiniey meer, er is te Chicago eene maat schappij gesticht met een kapitaal van 3 millioen dollars, om het vlas dat in de Vereenigde-Staten gekweekt wordt, te bewerken. Tot heden toe werd het vlas grooten- deels uit Rusland, Holland, Ierland en België verzonden. De natuurlijke aard van den grond dezer landen is goed vooi dit gewas de nieuwe maatschappij gaat, om doeltrtflend te kunnen handelen, be voegde mannen in haren dienst nemen. Het is dus nogmaals een belangrijke markt van onzen Europeaanschen handel die ons in 't kort gaat ontsnappen. HANDEL EN NIJVERHEID. Handelsverdragen. De voorloopige overeenkomst tusschen België eu Fran krijk bestaat daarin, dat beiden elkaar zullen behandelen op den voet van de meest begunstigde natie. Art. 1 van het door de Belgische regee ring aangeboden ontwerp heeft betrek king op de voorloopige wederzijdsche behandeling, en zal worden toegepast op Frankrijk, waarschijnlijk ook op Rumenië en Portugal. De Spaansche regeering biedt voor eenige maanden de oude tarieven aan, indien België gunstiger behandeling toe kent, Art. 2 machtigt de regeering compen satierechten te heffen op goederen, die in landen van herkomst eene uitvoerpre- mie genieten. RECHTERLIJK KRONIJK. Oneerlijke bankbediende. Sedert eeni ge dagen reeds houdt het assisenhof van Braband zich met de zaak Lambin bezig. Die Lambin was bediende in dezelfde Bar.que de Belgique, welke over een tien tal jareu door de diefstallen van 'i Kiut en Lolo zoo veel gerucht maakte. Die bank werd nu in 1880 op nieuwe grondslagen heringericht. Het oude kapi taal van 100,000 aandeelen aan 600 fr. werd op 30,000 aandeelen derzelfde weerde verminderd. De dragers der oude aandeelen moes ten in verwisseling derzelve nieuwe stukken ontvangen, teu bedrage van 30 t. b. De verwisseling begon op het einde van 1880, en voor dit werk was een bijzonderen dienst ingericht, met Lambin aan het hoofd. Negen jaren later, dit is in 1890, be merkte de boekhouder der Bank dat er nog een aantal acties om te zetten waren, terwijl het getal der acties die in de boeken nog niet waren doorgeschrabt, niet overeenkwam met het getal der uit te wisselen acties. Een onderzoekjwerd gedaan en Lambin voor vervalsching en ontvreemding in beschuldiging gesteld. De debatten welke reeds vier dagen duren zullen niei eindigen voor heden zaterdag avond. Lambin blijlt voortdurend slaande hou den, dat er hem geene enkele vervalschiug ten laste kau gelegd worden. Men zal zich herinneren dat het socia listisch boeltje te Meenen onlangs in rep en roer kwam door een scherreweg in delroode kas gepleegd. Eenige van de kopstukken haalden het geld af, dat op de spaarkas in de post stond, en gingen ermede op zwier te Kortrijk. De zaak kwam echter spoedig uit en proces-verbaal werd tegen de plichtigen opgemaakt voor diefstal en scliriftverval- sching. Maandag verschenen kerels voor de rechtbank van Kortrijk. Zij werden ver oordeeld als volgt Joseph Russaert, 3 maanden 15 dagen gevangenis en 26 Ir. boete voor schriftvervalscbing en verheeling Becquart en Ducastel beiden 15 dagen en 26 fr. voor verheeling Vanhof en Van den Berghe, beiden 1 maand en 26 fr. voor diefstal. Gezien hunne goede voorgaanden, werd hun de wet op de voorwaardelijke veroordeeling toegepast. Zonderling vonnis. De jury van Henegauw heeft een verdict uitgebracht, dat om zijne zonderlingheid verdiend aangeteekend te worden. Er was spraak van eene moordpoging, gepleegd door zekeren Dieudonné Cou vreur op zijne vrouw, eene misdaad wel ke hij bekende. De jury had drie vragen te beantwoor den 1. Was Couvreur plichtig aan moord poging 2. Is die misdaad gepleegd met voor bedachtheid 3. Was hij door het slachtoffer uitge daagd De beraadslaging duurde een half uur. Het antwoord was met gelijkheid van stemmen neen op de eerste en ja op de tweede vraag. Dit wil zeggen dat de beschuldigde de misdaad, waartoe hij door zijne vrouw was aangehitst en welke hij zelf bekende niet bedreven had. Hel hof moest dus den beschuldigde vrijspreken. Waartoe de jury al dient. Volkskamer. M. Max Bau sart de nieuw gekozene van Antwerpen heeft den grondwet 'dijken eed in Vlaam sctie taal afgelegd. Hel wetsvoorstel tot doel hebbende de. inkomrechten ad valo rem door specifieke te vervangeu voor wat de garens en geweefsels aangaat, werd ontwikkeld door M. De Smet- De Naeyer. Dijnsdag zal de beraadslaging over de in aanmerkingneming plaats grijpen. Verder werd de beraadslaging over de begrooting van inwendige en openbaar onderwijs voortgezet, M, Co- laert kondigde aan dat hij en zijne vrien den het inzicht hebben een wetsontwerp neêr te leggen betrekkelijk de toelagen te verleenen aan de vrije aanneembare scholen. Men zal het voorstel Woeste of het deze van M. Thonissen aannemen, namelijk het engelsoh stelsel 't welk de toelagen verleent volgens 't getal leerlin gen. M. Woeste kondigde aan dat hij ter ge legenheid der beraadslaging over de be grooting van landbouw eene vermeerde ring van toelage zal voorstellen voor de beesten die door de commissie van keu ring uithoofde van tuberculosis veroor deeld worden om afgemaakt te worden. M. Bara heeft weêr eens wat woor- dengekraamd over de vrije katholieke scholen, doch M. Woeste bleef hem het antwoord niet schuldig. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werden 870 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6963 kilogr. Bureel vanDen Dender bode. Te verkrijgen Mijne Waterkuur sinds 30 jaren toege past en goed bevonden, geschreven tot genezing der ziekten en lot het behoud der gewondheid, door Sebastiaan kneipp, prijs lr. 3,50. Hel zelfde werk ook te verkrijgen in de Fransche taal. Ma cure d'eau, prijs fr. 3.50. i%al8t. De dieven die oen tiental dagen geleden twee looden en een zinken pompen bij middel van overklimming en braak stolen, op St-Job, ter ledig staande hofstede, eigendom der heeren Vander Smissen, nijveraars, Keizerlijke Plaats, en laatst bewoond geweest door Leopold Mergan, zijn thans door de Politie ont dekt. De dieven hebben de looden pom pen in eenen ijzeren pot gesmolten en de zinken pomp aan stukken geslagen en dan alles verkocht aan den heer Germain Levionnois, koopman in vodden en pa pier, Vrijheidstraat. Er was 73 kilogr. lood. Aalgt-Sehaarbeek.- In den nacht van donderdag tot vr ijdag zijn die ven binnen gedrongen in de schuur van den heer Joseph De Boeck wonende Ouden Schaapstal, Gentsehensteen- weg en hebben er ongeveer 2 zakken on langs gedorschen graan gestolen. De dieven hebben eene plank uit de schuurpoort gebroken. Deze schuur is gestaan rechtover de woon van M. De Boeck, langs de overzijde van den steen weg. De dieven hadden dus bijna de ver zekering van in hun weik niet gestoord te worden. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar liet vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Huis Fuimin Mignot te Brussel waar wielpeerdcn vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van ineenzetting, voor het polijsten, nikleeren, niets ontbreekt er. Heden zaterdag verjaring van den dood van prins Boudewijn, werd in de kerk van St-Jacob op Caudenberg, te Brussel, eene plechtige mis tot zijne na gedachtenis gecelebreerd. Men zal zich herinneren dat de brusselsche franskiljons den advocaat M. Mauritz Josson van de stage-tabel schrabden, omdat hij weigerde in het fransch zich tot het bureel der kostelooze raadpleging te wenden. Wij vernemen dat M. Josson bij het beroepshof van Gent als advokaat aangenomen is.Gansch deze zaak werd door den gentschen tuchtraad in het vlaatnsch afgehandeld. Ernstig ongeluk. Woensdag na middag, rond 4 ure. is een droevig on geluk gebeurd in de Barastraat, te Curegem. Werklieden waren bezig met zware arduinsteenen van eenen wagen te laden. De steenen gleden op eene stevige pou- trel brak en de steen op den grond viel, gansch den voet van den werkman ver pletterende. Een andere werkman werd insgelijks erg gekwetst. Na alle twee verzorgd te zijn in eene naburige apotheek, heeft men de ge kwetsten per rijtuig naar hunne woning gebracht. De toestand van den werkman die zij nen voet verpletterd werd, is zeer ern stig. Men vreest dat men het verminkte lichaamsdeel zal moeten alzetten. Een knaap van een tiental jaren, wonende in de Deloourstraat, te Si-Gilles (bij Brussel) is aan de square der Halle poort van van uitputting nedergevallen. Door de Politie opgenomen, werd hij onmiddelijk bij eenen apotheker gedra gen, die er in gelukte hem tot het leven terug te roepen. De knaap die door 2ijne ouders ge dwongen werd te bedelen, had nog twee sneden brood in hand, die hij niet had durven opeten, omdat hij niets andeis mede te drageu had naar huis. Dubbele'misdaad te Ronsse. Men heeft gemeld dat Bourgeois iVictor) in vrijheid is gesteld,en dat de vrouw Ledru aangehouden was. Dit was niet geheel nauwkeurig. De vrouw Ledru heeft thans een ander verhaal van de misdaad opgedischt. Zij zegt nu dat haar man niet mede den moord pleegde, doch enkel op wacht stond buiten de deur. De dubbele moord zou gedurende dien tijd gepleegd zijn door Victor Bourgeois en zijn broer René. Het is ook deze laat ste, die aangehouden werd, juist terwijl hij aan eene begrafenis deel nam. Daar hij echter bewijzen kon, in den nacht der misdaad op zijn werk, in het gazgesticht aanwezig te zijn geweest, heeft liet parket hem in vrijheid gesteld. Stoutmoedige dieven zijn zondag nacht in de pastorij van Cuerne gebro ken. Na de buitenvensters der keuken geopend te hebben, hebben zij eene ruit uitgesneden, en met den arm er door te steken, is het hun gelukt de venster te openen. Gelukkig waren de kostelijke keukengerieven 's avonds boven gedra gen. Alles is door hun onderzocht ge worden. Zij hebben slechts eenige mond- behoelten, zooals vleesch en eenen welgevulden bolerpot meêgenomen.Twee aarden potten, van geringen inhoud, hebben zij aan de haag achtergelaten. Eene beurs met slechte munten is ook verdwenen. Wat zullen zij in hun haar scharten en zich bedrogen vinden bij 't verdeelen van zulke schatten Niets is gehoord geweest. Vier ongekende mannen zijn om 9 1/2 ure's avonds,langs do Kortrijkschekassei, ontmoet geweest, door eenen Cuernaar, die in eene her berg gekomen, zijn slecht vermoeden wegens gemelde personen, aan de aan wezige bekend miek. Akelige dood. Een bedelaar Leclercq genaamd, van Carr.ières, was in de gemeente Villerspol met den avond aangekomen en vroeg te mogen vernach ten in het nachtverblijf. Doch, dit nacht verblijf, voorloopig slechts voorzien van een bed zonder stroo noch deksel, is aan de zorgen van den veldwachter toever trouwd deze sloot er den armen werk man in op. Nauwelijks daar gekomen, werd de ongelukkige door de koude overvallen, riep om hulp en wilde wegvluchten. Hij brak eene ruit, hopende aldus het tralie werk te kunnen wegtrekken en ging vruchteloos voort met om hulp te roe pen. Eindelijk uitgeput van lijden en doode- lijk door de koude overvallen, ging hij voort met snikken en zuchten, die rond vijf ure gehoord werden door voorbij gangers doch toen de wachter volgens gewoonte de deur kwam openen, vond hij nog slechts een lijk. Een kalf-hond. Te Memburg heeft een koe een kalf ter wereld ge bracht die onder veel opzichten allerbest aan eenen doghond gelijkt. De kop is ge heel en al gelijkend aan dit van eenen dog. De onderlip is breed en gevleeschd, zij steekt over de bovenlip en bedekt deze bijna geheel en al. De ooren, het voorhoofd en de neus gelijken ten zeerste aan die van eenen dog. Het lijf is klein en zeer kortde pooien zijn kort en gespierd als deze van eenen hond, hetgeen aan tiet dier een zeer zonderlingen gang geeft. Dit kalf blaft ook evenals een hond. FKANkKIJK Eene furie. Te Puleaux, bij Parijs, had zaterdag der verledene week, een drama plaats. Zekere dame Carré, wonende in de rue des Sablons, was sedert eenigen tijd erg gebeten op de poortieresse ftlad. Pierron. Zaterdag ontstond er een hevige twist tusschen de twee vrouwen. Wacht, oude hekshuilde vrouw Carré, 'k zal u hebben Zij greep eene ijzeren lat en bracht er de ongelukkige poortieresse verscheidene erge slagen meê toe, zoodat haar pols en haar kjnnebakken gebroken en een barer oogen uitgeslagen was. Het slacht'ffer geraakte uit de handen dier furie. Zij vluchtte in de loge waar zij ineenzakte, roepende Pierre, mijn zoon, ik ga sterven. Die heks heetl mij vermoord Pierre, een sterke kerel van 30 jaren, greep een geweer en vervolgde vrouw Carié, die nog den tijd had hare deur te sluiten. Met een slag van den kolf verbrij zelde Pierre de deur, legde aan en schoot: Het schot miste. Alvoren? hij tijd had te herladen, had Mad.-Carré de vlucht genomen. Wanho pend haar te krijgen liep de zoon der poortieresse naar den commissaris. Het was tijd dat bij kwam. want hij kon vrouw Carré aanhouden, op 't oogenhlik dat deze, terug bij de poortieresse geko men. zich gereed maakte haar slachtoffer, waarmeê zij zich alleen bevond, te doo- den. De toestand van Mad. Pierron is zeer erg. Uit Cambrai wordt een feit gemeld dat verdient medegedeeld te worden. Een soldaat, Bourgeois genaamd, ge boortig van Forestière, werd tijdens den oorlog van. 1870 krijgsgevangen gemaakt; golraeht hebbende te vluchten, werd hij veroordeeld om in eene Duitsche sterkte gevangen gezet te worden. Hij heeft aldaar 21 jaar doorgebracht, want het is slechts dezer dagen dat men uem de toelating heeft gegeven, terug te keeren naar Frankrijk. Sinds zijne opsluiting kon hij aan zijne familie, die hem dood waande, niet de minste tijding zenden. Te Chateau-Thierry gekomen, dacht de onde krijgsgevangene dat hij voorzich tig zou handelen met zijnen vader over zijne terugkomst voor 11 bereiden. Deze had over het vermogen van den verloren en doodgewaanden zoon beschikt ten voordeele van een ander zijner kinderen.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2