Het Referendum. Een en ander. LANDBOUW. KIESEXAAM. *il. 48, aangenomen met 12 stemmen le gen 4; art. 54, aangenomen met 15 stem men tegen 2; at t. 58, aangenomen met 11 stemmen tegen 7; art. 60, aangenomen met 10 stemmen legen 5 en 3 onthoudin gen; art. 61, eenparig aangenomen; art. 67, voorbehouden. Derde sectie. Art. 1, aangenomen zon der bespreking; art. 52. aangenomen met 18 stemmen; art. 34, idem met 17 stem men tegen 1; art. 48, idem met 19 stem mer; art. 51, idem. met 15 stemmen tegen 6; art. 58, verworpen met 11 stem men tegen 9; art. 60, aangenomen met 14 stemmen tegen 4 en 3 onthoudingen; art. 61. i !em met 20 stemmen; art. 67, ver daagd. Vierde sectie. (Verslaggever, M. Frère). Art. 1, aangenomen zonder bespreking; art. 52, aangenomen; art. 34 aangeno men met 14 stemmen legen 3; art. 48, aangenomen met 10 stemmen tegen 5 en 2 onthouding; art. 54, aangenomen met 10 stemmen tegen 5 en 2 onthoudingen; art. 58, aar genomen met 13 stemmen en 4 onthoudingen; art. 60, aangenomen met 14 stemmen tegen 3; art. 61, aange nomen met 17 stemmen; art. 67, voorbe houden. Vijfde sectie. (Verslaggever M.deSmet- de Naeyer). Art. 1, aangenomen; art. 52, idem; art 34, verworpen met 12 stem men tegen 7 art. 18, aangenomen met 18 stemmen tegen II; art. 54, idem met 18 stemmen legen 1art. 58, verworpen met 11 stemmen tegen 9; art. 60, niet besproken; art. 61,eenparig aangenomen; art. 67, verdaagd. Zesde sectie ^Verslaggever M. Saincte- lette). Art. 1, niet besproken; art. 52, eenparig aangenomen; art. 34, verwor pen mei 11 stemmen tegen 2; art. 48, eenparig aangenomen; au. 54, aangeno men met 10 stemmenartikel 58, aangenomen; art. 60 en 61, niet bespro ken; art. 67, aangenomen met 8 stemmen tegen 2 en 7 onthoudingen. De middensectie ral samengesteld zijn uil dezelfde leden,die het voorstel Janson hebben onderzocht. Volgens den Impartial zal de bank van Antwerpen, in de Kamer een voorstel doen, om artikel 23 der grondwet, be tredende de vrijheid der talen, te veran deren. Ook zal er een voorstel worden neér- geleml, tot verandering van art. 36, zoo dat de afgeveerdigde, die minister wordt niet meer aan eene kiezing zou onder worpen worden. Men ziet, als men eens aan 't verande ren is, blijft er niet veel meer rechi staan van die goede en zoolang geroemde grondwet van 1831. Gelijk wij liet .vensdag Jl. zpgdet zouden de Rechter; voormiddag eene tweede vergauer houden ten einde zich aangaande het vraagstuk van 't Referendum 't accoord te stellen. Na eene grondige bepleiting is men eindelijk tol accoord geraakt. In zitting der Volkskamer des namid dags gaf de heer de Hurlet, minister, in vervanging van M. Beernaert, lezing van eene mededeeling der regeering, lui dende alsvolgt De voorstellen der regeering aan de wetgeving onderworpen betreffende eene nieuwe bepaling bij art, 67 te voegen, hebben veel tegenspraak verwekt. Al hoewel men aanneemt dat het nienw grondbeginsel van eene raadpleging, i. K irg -"-«korps te geoefend worden, i r wet wvi geregeld. Met die bedenkingen rekening hou dende, heelt de regeering de eer in ver vanging der aanvullende bepaling be treffende art. 67 der Grondwet, aan art. 20 een amendement voor te stellen, het welk, schoon hetzelfde beginsel uitdruk kende, de zorg om te bepalen in welke gevallen en onder welke voorwaarden de Koning rechtstreeks het kiezerskorps mag raadplegen, aan de wel zou overla ten- De minister van financien, A. BERRNAERT. Daarna volgt het ontwerp van verkla ring Het is noodig art. 26 der Grondwet te herzien door de bijvoeging eeuer be paling welke de zorg vast te stellen in welke gevallen en onder welke voor waarden de Koning rechtstreeks het kiezerskorps mag raadplegen, aan de v laat. et Koninklijk Referendum zal kunnen plaats hebben in de •n onder de voorwaarden door tcpalen. De groote calholieke dagbladen Le Bien PublicHet Handelsbladl.e Journal de BruiellesU Patriate, La Palrie, enz. zijn te vrede dat de moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. Le Courtier de Bruxellet alleen znt de zaak wat al te zwart in. De 10 lebruari 1892 schrijd di; blad, zal in de geschiedenis van België aangestipt blijven daar van dien dag het begin van 'l cesarism of der alleenheerschappij bij ons dagteekent. Waarom nog spreken van eene Grondwet in ons land Deze bestaat voortaan niet meer In hare plaats heelt men de gril eens konings gesteld. De liberale drukpers in 't algemeen verbergt moeilijk hare teleurstelling, of beter gezegd, hare ontevredenheid. La Gazette geeft openlijk lucht aan haar spijt; zij voorzag immers dat de rechterzijde weldra zuu overhoop liggen en liet ministerie tuimelen ging. In hare verbeelding zag zij reeds hare vrienden aan 't zoo geliefkoosde staatsgeldschotel- ken zitten en vette brokken toereiken. La Chronique had reeds een ander ministerie samengesteld, wel is waar een katholiek ministerie, maar toch eeno verandering van personen. Maar zie hoe jammer, voor de libera len al die schoone vooruitzichten zijn weèr eens naar de maan geblazen. Do /.listens van cle Hl jloke gewroken schrijft hel Fondsenblad. Gister vroegen wij aan de Journal de Gand en aan Vooruit inlichtingen nopens het gebeurde in de Bijloke. Daar we nu vandaag niets daarover in die bladen vinden, welke anders altijd zoo gereed zijn, om al de klachten en grieven hoe ongegronden valsch ook, welke door eene zekere soort van zieken geuit wor den, op lo nemen, zullen wij niet langer wachten om aan het publiek meé te dee- len wat wij erover weten. In den nacht tusschen maandag en dinsdag laatst, bracht men ter verpleging in het burgerlijk hospitaal van Geul, eenen man, slachtoffer van een ongeval, dat even kwam plaats te grijpen zijn toestand vergde spoedige geneeskundige hulp. De zusters die den ongelukkigen ont vingen, verhaastten zich den leerling apotheker en eenen der beiden leerlingen geneesheeren op te zoeken die d" nacht-* wacht moesten doen in 't hospitaal- Oer- al werd naar de heereu gezocht en her- zocht maar men vond ze nietDe be- Sluurder werd geroepen en men deed nieuwe opzoekingen. Zelfde uilslag Wat was er gebeurd Heel eenvoudig dit: Die heeren hadden maandag avond in 't genipt hunnen post verlaten, om te gaan drinken en slempen, zoodanig dal zij slechts den dinsdag mor gend, om drie ure en half, het hospitaal terug zijn binnengesukkeld en dat in eenen trbarmlijken toestand, zoo zat als honderd duizend Zwitsers. En 't zijn zulke mannen, die aan onze brave Hospitaal zusters durven verwijten hunne plichten niet te kwijlen, 't Zijn soortgelijke plichtverzuimers, die in den Journal de Gand en in Vooruil beschuldi gingen ten laste van dezelfde zusters zouden durven onderteekenen. Zeg, lezer, wat geloof zou men moeten hechten aan de bevestiging van lieden die zich aan zulke ergerlijke feilen plich- tig maken tie trm -sift der burgerlijke gods- ci zich dan ook verhaast de icn ai te stellen als inwonende De boezemvrienden van de lasteraars der hospitaal zusters hebben dus zeiven, door hun lalhanig en schandalig gedrag de liefderijke ziekenverpleegsters gewro ken, welke over eenigen lijd zoo val schelijk werden beschuldigd. Eri nu, leve de verwereldlijking der gasthuizen Niet waar Vooruit en Jour nal de Gand. Zullen de liberale bladen de eerloos heid herroepen, die zij begaan hebben, toen zij meldden dat priester Garnier te Darijs in dronken toestand werd aange houden Die garnier was niemand anders dan een afgesteld geestelijke, eti niet de ge ilde redenaar op de anti-socialistische meetings. De aangehoudene is sedert jaren geen iiester meer, maar dat belet niet dat liberale en socialistische bladen voort gaan met te schreeuwen over de aanhou ding en veroordeeling van eeneu dom perpriester. Hoe eerlijk, niet waar Voor clo duivenliofliel»- bera. Eene tijding die zeker met genoegen door onze duivenliefhebhers zal worden vernomen. Volgens de ludé- pendance zou de maatschappij van den Noorderppoorweg in Frankrijk bij de be voegde overheden inlichtingen hehben genomen, over het op aten van duiven in Frankrijk, gedurende hel toekomende zomerseizoen. Deze inlichtingen zijn ge rustsiellend en laten toe te vuklaren dal or hoegenaamd geene kwestie is het op laten van duiven te verbieden. Hel zou ook kleingeestig wezen. IleisduiA i Het laatste num mer van net Ge De Bosduif, deelt den topsti uiwniieflien- bers heel ande meé wat de Indé- pendance er ove In Frankrijk lert 1 Februari nieuwe toltarieven toeg'- waaronder er zijn voor levend .te en die be- loopen voor de tnv in i land 20 fr. per 1U0 kilos.Onde lid gevogelte melden de ouu«- ja» de tolbe- siurft heel lui uiren. Hel is de lielnebbeis zulke hooge lasten bij te Ie; vat ze reeds overdreven beta .er te hebben iu Frankrijk te Werden deze tarieven nog afgeschaft iets wat sommigen verhopen, man wete dan dat de Fransche ministers voor taan de macht hehben zonder verant woording of zonder pleegvormen het duivenvervoer ie verbieden als zij willen en dat zij niets beters vragen dan dal te doen. De liefhebbers verkeeren dus in de zware onzekerheid te midden in de vluchten of africhlingen een verbod te zien opdagen dat hun spel belet en uit eenslaat. Om die onzekerheid kort te maken besluiten meest allen, in Vlaande ren, Mechelen,Luik en elders, aan Frank rijk den rug te keeren en ander reisplan te nemen. Het is de O du Nord (IJz.-weg) van Frankrijk die iedereen gerust stelt na tuurlijk, zij is financieel in de zaak be trokken en zij doei haar opperste best de spelers gerust te stellen met brieven en berichten zooals de Indépendance er ver spreid. Het stemmen van gemelde wet is echter een feit, de tarieven een ander feit,en de A'ord kan die niet meer belet ten. De duivenliefhebhers laten zich niet meer bedotten en zij hebben gelijk. Piepzak. Wegens het lieer- schen der influenza, schrijft men aan het hollandsch blad de llaarlemsche Courant Over het bederlwerend vermogen van koffie kan men dezer dagen in schier alle bladen lezen t Deze ontdekking is van den fran- schen doktor Barbier. Hij bevond dat koffie het vermogen bezit om te ontsmet ten en micro-organismen te doodeu. Zijn collega doktor Chamberland maakte tevens wereldkundig, dal kaneel de eigenschap bezit nm microben te doo- den. De mengeling van koffie en kaneele tot kaneelkoffie, is bij onze platlelandsche bevolking wel bekend onder den naam van piepzak. De schrijver drinkt met zijn huisge zin, bestaande uit 7 personen, reeds drie jaar des winters kaneelkoffie, en alle leden zijn lol nog toe vrij gebleven van de influenza. Influenza. Dr, Ollivier zegt in zijn verslag over influenza nan de acade mie van geneeskunde, dal koude en nachtwerk de ziekte tol een der gevaar lijkste kunnen maken. Hij houdt de ziekte voor besmettelijk en schrijft voor hel gebruik van levertraan en voorts warm drinken en warme kleeding. Aan dertig kinderen gal hij dagelijks levertraan en slechts een werd door influenza aange tast, niettegenstaande zij allen eene school bezochten, waar de ziekte sterk heerschle. Dr. Valiu raadt aan, herhaald gorgelen van mond en keel met antisep tische middelen. Middel tegen winterhan den. Niemand zal beweren dal ge sprongen handen of winterhanden fraai staan, vooral aan de dames. En deze zijn het toch, die er den regel het meest last van hebben, doordat zij voortdurend aan temperatuurwisseling onderhevig zijn. Nu moeten zij de banden in warm water steken, dan weer in ijskoud water, en tegen den plotselingen overgang is onze huid, en nog veel minder de blanke huid der dames, niet bestand. Er bestaat echter tegen deze lastige kwaal een zeer aldopnd middel. Voor ge sprongen handen neme men een mengsel van 1 deel aetzkali, 110 deelen glycerine en 120 deelen water, waarmede men de handen voortdurend inwrijft. Dit middel is even verzachtend als glycerine of vaseline, doch geneest beter de kleine jeukende wondjes en scheuren. Oude vaten te reinigen. Doe geen heet water in beschimmelde vaten, voor dat de schimmel er met een borstel uit verwijderd is. Giet me:i heel water over schimmel, dan ontstaan kwa lijk riekende stoffen, die in het hout dringen en er alsdan moeilijk uit kunnen verwijderd worden. De binnenwand van beschimmelde vaten kan het best gerei nigd worden met eenen borstel en koud water. Men doet het ook wel met heel water waarin gebrande kalk, soda, zwa velzuur of zwavelzure kalk gemengd is Nieuw ghiH. Een gevaarlijke mededinger voor liet glas, schijnt de vinding van den Ooslenrijkschen inge nieur Eckstein te zullen worden. De vervaardiging van zijne grondstof, zeer op glas gelijkend teschiedt, volgens hei oktri'oien technisc -bureel van Rich. Lüder, teGörlitz, door 4 tot 8 deelen kol- loditimwol in ongeveer een honderste gewichtdeel aether of alkool op te lossen en daarna met 2 lot 4 percent risiniolie en 4 tot 10 percent bars of eauadanalsem te vei mengen. Het mengsel wordt dan op eene gasplaal uitgebreid en onder den invloed van eenen luchtstroom van 50°c. warmte gedroogd. Hierdoor stolt het in betrekkelijk korten lijd lot eene door zichtige, harde, glasachtige plaat, waar van de dikte naargoedvinden kan worden geregeld. Het zoo verkregen voorwerp, bezit in hoofdzaak dezelfde eigenscnap- pen als glas, het weerstaat de inwerking van zouten, zuren, ulcaliën, is doorschij nenden reukeloos.Tegenover 't glas bezit het voordeel, buigzaam eu in hoogen graad onbreekbaar te zijn. De ontbrand- baarheid is daarbij veel geringer dan bij andere collodium-verhindingen. Eene toevoeging van magnesium-chloried ver mindert bovendien de brandbaarheid zeer. Door bijmenging van zinkwit, ver krijgt het een ivooiachtig aanzien. Ook kan men dit nieuwe glas, door bijvoeging der vereischte kleurstoffen, iedere ge- wenschte kleuren kleurschakeering doen aannemen. Door gebruik te maken van anilinever- wen kan hei nieuwe glas ook met alle mogelijke kleuren beschilderd worden. (Stoompost.) De oogst van 1991. De Moniteur deelt eene tabel meé, de nabijkomende opbrengst van den oogst van 1891 opgevende. Ziehier die aandui dingen. Erwten. De oogst is gemiddeld, goed de gemiddelde opbrengst is 20.50 hecto liters per hectaar. Aardappelen. Oogst tamelijk goed ge middelde opbrengst 11.900 kil. per hec taar. Opbrengst per provincie en per hec taar Antwerpen, 14,750 kil.; Brabant 11,150 kil.; Wesl-VI tuinieren 11,400 kil.; Oost-Vlaanderen 15,757 kil.; Henegou wen 8,145 kil.; Luik 12,800 kil.; "Lim burg 13,636 kil.; Luxemburg 14,600 kil.; Namen 6,900 kil. Koolzaad. Goede oogst gemiddelde opbrengst25 hectol. per hectaar. Vlas. Tamelijk goede oogst gemiddel de opbrengst558 kil. per hectaar. Weiden. Tamelijk goede oogst, de ge middelde oogst is 3,375 kil. per hectaar. Opbrengst per provincie Antwerpen 3,000 kil.; Brabant, 3,183 kil. Wesl- Vlaanderon, 3,860 kil.; Oost-Vlaanderen, 3 819 kil.; Henegouwen, 3,300 kil.; Luik, 3.500 kil.; Limburg, 2,810 kil.; Luxem burg, 3,340 kil.; Namen 3,600 kil. Klaver. Tamelijk goede oogstde ge middelde opbrengst is 22,960 kil. per hec:aar. Voederbieten. Tamelijk goede oogst de gemiddelde opbrengst is 29,931 kil. per hectaar. Opbrengst per provincie: Brabant,25,000 kil.; VVest-Vlaanderen, 40.000 kil.; Oost Vlaanderen, 39,125 kil.; Henegouwen, 25,600 kil. Tarwe. Tamelijk goede oogst de ge middelde opbrengst is 21 hectoliters per hectaar Opbrengst per provincie Antwerpen, 20 heet.; Brabant 24 heet.; West-Vlaan- deren, 21 heet.; Oost Vlaanderen, 23 heet. Henegouwen, 21 heet.; Luik, 21 heet.; Limburg, 28 heet.; Luxemburg, 18 heet.; Namen 20 heet. Spelt.De oogst is goed en de gemiddel de opbrengst is 19 hectoliters per heet. Opbrengst per provincie Antwerpen, 20 liect.; Brabant, 18 heet.; West-Vlaan- deren, 25,50 heet.; Oost-Vlaanderen 23 heet.; Henegouwen, 17.50 heet.; Luik, 22 heet.; Limburg, 15,75 heet., Luxem burg, 19 brei.; Namen, 18 heet. Garst. Tamelijk goede oogst gemid delde opbrengst: 50,50 hect.per heklaar. Boekweit. Tamelijk goede oogst ge middelde opbrengst: 18 hect.per hectaar. Haver. Goede oogst gemiddelde op brengst 42 heet. per hectaar. Opbrengst per provincie Antwerpen, 40 heel.; Brabant, 41 heet.; West-Vlaan- deren, 52 heet.; Oost-Vlaanderen, 40 heet.; Henegouwen, 45 heet.; Luik, 48 heet.; Limburg, 41 heet.; Luxemburg, 33 heci.Namen, 40 heet. Peerdenboimen. Goede oogstgemid delde opbrengst23 heet. per hectaar. De aanstaande zittijd voor de examen van kiesbevoegdheid is bepaald op zater dag 12, zondag 13 en maandag 14 meert 1892, 's morgends ten 9 ure. Op elke dier dagteekeningen zal eene avoiidzitting kunnen gehouden worden, die ten 5 ure aanvangt. Iedere zitting zal, de voorbereidende werkzaamheden niet meegerekend, hoog stens drie uren duren. Omzendbrief aan de Heeren gouverneurs der provincie. Heer gouverneur. Ik heb den aanstaanden zittijd voor de examen van kiesbevoegdheid op 12, 13 en 14 meert bepaald. Krachtens art. 2 van het koninklijk be sluit van 2 Ocoher 1883, moeten al de candidaten hunne aanvraag om inschrij ving, met de bewijsstukken, minstens tien dagen vóór hel examen, aan het gemeentebestuur hunner woonplaats doen toekomen. Er kan geenerlei bewijs van school bezoek geëischt worden. Hel is noodig, de gemeentebesturen uwer provincie zoo spoedig mogelijk, door een in het Bestuurlijk Memoriaal te plaatsen bericht, uit te noodigen ter ken nis der bewoners hunner gemeente le brengen, dal de aanvragen om inschrij ving voor het exaam, le beginnen van heden tot den 2D meert, zullen worden aangennomen, dat elke aanvraag schrifle- lijk moet geschieden, vergezeld dient te vaan van den geboorte-acte van den candidaat en vermeiden moet 1° de taal (Iransch, vlaamsch of duitsch) in welke de candidaat voornemens is het exaam af te leggen, en 2n of hij, op de hem aan te duiden dagteekening, het exaam 's morgens of 's avonds wensebt le ondergaan. Die candidaten, die het exaam 's zon dags wenschen af te leggen, kunnen dat in hetzelfde verzoek uitdrukken, waarbij zij hunne inschrijving aanvragen er zal zoo veel mogelijk met dat verlangen re kening worden gehouden. Op 3 meert, zal elk gemeentebestuur de aanvragen en de daarbij beboerende stukken verzamelen, eene naar alphabe- tischo orde gerangschikte naamlijst der candidaten daarbij voegen, en dat alles richten aan den voorzitter van den jury van het kanton. Op u, M. de Gouverneur, rust de taak na le gaan of de bij de vorige zittijden opgedane ondervinding veroorlooft, de naamlijst der aanvragers, die ieder ge meentebestuur uwer provincie u zou n.oeten toezenden (art. 2 slot van het 3C lid van 't koninklijk besluit van den 2 oct. 1883), voor wal u aangaat, vooral met het oog op de beroepsjurys, zonder na deel op te heffen. Het spreekt van zelf dat de candidaten die, op het oogenblik van het examen, hun achttiende jaar niet hebben bereikt, niet tot hel examen kunnen worden toe gelaten en dat op geenerlei wijs, zelf niet ten gunste der uit hunner gemeenten afwezige candidaten, van artikel 11 van het koninklijk besluit van den 2 october 1883 kan worden afgeweken, houdende dat de candidaten ingeschreven als in een bepaalt kanton gevestigd,het examen voor de jury van eersten aanleg in de hoofdplaats van datzelfde kanion zetelend, moeten afleggen. De minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs, J. DE BURLET. RECHTERLIJK KRONIJK. Zaak van Hamme. De kamer van inbeschuldigingstelling van het Beroeps- hot van Gent heeft dinsdag de beslissing bekrachtigd van deze van Dendermoude, waarbij de beschuldigde Van Damme van Hamme iu vrijheid wordt gesteld mits eene borgtocht van 25 duizend franks. Van Damme is onmiddellijk losgelaten. Een Souteneur van Brussel, is, ingevol ge der nieuwe wet op de landlooperij veroordeeld, tot 5 jaren opsluiting te Hoogstraten. Eene goede les voor hem en eene waarschuwing voor de anderen. De V'olkskamer heeft de beraadslaging over de begrooting vari Landbouw en Nijverheid voortgezet. Het amendement een aanvullend krediet toestaande ten voordeele der landbou wers wier beesten als aangedaan van tuberculosis zijn afgemaakt geworden, werd aangenomen. Het voorstel van in de kohieren van lasten voor openbare werken een minimum van dagloon te bepalen, werd door den heer minister niet bijgetreden. Kortelings zal over zulk een voorstel gestemd worden en het zal aangenomen worden. Oefeningen en Prijsuitdeeling onzer Muziekschool. Eene school heeft haar leven even als alle wezens. Onze Muziekschool begon slechts te leven van 't oogenblik dat onze hedendaagsche Katholieke Regentie het uitmuntend gedacht heeft ten uitvoer ge bracht van een bestuurder aan haar hoofd te stellen, om aldus de eenheid en de initiatief te verzekeren. Later werden de leergangen voor juffers ingericht, wel ke de kroon eener Muziekschool zijn. Leeraars van verdienste en bekwaamheid werden met de leergangeu gelast en men zag aan '1 hoofd onzer Muziekschool een man verschijnen, vergrijsd in de muziek kunst, welke door zijnen iever, werk zaamheid en talenten de instelling heeft verheerlijkt. Wij bedoelen den heer F.L. Van den Bogaerde, wiens ontslag als be stuurder betreurd werd, omdat het onze Muziekschool in gevaar bracht. Maar Gode zij lof, onder 't hedendaag sche bestuur is 't leven krachtvol geble ven, dank zij eene menigte ieverige en leer/.ame leerlingen. Dit bewijzen ons on tegensprekelijk de oefeningen welke de Prijsuitdeeling van Dijnsdag 9 Februari voorafgingen Een uitmuntend orkest 't welk de zoo schoone en weinig gekende ouverture Precisoa van Weber meesterlijk uitvoerde. Twee jeugdige zangeressen, do juffers Emma Lenssens en Irma Van Brempt, door -len bestuurder, den genialen Peter De Mol, gevormd, hebben het publiek verrukt door hare heldere stem en zuive re uitspraak; Twee pianisten, de heer A. Liessens en juffer Alida Banneville,hebben in hun ne uitvoeringen het bewijs geleverd van kraeht, gevoel, begrijp en talent; De schoone stukken voor viool en violoncel door MM. A. Ghijsbrecht en P. Backaert zijn met eene ware uitmuntend heid weêrgegeven geweest. Een subliem meesterstuk van Haydn (Engelenzang) door MM. A. Ghijsbrecht, Alfr. De Smet, Ferd. Coessens en P. Backaerl werd algemeen bewonderd. Wij zeggen met 't publiek: Dit zijn geen leer lingen meer, het zijn kunstenaren gewor den Eindelijk het zielroerende koor van Haendel Judas Machabeus door 300 uitvoerders, heeft het talrijk en uitgelezen publiek in begeesterde verrukking ge bracht. Het programma in't algemeen,in ande re woorden, die keus van prachtige gewrochten spreekt ter eere van M. Peter De Mol. De begeleiding van piano ook opper best, was toevertrouwd aan Juffer L. Van üinter en M. Emiel Scheerlinckx beide jonge leeraars aan de School. Laat ons hopen dat de goede faam welke onze Muziekschool heden reeds verworven heeft door iever en vlijt der leeraars eu leerlingen nog stijgen zal ter eere onzer Vaderstad Musicus. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werdeu 902 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7220 kilogr. Stad Aalst. Katholieke Werk manskring. Zondag aanst. belangrijke Voordracht door den heer H. Klein van Lokeren. Onderwerp Het Socia lism en de Werkman. Begin om 5 ure slipt namiddag. Aalst. De Voordracht van den E. P. Vati Tricht s. j. welke wij reeds aangekondigd hebben, zal gehouden worden in de Groole Feestzaal van 't Collegie der E. E. P. P. Jesuïteu, op Donderdag 18 Februari aanslaande, om 6 ure stipt 's avonds. Onderwerp De Familie. Prijs der iiigangkaarten Familiekaar- ten fr. 6 Persoonlijke kaarten fr. 2,00 en 1,00. De opbrengst is ten voor deele der armen ondersteund door hel Genootschap van den H. Vincentius Paulo. .Valst. Sedert eenigen tijd werd er door verscheidene winkeliers in elle- goederen en gemaakte1 kleederen der Lange Zoutstraat bestatigd, dat zij besto len werden en dit vooral bij het vallen van den avond. Hi"" was er eene broek, daar een lijkrok, enz. weggenomen van de uitstallingen aan de deur. Bij een der winkeliers was woensdag eene broek gestolen en donderdag hield hij de wacht. Van aan zijne woning zag hij dat een kleine jonge iels wegnam aan de uitstalling van den heer D'Hondt en het zooveel mogelijk onder zijne kleeding verborg. Dadelijk trad hij naar den klei den bengel toe, hem vragendeDief, wat hebt ge daar gestolen Bij deze woorden ging de bengel op de vlucht, doch weldra ingehaald en vastgegrepen, bestatigde men dal het een gestikten rok was dien hij gestolen had. Naar 't bureel van politie geleid beken de hij met zijne kameraden op dezelfde wijze verscheidene diefstallen gepleegd te hebben. Zijne kameraden zijn bengels van 13 ii 15 jaren oud. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan <le koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van dc magazijnen te gaan zien van het Hlis Fir vin Migsot te Brussel waar wielpeerden vermaakt worden, 't Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas, stoomtuig, werkwin kels van meenzetting, voor het polijsten, nikleeren, niets ontbreekt er. M. de minister van spoorwegen heeft op een aantal locomotieven als proefneming kleine ressortstoeltjes laten maken, in den aard der zadels van velo- cipeden Dit laat de machinisten en sto kers toe, nu en dan een oogenblik rust te nemen. Er gaat tegenwoordig geen dag om, of er wordt te Brussel op brutale wijze gevochten. In een der laatste gevechten, heeft men den surveillant eener danszaal de punt van den neus en de lellen van de ooren afgesneden. De brusselsche politie is op zoek naar den-genaamden Carl R., kassier van eenen agent in verzendingen, die sedert maandag verdwenen is met 5,000 fr. Al vorens te vertrekken had R. het slot der kas laten veranderen. Eene nieuwe dievenstreek. M. N., uit de Saksen-Coburgstraat, te St. Joost- ten-Noode, verwachtte sedert een paar dagen twee brieven met weerden, die hem uit het buitenland waren toegezon den. Verwonderd dat zij niet kwamen, on dervroeg bij de postbedienden, welke hem antwoordden Zeker zijn uwe brieven aangekomen mijnheer. Men moet die aan uw nieuw adres Nieuwe Brugstraat, hebben afge geven. Maar, riep de man uit, ik ben niet van woning veranderd. Men is het toch op den post komen zeggen. Nu herinnerde N. zich onvoorzichtig genoeg geweest te zijn, aan eenen kame raad, zekere L., te vertellen dat hij die brieven ontvangen moest. Hij kreeg een vermoeden, dat deze hem den toer had gespeeld. L. werd bewaakt en afgevangen toen hij aan het nieuw adres kwam vragen, of er niets voor hem aangekomen was. De dief werd aangehouden. Hij deed volledige bekentenis. Twee kinderen, een jongske en een meisje zijn, te Gent, terwijl i,urine moe der zich met den wasch bezig hield, deerlijk verbrand. Zij hadden den ketel met kokend zeepsop over het lijf gekre gen. Men heeft beiden naar hel gasthuis moeten brengen. Dinsdag avond zijn te Melle vier jongelingen, die samen hel gelukkig lot vierden van eenen hunuer kameraden, iu twist geraakt. Eerst was het eene kloppartij, doch eindelijk werden de messen getrokken. Een jongeling van 23 jaar is, om zoo te zeggen, het hoofd van het lijf gesneden. Het parket is woensdag morgend ter plaats geweestde moordenaar is ge vlucht. Een genaamde R... van Gavere, ging maandag tusschen 1 en 2 ure namid dag bij den heer vrederechter en zegde dal hij zich giog ophangen. De vrede-

De Denderbode | 1892 | | pagina 2