Honden. Muilbanden. Hexralïnis tan prins de Chimay Dit is waarlijk eene tegenstrijdigheid, die onverklaarbaar zou wezen, indien men niet wist dat hier niet liet belang van het volk, maar enkel dit van den Koning in 't spel is. Reimluiven. Hetgeen te voor zien was is geschied. De taks van 7 tot 8 centiemen, die de Belgische reisduiven treft bij hun binnenkomen in Frankrijk, en de vervelende tolformaliteiten die met het ontvangen van dezen taks gepaard gaan, hebben hun uitwerksel gehad. De Bond der duivenmaatscbappijen van ons land heeft na eene lange bespreking besloten voortaan de duiven die vroeger naar Frankrijk gezonden werden, thans naar Duitschland te sturen. De Engelschen hebben gepoogd reis duiven af te richten op zee. Een aantal dezer vogels, ontleend aan het duivenhok der kazernen van Eastney, te Portsmouth, werden door eenen torpilleur medegeno men. In de Engte van Kales gekomen, op eenen gelijken afstand van Frankrijk en Engeland, werden de duiven bij reeksen opgelaten. Allen bereikten hun hok en vlogen er nog al spoedig binnen. Een dezer reeksen had evenwel tegen een «likken mist te kampen die de gansche Engelsdie kust bedekte. Gedurende eeni- gen tijd vlogen zij rond het schip, waarna zij zich naar Eastney richtten. De afstand van Portsmouth naar het dichtsbijgelegen punt der Fransche kust, 130 kilometers zijnde, hebben deze diertjes 65 kilometers afgelegd in eene voor hen volstrekte nieuwe richting. Weerom iet» nieuw». Een reiziger is van Parijs naar Rouen gereden, op zeven uren tijds, met een rijtuig dat voortgestuwd wordt door pet rooi geest, welke in eenen luchtstoom wordt vluchtig gemaakt. De moteur dezer machien heeft twee paarden kracht. Zijne gemiddelde snel heid, liet oponthoud niet inbegrepen, is 15 kilometers per uur en het rijtuig doet eene® voorraad mede voor eenen weg van 20 uren. Daar de petroolgeest 0,50 centiemen den liter kost, beloopt de enkost 0,046 per kilometer. Met den prijs van een paard zal men zulk een rijtuig kunnen houden. Hot Mcliorpcu van zeiwen. Wij lezen hieromtrent het volgende Hoeveel nuttige tijd met het scherpen of haren van zeisen of sikkels verloren gaat, is iederen landman bekend. Elk oogenblik staan de arbeiders stil om te scherpen. In Frankrijk verricht men dal werk sedert lang in weinige minuten. Men legt de snijwerktuigen een uur v66r het gebruik in eene tob met water, waar in men 12 liter zwavelzuur heeft gedaau. Als zij er dan uilgenomen worden, is het aanzetten met een weeken zandsteen vol doende om do scherpte gelijk te maken. Een langer verblijf in het zure water schaadt niet, als men het instrument maar dadelijk gebruikt of zuiver afdroogt. Keu goed vlekkenwater. Men neemt 4 eetlepels vol sterken geest van salmiak en 1 eetlepel vol zout en schudt beiden in eene flesch goed dooreen. Met deze vloeistof kan men alle vet- en olievlekken enz. uitwasschen. Voor het gebruik bedient men zich van een sponsje of een wollen lapje. Vlekken van harst of teer moeten eerst met een weinig boter geweekt worden. Sedert eersten januari 1892, is eene wet in uitvoering gebracht die bepaalt dat alle zwervende of in vrijheid loopende honden moeten drager wezen van eene medalje en daarenboven gemuilband zijn. Deze wet wordt bijna algemeen goed gekeurd. Vroeger was het enkel geduren de de hondsdagen dat het muilbanden verplichtend was, doch nu beden is het anders en moeten de kleine zoowel dan de groote honden wanneer zij in vrijheid loopen,gestadig gemuilband zijn. Het is niet voldoende, zeggen wij, wet ten te stemmen, neen, zij behooren stipte- lijk uitgevoerd te worden. Wordt de wet waarvan hier spraak is uitgevoerd T Wij antwoordden, neen. Immers hoeveel honden zijn er hier en elders van eene medalje voorzien Geen óén op tien En gemuilband 't Is eene uitzondering als men een gemuilbande hond in de stra len ontmoet. Buiten een trekhond die in gespannen is, ontmoet men geene ge muilbande honden. Wy zullen de kwestie der hondsdolheid of razernij ter zyde laten, maar vaststel len dat vele honden bovendies nog ernsti ge ongemakken aan de menscben veroor zaken! De kleine honden zijn dan nog verre uit meest te vreezen. Hoevele men- schen worden er dagelijks door de zwer vende honden en toeschietende hondjes niet aangerand en verschrikt of liever be- vreesd gemaakt f Dit alleen maakt het muilbanden noodzakelijk. Wij vragen Waarom wordt de wet niet uitgevoerd i Waarom eischt men niet dat de honden die men ter straat laat loopen, gemuil band moeten zijn T Bene strenge toepassing der wet zou door elkeen goedgekeurd worden. Vrijdag morgend heeft de begrafenis plaatsgehad van prins de Chimay, minis ter van buiiendsche zaken. Geheel het garnizoen was ten 9 ure 's morgens op de been. Ten 10 ure vergaderde men aan het hotel van 't ministerie van buitenlandsche zaken. I)e geheele offleieële wereid was aanwezig, de twee Kamers, de magistra tuur, het diplomatisch korps, de hooge geestelijkheid, enz. Er zijn vijf redevoeringen uitgesproken inde rouwkapel door M. Beernaert, in naam van het gouvernement door M. Van Wambeke, in naam der Kamer van Volksvertegenwoordigers; door M. de Baré de Comogne, in naam van het arron dissement Philippeville; door M. Fetis, in naam van het Conservatorium en door l)r Schrevens, voorzitter der maatschappij van openbare geneeskunde, waarvan de overledene eere-voorzitter was. Ten half elf werd het lijk overgebracht naar de collegiale kerk van Ter Goelen de troepen van het garnizoen vormden de de haag. Het lijk werd gedragen en de rouw werd geleid door de drie zonen van den prins. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door Mgr Nava di Bontife,apos tolisch nuncius te Brussel M. Lamber- rnont, staatsministerM. 't Kint de Roodebeke, ondervoorzitter van den Senaat MM. Van Wambeke, Lejeune en Baré de Comogne. De graaf van Vlaanderen ging aan 't hoofd van het Huis des Konings. Het lijk kwam na 11 ure in de kerk. Mgr Jacobs deed den diens' en de laat ste gebeden werden gezegd door Z. E.den kardinaal-aartsbisschop van Mechelen. Er had geene offerande plaats De Dienst eindigde na twaalf ure en het lijk is dan naar de Nooderstatie overgebracht. Op den geheelen weg was heel veel volk Hecliterliflte kronijk. VOORUIT is alwéér veroordeeld. De uitgever van Vooruit komt op nieuw tot het betalen van 400 fr. schade en intrest veroordeeld te worden, met in begrip van lijfsdwang in geval van niet betaling. Hij moet ook het vonnis ver scheidene keeren opnemen. Hij ondergaat die veroordeeling omdat er onlangs in Vooruit een artikel ver scheen dat smadend en eerroovend was voor M. Borremans, nijveraar te Aalst. Het Katholiek Kieskoiniteit van het Kanton Herzele zal vergaderen op Zondag 10 April 1892, om 3 ure namiddag, in het Schepenhuis, te Herzele. Dagorde 1. Provinciale Kiezing. Voorstelling van eenen kandidaat in vervanging van wijlen den heer Désirê Vanden Bossche om deszelfs mandaat in den Provincie raad te voleindigen. 2. Benoeming van Afgeveerdigen by het Midden-Kominteit van het Arrondisse ment. 3. Mededeelingen. Uitbreidiug des Komiteits en der Kies werkzaamheden. De nieuwe Bisschop van Namen. Het Journal de Bruxelles,me\Al dat Z. H. de Paus tot bisschop van Namen benoemd heeft den zeer eerw. kannonik de Crolière, voorzitter van het Groot Seminarie teDoornyk. Priesterlijke Benoemingon. Is Pastoor benoemd te Voord», de E. H. L. Buckens, onderpastoor te S. Lau rens. Is Onderpastoor benoemd te Meer- donck, de E. H. P. De Paep, onderpastoor te Verrebroeck. KERKELIJK NIEUWS. AALST. St. Martinusherk.— De Sermoenen tot voorbereiding der Paaschplicht, voor het mansvolk alleen, zullen gepredikt worden door den E. P. PorrE, s. j. op Maandag 4, Dijnsdag 5, Woensdag 6, Donderdag 7 on Vrijdag 8 April, om 8 ure 's avonds. Na het Sermoen Benedictie van het Al lerheiligste Sakrament. Ingang langs de Lijkdeur. 's Zaterdags Bieehtdag. 's Zondags Paaschcommunie, ieder in zijne Parochiekerk. G. Z. J. C. A. I>e Volkakamer heeft de alge- meene beraadslaging over de begrooting van Spoorwegen voortgezet. Allerl laitde nieuws. Hotei*mnrltt.Heden zaterdag werden 890 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 7122 kilogr. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar, heeft het telegraafkantoor van Aalst 973 postverzendingen per bode be steld, waarvan 970 binnen en 3 buiten den omtrek der plaatselijke uitreiking. Anderluea. Men verzoekt aan te kondigen dat het Concert ten voor- deele der slachtoffers van Anderlues eené zuivere opbrengst heeft geleverd van fr. 920,65. De som zal aan den heer Burge meester van Anderlues behandigd worden. AalMt. De pokken heerschen in verschillige wijken onzer Stad. Tot hiertoe werden 66 personen van deze ziekte aangedaan in het hospitaal ver zorgd, en op 't oogenblik verblijven er een twaalftal. Men bestatigt dat de pok- lijders in overgroote meerderheid perso nen zijn die nooit gevaccineerd werden of by de welke het 30,40 en 50 jaren geleden is. AaUt. Heden Zaterdag morgend rond 5 ure is de genaamde Temmerman Victor, geboren te Gysegem, den 4 Mei 1855 wonende te Aalst, St. Annaweg, huizen Van Sande n* 3, verdronken ge vonden in de beek aan het Kapelleken Meuleschette, alhier. Er was nogthans maar weinig water in de beek. Temmerman is gehuwd en vader van 3 kinderen. Honden. Den heer Proku- reur des Konings te Dendermonde, heeft aan de Politie opgelegd proces-verbaal op te stellen tegen de eigenaars der honden, die zonder het voorschrevene kenteeken op den openbaren weg rond loopen. Deze voorschriften zijn ook toepasselijk op de ingespannen honden. De kenteekens worden ten Landhuize (bureel der bevolking, neven den burge- lyken stand) afgeleverd tegen den prijs van 20 en 10 centiemen. Een wielpeerd koopen is voorzeker niet moei lijk maar het vermaken is eene moeilijkheid waaraan de koopers somwijlen niet denken. Ook raden wij de liefhebbers aan van de magazijnen te gaan zien van het Hou Funis Migkot te Brussel waar wielpeerden vermaakt worden. 'I Is het beste in de soort. Werklieden van eerste klas. stoomtuig, werkwin kel* van ineenzetting, voor het polijsten, nikleeren, niets ontbreekt er. Eene depeche uit Parijs meldt, dat het Fransche gouvernement de uitdrijving bevolen heelt van talrijke anarchisten. In dit oogenblik, zegt de Gazette, kan het bestuur der openbare veiligheid zich nut tig toonen en beletten dat die gevaarlijke kwaaddoeners hier ongestoord hunne verfoeielijke leer komen verspreiden. Twee dronkaards, waarvan een met een houten been. kregen dinsdag avond twist in de Pompstraat, te Brussel Eens klaps maakte de gebrekkelijke zijn been los en begon er zijnen gezel mee te slaan, zoo geweldig, dat hij daarbij nog de vitrien van eenen winkel der straat ver brijzelde. De politie is moeten tusschen- komen en heeft de twee dronkaards naar het bureel der De Lignestraat gebracht, waar zij in den bak gestoken werden. Erlijke dieven. Zij zijn niet tal rijk, de eerlijke dieven, ^maar er zijn er toch. Wy melden verleden week dat de we duwe van eenen fabrikant te Ath, eene groote som gelds weerkreeg, gezonden door iemand, die over veel jaren haren echtgenoot bestolen had Woensdag, rond 10 ure 's avonds, vond een politieagent welke door de Naamscliestraat, te Brussel, ging, een zes jarigen knaap welke tegen eene deur vast ingesluimerd zat. De politieagent ontwaakte het kind dat, wanneer het hem zag, begon te weenen en de vlucht nam. Een jongeling ijlde het na en bracht het bij den politieagent terug. Door dezen on dervraagd, verklaarde het Mathieu te liee- ten en in de Van Dyckstraat, te Schaar beek, te wonen. Het voegde erbij, dat zijn vader, die een verstokte dronkaard is, het alle dagen slaat, zooals hij de moeder en de andere kinderen slaat. Thans kreeg te Brussel eene vrouw, van welke men over eene maand eenige luiksche loten stool, een pakske, waarin de ontvreemde stukken gewikkeld waren. En in eene Kempische gemeente, waar verleden jaar de kostbaarheden gestolen werden waarmeè hetLieve-Vrouwenbeeld in een kapelleke versierd was. heeit men die voorwerpen aan den voet van he- beeld teruggevonden. Zonderling hutcelijk. Verleden week is te Kruishoutem een merkwaardig huwelijk ingezegend. Constant De Kloef, oud 77 jaar, is het bootje voor de derde maal ingestapt met eenen lieven engel van 84 jaar,bijgenaamd Meetje Amerika, omdat zij eertijds in dit werelddeel heeft verbleven. De liefde is toch blind Muur ingestort. Een ongeval dat erge gevolgen had kunnen hebbent heeft woensdag te Kortrijk plaats gehad] Sinds twee dagen woedde een hevige Noorderwind die langs alle kanten de pannen af de daken der huizen rukt. Woensdag middag is de groote muur die in de Molenstraat, den hof des heeren Croquison, oudheidskundige, omzoomt, door den wind met geweld omgerukt en tegen het St-Jozefsgesticht geworpen. Het is als een mirakel dat er geene menschenlevens te betreuren zijn,want op het oogenblik dat het ongeluk plaats had, was er veel volk in de straat.Het verkeer in de Molenstraat is tijdelijk onderbroken. De St-Rochuskcrk te Kortrijk, werd zondag morgend gedurende de begraving van Jules D.... gestoord dooreen zonder ling geval dat heel de kerk in rep en roer stelde. Eene vrouw had verteld aan een harer kennissen dat de overledene dood was van eene ziekte, die men niet had durven ken baar maken. Dat kwam aan de ooren van de vrouw van Jules D.. en deze beloofde zich te zullen wi eken. De offerande werd gedaan en iedereen ontving een dood- briefje. Eindelyk was het de beurt van de kwaadspreekster. De vrouw van den overledene ontwaarde haar en zag dat zij een beeldeken ontving. Zij sprong recht, rukte het printje uit hare handen en gaf haar eenen kaakslag dat zy ten gronde viel. Een worstelling ontstond en men was gedwongen de vechtende vrouwen te scheiden en proces-verbaal op te maken. Men meldt uit Yperen, 1 April M. H. Cordonnier had eene wedding aangegaan voor 100 fr. om met den die rentemmer Dellabonna in de kooi te gaan en er te blijven, terwijl de temmer de leeuwen allerlei toeren verrichten deed. Donderdag avond was die belang wekkende voorstelling door gansch dn stad bekend gemaakt en alle liefhebbers van dergelijke tooneelen waren in de ba rak bijeengestroomd. M.Cordonnier heeft volkomen goed zijne koelbloedigheid be waard en is dus zonder ongeval zegepra lend uit de proef gekomen. Zouden de overheden niet goed doen, dergelijke too- neelete verbieden? Zi> hier nog omstandigheden over de moord die zondag nacht in de gemeente St-Andries, bij Brugge, is gepleegd. Een genaamde Edward Simpels, oud 32 jaar, metser van stiel, heeft van de twee ge broeders Juliaert, ook metsers in dezelfde gemeente, messteken ontvangen, waarvan hij eenige stonden later is bezweken. De misdaad moet gebeurd zijn op een twintigtal minuten buiten de Smedepoort, aan de herberg Be Keizer. In dit drink huis heeft nopens de bolling een geschil plaats gehad, waarvoor de baas al de lieden buiten gezet heeft, die alsdan aan het vechten gegaan zijn. Volgens het schijnt, zou men op een der broeders die aangehouden zijn, een mes gevonden hebben, waarvan de punt afgebroken is, klaar van 't geweld der steken. Het ongelukkig slachtoffer was de ruggraat afgesneden. Het parket van Brugge heeft maan dag niet weinig werk gehad Van St-Andries, waar het een onder zoek gedaan heeft over de laffe moord waarvan wij hooger melden, heeft het zich naar Slvpe moeten begeven om er de getuigenis der oude bewoonster te hooren van eene hofstede die eenige kwaaddoe ners geroofd en gepoogd hebben in brand te steken. De ongelukkige vrouw ligt nog te bed ten gevolge van de ontroering die de misdadige aanslag,waarvan zij het slacht offer is geweest, op haar teweeg heeft gebracht. De rechterlijke overheid is naar Slype getrokken met een volledig oorlogsmate- rieeldrij bankwagens waarin het par ket, tien gendarmen en zeven gevangenen plaats genomen hadden. Gij kunt oor- deelen over de verwondering der inwoners van Slype 's Morgens vroeg vertrokken, zijn de reizigers slechts ten 9 ure 's avonds terug gekeerd. Nauwelijks was het onderzoek van deze zaak geëindigd, of de magistraten werden naar Jabbeke geroepen om de eerste ge tuigenissen te hooren, betrekkelijk de moordpoging, die aldaar op eene vrouw gepleegd werd. Ziehier in welke omstandigheden Een vreemdeling trad een huiziken binnen, sprong op de vrouw die het bewoonde en bracht haar eene messteek in de keel toe. Daar het slachtoffer zich verweerde, nam de moordenaar de vlucht. Tot hiertoe heeft men zijn spoor verloren. Een dronken matroos,geboortig van Londen, 36 jaar oud, was met een stuk in zijne kraag in de Haantjeslei, te Antwer pen, gevallen. Twee kerels, die hem hier vonden, zet ten hem recht, speelden zijne frak uit, leegden zijne zakken en, uit gal omdat zij er maar 15 of 20 centen in vonden, gaven zij den Jan-maat zulke ongenadige ram meling, dat hij er geheel nuchter van werd. Naar het gasthuis gebracht, verklaarde hy door die rammeling zoo zeer ontnuch terd te zijn, dat hij gemakkelijk zijne aanranders zou herkennen. Een dievencigaar. Over eenige dagen trad een onbekende per soon op een Deensch schip te Ant werpen, trad in geprek met de kapitein en beweerde een Deen te zijn en gelukkig met eenen landgenoot te kunnen spreken. De kapitein stelde hem voor een glas wijn te drinken, hetgeen de onbekende aannam en deze overhandigde den kapitein eene cigaar Nauwelijks had de kapitein eenige trek ken gedaan aan de cigaar, of hij viel in een diepen slaap, waarvan de kerel ge bruik maakte om alle de kleederen te stelen en andere voorwerpen die in de kabien lagen. Dus opgepast voor de eigaren. Moordpoging. Zondag avond, rond 11 ure, hoorde mad. Martin, strijk ster, 80 jaar oud, te Soignies, aan hare deur kloppen. Zij ging openen. Een ge maskerd man viel haar aan en begon haar zoo geweldig te mishandelen, dat het arme oudje levenloos ten gronde zeeg. Wanneer men haar opnam was ze ster vend. Diefte is de drijfveer dezer misdaad geweest. Moorden in Henegauw. Er is geene provincie in ons land, welke zoo veel spel aan het gerecht levert als Hene gauw. Schier geen dag gaat er om, zon der dat men daar eene misdaad te melden heeft. Eenige dagen geleden was het te Roi- sin woensdag te Chitelet, en nu te Zo ningen, dat het parket zijne opzoekingen moet doen. Eene 72jarige vrouw, Adelaide Mouton, was in hare woning overvallen, ten gron de geworpen en met slagen overladen bij middel van eenen easse-téte. Vervolgens, meenende hun slachtoffer gedood te hebben lieten de moordenaars de ongelukkige liggen en doorzochten het huis, waar zij niets te stelen vonden, zoodat zij met leege handen moesten henen gaan. De misdaad, zegt een correspondent, werd met eene ongehoorde stoutmoedigheid gepleegd. De vrouw, alhoewel in doods gevaar zijnde, heeft de omstandigheden der misdaad kunnen verhalen en het signalement harer aanranders geven. Zondag avond rond 9 ure hoorde zij op hare deur kloppen. Zij opende niet. Korts nadien poogde men langs het dak binnen te komen. Adelaide riep om hulp en de inbrekers hielden op Doch een half uur later kwam een kwaaddoe ner terug langs een vensterruit, die hij gebroken had en pleegde de misdaad zoo als hooger beschreven is. Dank aan dc verklaringen van het slachtoffer vielen de vermoedens van het gerecht op de echtgenooten C., welke de politie-kommissaris voorloopig aanhield. Daar zij geene rekening konden geven over het gebruik van hunnen tijd werd dit vermoeden versterkt en weldra be vond men dat de schoenen van O. pasten in de voetstappen, welke de moordenaar had achtergelaten In hoevere de vrouw medeplichtig is wordt nog niet gemeld. In de Luiksche ardennen, vooral in den omtrek van Stavelot hébben inde laatste tijden verschillige boschbranden tamelijk veel sehaê aangericht.Men denkt dat die branden ontstaan door het ont steken van vuren, om dé wilde zwijnen te verjagen. De bezitters der bosschèn wenden dit middel liever aan, dan zij klopjachten inrichten of toelaten. Thermes-Kneip. Zoo zal de statie van Hasselt heeten die het water gesticht volgens het stelsel van vader Kneip zal bedienen. De samenwerkende maatschappij ten kapitale van 350,000 frank (minimum) die het gedacht van dit gesticht opgevat heeft, heeft niet ver van Hasselt op een half uur aistand van de statie Bockrijk, eenen blok landerijen en bosschen gekocht van 800.000 vierkante meters. Er staan eenige luchthuisjes op. Ver ders bevat het ineeren en vijvers die zeer vischryk zijn en die de liefhebbers der bosch- en watersneppen straf zullen aanlokken. Prachtige dreven en wandelingen zul len de zieken die daar hunne genezing zullen komen zoeken, niet weinig opwek hen en verfrisschen. De twee eerste jaren zal het kneipge- sticht onder toezicht staan van eenen Duitschen geneesheer, daartoe door vader kneip afgevaardigd. Dit zal aan den gewonen man, voor wien de kostelijke reis naar Wörishoten allicht te zwaar kan vallen, eene goede gelegenheid zijn om ook aan de genees kunde van vader Kneip deelachtig te worden. Aktiën aan duizend en aan vijfhonderd frank zijn nog te bekomen ten zetel der maatschappij Thermes-Kneip te Hasselt. De maatschappij wacht enkel naar de volle onderteekening van het kapitaal om de werken te beginnen. Guldenvlies. HOLLAND. Hard gaat ie In een hotel eener provinciestad van Holland, was dezer da gen een reiziger gelogeerd die geen geld had om de rekening te betalen en zulks liefst niet bekende. Op den morgend dat hij voornemens was heen te gaan, zeide hij tot den loge menthouder Ik heb onlangs eene wedding verlo- ren, namelijk wegens het oprooken van eene sigaar, terwijl ik na eiken trek moest zeggen Hard gaat ie. Dat is zoo'n groote kunst niet, zei de hotelhouder,dat zou ik wel kunnen» Spreek zoo niet, hernam de andere, het is onmogelijk, ik weet het bij on- dervinding. Maar als gij mij nietge- looven wilt, ik wed om 25 gulden dat gij het niet kunt. Aangenomen, zei de kastelein, slat eene sigaar aan en begon, met na iederen trek heel duidelijk te zeggen Hard gaat ie. De reiziger wandelde in de koffiekamer op en neèr, als om op te letten of de con ditie der wedding wel gevolgd werd. Daar eene sigaar niet zoo gauw opge rookt is, ging hij nu en dan eens in den gang en keerde dan weèr om toezicht te houden. Eindelijk ging hij nogmaals in den gang doch kwam in langen tijd niet meer terug. Eene der meiden, die binnen kwam, vroeg aan haren meester Mijnheer, moet ik de kamer weèr in u orde brengen voor den reiziger die daar over een kwartier met zijn kofferken li is weggegaan De logementhouder, meenende dat zulks een list van den wedder was, rookte maar door, en sprak bij iedere trek Hard gaat ie. De dienstbode wachtte eenige minu ten; doch geen ander bescheid krijgende, ging zij de kamer uit, naar de juffvrouw, zeggende dat zij niet wist'wat mijnheer mankeerde; hy zat daar te'rooken dat het dampte, en riep niets dan Hard gaat ie» De juffrouw liep haastig naar de koffie kamer en vond er het beschreven schouw spel. De reiziger zoo sprak zij, is zonder betalen vertrokken; weet gij daar iets van Ook zij kreeg slechts ten antwoord het telkens herhaald hard gaat ie, verge zeld van dikke rookwolken. Met de zaak verlegen, herhaalt zij hare vraag, en de zelfde antwoord volgt. Meenende dat haar man door eenen aanval van waanzin verbijsterd was, viel zij van angst van haar zeiven, iets waar aan de rooker zich niet stoorde, m.ar door welk gerukt de dienstbode toescho ten om haar weg te dragen. De juffrouw kwant spoedig weèr bij haar zeiven, en deed den doktor ontbie den, om te onderzoeken wat haar man toch scheelde; want hij zat nog altijd te rooken en te roepen Hard gaat ie. Eenige minuten voordatde doktor kwam, stond eindelijk de logementhouder, om ringd door zijne belangstellende huisge- nooten, van zijnen stoel op en smeet het niet langer houdbaar eindje weg, riep nog eens hard gaat ie, en liet er op volgen Daar, vijf-en-twintig gulden gewon nen 1 Het kwam nu gauw uit dat hij niets gewonnen, maar integendeel het bedrag der rekening van den reeds in den trein zittenden reiziger verloren had. Moord te Amsterdam. Woens- dag morgend vroeg ging als een loo- pend vuur de mare door de stad, dat s nac ts in een huis op de Prinsen- gracht, tegenover het gerechtshof,een j afschruwelyke moord was gepleegd. I De ware toedracht der zaak is deze De familie Viotta, die het perceel 693 bewoont, kwam Woensdagavond ten half elf thuis en was zeer verwon- derd de deur met de ketting gesloten te vinden, en de meid niet te zien ver- scheinen om ze te openen, nadat men herhaaldelijk gebeld had. Men brak eindelijk met geweld bin nen en men vond de 26jarige dienst bode, Anna Verhoeven, uit Kerkdrief bij Zalt-Bommel geboortig, in de stu deerkamer van M. Henri Viotta, een der achterkamers van het huis, achter de deur liggen, met een zeer diepe snede aan de linkerzijde van den hals en eene wonde aan de- linker wang. Onmiddellijk werd de politie met de ontdekking bekend gemaakt en een geneesheer geroepen. De geneesheer verklaarde, reeds op het eerste ge zicht, dat de wonde aan den hals terstond den dood ten gevolge moest hebben gehad. Verder vond de politie sporen van i braak. Eene schuiftafel en een secre- taire in de kamer, waar het slacht- offer gevonden werd, waren openge broken. Eene som gelds, 160 guldens zegt men, werd vermits. De nieuwsgierigen, die zich voor het huis verzamelden, vertellen elkan der, dat jalozie den vryer van het meisje tot demisdaad heeft gebracht. Daarbij weet men dan nog te vertel len, dat het huis een achteruitgang had in de Kerkstraat, langs waar de misdadiger zou ontsnapt zijn. Die geruchten missen allen grond. Het gerecht stelde aanstonds een onder zoek ter plaats in. Later in den morgend zijn meer bijzonnerheden bekend geworden. Buiten de reeds vermelde wonden toonde het lichaam drie messteken in de linkerzijde, ter hoogte van het hart en eene in den rug. Het meisje was eene wees en had eea vryer, die te 's-Hertogenbosch woont. De wonden moeten met een buiten- ewoou scherp wapen zijn toege- racht. ENGELAND. Brand te Londen. In het Café de Genève, Victoriastreet, te Londen, is Woensdag morgend brand ontstaan Er zijn drie slachtoffers Op een gege ven oogenblik verkeerde men vol vrees voor de naburige woningen, maar de pompiers hebben het vuur kunnen tegenhouden. De eigenaars van het koffiehuis had den onlangs twee kinderen verloren aan de bu ikloop, en het lykje van het derde moest juist dien morgend begraven worden. De vader en de moeder waren afwezig en keerden ook slechts in den morgend terug. Een kind en eene vrouw zijn door de ven sters van de derde verdieping ge sprongen. Het kind was op den slag dood, de vrouw stierfin het hospitaal. Onder de puinen vond men liet ver koold lijk van de voedster, Madame Hughes, en ook de lijkkist van het kind met het geheel verkoolde lijkje. SPANJE. De haven van Barcelona in brand. Men seint uit Barcelona aan het agent schap Havas. Terwijl men bezig was met het over gieten vun petrool, die uit de Vereenigde- Staten kwam, heeft een stekske, dat door onvoorzichtigheid was laten vallen of op de vaten geworpen werd, als men bezig was met vullen op de kaai San Berlran brand geslicht. In weinice oogenblikken was de ramp verschrikkelijk. Het vuur deelde zich mcé aan de booten, die in de dokken mei petrool geladen werden. Weldra geleek de haven aan eene zee van vlammen De schepen in den omtrek konden niet in tijds de vlucht nemen. De korvet Cura, de schepen Caslella iller, Jaime Premier, het oor- ;-aip l.e Lopa en de sloep Caiman .,ii geheel door de vlammen verslonden i is verplicht geweest verscheidene schepen ie doen zinken, om den brand te beperken. r.r '.ij!, geene personen omgekomen, Des üade .-. overgroot.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2