NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. IN 'T IJS GIKLFjMD Donderdag 1 September 1802. 10 centiemen per nummer. 46s,e Jaar, IV0 2702. Politiek overzicht. Soldaterij. Landbouwtentoonstelling DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUTS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, sn in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIEiVPKMS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3= bladzijde 5# centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen hij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lleeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie llavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. iPuris, 8 Place de la Beurse.) Cuique suum. AALST, St AUGUST! 1H1IÏ Frankrijk. Reusachtige kwak kel. Om niet altijd van de cholera te prtreken hebben sommige gazetschrijvers t: lie ,i£op^discht.zooal er misschien uitgevonden, v de czaar van Rusland vriend van Frankrijk maat i hangt hem toch de keel uit, dat hij aiUi ..ar. arm moet gaan met eene republiek,wat een brave en deftige mensch W, Carnot ook moge zijn. Als Frankrijk eene monarchie ware, zou die alliance franco-russe als op wieltjes rollen de czaar zou eene van zijne dochters met den kroonprins laten trouwen en nooit zouden er beter vrien den nog komen dan Frankrijk enRusland. Maar de monarchie is in Frankrijk erg om zeep. Sedert den graaf van Parijs met Boulanger heeft saamgespannen is zijn koek op,en prins Victor Napoleon is onbe kend Hoe nu aan eene monarchie gekomen Dat hebben de slimme Fransche redac teurs gevonden. De oudste zoon van den czaar zou keizer van Rusland, de jongste zoon koning van Frankrijk worden.. Hebt ge 't vast Sommige Russische bladen bespreken heel ernstig die mogelijkheid en er is niemand die er aan denkt de schrijvers van die kwakkel voor eenige maanden in een zothuis te zetten. Amerika. Redevoering van den president Harrison. Het woord voerende in eene vergadering te Malone, heeft president Harison gezegd Onze afgezonderde ligging geeft ons het voorrecht,dat wij geen gevaren loopen door nauwe aanrakingen met groote mili taire mogendheden Canada wordt door ons niet bedreigd, wij wenschen het alle welvaart en voor spoed maar onze zelfstandige positie legt ons aansprakelijkheid en plichten op. In onze diplomatie hebben wij altijd het beleid gewond,dat uit het besef van kracht en van eene reehtveerdige zaak voort vloeit. "Wij gaan eene uitbreiding onzer han delsbetrekkingen met het buitenland te gemoet. Wij moeten onzen vroegeren rang in scheepvaart ter zee terugwinnen. Onze nieuwe oorlogsvloot getuigt voor de bekwaamheid onzer scheepsbouwmees ters. Onze schepen kunnen met de beste der wereld wedieveren. Ik ben overtuigd dat wij den laatsten ernstigen aanval op het oppergezag onzer grondwet achter den rug hebben. 21* Vervolg. Opnieuw kwam Mev. Crayford tussclien beiden ditmaal met een praktischen wenk. Het ontbijt is nog niet uitgepakt, zegde zy. Kom, Clara dat beboort tot ons werk, en het is meer dan tijd. Het ontbijt heeft nog wel een paar minuten lan ger den tijd, antwoordde Clara. Wees niet boos om die stijfhoofdigheid, vervolgde zij, haar hand liefkozend op Crayford's schouder leggende. Zeg mij hoe het ge beurde dat die twee van de overigen werden geschei den. Gij zijt steeds een beste vriend van mij geweest wees nu niet wreed jegeus mij I De toon waarop rij Crayford smeekte, moest een zeemanshart treffen. Hij gaf den hopeloozcn strijd op hjj liet de waarheid doorschemeren. Na den derde dag, zegje hy. kun Frank niet ver der. Zijne krachten begaven hem. Hij viel van ver moeienis neer. Toen wachtten de anderen zeker op hem 1 Het ware hoogst gevaarlijk geweest te blijven wachten, mijn kind. Hun leven (en het leven van hunne makkers die in de hutten waren achtergelaten) hing, in dat ijskoude Noorden, af van hun voorwaarts trekken. Maar Frank was een gunsteling van allen. Zy De taal van president Harisson is weer- dig eener groote en vrije natie als de Unie zij is volkomen vredelievend en tevens krachtdadig. Onder dezen titel brengt - De Onaf hankelijkevan Hasselt, ons 't volgende schrijven meè dat wij volkomen bijtreden: Het gaat nog altijd zeer goed met de soldaterij hier in Belgie. Zij is op weg om ons land uit te zuigen en uit te plunderen, gelijk zij overal elders reeds gedaan heeft. In Duitscliland vergt zij inillioenen, als het land zoo arm wordt dat duizenden en duizenden burgers verplicht zijn hun va derland te verlaten, om in den vreemde hunnen kost te gaan zoeken. In Frankrijk smijt zij millioenen door de vensters uil, op het oogenblik dat de oplossing der verschillende hangende maatschappelijke vraagstukken dat geld voor het welzijn van iiet volk vereischen. In Italië fabri- keert zij pantserschepen die ieder millioe nen kosten en kanons, waarvan ieder schol tot 2000 fr. en meer de lucht in jaagt. In Oostenrijk levert zij den Keizer en gansch zijn volk met gebonden handen aan de joodsche woekeraars, die de noo- dige millioenen leveren om hei monster der soldaterij te voeden.(In Rusland is de toestand hetzelfde de boeren sterven van honger, terwijl er milliards gevonden worden om een reusachtig leger te onder houden. Is dit niet wraakroepend De burgers gaan gebukt onder overtollige lasten, de boeren hebben geen brood,omdat de land bouw vervalt, de jongelingen de ge zondste, de sterkste w orden in de ka zerne voor jaren ingepakt. In Belgie ook wordt de soldaterij al machtig zij dwingt de Kamers, het Gou vernement hare gekke plannen uit te voeren, alhoewel Gouvernement en Ka mers hare overdrijvingen afkeuren. Ons katholiek Ministerie komt aan 't roer met het waar programma geen man, geen kanon meeren 't is verplicht geweest de reserve te stemmen, honderd millioe nen weg te werpen aan do Maasforten en wie weet nog al geld onnoodig te ver kwisten.... Die toestand mag en kan niet voortdurenom al het hatelijke ervan doen uit te schijnen, ziehier een nieuwske dat ons eergisteren koud op de maag viel: Bij het hernemen der Kamerzittingen zal men zich weeral moeten bezighouden met die peperdure Maasforten, waaraan de slimme koppen van liet Ministerie van oorlog zich zoo deerlijk misrekend heb ben. Er is opnieuw spraak vanmisre kening. Het lastkohier der Maasforten bepaalt een tijdstip gedurende hetwelk de aannemers de werken moeten onder- wachtlen een halven dag oui Frank de gelegenheid te geven zyne krachten te herstellen. Hier hield hij op. Thans werd het hem eensklaps duidelijk tot welke onvoorzichtigheid zyne genegenheid voor Clara hem verleid had en hij zweeg. Maar by was ie ver gegaan om thans in stilzw ijgen een uitvlucht te zoeken. Clara was vastbesloten alles te vernemen. Ging Frank weer verder mef, na die rust van een halven dag vroeg zy aan Steventon. Hy trachtte verder te gaan. Eu kon niet Ja. Wat deden toen zijne makkers, toen hij niet voort kon gaan Giugen zij lafhartig voorwaarts Lie. ten zij Frank aan zijn lot over Met opzet had zy woorden uitgekozen die Steventon konden verbitteren en hem er toe moesten brengen de geheele waarheid to bekennen. Hy was jong en viel in den strik dien zij voor hem gespannen hadden. Er was geen enkelen lafaard onder hen, miss Burnham riep hij vol vuur uit. Ge oordeelt slecht en snbillyk over eene groep mannen, zoo braaf als er ooit een bestond. De sterkste onder hen gaf het voorbeeld hy bood zich vrijwillig aan bij Frank te blijven en hem op het spoor van den troep terug te brengen Hier hield Steventon op hij gevoelde dat hij nu op zijne beurt te veel had gezegd, 'Zou zy hem vragen wie die man was 1 Neen, zij liep over die het moeilijkst te beantwoorden vraag been en sprak over dien man, alsof Steventon zijn naam reeds genoemd had. Hoe kwam het dat Richard W'ardour zoo bereid houden en alle alle herstellingen moe ten uitvoeren, die door de krijgsover- heden noodig geoordeeld worden. Dit is zeer wijs gehandeld, zuit gij zeggen. Ja zeker, maar..... luistert. De krijgsoverhe- den hebben eene kleine lijst opgemaakt van herstellingen aan de aardewerken, aan de grachten en muren en aan de Fransche aannemers besteld met verzoek zoo spoedig mogelijk die werken te ko men verrichten. Goed zoo, antwoor den de aannemers, wij komen doch ge lieft eerst eenen staat der kosten op te maken, om in 't vervolg allen twist bij de betaling der werken te kunnen vermijden Wateen staat van kosten opma ken Maar wij hebben u niets te betalen voor herstellingen, die volgens aangegaan akkoord gansch ten uwe laste zijn Im mers, het lastkohier houdt in dat gij, aannemers, gehouden zijt deze eerste herstellingen te doen.... - Zeker, doch uw lastkohier zegt dat wij gehouden zijn die herstellingen uit te voeren, docli liet vergeet te bepalen dat zulks moet geschie den op onze kosten Gij verstaat heel goed dat het onmoge lijk is dat wij, die de plannen van uwe ingenieurs uitgevoerd hebben, niet kun nen instaan voor hetgeen een gevolg is van hunne fouten Men is naar de ad vocaten geloopen en deze vinden dat de aannemers in hun recht zijn. Gevolg eenige, nieuwe lieve millioentjes zullen moeten gestemd worden voor de herstel ling der splinternieuwe Maasforten. O sol daterij, wanneer toch zult gij ophouden ons te plunderen en onze zuur gewonnen penningen naar de maan te zenden Ander nieuwske De Maasforten zullen verbonden worden door eenen krijgsijze- renweg; deze wordt van nu af met kleine deelen uitgegeven gansch in 't geheim,dit zal alweer eenige millioentjes kosten en de toestemming der Kamers in deze nieu we uitgaven wordt door onze geniale krjjgsoverlieden reeds op voorhand als heel zeker beschouwd, zoodanig dat de werken uitgegeven zijn als betaalbaar in den loop der zes eerste maanden van toe komend jaar Gelijk gij ziet, springen die mannen nog al licht om met de Wetge ving, die in den geest der Grondwet alleen bevoegd is de krijgsuitgaven te regelen Kom, kom er moet een einde gesteld worden aan dien hatelyken toestand Ons leger en zijne bij hoor igheden kost ons de oogen uit het hoofd, het plundert onze millioenen, die aan den Landbouw zoo goed zouden te pas komen, het rooft ons ons jongelingen, die maar al te dikwyls bedorven huiswaarts komen als zij drie jaren soldatendienst gedaan hebben. Wij hebben er meer dan genoeg van. Wie geeft ons een leger samengesteld, gelijk was zijn leven te wagen ter wide van Frank t zeide zij tot Crayford. Deed hij het uit vriendschap voor Frank? Dal kunt gij mij zeker zeggen Ga in uwe gedachten terug naar de dagen toen zij allen in de hul woonden. Waren Frank en Wardour toen vrienden Hoordet gij nooit dat er twist lusschen hen is gerezen Nu nam mev. Crayford de gelegenheid waar, haren man een wenk te geven. Maar, kindlief? zegde zy, hoe kunt gij nu ver wachten dat hij zich dut zal herinneren Natuurlijk is er meermalen twist geweest onder mannen, die allen te samen waren opgesloten en zicb in elkanders gezel schap verveelden. Twist genoeg herhaalde Crayford, en elke twist werd weer bijgelegd, hernam mevrouw Crayford op hare beur'. Ziet gjj nu wel een beter antwoord kunt ge nu toch waarlijk niet verwachten. Zijt gij nu te vreden Mijnheer Sleventon, kom, help eens handje om dien korf uil te pakken Clara schijnt nu toch niet te willen helpen. William sta daar toih niet zoo lui te zien. Er zit veel in den korf wc moeten den arbeid vcrdeelen. Uw werk is 't de tafel tc dekken. Wees toch zoo onhandig) niet met tafella ken Ge vouwt bet open alsol ge een zeil ontrolt. Leg de messen rechts en de vorkettcn links en 't servet en het brood er tussclien. Clara als ge in die tijnc lucht geen honger hebt, dan begrijp ik er niets meer van Kom, doe uwe plicht eu kom wat eten Zij zag naar Clara toen zij dit zegde. Clara scheen eindelijk het vragen moede tc zijn. daar het duidelijk bleek dat men haar in 't duister wilde laten. Lang/aai was zij naar de deur der hut gegaan en nu stond zij alleen op den drempel en zag naar huiten. Toen Mev. ons volk het vraagt, gelijk het geluk van het Vaderland het vereischt Die man is de onzeKerel. V VAN gOTTEGEM. Het jeugdig Landbouwcomice van Sot- tegem heeft, na twee jaren bestaan, zon dag laatst, zijne eerste tentoonstelling ge geven, welke bovenmate welgelukt mag geheeten worden. Immers onder opzicht van peerden en hoornvee hebben wij ner gens op dergelijke kampstrijden iets beter gevonden. Zeggen dat de heeren Van der Schueren Haelterman, Langendries, De Wandel enz. aan de uitnoodiging van het Cornice hadden beantwoord, met hunne ticre kampioenen van Staat en Provincie, is genoegzaam bewijzen dat puik uil van 'l Vlaamsch paardenras hier rijkelijk vertegenwoordigd was. Welke vrome, kloeke dieren onder onze peerden der Dendervallei de ware pronkjuweclen onzer Nationale Landbouwnijverheid De heeren Camiel Van der Schueren en Fr. Haeltermkn, beide van~Appelterre, behaalden de eere premiën voor groote Trekhengsten de Heer Rerni De Vulder van Maria-Lierde, 't voornaamste eere metaal voor het Hoornvee. Onder opzicht van Hoornvee, mogen \vy niet zooals voor het paardenras, in ons zuidelijk Vlaanderen, op grooten vooruitgang roemen. Het oud eigenaardig vlaamsch ras is ongelukkiglijk diep ver vallen, verbasterd met Durham, Hol- landsch, Cassels, enz., zoodanig dat men hier eenen waren mengelmoes aantreft, waaruit geenen - type - meer kan wor den opgemaakt. Ons dunkens is dit diep te betreuren en 't kwaad wellicht nooit meer te herstellen. De tentoonstelling van Landbouwwerk tuigen, veldvruchten, fruiten, groenten en zwavelbereidingen, hoogst sierlijk in gericht in de ruime lokalen en speel plaatsen van de jongenspatronagie, over treft verre al wat we tot hiertoe op der gelijke prijskampen te zien kregen Die ruime zaal, gansch met draperijen en jeugdig groen van mats en aspergiën op geschikt, is een waar kunstjuweel vol luister en goeden smaak. Al de zijlakken van Landbouwnijver heid zijn hier vertegenwoordigd en wel voornamelijk het Landbouwonderwijs. Aan den ingang prijkt de rijke en sier lijke bijdrage der plaatselijke landbouw school voor jongelingen. Onder het wjjs bestier van E. H. Al voet groeit hier de landelijke jeugd in deugd en vakweten schap tot ware Vlaamsche landbouwers, mannen der toekomst, die later, met kennis van zaken, den vooruitgang in hun vak zullen weten te behertigen cn na te streven. Crayford haar naderde om haar naar d< ontbijttafel te leiden, boorde zij dat Clara zacht in zichzelven sprak. Zy herhaalde de afscheidswoorden, die Richard War dour haar op het bal had toegevoegd. De tijd zal wellicht koinen dat ik u vergeven zal. Maar wee den man, dieu my ontstolen heefthij zal den dag betreuren waarop hij u 't eerst ontmoette. O, Frank Frank leeft Richard nog inet uwe dood op zijn geweten, met mijn beeltenis, in zijn hart Plotseling sloten zich liaro lippen. Zij schrikte en deinsde, hevig sidderende, achteruit. Mevrouw Cray ford zag nu door de deur naar buiten naar het kalme zeevlak. Is er iets dat u doet schrikken, lieve vroeg zij. Ik zie niets dan de booten die op strand zijn getrok ken Ik zie ook niets, Lucy. En toch siddert gij alsof gij iels vreeselijks door deze deur zaagt. Er is iels vreeselijks Ik gevoel 't, al zie ik niets. Ik zie het naderen in de heldere lucht, donkerder cn donkerder in het licht der zon. Ik weet niet wat het is. Breng mij weg Neen. Niet naar het strand, ik kan deze deur niet uitgaan. Een andere deur een andere Mevrouw Crayford zag in 't rond en bemerkte «me tweede deur aan de binnenzijde van de hut. Zij richtte het woord tot haren man Zie eens waar die deur heenleidt. William. Crayford opende dc deur. Zy leidde naar een ver waarloosd stuk land half hof, half veld. Eenige vischnelten hingen aan stokken tc drogen. Er was niets anders te zien geen enkel levend wezen. Het ziet er daar niet heel aanlokkend uil, lieve De wetenschappelijke verzamelingen, do tabellen en stalen, de collectie groen ten, fruiten en landbouwgewassen door het Gesticht aangebracht, getuigen, met doorslag, dat men zich in zake van Land bouwonderwijs te Sottegem bij geen enkel Boekenverstand - bepaalt. liierneven prijkt de merkwoerdige ten toonstelling der huishoudingschool voor boerendochters, ingericht, onder toezicht van den Staat, bij de zusters van den H. Vincentius te Gysegem. Die zoo nuttige inrichting, die geroepen is om, gansch Vlaanderen door, aan den Landbouw groote diensten te bewijzen, brengt reeds, na één jaar bestaan, merkwaardige vruchten te weeg. Do versche en ingesto- kene boter, alsmede de verschillige soor ten van kaas, door die jonge schoolboe- rinnekens vervaardigd, bekomen met klank de eerste prijzen. De school van Gijsegem heeft daarenboven een volledig materiaal voor zuivelbewerking aange bracht beneven eene schoone verzame ling uitgelezene moeskruiden, beide door den jury bekroond. De veldvruchten der vereenigde land bouwers van Borsbeke, onder t geleide van M. De Vuyst, zijn opgeluisterd door menigvuldige labellen en leerzame op schriften en mogen als rnodèle du genre vermeld worden. M. De Vuyst maakt de tentoonstellingen, aan dewelke hij deelneemt, wat zij waarlijk zouden moeten zyn, ik zegge - leerzaam - voor de bezoekers. Dit strekke tot voorbeeld •tan voornoemde scholen en aan al wie zich met het vak wil bemoeien. Vernoemen wij, ter haaste. de schoone fruiten van M. Romain Van den Hende, van Steenhuize-Wijnhuize, die hier zyn 125,w eermetaal, een prachtig geschenk van Professor Van Lierde, heeft verwor ven, de verzameling fruiten en groenten van 't kasteel van Beirlegem, de inelkerij- toestellen van het huis Van Hecke te Gent, de talrijke landbouwwerktuigen van wijd en zijd aangebracht, beneven de toestellen van Bieènteelt door professor Bu'rvenich aangeboden. Ten slotte Hulde en lof aan de Heeren Bestuurleden van het Comice-Sottegem en voornamelijk aan den edelen Heer voor zitter baron vanden Hecke die door onverpoosden iever en edelmoedige milda- digheid zijn Landbouwcomice, op zoo kor ten tijd, onder de bloeiëndsie der Pro vincie heeft weten te rangschikken. Onze welverdiende gelukwenschen over den grooten bijval en het volkomen gelukken van zijne prachtige tentoonstelling. Hulde ook aan den ievcrigen Sekretaris H. De Beer en den Heer Professor Van Lierde, die met zooveel smaak en kunst gevoel de fraaie versiering van stad en lokaal heeft gericht. Met zulke mannen iets inrichten is een leute 1 Agricola. 'ei mevrouw Crayford. Maar ik ben tot nwen dienst Wilt gij daar heen Zij bood. dit zeggende, Clara haren arm aan. Clara eigerdc, dien aan Ie nemen, maar greep Crayford's arm en leunde op hem. Ik ben bang, vreeselijk bang zegde zij op zwak ken tcon tot hem. Gy moet bij my blijven een« vrouw is geen bescherming Ik weusch met u te zijn. Weer zag zij om naar de deur der hut. O (luisterde zij, ik ril van kiiude ik verstijf van schrik. Laten wjj den hof ingaan Laat mij met haar alleen, zei Crayford tot zyne vrouw. Ik zal u roepen als gij niet beter wordt in de open lucht. Dit zeggende voerde hij haar naar builen en sloot dc hofdcur achter zich. Mijnheer Steveuton bngrypt gjj het vroeg me vrouw Crayford. Woardoor kan zij zoo verschrikt Zij deed die vraag en bleet werktuigelijk staren naar de deur, waardoor haar man cn Clara waren vertrok ken. Toen zij peen antwoord kreeg, zag zij om naar Steventou. Hij stond aau den anderen kant van de ta fel met aandacht Ie zien door den hoofdingang van d« hut. Mevrouw Crayford zag in dezelfde richting. Dit maal was er iets te zien. Zij zag dc schaduw van eene menschelijke gedaante zich afteekenen op liet effen gele zandvlsk voorde hut. Een oogenblik later cn de gedaante zelf werd zicht baar. Een man kwam langzaam aan en bleef op den dorpel der deur staan. (Wordt voorlgeeet.)

De Denderbode | 1892 | | pagina 1