Een en ander. - - - Allerhande nieuws. Spoorwegramp te Brussel. j%ar<lappels. Het jaar 1892 ral in de jaarboeken als een jaar van overvloed bijzonderlijk wat de aardappels betreft, mogen aangestipt worden. De heer Karei Vanderhaegen alhier te Aalst, beter gekend onder den naam van Karei ot' Charel uit den Meiboom, heeft deze week aardappels geoogst van onge- meene grootte, zuiveren wasdom en ge wicht. 81 dezer knollen wegen 100 kilo grammen. Wat dient er meer gezegd Stalen zijn zichtbaar «Am Café Riche Groote, Markt alhier. Geene oproeping. Eene ministerieele depeche, naar al de korps- oversten gezonden, meldt dat de oproe ping der milicieklassen, die tegen den 1* september was aangezegd, onbepaald verdaagd is. Deze klassen waren 1885 tot 1889 voor de linieregimenten en het 3* jagers en 1885 tot 1888 voor de grenadiers. Zondagruet. De Vrouwen- bond van Toulouse heeft, om het sluiten der magazijnen des zondags te vergemak kelijken, de volgende schikkingen geno men 1° De inkoopen doen binst de week, niet des zondags. 2" Hunne bestellingen doen op voor hand en zooveel mogelijk in het begin der week. 3°'s Zondags geene leveringen aanne men. 4° Hunne kalandizie niet gunnen aan de magazijnen die 's zondags verkoopen. Die schikkingen zijn reeds door 1500 vrouwen aangenomen. Zeker is het dat de vrouwen veel tot de zondagrust zouden kunnen bijdragen, in dien ze daarop wilden werken. In België juist de helft minder, 8,40 fr. spoorweg vervoerd en alwaar de eerste per inwoner, omtrent het achtste deel der j verzorgingen hen door geneesheeren wer- belastingen. Zoodat België alle verhoudingen in acht genomen, bijna zooveel besteedt als Duitschland aan de soldaterij. België nochtans is een onzijdig land, terwijl Duitschland eene groote mogend heid is. Wat ook aanmerking verdient, is dat onder de groote mogendheden het minst besteedt aan krijgsuitgaven en dat het nochtans op den eersten rang staat als militaire macht. Buurtspoorweg Wette- ren-Sottegem. Naar men ons meedeelt houdt inen zich op 'toogenblik onledig met het aanwyzen van den weg langs waar deze lijn zich zal richten. Deze lijn zou te Wetteren uitloopen, aan het Strop, en zich van daar richten naar Oor- degem, Vlierzele, Letterhautem, enz. Indien men het ontworpen plan volgt, dan zou de gemeente Baevegem van de voordeelen die een buurtspoorweg opleve ren verstoken blijven. Baevegem is nog- thans eene nogal belangrijke gemeente van 1100 zielen, en waar eenen uitgebreiden handel in boter en viggen gedreven wordt. Men telt aldaar meer dan 25 kooplieden. Indien men het ontworpene plan eenig- Congo. Er wordt eene belang rijke zending ivoor uit Congo aangekon digd, in bestemming voor Antwerpen, 't Is de opbrengst der overeenkomsten, gesloten met de inboorlingen door de ambtenaars van den Onafhankelijken Staat. 't Is een vruchtbare oogst Men zegt dat er voor twee millioen frank zal zijn. Vele personen denken dat het ivoor de steen des aanstoots is tusschen den Con- gostaaten de maatschappijen. Wat de misdreven der Araben betreft, men kent er nog de geheele uitgestrekt heid niet van. Zij hebben huis gehouden in Nyangoue, dat is ongelukkiglijk zeker maar hebben zij hunne woede op geen andere punten uitgewerkt Zelfde onze kerheid over het getal slachtofTers.Ziedaar een pijnlijk geheim voor de belangheb bende families. Men is beter ingelicht over de Tanga- nika, dank aan de tijdingen, die men over Zanzibar ontvangt. Pater Roelens en de andere witte paters, welke de missiën aan het meer bedienen, leven. Maar van kapitien Jacques heeft men geen woord meer gehoord sedert den langen brief door kapitein Storms aan de dagbladen meège- deeld. Deze heeft, zooals gij weet, zijne buree- len in den zetel der anti-slavernij maat schappij,die in zekeren zin de middenpost is, vanwaar de expedities naar Afrika vertrekken, 't Is daar dat de dappere vrij willigers worden aangenomen en dat men hen den weg voorschrijft. Kapitein Storms, die lang in Afrika verbleven en geheel den omtrek van het meer Tanganika doorloopen heeft, was natuurlijk als aangewezen om die expedi ties in te richten. Zijne bijzondere bevoegheid laat hem toe als technisch bestuurder onschatbare diensten aan het werk te bewijzen. Vele onzer vrienden, welke door de verhalen dier dagbladen verschrikt waren, hebben inlichtingen genomen bij kapitein Storms. Hij heeft ze gerustgesteld over het lot van Joubert en Jacques hij is overtuigd dat de hen gezonden verster king op tijd zal toekomen maar hij heeft er bijgevoegd dat men hun nog moest zenden de anti-slavernijposten moeten talrijk genoeg zijn en goed gewapend om de afschruwelijke handelaars in men- schenvleesch op hunne tochten tegen te houden en op voorbeeldige wijze straffen. Dat de edelmoedige personen zich dus haasten Hoe sneller de hulp komt, hoe doelmatiger zij zyn zal. Handelsblad De portefeuille van buitenlandsche zaken is nog steeds toevertrouwd aan het interim van M. Beernaert. •Men zal den titularis voor dat departe ment slechts tegen de heropening der Kamer benoemen. M. Greindl.onze gezant te Berlijn en schoonbroeder van M. Woeste, heeft, zegt men, kans tot dat hoog ambt benoemd te worden. Be militaire stloUop. —In Frankrijk verslindt het oorlogsbudget 864 millioen meer dan een vierde van de belastingen. In Duitschland 751 millioen, omtrent een zevende der belastingen. In Oostenrijk 384 millioen bijna een vyfde der belastingen. In Italië 362 millioen meer dan een vijfde der belastingen. In Rusland 906 millioen of fr. 9,20 per inwoner. In Engeland 789 millioen, omtrent een derde der belastingen. In Holland gaat meer dan een vierde aan het oorlogsbudget 16,80 fr. per inwo ner. zins wijzigt en de lijn langs Baevegem- Berg of langs Baevegem-Bussegem brengt I hoofd en de tweede aan de beenen. Vol- dan zullen de inwoners dezer gemeente er gens de verklaringen van den geneesheer kunnen van genieten. Binnen een jaar, zegt men ons, zal de lijn geopend worden. Wij roepen de aandacht onzer achtbare heeren Senators en Volksvertegenwoordi gers op deze zaak in, en wij verzoeken hen van hunnen invloed bij de regeering te willen gebruik maken,om te verkrijgen dat de richting der lijn derwijze gewijzigd orde opdat de inwoners van Baevegem ook de voordeelen zouden kunnen genie ten die aan een buurtspoorweg verbonden zijn. Naar men ons verzekert, zouden de onkosten er niet door vermeerderen, en, in die omstandigheid, begrijpen wij niet waarom men de rechtveerdige der vraag Baevegemenaren zou weigeren. den toegediend. Twee personen op den slag gedood wer den eindelijk van onderde puinen gehaald het zijn MM. Rockemaller, rentenier, en De Hennin, bureeloverste der spaarkas, beide wonende te Vilvoorde. De offlcieele lijst der zwaar verwonden wijst aan MM. Bigwoode en V. Tael- mans van Brussel, deze laatste heeft de beide beenen gebroken Van den Eynde, van Vilvoorde de E. H. Van Hammée, pastoor van O.-L. Vrouw van Hanswyck, ie Mechelen, wiens twee beenen verplet terd zijn. Naar de geneesheeren denken zal men een der beenen moeten afzetten. Deze eerbiedweerdige geestelijke zou bin nen weinigen tijd zijn jubelfeest van 50 jaren priesterschap vieren MM. Craenen en De Ridder, van Machelen, en Vander Wallen van Antwerpen. Mme Pecters der De Lochtstraat te Brussel werd het neusbeen gebroken. Verscheidene gekwetsten na de eerste verzorgingen te hebben ontvangen zijn naar huis teruggekeerd. De reizigers van den trein van Oostende hebben het minst geleden, nogthans waren er eenigen tamelijk ernstig ver wond. Onder de verwonden treffen wij aan MM. Crickx, Heyvaert, Coster- mans, zoon van den heer statieoverste, alle drie wonende te Aalst. MM. Hey vaert en Costermans bekwamen tamelijk ernstige verwondingen, de eerste aan het Sinds 1880 telt men In 1880 57 botsingen 67 ontriggelingen. 1881 60 n 63 1882 41 44 1883 25 37 1884 21 39 1885 24 26 1886 9 21 1887 8 31 1888 19 31 n 1889 13 19 n 1890 21 29 zullen de kwetsuren van M. Costermans eene onbekwaamheid tot werken van eene maand veroorzaken. De wachter van den Block aan de Rogierstraat beweert dat de signalen aanwezen dat de baan niet vrij teas, de machinist van den trein van Oostende beweert het tegendeel, wie van beide heeft nu gelijk Dat zal het geopend onderzoek weldra doen kennen. Men schrijft ons uit Vlierzele. De herstellingswerken aan onze parochie kerk gaan snel vooruit. Gelijk gij weet worden voorgevel en toren gansch ver nieuwd.Vlierzele zal nu een der schoonste en prachtigste kerktorens van 't land van Aalst bezitten. M.Goethals, bouwkundige in uwe stad,zal er eer van halen. Op zondag 11 september, zijnde onze eerste kermisdag, zal naar alle vooruit zichten het werk voltrokken wezen, en de naburige gemeenten worden uitge- noodigd het alsdan te komen aanschou wen.Een luisterlijk feest zal dien dag,in de Oordegemschestraat, nabij het dorp, gege ven worden 't welk zal opgeluisterd wor den door het katholiek muziekkorps van St. Lievens-Hautem Wie zich dien dag goed wil verzetten kome naar Vlierzele. Eene vrouw, die zich nabij Neder- over-Hembeeck in de Senne wilde ver drinken, werd gered door eenen priester, de eerw. heer Carpentier, leeraar bij het St-Lodewijksgesticht te Brussel. Levend verbrand. Vrouw Raye, portieres in de gemeenteschool nr 4, te Leuven, trok zondag morgend eenig hout uit den oven van hare kachel. Wij roepen insgelijks de ernstige aan dacht van ons Stedelijk Bestuur op deze kwestie in en zeggen dat het, onzes dun- kens, hoogst noodzakelijk is nieuwe voet stappen aan te wenden tot het leggen van een buurtspoorweg van Oordegem naar Aalst, met verlenging tot Assche. Het is onbetwistbaar dat eens de lijn van Wetteren-Sottegem daargesteld, het verkeer tusschen onze stad, hoofdplaats des kantons, en de gemeenten Oordegem. Vlierzele, Baevegem, Vleckem, St. Lie vens-Hautem, Letterhautem, enz. enz. zoo niet totaal zal ophouden dan toch groote- lijks verminderen en dit tot groot nadeel onzer wekelijksche merkt en bijgevolg I meen bewonderd, tot schade onzer neèringdoende burgerij. Vroeger werd do kwestie van den buurtspoorweg Aalst - Oordegem nog oens onderzocht, zelfs de Gemeenteraad van Oordegem stemde eene toelage van 500 franks tot het dekken der onkosten van studie,doch men moest door den onwil der eenen en de slechte toestand der geld middelen van zekere gemeenten de zaak laten varen. Ongetwijfeld zal men, heden dat de Toordeelen van eenen buurtspoorweg goed gekend zijn, tot betere gedachten zijn ge komen en er zich grootere geldopofferin- gen willen voor getroosten Zij had er dat hout in te drogen en dit had vuur gevat. Het vuur deelde zich mede aan hare klcederen. De arme vrouw slaakte ijselij- ke noodkreten, geburen liepen haar ter hulp en doofden het vuur uit, doch het lichaam der arme vrouw was nog slechts eene enkele brandwonde. Zij is naar het hospitaal overgebracht; haar toestand is zeer bedenkelijk. Men beweerde dat de trein van Ant- I Brand te Antwerpen. Een werpen had moeten stoppen om den I gr0ote brand is zaterdag avond, rond 9 De schok was zoo geweldig dat de j stootkussens der locomotief van den trein van Oostende verbrijzeld en de dwars- stukken weggenomen waren de piston i is buitendienst gesteld. koninklijken trein door te laten en dat deze dus de oorzaak was van de ramp. Daar is geen woord van waar de ramp was reeds gebeurd toen do koninklijke trein in de Luxemburg-statie aankwam en Z. M. moest vandaar te voet naar zijn paleis gaan. De EE. HH. onderpastoors Vaslet en Verschucren alsook twee paters recolet- ten waren van de eerste op het ramptoo- neel om hun godsdienstig ministerie uit te oefenen en aan de redding meè te werken. De moed dezer geestelijken werd alge- Alle rampen hebben dan ook hunnen komieken kant. Terwijl talrijke personen vol droefheid zich ter Noord-statie aanbo den otn nieuws aangaande de reizigers te vernemen die zij te verwachten waren, kwam eene eenvoudige boerin naar haar regenscherm vragen die in de ramp was gebleven. Op 't oogenblik der botsing sprongen de reizigers als uitzinning uit den trein gin- ure, ontstaan in de houtmagazijnen, aan den Houtdok op het Zuiderkwartier. Door de groote hitte der laatste dagen stonden de magazijnen weldra in vuur en vlam. De magazijnen beslaan eene opper vlakte van 6000 vierkante meters. De houtstapels liggen tot 6 meters hoog. Het was een grootsch en tevens verschrikke lijk schouwspel. Men vreesde een oogenblik dat gansch de houtdepot, die millioenen vertegen woordigt, de prooi der vlammen zou wor den. Al de soldaten der bezetting werden ter hulp geroepen. De pompiers en de troepen hebben wonderen van dapperheid aan den dag geleid. Eene talrijke menigte was op de plaats der ramp tegenwoordig. De schade beloopt minstens op een half miljoen franks. Al de verzekeringskompagniën onder gaan door deze ramp groote verliezen. Zondag morgend, om 5 ure was brand beperkt. De verbrande stapelhuizen hooren toe de muren over der hovingen aan den spoorweg palende. Ttvee gedooden ©n talrijk© gekwetsten. Een verschrikkelijke botsing heeft Maandag voormiddag rond 9 ure. aan de Paleizenstatie, twee bruggen, in het voor geborchte van Brussel plaats gehad. Een trein uit Antwerpen die eenige minuten vóór den trein uit Oostende, alhier te Aalst, vertrekkendeom7 u.50m., de statie van Brussel moest binnenloopen, De Indépendance Beige schreeuwt O Van den Peereboom!Dat bladen gelijk 't Laagste NieuwsDendergalm enz., dit doen, wij begrijpen het, maar voor een liberaal orgaan dat op ernstig heid wil aanspraak maken, is het al te belachelijk. De toestand van den E. H. Van Ham- I mée, is betrekkelijk goed; men hoopt tot de afzetting van 't linkerbeen niet te zul len moeten overgaan. Mad. Peeters.echlgenoote van den heer Ue SlHUe TUIl Dl Uoovl UlUCüV uiuuDuivufm, - - stond stil omtrent de Paleisenstatie. Deze stilstaande trein was te Vilvoorde ver trokken met eene vertraging van 6 minu ten. Om welke rede hij daar stil stond is ons onbekend. De trein van Oostende kwam in volle vlucht aangerend de signalen wezen overigens aan dat de baan vrij was, zoo ten minste verklaart den machinist. Aan de kromming der baan gekomen, bemerkte de machinist den stilstaanden trein op een dertigtal meters afstand onmiddelijk deed hij den stoom terugwer ken en het remtoestel werd vastgedraaid, maar het was te laat, de botsing was onvermijdelijk. De botsing was verschrikkelijk en werd op verren afstand gehoord het geleek aan de instorting van talrijke gebouwen. Vier rijtuigen waren in duizenden splin ters geslagen en vormden slechts een hoop hout en ijzer uit den welken de verscheu- de wanhoopkreten der gekwetsten opste gen. Het noodsein werd weldra gegeven van alle kanten zag men bedienden der administratie, priesters, geneesheeren en burgers komen toegeloopen om hulp te brengen. De reddingwerken waren hoogst moei lijk bij middel van ladders werden do gekwetsten uit hunnen gevaarlijken toe stand verlost en naar de lokalen van den ICltlKCIO UIO UIK.mill"!, u" "W B... - gen als dwazen op den loop of klauterden I aan de heeren Rensing, Lambrechts en i jac0bs. Een hangar werd door de solda ten der genie afgebroken om het vuur beletten andere hangars aan te tasten. Een soldaat van het 5° linie, Ravadat genaamd, die op zijde wilde springen voor de waterstraal eener gebroken spuit, deed dit zoo onbehendig, dat hij met het hoofd terecht kwam op de bajonnet van eenen makker. De ongelukkige bevindt zich in eenen wanhopigen toestand. Nadere bijzonderheden. De han gars die door het vuur vernield zijn, zijn gelegen achter het waterhuis van het Noorden en het lazaret der Indiënstraat. Het vuur werd gezien door gansch de stad tot zelfs tot aan den Ouden God. Het vuur brak eerst uit in het stapel- huis van den heer Rensin. Vandaar tastte hel de magazijnen aan der heeren Lam brechts en Jacobs. De hulp werd spoedig ingericht. Aide pompiers der stad werden opgeeischt. Het is minsten tien jaar geleden dat men in de houtstapelhuizen eenen dergelijken brand heeft te betreuren gehad. Tot 4 ure 's morgends was de lucht met duizende vuursprankels als bezaaid. Het uitzig was tooverachtig. De policieagenlen hadden groote moeite om de toegestroomde menigte op afstand te houden. Het is enkel om 6 ure 's morgens dat de pompiers het vuur volkomen meester waren. Uit de puinen stijgt evenwel nog een dikke verstikkende rook. Het verbrande hout mag vergeleken worden met zes scheepsvrachten. De schade zal niet, zoo als men eerst zegde, tot een miljoen, maar enkel tot hoogstens 500,000 fr. beloopen, Zaterdag hebben misdadigers ander maal gepoogd nabij Dour (Bergen) eenen trein te doen ontriggelen. De machinist, die op geheimzinnige> wijze verwittigd was had zijne maatregelen genomen en vond inderdaad een voorwerp op de baan liggen, dat eene ramp had kunnen ver oorzaken. Men denkt dat deze misdadige poging het werk is var. personen, Haar toestand is voldoende en de beternis blijft voortduren, De verwonden die verzorgd worden in het Sint-.ïanshospitaal verkeeren in be- trekkelijken goeden staat. De opruiming der baan ging zeer snel. Reeds ten 11 ure was het verkeer zoo goed als hersteld. Over de oorzaak van de ramp valt vooreerst niets te zeggen. De Brusselsche bladen roepen natuurlijk O Vanden- peereboom Het onderzoek zal het alles aan 't licht brengen. M. de minister van spoorwegen heeft een onderhoud met den koning gehad en daarna een bezoek in het gasthuis ge bracht. Spoorwegrampen in Belgio Ziehier eene statistiek die belangrijk is in het huidig oogenblik. Sinds de spoorwegen bestaan in Belgie, sinds 1835 dus, werden 92 personen ge dood en 1194 door spoorwegrampen ge kwetst. De grootste ramp der laatste jaren is die van Groenendaal (1889) 15 dooden en 164 gekwetsten. betrokken zijn in den tvist tusschen Fransche en Belgische arbeders. t Be arnarchist Moineau, die voor de i laatste dynamietaanslagen ~an Luik tot 35 jaren dwangarbeid werd veroordeeld, i is ernstig ziek. Eene monster wipschieting. Eene groep boogschutters, toehoorende aan de gemeente La Louvièrt, richt tegen het aanstaande jaar eenen vedstrijd van wipschieting in met eenen in:et van 50 fr. per schutter. Men verwacht 1000 tot 1500 schutters, wier inleggeld geheel aan prijzen zal be steed worden. De ontploffing. On:e lezers zul len waarschijnlijk nieuwsgierig zijn te eten hoe het vergaan is met de mijn werkers, die in de ontploffing te Ander- lues, gekwetst en verbrand, toch boven konden geraken. Als men hen, na de ramp, op hun bed van smart uitgestrekt zag, zou men niet gedacht hebben dat een enkele nog zou herstellen. Hun gelaat was zwart, het hoofd gekneusd, geborsten, gezwollen, het hoofdhair afgeschroeid, het vleesch der handen en der armen viel aan stukken, zoodat die ongelukkigen aan levende lij ken geleken. Dank de aanhoudende zorgen met welke zij omringd werden, zijn die ongelukkigen tot het leven teruggeroepen en hersteld. Dikwijls doen zij samen eene wandeling en wonen in groep de missen bij welke voor het een of ander der slachtoffers ge daan worden. Daarna blijven zij eenige oogenblikken samen, gelukkig elkander de hand te drukken. Het gemeenschappelijk ongeluk heeft de vriendschapsbanden onder hen nauwer toegehaald. Gelijk de soldaten, op het slagveld ge kwetst, dragen deze werk - beidde lidteekens va- h Dat zijn roemrijke t rend bewijs van den if van den mijnwerker, die zijn w- 1 voor zijn huisgezin. Onder de ontsnapten was de kleine laadster Hortense Depret; deze die het minst hoop had op genezing. Zij is nu echter op goeden weg, zij leidt nog enkel aan eene ontsteking der oogen die, 't is te hopen, welhaast zal verdwenen zijn. Het is nu ruim vijf maanden dat die verschrikkelijke ramp plaats had. HOLLAND. Helsch werktuig. Over eenige dagen vond een koopman te Harmeien, achter zijne woning een schoon met mar mer-papier beplakt kistje. V oorzichtig- heid was bij hem sterker dan nieuws gierigheid, en hij bezorgde de doos bij de politie, die haar, alvorens ze te openen, 24 uren in het water liet liggen. Bij opening bleek werkelijk, dat men goed gedaan had met zoo voorzichtig te wezen. In het kistje bevond zich een tweede, gevuld met buskruit, terwijl er zich een middenstuk in bevond, dat op verschillende plaatsen stekskenstoppen bevatte,zoo geplaatst, dat een mede daarin aangebrachte wrijver ze bij het openen der doos moest doen ontbranden, en eene ontploffing veroorzaken. De zaak heeft in het dorp heel wat beweging en schrik ver oorzaakt. FRANKRIJK. In de kooi van den beer. Te Fiers is eene dicrentemster, zekere Mad. Mars, bijna door eenen beer verscheurd. Op 't oogenblik dat z'j de kooi binnen trad, sprong een der bee ren op haar toe en scheurde hare schouders open met zijne klauwen; de vrouw viel ten gronde, en de beer verscheurde hare beenen en rug met zijne klauwen en zijne tanden. Men kwam aanstonds toegeloopen met vorken en men bracht het dier verschei dene steken toe M. Mars trad de kooi binnen, sprong op den beer en doorboorde hem met dolksteken. De beer sprong op hem, wierp hem ten gronde en bracht hem twee diepe wonden aan de bil toe. De zoon des huizes, een moedige 14 ja rige jongeling, hield met de eene hand de kooi vast, terwijl hij met de andere den beer talrijke dolksteken toebracht. Het dier werd eindelijk in de lenden getroffen en rolde ten gronde. Op dat oogenblik kwam M. Bonefous, dierentemmer in eene andere diergaarde, toegeloopen, en schoot den beer dood. De geneesheeren hebben op het lichaam van Mad. Mars meer dan 40 wonden vast gesteld alleen het linkerbeen bekwam meer dan 20 diepe wonden. Geen enkele wond is gevaarlijk in haar zeiven, maar het gevaar spruit voort uit liet groot getal wonden. De toestand van M. Mars is niet erg. Na eenige dagen rust zal hij hersteld zijn. Een schandaal. Over eenigen tiid waren te St. Mandé vier personen aangekomen, die als geestelijken gekleed waren. Zij richtten daar eene school in en kregen weldra eenige leerlingen. Alles ging goed in het begin, maar over het ge drag dier vreemdelingen liepen weldra de zonderlingste geruchten. Na eenigen tijd ging de politie eene huiszoeking doen en vond eenen brief van den aartsbisschop van Parijs. Dat schrij ven in zeer strenge bewoordingen opge steld, gaf de bestuurder van de school die een karakter en een ambt hadden aan genomen, waarop zij geen recht hadden, zoo schreef de bisschop, bevel aan stonds het bisdom te verlaten, op straf vervolgd te worden door de rechtbanken. Op die getuigenis deed de commissaris de school sluiten en de stichters aanhou den. Allen zuilen vervolgd worden voor het onwettig dragen van het geestelijk kleed.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2