Kaatsspel. Houtmarkt. Allerhande nieuws. larissen; des namiddags serenade aan den heer burgemeester, voorzitter van de jubileerde muziekmaatschappij,Sle Cecilia. De derde dag, dijnsdag, was echter de bijzonderste. De twee jubilarissen werden stoetsgewijs naar de kerk geleid onder het klokgelui, het kanongeschut en het mu- ziekgespeel. De jubelmis gebeurde met eene onbeschrijflijke plechtigheid de grijze priester ofllcieerde met 6 bijstaan ders en na het Evangelie werd de pre dikstoel beklommen door den zeer eerw. kanunnik Van der Moeren, leeraar van Godgeleerdheid aan de Hoogeschool van Leuven. De welsprekendheid en de ge leerdheid van kanunnik Van der Moeren moeten hier niet herinnerd worden wij zullen nogthans aanmerken dat deze hoog geplaatste leeraar naar Moorscl gegaan was om openbaar zijne dankbaarheid te betuigen aan den grysgeworden priester bg denwelken hij vroeger zijne eerste communie heeft gedaan in de kerk van Zele. Daarna werd het plechtig Te Deurn aangeheven en een veertigtal priesters voegden hunne stem bij die van de ofll- cieerende geestelijkheid. De schoon ingerichte stoet vertrok sta tig de kerk om in het Gemeentehuis de burgelijke feest te gaan vieren. Hier nam M. Gregoor Moens het woord en sprak de volgende redevoering uit Eet-weerde mijnheer de Pastoor, Het is met vreugd en met fierheid dat ik, als oudste Khepenc van Moorsel. het woord neem in deze plech tige feestzitting, om u tc verwelkomen eu te vieren, maar het is niet zonder schrik en groote verlegenheid. Het a in ht van redenaar is het mijne niet, en de wel sprekendheid komt dikwijls niet goed overeen met onze Vlaamse he rondborstigheid. Doch ik kan de daden en feiten laten spreken, en mijne onbevoegd heid met mijne verlegenheid laten schuilen achter het open lioek van uw welgevuld en eervol leven. Daarom durf ik zeggen dat ik lier ben van de treffelijke laak te mogen vervullen u te verwelkomen en geluk te wen- schen, in den naam van den Gemeenteraad van Moor- •el, in den naam van de geheele Gemeente, en, beier nog, in den naam van alle uwe parochianen, waarvan vele de w|jk klaarhagt, onder Meldcrt, bewonen Want ja. cerwcerde heer Pastoor uwe geestelijke bevoegdheid ligt uitgestrekt over ruim de vier duizend zielenen opdeun triomfdag zijnalle uwe («roemanen samengespannen om 11 Ic bedanken, te h-onen en te bekrooncn. Zoó heb ik niet te doen. eenveerde heer Pastoor, als uw levensboek open Ie slaan oin u»c onloochen bare verdiensten in deze fecstvergadering aan elkeen te herinneren. Gd zijt geboren, ecrw. heer,in dees Vlaamsch katho liek Land van Aalst, niet verre van hier, tot Haelterl, van eene zoo deftige als krislcne familie, die u aange moeoigd heelt om Imgdurige studiën te doen. eu die met openhartige vreuitd u zag den priesterlijke slaat verkiezen. Zóó ook werd een van ir*e broeders tol het priesterschap verheven, namelijk de eerweerde heer Pastoor van Kooborstzoo was een andere van uwe broeders ecu ieverig medelid van de Hroeders der knslclijke scholen zóó werd eeue van uwe zusters Golctline te Dendermonde; zóó was uwe jongste zusb r novitie in bet klooster als zij door eene vroegtijdige dood aan uwe liefde werd ontrukt Het hebben voorze ker welhebbende en eerzame ouders geweest die *ijf van hunne kindereu kouden opleiden tot het geestelijk leven Ondertussclien was de dag gekomen van uwe lang betrachte priesterwijding en van uwe eerste pleehiige Mis. Het «asm het jaar liHi. Sedert dien lijd steeg dagelijks uwe offcrliede ten Hemel en zyl gij doordron gen gebleven van de groote weerdighcid der priesters wiet» het gegeven is wat aan de Engelen niet is ver gund - Sedert cien tijd, zeg ik. zijn vijftig volle jaren verloopcn, en gedurende ene halve eeuw hebt gij uwe heilige roeping ingevolgd ouder dc oogen van God en van de meuschen. Wij vieren vandaag dat vjjtligjarig priesterschap met al den luister dien wij kunnen geven aan een gouden jubelfeest; doch hel is in ouzo macht niet.het zal nooit in onze raaclit nju van uwe oneindige verdiensten door onze viering, d»or onzen ieverte evenaren. In uwe lange loopbaan hebt gij, mijnheer de Pastor, beurtelings de priesterlijke bediening waargenomen als onderpastoor in de volkrijke gemeenten van Zele. Bug- genhout eu Ronse. Het was in de stad Ronse, in de St. Martenskerk, dat uwen godsdiensticver bijzonder lijk uitblonk eu dat gij rrn buitengewoon gezag ver kreeg! over die half-Waalsche en half-Vlaamsche bevolking. Ook kon uwe onvermoeide werkzaamheid niet ont snappen aan de scherpziende oogcu van uwen Door luchtten Bisschop. Niet verre van Rouse lag in dien lijd (het was in hel jaar I860) eene parochie die, alhoewel niet groot van bevolking, aan scheuring en woeling onderhevig was, die niet luisterde naar de vermaningen van haren ziclenhcider en die hare nieuw opgebou» de kerk in onvoltrokkcu staat en in eene schandelijke armoede liet voortbestaan. Da ir was een priester van doeu met heiligen iever en met krachtigen wil bezield en zijne Doorluchtigheid Monseigneur Delebeojue aloeg de oogen up u. en hij zond u als Pastor naar Orroir. Slecht» vijf jaren hebt gij aldaar bel ambt van Pastor bekleed, maar deze vijfjaren waren voldoende voor u om uwe kerk Ie voltrekken, om hel huis van God op te luisteren en te versieren, en meer nog om de eendracht en de vriendschap te doen heer- M-hen waarvan te voren niets bestond als wanorde en jaloerscliheid. Monseigneur wilde wederom uwen zia- l. uiever eu uwe krachtdadigheid l>eloouen. en hij be noemde u tot pastor van Moorsel den IS Januri I860. Meer dan Iti jaren lijn sindsdien vervlogen; meer dan het derde deel van uw duurbaar leven hebt gij besteed aan het geestelijk en bet tijdelijk welzijn van onze gemeente. Gok vieren wij vandaag met alle«n het jubelfeest van uw vijftigjarig priesterschap,maar levens bet zilveren jubelfeest van uw verblijf onder ons als l'astordcr parochie Moorsel. l w verblijf onder on», eerwaarde Heer Pastor, zal met gouden telleren aangeteekend blijven in de jaar boeken van onze parochiekerk en van onze gemeente. Al waar wij onze oogen wenden, staan uwen priester lijken lever cu uwe werkzaamheid met sprekende be wijzen te leren. Gij hebt uwe middeleeuwsche kerk verbeterd met hel bijbouwen van eene sacristij, met bet laten vervaardigen van een nieuw orgel, met bet doen beeldhouwen van eene prachtige knmmuiiirbank, met het herstellingswerk van bet meesterlijk schilder stuk dat pnjkt »p het hoogallaar.gij Md de hislorischc schilderingen der Sinte Gudalakerk laten verfrisschen, tic Sint-Sirveu-kapel, met dak en toren, uit haren slaat van vrrvaliing doen herleven, en gij hebt met eigene penningen eene gdliieke kapel ter eerc van O. I.. V. van l.nurcesmt den grond doen oprijzen. Gij hebt dc jaarlijkscbe processien, deze openbare be lijdenissen van onze kristenheid. opgeluisterd met nieuwen standaard en heiligen beelden, en roet het kostelijk baldakijn dat ecnen oprechten hemel mag genoemd worden. Iloch gij hebt veel meer gedaan, gij held de twee bestaande broederschappen van Sint Rochus en van de heilige Gudula in eer en in leven m-houden; gij hebt in het jaar 187i het broederschap ingericht van het heii g Hart van Jcsus. dat alle vrij dag, n renen lujzondereii toeloop van vrotne lieden veroorzaakt; gij hebt eene bloeiende congregatie van jonge dochters tol stand gebrac' t, en over twee jaren in uwen grijzen ouderdom, hebt gij met raad en daad «u met milde hand eene conferentie vau S Vincentius a Paulo in uwe gemeente helpen sticht, n. Met den/elf den iever ging gij te werk voor uwe zondagscholen; en, alhoewel alle politiek gedacht uit deze plechtige feest- 'zitliag moet gebannen zijn, kan ik met nalaten van de «eórgalooze krachtdadigheid te herinneren uet dewelke gij, n» de ongelukswet van 1879, eene dubbele vrije katholiek school dc«d onts aan. lot vrijwaring van het zuiver geloof uwer parochianen Die ruime schoolloka len blijven bestaan, als om getuigenis te geven van uwe mildheid en van uwe wilskracht, en als een troost voor dezen die lalere tijden van kerkvervolging vrcczen. Eerwaarde Heer Pastor, het is tijd dat ik eindige alhoewel ik niets gezegd heb van uw edelmoedig ka rakter. van uwe deftigheid,van uwe onbaatzuchtigheid, van uwi mildheid, van uwe /acht- en goedheid; ik zal dat samenvatten in een enkel woord Gij zijt be mind van God en van dc menschen Eerwaarde Heer Pastor.ontvang op dezen triomfdag, als blijk van onzen eerbied en van onze dankbaarheid, entevens tot eeuwige gedenkenis, dezen gouden kelk. het svinbolum van uwe priesterlijke waardigheid. Hel geschenk is u gedaan door alle uwe parochianen zon der onderscheid; en bel zal misschien deugd doen aan uw gevoelig en milddadig hart te vernemen dat zelfs den halven stuiver van den armen dompelaar aan zijne bekostiging heeft m..gen bijdragen. Armen en meer wrlliehticiuirii z'jn allen gelijkelijk uwe kinderen ik schenk u dien gouden kelk in naam van alle uwe pa rochianen De waardige priester antwoordde met eene van aandoening bevende stem en met tranen van blijdschap in zijne oogen. Nu was liet de beurt van M. Louis De Yis om de tweede feestrede te houden. Hij sprak als volgt Mijnheer de Burgemeester, Mijn vriend en ambtgenoot, M. Gregoor Moens, uw oudste Schepen en uw trouw medewerker ge durende twintig jaren, komt in warme bewoordin gen den lof uit te spreken van onzen eerbiedwaar- digen Pastor. Als jongere Schepen van Moorsel neem ik op mijne beurt het woord om in den naam van den Gemeenteraad en in den naam van de overgroote meerderheid onzer bevolking, onze erkentenis en onzen dank te betuigen aan den kloekniocdigen magistraat die ib jaten lang op het bestuurlijk gebied, onze voorzitter, onze raadgever en onze leidsman gebleven is. Ja, gij ook, M. dc Burgemeester, zijt vandaag jubilaris, niet van 5o jaren, wel is waar. maar dan toch van het kwaart eener eeuw wat al zeer vol doend en merkensweerdig is. Gij moet echter daarom niet jaloersch zijn van onzen gevierden zielenherder, die met glorie zijn priesterlijk half- eeuwfecst ziet gebeuren. Een oud spreekwoord zegt dat men tcrzelfdertijd niet kan ontvangen en te goed houden en wij wenschen uit den grond van ons hart dat gij binnen tb jaren hier moogt opnieuw gevierd worden, op den 5o° ver jaardag van uwe eerste benoeming als burgemees ter van Moorsel. Men zegt ook al, in wcreldsche zaken, dat er veel gedaan wordt uit eigenbelang, uit persoonlij ken intresten ik wil vandaag dat gezegde beves tigen. Wij. Moorselaars, hechten belang aan uwe bewarenis cn stellen prijs in uw lang leven omdat uwe bestuurlijke verdiensten ons tot getuigenis strekken cn tot waarborg dienen van hetgeen wij in de toekomst van u mogen verwachten. M. de Burgemeester, uwe bewezen diensten voor het algemeen welzijn, zijn welsprekend door hun zelve, en het betaamt dat ik ze herinnerc, in korte woorden, in deze feestvergadcring. Tengevolge van de gemccntckiezingen der Octo- bermaand 1866, in dewelke gij het meeste getal st;mmen bekwaamt, werdt g.j voorde eerste maal tot burgemeester benoemd in J.inuari 1807. Nau welijks aan het hoofd der gemeente gekomen, was uwe eerste zorg van openbare werken te doen u tvoeren, die, niet alleen nuttig, maar voor eene vulkrijkegemeenteonontbccrlijk Waren.Zóó kwam, in i*08, het gemeentehuis tot stand, in hetwelk wij nu onze plechtige zitting houden, met deze raadzaal, het secretariaat, hei archievendepot en de jongenschoolzóó werden beurtelings groote en kostelijke kassciwerken uitgevoerd op de banen van M.xjrsel naar Wieze, langs het Houten Kruis van Moorsel naar Lcbbeke, langs het oude Ghe- verghem, en over eenigen tijd van hiernaar Her- dcrsenr langs het gehucht Kattenbroek. Hel was voorzeker bedroefd gesteld met de buurtwegen vóór uwe komst aan het bestuur want al moest ik eene onbescheidenheid, eene indiscretie begaan, toch zal ik zeggen dat op zekeren dag. onze eer- weerde Pastor-jubilaris ging eencn zieke bezoeken en troosten op het Kruisabeel. en dat hij een van zijne schoenen moest in den brand laten of, beter gezeid, in de potaarde. In dezelfde richting gingt gij te werk in het jaar 1878 als onze gemeente eencn ijzerenweg en eene Static verkregen had gij hebt uw uiterste best ge daan om de algemeenheid der bevolking te bcvoor- deeligen en om korts nadien een postbureel te bekomen. Men schrijft somwijlen in de geuzengazetten dat de katholieken het licht vreezen. Gij hebt het tegenstrijdige bewezen.want het is aan uw bestuur dat wij de laiitaarncn te danken hebben die onze Dorpplaats en onze straten verlichten.De waarheid is dat gij het licht niet gevreesd hebt, maar wel het vuur cn de ijselijke brandrampen, die andere en naburige gemeenten geteisterd hebben. Het is inderdaad aan uwe krachtdadigheid en aan uw initiatief te wijten dat wij sedert i5 jaren een vrij willig pompierskorps bezitten, dat voorzien is van de brandspuit, de noodige ladders en haken, dat alreeds ongelooflijke diensten bewezen heeft en dat meer bevolkte gemeenten, ons nog moeten benij den. Ik mag daar bijvoegen dat gij, in geval van brand, de eerste en de laatste op de bres staat om het voorbeeld van zelfopoffering te geven en uwe manschappen aan te wakkeren.Het komt thans ook van pas. vermits ik spreek van moed en zelfopoffe ring. den schrikkclijken cltnleragecscl van vroegere jaren te herinneren Gij waart n.et bevreesd van in de besmette huizen te gaan. zelfs niet van met eigen handen eenen verlaten doode uit zijne woning te dragen. Voorwaar, het moet niemand verwon deren dat uwe waatdige zonen, met andere vrome jongelingen.de stichters zijn van onze wcldoenende conferentie van St-Vincentiu»-a-P«ulo. Er valt hier, ten slotte, nog een woord te spre ken over uwe betrekkingen ais burgemeester met onze geestelijke overheid. Gij hebt 23 jaren lang bewezen dat de scheiding van Kerk cn Staat, in oos Kristen Vlaanderen, eene nuttelooze droo- merij is. vermits, onder uw bestuur, de beste overeenkomst tusschcn de geestelijke en de wereld, lijke macht nooit opgehouden heeft te heerschcn. Uwe vrije cn vranke handelwijs heeft u echter onaangenaamheden berokkend, die misschien een eerctitel geworden zijn. Drie jaren lang heeft minister Rolin-Jacquemyns geweigerd van uw mandaat te vernieuwen, doch men heeft alhier vruchteloos naar eencn anderen burgemeester ge zocht tot eer van Moorsel dient er verklaard te worden dat men onder uwe twaalf apostelen geenen Judas kon vinden. Zoo hebt gij drie jaren op het banksken van penitentie gezeten, maar onder ons gezeid, het was in treffelijk gezelschap. Niet verre van u, zat op hetzelfde strafbanksken de burgemeester van dc arrondissements-hoofd- stad Nijvel; en dat heeft hocgenoemd niet belet dat Mijnheer de Burlct nu zetelt in den raad des Konings en dat hij de algemeenc geéerbiedigdc Minister van het Inwendige en van het Openbaar Onderwijs geworden is. M. de Burgemeester, deze dag van openbare huldebctoonmg, mag zich niet bepalen bij ijdelc woorden die. gelijk den wind, vervliegen. Twintig van uwe naaste vrienden, waaronder uwe geheele Gemeenteraad, schenken u tot getuigenis van hun nen dank. dees bronzen meesterstuk, dat zijne eigene bediedenis draagt. De twee kinderen van den buiten vluchten het nakend onweder en gaan schuilen onder het ouderlijk dak. Zóó hebt ei). in uwe lange bestuurlijke loopbaan, de toevlucht ge weest van alle onze ingezetenen die door rampen, door soldaterij, door processen en tribunalen be dreigd of geplaagd waren allen gingen hunn n troost zoeken in het hui» van hunnen burgervader. Moge zulke burgervader nog lange jaren leven I Ik schenk u, M. de Burgemeester, dees bronsstuk tot eeuwige gedenkenis. Deze humoristische redevoering bracht meer dan eens de lachspieren in bewe ging. M. de Burgemeester Eug. Reyntens deed met kalmte en waardigheid eene improvisatie die met daverende toejuichin gen werd begroet. Nu werden eenige woorden ui!gesproken door den sekreta- ris M. P.-J. De Wolf, die uit naam van den gemeenteraad de twee jubilarissen een prachtig ingebonden exemplaar aan bood van de Geschiedenis van Moorsel, door M. den advokaat Oscar Reyntens. Zoo was de plechtige afgeloopen, Plaatsgebrek belet ons van verder uit te weiden over de versiering der huizen, de verlichting van de Dorpplaats des avonds en het kostelijk vuurwerk dat afgeschoten werd door M. Beeckman.van Denderleeuw. KIE§URONIJK. Charleroi. De katholieken zijn op hun besluit van onthouding teruggeko men hunne kandidaten zijn de heeren Drion, Noël, Misonne, Dubois. Lemercier, en Lucq. Voorden Senaat zullen de kat holieken geene kandidaten stellen. Rechterlijke kronijk. Een modelbeambte. Meester Com- pernolle, mislukte schriftgeleerde, afge zette schoolmeester te Meenen, kandidaat politieagent te Antwerpen, werd maandag door de rechtbank van Kortrijk veroor- tot eene boet van 100 fr. (of 1 maand ge vangenis) en eene andere van 20 fr. (of 20 dagen gevangenis) voor beleedigingen door naamlooze schriften. Zonderling vonnis. Over twee of drie maanden veroordeelde de rechtbank van Gent eene dame tot twee jaren gevan genis, omdat zij uit de nalatenschap van haren man titels en juweelen ontvreemd had. Het verbrekingshof had woensdag over die zaak te beslissen. Het verbrak het vonnis, op grond dat men haar in dit ge val wel tot het betalen van burgerlijke vergoeding, maar niet tot eene correction- neele straf kan veroordeelen. Poging tot ontriggelingVijf per sonen, waaronder één anarchist, versche nen voor de rechtbank van Luik onder betichting van tijdens de onlusten van 1 mei, gepoogd te hebben nabij Tiff eenen trein te doen ontriggelen, bij middel van eenen rotsblok, dien zij op de baan had den geworpen, en welke verscheidene honderden kilos zwaar woog. Twee der betichten zijn tot vier jaren gevangenis veroordeeld; de anderen zijn vrijgesproken. Eet smakelijkDe rechtbank van Rijsel heeft eenen beenhouwer tot zes en zijne vrouw tot drie maanden gevangenis veroordeeld, omdat hij zijne klanten, in plaaisvan geitenvleesch.... hondenvleesch verkocht. De beenhouwer was vóór dat de recht bank uitspraak deed, de belgische gren zen overgevlucht. Kerkelijk nieuws. Sint*!Uartei)Hkork. Zondag aanstaande 22 Mei 1892, zal er gedurende de Mis van 11 ure, een sermoon gepredikt worden door Dom. Laurens Janssens, Benedietijnermonik van Maredsous, ten voordeele der gedurige aanbidding en van 't werk der arme kerken. Eene omhaling ten voordeele van'twerk zal door de werkende leden der vereeni- ging gedaan worden. Gedurende de Mis zal de Koorzang maatschappij - Ste CECILIA, uitvoe ren. a. Kyrie (Mercadante) b. Regina Cceli (de Doss.) c. Surrexit pastor (Mendelsshon). De kommissie brengt ter kennis van do belanghebbenden, dat de prijskamp uitge schreven bij gedrukte plakbrieven, gewij zigd is als volgt De Prijskamp is verdeeld als volgt Voor de steden Voor de dorpen le prijs 200 fr. 1® prijs 200 fr. 2® - 125 2® - 125 - De liefhebbers van het kaatsspel worden vriendelijk verzocht zich zoo gauw moge lijk te komen laten inschrijven in het lokaal - t Gravenhof- om op Zondag 29 Mei aanstaande om 8 ure des avonds, over te gaan tot de loting. Inschrijvingsprijs één frank die zal te ruggegeven worden bij de afspel ing. Dc Sekretaris, De Voorzitter, L. DE VOS, Fl. STEPPE. De VoIkMtaincr heeft gister Vrijdag hare laatste zitting gehouden. De herziening van de artikels 48 en 57 werd gestemd, doch van 't art. 27 verworpen met eenparigheid der 114 aanwezigen. Bij 't eindigen der zitting gaf de heer de Burlet, minister van inwendige lezing van 't koninklijk hesluit 't welk den wet- gevenden zittijd sluit. De ontbinding der kamer het gevolg zijnde van de stemming der herziening, zal dus eerstdaags het koninklijk besluit verschgnen waarbij de kiescollegiën van gansch 't land zullen bijeengeroepen worden op Dijnsdag 14 Juni aanstaande. Holermarkl.Heden zaterdag werden 949 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 7590 kilogr. De Bai.boogmaatschappij - De Klutiwntn-la, - viert heden zondag haar zilveren Jubelfeest, in 't lokaal de A rk van Noë. Ingericht bijna uitsluitelijk door Leden der eerste Bokkenrijders, mogen wij deze vredelievende Gilde met den naam begroe ten van Oudste Dochter, onzes eersten Strijdersbond. Wij sparen dus onze gelukwenschen niet, en driemaal - Proficiat - aan den nooit vermoeiden Voorzitter, den heer Clemens De Paepe, en aan den ieverigen Sekretaris, den heer Achilles Eeman. De feestelijkheden van heden, volgens programma vastgesteld, zijn als volgt Om 11 ure voormiddag, Mis van dank baarheid in de parochiale kerk van den H. Martinus. De Leden zullen zich verga deren in hun Lokaal om 10 1/4 ure en zich met Kartel ter kerk begeven, vooraf gegaan door de Koninklijke Harmonie Al GroeiendBloeiend'. Om 4 ure namiddag, Groot Banket. Om 9 ure des avonds. Algemeene Ver lichting in den hof van 't Lokaal. Bal, alleen toegankelijk voor de Leden en de personen van hun huisgezin. Uitgelezen orkest. Maandag 23 Mei, om 10 ure, Mis in bovengemelde parochie, ter nagedachtenis der afgestorvene Leden der Maatschappij. Ilnndboo^iimntseliaspptj Ware Vrede en Een dracht. (Muisken.) Donderdag aanst. viert deze maatschappij het sr.il- veren «Jubelfeest harer stich ting. Te dezer gelegenheid zullen de volgende feesten plaatsgrijpen 's Voormiddags. Mis van Dankbaarheid, ter hoofd kerk van St-Martinus, om 10 ure. Vergadering der Leden om 9 1/2 ure, ter estaininet - Café Minard,Nieuwstraat. 's Namiddags. Brooddeéling aan de behoeftigen der gebuurte van 't lokaal, om 2 ure. Luisterrijke Prijsschieling den hee ren Leden der Maatschappij aangeboden, om 3 ure. Gedurende de schieting Concert en losbranding van Chineesche Bommen. Vrienden-Banket om 6 ure. Prachtige Verlichting der Gaaipers en van 't Lokaal, om 8 ure. Fakkeltocht met Muziek aan 't hoofd, om 9 ure. .Valst. Diefstal met braak. In den nacht van woensdag tot donder dag, 18 tot 19 Mei, 11. heeft de hierbe- staande dievenploeg weer eens hare ron de in de stad gedaan. Bij den heer Laurent Wauthier, genees heer Leopoldstraat, werd een diefstaf ge pleegd. De dieven zijn in de Lange Ridderstraat den muur overgeklommen van den tuin van M® W® Lefebvre en hebben dan een bezoek gebracht aan verschillige tuinen en huizen, namelijk bij MM. Monfils, De Clippele, Vander Haegen, De Coninck-De Windt. De hond van dezen laatsten heer, heeft geweldig geblaft. Ten huize van M. Wauthier alleen zijn zij binnen geraakt door 't uitduwen eener vensterruit die zij met zeep hadden be streken en hebben gestolen 4 zilveren couverts, gemerkt L P, 6 zilveren koffij- lepels, een suikerpot in Ruolz, alles geschat op eene weerde van 130 frank. De dieven hebben gebruikt gemaakt van eene bougie om zich te verlichten. In den zelfden nacht hebben waarschij nlijk de zelfde dieven pogen in te breken bij dame w® Ben. Van Breugel, op de Werf. De schelmen klauterden den muur over van den hof des heeren Leo Ghee- raerdts, in de Vaartstraat, langs waar men de woon van Dame Van Breugel gemakkelijk kan bereiken. De dieven moeten door 't eene of 't andere gerucht spoedig op de vlucht zijn gedreven ge weest, want in hunne overhaasting heb ben zij eenen elzenslok, eenige stekskens en een weinig bruine zeep achtergelaten. Ken der vensterglazen was reeds met zeep bestreken. In den hof van M. Gheeraerdts heeft men twee voetsporen ontdekt het eene van een persoon die blootvoets was en het andere van iemand met engelsche bottinnen geschoeid. Do daders zijn tot hiertoe onbekend. Mijlbeck. Bij de op gravingen ten gevolge van de afbraak van 2 huisjes, aan de Moorselsche Baan, vond men eenige beenderen. Onmiddelijk was het gerucht in de stad verspreid, dat men te Mijlbeek het ge raamte van eenen vermoorden kwam te ontdekken, en, akelige bijzonderheid, dat het mes waarmee dc moord werd bedre ven er bij lag. Eenigen gingen zelfs zoo verre te verspreiden dat het geraamte 't deze was van een persoon die levend in eenen muur was gemetseld geweest. Door de zorgen der Politie werden de beenderen door deskundigen onderzocht en het blijkt ten stelligste dat het over blijfsels zijn van een viervoetig dier van kleine gestalte. Een smartelijk ongeluk is donderdag, te Aalst-Mijlbeek voorgevallen. De heer Moens, oudburgemeester van Herdersem en zijn knecht leidden eenen stier die te Aalst moest geleverd worden. Aan de grensscheiding van Herdersem met onze Stad, omtrent de herberg «.De Smodde werd de stier eensklaps dul en sprong op zijne geleiders toe. Mr Moens werd door eenen gevaarlijken lioornstoot getroffen. De dulle stier werd met eene koord ge vangen en men was verplicht hem af te maken De toestand van M. Moens is, naar men ons zegt, betrekkelijk goed en tnen verhoopt een spoedig herstel, Het schilderachtig TliéAtre Maritime Morleux van Parijs, zal zich voor enkel 12 dagen op het Esplanadeplein komen vestigen. Men zal zich ongetwijfeld den bijval nog herinneren welke deze schouwburg, nu vier jaren geleden genoot. Deze schouwburg komt aan de bevol king van Aalst en omliggende een gansch nieuw en zeer wonderlijk spectakel aan bieden. Wij zullen later het programma dier vertooning geven. Lede. Sterfgeval. Uit Lede meldt men ons het overlijden van den heer Joseph Moens, notaris al daar. Meire.In den nacht van Donder dag op Vrijdag 11. werden een 70tigtal plantsoenen toebehoorendc aan den heer Baeten, gemeentesekretaris tegen den grond afgekapt. De dader dezer wraak neming is tot hiertoe onbekend, doch men hoopt hem bij de kraag te zullen kun nen vatten. Zondag morgend leurden twee per sonen met smout te Oordegein, dit trok de aandacht van den veldwachter, die hen ondervroeg. Zij antwoordden niet en vluchtten weg, doch zij werden erkend als zijnde de gebroeders M. van Smellede. De gendarmerie over dit feit verwittigd, deed spoedig ten hunnent eene huiszoe king en men ontdekte het vleesch en een 300tal kilos smout, welke de verleden week te Massemen-West rem gestolen wa ren, alsook de polten vet waarmude zij leurden. Te hunnen laste werd proces-verbaal opgemaakt en het vleesch alsook het smout aangeslagen. Dijnsdag 16 dezer, zijn dieven inge drongen bij den landbouwer Klinckspoor, te I^tarne, en hebben er 800 fr. medege nomen. De diefstal is gepleegd in den na middag, terwijl de bewoners op het veld waren. De politie is met de zaak bemoeid. M. de burgemeester van Gent heeft opnieuw eenen dreigbrief ontvangen, Miger geleekend. De onderteekenaar schrijft dat hij eene groote hoeveelheid dynamiet uit Luik heeft meêgebracht en dat, niettegenstaande al de waakzaamheid der policie, hij toch het paleis van justicie en het postbureel in de lucht zal doen vliegen. Hij raadt de bedienden aan, 's nachts zich uit het postbureel te verwij deren, indien men geene menschenlevens wil te betreuren hebban. De briefis aan het parket overhandigd. Schrikkelijke brand te Gent. —Dijns dag nacht, omtrent 113/4 ure, is een brand uitgeborsten iin dc kleedkamer, ge legen op het eerste verdiep van het huis n. 1, in de St-Michielsslraat, bewoond door M. Karei Ceurvorst-Verplancke, horlogiemaker en wiens echtgenoote een modewinkel houdt. Omtrent 113/4 ure's nachts werd de huisvrouw, welke rond 11 1/4 ure naar huis gekomen was met haren echtgenoot en die zicli pas te bed had gelegd, onpas selijk zij werd een brandreuk gewaar en zegde dit aan haren man deze ging aan den trap zien. Hij bemerkte dat er brand in het huis was en ging met de meid tot in het maga zijn. haar gelastende de pompiers te ver wittigen. M. Ceurvorst snelde seffens terug naar het tweede verdiep, om tot de redding over le gaan van zijne vrouw, zijn kind en de winkeljuffer. De meid, welke zinneloos van schrik was, opende intusschen de deur van de salon, welke in brand stond en deed daar door den rook op den gang van den trap komen, waardoor alle verkeer afgebroken werd. De meid liep alsdan ook naar het twee de verdiep bij hare meesters. Om allen te kunnen redden was M. Ceurvorsi genood zaakt eenige matrassen op de straat te werpen en een voor een door het venster te springen. Het kind werd door het venster ge worpen M. Ceurvorst, het kind en de meid bekwamen geen letsel. Mad. Ceur vorst viel op M. Louis Thibbaut, zoon, welke op eene ladder stond om hulp te bieden door den schok werd van M. Thibbaut het sleutelbeen gebrokende dame bekwam inwendige verwondingen. Zij werd bij M. Longé binnen gedragen. De winkeljuffer plofte op den grond, met eenen doffen, verschrikkelijken slag Zij gaf geen teeken van leven meer. Zij werd bij geburen binnen gedragen. Haar toestand is wanhopig. Zij zal denke lijk het leven er bij inschieten. Alice Rossel is slechts 17 jaar oud. De gekwetsten werden bij M.Hanssens, bewaarder der hypotheken, binnenge bracht, waar zij verzorgd werden door de geucesheercnnadien werden zij naar het hoshitaal overgebracht. Omtrent 2 ure waren de pompiers den brand meester. Mej. Alice Rossel, de winkeljuffer, die in den brand van het huis van M. Ceur vorst, om zich te redden, uit het venster is moeten springen en zoo verschrikkelijk verminkt werd, is woensdag avond, ten 7 ure in het hospitaal overleden. De on gelukkige juffer was van Meehelen en was naar Gent gekomen om haar bedrijf te leeren. De toestand van Mad. Ceurvorst is goed. Men hoopt haar te zullen kunnen redden. Een harer ribben is gebroken. De kleine Marguerite is ongedeerd. M. Ceurvorst heeft eene wonde aan den voet. Woensdag heeft eene afdeeling pom piers opzoekingen gedaan in de puinen, om de weerden te vinden die zich in het huis bevinden. Op het gelijkvloers, op de plaats waar de toog stond, heeft men eenig klein geld gevonden. Op het eerste verdiep, waar het kan toor stond, was eene brieventesch, welke 400 fr. inhield dicht bij de schouw be vond zich een kofferke met diamanten. Een onderofficier is bijzonderlijk gelast met het moeilijke, en zelfs gevaarlijke werk van het onderzoeken der puinen om de verscheidene voorwerpen te vinden. Men denkt dat het de winkeljuffer is die met eene petroollamp beneden gekomen zijnde, om een voorwerp te halen, dat zich in eene plaats naast het magazijn be vond, onvrijwillig den brand zal veroor zaakt hebben. Een heer, die in het huis van M. Ceur vorst woonde, was het oogenblik der ramp te Melle. Evenals van M. Ceurvorst, werden al zijne meubelen en alles wat hij bezat, door de vlammen verslonden. Hoe hoog de stoffelijke schade beloopt, kan nog niet geschat worden. Alles is verzekerd, doch naar het schijnt verre beneden de weerde. Een geestige grap werd te Everbeke door een paar boeren aan eenen dorpsge noot gespeeld. De laatste vertelde dat nten zijn ïtof niet mocht naderen of dat zijn hond den stoutmoedige, die dit durfde wagen verscheuren zou. Daags na dit ge zegde, kwamen mannen op zijne hofstede, riepen den hond in zijn kot, gaven hem eten, nagelden dan het kot toe en hingen den hond met kot en al in in eenen appel boom. Wanneer de boer opstond hoorde hij zijnen hond in de hoornen huilen. Dijnsdag 16 dezer, rond 4 ure na middag, waren drie metsers bezig met eenen muur van den heer Van Petegem, in de Kerkstraat, te Lokeren, af te kap pen, om opnieuw te rotseeren de muur viel om, de metsers in zijnen val medesle pende, die er onder bedolven werden. Spoedig werd er hulp verleend en men haalde ze er in eenen deernisweerdigen toestand van onder. Zij zijn naar het gasthuis moeten gedragen worden. Hun toestand boezemt onrust in, want de drie metsers klaagden hevig en men vreest voor inwendige wonden. Het waren de metsers van den hoer Back, ondernemer te Lokeren. De slacht offers zijn de twee gebroeders Van Dries. sche en een persoon die ons onbekend is, Drama te Calmpthout. Eene schrikkelijke misdaad heeft de omstreken van Calmpthout in opschudding gebracht, eene misdaad die doet denken aan dege nen, waarvan Marie Walschaert en Joske Danys de slachtoffers waren. Een 12jarig meisje werd, toen zij uit de school kwam, achter eene haag afgewacht door eencn persoon, die op haar de ergste mishandelingen pleegde en vervolgens het kind meende te dooden. Hij wilde haar namelijk versmooren in eene gracht, door haar hoofd onder water te houden. Bij het voorbijrijden van den trein durfde de misdadiger echter met zgn beu lenwerk niet voortgaan en hij nam de vlucht. Het meisje kon uit de gracht kruipen en het voorgevallene verhalen. Het ge recht zoekt den plichtige op. Donderdag laatst waren eenige schooljongens, te Meerdonck aan eenen waterloop, de Guile genaamd, aan 't spe len, en aan 't werpen met kluiten aarde naar eenigen hunner gezellen die aan den overkant waren. Opeens zagen de bengels den jacht wachter opdagen, zij liepen weg en een der gasten, die langs den overkant stond, riep den jachtwachter toe Mogen wij eens eenen aardklomp naar u werpen 1 Op het bevestigend antwoord des jacht wachters, werd een kluit aarde naar hem geslingerd,die volkomen zijn doel raakte. Daarop schoot de jachtwachter in woede hij riep ik zal schieten, en zette de bengels achterna. De jongens liepen weg; een echter ver school zich achter eenen boom en beging de onvoorzichtigheid het hoofd nevens den boom te houden om te zien of de wachter hen volgde. Op dit oogenblik knalde een schot en de arme jongen ontving de volle lading loodkorrels in het aangezicht. De kleine lag te spartelen in een bloed bad zijn toestand was zorgwekkend. Tot nu toe heeft men de loodkorrels uit zijn aangezicht niet kunnen halen. Het gerecht is met de zaak bemoeid. Ontploffing en brand. Twee dooden. Verscheidene gekioetsten. In de woning van M. Sackse, verwer, rue de Cologne, te Doornijk, had maan dag eene hevige ontploffing plaats, die de geheele buurt deed schokken en de ruiten verbrijzelde. 150 liters naphte waren ontploft terwgl men bezig was, die bij het licht eener lamp te vertappen. De ontploffing deelde het vuur meê aan de woning alsook aan de kleeren van M. Sackse, die, dood uit de vlammen naar boven werd gehaald. De genaamde Deprez, die de lamp te dicht bij de naphte bracht, stierf na wei nige minuten. De brand werd in drie kwart uurs ge- bluscht. Eene vrouw, die zich in den winkel bevond, is gevaarlijk en verschilige an dere personen zijn licht gekwetst.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2