Zondag 17 Juli 1892. 10 centiemen per nummer. 46sU Jaar N. 2689. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GEKLEMD Politiek overzicht. De herziening. Verwereldlijking. De aap komt uit de mouw Een en ander. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRIJS I Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C- FAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 81, en in alle Postkantoren des lands. ANNÖNCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,01Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door d® Post ontvangen, ziji ten laste van den schuldenaar. Cuique suura. AALST, 16 JULI IS»Ï Frankrijk. Sluiting der Kamers. De Fransche Kamers zijn gesloten. M. Loubet gaf lezing van het decreet in de Kamer en M. Ricard, minister van juslicie, deed hetzelfde in den Senaat. 14 Juli. De dag van 14 Juli is te Parijs en in geheel Frankrijk rustig en kalm afgeloopen; de regen was niet van aard om den geestdrift aan te wakkeren. Natuurlijk bleven de chauvinistische betoogingen niet achter. Deroulède en zijne mannen, later de Elzas-Lotharinger maat- schappijen,hebben schoone kronen neèrge- legd op 't gedenkteeken van Straatsburg. Derouiède riep Leve onze Elzas iets wat nog al gewaagd is I Er hingen veel russische vlaggen uit en de muziekkorpsen hebben overal beurte lings de Marseillaise en het God behoe de den czaar gespeeld. M. en Mevr. Carnot woonden de groote revue in Longschamps bij en dees mili tair schouwspel was als naar gewoonte zeer schoon. Engeland. Algemeene kiezingen. Zijn gekozen Conservatieve 243; uni onisten 44, totaal ministerieelen. Liberalen 235, nationalisten 51, par- nellisten 7, totaal Ü293 gladstonianen. De minis terieelen winnen *2, de glad stonianen 76 zetels. Oostenrijk. Oostenrijksche Ka mer. Beursspel. In de Kamer te Weenen heeft de antisemiet Hancke de regeering geinterpelleerd over zekere spe culaties ter graanbeurze en gevraagd of de minister geneigd was een wetsontwerp in te dienen, houdende verbod van den ter- mijnhandel. Waar de politiek in zit. De poli tiek zal zich op den duur overal inneste len "Wil men haar nu ook niet mengen in de verloving van Aartshertogin Marga- retha van Oostenrijk met prins Albrecht van Wurtemberg Waarom Omdat zy heel katholiek is... Haar bruidegom is ook katholiek en hij is de vermoedelijke troonopvolger in Wur temberg, aangezien met den tegenwoordi- gen kinderloozen koning.de protestantsche linie uitsterft. Nu zeggen de politiekers dat de prins eene veel te christelijke vrouw heeft ge zocht om over een protestantsch land te regeeren 'Ne mensch zal op den duur nog niet ▼ry zijn eene bruid te kiezen. 9* Vervolg. VIII. De matroos die op wacht stond opende dc buiten deur. Daar nadèfden. dwars over de akelig witte sneeuwvlakte, de officieren van de Zwerver de bul. Daar kwamen ook, zich aftcckenend tegen den donke ren hemei, groepen matrozen aan met de honden en sleeén, wachtende op het commando dat hem zou ge- laiten den gevaarvollen en wellicht nutteloezen tocht te ondernemen. Kapitein Helding van de Zwerver trad, door zijne officieren vergezeld, de hut binnen, in vroolijke stem ming, nu er vooruitzicht op verandering bestond Achter hen stond afgezonderd, een man met een don ker, barsch uitzicht en gefronste wenkbrauwen, die langzaam de hut was binnengetreden. Hij sprak geen woord en bood evenmin zijne hand aan iemand aan hjj was de eenige onder al de aanwezigen, die vol maakt onverschillig scheen te zijn omtrent liet lot,dat hem ten deel zou vallen. Dit was de man, die van zijne mede-offleieren den bijnaam had gekregen van de Beer der éapeditie. Met andere woorden Richard Wardour. Zwitserland. De onzijdigheid in Zwitserland. Aan een banket, te Gla- rus gehouden bij gelegenheid van den federalen schietwedstrijd, heeft de presi dent der confederatie eene redevoering gehouden, waarin hij de onzijdigheid van Zwitserland behandelde en de Italiaan- sche brochuur, daarover onlangs versche nen. Wij zijn vast besloten, zegde de presi dent, om in vrede te leven met al onze buren en de plichten der onzijdigheid te vervullen. Wij verwerpen elk verbonds- ontwerp hoe het ook zij; wy hebben de raadgevingen van buiten niet noodig om te weten wat wij te doen hebben. Het is niet voor niets, dat wij millioenen hebben uitgegeven om de versterkingen in het gebergte aan te brengen. Wij hebben den vasten wil, met de wapens ons te verzet ten tegen ieder die over de grenzen van ons land zou willen trekken. Bij eenen aanval zullen wij ons bondgenooten weten te kiezen. Sprekende over de onderhandelingen aangaande de handelsovereenkomsten, verklaarde de president, dat zij nog niet met welslagen zijn bekroond. Wij twijfe len zegde hij niet aan den goeden wil der Fransche regeering, maar het pro tectionism maakt de onderhandelingen moeilijk; wij kunnen echter niet geloo- ven dat Frankrijk, waarmeê wij altijd zulke uitstekende betrekkingen hadden, zich er aan zal willen blootstellen die te zien ophouden door een afbreken der han delsbetrekkingen. Do buitengewone zittijd der grondwet gevende Kamers zal van korten duur zijn; ten uiterste zal hy tot de eerste dagen van Augustus duren. De grootste zaak zal de benoeming we zen van eene Commissie gelast met het onderzoek van de voorstellen der regeering en leden aangaande de nieuwe artikels of teksten die in de Grondwet moeten ge schreven worden, 't Is met deze Commis sie dat de regeering zal onderhandelen vóór de openbare bespreking die in No vember zal aanvangen. Op 't oogenblik houdt men zich met de samenstelling dezer Commissie onledig. De regeering denkt het voordeelig, zelfs noodzakelijk, dat deze Commissie niet al leenlijk samengesteld worde uit leden der rechter- en linkerzijde,maar dat ook leden behoorende tot de verschillige Iractiën van elke party er zouden bij vertegen woordigd zijn. Deze handelwijze toont aan dat de re geering de hoop koestert de verschillige fractiën zoo verre te brengen elkander toegevingen te doen. Crayford ging hen te gemoet om kapitein Helding welkom te heeten. Gedachtig aan de vriendelijke terechtwijzing, die hij zoo even ontvangen had, ging Frank de andere officieren van de Zwerver voorbij en deed blijkbaar zijn best Crayford's vriend beleefd te behandelen. Goeden morgen, mijnheer Wardour, zegde hjj, wij mogen elkander wei gclukwcnschen nu wij de kans hebben deze afschuwelijke plek te verlaten. Gij moogt de plek afschuwelijk vinden, nas Wardour's antwoord. Mij bevalt ze. Bevalt ze u Lieve hemel Waarom T Omdat er hier g«en vrouwen zijn. Frank wendde zich nu tot de andere officieren, zon der nog eene verdere poging te doen, Richard War dour te naderen. De Beer der expeditie was onge naakbaarder dan ooit. Iutusscben had zich de hut gevuld met alle officie ren en matrozen der beide schepen, die niet ziek la gen. Kapitein Helding stond in hun midden met Crayford nevens hem, en deelde hun het voornemen mei om eene expeditie uit te lenden. Hij begon in deze woorden. Kameraden, officieren en manschappen van de Zwerver en de Itemeeuw, het is mijn plicht u in 't kort de reden meé te deelcn, die kapitein Ebsworth en mij hebben doen besluiten een gedeelte onzer man nen uit te zenden om hulp te gaan zoeken. Ik hoef u niet de tegenspoeden in herlnneriug te brengen, die w|j gedurende de twee laatste jaren hebben ondervon- Wat ons betreft, wy zeggen ijdele hoop. Immers de beraadslagingen van gister vrijdag hebben bewezen, dat onze heden- aagseha doctrinairs en radikalen sectaris- sen zijn bij wien men onmogelijk, dien edelmoedigen geest van verzoening gelijk bij de liberalen-unionisten van 1830, zal ontmoeten. Be haat en wrok die zij tegen de katho lieken voeden, sedert dat zij van het zoo geliefd staatsgeldschotelken werden weg gejaagd zijn niet te bedaren. Ten andere die houding is eene taktiek van den kant vooral der doctrinairs. Door hunne weigering van allo verzoening of accoord der pariyen, willen zij de regee ring, daar hare meerderheid de 2/3 niet bereikt, in de onmogelijkheid stellen de herziening tot een goed einde te brengen en haar eindelijk gedwongen te zien een nieuw beroep bij 't kiezerskorps te doen, in andere woorden, de Kamers andermaal te ontbinden. En die nieuwe ontbinding, zoo hopen de liberalen, zou hen de meerderheid kun nen meêbrengen. Nogthans de vrees van het algemeen stemrecht zou misschien de doctrinairs kunnen aanzetten zich met de regeering en hare meerderheid te verstaan. Het algemeen stemrecht komt voorzeker met de wenschen der regeering niet over een, en nog veel min met deze der katho lieke meerderheid, doch indien de doctri nairs in hunne weigering van alle accoord blijven volherden.dan zal er geen anderen uitweg dan het algemeen stemrecht over blijven, want van eene nieuwe ontbinding der Kamers kan er geen spraak zijn. Nu, indien de katholieke meerderheid gedwongen wordt het algemeen stemrecht voor te stellen, dan zal het onbetwistbaar gestemd worden met met de medewer king der radikalen. En wie zal dan het eerste slachtoffer wezen van zijne hardnekkigheid Het doclrinarism daar het weldra zal veroordeeld wezen om van het politiek tooneel te verdwijnen. De strijd zal dan alleen nog bestaan tusschen de katholieken en de verbondene radikalen en socialisten. Dien stryd voeren wy reeds en zullen wij blijven voeren, want,naar de getuige- uit van hetJournal de Gand - een Gentsch liberaal dagblad, is de R. K. Kerk alleen bij machte om aan 't socialis- mus het hoofd te bieden. Men heeft in de Fransche Kamer zoo wat over de verkwistingen in de gast huizen gesproken. M. Després, de gekende geneesheer, afgevaardigde van Parijs, die, ofschoon vrijdenker, de warmste verdediger der gasthuisnonnen is, heeft niet gevreesd al zijne republikeinsche vrienden tegen hem op te jagen. Sprekende over de diefstallen en geld- ontvreemdingen, in de laatste tijden, in verschillende gasthuizen van Parijs door personen van 't bestuur gepleegd, wierp MDesprés de meerderheid den volgenden steen naar 't hoofd Van waar komt het kwaad? Gij weet het wel ik heb het u reeds gezegd en ik ben hier om het te zeggen door de zusters uit de gasthuizen te verwijde ren, hebt gij er de eerlijkheid uit ver jaagd. M. Montaut. Verwarde twee kwesties niet met elkander. M. Després. Zijn er zulk® feiten voor gevallen in St-Louis of in 't Hotel Dieu f Neen, de zusiers zyn er nog. Daar, waar de zusters waren, gaven zij nog het voor beeld van opoffering en iedereen verstond, dat hij niet bediende in een gasthuis was om zijne zaken te drijven, maar wel om achting en eerbied te verwerven door goed te doen. Vandaag hebt gij dit alles vernield niemand is nog bang van iemand. Het liberalism is onsterfelijk, zegde on langs M. Frère. De geuzenbladen drukken van tijd tot tijd diezelfde zinsnede. Het liberalism is onsterfelijk. Laat ons onderscheid maken Is libe ralism in den zin van 't kwaad genomen, 't Kwaad kruid bederft niet cn do Kerk had immer hare bestrijders en zal eeuwig hare bekampers hebben Zij is de strij dende Kerk. Maar valsch mag het heeten, als het woord moet toegepast worden op de par tij, die jaren het bewind had over Bel- genland, voor dit liberalism, dat als oj>- perhoofd M. Frère heeft De Luiksche pacha moet geene begoo cheling koesteren. Hij heeft zijnen tijd gehad, want zijne partij is verre (gesmol ten. Wie luistert nog naar hem in de strij dende geuzenpartij Het is een generaal, maar het getal zyner getrouwe ;soldaten is bitter klein geworden. Gelijk alle dwalingen, die vroeger be staan hebben, draagt het liberalism zijne veroordeeling meè, en zal het tusschen hier en eenen tijd niet meer bestaan. Het radicalism en het socialism, die reeds overal den kop op steken, zullen in zijne plaats de dwalingen zijn, die den strijd zullen voeren tegen de H. Kerk. Die niet ziende blind is of met droom beelden behebt, gevoelt dien ommekeer die in de geuzenpartij plaats grijpt. Het blad der Gentsche radicalen, le Journal de Gand, zegt te recht. Men hebbe geene begoochelingen liet verlies eerst van het eene, toen van het andere schip den dood van eenige onzer beste en dapperste kameraden den vergecfschcn strijd dien wij met het ijs en dc sneeuw gevoerd hebben de on verstoorbare eenzaamheid in deze ongastvrije streken. Ik zal daarbij dan ook niet stilstaan, maar het is mijn plicht u er op te wijzen dat deze plek, waar wij een toevluchtsoord gezocht hebben, ver builen den weg ligt door vroegere expedities betreden, en dat derhalve de kans dat onze verblijfplaats ontdekt zal worden door hulptroepen, wellicht uitgezonden om ons op te sporen, op zijn minst genomen, eene zeer onzekere is. Zijt gij het zoover met mij eens, mijno hecrcn De officieren (met uitzondering van Wardour, die in sombere stilzwijgendheid alleen stond) stemden allen het gesprokene toe. De kapitein ging daarop voort Daarom is liet dringend noodzakelijk dat vrij nogmaals en waarschijnlijk eene laatste poging doen ter onzer bevrijding. De winter is niet ver verwijderd, 't wild wordt hoe langer hce sehaarscbcr, onze voor raad levensmiddelen begint te verminderen en het ge tal zieken en het doet mij leed het te moeten ver klaren, vooral van die in dc hut van de Zwerver neemt dag aan dag toe. Wij moeten voor ons eigen leren zorgen cn voor het leven van ben, die van ons afhangsn en wij hebben geenen tqd te verliezen. De officieren stemden van harte met die woorden in. Zoo is het Zoo ls het. Wij lubben geenen tijd te verliezen. Kapitein Helding kwam tot het einde van zijne aan spraak. Het plan dat wij voorstellen is, dat een gedeelte van onze gezonde officieren en manschappen nog heden vertreiken, en nogmaals ceue poging doen om de be woonde plaatsen te bereiken, dis hel dichtst bij ons zijn gelegen en van waar hulp en levensmiddelen aan de achterblijvende!) kunnen worden gezonden Do nieuwe richting, die men moet inslaan en de voorzor gen die men moet inachtncmcn, zijn reeds vastgesteld. De eenige vraag die nog beantwoord moet worden is deze wie zal hier blijven en wie zal dcu tocht met maken. Uit één mond klouk het antwoord der officieren ja, ja, vrijwilligers Wardour bleet zijn somber stilzwijgen bewaren. Crayford merkte op dat hij zeer afgezonderd van de overigen stond en vroeg hem dearom wat hij er over dacht. Hebt gij niets tc zeggen T vroeg h|j. Niets, antwoordde Wardour. Of ik ga of blijf, 't is mij volkomen onverschillig. Dat kunt ge toch niet meenen zegde Cray ford. Het is de waarheid. Dan spijt het mij dit le hooren, Wardour. Kapitein Helding beantwoordde dien algemesnen roep om vrijwilligers aan te nemen met eens vraag, die onmiddellijk de geeitdrifir van de aanwezigen be- Op ekonomisch gebied zal de strijd gele- verd worden I uHscIieii «Ie wer- - kermpnrtij («oeiaslism) cn de Kerk. Alleen de Kerk is mach- tig genoeg om tegen de werkersparty (socialism), den strijd aan te gaan. Er zijn daarvoor twee redens de eerste is dat zij, evenals de werkerspartij (socia- - lismi, eene wederlandsche inrichting heeftten tweede is dat zij aan de wer- kers de vertroostingen aanbiedt van een toekomende leven, die alleen hen kun- nen aansporen om de voorwaarden van beslaan te lijden, waarin de tegen- woordige samenleving hen plaats. Alwie niet met de Kerk wil gaan, zal dus moeten een verbond sluiten met de Werkerspartij het socialism). En het brusselsch blad der socialisten, Le Peuple, getuigt Al heigeen het liberalism verliest, wordt gewonnen door het socialism en het zal tusschen de klerikale partij en de werkerspartij (socialism) zijn, dat de groote strijd der toekomst zal geleverd worden. Het hoofdpunt van het programma, dat de katholieken verdedigen, is de Gods dienst. Op dit gebied zijn hunne nieuwe vijan den nog erger gesteld als hunne vaders, de docirinairen. Het oud liberaal program, in zijn ge- heel, zegt het Journal de Gand, n is in het program der radikalen begre- pen. Verplichtend onderwijs, gelijkheid der krijgslasten, afschaffing van de n voorrechten der Kerk, dat alles is op het vooruitstrevende program inge- schreven. Op het laatste punt dcii strijd tegen de Kerk keuren n onze vrienden, bij de oude liberalen, n niets anders af dan de zwak- Iiedenende toegevingen, welke ze in minachting hebben doen i vallen. Dus, waren de liberalen somtijds zwak in hunnen strijd tegen de Kerk, tegen het geloof, de radikalen en socialisten zullen het niet zijn hun strijd zal aanhoudend en onverbiddelijk zijn. Een der eerste gevolgen van die veran dering der partijen is klaar de oude libe ralen, die nog gelooven in God en zijne Kerk, zullen de verblindheid verliezen, die schijnt den waren weg aan hunne oogen te onttrekken, en zullen naar den kant van 't goede, van de katholieken komen. Dit mogen wij vast verwachtende zijn, krachtens de onloochenbare waarheid.die het Journal de Gand geschreven heeft. Alwie NIET MET I»E KEIAK wil gaan, moet zich amiiHluiten BIJ HET SOCIALISM. koelde. Zoo, zegde hij. Geiteld eens dat wij dat middel te baal nemen. Wie verlangt dan uit vrijen wil hier tt blijven. Eene doodelijke stilte hecrschte nu eensklaps. De officieren cn manschappen zagen elkander verlegen aan. De kapitein ging voort. G(j ziet dus dat wij met vrijwilligers niet veel verder komen. Allen wilt gij gaan. leder onzer, die zijn bcencn tot zijn dienst heed, wensclit te gaan. Maar wat mod cr dan van hen geworden die hunne bcencn niet tot hunnen dienst hebben 1 Eenige onzer moeten bier blijven en de zó ken verzorgen. Allen erkenden dat dit moest geschieden. Wij kamen dus weer terug op de oude vraag, vervolgde dc kapitein. Wie van de gezonden moeten gaan Wie moeten blijven Kapitein Ebsworth en ik zeggen laat bet lot beslissen Hier zijn dobbelstee- ncn. Twaalf is het hoogst de tw ee zessen, leder die onder de zes gooit, gaat. Officiers van de Zwerver en de Zeemeeuw, vindt gij het goed dat wij op die wijze de moeilijkheid ontgaan Al de officiers gaven een teeken van goedkeuring, behalve Wardour, die nog het stilzwijgen bleef bewa ren. Halrozen van de Zwerver en de Zeemeeuw, uwe officiers vinden het goed het lot te laten beslissen. Stemt gij daar ook in toe Dc matrozen keurden het eenstemmig goed. Cray ford reikte het bord en de dobbelstcenen aan kapitein Volgens een liberaal blad zijn de boeren tc dom om voor den duivel te dansen, ze kennen niets buiten den kleinen Catechis mus I De kiezing is voorbij, ziet ge I Wat er ook van zij, ze hadden toch ge noeg verstand om op 14 Juni vrienden uit vijanden te onderscheiden Dit zegt bliksems veel in deze eeuw van geuzen bedrog en liberale huichelarij. De 3* afdeeling van den Hoogeren Ar beidsraad heeft dijnsdag morgend eene zitting gehouden onder voorzitterschap van M. Beco. Zij heeft de volgende beslui ten aangenomen voor den duur van den kinderarbeid in de bouwwerken. Het werk van kinderen van 12 tot 16 jaar zou in den winter niet meer dan 7, en in den zomer niet meer dan 9 ure mo gen bedragen. Voor de meubelnijverheid wordt de ar beidsuur voor kinderen bepaald op 9 ure 's winters en 10 ure 's zomers. Landbouw. De Raad onzer Provincie heeft in zitting van 12 juli de verplichtende veeverzekering verworpen. Eene Commissie werd benoemd gelast met de kwestie der herverzekering te bestude#ren. In den provincialen raad van Limburg heeft men den wensch uitgedrukt dat het stelsel worde aangenomen, waarbij de algemeene en provinciale kiezingen plaats zouden hebben in de gemeenten. Tot dat stelsel zal men noodzakelijk moeten komen. Het is zeker reclitveerdig dat men de buitenkiezers niet meer dwinge tot het afleggen van verre reizen, zooals de be staande kieswetten doen, terwijl de stadskiezer naast zijne deur gaat stem men. In «Ie Rclinduw van een groot man. Leven in de schaduw van een groot man, dit schijnt dc droom van den nieuwen brusselschen vertegen woordiger Richald te zijn. Hy had dan ook in de Kamer zijne plaats gekozen nevens die van M. Janson. Maar ongelukkiglijk is dat sedert jaren den zetel van M. d'Andrimont en deze wilde hem niet afstaan. Maar aan de an dere zy was nog een zetel, wel te ver slaan van M. Janson gescheiden door een gangske.Doch deze komt nu uit recht van ouderdom toe aan M. Flechet. Wat nu gedaan Van den nood eene deugd gemaakt en zelf een zetel gekocht 1 Helding over. Gij werpt het eerst, mijnheer. Onder de zes be- teekent blijven boven de zesgaan. Kapitein Helding wierp met de dobbelstcenen do oppervlakte der ton deed als tafeldienst. H|j wierp zeven. Gaan, zegde Crayford. Ik wensch u geluk, mijn heer. Nu is de beurt aan mij. Hij schudde de steenen in zijn beker. Drie Blijtcn Ook goed als ik mijn plicht kan doen cn anderen hulp kan bieden, doet het er weinig toe of ik ga of blijf. Wardour't is uwe beurt, hij afwezigheid van uw eersten luitenant. Wardour stond op 't punt dc steeneu tc werpen, zonder ze vooraf te schudden. Schud dan toch, man! riep Crayford uit. Laat die kans van geluk niet voorbijgaan Wardour stoorde zich niet aan die woorden achte loos liet h|j de steenen neervallen, zooals zij in dca beker lagen. - Voor mij nietmompelde hij in zichzelf. Ik heb niets meer van 't geluk te wachten. Na die woorden gesproken te hebben, wierp bij den ledigen beker neder cn ging op eene kist in de nabijheid zitten, zonder er naar te zien hoe de dobbelsteenen waren gevallen. Crayford beug ze. Zes riep bij uit. Ziet ge nn, ondanks u zelf, hebt ge nu een tweede kans. Gij zijl er evenmin boren als ouder gij moet nogmaals werpen, (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1