CECILIA» Allerhande nieuws. Hei volgende loontarief per uur, door de Gilde van Ambachten voorgesteld werd aangenomen Metsers 30 centiemen, metserdieners 21, plakkers 30, dieners van plakkers 21, dakwerkers 30, dieners van dakwerkers 21, timmerlieden 30, schrijnwerkers 30, smeders 30, zinkbewerkers en loodgieters 30, kladpotters en glazenmakers 30, kasseiers -10, dieners van kasseiers 30, steenkappers 35 en aardewerkers 21. Onvoorzichtige jager.Een schepe- no van St. Quintens-Lennicq was op jacht op het grondgebied zijner gemeente. Eene vlucht patrijzen in 't oog krijgende mikte hij, schoot, doch minste de dieren. Een hagelkorrel kwam echter terecht in liet gezicht van eenen landbouwer, die eenige stappen van daar arbeidde. Een proces ontstond en de scliepene werd tot 2 fr. boete en 50 fr. schadever goeding veroordeeld. De landbouwer ging in beroep en het vonnis werd hervormd, zoodat de scliepe ne tot 500 fr. boete werd veroordeeld. Middel tegen alnpelooa lieid. Een Fransch physioloog wil ontdekt hebben dat een met hop gevuld hoofdkussen menschen, die aan slapeloos heid lijden, onfeilbaar aan den dikwijls zo» vurig verlangden slaap helpt en tege lijk het sterke droomen tegengaat. I>e joden in de wereld. L' Annuo ire israélite kondigt de volgen de statistiek af. In Europa zijn 5,400,000 joden, welke als volgt in de verschillige landen verdeeld zijn In Duilsehland, 562,000 (Elzas- Lothariogen, 39,000) Onstenrijk Honga- rie, 1,641,000 Galicié, 688,000;, (Hon- garië, 638,000 Italië, 40,000 Neder landen, 82,000 Remenië, 205,000 Rusland, 2,552,000 (Russisch-Polen, 708,000) Turkije, 104,000 andere lan den 35,000 (België, 3,000 Zwitserland. 7.0(H) Bulgarië, 10,000 Denemarken. 4,000 Spanje, 1,900 Gibraltar. 1,600 Griekenland, 3,000 Servië, 3,500 Zwe den, 3,000.) In Azië huizen 300,000 joden. Men telt er 195,000 in Aziatisch Turkije (Pales tina 25,000)47,000 in Aziatisch Rusland: 18,000 in Perzië 14,000 in Midden-Azië; 19,000 in Indië en 1,000 in China. Afrika bezit 350,000 joden (8000 in Egypte/ 55,000 in Tunisië 60,000 in den Marok 6,000 in Tripolitanië 200,000 in Abyssinië. Amerika bevat 250,000 joden, waarvan 230,000 in de Vereenigde Staten. Oceanie telt er slechts 12,000. Het geheele totaal der Israëlistische bevolking beloopt in de gansche wereld tot 6,300,000. Voordo boeren. De Engel- sche geleerde, de heer Bear, voorziet dat de tijd zal beteren voor de landbouwers. Hij steunt zich vooral hierop dat de bevol king gedurig aangroeit, dus dat er gedu rig meer graan noodig is. Integendeel zijn de landstreken voor de tarwe geschikt bepaald en bijna geheel ingenomen. Indien de voorspoed niet voor altijd terugkeert, zal het toch voor lang zijn. Mocht hij de waarheid zeggen I 10e ne imttifge pnarden< vliojg. Zijn ten onzent de vliegen niet zelden een geweldigen last voor de paarden, in Florida vindt men eene vlieg die terecht horseguard, dat is paarden- beschermer genoemd wordt. Deze vlieg, eene soort van horzel, ver volgt onophoudelijk de paarden, niet om ze te steken, maar juist om alle vliegen te verdelgen, die de arme dieren kwellen. Het zou misschien niet slecht zyn, indien men dit insekt naar de oude wereld kon overbrengen. Iteusachtlge aardappels. In Montana (VereenigdeStaten)groeien aardapjM'len welke eene reusachtige grootte bereiken. Er zijn er onder die drie vier en zelfs vijf pond wegen. De kleinste zijn nog wezenlijke reuzen tegenover de onze. Deze {«tatten zyn zeer meelachtig en licbben eenen uitmuntenden smaak, die naar hot schijnt, niets gemeens heeft met ilien der knollen van Europa. Zoo luidt ten minste het gezegde van eenen reiziger die verklaart er van geëten te hebben. Vl'elk liclit. is liet 1»crIo «»in Ikij to lezen Het licht dat hot meest aan de natuur van het oog be antwoordt en dus ook het best is om bij te lezen, is het witte zonlicht, dat inen het zachtst en aangenaamst vindt onder den noordelijken hemel. Intusschen is toch goed kunstlicht ver te verkiezen boven slecht daglicht. Wat nu het kunstlicht aanbelangt, dit gaat aan twee euvels mank vooreerst dat liet niet zuiver wit is en ten tweede dat het niet gelijkmatig verlicht. Het eerste gebrek doet zich voor bij alle kunstlicht, uitgenomen bij elektrisch kalklicht en bij magnesiumlicht. Gas straalt een bijzonder geel licht uit, maar toeh is het bij het lezen aan te raden, als liet gas van goede hoedanigheid en de vlam voldoende geregeld is. Ook de vlam van eene goede petroleumlamp kan voor het oog geen kwaad. Maakt men van kaarslicht gebruik, dan is was aan te be velen. Het licht der toekomst is ongetwijfeld het elektrisch licht, welks voornaamste aanbeveling is dat het in zijne kleur, of liever in zijn gemis van alle kleur, het daglicht meest nabij komt. Rechterlijke kronijk. Openbare verkoopingen. De vre derechter van het 3' kanton Antwerpen heeft uitgesproken in eene zaak die het publiek in 't algemeen en de bestuurders van openbare verkoopingen en hunne hel pers in 't byzonder aanbelangt. Zekere S... had boeken in eene open bare veiling aangekocht, die, bij vergis sing, door een of anderen kooper werden medegenomen. Nu beslist de rechtbank dat de bestuur der van openbare verkoopingen borg moeten blijven voor de verkochte voor werpen, tot de koopers in bezit van de zelve gekomen zijn. Indien nu de bestuurders verplicht zijn eenige werklieden meer te nemen om toe zicht uit te oefenen, dan mogen zij toch daarvoor niets in rekening brengen aan de verkoopers, want vroeger heeft de Koophandeisrechtbank beslist dat zij niet meerder recht hebben dan op de kommis sie van 10 0/0, al loopen de onkosten hooger. Opgepast jongens. Brussel is, zoo als elkeen weet, het paradijs der straat loopsters en nooit zal het geweten worden hoeveel vreemdelingen er jaarlijks door die spoken worden geplukt. Nu en dan vliegt er wel eene in de keers, doch de meeste bestolene durven, om niet gecomprometteerd te worden,niet klagen. Zoo werden er woensdag twee van die jufvrouwen te Brussel veroordeeld, de eene tot een jaar en de andere tot 4 maan den gevangenis, om eenen vreemden rei ziger gedurende zijnen slaap van eene portefeuille met ruim 1200 fr. te hebben beroofd. Wettelijke besluiten. De heer E. Jacobs, rechter bij de recht bank van eersten aanleg van Dender- monde, is substituut van den prokureur des konings te Antwerpen benoemd, vervanging van den heer Ullens. De heer M. Benoidt, advokaat, bi_ voegd vrederechter van het eerste kanton Brussel, is rechter benoemd bij de recht bank van Dendermonde, in vervanging van den heer Jacobs. Volgens le Peuple zou M. Beernaert eene bijeenkomst gehad hebben met M. Fröre-Orban, om te onderhandelen over de kieshervorming. Het Handelsblad en andere bladen zeggen dat het de bevestiging afwacht van dit nieuws alvorens er iets van te geloo- ven. Wjj ook... Dendergalmbeknibbelt heten slingert ons zelfs als gewoonelijk eenige beleedi- gingen op den hoop toe naar 't hoofd, dat wy een schrijven hebben meèdege- deeld over het wedervaren van eenen landbouwer uit eene naburige gemeente die hier een van die pakje had opgeraapt die, soms door zwanzers vooral op onze marktdag, worden te vinden gelegd. Wij bekennen volgeern dat onze cor respondent met meer dubbelzinnigheid had kunnen handelen, doch wij vragen of het wel aan Dendergalm toekomt ons hierover den steen toe te werpen T Hebben de liberale schrijvelaars dan het jaar 1887 vergeten, het jaar van Adieu Bloemkolen wanneer zij eene kies polemiek van 6 lange maanden voer den over de beirkwestie Geen nummer van Dendergalm en der Fakkel, verscheen alsdan of de lezers werden met beir overgoten, ja, zelfs, er tot over de ooren ingeduwen. En die zoo delikate liberale schrijve laars zijn het die ons nu lieden durven den steen toewerpen Als er iemand reden had tot zwijgen dan waren het in dees geval wel de jannen uit Dendergalm ORATORIO IN 3 DEELEN, door Pieter D© Mol, oud prijs van Rome. Talrijk waren de muziekliefhebbers en kunstenaars die den 4 Juli laatst, in de feestzaal van 't Landhuis te Aalst, Pieter De MoTs Cecilia hebben toegejuicht. Men was nieuwsgierig om te vernemen de muzikale vertolking van het kernachtige, vloeiende en kunstig gebeitelde gedicht van de E. heer De Ridder. Wel geleid, zinrjjk, immer verheven en beelderig is dit gewrocht. Een eersteling van zulk ggliaite brengt verplichtingen mede en verbiedt van op zijne lauweren te slapen tot het aanbreken van den ouden dag. Dat deze zijne pen late roesten en zijn j hoofd besneeuwen voor wien I'héb us est sourd et Pégase rétif. Uw dichtergloed vermocht het ijs en de sneeuw te smelten van een bergkruindie sedert vijf-en-dertig j jaar scheen ingesluimerd die kruin werd i doorgebroken, vlammen zijn opgestegen I en hun geknetter, gemengd met de ge- I heimnisvolle muziek die ruischte en galm de van binnen, deed ons verbaasd opkij ken en uitroepen .- - O wonder, 'K. hoor een lied in dit rampzalig oord. - In het eerste deel de Bruiloft, bezingt een heidenenkoor Cecilia «de lieve bruid - verloofd aan Valeriaan. Medeslee pend en huppelend muziek waarop valt, koud en zwaar als lood, het «helaas der maagd, aan Jesus verloofd. Bevend, be angst stamelt Valeriaan, bij dit onver wacht zuchten - Waarom als liefde ons tegenlacht Is 'toog bewolkt door 't floers der smarte En Cecilia en 't christenenkoor ontroerd, smeeken den Hemel om genadekracht. De aandoening klimt bij de drie liemelsch zachte strofen van Cecilia die, medelijdend voor haar nog heidenschen verloofde, kweelt - Een andren, mijn broeder, ben ik reeds verpand... Hij mint mij zoo vurig, zoo teerder, zoo zoet...- Dit deel, hoogst dramatisch, wordt gesloten door het machtig en begeesterend danklied der christenen waarboven zweeft, blijde en opgetogen, denaehte- gaaistem van Cecilia, die des Goddelijken Bruidegoms liefdekraeht brengt heil en zegen,» om den nieuw gewonnen broeder. Mr De Mol, de victorie is behaald en men hijgt naar het 2* deel. In de Catacomben. - Algauw klop pen de harten op dezelfde maat als dit van Valeriaan - die stapt in deze holle gangen waar rond hem spookt de zwart- ge vlerk te nacht. Blijde ontwaart hij een pinkend licht. Verwonderd hoort hij het - Sanctus - als een windeken ruis- chen in zijne ooren. Van lieverlede wordt het gezang duidelijker en krachtiger en het loopt uit op Hosannah in den Hoogen Hosannah lof en eer De duo van Paus Urbaan en Valeriaan is een perel onder de perels. De nieuwge- doopte, tot den kamp bereid, loopt in zijn driftigen iever, den grijsaard die hem zijn plichten voorhoudtzelt vooruit, o zoo natuurlijk in strijdperk van den God der glorie. - - Voor de Vierschaar. Melden wij hier het visioen van Valeriaan - door 't lout rend water nauw herboren een echt kunstjuweelken, dat zal herzongen worden menigmaal, het ik kom van Cecilia en haar - 'k ben christen ik ver acht een god van hout of steen - waar de verachting zoo uitberst dat Almachius razig woedend den brandstapel doet ont vlammen. Den martelaars wordt triomf gezongen in een slotkoor dat de waardige bekroning mag heetenvan een allerzins meesterlijke schepping. Wij zegden eens van een andere can tate .- zij is melodij van 't begin tot 't einde.Do toonzetter vergete het niet; daarin ligt zijne kracht, zijne originaliteit. De geniale Wambach. schepper van Vaderland, Yolande en Mozes op den Nijl hier tegenwoordig, zal mij niet tegenspreken. Velen zijn muzikanten met den geest of liet hoofd, niet met het hart zij werken dé melodij weg, zij breken zeal als zij oprijst uit hun gemoed, ze trappen erop met geleerde accoorden de melodij is bij hen van de mode niet meer, doch, zij moeten het weten, wat tot het herte spreekt zal immer mode blijven. Is Pieter De Mol een aartsvijand der Burgerwacht van Aalst. >"J5 «lle wnrachltagoyerlrojft». ZoWoo Do kassier yan eene spaarmaat- hebben nv ij eene muziekuitvoering gehoord schappij van Brussel, lieeft de vlucht ge waar zoovpcl samen nano- »nnveel imc(_ -..-.r.,. i i i u a waar zooveel samenhang, zooveel juist- R 5 a 7 a \eer ?e' heid e" zoo«el pevoeluitdrukking in le 8 n f T™ ™den is- sPrek™ wij besonderlijk van voor de sclneting van Brussel, te verkrij- i,et openin<>stuk -Les Franc* Tm'ps- van gen zijn, op het Bureel van den Staf den Berliez, dit stuk is op meesterlijke wijze vrijdag van 5 tot 6 ure 's avonds. Sierlgevol. Woensdag werd in onze stad met de snelheid des bliksems eene hoogst droevige mare verspreid, namelijk, het onverwacht overlijden van den heer Wilfried I>e Clip- |»elc-Oe§chaepdi*yver. De droefheid en verslagenheid onder zijne (alrijke vrienden was algemeen, en indien er in Aalst een man was die algemeen bemind werd, dan was het wel den achtbaren over ledene. De heer De Clippele had eenigen tijd geleden onze stad verlaten om te Woerishofen,in Beieren, bij Pastoor Kneipp, de genezing te gaan zoeken van de slepende kwaal die hem zoo vroegtijdig, in den ouderdom van 55 jaren, ten grave komt te voeren. Eenige dagen geleden had hij den wensch uitgedrukt in zyne familie terug te keeren en er was besloten dat twee zijner kinderen hem zou den gaan afhalen. Het vertrek was bepaald op Donderdag morgend lest, doch de Allerhoogste heeft er anders over beschikt. In het huiselijk leven was de eer zame overledene een goede en voor beeldige echtgenoot en vader, min zaam en medelijdend van karakter, eerlijk, gezellig en aangenaam in zijne betrekkingen met vrienden en kennissen. In bet openbaar leven gingen deze uitmuntende hoedanigheden gepaard aan die onwankelbare katholieke overtuiging welke zijne .achtbare familie kenschetst. Ook wanneer liet noodig was, wist hij zijne gods dienstige overtuigingen zonder ijdel- heid openbaarlijk te belijden. De heer De Clippele was oud Gemeenteraadsheer der stad Aalst, Sekretaris van den Katholieken Kring De Eendracht en onzer Koninklijke Maatschappij van Har monie Al Groeiend' Bloeiend' en Voorzitter der Koormaatschappij S'-Cecilia. - Eindigen wij doch laten wij aan meer bevoegde mannen welke met hem in intimiteit leefden, de taak over zijn voorbeeldig leven breed voeriger af te malen. Mogen de verzekering dat hij reeds by den Allerhoogste de belooning zijner deugden heeft ontvangen en de tal rijke blijken van algemeenen deel neming eenen vertroostenden balsem wezen voor de hartverscheurende smert zijner zoo diepbeproefde fami lie Naar wij vernemen zal liet Lijk hier morgen zondag met den trein van 10 ure aankomen, en de plechtige Lijkdienst en Begrafenis plaats hebben maandag om 101/2 ure in onze St.-Martinuskerk. ■r- Zie Notarieel© ai noncen op «le 4l' Itladzi jtle. Botermarkt.Heden zaterdag werden 1022 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer melodij Zekerlijk neen. Zijn Oratorio jf 8180 kilogr. bevat niet weinig zoets en streelends voor Koninklijke Harmonie, de ooren en t herte. Maar ontegenspreke- Ten gevolge van 't overlijden des heeren lijk speelt onze maestro liefst met kunstig w De Clippele is als blijk van rouw de verwikkelde zinnen, met bont gescha- t Veldfeest van maandag II Juli verdaagd keerde accoorden, met door elkander I tot Zonciag 17 Juli aanst. wemelende tonen die stijgen en dalen. keeren en draaien zonder dat toch ooit een hotse botse u pijnlijk de lippen doe vertrekken. De zangers en de bespe lers van piano en harmonium hebben voortreffelijk hunne lastige taak vervuld onder den wakkeren maatstok van den heer V. De Gheest. Zekerlijk ware hunne taak gemakkelijker geworden met de medehulp der zoete fluiten, der kweelende hobos, der schetterende trompetten, der zachte hoorns, der machtige kopers, der sprekende snaartuigen, in een woord, van die menigvuldige instrumenten, verschei den van karakter en stem, die zoo vol maakt 's menschen gedachten en gevoelens, en de natuurverschijnsels vertolken, als zij door eenen kunstenaar worden opge voerd. Fiat Wat er ook zy van den eeredienst ge wijd door den componist aan Wagner, Cecilia a draagt De MoTs persoonlijken stempel en verdient den titel van - Kunst gewrocht. - E. P. Provincialen Itaad van Oost-Vlaauderen. Gisteren vrijdag ging dc Raad onzer Provincie over tot de samenstelling van zijn bureele en tot de verkiezing van 2 leden der Besten dige Deputatie, in vervanging van de hee ren Limpens en De Reu, de eerste senator en de tweede volksvertegenwoordiger ge kozen. Werden benoemd MM. Libbrecht tot voorzitter, en Solvyns tot ondervoor zitter. Als leden der Deputatie werden geko zen: M. Arthur Verhaegen vanGenten M. Vermeire van St. Nicolaas. rende «le maand juni 892. 16 schepen kolen metende te samen tonnen 1500 10 schepen steenen - 1220 15 granen, zaden en bloem 1400 7 - zaad, kalk en kassei 600 8 Beurtschepen met verschillige koopwaren Zijn uitgevaren 2 schepen geladen met li aver en lijnkoeken 550 130 Te zamen tonnen 5,4000 Zij dus 5.400.000 kilos. IJzeremveg. Onze uurtabel van 't vertrek der treinen is met de meeste zorg verbeterd geworden. Wij voe gen ze als bijvoegsel aan ons nummer van heden. Nalat. Heden zaterdag voormid dag,om 10 1/4 ure,wrerd de brandklok ge klept daar er brand ontstaan was in de barak gestaan ter Groote markt, alwaar de Passie van O. II. Jcsus-Christus wordt voorgesteld. Het zeilkleed waarmeè dc barak overdekt was, is de prooi der vlam men geworden. Het vuur is ontstaan door de Bengaalsche vuren die gedurende de voorstellingen gebruikt worden. Het vuur was spoedig uitgedoofd. De schade wordt geschat op ongeveer 150 franks. Onze Kennisfcestcn zijn zoo zachtjes mogelijk afgeloopen. Met genoe gen stellen wij vast dat ergeene ergerlijke baldadigheden werden bestatigd. De verschillige feesten werden talrijk bijgewoond. Het concert gegeven zondag laatst door het Muziekkorps van het 9e Linieregiment onder het bestuur van M. Ed. Waucampt, ter gelegenheid van de kermisfeesten, uitgevoerd geweest, en nogtans zyn de moeiclijkheden van alle soorten er niet in gespaard. Dit zegt genoeg wat de uit- voering is geweest van de andere stukken 1 die deel maakten van het programma. Men heeft ook bewonderd eene overschrij- j ving op het opera Carmen door M.Van den Bogaerde, eene van de beste werken van den talentvollen bestuurder onzer Koninklijke Harmonie, alsook een meng- sel van verschillige meesterstukken van j het opera, gemaakt door M. Waucampt. Men heeft geestdriftig een afwisselend j aria voor tuba toegejuicht, uitgevoerd door M. Moureau, die op zijn muziekin strument moeielijkheden speelt die schij nen geschreven te zijn voor klarinet of fluit Dit was waarlijk merkwaardig. Onze beste gelukwenschingen aan M. Waucampt, de bestuurder, van deze lui sterrijke schaar van kunstenaars, die zich eenen volmaakten orkestmeester heeft ge toond, en het muziekkorps van het 9d* Linieregement op de hoogte heeft behou den, waarop M. Van den Bogaerde het heeft gelaten, wanneer hij uit het leger is getreden. Beheer van telegrafen. Van en met 9 Juli 1892, is in de telegraafont- vangerij St-Nikolaas eene telephoonhut toegankelijk voor het publiek, om plaat selijke gemeenschap te bekomen en sprekken te voeren binnen het land. Het openbaar teleplioonkantoor Sint- Nikolaas behoort tot de groep Dender- monde-Aalst-Lokeren-St-Nikolaas en is open van 's morgens 6 u. 45 m. tot 's avonds 8 u. 45 m. De geabonneerden en de openbare kantoren der groep Dendermonde-Aalst- Lokeren-St-Nikolaas kunnen thans ge sprek voeren met de telephoonnetten en groepen van Brussel-Vilvoorden, Ant werpen,' Gent, de groep De Kust - Charleroy, Kortrijk-Roeselare. La Lou- vière, Luik, Leuven, Mechelen, Namen, Verviers-Spa (1), Bergen en Doornijk- Péruwelz. (1)^ De groep Dendermonde-Aalst-Loke- ren-St-Nikolaas kan met de groep Ver viers-Spa slechts gesprekken voeren met de openbare kantoren van de groep Ver viers-Spa die door dubbel-leiding verbon den zijn met het middenkantoor van Verviersen met de geabonneerden van Spa. Men schrij/l ons uit Meldert. Twee jongelingen onzer parochie de ge- naainden J. B. Van Rossom, oud 19 jaar en Camiel Tilly, oud 21 jaar, gingen zich Zondag 11. baden in de vijver. Nauwelijks in 't water of Van Rossem werd door krampen aangevallenen verdween weldra onder 't water. Thilly die niet zwemmen kan, kon niet te zijner hulp snellen. Op zijn hulpgeroep snelden andere personen toe doch het was te laat, men ha; slechts een lijk op. Brandstichting. Te Assche brak brand uit in eene verlatene hoeve die, on danks de toegebrachte hulp, geheel ver nield werd, met alles wat zij bevatte. Eene koei en een varken kwamen in de vlammen om. De pachter was afwezig en liet was eerst 's avonds bij zijne thuiskomst, dat hij zyne woning in puin vond. De gendarmerie deed een eerste onder zoek en meende sporen van kwaadwillig heid te ontdekken. Daarom werd het par ket verwittigd dat ook reeds ter plaatse is Een persoon kwam te Brussel, in den winkel van eenen goudsmid om eene horlogie te koopen. De dame toonde hem er drie. Terwijl zij de vierde wilde nemen bracht de vreemdeling haar een geweldi gen vuistslag in het gelaat toe. Met eenen steen, dien hij in een stuk papier gewik keld uit den zak haalde, sloeg hij de meid op het hoofd, nam de drie horlogies en vluchtte. Op het gaanpad schoofde ban diet uit en viel, zoodat men hem zonder moeite kon aanhouden. Naar het politie- bureel gebracht, wierd hij onderzocht, maar de gestolen horlogies waren ver dwenen. Afschuwelijk. De politie heeft eene aanklacht ontvangen ten laste van eene vrouw, die in 1890 haar pas geboren kind zou vermoord hebben. Zij zou het hoofdje van het kind afgesneden en ver brand, en het lichaam in den grond ge stopt hebben. De persoon, die de aanklacht doet, is een lid van hare familie, een spoorwegbe diende, die uit vrees voor schandaal niet vroeger over de zaak heeft willen spreken doch nu, ziende dat zij hare 13jarige dochter ook zedelijker wijze vermoorden wil, door haar aan de ontucht over te le veren, was de man te recht verontweer- digd en kon niet langer zwijgen. De Etoile aan welke wij het verhaal an dit afschuwelijk feit ontleenen, voegt er bij dat het vermoordde kind niet van haar, maar van eene harer dochters is, die thans 20 jaar telt. De man die haar beschuldigt, zou zelfs bij het moordtooneel tegenwoordig ge weest zijn. Hij verklaart dit alles zoo stellig dat men bijna aan de waarheid van zijn ge zegde niet twyfelen kan. De vrouw woont met liare vier kinde ren in de Herrystraat. Zy werd reeds door den onderzoeksrechter ondervraagd, even als hare dochter. Deze twee beschul digen op hare beurt'-' haren beschuldi ger van talrijke diefstallen, ten nadeele van het spoorwegbestuur waarvoor hy werkzaam is. nomen met 1200 frank. De politie zoekt hem op. Diefstal in de St. Andrieskerk te Antwerpen. —Aanhouding. Een in woner van het Waaistraatje stond dezen nacht rond 12 ure voor zijn venster een luchtje le scheppen, toen hij meende op het dak der doopkapel eenig gewemel te zien. Later, toen hy meende zich bedrogen te hebben, bemerkte hij licht in de kerk. Aanstonds snelde hij naar het politiebu- reel en een agent die medekwam, over tuigde zich insgelijks dat er licht in de kerk was. De koster werd geroepen, de kerk geo pend en men vond al de offerblokken opengebroken en omgeworpen. Twee, die niets inhielden, waren onverlet gebleven. Maar de dief was reeds gevlucht. In de haast had hij echter de verkeerde deur geopend en die gekozen, welke naar den toren leidt. Hier niet weg kunnende, had hij de deur opengebroken en was langs de kate- chismuskapel, door den waaier van het venster ontsnapt. Terwijl men hier nog naar den dief zocht, werd er uit de eerste wyk per tele foon gemeld, dat men in eene herberg aan de Werf eenen persoon had aangehouden, die zijne zakken vol kopergeld had. Men had den kerkdief vast. Hij werd herkend voor den genaamden Cornelis Van M., bijgenaamd Piet de vod op logement in de Waaistraat. Inlichtingen bij de politie. Bij den politie-commissaris van Vorst kwam eenen persoon, om inlichtingen te vragen over een kasteel, in die gemeente gelegen. De commissaris meende in den man eene oude kennis te zien, namelijk een lid der bende van Sommer. Hij onder vroeg hem op behendige wijze en kwam weldra tot de overtuiging, dat hij zich niet bedroog. Inderdaad, de vreemdeling werd in den tijd met den beruchten dief te Parijs aan gehouden. De inlichtingen, die hij aan den com missaris vroeg, strekten waarschijnlijk tot het plegen van eenen diefstal. Zinnelooze moordenaar. Zekere Frans De Ridder, verscheen in 1890 voor het assisenhof van Brabant, voor moord poging. Hij werd tot 10 jaren dwangarbeid ver oordeeld, doch na verloop van eenigen tijd werd hij zinneloos bevonden en in het gesticht van Doornik opgesloten. Hij wist te ontvluchten en verschool zich in Frankrijk, waar hij een jaar ver- bleet. Hij pleegde daar eene nieuwe mis daad, en vluchtte opnieuw naar Belgie. Dinsdag kwam hij te Brussel op het lioofdbureel van politie, om een bewijs van goed gedrag te vragen. De adjunct van dienst werd aanstonds gewaar wat vleesch hij in de kuip had. De Ridder bekende wie hij was en ver klaarde liever zijn leven in de gevangenis te slijten dan in het zinneloozengesticht. Hij werd aangehouden om terug naar Doornik te worden overgebracht. Stoutmoedige kerkdiefstal. De St. Marlenskerk, te Luik, tegen welke de anarchisten in de eerste dagen van mei eenen dynamietaanslag pleegden, is het tooneel geweest van eene nieuwe misdaad. Zaterdag kort na den middag kwam een fatsoenlijk gekleed persoon weenend bij den koster vragen dat men voor hem de kerk zou ontsluiten opdat hij bij het Mariabeeld zou kunnen bidden voor het welgelukken van eene gevaarlijke ope ratie, die zijne moeder op dit oogenblik moest onderstaan. Dit werd toegestaan. De zoon van den koster vergezelde hem en deze, ziende dat de stoelzetsters nog aan 't werk Nvaren, dacht zijne tegenwoordigheid onnoodig en ging henen. De vreemdeling verzocht de stoelzet sters meê te bidden. De meisjes voldeden hieraan gedurende eenige oogenblikken, en gingen toen met haar werk voort, den man aan zijn verdriet en zijne devotie overlatende. Toen hij alleen was, en merkende dat hij niet bewaakt werd, meende hij dat het oogenblik om te handelen gekomen was. Hij klom naar het Mariabeeld en beroofde het van al de kostbaarheden, die het ver sierden. Een gouden kruis met talryke diaman ten bezet, een dito ketting van twee me ters lengte, een dito kruis van 16 op 10 centimeters, waarin niet minder dan 66 steenen gewerkt zijn, enz. De gestolen voorwerpen zyn 17 in getal. Men heeft de nauwkeurige beschrijving ervan aan de politiebureelen gezonden. De dief droeg een blauw kostuum, eene studentenklag en een stallen neusnijper. HOLLAND Een schat. Zaterdag morgend werd door eene ploeg arbeiders, die te Kundel- straat werkzaam waren aan den dijk, loo- pende van den Leymeerpolder naar Uit hoorn, een steenen pot gevonden, ten deele gevuld met oude gouden geldstuk kon. Daar het rijk als uitvoerder van het werk recht heeft op het gevondene zijn al de stukken ter hand gesteld aan M. Kleynhens, kapitein der genie, onder wiens toezicht de verdedigingswerken ge maakt worden. De stukken zijn van verschillende grootte sommigen zoo groot als een rijksdaalder, andere als een tienstuiver stuk. Eenige dragen het jaartal 1460. Zy zijn allen ongeschonden en blinken alsof zy nieuw waren.

De Denderbode | 1892 | | pagina 6