Een en ander. Fransche Tolrechten. Het Concert van den Meiboom Eene breede tusschenkomst van den Staat, otn de onderlinge verzekeringen aan te moedigen, valt in den wensch onzer landbouwers, wensch waarvan onze gekozenen, zooals men nel, de verwezenlijking ter harte nemen. Vlamnsclie znnk.M. Core- mans, do moedige leider der Vlaamsche Partij in de Volkskamer, heelt het voor nemen uitgedrukt de herziening voor te stellen van hel art. -23 der Grondwet, betreffende het gebruik der talen. Deze verklaring werd weêr eens door devlaamschbater met spotternij bejegend. Nogthans niets is rechlveerdiger dan dat het art. 23 herzien worde, 't welk bet vrij gebruik der talen toelaat en tot hiertoe ten voordeelt' der verfranschte ambtenaars, magistraten, enz. werd uit gelegd,bij zooverre dat een vreemde taal de officieele en bestuurlijke taal is en die de Vlamingen niet verstaan. Wij willen aannemen dat bet aan elkeen moet vrij staan in zijne betrekkingen en huiselijke» kring de taal te spreken die men verlangt, maar in bestuurlijke en rechterlijke zaken moet hei in Vlaanderen Vlaamsch wezen, zoo niet doet men ons, Vlamingen, onrecht en behandelt men ons als een overwonnen volk. Tegen tie lantllooperij. De beer Minister van Justicie heefi aan de gemeentebesturen eenen omzendbrief gezonden, met nieuwe inlichtingen nopens eene krachtdadigere beteugeling der vreemde laodloopars. Tegenwoordiglijk is het slechts een buitengewoon geval als vreemdelingen, op het leit van landlooperij betrapt, voor den rechter gebracht worden men houdt zich doorgaans tevreden met hen naar de grenzen te brengen waar zij, te gelijkertijd als de gendarmen, in ons land wederkeeren. Voortaan zullen do vreemde landloo- pers voor hel tribunaal van politie ver schijnen en zal bel departement van jus ticie hun onmiddellijk vervoer naar de grenzen niet meer eischen, tenzij voor degenen die ter beschikking van het gouvernement gesteld zijn. De veroordeelde landloupers tot op sluiting in een bedelaarsgestichi zullen hunne straf moeten kwijten vooraleer zij uit het land gezel worden. Men zal hen misschien alzoo de goesting benemen bier terug te komen. Superstitie. De geuzen in hunne gazetten spotten zooveel zij kun nen met de superstitieder geloovigen. Gelooven wat Christus veropenbaard heelt, en wat zijne Heilig" Kerk houdt te rr' ven -lat is volgens her ■u-ttc&oadeci beUftJUH*» tïi ty töó 1 ci geloof bij - ..uijgetool geloof. Dal is nalunrlijk. Zij belijden zwart, waar wij belijden wit. Wij gehoorzamen aan God en zijne Kerk, zij aan Satan en zijne logie. Daarom verwondert het ons ook ten minste niet, deze bijgelnovige aankondi ging in een hunner liberale gazetjes aan te treffen Verhuisd naar N# 80. Mad. H...., de slapende dame, opvolgster van Mad. N...., welke de lotgevallen van Napoleon lil en van al zijne hovelingen heeft voorspeld, geeft gelaatkundige voorstellingen over hel menscbelijk leven, zoowel het verleden*, het legen- woordige cn ook de toekomst en is tevens handlijnkundig Dagelijks te spreken van 10. ure 's morgens tot 9 ure 's avonds. Let wel op hel adres. Mad. II... 1e verdiep, vrijen ingang, tevens voor- zien van wachtsalo» uilsluitend be- schikt voor dames. - Aan God cn zijn gebod ziet ge, daar mogen de menschen niet aan gelooveD. dat is superstitie, maar wel aan sla pende proletessen gelijk Madame H...., opvolgster van Madame N.... Dat is «secundum» hel liberaal geloof. Men schrijf uil Kortrijk De uitwerk sels der Fransche tolwet op het vee doen zich reeds gevoelen op de markt ten nadeele der Belgische kweekers. .Maan dag waren veel beesten op de markt,maar velen werden onverkocht terug geleid de afslag was te groot. Een landbouwer, onder andere, stelde eene koei van 18 maanden, minstens 300 franken weerd, aan 210 te koop en er werd hem 160 fr. geboden. De verbittering der Fransche grensbevolking groeit aan, want de werkersklas van het Noorddepartement mcer door die verhoogde rechten dan de invoerders. i'iiae vlsHchera. Onze lisschers, bijzonderlijk zij die dicht Fransche grens wonen, zooals an Adinkerke, Oostduinkerke.enz., n zwaar beproetd door het larief- um welke sinds Dijnsdag in Fran- •1 voege is gebracht. Al deze onge- •n hadden de gewoonte hunne aren bijzonderlijk in Franki ijk verkoopen. Fiankrijk is zoo goed als ge sloten voor de voortbrengselen onzer nationale vischvangsL Het is eene ware ramp voor deze brave werkers die hunne sloepen zullen moeten verkoopen aan Franschen en in dienst treden van deze laatsten. Te Robaais en Tourcoing worden te genwoordig talrijke nieuwe fabrieken van allen aard gebouwen, sedert de bescher mende toltarieven werden ingevoerd. Men meldt dat men meer dan dertig nieu we nijverheidsgestichten noemen kan Het zijn meestal Belgische huizen die aldaar de nieuwe fabrieken openen en derwijze uit ons land een groot deel der nijverheid, verplaatsen. Natuurlijke dat vele Belgische werklie den dientengevolge ook naar Frankrijk zullen uitwijken. Allen cl© doos in. Dezer dagen werd in Frankrijk de secreiaris van een redactiehureel, een persoon die niet de minste verantwoordelijkheid dragen kan, veroordeeld wegens het in- lasschen van een artikel. Men verslaat in Frankrijk de vrijheid van drukpers als zeer aardig cn Alben Milaud geeft daarover in den Figaro eene geestige charge. DE PORTIER. Hé, menheer waar gaat ge naar toe DE HEER. Ik ben abonnent van liet blad en ik kom een reclaam doen. Ik ga naar bet redactiebureel. DE PORTIER. Ge zult er niemand vin den, menheer. Al de redacteurs zitten in de gevangenis. DE HEER. Wat DE PORTIER. Ja, voor verboden schriften. DE HEER. Och, dat is de pen die wat los staat, 'k Zal algauw bij deu bestuur der gaan. DE PORTIER. Die zit ook vast, men heer. DE HEER. Wat!! DE PORTIER. Ja, 't is hij die de redacteurs aanstelt, en de kopij ont vangt. DE HEER. Ah, dan zal ik spreken met den secretaris. DE PORTIER. De secretaris die is ook gevangen. DE HEER. Wat DE PORTIER. Wel ja, 'lis hij die de copij heeft gebracht bij de letterzetters. DE HEER. Alles wel ingezien, zou ik mij wel kunnen wenden tot den metteur en pages. DE PORTIER. Menheer, die hebben ze ook al gepakt. DE HEER Wat t i'1 'ii I Ml Allen aangehouden. Zij ..ci artikel gezet.de booswichten DE HEER. En de clicheur T DE PORTIER. Vast die heeft het geclicheerd. DE HEER. Maar de drukker DE PORTIER. In 't kol hij heeft de pers geleverd. In 't kol de papierfabri kant, die het papier verkocht voor 100,0(10 exemplaren In 't kot de inkt- fabrikant, zonder wiens inkt er niet zou gedrukt zijn geweest DE HEER. Eene draagster dan, als 'tu belieft. DE PORTIER.Allemaal vast, menheer! 'UZijn zij die het bla 1 brachten en het artikel hebben verspreid. DE HEER. Maar gij dan misschien DE PORTIER, ik, mijnheer ik ben mijne koffers aan het inpakken. Ze kun nen mij alle oogenblikken komen aan houden alt meéphebtige. Ik beu bet die het artikel liet de deur binnenkomen en het de deur liet uilgaan als het gedrukt was. DE HEER. Maar ik, ongelukkige, die het artikel gelezen heb... DE PORTIER.- Vlucht menheer,vlucht I want de lezers zijn de voornaamste meê- plichtigen Voorlioeltlen. Eene aller strengste wel zal in de Duitsche Kamers gestemd zijn tegen de zedenkwelsers. Degene die de openbare onzedelijkheid bevorderen, kiijgen 6 maanden tot 2 jaar gevang en eene groote boete. Getrouwde mannen die dat stieltje uitoefenen krijgen van 1 tot 3 jaar dwang arbeid. Voor vuile,zedelooze boeken en schrif ten, die ze bewerkt, uitgeeft en zelfs die ze verkoopt of ronddraagt, krijgt voor 't minste wat gevang- Kwaaddoeners van ambacht, cn gas ten die woest en wild te werke gegaan hebben, vechters met messen, vrouwen- beleedigers, versteende landloopers, onverbeterlijke dronkaards ea volk dat zuiveruit eene schadelijke zottigheid uit steekt om in 't gevang binnen te gera ken al die treffelijke lieden, zullen nu anders behandeld zijn in 'i gevang. Niets anders dan eene barie plank voor bed en vier dagen ter week water en brood één dag water alleen en twee dagen de gewone kost der gevangenen '1 Is wel besteed 1 liet wneechen van glacé-hand schoenen met uaphte heelt reeds menig ongeval en zelfs ongelukken veroorzaakt. Ziellier, volgens La Question, een onge vaarlijk middel, welk wij onze lezeressen aanbevelen die lure handschoenen wil len wasschen. Het bestaat uit Melk f.000 gram Carbonaat van souda 5 Daarmede moet men de handschoenen lichtjes wrijven. Olwel neemt men de volgende pap, die te Parijs algemeen schijnt gekend te zijn Zeep in poeder 250 gram Ammoniak 10 Javellewater 163 Regenwater 133 Men neemt er een weinig van op een flanellen doek en wrijft over de hand schoen lol ze zuiver is. liet olectrisch licht en de plantengroei. Een blad van Barcelona meldt dat men aldaar een zonderling feil heeft opgemerkt dat de geleerden die zich bezighouden mei den invloed te bestuderen van m t «-lectrisch licht op de planten, voorzeker groot be lang zal inboezemen. Volgens voornoemd blad, schijnt bet, dat er op de boomen welke langs de kaden slaan en welke op dit oogenblik slechts eenige droge bladeren dragen, ook groene bladeren beginnen te wassen, langs den kant die door het electrisch licht, dat tot de openbare verlichting ge bruikt wordt, beschenen is. Deze blade ren zijn zoo frisch en zoo jeugdig als wa ren zij in volle meimaand gegroeid. RECHTERLIJK KRONIJK. Vlaamsch voor den Krijgsraad. Hel hooger militaire bof bad donderdag in be roep te oordeele» in de zaak, welke ten gevolge van een vlaamsch incident niet kon voortgezet worden. Men herinnert zich het fair. De krijgsraad van Antwerpen weigerde de debatten in het Vlaamsch te laten houden. Het hof heeft, na eene lange beraad- slagiug, do beslissing van den krijgsraad bekrachtigd. De zaak zal voor het verbrekingshof komen. M. Pirenne liberaal gemeenteraadsheer te Verviers verschijnt den 27 dezer voor de rechtbank, voor beleediging van een katholiek lid, tijdens eene zitting van den raad. Een - onzijdige onderwijzer. De rechtbank van Charleroi heeft een on derwijzer te Jumet, tot driejaren gevan genis en vijfjaren bewaking der politie veroordeeld, voor zedelooze feiten. De zaak had zulke hudding ge maakt, da*, de gendarme!ie buitengewone PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is Pastoor benoemd te Schendelbeke, de E. H. K. D'H'indt, Bestuurder eer Broeders te Looz (Luik). Is Onder Pastoor benoemd bij O. L.V. kerk te St. Nicolaas, de F. R. P. Van de Keere, surveillant te Geeraardsbergen. Is Bestuurder benoemd van het Hospi taal te St. Amandsberg, de E. H. H. Van Bevereo. was vrij wat over zijnen tijdmaar, moesten wij dezen kppr lang wachten, m. n heeft ons, gelijk het vulk zegt, eené op een brood gegeven. Onder de optredenden, veel oude ken nissen M. Karei Rods van Gent, die zijne zware en gewichtige taak van har- m-Miiumspeler altijd even bescheiden en even onberispelijk volvoert M. Emiel Schecrlinckx, wiens bekend meesterschap Ov.r de piano bijzonder heeft uitgesche nen bij de Fragments de la sonate cn ut van W'eber, één der puiknummers van het programma de heeren Julius Goe- thals, Rochus l)e Gheest en Emiel Limpens, drij liefhebbers, ja Maar boe menigen zanger van bedrijf zouden die liefhebbers, met hunne heerlijke stemmen, met hunne oprechte en warme vertolking, niet doen blozen M. Godenne ook was door ons geen onbekende. Wij hadden hem reeds vroe ger gehoord, maar zoo weinig Slechts genoeg om te begeeren dat hij welhaast zou wederkomen. Dat hij het gevoel bezit zonder hetwelk geen muzikant eu vooral geen violoncellist beslaat, zal niemand betwisten die hem Chopin's Nocturne mocht hooren spelen. Maar volgens onze meening is hel vooral in de schitterende, dartele, fijne stukken dat hij zegeviert dan zingt, of beter, dan babbelt en talen zijn snaartuig toch zoo bevallig dan schijnt het als of lach, lust en leven bij zijnen boogtrok opsprankeleri. Getuigen daarvan liet Moment musical en de Dansedes Elfes waarrmê M. Godenne zijn aanhoorderschap voor goed heeft veroverd. Iemand die wij insgelijks met genoegen zullen zien wederkeeren is de bevallige Jufvrouw Milcumps.. Hare stem is wel luidend.enkel en uitermate beldervloeiend Het uitbrengen geschiedt zonder moeite, als van zelfsmen zou zeggen (niet waar mejufvrouwen)Dat kan ik ook De zangster zegt eenvoudig wal ze te zeggen heelt, en, in den beginne doel die matig beid eeuigziiiS aan koelheid gelooven. Maar die indruk is weldra geweken men voelt zich ingenomen door dat smaakvolle zinwenden (phrase) door die richtingen en levens buigzamen stijl,door het innige der voordrachtja, op '1 einde van Gounod's Ave Maria dien Mejulvrouw Milcamps goedjonsug herhaalde, zagen wij in meer dan ééue oog een traan van aandoening opwellen. Tot slot^ bracht de Koormaatschappij ons de Scène maritime van Riga ten gehoore degelijke en juiste uitvoering van een opperbest geschreven stuk. Hei publiek was talrijk, uitgelezen, voldaan en... koud, veel vrouwvolk, en dus weinig toejuichingen want het schijnt aangenomen dal eene vrouw of jonkvrouw die door het minste handge klap zou betoonen dat ze 't verschil ge voelt tusschen goed muziek eri ander, voor eeuwig zou onteerd wezen. Zijn die dames dan waarlijk zoo gansch ongevoe lig Onder ons gezeid, we gelooven er niets van. Wat er ook van zij, ons Aalstersch Stadsvolk is de Heeren inrichters van bel liefdadig en kunstig feest van Dijns dag jt. hertelijk dankbaar en wel inzonderheid den Heere Bestuurder V.De Gheest, onder wiens voorzichtige en krachtdadige leiding de Koormaalschappij Ste Cecilia nog menigen lauwer moge oogsten. Bond der Katholieke Bekwaam- heidskiezers van Aalst. 3' SEKTIE. Prijsschieting op den Bak, ter herberg Het Misverstand, Achterstraat, om 8 1/2 ure 's avonds. Namens het Bestuur der Sektie De Sekretaris, De Voorzitter. L. DE CL1PPELE. P. DE CLIPPELE. Koninklijk referendum. Le Patriote van heden zaterdag deelt raeé dal Z. M. de Koning op 't oogenblik de leden der Kamers bewerkt om hen tot eeu gunstig stemming voor het referendum te overhalen. M. De Lardsheere, Voorzitter der Kamer is hem hierin behulpzaam welke laat hoo ren dat M. Beernaen de cabinetskwesiie /.al stellen en dit verbittert de Rechter zijde. Men bestatigt dat er op de banken der Rechterzijde een ernstig gedachten- stroom ten voordeele eener kieshervor- ming door vermindering van den kies- cijns. Allerhande nieuws. Botermarkt.Heden zaterdag werden 966 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7730 kilogr. Bureel van Den Dender- bode. Te verkrijgen Mijne 'Waterkuur sinds 30 jaren toege past en goed bevonden, geschreven tot genezing der ziekten en lot bet behoud der ge/ondbeid, door Sebastiaan Kueipp« prijs lr. 5,30. liet zeilde werk ook te verkrijgen in de Fransche taal. Ma cure d'eau, prijs fr. 3,30. Aalst. Voordracht. Naar wij vernemen zal de Eerw. Pater Van Trictit op 18 Februari aanst., in't Collegie der EE. PP. Jesuïten, eene Voordracht houden ten voordeele der armen ondersteund door het Genootschap van den H. Vincentius Paulo. - De naaimachien in 't bereik van alle beurzen. Het huis Firinin Alignot tc Brussel biedt 3.200 uit- mutende en splinternieuwe naainiachiencn£//(u>//<wz- |3 koop die het n>ig hjjheeft, te beginnen van honderd frank, betaalbaar met vijf frank (e maande. Het huis Flrmin Mignot verkoopt ook de machiennn Davis met loodrechte vervoering, en de machienen Domestic, Opel, en a-idere, met vervoering op haaks- kens, betaalbaar met tien frank te maande. Vrijdag d. v. w., rond 6 ure 's avonds, werd er in de nabijheid der Scheldebrug te Dendermonde eene daad van moed en zelfsopolftering volbracht, des te loffelijker, daar de pleger een grijsaards is van 67 jaar, de loods Louis Komhals. Maar het redden steekt den man als 'l ware in 't bloed, want reeds tweemaal is hij voor zijn edel gedrag officieel beloond geweest. Ziehier de zaak Het driejarig meisje van schipper Ellegeert dat spelend over den gangboord van vaders schip liep, viel eensklaps in den vloed, tusschen de schepen in. Het gevaar was dus zeer groot, en de kleine zou er'lieven bij verloren hebben,indien Bomlials zich niet onmiddellijk in de Schelde had geworpen. Na veel moeite gelukte bet hem do drenkelinge terug aan dek te brengen. Die onverschrokken daad van wege eenen man van 67 jaar, verdient stelling eene schoonebeloouing. Brand op den Kleinen Dok te Gent. Donderdag uamiddag, rond 4 ure is op deu Kleinen Dok, in de woning van Leonie De Rycke, bij het werkgesticlit Suppens brand ontstaan. Vrouw De Rycke was afwezig. De geburen die op het gelijkvloers vlammen bemerkten, verwittigden de werklieden van het huis Matihys en De Vriendt die daar in de nabijheid werkten, Deze slempten de deur in, en ofschoon geheel bedweld door den rook, gelukten zij er in, bij middel van ladders, de drie kinderen die op bet eerste verdiep waren le redden. De earabiniers te Brussel hebben gisteren gesmuld aan soep, waar rallen in gekookt waren. Deze dieren waren buiten weel van den kok in den marmiet gesukkeld. De soldaten verklaarden, nog nooit zulke lekkere soep le hebben ge- gelen. Zangwedstrijd. Ter gelegenheid van haar 25jarig bestaan en van het 23jarig jubelfeest van haren stichter- bestuurder, M. Ed. Bauwens.zal de zang maatschappij Orphion van Brussel, eenen grooten wedstrijd van samenhang uil- schrijven voor het land en den vreemde. Deze zangwedstrijd zal in Juli plaats hebben tijdens de nationale feesten, en zal drie afdeelingen bevallen, benevens eene van uitmuntendheid en van eer, alsook eene voor muzieklezsn op zicht. Diploma's medalies en aanzienlijke geldprijzen zullen te winnen zijn. De socialisten hadden besloten uieeiingen voor de lotelingen te beleggen te Brussel en in de voorsteden. Te Molenbeek waren er twee aangekondigd, een voor Dijnsdag en de tweede voor Woensdag, telkens om 8 ure 's mor gens. Dijnsdag waren in het lokaal der mee ling aanwezig de voorzitter der verga dering, een enkel loteling, een politiie- officier en twee agenten... om de orde te bandhaven. Bij gebrek aan toehoorders heeft de voorzitter de meeting ge heven. De meeting van Woensdag was nog belangrijker er is niemand naar omge zien, noch voorzitter, noch toehoorders. En nochtans zullen de socialisten ver kondigen dat zij overal zulken grooten vooruitgang maken Mevr. de hertogin van Arenberg heeft naar den burgemeester 1000 frank gezonden voor de pensioenkas der pom piers. Een oude jongman, die onlangs gestorven is, heeft zijne erfgenamen eene goede grap gespeeld. Hij onterfde ze allen en plakte zijn testament achter eene schilderij, waar nooit iemand de hand mocht aansteken om die le verplaatsen, ol zelfs maar af te stoffen. Het feil zal naar allen schijn aanleiding geven tot een proces. Eeu man van het vak moet bet testament van den muur losmaken, om de wettigheid ervan te onderzoeken. Geheimzinnige zaak. Men /al zich herinneren dat onlangs eeu meisje uil Brussel 's morgens in een hotel te Thie- nen dood gevonden werd in haar bed, na den vorigen avond deel genomen te hebben aan een feest. De geneesheeren hadden verklaard, dat zij gestorven was aan de gevolgen eener slechte spijsver- teering. De zaak schsen reeds in den vergetel- hoek geraakt, toen de politie vernam dat een persoon, eenige dagen vóór den dood van het meisje, eene verzekering op haar leven had aangegaan. Hel parket van Leuven heeft nu een nieuw onderzoek ingesteld en dezer dagen werd het lijk opgegraven. De ingewanden zul en aan een scheikundig onderzoek onderworpen worden. De persoon, die de verzekering heeft aangegaan, is aangehouden. De eerw. heer pastor, van Marcke, Donderdag nacht gerucht boorende, loste vier schoten en ging beneden zien wat er gebeurde. De deur stond open. De eerw. geestelijke begon ie bellen en de dieven namen de vlucht. De geburen kwamen toegesneld en men vond een bijltje dat de kwaaddoeners achtergela ten hadden en waarmede zij de kommode hadden opengebroken. Etui foulard met een stuk vleesch dat zij genomen hadden uit den kelder, vond men een honderdtal meters huiten de woning, alsook eenige wijn- en cham- pagneflesschen. De dieven hebben wat stukken van 2 en 3 centiemen in de kommode gevonden en meegenomen. Ronse. Ledru en Bourgois blijven in het gevang staande houden dat zij aan de misdaad niet hebben medegeholpen. Bourgeois bekent echter dat hij kennis had van de misdaad en reeds 's ander daags al de bijzonderheden kende, het geen in strijd is met zijne eerste verkla ringen. Door de vragen in het nauw gebracht, bekent Ledru heden met Bourgeois bij de w.duweVan Loo te zijn binnengegaan en de gaten geboord te hebben. Meer deed hij echter niet hij is niet boven gegaan en heeft de slachtoffers niet getroffen. Ledru is erg aangedaan en beeft over al zijne leden, telkens men hem de por tretten der heide slachtoffers toonthij verwijdert er zich zoo ver mogelijk van en smeekt dat men ze wegneme. Bourgeois weent veel. Het gerucht heeft geloopen dat zij zich van hooger laten vergaan er is daar niéts van beiden stellen het wel. Ledru en Bourgeois zullen waarschijn lijk in de maand Maart voor de assisen van Gent verschijnen. —Het onderzoek ten laste van het meisje Depretere en L. Declercq van Kortrijk duurt voort, Declercq was -en ieverige lezer van Vooruit. Ook paste hij de socialistische denkbeelden toe want hij verliet zijne vrouw en kinderen om te gaan leven met Sidonie Depretere. De schoonvader van Declercq is zinneloos geworden en heeft gepoogd zich te zelf moorden. Het onderzoek der zaak Sequah wordt ieverig voortgezet. Talrijke perso nen, die zich van deSequah-olie bediend hebben, worden door tusschenkomst der politie van(de verschillende wijken onder vraagd. De echte naam van Sequah, die le Gent de knijpkuur toepast, is Benjamin Blakeley. Doktor Corviiain, zijn assistent, en de apotheker Clarembaut, werden door M. de onderzoeksrechter Steyaert insgelijks ondervraagd. De wetsdoklors hebben in hun verslag vastgesteld dat Sequah een behendig knijper is. Wat de olie betreft, zij zou in het toepassen der knijpkuur geene andere rol spelen dan welke olie ook, zoo ten minste melden de gentsche bladen. Een Succi over... 60 jaar. Verle den Maandag meldde men dat de gekende Succi in Londen 43 dagen zonder eten was gebleven doch op hevel van zijnen geneesheer heeft hij eenig voedsel moe ten nemen. Welnu, ziehier wal de Vlaamsche gazetten meêdeelden den 18 Mei 183? Te Deerlijk (West-Vlaenderen), op den Pladyshoek. is tegenwoordig eenen jongeling, oud 29 jaeren, welken sedert -4Ö dagen geen voedsel genomen iieeh zyiien drank is niet anders als klaer koud pompwater medecynen heeft hy nooyi genomen alle acht dagen wordt hy gemeynlyk bloed gelaeten hy staet altyd te 9 ueron 's morgens op en gaet ten 7 ueren slaepen, zonder hulp van iemand. Zoodai men ziet dal er niets nieuws onder de zon is en dat de jongen van Deerlijk nog wel als model zou kunnen dienen als meester Succi Arme sukkelaar. In september 1889, kwam oen Hongaar, Michaëli Kukowska, te Antwerpen aan, om van hier naar Amerika te vertrekken. Hij werd echter door eene beroerte ge troffen eu moest naar het St-Elisabeth- gastliuis gebracht worden. Maar niemand kende de taal van den ongelukkige, en men kon hem dus geene inlichtingen vragen. Maar eindelijk vond men een Poolschen priester, aan wien hij zich kon doen verstaan. Hij vertelde dat hij in Horigarië rouw en kinderen had en gaf andere in ichtingen, die tot onderhandelingen met de regeering van zijn land konden leiden. Ton gevolge dier onderhandelingen heeft de man,die nu wel genezen is,maar eene lamheid heeft behouden, dijnsdag het gasthuis verlaten, om naar Hongarië te vertrekken. Twee personen vergezelden hem, om hem tot Aken te begeleiden,van waar hij door anderen verder tot Sztropka, zijne verblijfplaats, zal gebracht worden. Noodlottige reis. De Akassa, don derdag uil Congo in de haven van Ant werpen aangekomen, heeft eene door en door noodlottige reis gehad. Bij zijn vertrek naar Europa strandde het schip op eene zandbank in de rivier, en wel zoo erg dat bet onmogelijk was, vlot te komen. Het vaartuig zakte zes voet diep in bet zand. Men begon het nu te lichten; door de koopwaren in prauwen over te laden. De vaten palmolie werden in de rivier ge worpen en door de negers zwemmende naar den oever gebracht. Eiudelijk daagde er hulp op. De stoom boot Benin, van dezelfde lijn, spande alle pogingen in om de Akassa vlot te bren gen, wal echter slechts gelukte nadat er er een tiental trossen gebroken waren. Maar het schip was nog niet aan het einde zijner ongelukken. Onder weg stierf de oppermachinist aan de koorts de eerste booisman be zweek ten gevolge van eenen zonnesteek en een italiaansche passader, die te Massa Owah *aii boord was gekomen, stierf aan de Congoziekte. Een andere blanke passagier, welke te Matadi ziek aan boord was gekomen, wilde naar Sierra Leona reizen, doch hij stierf eer hij de plaats zijner bestemming had bereikt. Tot overmaat van ongeluk was de ka pitein op bet punt van zinneloos te wor den, zoodat men hem le Las Palmas moest ontschepen. Dat was nog niet alles, want 18 negers die te Matadi aan den spoorweg hadden gewerkt, stierven op de terugreis, ins gelijks aan boord van de Akassa. Dit maakt dat dit vaartuig in 't geheel twintig man verloren heeft. Het volk dat de reis voltrokken heeft, ziet er ziekelijk en bleek uit. Is het eene wraak? Maandag avond traden twee vrouwen in eenen winkel van den heer Gairoli, St-Laurens- straai, te Luik. De vrouw des bakkers, denkende dat bet klanten waren, snelde spoedig naar haren winkel. De twee vrouwen brachten haar met een ijze ren wertuig, een hamer of eeri vuistijzer, verscheidene slagen op het hoofd, waar na zij de vlucht namen, elk langs eene verschillige straat. Gansch bebloed liep de bakkerin tot aan de deur van haren winkel en riep om hulp, doch de twee misdadigsters waren ontsnapt Mad. Cairoli viel in bezwijming en men had meer dan een kwart uurs noodig om baar terug tot het leven te roepen. Reiziger. Hebt ge botermelk. Boer. Jawel, mijnheer. Reiziger. Breng mij dan een glas maar warm van de koe, hoor. Militanana. Ziehier wat een fourier verledeu week aan zijnen kapitein over briefde De sleutel van het slot van de deur van den gang van de zaal van politie van het kwartier van het paviljoen van de kazerne van de eerste kompagnie van de karabiniers van het tweede bataljon van hel regiment is verloren.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2