Liberale Godsdiensthaat. Een en ander. LANDBOUW. Maar intusschen had een incident plaats gehad, dat veel heeft bijgedragen om de de noodzakelijke toenadering te te bewerken. M. de Lantsheere en M. de graaf de Merode waren door den Koning ontvan gen, en deze had hen verklaard dat, 1h geval de tegenwoordige ministers moes ten aftreden, hij hunne opvolgers niet in de rangen der rechterzij zou kiezen. De beide rechterzijden werden natuur lijk over den toestand ingelicht, en deze was overigens te voorzien. Van dit oogenblik begonnen de hevig ste tegenstanders van het Referendum te wankelen, in dien zin dat zij, zonder hunne denkwijze te laten varen, oprecht wenschten de kwestie onbeslist te laten. Huns inziens zal zij later beslist wor den,en met minder gevaar voor de kallio- ke zaak. Toen de formuul van overeenkomst door M. De Lantsheere gelezen werd, sloot M. Woeste er zich de eerste bij aan, en de geheele Rechterzijde volgde. Zij werd niet alleen met voldoening onthaald, maar zelfs met geestdrifi. Iedereen was tevreden over de ontknoo ping, die alle belangen redde en de per soonlijke eer ongeschonden liet. »'tWas als eene algemeene verzoening; een der leden had zelfs hel gedacht ?e te bezegelen met een banket, 't welk zal plaats hebben binnen eeuige weken. Een Volksvertegenwoordiger verhaalde Zaterdag li. dat Z. M. de Koning had ver klaard van den troon te zullen afstand doen indien het Referendum uiet in de herziening aangenomen werd. Een der Eerw. Paters Rpcolletten van Mechelen, P. Clement in de wereld M. Pelcktnans stond verleden week voor de correctionneele rechtbank van Meche len, onder beschuldiging van aanslag op de zeden van minderjarige meisjes. Haasten wij ons te zeggen dat de Eerw. Pater eenparig en zonder haperen vrijge sproken is. Maar ziehier hne «dit kerkelijk nieuws i samengesponnen werd door de geuzen van daar ginds. Het is nu vijf maanden geleden dat P. Clement stil en rustig wandelde op het oefeningsplein te Mechelen. Aangezien den staat zijner gezon theid, had de doc- toor hem bevolen dikwijls in de lucht te gaan. Dien dag had hij een zieke bezocht, de genaamde B. wonende dicht bij het plein. De kinderen die daar speelden, kwamen naar de oude en voorvader lijke gewoonte op hem toe om hem te groeten, lie Pater antwoordde hun al glimlachende. Twee geuzen, bekend in de stad om hunnen haat tegen de priesters, kwamen daar juist voorbij, en dadelijk begonnen zij te schreeuwen en te tieren, zeggende dat een zedelooze aanslag was gebeurd. Het parket werd in 't werk gesteld en eene aanklacht ingediend tegen den deugdzamen kloosterling. De«e slag viel hem b ird en 's anderdaags was hij bed legerig voor drie maanden. De aanklagers hielden hunne aantij gingen vol, eu de kinderen verhaalden wat men hun voorzeide. Edoch een in woner der gebuurschap had alles opge merkt. Hij verklaarde dat de kloosterling valsch beschuldigd was. Eene vrouw bracht insgelijks bij dat, daags na het gebeurde, zij gehoord had hoe de kinde ren de les werd voorgespeld om den Pa ter te beschuldigen. Men zeide hun wat zij de rechters moesten antwoorden. Een ander getuige wist te zeggen dat men de kinderen kleedingstukken beloold had als zij hunne rol van aanklagers wel speel den. Men denkt wel dat, na zulke valsche kuiperijen, de onschuld des geestelijken ten volle bleek. Ook werd hij op staanden voet vrijgesproken. Dit alles is echt liberaal, en gansch in den geest der Logie. Men zegt dat dit alles zoo niet blijven zal eu dat de laste raars van P. Clement zich te verantwoor den zullen hebben voor het gerecht. Wij wenschen het P. Clement heelt deze terechtwijzing niet vandoen, maar de priestereer vergt dat men niet te geduldig zij tegenover zulke laffe lasteraars. Nieuwigheid. Eene Engel sche nieuwigheid zijn schoenen met luchtzolen, in den trant der pneumatische banden om rijwielen. Op zulke zolen wordt, naar men verzekert, een wande laar bijna niet vermoeid, en daarbij heeft hij een gevoel alsof hij op fluweel loopt of over den grond /.weeft. Vochtige Kelder». Wan neer een keider vochtig is en niet ter dege kan verlucht worden, zullen eenigc schotels met houtskool voldoende wezen om de lucht te zuiveren.Wordt eene mand met houtskool in een vochtigen melkkel der gezet, dan zal de melk uiet licht be derven. »,2SOO ploalBvrnger». Spijts de akelige nieuwstijdingen die ons uil Congo gemeld worden, hlijft dit land steeds in de oogen schilleren van de Belgen, op het geluk zoeken uit. Wil men welen tot welk cijfer thans hel getal beloopt dergenen die in deu Congo het een ot ambt afvragen T Tot twee duizend vijf honderd Hon veel wanhopigen en ootmoodigen onder deze menigte. Wij hebben in ons vorig nummer meé gedeeld dat de Volkskamer een amende ment heeft aangenomen waarbij de toe lage of schadevergoeding te betalen aan de landbouwers voor afgemaakt vee of voor hoornvee dat voor het verbruik ongeschikt wordt verklaard. Ziehier den officieelen tekst van hel gestemde amendement - Schadevergoeding voor afgemaakt vee schadevergoeding voor hoornbeesten die voor het verbruik ongeschikt zijn ver- klaard, als aangetast door longtering pokkentoelagen het zij aan provinciale landbouwfondsen, hetzij aan de provm cifn, alsmede aan de maatschappijen tot de omleilinge verzekering tegen g> vaar voor verlies van vee, 420,000 frank. Deze nieuwe weldaad hebben de lar.d bouwers te danken aan de onverpoosde werking der twee Gentsche katholieke Volksvertegenwoordigers, de heeren Van Cleemputte en Herry. Een goed gebruik. De aandacht wordt gevestigd op het in Denemarken bestaan de gebruik, om gedurende korten of lan gen tijd, volwassen zoons op eene boer derij in eene andere streek te plaatsen tegen omruiling van eenen zoon der andere boerderij. Deze omwisseling geschiedt met ge sloten beurs en de verwisselende jonge- liê worden natuurlijk niet als logeergast beschouwd, maar verrichten den arbeid die een eigen zoon gewoon is te doen. In deze deensche gewoonte is onte genzeggelijk veel goeds gelegen. De jon gelié zien daardoor eene andere land streek, maken kennis met de wijze, waarop het bedrijf aldaar wordt uitge oefend, worden als liet ware gedwongen zich rekenschap te geven omtrent het verschil tusschen de wijze van doen thuis en elders, ter oor/ake der verscheiden heid van grondsoort, plaatselijken toe stand of gebruiken, of uit verschil van inzicht van den landbouwer zelf. Daardoor wordt hun oogslag breeder en kan zoodanig lijdelijk verblijf, een grooten invloed hebben op hunne verdere ontwikkeling. Bovendien wordt daardoor de grond gelegd voor het aanknoopen van betrek kingen tusschen landbouwers der onder scheidene provinciën, wat ook uit een haiideisoogpunl, voor beide partijen een groot nut kan zijn. WETTELIJKE BESLUITEN. Gezondheidspolitie der huisdieren. Verbod van hel houden van markten van hoornvee en varkens in de bestuurlijke arrondissementen Leuven en Nijvel. Art. 1. Tot nadere schikking is verbo den bet houden van fooren en markten van hoornvee en varkens in de bestuur lijke arrondissementeu Leuven en Nijvel. Art. 2. De gouverneur van Brabant is gelast met de uitvoering van het huidig besluit, dat in kracht treden zal den tweeden dag na zijne afkondiging in den Moniteur. RECHTERLIJK KR0N1JK. Zonderling vonnis. Een wisselageiit, oie onlangs in failliet werd verklaard, had de gewoonte nog al goed te eten en te drinken. Zoo had bij bij eenen restauratiehouder eene schuld ge maakt van 544 fr. De wet stelt de rekeningen van de le veranciers der voedingsmiddelen onder de categorie der bevoorrechte rekenin gen. En de restauratiehouder meende dat hij wel stellig in dit geval zou zijn. De handelsrechtbank van Brussel oor deelde echter zoo niet. Zij steunde op de omstandigheid dat de wisselaar prachtmaaltijden had gehou den; dat de levering voor een aanzienlijk gedeelte bestond uit wijn, likeur en an dere dronkenmakende dranken; dat de bevoorrechtte rekeningen enkel plaats vinden onder die van noodzakelijke le vensmiddelen enwees de vraag van den eischer af. Volkskamcr. Twee nieuwe voorstellen van herziening der Grondwet zijn ueêrgelegd geworden. Het eerste betrekkelijk hel art. 36 opdateen volksvertegenwoordiger,minis ter benoemd, nimmer aan herziening zou onderworpen wezen. Het tweede betrekkelijk de artikels 6: Bepaling dat hel goed verstaan worde dat de afschaffing der orden hoegenaamd geen beletsel is voor de vertegenwoordi ging der belangen, welke door de regee ring aanbevolen wordt voor de samen stelling des Seua-us. 43. Machtiging aan den wetgever om den Zondag of eenen anderen dag der week als rustdag vast te stellen. 23. De Vlaamsche en de Frai sche taal beide als nationale talen te verkla ren dat de ambtenaars in het gedeelte des lands waar men Duiiseh spreekt Duitsch moeten kennen, in 't Vlaamsch gedeelte Vlaamsch en in '1 Fransch ge deelte, Fransch. Het Staatsblad voortaan in twee talen uitgegeven en dat de Vlaamsche bevol kingen een rechtsgeldige» tekst zouden verkrijgen van de wetten en reglementen waaraan zij zich moeten gedragen, zooals voor de Franschsprekende bevolkingen bestaat dat de wet verklare dat op een te bepalen tijdstip de ambtenaars van 't middenbestuur en zekere andereklas sen van beambten verplicht zullen zijn de twee hoofdtalen des lands te kennen en er zich van te bedienen volgens keus der bestuurden. De verworven toestanden zuller. nochtans geëerbiedigd worden. 104. Desnoods zullen meer dan drij Beroepshoven mogen ingericht worden. 131. Bij iedere vraag tot herziening der Grondwet zal men verplicht zijn den nieuwen tekst te voegen, die den ouden tekst zou moeten vervangen. Verder ging de Vergadering over tot de algemeene beraadslaging over de begiooting van justitie. Nationale Militie. De eerste en tweede vereenigde zittij den van den Militieraad onzes arrondis- sements zullen plaats hebben te Aalst, ten Sladhuize, om 9 ure 's voormiddags op de volgende dagen, te weten Militie-Kanton Maart 1892 Aalst 23" Maandag 7 Moorsel 26e Dijnsdag 8 Lede 27e Woensdag 9 Oordegem 28e DonderdaglO Sieenhuyse 51e Vrijdag 11 Herzele 50e Zaterdag 12 Erembodegem 29° Maandag 14 ldegem 34" Dijnsdag 15 Sotiegem 32e Woensdag 16 Geerardsbergen35e Donderdag 17 Ninove S5e Vrijdag 18 Meerbeke 56e Zaterdag 19 Allerhande nieuws. Aalst. De Voordracht van den E. P. Van Trichl s. j. welke wij reeds aangekondigd hebben, zal gehouden worden in de Groote Feestzaal van T Collegic der E. E. P. P. Jesuïten, op Donderdag 18 Februari aanstaande, om 6 ure stipt 's avonds. Onderwerp De Familie. Prijs der ingangkaarten Familiekaar- ten fr. 5 Persoonlijke kaarten fr. 2,00 en 1,00. De opbrengst is ten voor- deele der armen ondersteund door het Genootschap vau den H. Vincentius k Paulo. Burgerlijk Eerekruis. Wij vernemen dat de heer Eduard Van den Bossche, Voorzitter van 't Bureel van Weldadigheid onzer StaJ, komt ver eerd te worden met hel Burgerlijk Eere kruis van 1® klas, in belooning van tal rijke jaren eervolle diensten aan de openbare zaken bewezen. Onze beste gelukwenschen. De oudste inwoner van Assche en waarschijnlijk van geheel Belüië is viij dag overleden. Jan-Baptist Ge.ms, de eeuweling aan wien de gansclte gemeente eenige weken geleden, eene schitterende ovatie had gebracht, was 100 jaar en drie maanden. Honderden personen waren aan de lijkplechtighedeu tegen woord ig. Het komiteit der werkmanswonin gen van Brussel komt een enkwest te openen over den gezondheidstoestand der familien van duivenlielhebbers uil de werkende klas. Veelal gebeurt het dat een of meer kinderen, ja zelfs heele fami lien ttelogeer.l zijn op stinkende mansar den in gezelschap van eenige koppels hoogvliegers. Menschen en dieren leven daar in denzelfden drekgeur, en zooals men weet, brengt da naburigheid van duiven de kroep, de diphiecidis en andere besmettelijke ziekten mede. Het komiteit nu heeft zich gewend tot de openbare en bijzondere besturen van weldadigheid, met het ver/oek dat men allen onder stand zou weigeren aan dezen die vrouw en kinderen kunnen laten verhongeren en hunne laatste centen gebruiken om duivenboonen te koopen of op prijsvlucht te spelen. Domien V. en Marie W. te Brussel, leefden ongehuwd samen. Zij hebben drie kinderen, waarvan hel jongste slechts eere maand oud is. Er heerschte aanhoudend twist in dit onregelmatige huishouden en meer dan eens moest de politie zich met de zaak bemoeien, om nu eens de vrouw, dan weer de kinderen te beschermen tegen de mishandelingen van V. Donderdag zijn de twee ontaarde ouders, na een nieuwen twist, voorgoed van elkaar gescheiden, de kinderen aan hun lot overlatende. De twee oudste dier arme kinderen zijn door het armbestuur en het jongste door eene buurvrouw aangenomen. En dit is eene samenleving gelijk de socialisten ze zouden willen Het parket heeft te Brussel bij den gewezen bediende van een grooten wit goedhandel, eene huiszoeking gedaan en eene groote hoeveelheid gestolen koop waren in beslag genomen. Onze religieuzen in Congo. De fa milie van den eerw. li. buysse heeft eenen brief ontvangen, gedagieekend uit Popo, waarin gemeld wordt dat de toe- s'aud der reizigers en reizigsters opper best is. Zij werden op hel klein eiland Conakry op de gulhariigste wijze, ontvangen. Dit eiland werd over drie jaar door de Franschen beschoten. Het wordt door omtrent 2000 menschen bewoond. Er bestaat op dit eiland eene kapel, waarin de eerw. h. Buysse, den 26 en 27 december de Mis celebreerde. Van daar vertrek naar Akraka en ver volgens naar Popo. On/.e landgenoot geeft de beste getui genissen over de houding der bemanning van do Ella Wocrman opzichten» de mis- sionoamsen. Hoe men zich laat beet nemen. Een handelaar van Elsene had kennis aangeKnoopt met zekeren X., die zich voor edelman uitgaf, wiens broêr met eene schatrijke creoolsche ging trou wen. Om zijnen stand op te houden, was de edelman verplicht een beroep te doen op de beurs van den handelaar, welko hem verschillige sommen voorschoot, tot een bedrag van 25,000 fr. Maar het huwelijk bleef uit en de Elsenaar vroeg zijn geld terug. Dat beviel den edelman niet en hij trok, om oiet meer gehinderd te worden naar Parijs, waar hij X. met zijnen secre taris ontmoette, op het oogenblik dal beiden in een galarijtuig stapten. De bedrogene snelde toe, schold hem uit voor dief, aftruggelaar en maakte zulk een kabaal dat de politie tusschen beiden moest treden en den edelman aanhouden. Sequah. De wonderdoktor beeft de stad Gent verlaten. Naar het schijnt is hij niet al te voldaan over de Gentenaars deze zijn volgens hem niet gierig van toejuichingen en bravo's, maar wel van bun geld en on danks al de welsprekendheid van Sequah heeft hij minder fleschkens verkocht dan hij verwacht had. Sequah heeft 112,50 fr. aan de Zonder Naam geschonken. In eene mijn van Herstal heeft op 130 meters diepte eene instorting plaats gehad. Twee werklieden werden begra ven onder eenen blok steenkool van 6 meters lang en 75 centimeters dik. Een hunner werd op den slag gedood. De andere werd er levend doch zwaar ge kwetst onder uit gehaald. Een pachter van Turnhout, had dinsdag op de veemarkt eene koever- kocht, die hij, volgens afspraak met den kooper, in eene afspanning moest leve ren. Het beest werd, in afwachting van het bepaalde uur, door den landbouwer onmiddellijk naar de aangeduide herberg geleid en op stal gezet toen echter de boer later ook zijn geld wilde gaan ont vangen, bleef hij geruimen tijd te vergeefs in de afspanning naar den kooper wach ten. Eindelijk kreeg de brave pachter arg waan, begaf zich naar den stal en bevond daar dat zijne koe was verdwenen. Men kan zich inbeelden boe verbaasd en onthutst de trouweloos bedrogene daar stond te kijken. Er is eene aanklacht bij de politie ingediend, doch tol heden heeft men noch niets van den bedrieger noch van de koe vernomen Depetrool heeft weer drie slacht offers gemaakt in de gemeente Cornesse. Twee meisjes, die onder het maken van haar schoolwerk elkaar plaagden, stoot ten Je lamp om. De olie ontplofte en overstroomde hel jongste der meisjes. Het andere, alsook de vader, die mi-ê ter hulp snelde; bekwamen erge brandwon den. Het jongste kind, dat schir.r geheel verkoold was, stierf in hevige pijnen. Luxembtirgsche boeren. Woensdag avond waren acht gendarmen uil Aarlen naar Freylange geroepen, om een einde te stellen aan eene ketelmuziek, welke dreigde in een wezenlijken oploop te ontaarden. Een lOOtal min of meer dronken dor pelingen onthaalde hen op steenworpen. Twee der boeren, die de anderen sche nen op te ruien, werden aangehouden alsdan begon een woedende strijd tus schen de agenten der openbare macht en de hoeren, die hunne makkers wilden bevrijden. De gendarmen verdedigden zich moedig. De ruststoorders verscholen zich ach ter de hagen en achter den muur van het kerkhof, en wierpen van deze plaats eene menigte sleenen naar de gendarmen. Eenigen van deze laatster, werden ge kwetst een zelfs viel in onmacht toen hij door een zwaren steen aan het hoofd werd getroffen. De gendarmen schoten alsdan hunne geweren af, waarna de aanval gestaakt werd. Zij waren echter genoodzaakt tot 's morgends ter plaats te blijven en ver sterking af te wachten. Hoe de Staat werk gaf in 1848. Geschiedenis. Wij hebben dikwijls uit gelegd op welke dwaze manier de com munisten en socialisten kapitaal en eigendom willen vernietigen, om hun stelsel van samenwerking in de plaats te stellen. Welnu, in 1848, tijdens de stich ting der tweede republiek, had men dit stelsel ook ingevoerd en men kwam er tot eenen uitslag dien wij volgender wijze beschrijven Hola, brigadier, herwaarts Wat is er te doen, meester Er is te doen, dat het werk niet zeer goed gaat. Ge zult uw werkvolk roe pen en ge zult... wacht eens wat... (At; krabt achter het oor)... ha ja ge gaal me daar eens'nen pul graven... Drie meters en vijf-en-twinlig centimeters diep. En hoe breed Drie meters vijf-en-twintig centi meters. En hoe lang Drie meiers vijf-en-twinlig centi meters. En waar dat Hier, op deze plaats. Dal 's goed, meester. We zullen er u eens seffens eenen gaan graven. (Tot zijn werkvolk, dat op de kanten eener gracht ligt te susten):. Allo, ciloyens, de scbup in de hand, en aan 't werk 1 Er valt nu niet meer te slapen of met de kegels le spelen. Het vaderland heeft eenen put vandoen Zie, zie En wie zegt dat? Het is de ci/oyen-meestergast. Dat is genoeg, brigadier wij gaan er aan beginnen. Zoohaast het vaderland spreekt... De werkliê vatten hunne houweelen en schuppen en zetten zich aan 't werk, met al de traagheid die aan vrije burgers be taamt. Een hunner, om de laak aange naam te maken, begint, met eene donde rende stem, de Marseillaise van 't werk te zingen Allons, enfants de lapatrie, Le jour d'pioche est arrivé De nationale put is gegraven. De meestergast komt terug, onderzoekt het werk en zegt Dat is nog zoo slecht niet. Daarop roept hij eene andere brigade, j Jongens, ge ziel dien pul wel, Ja, meester. Wel, dien zult ge mij eens gaan stoppen. Is het haastig Ja, het vaderland wacht er naar. Daar ligt aarde.... Wel, ze is nog heel versch Ik geloof het wel, ze hebben haar expres voor u gereed gemaakt. De kruiwagens werden aangevoerd. Men zette zich aan den arbeid. De natio nale pul was gevuld. En zoo voorts den eenen dag had het vaderland putten vandoen en den ande ren dag riolen. Na zes weken van zulke oefening, min of meer, was de grond ge heel uitgegraven en onbegaanbaar. De Slaat had laten werken, maar er was niets goeds en nuttigs voor den dag gebracht en het land werd er armer door. De werkliê zagen weldra hoe het gesteld en gelegen was, en zij namen het besluit de putten te vullen voor dat ze gegraven waren, Dat is, ze deden niets meer. Het verledene is eene les voor het toe komende, JOS. Behoedmiddels. Tegen drie overbekende ongesteldheden wendt men in een noord-Hollandsch dorp de vol gende middelen aan Tegen influenza het zand van den Driesprong in een wit-wolien kous om de lenden of onder het hart dragen. Ander zand dan dat van den Driesprong deugt natuurlijk niet Tegen tandpijn des vrijdags gere geld de nagels knippen Tegen hoofdpijn bij het kleeden altijd eerst de rechterkous aantrekken Als men nog met zulke gencesmidde- delen dweept, dan is het geen wonder dat Sequah zoo veel opgang maakt DUITSCIILAND. Zonderling proces. Een proces over het uitsnijden van menschenvleesch zal eerstdaags behandeld worden, niet op het tooneel in Shakespeare's Koopman van Venetië, maar in vollen ernst voor de rechtbank te Darmstadt. Een ziekenverpleegster, die zich'over eenigen tijd een stuk vleesch uit het lichaam liet snijden, om daarn êe de open wonde eener dame te laten dichtmaken, die daardoor genas, heeft nu eenen eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen den doctor,die deze kunstbewerking verricht te, omdat hij, naar zij beweert, meer vleesch heeft genomen dan noodig was en haar daardoor misvormd heeft. Eigenaardig geschenk. De vier oudste zoontjes van den duitschen keizer hebben hunnen vader op zijn verjaardag verrast met een buitengewoon geschenk, dat zij van zelfverdiend geld gekocht hadden. Men had hen gezegd dat de herten in de koninklijke bosschen 's winters, be halve hooi, ook kastanjes en eikels tot voeder kregen, en zij vormden het plan die te gaan opzamelen. Met mandjes en kruiwagens gingen zij dag aan dag erop uit in het bosch, om kastanjes en eikels te zoeken en de op perjagermeester kocht die van hen voor 4 mark per schepel. Zoo verdienden de prinsjes wat eigen geld voor een cadeau aan papa. Keizer Wilhelm II. Het Mimos-ial diplomatique meldt dal een specialist der hoogescboul van Bonn, professor Madde- burg, naar Berlijn bij deu keizer ontbo- den is. De geleerde dokter heeft zich weinig tevreden getoond over de behandeling, door de gewone geneesheeren van Wil- i helm II voorgeschreven, en 's keizers j toestand scheen hem toe erger te zijn, j dan men eerst veronderstelde. i KERKELIJRE-STATEN. Gezondheid des II. Vaders. In teven- spraak met de laatste berichten uit Rome vernemen wij dat de gezondheid des Pau- S zes uitstekend is. Donderdag ontving z. H. verscheidene vreemde familiën, met welke hij sprak over zijn aanslaande gouden hisschopsjubilee. Dit is ook het geliefkoosde onderwerp I van de gesprekken des U. Vaders met de cardiualen en prelaten. De H. Vader f hoopt, dat te dezer gelegenheid vele pel- griuis naar Rome zullen komen. De Paus en de werkmanskwestie. De Soleil verneemt uil Rome De Paus houdt zich voortdurend met de werk-

De Denderbode | 1892 | | pagina 2