Kaatsspel. Houtmerkt Grondwelgevciide Kamers. Allerhande nieuws. Dat heeft M. Riehald inderdaad gedaan. Hy kocht een soort Tan tabouret en nam plaats in het gangsken tusschen twee rijen zetels, waar hij wel in den weg zit maar hy leeft nu toch in de schaduw ran een grootman. Knoopt dut aan oen. Hoe menigwerf hebben de liberale schrij- laars niet uitgekraamd de kloosterlingen werken te veel Zij voegden er bij men moest het werk in de kloosters verbieden want ze doen do neringdoende burgerij eene oneerlijke concurrentie aan. Dat zullen die liberale schrijvelaars niet loochenen durven. Zaten lag lest, schreef een Mechelsch liberaal boterpapiertje Luierikken werktDe kloosterlin- - gen wonen in paleizen, ze werken nooit, maar ze leven van de boerkens hun zweet. Knoopt dat nu aan een. Heden werken de kloosterlingen te veel en morgen zyn het luierikken.. Een brevet gauw voor dat geuzenver- stand f VaUche liankbilletten. Over eenigen tijd deelden wij, even als de dagbladen meê dat er talrijke valsche bankbilletten van 100 fr. in omloop wa ren. Het bestuur der Bank heeft het daarom noodig geoordeeld, het volgende stuk in den Moniteur af te kondigen. De dagbladen spreken over het uitge ven van valsche bank brieven van honderd frank. De bijzonderheden, daarover open baar gemaakt, zyn onjuist. Eenige valsche bankbilletten van 100 fr. zijn langs de Fransche grens in België gekomen. Deze briefkens zijn niet moei lijk om te kennen het papier is grover dan het papier der briefkens van de Na tionale Bank; de grond is slecht gedrukt en men leest in de kardoes travaux bireee, in plaats van travaux foi Cf'8. Dc Bank heeft het niet noodig geoor deeld de briefkens van 100 fr. uit zijne agentschappen van het binnenland terug te roepen, om ze na te zien. Sedert drie maanden waren de agenten verwittigd van de bedriegelyke pogingen tot het uit geven en het klein getal nagemaakte brief kens, aangeboden aan de winketten der grensagentsehappen werden als valsch erkend op 't oogenblik dat ze werden aangeboden. Kone opmerking. De Franseho bladen melden dat Ravachol. toen inen hem bond, vooraleer hem te halsrechten, uitriep Dat is nu de be schaving Dat is nu de vooruitgang Ongetwijfeld was Ravachol, die de hulp van den godsdienst verstooten heeft, van gevoelen dat moorden plegen en dyna- mietontplofflngcn stichten hoogst bescha vende werken zijn en dat het toppunt der beschaving bestaat in de moordenaars en dynainilards straffeloos te laten, te deko- reeron en hun een pensioen te bezorgen voor hunnen ouden dag. Op 100 hectaren grondgebied zijn er in Frankrijk 71 inwoners, in Duitscbland 87, in Italië 107, in Engeland 120,in Lom- bardië 169 en in België 205. Voor <Io moestuinicra. lid Loof der moerbeziënboomen is niet alleen goed voor de zydeteelt, hot is ook een uitstekend voedor voor schapen, gei ten en rundvee. Hebt gij rupsen in uwe rozen, begiet ze dan 's avonds met een mengsel van één liter zuiveren wijnazijn op tien liters wa ter en de rupsen zullen verdwijnen. Om de wespen van abrikozen en per zikken te houden, hangt men er fleschjes met siroop en bier, jenever en brande wijn in. Üm de musschen uit uwe kerseboo- men te houden, plaatst gij eenvoudig een levenden katuil met eene koord rond den poot op een tak van den boom (een opge zette kan ook dienen) en de opvreters zullen wel wegblijven. ltccl)terli|ke kronijk. Diefstallen in hel gemeentehuis te Schaarbeek. In het begin van Septem ber werd de burgemeester van Schaarbeek opmerkzaam gemaakt op het feit, dat de bureeloverste Scarron een trouwe bezoe kers was van de peerdenkoersen. Wantrouwen koesterend, gaf hy het inzicht te kennen, diens kas en boeken na te zien. Hij verwittigde Scarron en deze niet recht in zijne schoenen stekende, vroeg voor eenige dagen verlof aan den schepene Fuss,onder wiens rechtstreekse!) bevel hy werkte. Hij bekwam dit en vertrok,maar kwam niet meer terug. In zijne afwezigheid werd nu de kas en de boeken nagezien en men vond de wijzen dat er niet minder dan 2-4 verval- «chingen en ontvreemdingen waren ge pleegd. voor een bedrag van 13,500 fr. Scarron deed al wat mogelyk was om het ontvreemde ten minste gedeeltelijk te rug te geven, doch hij kwam slechts tot 7,500 fr. De Rechtbank heeft hem tot 3 jaren vangenis verwezen, inet bevel tot onmid dellijke aanhouding. Saccharine.Een koopman in bier te Brussel is veroordeeld tot 200 fr. boete, voor het verkoopen van bier, dat met saccharine gesuikerd was. Het vonnis zal daarenboven gedurende eeno maand op de deur zijner woning aangeplakt worden. Well<»llfU© besluiten. Een sluk lijnwaad dienende voor Bij koninklijk besluit van 8 Juli zyn stors met oker, metende 80,50 het Bureel van weldadigheid van Lede en meters en 1 kwaart breed, de Bestuurraad der godshuizen van de- I zelfde gemeente, gemachtigd ieder eene gift van 5,000 frank te aanvaarden aan hen gedaan door den eerw. heer De Cuy- per, pastoor van Poeke, in uitvoering der liefdadige inzichten van wijlen den heer P. Bral, in leven pastoor van Lede overleden den 14 September 1891. Priesterlijke Benoemingen. De eerw. Heer A. Modde, bestuurder van het gasthuis op De Pinte, is habitu- ant benoemd te Middelburg hy wordt vervangen door den eerw. Heer V. Wal- lez, coadjutor te Eecke. ZONDAG 17 JULI 1892. Om 10 ure. Joseh De Decker. Aug. De Backer. Om 2 ure. Gustaaf Schokkaert. Louis De Moor. Om 3 ure. Philemon Van Kerckliove. Léonce Erculisse, (Brussel). Senaat. Na al de kiezingen behalve dezen van Oostende en N'yvel goedgekeurd te hebben, ging de Vergade ring tot latere bijcenroeping uit een. Volkskamcr. In zitting van Donderdag werden al de verkiezingen, behalve deze van Nijvel, Zinik, Charleroi en Oostende goedgekeurd, waarna de vergadering overging tot de samenstel ling van het Bureel. Werden gekozen Voorzitter M. De Lantsheere; Ondervoorzitters: MM. Tack en Van Wambeke. Vrijdag zijn tot Sekretarissen verkoken geworden: MM. Anspach en De Sadeleer. De kiezing te Oostende werd goedgekeurd. Naar alle waarschynelykheid zal M. Misonne van Charleroi als gekozen uit geroepen worden. M. Beernaert stelde de benoeming voor eener commissie van 20 leden, door de partijen aan te duiden ten einde tot een accoord der partijen voor de herziening te geraken. MM Frère en Bara hebben dit voorstel met hardnekkigheid bestreden, 't gene eens te meer bewyst dat de doctrinairs de herziening niet ernstig willen en stokken in de wielen trachten te steken om haar te beletten. Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, steunde het voorstel der regee ring door onwederlegbare bewijsvoerin gen Geen stelsel,zegde M.Woeste, kan de noodige 2/3 der stemmen vereenigen, dus indien men ernstig wil herzien moet men zich onderling verstaan, moet men van weèrskanten toegeven. M. Janson wil MM. Frère en Bara niet volgen;elkeen zegt hij moet zynezienswy- ze laten kennen.In 't beginder toekomende week zal ik, zegt M Janson, een voorstel van algemeen stemrecht neérleggen. Men zal alsdan kunnen oordeelen of het wenschelijk is eene commissie te benoe men samengesteld uit de verschillige frac- tiën der partijen. MM. Frère en Bara worden bleek van uiterste woede. 7 Zie rVotarieele an nonce» op «Je 4' >»lacl:eij(le. Holermnrkt.— Heden zaterdag werden 1022 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 8180 kilogr. Programma van '1 Con cert welk zal gegeven worden op Zondag 17 Juli, om 11 1/2 ure 's voormid dags op de Groote Markt,door de Fanfaar der leerlingen van de Pupillenschool des legers, onder de leiding van M. Vanderlinden. Vive Ie Rei marclie Vanderlinden La noce dc village, transcription De llillct Emilie, polka mazurka Preckhtr Sunged'unenuitd'éte,cclèbremarehe Uendduohn La pensee, valse Sirtabbog Kiezing der Handelt*. eeliibank. Aan deze kiezing welke donderdag plaatsgreep namen slechts 38 kiezers deel. De heeren Felix Callebaut en Lod. Meert-Schuermans wer den gekozen tot rechters met 37 en 36 stemmen en Hector Leclercq tot rechter- plaatsvervanger met 35 stemmen. Oordegem. Anlet. In den nacht van 29 op 30 juni lest, werd er eene belangrijke dielte van lynwaad ge pleegd in het weversleerwerkhuis te Oordegem; het volgende goed werd gesto len 1. Een stuk hamlaken 94 meters lang breedte 10 kwaart geweven met garen ketting en met katoenen inslag (carrcaux 2 1,2 centimeters breed). 2. Een stuk handdoekengoed 8 kwaart, breed dubbele handdoeken, metende 126 meters lengte, makende gezamenlijk 252 handdoeken, geweven met gebleekt garen afgeboord met roode strepen. 3. Een stuk handdoek half garen groote carreaux, garen ketting en katoe nen inslag getal handdoeken 114. 5. Een stuk servetten halfgaren kleine carreaux van 8 inslagscheuten per car- reau metende 110 meters, 5 kwaart breed, garen kettingen katoenen inslag, 6. Een dito stuk servetten, kleine car reaux. katoenen ketting met garen inslag metende 137 meters. 7. Een stuk handdoeken, geheel garen, met carreaux, grauwen wit metroode boorden van 1 1/2 centimeter, metende 119 meters, getal handdoeken 167. Heden zaterdag morgen onze wekelijk- sche merkt, heeft men eene partij hand doeken van gezegde diefte voortskomende ontdekt, en men is op het spoor der die ven en der verheelers. Het Comiteit ter feestviering van Peter Benoil, doet nog een oproep aan al de maatschappijen van 't Vlaamsche land om zoo talrijk mogelyk op te komen in den Optocht van 24 juli e. k., om den genialen Meester, Vlaanderens grootsten toonkunstenaar, op passende wyze te hul digen. De muziekmaatschappijen, welke geen deel nemen met hun muziekkorps.worden aanzocht eene afvaardiging met hun vaan del naar Antwerpen te zenden. Alle kringen worden verzocht hunne bytreding te zenden aan den heer Willem Schepmans, secretaris van het Inrich- tingscomiteit, Offerandestraat, 21, te Antwerpen, opdat hun eene herinnerings- medalie worde toegekend. Te Parijs is het gerucht in omloop dat Meunier en Frangois, de twee anar chisten, die beschuldigd worden de daders te zijn van de ontploffing der restauratie Very, zich op dit oogenblik in België be vinden. M. Goron overste der veiligheids politie, zou zelfs reeds daarvan bericht ge zonden hebben aan de brusselsche politie. Diefstal in 't Café Riche. De eigenaar van het Café Richete Brussel, ondekte Woensdag dat een kistje met 4000 fr., dat onddr het buffet stond, verdwenen was. Hij verdacht eenen der voorloopige bedienden en maakte zijn vermoeden aan de politie bekend. Deze onderzocht de zaak en vond eindelijk in dekas van eenen barbier het gestolen kisje. De dief, welke eenen kalant van den barbier was, had het kistje daar in het geheim verborgen. De dief is aangehouden. Vitriool. Poging tot moord en zelfmoord. In de Hoogstraat te Brus sel werd de vrouw C. die van haren echt genoot gescheiden leeft, maandag ontmoet door eenen gepensionneerden soldaat van het Indisch leger, P. genaamd, met wien zij vroeger betrekkingen had deze vroeg die betrekkingen op nieuw aan te knoo- pen. Daar zij telkens weigerde, vervolgde hy haar onophoudelijk. Bij de ontmoeting van maandag haalde hij eensklaps eeno flesch vitriool uit den zak cn wierp haar een gedeelte van den inhoud in het gezicht. Gelukkig werd zy niet erg getroffen. Toch liep zij huilend van pijn, weg, ter- wyl P.het overige van de flesch uitdronk. In de verschrikkelijkste pynen viel hy neèr. Na eene eerste verzorging in eene naburige apotheek, werden beiden naar het St. Pietersgasthuis gebracht, waar P. wellicht sterven zal. Het voorval heeft groote opschudding in de buurt verwekt. De genaamde Laurent De Clercq, oud 60 jaar, wilde Dijnsdag bij den terug keer der koersen aan den Kortrijksche- steenweg te Gent, op eenen nog in gang zijnde omnibus springen,met het ongeluk kig gevolg dat hij viel en den rechter voet verpletterd werd. Moordpoging te Lokeren. Op de wijk Bergendries, treft men de herberg Hel Leeuwerikske genaamd aan en be woond door de weduwe Vispoel,eenezestig- jarige vrouw wier kinderen te Brussel wonen. Dinsdag voormiddag omtrent 9 ure, kwamen twee jufvrouwen der stad daar voorbij gewandeld en hoorden gedurig roepen help mijhelp my Met eenen beenhouwer gingen zij te samen binnen en vonden de bazin op eenen stoel, met eene gapende wonde in de keel, waaruil veel bloed gevloeid was, dat haar wit kleed geheel rood geverfd had. Men ondervroeg haar en kwam te we ten dat eenige minuten te voren een oud- deserteur haar de wonde had toegebracht. Hij bestelde twee pinten bier en toen hij haar in den kelder op de trappen zag komen, zegde hij gij hebt twee pinten, dat gaat uw leven kosten. Daarop bracht hij haar drie steken en een sneè in den hals toe en nam de vlucht, na zyne bebloede hand langs buiten op op den witten muur gedrukt te hebben. De dader is een kerel omtrent de 30 jaar oud, afgestraft in dienst en onlangs voor landlooperij tot 2 jaar Hoogstraeten ver wezen, van waar hij over eenige weken was gevlucht en sedert dien in de om streken van Lokeren. rondzwierf. Wat de vrouw bel reft, deze is naar 't hospitaal overgebracht en men hoopt haar te red den. Latei'. De W° Vispoel, het slacht offer van de misdaad van Pieter Roels, bijgenaamd de Pierre, is aan hare wonden bezweken. Onweer. Een hevig onweer, ver gezeld van geweldige donderslagen en -^ortregen, heeft woensdag namiddag tus schen 3 en 4 ure over St. Nikolaas ge woed. Van den eersten donderslag viel het el uurwerk van het Belfort stil. De bliksem sloeg het bovendeel af der booge fabriekschouw van M. Rescorzen, in de Walburgstraat, liep naar onder, sloeg eenen hoek van het voetstuk waar het gevaarte op rust tegen den haak van een telefoondraad, die hem diende als geleider, om langs een glazen dak naar een achtergebouw te slingeren, waar hij de ruiten verbrijzelde, om te eindigen on der een afdak, waar hij al de pannen af wierp. De genaamde D'hond, werkman op het fabriek, werd door den val van steenen en pannen aan het hoofd gekwetst. Dok ter De Ryck, die in de buurt woont, werd oogenblikkelijk geroepen en heeft hem de eerste zorgen toegediend. Zyne wonden zijn niet gevaarlijk. In dezelfde buurt, in het huis van den heer M. Herkenradt, kwam de bliksem langs de schouw, waar hij een gat in slagen had in de achterkeuken, alwaar de meid bezig was met strijken en vloog langs eene open deur weg, zonder verdere schade aan te richten. Gelukkig kwam er de meid met den schrik af. Een schrikkelijk gerucht verspreid de zich deze week te Mechelen, gerucht dat weldra door dagbladen opgenomen werd. Ziehier wat ik over die zaak vernomen heb. Een geus, zou een meisje van 16 jaren op zijnen zolder opgesloten en er een der schandelijkste aanslagen gepleegd hebben. Op het hulpgeroep van het meisje liet de wreedaard de deur open het slacht offer vluchtte en ging by hare ouders te Muisen troost zoeken. Aan eene vriendin vertelde zij het gebeurde en alszoo kwam het feit aan den dag. Wij zullen bet gerecht laten het onder zoek voortzetten. Zoo het feit bestaat, zou het wangedrocht voorbeeldig hoeven gekastijd te worden. Wat kerels nestelen er toch in die geuzenpartij I {Fondsenblad.) Ziehier nog eenige bijzonderheden over het drama te Assebroucke. De genaamde Henri Bogaert, oud 42 jaar, werkman in deze gemeente, gehuwd met dochter Van Haecke en vader van 6 kinderen, hield betrekkingen inet zijne schoonzuster, een meisje van rond de 24 jaar oud. Het schijnt dat zij hem verstootte, waar om hij zich vijandig jegens haar gedroeg, want dezer dagen zond hij haar eenen brief met doodsbedreigingen. Zijn plan willende uitvoeren, verdook hij zich zondag morgend, rond 10 ure, in een nabijgelegen roggeveld en het oogen blik gunstig meenende dat allen, behalve het meisje, naar de mis waren of zich ver wijderd hadden, kwam hij uit zijne schuilplaats en trok langs eenen bosch kant naar het hofstedeken Van Haecke. Hij was gewapend met een open draai- mes, waarmeè hij de dochter aanviel en eene snede in de rechter wang toebracht om hulp en moord! roepende, weerde zij verdere slagen af en werd aan de rechter hand door het mes getroffen. Vader Bernard Van Haecke, man van 71 jaar, in de weide zijne koeien wach tende en de kerel in de richting ontwaard hebbende, kwam op de hulpkreten zijner dochter toegesneld, wapende zich met een vork en trof de moordenaar in het achter hoofd en den rug de steken welke hij ontving waren vreeselijk, zoodat de boos doener nevens de stoof neerzonk, badende in zijn bloed. Aanstonds was het dorp in opschud ding het was dan 10 1/2 ure. Onmidde- lijk hebben de schepene-politiekommissa- ris Serry en de brigadier-veldwachter Millecam het gerecht verwittigd. De dader had het inzicht eene moord en zelfmoord te plegen, want men heelt bij hem een s'rop gevonden, wel bereid om zich na de euveldaad op te hangen, hetwelk hij bekend heeft. Tusschen zijne pijnen en smerten heeft j hij bekend gemaakt de dader der brand- j stichting te zijn, die over twee jaar de woonst van zijnen schoonvader Van Haecke gedeeltelijk vernielde. Op eene kar is hij door de gendarmerie weggehaald en naar de gevangenis van Brugge overgebracht, alwaar hij in het hospitaal verpleegd wordt. Het gevaar der krieksteenen. Een jongen van 9 jaar, zoon van den heer P...., wonende in de Sluisstraat te Charleroi, is gestorven tengevolge van het inslikken van krieksteenen. De ingewan den van het kind werden er door ver- stropt en al de pogingen van de dokters om ze te ontlasten bleven vruchteloos. Het jongentje stierf in de hevigste pijnen. Ouders en kinderen, opgepast 1 Verschrikkelijk tooneel. Eene jonge vrouw van Luik, die nog maar eenige maanden getrouwd was, goot peirool in den kachel, om die beter te doen branden. Eene zware ontploffing had plaats en in een oogwenk stond de onvoorzichtige van onder tot boven in brand. Geen raad wetende wilde zij de vlam men uitdooven, door zich op het bed te laten vallen. vier-en-twintigjarigen jongeling, die Woensdag zijn laatste exaam moest doen van doktoor in de geneeskunde, 's Avonds moest hij officieel verloofd worden aan een meisje der stad. Al de leeraars waren overtuigd dat heer Jan Masius zyn laatste exaam met de grootste onderscheiding zou doorstaan. De jongeling had in den nacht van Dijnsdag tot Woensdag gewerkt tot 2 ure 's morgends, vervolgens nam hij, volgens eene noodlottige gewoonte, die hy had opgenomen, eene groote dosis chloral ten einde te kunnen slapen. Woensdag morgend, in de kamer van een student een zonderling gerucht hoorende, trad de moeder de kamer haars zoons binnen. Nauwelijks was zij zyn bed genaderd, of de jongeling blies den laatsten adem uit, gedood door het vergift, waarvan hij den vorigen avond eene te groote hoeveel heid had gedronkeh. De wanhoop der ouders is hartroe rend. De ontroering te Luik is algemeen. Een hevige brand heeft het Hotel Bruyère, te Seraing, bijna totaal ver nield. De brandspuit der gemeente was onvoldoende om het vuur te bestrijden en de stoompomp van de fabrieken Cockerill kwam te laat, daar de peerden, die haar trekken moesten,niet beschikbaar waren. Er werd proces-verbaal opgemaakt tegen drie mannen, die weigerden aan de brand spuit meê te werken. Drie jongelingen van rond de 15 jaar wilden Dijnsdag te Seraing de Maas overzwemmen, daar het water leeg was. In 't midden gekomen, werd een der drie moe en riep om hulp. De twee ande ren zwommen naar den oever van Jemep- pe, kleedden zich aan en namen de vlucht. Eenige personen sprongen in bootjes, doch men kon den ongelukkige niet meer vin den. Het was hartscheurend de droefheid der moeder van den verdronkene te zien, die op den oever wanhopig stond te huilen. De zalm is dit jaar ln do Ourthe bui tengewoon overvloedig. De vangst is zeer vruchtbaar en gemakkelijk, daar de lage waterstand die lekkere vissclien in zekere diepten bijeen verzamelt, waar zij letter lijk gebrek aan plaats en aan voedsel heb ben. Dit is vooral het geval te Tilff, bij Luik, waar de visschers goede zaken doen. De visschen wegen gemiddeld van tot 10 kilos. DUITSCIILAND. Moord in een gevang. Te Darm stadt heeft de politie woensdag morgend in eenen restaurant eenen handelaar in wyn, den genaamden Harter, aangehou den. Deze persoon werd vervolgd voor eene gansche reeks schriftvervalschingen.Wan neer Harter in het gevang was aangeko men, kwam de oppergevangenbewaarder in zijne cel om hem eene mededeeling te doen. Nauwelijks was de bediende binnenge treden, of Har ter sprong op hemen stak hem zijnen dolk in de borst. De bewaker stortte als nedergebliksemd ten gronde. Een andere bewaker die van verre den moord had gezien, kwam zijnen ambtge noot ter hulp gesneld, doch Harter bracht hem insgelijks twee dolksteken toe. De gekwetste ging evenwel met den moordenaar eene vreeselijke worsteling aan. Deze laatste kon slechts overmeesterd worden met de hulp van verscheidene an dere gevangenbewaarders die de hulp kreten van hun slachtoffer haddon ge hoord. Harter is vervolgens in eenen kerker opgesloten, gebonden aan handen en voe ten. FRANKRIJK. Men ziet van hier het uitwerksel. Het beddegoed vatte vuur en de arme vrouw lag op haren brandstapel te spartelen van de pijn. De geburen, die toesnelden vonden de deur gesloten en moesten met eene leer door het venster binnenklimmen. Toen het vuur uitgebluscht was, werd de vrouw verzorgd en naar het gasthuis gebracht, waar zij, na eenige uren lijden, overleed. Moge dit voorval aan velen tot les dienen De heer doktoor Masius, leeraar aan de hoogeschool, te Luik, had eenen Misdaadwaanzin. Een twaalf jarige knaap, Georges Redon, wiens ouders te Noisy-le-Sec wonen, had reeds herhaalde malen teekens van zinsverbij stering gegeven. Men had hem over ongeveer twee jaar moeten opsluiten in het krankzinnigengesticht van Vaucluse. De behandeling geëindigd zijnde, werd de knaap wederom toevertrouwd aan zijne moeder, die besloot op hem een waakzaam oog te houden. Maandag nam de kleine een oogenblik te baat dat zijne moeder hem niet bewaak te en vluchtte weg. In het veld een meisje ontmoetende dat bezig was met gras snijden, sprong hij op haar en ver moordde haar bijna met eenen kassei waarmede hij het kind op het hoofd sloeg. Verschrikt door de kreten van zijn slachtoffer, ijlde de kleine weg. kwam aan de spoorbaan en legde op de riggels drie ijzeren baren, op 2 meters afstand van elkander. Hij verborg zich achter eene haag om den uitslag af te wachten zyner misdadige poging. De sneltrein van Meaix, n. 326, kwam om 8 ure met vollen stoom aan. De mekanicien had den tijd niet iets te bemerken, doch gelukkiglijk verbrijzelde de lokomolief de hinderpalen of wierp deze uit de baan. Weinig tevreden over den uitslag zijner poging, zette de knaap zich terug aan het werk en legde andermaal de ijzeren bar ren en overgroote steenen opde riggels. De mekanicien van den volgenden trein zag gelukkiglijk den hinderpaal en kon in tijds den stoom zijner machien achteruit slaan. Een toezichter der statie van Noisy-le- Sec die verwittigd werd, kwam ter plaats en deed de baan ontruimen. De politiekommissaris du Lilas is er na een kort onderzoek in gelukt de plichtig- heid vast te stellen van de kleine zinne- looze. Men heeft hem naar de bijzondere ziekenzaal van het depot gebracht. Vreeselijke ramp. De laatste lijdingen over de ramp op het meer van Geneve, waar de ketel der stoomboot Mont Blanc sprong, zijn ons nog niet loegekomen,of reeds komt de tijding eener nieuwe vreeselijke ramp. Boven de baden van St-Servais bij Chamounix, heeft eene berginstorting plaats gehad, waardoor verscheidene huizen omvergeworpen zyn. Het ondergedeelte van den gletscher van Bionasset geraakte los en viel in den stroom Biolly, onder weg geheel het dorp van zelfden naam vernielende. In den stroom vormde de neêrgestorto massa eenen dijk, welke door het zwellende water werd meègesleept en zich in de Grand Nant, die te Saint-Gervais voorbij gaat uitstortte. De baden van Saint-Gervais liggen in eene bergengte en bestaan uit vyf gebou wen, opgericht tusschen den stroom en den rotsmuur. Rond 2 1/4 ure 's nachts, hoorde men eensklaps eene vreeselijk gerucht, dan kwam ereen hevige rukwind, veroorzaakt door de snelle luchtverplaatsing, een oogenblik later stortte eene zware' hoos van water, gemengd met rotsblokken en andere voorwerpen, van eene hoogte van 6 meters neder. Op de vijf gebouwen werden er drie ge heel vernield, een vierde gedeeltelijk. Er waren omtrent 80 badgasten en 25 dienst boden in het gesticht. Byna allen werden begraven onder de puinen. Er werden evenwel 25 of 30 personen gered. Volgens latere berichten was de stroom, die rotsblokken en stukken hout meê- sleepte, rond 2 ure aan de brug van St- Gervais. Een der ooggetuigen verhaalt dat hij op t hooren van het gerucht, naar het venster sprong en hy den stroom zijnen weg zag nemen over de binnenplaats reusachtige rotsblokken meèslepende' waarvan eenige de grootte hadden van een klein huis. De stroom sleurde alles meè. Een badgast gelukte er in de rots te be reiken bij middel zijner beddelakens, die hij aaneenbond en welke hem aldus tot reddingskoord dienden. De reddingswerken werden snel inge richt. Acht minuten na den doortocht van den stroom kon men nog enkel het bad- gesticht bereiken door eene laag slijk van 80 centimeters dikte. Het gehucht Fayet is erg toegetakeld. Een gedeelte ervan is geheel vernield. De brug is recht gebleven, maar de rijtuigen mogen er niet meer overrijden. Men schat het getal dooden op 140 waarvan 80 tot 90 in het badgesticht. Onder de slachtoffers is ook de pastoor van O.-L.-V. van St-Vincent, kanunnik Condeur. ZWITSERLAND. Ramp in Zwitserland. Plaatsge brek heeft ons belet nadere bijzonderheden meê te deelen over de ontploffing, die za terdag op het meer van Geneve heeft plaats gehad aan boord van de stoomboot Mont Blanc. De Mont Blanc is eene schoone boot, allerbest ingericht voor 't vervoer van reizigers. Vijfhonderd personen vonden er gemakkelijk plaats op feestdagen plaat ste men er zelfs 600. Het ongeluk is toevallig in eene haven gebeurd, te Quacky, op 't oogenblik dat 80 reizigers afgestapt waren, plaats ma kende voor een 20tal personen, die op 't punt waren zich in te schepen. Een weinig vroeger of een weinig later had het ongeluk zeker dubbel zooveel slachtoffers gemaakt. 't Was een kwart na twaalt ure, en verscheidene personen ontbeten in den salon van eerste klas,toen er op eens eeno hevige ontploffing plaats had, gevolgd door eene fluitende dampontsnapping. De koepel van den ketel, gedreven door eene straal damp, vloog als een kanon kogel door de salons van eerste klas, doorboorde de wanden van de boot en viel het meer. Verscheidene groepen reizigers zaten op de banken rond de tafel. Al degenen die zich in het salon bevonden werden gedood of erg gekwetst, dc eenen getroffen door het projectiel, de andere verbrand door den stoom. Sommige hoofden waren let terlijk gescalpeerd. De herkenning der lijken is zoer moei lijk, daar zij vreeselijk verbrand zijn door den stoom. De dekpassagiers zijn opde passerelle gesprongen op gevaar af te ver drinken. Het onderzoek zal vaststellen op wien verantwoordelijkheid van het ongeluk neerkomt. De maatschappij schijnt gedekt te zijn, daar zij onlangs den ketel heeft doen nazien, en deze in orde bevonden is. Men denkt dat men met een ongeluk te doen heeft, 't welk niemand kon voorzien. Het schouwspel in den salon is ver schrikkelijk. Overal bemerkt men tus schen de verbrijzelde meubelen stukken menschenvleesch. Buiten de reizigers die zich in het salon bevonden, is niemand getroffen. De Mont Blanc is naar de werven der maatschappij gebracht. De onderzoeks rechter van Sausanne heeft een onderzoek geopend.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2