Te Meerbeke. Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. De patrijzenjacht zal gesloten worden na den 30 november aanst. en alle soort ■van jacht, bij begrepen deze met loophon den is verboden na 31 december 1892. Strenge maatregelen zijn genomen om de wildstrooperij te voor komen en te straffen. Proces-verbaal zal opgemaakt worden tegen al wie pakken, manden enz. ter ver zending aanbiedt als deze wild zouden be vatten. Zulks is opdat de wildstroopers niet zouden te velde trekken vooraleer de jacht open is, aldus grootelijks de velden beschadigende. Congo De kapitein Jeroom Bec ker. die langen tijd in den Congo heeft verbleven, schrijft dat hij nog niet gelooft aan den moord der expeditie Hodister en den opstand in het zwarte land, waarvan de dagbladen zooveel gewagen sedert eenige dagen. Men moet het nieuws uit den Congo mistrouwen, zegt hij. Hij herinnert eraan dat hij tijdens zijn verblyf in den Congo, tweemaal vermoord werd, wel te verstaan in de gazetten van Europa, eens zot verklaard, dan plichtig verklaard aan moordpoging en diefstal van ivoor. Heeft men Stanley, Emin Pacha, Bartt- helot, Jameson ook niet herhaaldelijk verloren, verdwaald en vermoord ge waand Laat ons wachten, zoo besluit kapitein Becker, en misschien krijgen wij eens het beste nieuws van degenen die wij nu de slachtoffers wanen der Araben. Men heeft gewacht, naar de laatste tij dingen bevestigen de moorderijen in het zwarte Congoland. Een voorbeeld ter navol ging.Wij vernemen dat verscheidene gemeentebesturen van Limburg aan de onderwijzers, die een matigheidsgenoot schap in hunne school hebben tot stand j gebracht, stellig beloofd hebben, in Sep- tember aanstaande, bij de opmaking van het schoolbudjet voor het jaar 1893, eene kleine som van 15 tot 25 fr.op de begroo ting te brengen, om de kosten te helpen dekken, die aan de inrichting van zulk genootschap verbonden zijn, namelijk voor aanschaffing van boeken en tijd schriften over matigheid, diploma's, in richting der aannemingsfeesten, enz. Dit voorbeeld zal gewis door vele andere gemeentebesturen gevolgd worden, indien de onderwijzers zich schriftelijk of mon delings tot hen willen wenden en hun de voordeelen blootleggen, welke de matig heidsgenootschappen voor kinderen, zoo wel onder maatschappelijk als zedelijk opzicht, moeten voortbrengen. In den gemeenteraad van Laeken gaat het woelig of liever schandalig toe. De Burgemeester der koninklijke residentie houdt letterlijk den aap met zijne collegas van den Raad. Ondanks het verzet der raadsleden, doet hij op eigen gezag zoo maar aanbestedingen van openbare wer ken uit der hand, ten voordeele van zijne vrienden en ten nadeele der welbegrepene financiën. In een woord, hij handelt als of hij den shah van Laeken ware. De laatste zitting des Gemeenteraads was woelig, schandalig en walgelijk en het ging zelfs zoo verre dat, na vlagen van scheldwoorden die men zich onder ling naar 't hoofd slingerde, een raads heer den Burgemeester, M. Bockstael, be dreigde in 't aangezicht te zullen spuwen. Moest zulk walgelijk tooneel in een katholieken gemeenteraad opgevoerd worden, ge zoudt de liberale schrijfelaars hooren tempeesten. In Imllon. Wij hebben reeds gehoord van een huwelijk per rijwiel, maar nu meldt men ons uit Brussel dat dijnsdag lest, na de voltrekking van hun huwelijk aldaar, het jeugdige paar eene huwolyksreis por ballon ondernam. Om 4 ure juist des namiddags klom M. Joris Thiel met zijne vrouw naar hoogere sferen. De nieuw getrouwden waren ge zeten in een huwelijksbootje rondom met bloemen en loover versierd. De luchtge steltenis was niet al te gunstig, dreigende onweerswolken vertoonden zich in de lucht. Niettemin stapte de jonge vrouw moedig in het bootje als was het ook de eerste maal dat zij eene luchtvaart onder nam. Onder vroolijk gelach hoorde men het Laat los roepen en terwijl een photo- graaf het eigenaardig tooneeltje in zijn toestel opving, vertrok het nieuwe paar naar de wolken. Ziedaar een huwelijks bootje dat in plaats van aan de baren der zee nu aan de woedende blazerijen van Phcebus blootgesteld is. De luchtreizigers zijn neergedaald in de omstreken van Gheel, dus niet verre van de bestemming aan lieden gelijk zy voor behouden. Foniilie Tacquet. Indien de gekaamde Charlotte Virginie Tacquet geboren te Gent den 3 Juni 1834, dochter van Leopold-Charles en van Virginic- Francisca Vroome, nog in leven is, wordt zij verzocht zich te wenden tot den heer burgemeester van Gontrode, bij Melle (Oost-Vlaanderen), die haar eene belangrijke mededeeling te doen heeft. Wie znl T winnen. Drie Engelsche dieven, die te Hamburg 150 duizend frank gestolen hadden van eene Paryzenaarster zijn naar België overge- sicken om aan hunne vervolgers te ont komen. De bestolene looft 25 duizend frank uit aan dengene die de kereltjes zal doen aan houden. Politiemannen, oogen open TahaU. In liet jaar 1892 zijn in Frankrijk, meer dan 36 millioen kilos tabak verkocht, 't zij omtrent een kilo per inwoner. Die tabak heeft 372 millioen in de kas van den Staat gebracht. En dat alles is in rook vergaan Al >meene werkHtahing. Het kongres der mijnwerkers, zondag te Frameries gehouden, heeft voor den zooveelsten keer de algeineene werksta king gestemd, als de herzieningskamers het algemeen stemrecht niet invoeren. - De algemeene werkstaking is on mogelijk, zegt la Gazette. Do leiders we ten het wel. Die bedreiging, nimmer uit gevoerd, zal op 't laatst geen den minsten invloed meer hebben. - La Gazette heeft overschot van gelijk. Men meldt uit Roubaix dat do Gentsche socialisten zondag morgend, om 9 ure, aldaar, ten getalle van 1700, met twee bijzondere treinen zijn aangekomen. Men bemerkte er een groot getal vrouwen onder, die met vlaamschen tongval de Marseillaise zongen. De Gentsche socia listen hebben zich in stoet voor de statie gevormd en trokken dan de stad binnen, hebbende M. Caret te,meier en lid van den departementsraad, aan hun hoofd, die van zijne adjunkten, allen socialisten als hij, vergezeld was. Aan het huis van den meier gekomen, stak een lid van den stoet eenen rooden zakdoek omhoog, en onder het spelen en zingen der Marseillaise, door fanfaren en koorzangers, begaf de stoet zich naar het Volkshuis, alwaar de eerewijn werd aangeboden. De meier wenschte de Belgen het wel kom toe, en verleende het woord aan M. Olivier Branquart, adjunkt van den meier en voorzitter van het feest. M. Branquart sprak eene lange rede voering uit over de Internationale en de vereeniging der volkeren. M. Anseele wenschte de socialisten van Roubaix geluk met hunne kiesoverwin- ning, waarvan hij een aandeel eischte want de Gentsche socialisten, door hunne patroons uit de Belgische fabrieken ver dreven. zijn verplicht geweest naar Rou baix te komen om te kunnen leven en zij hebben het goede socialistische woord aangebracht. M. Anseele eindigde met de hoop uit te drukken dat in 1894 het algemeen stem recht in Belgie zal uitgeroepen worden en dat de Gentschesocialisten alsdan meester zullen zijn van het stadhuis van Gent om er hunne vrienden van Roubaix te kun nen ontvangen. Om 6 ure des avonds heeft M. Anseele eene konferencie gegeven in den Theatre Deschamps. Hitte. Wij beklagen ons van de overdrovcne hitte en in Duitschland maakt de koude de landbouwers wanhopend. Te Gicssen heeft het gevrozen. De warmtemeter is tot 2 graden qnder zero gedaald. De moeskruiden, bijzonder de boonen en de komkombers, hebben veel geleden. 5Ee zijn erbii. Zoodra de vreeselijke overstrooming van St-Servais gekend was. kwam een Jood van Geneve, die koelbloedig berekend had hoeveel profijt er uit die ramp te trekken was, ter plaatse toegesneld... met honderd dood kisten Weet gij hoeveel die kerel vroeg voor twee zijner kisten, om eene moeder en hare dochter, die verongelukt waren, te begraven Drie duizend frank Na eenige onderhandelingen stemde de man toe de kisten te leveren voor 1,500 fr. Wat goed hart, niet waar T I>e padde. Men meent nog al gemeenelijk dat de padde een vergiftig dier, dat haar speeksel venijn is en dat een beet van haar kan de dood veroorza ken Niets is valscher. Vooreerst met wat zou de padde bijten Zij bezit niets dat op tanden trekt. Haar kaakbeen 'is een been- derige gladde vlakte met een vlies over dekt. Haar sjieeksel is geheel en al arge loos. Veelvuldige en haarhaalde proeven zijn diesaangaande gedaan geworden. Maar de padde isleelijk, zeer leelijk, en daarom word ze veroordeeld voor haar is geene genade. Ziet ze noglans eens aan gelijk zij leeft, en hare zeden zullen toonen of ze ja dan neen al die verachting verdient, of men niet beter doen zou ze te beschermen. Wanneer de avond begint te vallen, en meest by regenachtig weder, komt het dier uit zijne schuilplaats, en voortkrui- pende langs don grond, gaat het zich plaatsen in de nabijheid der groenseiplan- ten van dan af is voor deslekken geeno zekerheid meer het verslindt er ontel bare massas. De jonge saladeplanten heb ben geenen vluggeren bewaker. De Engelschen weten het genoeg, want aanzienlijken handel in padden wordt ge dreven lusschen Frankrijk en Engeland. Eene padde betaalt men op de markt van Londen ccn schilling (fr. 1,25). De engel sche hoveniers en groentenk weekers ma ken voor de padden zelfs hollen om zich te verbergen zy hebben er de grootste achting voor, overtuigd dat de hoven, waar ze in groot geial zijn, meer opleve ren dan waar ze verbannen zyn. In den tijd der aardbeziën, mag men ze daar nogtans niet bij laten, want het schijnt dat zy deze lekkere vrucht ook gaarno eten, [De Landman.) Tot welpijn der* paarden. Om de paarden te bevrijden tegen de lastige vliegen koke men 's avonds eene groote greep notelaarsbladeren in water, waarmede men dan 's anderendaags mor- gends de paarden overwassche. kunstmatige blikmems. Op sommige treinen in Amerika die door onveilige streken rijden, laten de machi nisten liet van de machien zoo dikwijls als zij willen bliksemen - om op de baan te kunnen zien. Het blykt dat deze blik- semmachienen eene zeer groote licht- kracht hebben, ongeveer van 2500 kaar sen en dat de voorwerpen van zeer ver gezien kunnen worden. De machinist ziet zeer goed op 800 meters vöbr de lokomo- tiefhjj kan groote voorwerpen op 2 kilometers afstand zien, en men haalt een voorbeeld aan, dat de weerkaatsing van de geworpen lichtstralen gezien werd op eene venster op 3 1/2 kilometers afstand gelegen. Ze bliksemen wel nog niet zoo geweldig als God in den hemel, maar ze hebben dat precies niet noodig om te zien of er niet ergens eene hinderpaal op den weg ligt. - Uitgesteld feest lukt niet meer - zoo is 't in 't algemeen, doch zoo was het te Meerbeke niet. Bij ongunstig weder was een deel der feesten van 7 augusti tot zondag II. verschoven. Concert, Verlichting, Vuurwerk, enz. zijn nu onverbeterlijk afgeloopen. Onge looflijk veel volk hadden deze vermake lijkheden te been gezet. Men schat op 2500 de personen die *s avonds in den lusthof van M Van Vreckem vergaderd waren. Daar wandelden tusschen de Meerbekenarenen de burgers van Ninove, de leden der Maatschappij van Onderlin- gen Bijstand van Ninove De Vereenigde Werklieden - ten getalle van 320. Deze hadden vrolijk den namiddag te Meerbeke overgebracht, eene vogeibolling met schoone prijzen, hun aangeboden, had daartoe veel bijgebracht. De burgemeester, de heer Senator Van Vreckem. mag voldoening smaken bij 't lukken der door hem ingerichte volks feesten hij heeft eenige aangename uren aan 't publiek willen verschaffen, volko men is hij daarin gelukt. Nooit zag men in evenredigheid talrijker volksbijeen komst Nooit gaf men meer voldoening te kennen Rond 10 ure wierd het feest gesloten door het ontploffen van een laatste vuurwerk, meesterlijk afgeschoten door welbekenden Becckman.vanDenderleeuw. Intusschcn verhelderde de lucht, de maan rees prachtig in den zuiveren blauwe hemel op en 't volk verdween in stilte als begoocheld door hare zachte lichtstralen en onder den indruk van eenen verrukkenden avondstond. Maandag 15n dezer was er te Meerbeke weêral vermaak Nu was het de beurt der liefhebbers van ringsteking, gegeven door de Maatschappij waarvan de zoon van den welgekenden paardenkweeker den heer Langhendries voorzitter is. Deze wedstryd heeft ook al wonderwel gelukt. De mededingers waren ten getalle van 276. De laatste prijskamp is tot zondag toekomende moeten verschoven worden. De tijd ontbrak om 't eindigen. Treffelijke vergadering en oek goede zaken voor winkeliers en herbergiers Rechterlijk, kronijk. 130 Betichten. - Men weet dat de muilplaag hevig woedt in het arrondisse ment Vervicrs. De gouverneur van Luik heeft om de besmetting te keer te gaan alle verkeer van vee in verschillende ge meenten verboden, onder anderen te Aubel. Dat maakte de rekening niet van de herbergiers van Aubel, die deden aanplak ken dat de veemarkt gelijk gewoonte den tweeden maandag van augusti zou plaats hebben. Vele landbouwers en kooplieden trok ken dus met vee naar Aubel, waar de gendarmen de wegen bezetten en tegen allen proces-verbaal opmaakten. 130 betichten zullen nu welhaast voor de rechtbank moeten verschijnen. Gesticht van Juffer Josephine VerleyseD. Prijsuitdeeling. O'.'ggetuigen melden ons. met verzoek van inlassching het volgende over deze zoo vroolijke en hartelijke kinderfeest. Verscheidene aangename Vlaamsche en Franschekinderstukjes werden op eene deftige en natuurlijke wijze uitgevoerd. Twee kooren ook in deze beide talen,voor de oinsiandigheid wel gepast,werden door de leerlingen rnet veel gevoel en samen hang uitmuntend gezongen. Een tweezang werd insgelijks voortref felijk uitgevoerd door de jeugdige juffers J. Bomon en F. Van den Borre. Eindelijk een moeilijke alleenzang, (La Cigale). gezongen door J. Bomon, droeg de welgemeende toejuichingen van het talrijk en deftig publiek weg. Vergeten wij niet de aandacht in te roegen op de overheerlijke Vlaamsche en Fransche uitspraak der kinderen. En nu, eere aan wie eere toekomt en zeggen wij dat deze voortreffelijke muzi kale uitslagen te danken zijn aan den jeugdigen en veel belovenden heer Backaert. (Medegedeeld.) Priesterlijke Benoemingen. De E. H. Goeman onderpastoor te Tem- sche, is bestuurder benoemd van het klooster te Moerzeke. Zijn onderpastoor benoemd te Temsche de E. H. De Vis, onderpastoor te Denderwindeke te Den- derwindeke, de E.H.J. M.Van der Linden Zijn gezonden naar de Hoogeschool van Leuven M. J. D'Hondt van Middelburg, diaken in het Seminarie om hoogere stu diën van Godgeleerdheid tc doen M. P. De Wilde, van Calcken, diaken, voor de Taalkunde M. A. Bert, van Gent, onder diaken, voor Wijsbegeerte en Letteren. ZONDAG 21 Augusti. 1892. Om 10 ure. Ph. Van Kerkhove tegen Const. Heyvaert. Om 2 ure. Camiel Boterbergh, (Hofstade) tegen Be- noit Raes, (Opwyck) Om 3 ure. Van Ighem, (Audegem) tegen De Wolf, (Moorsel.) Om 4 ure. Ferd. De Wolf, tegen Aug. De Backer. Ilotermarkt.Heden zaterdag werden 661 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 4600 kilogr. Men weet dat men over 3 weken ingebroken heeft bij de wed. Menhout, in het Molenstraatje te Geeraardsbergen, dat de dochter zich zoo moedig verdedig de, maar nochtans erg mishandeld werd door de boosdoeners.. Nu verleden maandag, O. L. V. Hemel vaart, terwijl de moeder naar dc 11 ure mis was, is een kerel binnen gekomen, begon te vloeken en de dochter te bedrei gen en duwde de straatdeur toe. De doch ter sprong achter zijnen rug weg op straat en riep om hulp. De kerel nam de vlucht. Op haar geroep kwam eene gebuur- dochter toegesneld en beiden liepen hem achterna, maar de kerel was hen te vlug. In het begin van den Buizemont verloren zij hem in eens uit het zicht. De dochter heeft het signalement van den persoon opgegeven, en niettegenstaande de opspo ringen der politie.is men er niet in gelukt hem le ontdekken. Er heeft eene onderhandeling plaats gehad, tusschen de werkstakers en een der voornaamste stekskensfabrikanten van Geeraardsbergen. Daar men tot geene overeenkomst is kunnen geraken, duurt de werkstaking voort. Dijnsdag avond vond men in het Park te Laken vier jongens smoordronken liggen, met twee ledige flesschen neven ben. Eenige werklieden voerden de jonge dronkaards op een stootwagenlje naar 't poliliebureel, waar men hen slechts met groote moeite tot het bewustzijn kon terugroepen. De vier kereltjes verklaar den de likeurflesschen op den Antwerp- schen steenweg uit eenen wagen gestolen te hebben. Een toeschouwer, die zondag namid dag op den Grooten Zavel, te Brussel, naar het balspel stond te zien, werd door eenen bal in het gelaat getroffen. Zijn neusbeen werd gebroken. Het totaal vreemdelingen die tijdens de drie feestdagen te Antwerpen zijn ge weest beloopt tot 255,000. In den dierentuin heeft men ongeveer 40,000 inkomkaartjes afgeleverd. Groot ongeluk te Filippine. Za terdag 13 dezer, was de oudste zoon van den landbouwer Jan Barbé, bezig met eenen wagen garst te laden. Toen de lading vol was, stak de werkman, die de schoven had opgegeven, het katrol op bij middel der vork. De paarden gingen op dat oogenblik voort en, tengevolge van den schok, stuikte de jonge Barbé voor over en viel zoo ongelukkig, dat de vork hem in den buik en de bil bleef steken. Hij is berecht geworden. Zijn toestand is verbeterd de doktoor hoopt hem te redden. De ontploffing van Mariakerke heeft het voorwerp aller gesprekken gemaakt. Talrijke nieuwsgierigen zijn naar de plaats der ramp gaan zien, waar men echter geen spoor van de gebeurtenis meer ontdekt. Men versterkt zich meer en meer in de overtuiging dat er kwestie is van eene ongelooflijke grap waarvan de daders, hopen wij, zullen ontdekt en voorbeeldig gestraft woiden. De persoon, voorloopig aangehouden voor den aanslag te Mariakerke gepleegd, is terug in vrijheid gesteld, bij gebrek aan bewijzen ten zijnen laste, De toestand van het slachtoffer, M. Knops, is verer gerd. Eenige dagen geleden hebben wij melding gemaakt van de pogingen tot brandstichting, gepleegd in de afspanning De Meiboom, bij Roeselare. Nieuwe dreigbrieven zijn aan den be woner, M. Gryspeerd, gestuurd geweest. De politie is er tot heden niet in gelukt genoegzame bewijzen te ontdekken, ten laste van den vermoedelijken dader. Men heeft de oplichting gemeld van een stom blind kind, wiens vader le Roe selare met eene barakke staat. Dc twee kerels die het ongelukkig kind aan de ouders ontroofd hadden zijn te Moscroen aangehouden en naar de ge vangenis van Kortrijk gebracht geweest. Het kind wierd in afwachting in een lief dadig gesticht geplaatst. Bij den landbouwer Jan-Baptist Stremis, te Oosterzeele, is er eene koorn- met tarwaar te zamen op een stam ge groeid het staat ten toon gesteld op zijn schouwboord. Een metser, die aan hel kasteel Roquette, te Casteau, bij Bergen werkte, is door den bliksem getroffen en gedood. Twee zijner kaïneraden voelden een hevi- gen schok, doch bekwamen geen letsel. De loestant van den heer gouverneur der provincie Namen boezemt erge onrust in aan zijne familie en aan de geneeshee- ren den heer Lefebvre van Leuven, Ar- nould van Namen en Houbotte, van Yedrin. De heer gouverneur is ziek sinds den 6 dezer. De heer baron Fallon, bestendige afge vaardigde. is met de vervanging van den gouverneur gelast. De echtgenoote Lemaire, van Fon- taine-l'Evêque, die haar klein kind op den arm had, goot dijnsdag petrool op het vuur liarer stoof. Al met eens sloeg de vlam op en in éen oogenblik waren moe der en kind door de vlammen omringd. Beiden werden vreeselijk verbrand.Het kind stierf eenige stonden nadien. Men vreest voor het leven der moeder. Een werkman van de ijzergieterij te Chitelineau, bij Charleroi, viel ten ge volge van eenen misstap in eene goot waar gesmolten ijzer doorstroomde. Vreeselijk verbrand en dood werd hij uit hetgloeiend bad gehaald. De ongelukkige was letter lijk gebraden. Huiselijk drama. Te Quenast woont een werkman uit de steengroeven, wiens vrouw aan den drank verslaafd is. Om le kunnen drinken, verkocht zij hare meubelen voor spotprijzen. De man heeft ten einde van zijn geduld, de vrouw bij middel van revolverschoten gedood en zich vervolgens in handen van het gerecht gesteld. Nog de brandende koolmijn. De beruchte mijnput n. 3 van Anderlues, die reeds zooveel van zich deed spreken, brandt nog altijd voort. Sedert eene week hoort men voortdu rend hevige onderaadsche ontploffingen, die de bevolking in den uitersten angst brengen. Men vreest dat liet vuur al de koolla- gen zal vernielen en vervolgens de naast gelegen mijnen zal aantasten. Over een dag of drie hebben de inge nieurs de met leem overdekte ijzeren pla ten doen wegnemen, welke den mijnput sloten. Er steeg zulke zware kolom rook, van stikkende damp vergezeld, naar bo ven, dat men in alle haast de opening moest sluiten. Een nieuwsoortige diefstal brengt in alle gemeenten langshenen de Maas, de politie te been. Eene bende dieven besteelt gedurende den nacht, de schuitjes, die met versch gevangen visch den dag afwach ten, om hunne waar aan den man te bren gen. FRANKRIJK Liberale verdraagzaamheid. Een jong werkman lag in een der hospitalen te Parijs ernstig ziek en kon geen priester krijgen om te biechten. In dezen benarden toestand schreef hij aan zijnen vroegeren biechtvader te Laval en maakte hem met zijne omstandigheden bekend. Deze aar zelde geen oogenblik, begaf zich naar Parijs en bood zich in het hospitaal aan Wij mogen u niet toelaten, zegde de poortier, daartoe hebt gij eene volmacht van den bestuurder noodig. De priester begaf zich naar den bestuur der, die hem zoo onbeleefd mogelijk ont- viug en hem brutaal weg de deur wees. Geen anderen weg ziende,* begaf de priester zich den volgenden dag weer naar het hospitaal in gezelschap van eenige jongelingen en verzocht nogmaals te worden toegelaten, ten einde zijnen zie ken vriend te bezoeken. Men stond het hem toe, maar om te voorkomen, dat hij van dit verlof zou misbruik maken, gaf men een oppasser mee, die hem geen oogenblik verliet. Het was den priester onmogelijk onder deze" omstandigheden biecht te hooren, en hij moest zich verwijderen zonder zijne taak van liefde te hebben vervuld. De on gelukkige stierf in vertwijfeling. En dan spreekt men van de zooge naamde onverdraagzaamheid der katho lieken en maakt men voel ophef van de godsdienstvrijheid, welke de vrijdenkers aan iedereen beweeren te verzekeren. Pastoors vergiflegd. De Matin deelt het volgende mede Eenige maanden geleden stierf een pas toor der omstreken van Parijs. Deze pries ter had altijd eene uitmuntende gezond heid genoten. Hij was werkzaam, onder nemend, ieverig. Al met eens werd hij lijdend aan de maag. De geneesheer dacht vooreerst dat het een maagkanker was, doch ondervond weldra dat zijn klant vergiftigd was,door iets dat langzaam maar zeker werkte. De kwaal nam derwijze toe, dat de priester weldra zijne ambtsplichten niet meer kon vervullen.Hij moest te bed gaan en zijn dood was onvermijdelijk. Wie had hem het vergif toegediend Dit was allermoeilijkst om ter weet te komen. De pastoor ontving allerlei perso nen. 's Zomers ontbood hij kerkzangers, die hij dan by hem ten middagmaal noo- digde. De geneesheer verdacht de meid en hij deelde zijn vermoeden aan den pastoor mede. De meid was sinds eenigen tijd in dienst des pastoors en nooit had hij haar om het even nopens wat, eenige opmerking moe ten maken. De geneesheer ging voort met haar te onderzoeken en zekeren dag de zekerheid verworven hebbende dat zij de plichtige was, verwittigde hij den pastoor dio bij het parket eene klacht indiende. De pastoor deed alsdan zijne meid roepen. Mijne dochter, zegde hij, ik ben vergif tigd en gij hebt mij het vergif toegediend. Het is waar. mijnheer de pastoor, antwoordde het meisje, ik ben anarchiste en ik ben aan mijn proefstuk niet. Ik draag de priesters eenen hevigen haat toe en ik heb gezworen er zooveel moge- lyk van kant te maken. Vervolgens zegde de pastoor haar kalm: Ziehier, mijne dochter, uw loon, vlucht spoedig, want het parket is verwittigd en gij gaat aangehouden worden. Het meisje aanvaardde haar loon en vluchtte. De pastoor stierf eenige weken later. Deze priester is de eenige niet die op deze wijze gestorven is. De pastoor van Grenelle is over eenige jaren ook door zijne meid vergiftigd geworden. DUITSCHLAND. Ontromce bediende. Een sigaren handelaar te Berlijn had een tweeden winkel, welke door een bediende werd bestuurd en waar hij alle 4 of 5 dagen eens ging zien hoe de zaken stonden. Toen hij daar onlangs kwam. vond hij, in plaats van zyn bediende, een vreemden man achter de toonbank. Die man werd kwaad, toen hij hem vroeg wat hij daar deed hij was sedert 4 dagen eigenaar van de zaak. Het bleek nu, dat de bediende de zaak voor 1200 mark verkocht had aan dien man en dat deze comptant betaald had, zonder te onderzoeken of hij wel den rechtmatigen eigenaar voorhad. De koo- pcr werd nu gedwongen dn zaak, waar voor hij alle zijne spaarpenningen betaald had, te verlaten. De bediende is aangehouden; maar de hem betaalde koopsom had hij geheel ver teerd. BoycolteeringVerleden maan dag is te Hamburg eene vergadering ge houden van bestuurders en vertegenwoor digers van brouwerijen aldaar en in nabij gelegen plaatsen, ten einde maatregelen te beramen tegen de socialistische partij, die gedurig over de eene of andere brou werij een boycott uitspreekt en daardoor zulk eene inrichting met daarbij behoo- rende bierlokalen veel schade toebrengt. Nu was de Barmbecker brouwerij in dat geval, omdat de bestuurder eenen werkman wegens dronkenschap had weg gezonden. Zoodra de looncommissie der socialistische werklieden van het brou wersvak maar denkt dat er jegens een lid harer vereeniging onrecht is gepleegd, zendt zij eenvoudig aan den bestuurder der brouwerij een bericht, dat deze onder boycott is gesteld tevens wordt in de Echo bekend gemaakt, dat, wie het goed met den werkman meent, tegen het be zoeken van die inrichting wordt gewaar schuwd. Zoo had men nu ook met de bo vengenoemde brouwerij gehandeld wegens ontslag van eenen dronkaard. Nadat dientengevolge de bestuurders en vertegenwoordigers van brouwerijen in hunne vergadering de zaak hadden over wogen, werd er besloten, dat wanneer de looncommissie het boycott over eene brou werij afkondigt, alsdan in andere brou werijen al de werklieden, leden der socia listische vakvereeniging zijnde, zullen worden ontslagen voor zoolang het boy cott over die eene brouwerij duurt. Te vens werd bepaald dat, wanneer dinsdag middag ten 12 ure het boycott over de Barmbecker brouwerij niet was opgehe ven, dit besluit onmiddellyk ten uitvoer zou worden gebracht. Daar nu het boycott op den bepaalden tijd niet was opgeheven, is er overeen komstig dit besluit gehandeld en zijn er bij de 16 voornaamste brouwerijen 1200 man, leden der vakvereeniging ontslagen. Een oorspronkelijk testament. Eenige dagen geleden heeft men te Dantzig de verjaardag gevierd van den dood van eenen beroemden geneesheer, doktoor Laurant "Wollmar. De overledene was een oorspronkelijk man. In zijn testament had hij bevolen dat zijne doodkist moest gemaakt zijn met een slot, welks sleutel in handen inoest gegeven worden van het lyk. Bovendien moest de kist eenen mondvoorraad voor twee dagen en 2 kanonentjes bevatten, dit alles, in geval men hem soms zou begraven, wanneer hij slechts schijndood was. Alle jaren heeft een noenmaal plaats, waaraan de magistraten der stad deel nemen. Elk der aanwezigen ontvangt dan ook eene zekere som geld om een partijtje te kunnen kaarten. RUSLAND. Razernij. In het stadje Lachmia en in de dorpen Jezierniea en Dubachin heeft een razende wolf onlangs 20 menschen gebeten alsook verscheidene kinderen. In plaats van doelmatige geneeskundige hulp in te roepen, gebruikte men slechts gewone huismiddelen. Thans is volop de razernij uitgebroken. Uit vele huizen hoort men het woedend gebrul der zieken opstijgen; de kinderen sterven rustig. In de stad Serdobsk, is een vreese lijke brand uitgeborsten. Meer dan 200 huizen zijn in asch gelegd. Er zijn vele doodenen gekwetsten.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2