Nog de kiezing van zondag 11. Kaatsspel. Houtmerkt. Openbare gezondheid. Aalst. Drinkwater. Allerhande nieuws. ValHcho l>nnkl»illetten. Wy kunnen onze lezers niet genoeg aan raden op hunne hoede te zijn tegen de valsche bankbilletten van 20 ft*., die te genwoordig te Brussel, en waarschijnlijk ook elders, in omloop zijn. Die briefkens zyn zoo goed nagemaakt, dat men er, om het verschil te zien, ver plicht is er een echt nevens te leggen. Dit verschil bestaat vooreerst in de tint van het papier, die bij de valsche groenachtig en by de echte rooskleurig is. De schaduw der allegorische godin is op de valsche briefkens wat zwaarder. Ook heeft die godin op de echte briefkens twee goed te onderscheiden rozen in de hand, terwijl op de valsche die bloemen niet zuiver geteekend zijn. De esperten hebben nog niet kunnen ontdekken of de teekening door gravuur of door photographic is nagemaakt. Ook is het de politie zoo min als het gerecht tot hiertoe nog gelukt, het minste spoor van de vervalschers te ontdekken, ondanks de groote belooning, door de bank uitgeloofd voor elke aanduiding, die tot de ontdekking der plichtigen zou kunnen leiden. Men denkt dat de briefkens uit Ver- viers voorlkomstig zyn. De Liberale Associatie van Cureghem- Anderlecht, door het gemeentebestuur ge raadpleegd, heeft besloten dat men liever den priester in de gemeenteschool moet toelaten, dan eene vrije school aan te nemen. Maandag avond heeft de gemeenteraad eene beslissing in dien zin genomen met 11 steramen tegen 4. Niet geknield. heer Jan Van Ryswyck, schepen van Autwerpen, die kandidaat is voor het burgemeester schap (20,000 fr.) heelt gevaar geloopen onbenoembaar te worden voor de libe ralen. Hij werd namelijk beschuldigd, op het balkon van 's Konings paleis, op de Meir, geknield le hebben by het voorbij gaan van de processie. Gelukkiglijk komen de liberalen bladen van Antwerpen hem verdedigen, bewij zen dat de man niet geknield heeft en doen, overigens, uitschijnen dat hij niet in staat was dit te doen, aangezien hij voor de Kerk niet getrouwd is en zijne kin deren niet gedoopt zijn. Besluit iemand dus die voor de Kerk getrouwd is, wiens kinderen gedoopt zyn en die knielt voor het H. Sakrament in de processie, kan geen goed liberaal zijn.Ten hoogste mag men, gelijk de heer DeWael, op zijn sterfbed den priester laten roepen en de laatste Sakramenten ontvangen, op voorwaarde dat men daarna optrekke om niet meer terug te keeren. En nog zijn er nienschen die raeenen dat zij katholiek kunnen zijn in hun bij zonder leven, en liberaal in politiek. Sukkelaars Sir Henry Bessemer oppert het denkbeeld om voor banknoten van klein bedrag, in plaats van papier, alumi nium te gebruiken. H\j zegt dat, tenge volge der pas uitgevondene verbeteringen in het bereiden van het aluminium, die banknoten zou kunnen vervaardigd wor den, dat elke namaak onmogelijk is. Do drank. In de algemeene vergadering der Ti'ade's-unions te Glas- cow gehouden, heelt de voorzitter Ilodge, eene merkweerdige redevoering uitge sproken. Die heer Ilodge is op verre na van het gedacht niet onzer socialisten, hoewel hij niet tegen sommige socialis tische princiepen is. Hij gelooft echter niet dat de tyd geko men is ze toe te passen en hij denkt niet dat de volmaakte gelijkheid ooit kunne bereikt worden. Boven verleidelijke theoriën verkiest hij do werkelijkheid. De twee plagen van Engeland zyn de - armoede en de dronkenschap, de eerste - maar al te dikwijls een gevolg zijnde - van de tweede. - Ziedaar wat hij zegt. Gebeurt het hier en elders ook niet heel dikwijls dat de drank het huisgezin in de armoede dompelt, niet alleen bij de werklieden, maar ook bij burgers, boeren eu zelfs bij rijken en edelen Ken doktor in 't nauw ge bracht. Een priester werd door eenen dokter, een echten godloochenaar, aangesproken die hem de volgende vragen stelde Gij gaat rond om zielen te winnen, niet waar Ja. Hebt gij ooit eene ziel gezien Neen. Hebt gy ooit eene ziel geproefd i a Neen, Hebt gij ooit eene ziel geroken Neen. U Hebt gij ooit eene ziel gehoord c< Neen. Hebt gij ooit eene ziel gevoeld Ja. Wel,hernam de dokter, daar zijn vier van de vijf zinnen die op de vraag of er eene ziel bestaat, een ontkennend ant woord geven, tegen slechts één bevesti gend. a Daarop vroeg hem de priester op zyne beurt Gy zijt doktor in de medi cijnen, niet waar Ja. cc Hebt gij ooit eene pijn gezien Neen. cc Hebt gy ooit eene pyn gehoord Neen. Hebt gij ooit eene pijn geroken n Neen. cc Hebt gij ooit eene pijn geproefd cc Neen. u Hebt gy ooit eene pyn gevoeld Ja. Nu dan, hervatte de priester, daar zyn ook vier van de vijf zinnen die ontkennend antwoorden op de vraag of er pijn bestaat tegen één bevestigend. En toch, mijnheer weet gij dat er pijn bestaat, en ik weet dat er eene ziel be staat. Spclwoedc. De bewoners van Siam zijn hartstochtelijke spelers. Er zijn zeker evenveel speelhuizen als koffie huizen te Bagdad, en misschien leveren zij het grootste deel aan de inkomsten van den Staat. De speelhuizen zyn altijd vol mannen, vrouwen en kinderen,die, in groepjes van tien of twaalf, zich met hart en ziel over geven aan den hartstocht, welken zij kunnen noch willen meester worden. Als een Siamees eenmaal door den duivel van het spel bezeten is, bepaalt hij er zich niet toe zijn wellicht zuur verdiend geld te verspelen, maar als hij een gezin heeft zet hij soms vrouw en kinderen in, en verliest ook die. Zelfs dan nog is hij niet voldaan dik wijls zet hij zijn eigen leven en vrijheid op de kaart. Hij gaat dan naar eenen geldschieter en leent zekere som tegen eene geweldig hooge rente, op deze voor waarde, dat, kan hij de som niet in een bepaalden tijd teruggeven, hij voor hem werken zal, tot dat de gansche som met den intrest voldaan zij. Hij teekent op die voorwaarden eene schuldbekentenis, ont- vangt het geld en gaal dan naar een speel- huis, in de hoop het verlorene terug te winnen. Hij verliest echter weer en wordt de slaaf en lijfeigene van zijnen schuld- eischer, die hem verhuurt en de helft van zijn loon in afrekening ontvangt. Dat duurt zoo jaren en dikwijls sterft de ongelukkige nog in slavernij, als hij de geleende som reeds dubbel en dwars afbe taald heeft.doch niet zijne geheele schuld, j daar die door den woekerintrest tot een j ongelooflijk bedrag gestegen is. Vaders verkoopen op die wijze ook vaak hunne kinderen als slaven. Waartoe de speelwoede toch een mensch kan brengen De verbreking der kiezing is gevraagd zegt Vooruit en in 't manifest lezen wij de volgende bedreiging - Wij zullen zien Verbreekt men de kiezing niet, dan zullen de werklieden - eens te meer zien dat er langs den wettelijken en vreedzamen weg niets - meer te hopen valt en en de vuisten - zullen te beslissen hebben in dien strijd om brood en rechten. De vuisten zullen te beslissen hebben!.. Denkt men wellicht dat de katholieke Aalstenaren ook geene vuisten hebben Weest gerust, Vooruitmannen, de katholieke Aalstenaars hebben ook vuis- ten,kloeke vuisten, van die vuisten waar- meè men drijmaal op de zelfde plaats kan slaan, en dit niet om uwe partij en bond genoten aan te vallen, maar om zich des noods te verdedigen. En de katholieke Aalstenaars hebben niet alleen vuisten, maar ook nog ver vaarlijke bokkenhoorns waarmeê zij zoo geweldig kunnen stoolen dat er niets aan wederstaat... Vraag het eens aan uwe liberale bondgenoten die het reeds meer dan eens ondervonden hebben Lafaards Ja,lafaards gelijk de socialis tische belhamels die zondag 11. van in den Graaf van Egmont hunne vuisten toon den, jannen die zich schuilhielden en de werklieden ophitsten, die rechels treft men hier te Aalst bij de katholieken niet aan Waarom durfden die Gentsche vuisten toonders zich te midden op de Merkt niet begeven Waarom, ja Omdat ze wisten dat ze oogenblikkelijk in ons 1kotjen, zouden worden gestoken, daar waar het hunno plaats was. Kom eens af met uwe Gentsche socia listenvuisten; onze Politie en desnoods de anti-socialisten zullen u een dansje leeren. Uwe politie, M. de Burgemeester, heeft zich dus zondag 11. aan baldadigheden aan geweldenarijen tegenover vreed zame en deftige werklieden plichtig ge maakt en de heeren Callebaut, Broeders hebben er ooggetuigen van geweest. Dat staat klaar en duidelijk uitgedrukt. Indien de beschuldigingen der heeren Callebaut waarheid zyn,is het uwe plicht, M. Van Wambeke, de politiedienaren die zich aan baldadigheden en geweldenarijen tegenover vreedzame lieden plichtig maak ten, voorbeeldig te straften. Van den anderen kant ook, moogt gij, M. de Burgemeester, als hoofd der politie, niet gedoogen dat uwe onderhoorigen valschelijk zouden beschuldigd worden. Daarom, open een enkwest, M. de Burgemeester, en dan zult gij den wensch an alle eerlijke Aalstenaren vervullen. Recht door zee De nederlaag of liever onverwachte klopping van zondag moet de Gentsche socialistische leiders geweldig op het hart drukken. Vooruithun orgaan, schuimbekt van woede en braakt dagelijks verwenschin- gen en bedreigingen uit. Men voege daar bij nog de manifesten die in eene niet min hevige taal tegen andersdenkenden uitva ren en waarin de werklieden tot gewelde narijen, tot oproer worden opgehitst. Wij willen hier een staaltje laten volgen dier geweldige taal en er de aandacht op inroepen - De schaamtelooze uitbuiters.die nacht en dag hebben doen werken aan lage - loonen, het familieleven hebben vernie- ligd, 's werkersgezondheid hebben on- dermijnd om fortuinen te winnen, zijn nog niet tevrede. Ziedaar de taal die dezen voeren waar- ineè de liberale werkmanskring een ver bond heeft aangegaan. Wie ziet er zich in dat spiegeltje staan f Die verraderlijke enveloppen met koordje die kabaskens, en die stembrieven, ah, die zijn de oorzaak van de vernederende teleurstelling onzer socialisten Maar Vooruit bekent dat zijne liberale bondgenoten stembrieven, ook in envelop pen gesloten,hebben uitgegeven. Maar zie, dat was om ze niet te bevuilen en alleen de socialisten en hunne vrienden mogen dat doen. Een koordeken om ze gemakke lijk te kunnen openscheuren, kunnen dit doel niet wettigen, roept Vooruit. De so cialisten scheurden de enveloppe op deze of geene wyze, de anti-socialisten met een koordeken die er aangebracht was.... wat verschil is er tusschen de eene of andere wijze van openscheuren De openbare opinie, zegt het mani- - fest en ook Vooruit, is verontweerdigd - in Aalst, de volksstem spreekt haar - vonnis uit over de knoeierijen der pa- - pen, eerlijke katholieke (n) schandvlek- ken hunne partijgenoten. Socialistische bluf, anders niet Geen eerlijk katholiek, geen eerlijk man, kan of zal de socialisten in hunne eischen steunen. Weet ge, Vooruilmannenwat de eerlijke en deftige menschen hier zeg gen Wat recht hebben die Gentsche vreem de 1zich hier te Aalst met onze zaken te komen bemoeien Wij, Aalstenaars, hebben immers verstand en kennissen genoeg om onze zaken zeiven te berid derenDat die volksbedriegers maarte Gent blijven en daar de kneukels die zich in hunno netten hebben laten vangen, uitbuiten, uitzuigen en opeten. Wij heb ben die Gentsche uitzuigers, die opeters hier niet noodig.wij kunnen ze missen Zietdaar wat de eerlijke en deftige Aalstenaars dagelijks zeggen. Overigens dat werd een der socialistische redenaars in 't aangezicht gezegd 1 Nest Schaltin en zijn socius Milleken staan in geur van heiligheid bij de socia listische leiders omdat zij verklaarden dat ze hun ontslag zullen geven als gekozenen der patronen, indien de kiezing niet ver broken wordt. De socialisten brengen om die verkla ring openbaarlijk hulde en dank aan die twee leiders van den liberalen werkmans kring. Maar hoe leggen die twee groote bollen uit dat ze zonder in tegenstrijdigheid met zich zeiven te vallen voor de patronen konnen aannemen wat ze voor de werk lieden verstooten In het liberaal manifest slingert mental van beleedigingen naar 't hoofd der anti socialisten, en men noemt ze kruipers mouvegers, werktuigen, poesjenellen van nobele heeren..... Zou het bestuur van den liberalen werkmanskring die beleedigingen niet beter aan twee zijner leden hebben kun nen toepassen Nest Schaltin is nu redenaar der socia listische meetingen geworden reeds ver scheidene malen werd er zijne kalversche welsprekendheid uitbundig toegejuicht. Gp de socialistische meeting van woensdag avond deelde Nest ineê dat de kiezing zeer stellig zal verbroken wor den. Wij gelooven het ook, enfin, er is niets aan te lievenheeren, de kiezing zal ver broken worden daar valt vooral niet aan te twijfelen als de groom van de griffie der handelsrechtbank het verzekert mers, door 't dagelijks verhandelen en verdragen van gerechterlijke dossiers en commissiën te doen wordt men met den tijd een orakel van rechtsgeleerdheid Heer Uitgever van De Denderbode, Ter gelegenheid der kiezing van zondag lest, heeft die lieflijko Vooruit - mij een potteken hair- en knevelverf toege stuurd, wondere krachten bezittende voor Presidenten maar, die ik, noch ge vraagd had, noch gebruikt heb. Immers, die onvergelijkbare kleurstof kost om den duivel duur.... Daarenboven, is haar gebruik uiterst gevaarlijk. Er mag van die verf geen zierke spraak zijn, of de altijd nieuwsgierige Moeder Justicia komt er met hare scherpe oogen tusschen kijken. Zulks ondervond eens, geloof ik eene Bureel voorzitter van Nijvel. Welnu, qui commande, paie Vooruit - heeft dit aardig potteken gekoinmandeerd, Vooruit zal dit aardig potteken betalen.... Ik heb dan seffens ook aan Moeder Justicia last gegeven, het rekeningsken direkt bij Vooruit aan te bieden. Doch, vermits deze achtbare Dame tot éérsten Oktober op welverdiende vakantie rust, het slechts op dien datum dat Zij bij den kunstminnenden Vooruit zal aankloppen. Beste groeten, Doktor CLAUS. Voorzitter van 't zesde Bureel. Aelst, 16 September 1892. Ann tien heer Burge meester. De heeren Callebaut Broeders, hebben aan - Vooruit - eenen brief geschreven, waarvan het slot luidt als volgt Wat verders de onrechtveerdigheden betreft en de baldmlig heden der politie 1 tegenover vreedzame en deftige werk lieden, wij zijn er ooggetuigen van geweest en zijn de eersten om ze af te keuren en te beknibbelen geweldenar' duurt maar een tijd. - Wettelijke besluiten. Bij koninklijk besluit van 3 September wordt de belasting op de honden door den Provincieraad van Oost-Vlaanderen ge stemd, goedgekeurd. (3* Ronde.) ZONDAG 18 September 1892. Om 10 ure. Ferd. De Wolf tegen Jean De Neve. Om 1 1/2 ure. Aug De Haeck tegen Edm. Van den Bonne. Om 21/2 ure. Const. Hevvaert tegen Louis De Moor. der RONI) Katholieke Bekwaamheidskiezers. De Engelsche hygiënist Smith heeft eene studio geschreven over den gezond heidstoestand in ons land. Volgens M. Smith heeft België dit jaar niets meer te vreezen van de cholera maar de groote vrees is voor binnen zes maanden. Men heeft dus tijd om zich voor te bereiden, voorzorgmaatregelen te nemen, het drinkwater te zuiveren en afzonderingshospitalen in te richten. Er dienen dus maatregelen genomen te worden. Het Comiteit van Openbare Ge zondheid der stad Aalst heeft besloten de werkmanshuizen te gaan onderzoeken die als ODgezond of onbewoonbaar voor men schen zijn aangeklaagd geworden. Dit onderzoek heeft op 't oogenblik plaats en een verslag zal volgen 't welk dan,ter beslissing, den heer Burgemeester zal onderworpen worden. Het is te hopen dat de beslissingen van den heer Burgemeester, ditmaal strengc- lijk en zonder aanzien van personen zul len uitgevoerd worden. De openbare gezondheid, bij de welke arm en rijk het grootste belang hebben, vereischt het Het is heden van allergrootste belang dat elkeen over goed drinkwater beschikke. Er valt op te passen en zich op zijne hoede te houden. Wel is waar, wordt het water door de koking ontsmet, maar hierdoor is het niet gereinigd van de organieksche bestand- deelen in te groote hoeveelheid in som mige waters aanwezig. Een water dat meer dan 75 milligr. per liter inhoudt, is onbruikbaar, zulk water verwekt inwendige ontsteltenissen, die ons in de onmogelijkheid doet verkeeren, weerstand te bieden, aan heerschende ziekten, waarmede ons land, gedurende eenigen tijd, geteisterd wordt. De ontleding van 't drinkwater is dus van ernstigen aard en van allereerste noodzakelijkheid. Wij vernemen dat den heer F.Bogaerts, apotheker onzer Godshuizen zich hiervoor ten dienste stelt onzer Stadsgenoten, hij gelast zich met die ontledingen voor de zeer geringe somme van 1 frank. Dit bijna kosteloos onderzoek zal maar tijdelijk zijn. Wij verzoeken onze lezers deze goede tijding te verspreiden. Elkeen zal van deze gelegenheid gebruik maken, ten einde zich in orde te stellen wegens den voor- naamsten regel der gezondheidsleer. P. S. De stalen water moeten besteld worden ter fabriekc van den heer Ach. Eeman en C", alhier, waar de heer Bogaerts over een laboratorium beschikt. 4e SEKTIE. AALST-SCHAARBEEK. Prijskamp op Zondag 18 September 1892, om 4 1/2 ure namiddag, ter her berg - Het Sas van Aai.st, bij den heer Dom. De Buysschei\ Onze Koninklijke Har monie heeft op zondag 4 september 11. te Lessen deelgenomen aan het Muziek feest welk aldaar werd gegeven ter gele genheid der honderdste veijaring van de stichting der Philharmonie. Le Postillon van Lessen deelt in zijn nummer van zondag 11 september een verslag over die muzikale plechtigheid meè, uit welk verslag, wij de volgende hoogst eervolle regelen voor onze Konink lijke Harmonie vertalen De Harmonie van Aalst, onder de leiding van M. Van den Bogaerde, een nieuw legioen kunsthelden, heeft het Concert waardiglijk gesloten. Zij heeft bij de toehoorders die uitmuntende begooche ling weten te bewaren waarin zij reeds verzonken waren. Bij het eindigen van ieder stuk,waren het trippelingen gemengd aan geestdrif tige hocrahgeroepen die aan uitzinnigheid grensden. M. Walpot vooral heeft blijken gege ven een solist van eersten rang te wezen en deed verwondering baren bij de toe hoorders welke geestdriftig toejuichten. Priesterlijke Benoeming. De E. H. A. De Loose, onderpastoor te Hamme, is pastoor benoemd te Overslag. De E. H. Roegiers. professor in het college van Geeraerdsbergen, vervangt den E. H. Vermeire bij de Broeders van O.-L -Vrouw van Lourdes, te Oostacker. Zijn professor benoemd te Geeraerds bergen, de E. H.K. Smet, Ph.en S. T.B.; in St. Lievensgeslicht te Gent, de E. H. Van Single, onderdiaken in het seminarie. Botermarkt.Heden zaterdag werden 742 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 5200 kilogr. Wij vernemen dat de heer Doctor Claus gezegeld papier ofte papier met leeuwkens gaat zenden aan Vooruit. Het socialistische orgaan gaat dus te ver antwoorden hebben over zijne eerschen dende lasterende aantijgingen. Geerardebergen. Ten ge volge der werkstaking in de stekskens- fabrieken zij er ernstige wanorders ont staan. De onderhandelingen tusschen werk lieden en patroons duurden steeds voort en velen waren voornemens het werk op nieuw te hervatten. Doch de leiders van Vooruit, die de werkstakers ophitsten en zoo beletten dat de gemoederen te lang stil bleven, be moeiden zich met de zaak. De arbeiders die eindelijk, om vrouw en kinderen den mond open te houden, na wederzijdsche overeenkomst het werk hervatten, werden door de sociaüsten en hunne handlangers bedreigd, aangevallen en mishandeld. Die mishandeling moest woensdag tot ernstige gebeurtenissen overslaan, welke bijna het karakter kreeg van de wanor ders van 1886 in de Walenstreek. Ziehier wat wij dienaangaande in ver- schillige correspondentiën lezen .- Men had de werklieden bedreigd, die den arbeid zouden hervatten. Woensdag zag men voor de fabriek- Mcrtens een lOOOtal werklieden verza meld. De werklieden, die den arbeid staken, zijn niet allen in verzet tegen de patroons een 200tal hoort toe aan eene fabriek, welke verplicht is het werk te staken, ter oorzake van proces tusschen den fabri kant en fden leveraar der machienen. An deren in de groep hoorden aan fabrieken waar het geen werkstaking is. Zoodra die groep menschen op het grondgebied van Overboelaere verscheen, op hetwelk de fabriek Mertens gelegen is, snelde de burgemeester ter plaatse en zond twee van de zes gendarmen de zijstraat in, langs waar een gedeelte der mani festeerders was gevlucht, terwijl vier an deren poogden de nog naderende groep aan genen kant van den spoorwegbarreel tegen te houden. Dit laatste gelukte. Doch een der gendarmen, die langs den kant der zijstraat dienst deed. werd ont wapend en op den grond geworpen. Degenen, langs den kant van den bar reel, zagen op dit oogenblik eene nieuwe groep manifesteerders aankomen, uit de richting der fabrieken van Geeraardsber- gen. Dadelijk telegrafeerde de burgemees ter van Overboulare naar de gendarmerie van Oudenaarde, en ging tevens in de zij straat de afgezonderde manifesteerders te gemoet. Hij werd op steenworpen onthaald en was verplicht terug te keeren naar den kant van den spoorweg, waar de nieuwe groep de eerste versterkte, en er ontstond eene botsing tusschen de werkstakers en de gendarmerie. De burgemeester deed de reglementaire opeischingen, en eene eerste charge der gendarmerie had plaats. De twee afgezonderde gendarmen ston den hierin hunne kameraden ter zijde, doch deze werden nu aangevallen door de groep, welke zij in den zijweg hadden gedrongen. Langzamerhand gelukten er eenige werklieden ,in de fabrieken te bereiken orn het werk te beginnen, want, zoo als hooger gezegd is, niet allen waren werk stakers. Ten 6 ure kwam eene afdeeling van vier gendarmen en ten half zeven eene nieuwe groep van vier, onder het bevel van den luitenant de eersten ter hulp. De woelmakers, die thans nog ten ge- talle van driehonderd waren, hadden niet opgehouden de genöarmèn te beleedigen. Tegen 7 ure, toen het werkvolk der andere fabrieken naar huis ging, ontstond er eene nieuwe woeling. Nieuwe somma- tien werden gedaan en de gendarm,welke thans in voldoende getal was, gelukte er in, de menigte terug te drijven. De burgerwacht van Geeraardsbergen, welke onder de wapens was ^geroepen, sloot met eene groep politieagenten den anderen kant der straat af. Het is nu tegen dezo dat do menigte den strijd begon. Een steen vloog eenen poli- tie-agent legen de borst, zoodat hij moest weggebracht worden. Op dit oogenblik verscheen ook het parket. Gedurende heel den avond duurde de woeling voort. Oproerige benden wacht ten de werklieden af, die van de fabriek kwamen, om hen op steenen te onthalen. Twee burgerwachten werden gekwetst een hunner werd omgeworpen en onder de voeten getrapt. Een zijner handen is gebroken en zijn geheel lichaam is met kneuzingen bedekt. De woelingen en bedreigingen duurden tot middernacht. Men heeft opgemerkt dat de vrouwen een werkzaam deel namen in de woeling, en zelfs het parket uitjouwden. De donderdag is kalm afgeloopen. De burgerwacht en de gendarmerie zijn den geheelen avond geconsigneerd geweest doch hebben niet moeten optreden. De toestand van den agent, die door eenen steenworp werd getroffen, is zeer onrustwekkend. Dien der andere gekwet sten is goed. De procureur des konings, zou bij den bestuurder der fabriek-Mertens hebben aangedrongen om de werkstaking te doen eindigen. In de eenige fabrieken is het werk her vat in de anderen herbegint het maan dag aan de oude voorwaarden, dus zonder loonsvermindering. Djjnsdag waren de heeren André Huycke^Van de Velde en le Sergent d'Eau te Wetteren bezig met te visschen met de net in de Schelde door te trachten hunne net op te trekken, die denkelijk haperde, deden zij hun bootje omkantelen. Een schipper gelukte er in de heeren Van de Velde en le Sergent d'Eau te redden,maar de heer Huycke werd in den stroom medegesleept en verdronk. Petrolontploffingen. Gedurende de 15 laatste dagen zijn er te Brussel en te Antwerpen niet minder dan vier petrollampen ontploft, waardoor verschil lende personen erge en doodelijke brand wonden bekwamen. Genomen inlichtingen bewijzen dat die ontploffingen door Amerikaansche petrol veroorzaakt werden. Het is dus geraad zaam hoegenaamd geene Amerikaansche petrol te gebruiken. In de plaats daarvan raden wij het publiek aan enkel de No« I>el-I*eti*oI te koopen, die in stede van ontplofbaar te zijn op 21 graden zoo als de Amerikaansche, alle zekerheid aanbiedt tot eene hooge warmtegraad, 't zij 30°, zoodat men hem om zoo te zeg gen als onontplofbaar kan beschouwen. Met deze zoo gemakkelijke voorzorg in acht te nemen, zouden vele ongelukken vermeden worden. De echtgenooten V.., wonende op den Gentschen steenweg, te Brussel, heb ben sedert eenige dagen de gewoonte om 's avonds, voor het slapen gaan, een glaaske likeur tegen de cholera te drin ken.Dit deden zij dinsdag avond weêr; na het borreltje in éénen teug geledigd te hebben, heten beiden een vreeselijken schreeuw hooren. Zij hadden uit de ver keerde flesch geschonken en... bleek wa ter gedronken. De meid snelde naar den dokter en deze diende haar een krachtig tegenvergif toe, dank aan hetwelk zij spoedig buiten gevaar waren. De drank. Dijnsdag avond kwam zekere X.., van Laken, een onver beterlijke dronkaard, weerom beschonken te huis. Zijn vader berispte hem, doch de ontaarde zoon verbrijzelde de meubelen en ging zijnen vader ten lijve en poogde deze door het venster te werpen. Geburen beletteden hem dat de politie, verwittigd, stelde een einde aan de balda digheden van den dronkaard. Diefstal in een hotel. Aanhou ding van vier Duitschers. Woensdag nacht zijn er dieven bij middel van braak langs het keldergat binnengedrongen in het Hotel du Rhin, aan de Werf, te Antwerpen. Zij aten en dronken er goed, stolen een aantal flesschen wijn, twee schotels in ruolz, en andero voorwerpen. Er werd aanstonds eene klacht neergelegd bij de politie der 1° wijk. In den loop van den volgenden voor middag kwamen er twee personen in den winkel van eenen oudheidkooper der Groenplaats, om twee schotels te verkoo pen. Do dame, niet veel vertrouwen in de personen hebbende, verzocht hen terug te komen, opdat zij kon onderzoeken of de voorwerpen in zilver waren. Hiermee gin gen zij weg. Maar terwijl die twee mannen met de dame onderhandelden, hadden twee hun ner kameraden op de Groenplaats den uitslag dier onderhandeling afgewacht doch daar het wachten zoolang duurde en zij hunne makkers niet zagen buiten ko men, kwamen zij zelf den winkel binnen om te hooren wat er voor de twee scho tels betaald was. Dit bekwam hen slecht, want zoodra de twee eersten het huis verlaten hadden, had de dame de politie verwittigd en een agent in burgerskleeren, die reeds op post stond, hield de twee mannen aan. Toen de beide eersten een weinig later terugkwamen, was de politie op nieuw gereed. I)e dame gaf hen de schotels terug, zeggende dat deze niet van zilver waren en hen tot aan de deur vergezellende, deed zij ongemerkt een teeken aan de agenten,

De Denderbode | 1892 | | pagina 2