i. Zondag 12 Juni 1892. 10 centiemen per nummer. 469te Jaar N. 2680. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Katholieke Vereeniging des Arrondissements Aalst. Aan de Heeren Katholieke Kiezers Dus allen ter Stembus DIJNSDAG AANST. zij ons ordewoord F. DE HERT. Gr. DE VOS. AALST Kiezing van 14 Juni 1892. Stemt rood. Recht op leven. LANDBOUW. Een en ander. Liberaal Manifest. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRI.IS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij c. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 11, en in alle Postkantoren des lands. A.WO.\CE.\'l'HIJS Per drukregel. Gewone 15 centiemen Beklanten fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitanliin door de Post ontvangen, aijn ten laste van den schuldenaar. Cuique suum. Mijnheer en, Op aanhoudend aandringen der radikale logiemannen van Brussel, hebben onze liberalen eindelinge besloten in t strijdperk te treden. 6 Slechts vier kandidaten voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers stellen zij voor. Voor 't Senaat dus treden zij niet op. Het schijnt dat onze tegenstrevers welke zich vooruitslrevers of radikalen heeten en, bijgevolg voorstaanders zijn van 't algemeen Stemrecht, slechts den strijd wagen om de partijgangers van dat stelsel in 't Arrondissement Aalst te tellen. De katholieke kiezers onzes Arrondissements hebben, zich in overgroote meerderheid vijandi" aan t algemeen stemrecht en gunstig aan 't bewoning stelsel verklaard. Wat er dan ook van 't doel onzer tegenstrevers zij, wij rekenen het ons ten plichte u dezen oproep toe te sturen en u aller, te verzoeken aan de kiezing van DIJNSDAG aanstaande 14 JUNI deel te nemen. Wij doen dezen oproep, niet omdat wij geen vertrouwen in den uitslag hebben, dit ware dwaas want de vroegere kiezingen hebben ons de maat gegeven van de machteloosheid onzer liberale tegen strevers, zelfs als zij met ernstige en gekende kandidaten optreden. Maar wij verzoeken uwe medewerking om aan onze gekozenen van vroeger, onze kandi daten van heden, een blijk van dankbaarheid en vertrouwen te schenken welken zij, uithoofde tier talrijke en uitstekende diensten welke zij ons reeds hebben bewezen, maar al te wel verdienen. Dit blijk van dankbaarheid en vertrouwen zijn wij hen verschuldigd. Niet beter, niet plechtiger kunnen wij hem uitdrukken dan met in zoo groot getal mogelijk aan de stemming deel te nemen. Dat niemand thuis blijve, ten zij gegronde reden zulks gebieden. Aanvaard, Mijnheer, de verzekering onzer ware hoogachting en vriendschap. NAMENS HET MIDDEN-KOMITEIT De Secretaris, Do (lü<ler.Voorzitter, Advocaat^enjlemeenteraadslid te Aalst. Provipciaalraadslid en Burgemeester te Erpe. onderrichting van de heeren kiezers en opdat niemand zich zoude kunnen bedrie- a— iv geili geven hieronder het fac-simile van den stembrief. De katholieke kiezers maken met den stempel het wit punt zwart van 't vierkant dat rechts Doven aan den naam der katholieke kandidaten geplaatst staat en men heeft geldig en goed gestemd. ee'^rood'boordje6^311't'a''>°Ven 3311 ''en "aiim <'er katholieke kandidaten geplaatst is, ligt DtMTamen der katholieke kandidaten zijn in 't rood gedrukt. Men lelie dus wel op. Wij verwittigen de heeren kiezers dat de heroproeping (réippel) onmiddelijk zal beginnen na de eerste naamafroeping. Men verlieze niet uit het oog dat er DIJNSDAG 14 JUNI geene heroproeoinK zal gebeuren om 12 ure 's middags. Catholieke Senators. I Liénart 2 Van Vreckem Liberale Volksvertegenwoordigers. Catholieke Volksvertegenwoordigers. 1 Liberalen, Logiemannen, Geuzen, Vrij heidhaters, Vijanden van onzen Godsdienst, voorstaanders van 't algemeen stemrecht, bondgenoten der socialisten, vijanden der landbouwers, mannen die zich met 't lot uooh van landbonwer, noch van werklieden bekommeren, militaristen, geldverkwisters enz. enz. - De Sadeleer 2 3 2 Van Wambeke 3 Verbrugghen Karei 4 4 "Woeste AALST, II JU,\I IS92 Zij is prachtig cn schoon de verhevene encycliek van dan volksgezinden grijs aard uit het Vatikaan. Zij is eene wel sprekende, gevoelvolle verdedeging van don zwakke, van den arme, dien de Kerk sinds eeuwen lang onder hare byzondere bescherming had genomen. Zy doet in de ooren der machtigen van deze wereld, dc mannelijke donderende stem klinken de werkman heeft recht op leven, recht op een menschweerdig bestaat Zij bevat de schitterende veroordeeling dier godvergetene schrijvers, die in hunne goddelooze verwaandheid tot den zwakke hadden gezegd Voor u op het weerd- schap van het leven en is er geene scho tel bij gezet. Uw lot islyden en vergaan. De natuur gebiedt u op te trekken en wacht niet zelfs dit bevel uit te voeren. De mensch die op eene reeds ingeno- mene wereld verschynt, mag geene aan spraak maken op eene plaats in de zon, heeft het recht niet, 't is gelijk welke hoeveelheid eetwaren te eischenindien zijne familie hem niet onderhouden kan of de samenleving zijnen arbeid niet noodig heeft Dus voor den zwakke geen recht op maatschappelijken onderstand 't Is de ophemeling der barbaarsche wei van den sterkste het deuntje der machtigen, die met den dichter ineèschreeuwen - Le peuplc est ici-bas pour nos menus plaisirs. Hoe verheven schijnt daar tegenover de menschlievende leer van den volksge zinden Paus uit als hy schrijft - Het leven te onderhouden is voor eenieder de noodzakelijkste plicht. Heb ben allen van natuumcege recht op levensonderhoud dan is voor den onver mogende handenarbeid, de eenige weg, om het te vinden. (Ene. bl. 23 door deri opstelraad van Fondsenblad uitgegeven.) De mensch heeft recht op leven en daar handenarbeid de eenige wegis om dit recht te bewerkstelligen voor den werkman, zoo heeft deze recht op werk want die het einde begeert, wilt de middelen. Dit recht en is dat niet wat Fourier droomde toenlhy in 1819 deze formule met dreunend trompetgeschal in de wereld zond het is geen recht op vad sigheid en luiheid het noopt ook niet tot eene algemeene regeling van den arbeid lijk Louis Blanc het in 1818 inrichten wou. De mensch is een vrij en zelfstandig wezen die op zyn voorhoofd het merk draagt dei- veroordeeling onzer eerste ouders In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten. Zijne eerste plicht is voor levensonderhoud te zorgen en dan alleen heeft hij het recht zich tolde samenleving te wenden wanneer al de middelen van zijnen persoonlijken wil en bedrijvigheid zijn te kort geschoten. De schoonste toepassing van dit recht is liet werk Laubespin te Parijs, sedert eenige maanden ingericht. De werklieden op zoek naar eene voortdurende bezig heid, kunnen er arbeid bekomen voor den nuodigen tijd om betere plaatsen te beko men. Dit is een balsemende troost voor arbeidloozen Wanneer zullen wij derge- gelijke inrichting in de groote steden van België zien opdagen daar waar de sta-, tistieken der werkbeurzen regelmatig wekelijks, voorde verschillige stielen een 25tal aanbiedingen boven do vragen,aan wijzen Over het werk Laubespin in een vol gend nummer. F. R. Men verzekert ons dat het ministerie op de eerstkomende bcgrooting een krediet van 200 duizend franks zal voorstellen om te dienen als schadevergoedingen voor afgemaakt vee uit hoofde van pokziokte. Reeds werden dikwijls pogingen aan gewend,om te verkrijgen dat de pokziekte welke men tot hiertoe niet als besmette lijk aanschouwde in de reeks dier ziekten zou gerangschikt worden. Die pogingen zijn dus eindelijk gehikt en onze landbouwers en veekweekers zul len er het katholiek ministerie dankbaar over wezen. Voor peerdenkxeeekers. De Mönileurvan heden bevat een koninklijk besluit waarbij vier jaarlyksclie premies van 500 fr. verleend worden, elk met eene vergulde medalie aan den bezitter van den schoonsten hengst voor elke der vier wedstrijd-omschrijvingen des lands. De eerste omschrijving bevat de provin ciën Antwerpen en de beide Vlaanderen. Gezondhcidspolitie voor het vee. Te beginnen van lieden wordt de invoer van runderen, schapen en varkens uit Nederland verboden, ter oorzake van het mondzeer, dat in dit land heei scht. Z. Etn. de Cardinaal-Aartsbissehop van Mechelen heeft openbare gebeden voorge schreven voor het welzijn des vaderlands. Re meeting». Gloire de Rnixclleti. - I)e liberalen zijn woedend over de onverschilligheid van het publiek, en beginnen weer hunne crapuleuzestreken van in 1884. Woens dag werd het stelsel weer ingehuldigd door het bestormen van het lokaal Cour de Bruxelles, waar meer dan duizend independente kiezers vergaderd waren. Al onze candidaten namen aan dc ver gadering deel. Maar aan het einde der zaal bevonden zich socialisten van het Maison du J'eu- ple met afgeveerdigden der Association libérale. Deze waren gekomen oin wanorders teweeg te brengen en zij begonnen met do eerste woorden van M. Theodor on ge fluit te onthalen. Dc andere toehoorders verdroegen dit eene wijl, doch tenslotte stonden zij op en de meeting veranderde in eene alge meene kloppartij. Dccandidaal M. Braun heeft zich ech ter kunnen doen verstaan en hooft op duchtige wyze de liberalen en de mannen der roode vlag afgetakeld. Deze beantwoordde de redenaar met gefluit en geschreeuw van Leve de Com mune. Toen trokken zij naar het Maison du Peuple. Gelijk een vogel. Van iemand met kleinen eetlust, wordt wel gezegd hij eet maar gelyk een vogel. Niets is minder juist. De vogels in 't algemeen, en sommigen in 't bijzonder, zijn buitengewoon groote eters. De lijster, bij voorbeeld, slikt in een maal eene groote slak op; in verhouding gerekend zou een mensch eene heele ossen- bil moeten naar binnen zenden. Het roodborstje doet evengoed. De wormen die het in éénen dag ver slindt, de eene achter den andere gelegd, zuoden eene lengte hebben van veertien voet. Om betrekkelijk evenveel te eten als dat lieve vogeltje, zou een mensch eene worst moeten eten van negen duim dik en drie voet lang II! Dan ware het nog de moeite waard slachter te zijn Rechterlijke kronijk. Een proces.dat reeds veel gerucht hoeft gemaakt, werd voor het verbrekingshof (vereenigde kamers) behandeld. Het goldt namelijk te beslissen of de maatregels der gemeenteoverheden van Eecloo en Nevele. welke het verkoopen van Het Laatste Nieuws en De Strijd verboden, al of niet wettig waren. De vrederechter van Eecloo had ver oordeeld. De correctionneele rechtbank die in beroep zetelde, sprak vry. Hetzelfde gebeurde met het feit van Nevele. Het verbrekingshof verzond de zaak naar de rechtbank van Oudenaarde, die eveneens de vryspraak bekrachtigde. Thans heeft het verbrekingshof, na eene zitting van vier en eene beraadsla ging van byna twee uren, die vrijspraak verbroken en de zaak voor de rechtbank van Brugge gezonden, welk zich zal moe ten gedragen naar de rechtspraak van het hof. De bladen zullen dus veroordeeld worden. Vrijdag voormiddag werd alhier een libe raal schrift ot manifest rondgestrooid 't welk de candidaturen der liberale jan- 1 kazen van de Brusselsche radikalen den kiezers aanbeveelt. Dit manifest is eenvoudig de herhaling van alle die zoo dommeals dwaze beschul digingen, die dagelijks, in Dendergalm en andere liberale boterpapieren, van de eene kolom naar de andere zwerven en die meer dan honderd maal door ons zijn wederlegd geworden. Het liberaal manifest rept geen woord over de brandende kwestiën van den dag. Geen woord, noch over do herziening, noch over hel algemeen stemrecht noch over het referendum, noch over de per soonlijke dienstplicht, enz. Het ware van t gezond oordeel onzer geëerde lezers twijfelen, 'i. ware hen beleedigen, moesten wy al die dommig heden opnieuw weèrleggen. Wy willen alleen doen bemerken dat het hooger bedoeld manifest door de libe rale janklazen niet onderteekend is en het zelfs tie naam des drukkers niet draagt gelijk het overigens door dc wet ver- eischt wordt. Waarlijk de liberalen moeten de be schuldigingen in 't liberaal manifest ver vat zou dwaas en dom oordeelen dat zij liet alleenlijk niet durven onderteekenen maar zelfs aan den drukker verboden hebben zynen naam bekend te maken l

De Denderbode | 1892 | | pagina 1