Lourdes. PRIJSUITDEELING Allerhande nieuws. 4° De mijn nan de mijnwerkers om zeep, vermoedelijke ontknooping voor de recht banken. Dat alles in het jaar des vooruitgangs 1892. Die mannen zouden de wereld willen besturen en 't zou dan alles op wiele- kens loopen, zeggen ze, maar ze geraken als vernesteld in drie winkels en ééne kleine mijn Wat bollenWat koppen Wat ichten 1 1 Spoorwegstntiatiek. - Van de 109,000 lokomotieven die over den ganschen aardbodem rollen behooren er 03,000 aan Europa, 40,000 aan Amerika, 3,300 aan Azia, 2,000 aan Australië en 700 aan Afrika. Voor wat Europa betreft zijn er 17,000 n Groot Brittanje, 15,000 in Duitschland i 11,000 in Frankrijk 5,000 in Oostenrijk- Hongarië 4,000 in Italië 3,500 in Rus land 2000 in België 1,000 in Hollanden in Spanje en 9000 in Zwitserland. De overige 2000 zijn verdeeld onder de verschillige natiën van het vaste land. Wy lezen in La Croixde volgende wonderbare genezingen die te Lourdes komen plaats te hebben. Patrite Pool, van 't bisdom van Ver sailles, leed sedert tien jaren in het been van den voet Onmogelijk was het op de hiel te gaan. Na eene afwassching in het gezegende water was alle gezwel en ont steking verdwenen. Hij gaat en gaat veel en dat zonder de minste moeite. Clarisse Berthet.oud 21 jaar,was sedert elf jaren omtrent geheel doof geworden en dit ten gevolge van de roode koorts,nu was zij ook naar Lourdes gegaan en na verscheidene keeren het ziek deel van het lichaam gewasschen te hebben.ondervond zij eene zekere betering, zij verstaaft geen men haar zachtjes zegt en hoort zelfs den tik van eene horloge. Nicolas Benjamin, drager van La Croix, te St-Quintin, leed sedert twee ja ren van eene ziekte in het aangezicht die hooge pijnen veroorzaakte. Tot hiertoe hadden alle middels vruchteloos gebleven. Daart>y voegde zich nog eene maagziekte die hem in de onmogelijkheid stelde ander voedsel te nemen dan melk en eieren. Na eene wassching in het geheiligd water, dacht hij zijne maag te voelen openscheu ren. Nu kan hij zonder moeite alle slach van voedsel nemen, 't geen hij sedert zes jaren niet meer gekunnen had. De ziekte in het aangezicht is verdwenen. Maria Lemarchandat van Caen, had ten gevolge van eene hersenziekte eene zékere kwaal in het hoofd behouden. Sedert 22 maanden had zij in het aangezicht, even als aan het heen, eene loopende wonde gekregen. Bij haar aankomen te Lourdes had de doktoor dit bestatigd.Men was verplicht viermaal daags die wonden te vermaken. Wanneer zij zondag, om 4 uren, uit het water kwam, bemerkte men dat die wonden droog waren, alles voorspelde eene nakende genezing. Eere en Glorie aan Maria Onbevlekt. Wettelijke besluiten. Bij koninklijk besluit van 25 Septem ber 11., zyn aangesteld, bij de Handels rechtbank van Aalst Als rechters, MM. Félix Callebaut, nijveraar.en L. Meert-Schuermans.hande- laar, Als Rechter-plaatsvervanger, M. H. Leclercq, nijveraar. Priesterlijke BenoemiDg. Zijn pastoors benoemd Te Ruiterskerk (Waasmunster) de eerw. heer De Raedt, bestuurder van het hospitaal van Aalst en te Goefferdingen do eerw. heer Van Veer- degem, proost te Drongen. Dc heer F. L. Van den Bogaerde, de verdienstelijke bestuurder onzer Konink lijke Harmonie en gewezen luitenant- muziekmeester van het leger. Komt, bij koninklijk besluit van 26 dezer, benoemd te worden tot opzichter (inspecteur) van de Muziekkorpsen des legers. De heer Van den Bogaerde, alhoewel eens een der jongste muziekmeesters in ouderdom, heeft lange jaren de oudste muziekmees ter van het leger geweest. Hij is ook de eerste geweest welke tien jaren grade van eersten luitenant telde, daar hij muziekmeester werd benoemd by het 9* Linieregiment op den ouderdom van 22 jaren, wanneer hij reeds verscheidene jaren orkestmeester geweest was van den Koninklijken Parkschouwburg te Brussel (Nationaal Tooneel) alsook van detooneel- maatschappijen De Wijngaard, De Morgendslar, De vereenig de Vrienden en de koormaatschappij De Gentsche Weergalm te Brussel, wanneer hij reeds vier eerste prijzen behaald had in het koninklijk Conservatorium van Gent 18501851 en men hem ook bad zienbekroo- nen met den eersten prijs in het Konink lijk Conservatorium te Brussel (1854). M. Van den Bogaerde was nog Muziek meester by het 4' legioen der Burger wacht te Brussel en heeft ook verschei dene piaanden deel gemaakt als solist van het vermaard orkest Julien van Londen, welke geheel Engeland, Schotland en Ierland doorreisde om concerten te geven. Het is de tegenwoordige groote toondich ter Peter Benoit welke den heer Van den Bogaerde opvolgde in 1856 als orkest meester van het Nationaal Tooneel te Brussel, als deze laatste bij het 9° Linie benoemd is geweestMen ziet dat de heer Van den Bogaerde zijn brood in ledigheid niet heeft geëten,vooral als men verneemt dat zijn 470" muziekstuk welk door hem gecomponeerd of geschikt is tor pers ligt. Onder deze 470 stukken treft men er aan van groote verdiensten zooals de vier lierische dramas MonlignyDe BuschkantersJacob van Artevelde en Egmont en Horne «allen vertoond op het Nationaal Tooneel, als ook zijne con certos voor klarinet Ouverture Euterjie, enz Hij is ook de componist van de vermaarde Romance Le fits de l'aveugle welke meer dan 25 uitgaven gehad heeft. Onbetwistbaar heeft Z. M. de koning een onzer verdienstelijkste kunstenaars van België willen beloonen met de hoogste grade welke men in het leger kan toestaan. Medegedeeld DER Academie van Schoone Kunsten. Wij laten hier de namen volgen der be kroonde leerlingen van het schooljaar 1891-1892. Sektie der Teekenkundc. Klas naar het antiek Beeld. I8 Prijs Groot Koninklijk Eermetaal. Boin Georges, van Aalst. 28 Thybaert Arthur, Klas naar het antiek Hoofd. 1® Prijs Koninklijk Eermetaal. Verbeiren Polidoor, van Aalst. 2e Coppens Jozef, Ontleedkunde. Prijs Thybaert Arthur, van Aalst. Ornamentkunde. Prijs Boin Georges, van Aalst. Doorzicht kunde. le Prijs Boin Georges, van Aalst. 2e Thybaert Arthur, Klas der versierselen. I8 Prijs Koninklijk Eermetaal. Cora el Frans, van Aalst. 2" Van Droogenbroeck Felix, Klas der grondbeginselen. I8 Prijs De Sutter Karei, van Lede. 2' Verloes Frans, van Aalst. Klas der lijnteekening. le Prijs Janseghers Alf. vanHerdersem. 2* - Van Impe Domien, van Meire. Meetkunde toepassing aan de lijnteekening. 1" Prijs Janseghers Alf. vanHerdersem. 2e De Vylder Frans, van Aalst. Sektie der Beeldhouwkunde. Boetseering. Klas van het antiek Beeld. Prijs Koninklijk Eermetaal. Wéry Pieter, van Aalst. Klas van het antiek Hoofd. Prijs De Wilde Leopold, van Aalst. Klas der ornamenten. Prijs Birmant Karei, van Ninove. Sektie der Bouiokunde. EERSTE KLAS. (Samenstelling). I8 Prijs Koninklijk Eermetaal. Blondeel Gustaaf, van Hofstade. 2" Blondeel Alfons^ TWEEDE KLAS. le Prijs Koninklijk Eermetaal. De Stobbeleir Ach. van Aalst. 2° Clotman Emiel. DERDE KLAS. Prijs Van den Brande Leo, van Aalst. VIERDE KLAS. I8 Prys Koninklijk Eermetaal. Wauters Jan, van Aalst. 28 Roels Frans. VIJFDE KLAS. I8 Prijs De Saedoleer Benoit, van Aalst. 2C Cornelis Victor, van Hofstade. Geschiedenis der Bouwkunde. Prijs Cornelis Victor, van Hofstade. Onweder. Een vreeslijke onweder heeft dijnsdag tussehen 10 A 11 ure des nachts over onze streek gewoed. Nog nooit zag men vreeslijkere bliksems en hoorde men gewelderige donderslagen, doch gelukkiglijk was het in de verte. De regen was geweldig, 't was eene ware stortvlaag, maar duurde ook niet lang. Voorzeker zullen de dagbladen ons,binnen weinige dagen, de verwoestingen melden door dees onweder veroorzaakt daar waar zij 't geweldigst heeft geheerscht. - lïluschtuigen. De proef nemingen welke gister dijnsdag, op 't Esplanadeplein, zijn genomen geweest met de vuurblusschende grenaden en verdere bluschtuigenzijn allerbest gelukt. Deze grenaden en bhisch tuigen zijn te verkrijgen bij den heer Jaak Van den Bergh-Jouret, Zonnestraat, alhier ter stede. lintlioliehe Werknians- kring. Hut festival van zondag aanst zal een der luisterrijkste feesten wezen welke tol hiertoe zijn ge geven geweest. Talrijke muziek- en zang maatschappijen hebben hunne medewer king laten kennen. Op 't oogenblik telt men 16 maatschappijen van Aalst en om liggende gemeenten en ook uit Brussel en Gent, in een woord, do byval is groot. De hof zal prachtig verlicht worden en, naar alle waarschijnelijkheid tot slot, vuurwerk en opstijging van den luchtbal Ou Domper. - Vrijdag aanstaande is het de ver jaardag van Boulanger's zelfmoord op het kerkhof van Elsene. Men verwacht zich aan eene manifestatie. Rochefort en eeni- ge vrienden zullen zondag aan bezoek aan zijn graf brengen. Een olifant op xcandel. Zater dag was het groot wildedierenspel van Wombwell te Brussel aangekomen. Eenige peerden en olifanten waren geherbergd bij eenen koetsverhuurder. Rond middernacht brak een der olifan ten los. Hij brak den ijzeren sluilbalk der deur van den stal, alsook de straat deur. Buiten gekomen, verbrijzelde hij de deur van eenen anderen rijtuigverhuur der, sloeg met zijnen snuit drie rijtuigen in stukken en keerde eenen bierwagen 't onderste boven. Een der knechten van den brouwer, wien den bierwagen toehoort, hulp wil lende brengen, werd door het woedende dier vastgegrepen en in den mestput geworpen. Vervolgens liep liet dier eenen vagen grond op, rukte een houten schutsel omverre, tot men eindelijk den bestuur der verwittigde, die zijnen moedwilligen kostgast meènam. Na de echtscheidingDe echt- genooten L., van St. Joosl-ten-Noorde, waren met wederkeerige toestemming voor de wet gescheiden, onder voor waarde dat de moeder de kinderen zou behouden, en de vader deze tweemaal per week op bepaald dagen zou mogen bezoe ken. De man vestigde zich te Luik en bood zich op gezegde dagen meermaals aan, om de kinderen te zien, doch telkens vruchteloos. Zich alzoo in zijn recht miskend ziende, wachtte hij de kinderen aan de school af. Doch de omtrek der school werd bewaakt door eene meid en eenen knecht der ge scheiden echtgenoote. Deze twee vielen den vader te lijf en begonnen hem af te ranselen, zoodat de politie hem uit hunne handen moest halen. De politie-offlcier, aan welken M. L. het bevel van het parket toonde, wilde in de woning zelve de vrouw de wet doen eerbiedigen, doch de dienstbode verzette zich tegen dien eisch en trad openlijk in opstand tegen de wet. De weerspannige werd door de aanwe zigen, onder geleidde van den commis saris aangehouden en naar het politie- bureel gebracht, waar proces-ver baal tegen hem is opgemaakt voor beleediging, opstand en slagen. Bureaucratie. Een jonge wedu wenaar van Dinant wilde een tweede huwelijk aangaan, met de zuster zijner overledene vrouw, Maar dc nauwe bloedverwantschap maakt voor zulk huwelijk eene bijzondere toelating, zoo van den Paus als van het burgerlijk bestuur noodzakelijk. De aanvragen werden gelijktijdig opge zonden, de eene naar Rome, de andere naar Brussel, in België. En kan men gelooven, het antwoord van Rome is sinds drie weken aange komen en dat van Brussel wordt nog steeds verwacht. Zou Brussel soms ergens inMidden- Afrika liggen Eene prolestatie. De Fransche kolonie, te Brussel gevestigd, heeft met een banket de honderste veijaring der eerste republiek gevierd. De voorzitter heeft in eenen toost gepro testeerd tegen de handelwijze der Fran sche opruiers in Pas-de-Calais, tegenover dé Belgische workliè. Hij brandmerkte die handelwijze als onweerdig van Franschen, door de Belgen te willen dwingen afstand van hun vader land te doen, om hun brood te kunnen verdienen. Wat zouden wij antwoorden zegde hij, wij allen, die in België eene zoo gulle gastvrijheid vinden, indien de Belgen ons wilden het vaderland doen afzweeren Laat ons, om onze goede gevoelens te toonen, onmiddellijk eene geldinzame ling doen te voordeele der uit Frankrijk verjaagde Belgen, in wier plaats wij ons moeten stellen om te oordeelen wat er in Pas-de-Calais gedaan werd met de mede plichtigheid der gedeputeerdeu, die eerst en vooral voor het behoud van hun man daat zorgen. De handelskamer van Charleroi heeft die handelwijze op dezelfde manier ge brandmerkt. Alleen de socialisten keuren haar goed.... Een valsche graaf. De politie agent Colard-Bovy, te Antwerpen, aan wien men reeds talrijke aanhoudingen heeft te danken, heeft een Duitscher aan gehouden, Poetsch van SeckendorfF ge naamd, welke zich uitgaf voor dokter bij het Pruisisch leger, ofwel als graaf Egon von Perpencber-Strachwitz hij was door de Pruisische politie gesignaleerd. De schelm was in een hotel aan de Ooststatie afgestapt.Terwyl de agent hem naar het politiebureel leidde, poogde hij dezen om te koopen om hem los te laten. Op het. politiebureel gebracht, gaf hij eerst zijnen waren naam op. In zijne koffers die men naar zijn hotel had doen halen, vond men voor dnizenden franks juwee- len, kostbare oude voorwerpen en een zilveren kaartspel voorkomende van af- truggelarij te Berlijn gepleegd. Hij wordt insgelijks beticht van aftrug- gelarij cener som van 4000 mark te Carlsruhe. Ook vond men hem in bezit van adreskaarten met grafelijke kroon op en reeds gemelden naam en titel. De valsche graaf zal vervolgd worden voor het dragen van eenen valschen naam poging tot omkoopen van eenen politie man en aftruggelarij. Hij is ter beschikking gesteld van den prokureur des konings. Ongeluk te Turnhout. Zaterdag voormiddag, rond hall acht, had er in de St-Jozefstraat, te Turnhout, een ongeluk plaals, dat noodlottige gevolgen had kun nen hebben. Twee metsers, Désiré Geudin, baas, en G. Theeuwes, bijgenaamd de Spreeuw,» knecht, moesten bij M. Goemaere, her bergier. den waterput waarop eene pomp staat, kuisschen. Men had eerst den put ledig gepompt en toen opengebroken. M. Goemaere, wel wetende aan welk gevaar men zich blootstelt, met in eenen putte dalen die lang was gesloten gebleven, raadde de twee werklieden aan. koflle te gaan drinken vooraleer zij den put zou den kuisschen. Ongelukkig werd deze wijze raad niet gevolgd. Theeuwes ging in den put, doch hij had zich nauwelijks eenige sporten der ladder naar beneden gewaagd, of hij viel, door de opstijgende gassen bedwelmd, naar beneden. Geudin, zijn meester, wilde hem ter hulp snellen, doch hij onderging het zelfde lot. De herhergier.het groot gevaar,waarin de twee werklieden verkeerden, bemer kende, riep om hulp. Deze liet zich niet lang wachten. Er werden haken, koorden en ladders gehaald. Verscheidene personen poogden in den put neèr te dalen, doch moesten overrichterzake weèrkeeren, daar hun de adem, om zoo te zeggen, werd afge sneden 1 Eindelijk gelukte men er in, de twee ongelukkigen, wel is waar in gevaarlij ken toestand, maar toch levend, boven te halen. De geneesheeren Goffin en Somers dienden hun de noodige zorgen toe en gelukten er weldra in hen tot het bewust zijn terug te roepen. Wij vernemen dat het zekere J. Del- cour, steenkapper, is,die de ongelukkigen uit den put redde. Dit ongeval bracht te Turnhout eene groote opschudding te weeg. Men had ons eerst gezegd dat men, vooraleer in den put te dalen, eene bran dende keers had neèrgelaten;zulks schijnt nochtans niet gebeurd te zijn. Wanneer zal men ons leeren voorzich tig zijn De krijgsgenie heeft te Namen eene merkwaardige proef van luchtvaart geno men, namelijk het oversteken der Maas, van eenen vastliggenden ballon, bij mid del van een vlot, samengesteld uit leege tonne. De proef is goed gelukt. Ongeluksvogel. Drie schildersgas- ten zitten op het dak van een huis kaart te spelen. Door eene onvoorzichtige beweging valt een hunner naar beneden. Hebt gij ooit zoo iets gezien, zegt eender anderen, juist nu ik een schoon spel heb, tuimelt hij onder de tafel. Verraden. Zeker dominé predikte over het zevende gebod en vermeldt, dat de laatste week vruchten uit zijnen tuin zijn gestolen. Ik ken den dief, vervolgde de redenaar, hij bevindt zich in ons midden ik zal hem den bijbel naar het hoofd werpen Daar klinkt het plotseling uit den mond eener boerinHannes, buk gauw, hij gooit op u FRANKRIJK. Geheimzinnige misdaad. Te Fon- tenay-sous-Bois, bij Parijs, is in de afwe zigheid harer meesters,M. en Mad. Plista, de meid, zekere Maria Molles, vermoord. Toen M. Plista zaterdag middag na eene maand afwezigheid terugkeerde, vond hij de woning gesloten en toen hij belde kwam er niemand open doen. Hij deed de deur openbreken; men vond al de meubels opengebroken en de meid dood in den hof. Er is aanstonds een onder zoek geopend en zaterdag liep het gerucht dat de moordenaar een bloedverwant van M. Plista zou zijn. Menscheneters. Wie heeft willen wijsmaken dat de menscheneterij over een vijftigtal jaren in Afrika bestond, maar nu niet meer In de laatste tijden hebben wij meer dan een bewijs ontvan gen, dat in Afrika nog altijd vleesch, vleesch is, en dat 't menschenvleesch daar als eene lekkernij wordt aanzien. Wilde dieren en menschen vinden het goed en maken er ook ruim gebruik van. Een reiziger die zijne avonturen in de Etoile doet kennen, vertelt onder ander over de jacht op een luipaard, dieeenen neger had vastgeklauwd Door de negers aangeleid, zegt hij, vormen wij een breeden halven kring, die wij kleiner en kleiner maken, rond de plaats waar men vermoedt dat het dier zich bevindt. -...Gij kunt u niet verbeel den hoe moeilijk het gaan is in die dichte bosschen, door de lianen nog dichter ge maakt en die men op ieder oogenblik moet doorkappen. Na een uur voortgewerkt te hebben, kon men het gesmak, dat door de kaaks- beenen van een dier wordt teweegge bracht, hooren en de negers verwittigden de blanken dat het luipaard bezig is met zijne prooi te verslinden. Men vond in eene vlakte het dier in eene diepte. Het knakken van het geweer deed het mon ster opzien en het had een sluk van eenen voorarm in den muil. Een goed gemikt schot deed het neer tuimelen en de negers maakten het af met hunne lansen. - Termijl ik, zegt de jager, het prach tige dier onderzocht, zamelden negers de stukken menschenvleesch van hunnen kameraad bijeen. Ik vroeg hen waarom Kula, zegden zij. Kula wil - eten zeggen. - Toen de b'anken *s avonds in het dorp terugkwamen bij eenen helderen mane schijn, bemerkten zij wel dat men daar feest had gevierddoch al de feestvierders namen plotseling de vlucht. Men volgde er twee, die in eene hut vluchtten en do bamboes-deur sloten. Eenige kolfslagen en men geraakte binnen. Wij maakten licht en zien, achter eenen tas hout, eenen pot, die, ik moet het zeggen, eenen goeden reuk van bouillon verspreid. Wij slaan den pot met de geweerkolf in stukken en in de brok kelen merken wij op.., eenen teen van eenen voet. 't Was walgelijk... dien nacht droomde ik dat ik neger vleesch at. DUITSCHLAND. Inenting tegen de cholera. Eenige buitenlandsche bladen geven geregeld bericht over den toestand van M. Stan hope, den Engelschen journalist die, als reporter van een Amerikaansch blad, zich in het instituut-Pasteur deed inenten en nu in 't hospitaal Eppendorf te Hamburg verblijft. Na den eersten nacht geslapen te heb ben in het niet ongezuiverde bed van een cholera-lijdor die daags te voren was over leden, ondervond M. Stanhope eene erge hoofdpijn, welke nochtans geene gevolgen had. Zij verhinderde hem niet, vier glazen van het beruchte Elbe-water le drinken, waarvan er twee regelrecht uit de rivier kwamen. Den dag bracht hij door met het vervoeren van zieken naar de bijzon dere bedden voor cholera-lijders. Des nachts stierven, in de zaal waar hij te bed lag, zijne vier buren, twee links en twee rechts. Wanneer hij zich neèrzet om te eten, na den ganschen morgen in aanraking met de zieken te zijn geweest, verzuimt hij opzettelijk zijne handen te wasschen. Hij dronk uit dezelfde kruik als cholera- lijders en zette zijne lippen waar die men schen dat gedaan hadden. Donderdag avond meldde hij aan zijn blad Een der geneesheeren van het hospitaal komt me zoo evon te zeggen, na de temperatuur bij mij te hebben opge nomen, dat ik morgen wel eens cholera zou kunnen hebben. Ik haast mij u dit te seinen, want ik weet met welk een spoed de ziekte iemand neervelt, zelfs als hij journalist is...» KERKELIJRE-STATEN. Colombusfeesten. De H.Vader heeft bevel gegeven dat het eeuwfeest der ont dekking van Amerika met groote plech tigheid zal gevierd worden in de basiliek van St. Jan van Lateranen. Z. Em. kar dinaal Monaco La Valetta, aartspriester van de basiliek, zal eene pontificale mis celebreeren in tegenwoordigheid van het kapittel, vele prelaten, het diplomatisch korps en de afgeveerdigden der geestelijk heid van Rome. ZWITSERLAND. Een schat. Te Geneve is een schat gevonden. Arbeiders, die werkten aan den aanleg van den electrische spoorweg op den berg, hebben duizenden muntstukken uit de elfde eeuw opgegraven, allen met het borstbeeld van Bisschop Frederik van Geneve. Die muntstukken zijn van groote weerde; voor een er van is reeds 2000 frank betaald. AMERIKA. De stad der wonderen. Zooals men weet zal de tentoonstelling van Chicago eene verzameling zijn van al wat kunst en wetenschap wonderbaars oplevert. Maar de stad zelf mag wel als het grootste wonder aanzien worden, dat ooit menschenoog te zien kreeg. In 1830 was Chicago een gehucht van 70 inwoners. In 1850 bedroeg de bevol king reeds 30,000 zielen. Twintig jaar later, in 1870, telde de stad 300,000 en in 1890 dus nog 20 jaren later 1,200,000 zielen. En nu rekent men dat de bevolking jaarlijks met. 100,000 zielen toeneemt. De handel volgt denzelfden weg, met dezelfde reusachtige snelheid. Het verle den jaar bedroeg het zakencijfer 7 mil- lards. Het midden der stad wordt zoo zeer gezocht voor het inrichten van bureelen, dat men er 12,000 fr. per vierkanten meter grond betaalt. En evenwel ontbreekt de grond niet, want de langste straat is niet minder dan 35 kilometers lang. Gedurende het verleden jaar heeft men 11,085 huizen bijgebouwd, waaronder er zijn met 12, ja zélfs met 20 verdiepen. Tegenwoordig is het hoogste huis maar80 meters. Al die huizen zijn gebouwd in louter steen en ijzer, afgewisseld met gebakken aarde. Een der merkweerdigsten is het

De Denderbode | 1892 | | pagina 2