Handel en Nijverheid. Een en ander. Aalst. Verzekering tegen brandgevaar. Aalst, - Gezondheidstoestand. Vollen Aflaat, Kaatsspel. Houtmerkt. Allerhande nieuws. is dan die der aardappels en die eene tien-, twintig- en dertigmaal grootcre voodingswaarde hebben. De werkman kent ze niet,of ten minste niet genoeg. Het is misschien uit onwetendheid, dat de huisvrouwen al te veel van aardappels houden, zoodat deze vrucht, ook in de burgershuishoudingen, meestal de hoofd schotel vormt. Men moet leeren de verschillende spij zen naar waarde te schatten, en den ouden slenter te verlaten, waarin men thans ronddwaalt. Niet de smaak maai de deugdelijkheid moet den boventoon hebben. Er is wel een middel om beter te eten dan men thans doet en om een meer afge wisseld en krachtiger voedsel te hebben voor hetzelfde geld. Het protectionism in Frankrijk. Iets wat de protectionnisten bij de be spreking der wet-Méline zeker niet ver wachtten, gebeurt thans. Uit eene pro tectionistische streek gaan er klachten op over de gevolgen van het bescherming stelsel. Zij komen van een aantal firmas, die de wolnijverheid uitoefenen in Four- mies en den omtrek, en worden kenbaar gemaakt in eenen brief aan den minister van koophandel. Zij schrijven onder andere De arbeid is met een zesde alhier ver minderd 10.000 spillen staan sedert zes maanden geheel en al stil300,000 andere werken slechts vier dagen in de week. De oorzaken van dien bctreurensweerdigen toestand zijn verschillend vooreerst de Mac Kinley-wet, en dan de ontwikkeling van dezelfde soort van nijverheid in Duitschland, dat 1,500,000 spillen heeft, tegen slechts 400,000 vóór 1870; maar de voornaamste oorzaak is gelegen in het gemis van handelsovereenkomsten met de verschillende staten van Europa, en deze oorzaak boezemt ons de meeste vrees voor de toekomst in. Verder herinneren de fabrikanten aan het ongelukkig afbreken der handelsbe trekkingen met Spanje, en zeggen Se dert 1 februari tot 1 mei, gedurende de toepassing van het differentieel tarief, hebben wij aan die natie niets verkocht. De Duitschers en de Engelschen hebben er voor hunne voortbrengselen eene markt gevonden. Zoodra de modus vivendi met Spanje in werking was getreden, werden wij er weer op den voel van gelijkheid met de andere naties gebracht en onze af zet hernam onmiddellijk gedeeltelijk zij nen gang. Maai- om aan onze handelsbe trekkingen met Spanje de vroegere leven digheid te hergeven, moet er rneer gemakkelijkheid aan den ruilhandel wor den toegestaan. Deze nijveraars begrijpen dat men hen zal doen opmerken, dat zij zelf de protec tie gewild hebben. Zij erkennen dit in den brief. Men zal ons misschien tegenwer pen, dat wij ons gunstig verklaard heb ben aan het opzeggen der handelstracta- ten.dat wij ze wenschten te zien vervangen der handelsovereenkomsten voor korten termijn, en op die wijze instemden met een tweeërlei tarieleen maximum en een minimum, waartegen wij thans in verzet komen. Maar wij antwoorden (wel een mager antwoord) - dat de pro tectionistische geest der Kamers ons mee sleepte bovendien wij konden volstrekt niet vermoeden dat de rechten van het oude conventioneel tarief op sommige ar- tikolen met 100 a 500 pet. verhoogd zou den worden. Zijn deze verklaringen, in hare naïeve- teit, niet treffend Vraagt de Temps. En hoezeer bevestigen zij wat wij herhaalde lijk ten aanzien van de protectionistische strooming, die op een oogenblik alles in Frankrijk scheen mee te sleepen, hebben gezegd Om gozondheidareden is de inlijving der milicianen der klas van 1892, verschoven tot in november. De milicianen zullen dus eene maand later binnengaan dan gêwoonlijk. Ntrijdcra van 't jaar 30. Er zijn er nog 235 in leven. Men spreekt ervan hun pensioen te verhoogen. 't Mag wel zijn Jeauieten-orde. - De dagbla den hebben gemeld dat de eerw. pater Martin, generaal der Jesuieten-orde geko zen was. Thans lezen wij berichten uit Spanje, volgens welke deze kiezing nog niet heeft plaatsgehad. Zuivering van liet drink- water. Het is belangrijk al de voorkomende middelen te doen kennen die aan te wenden zijn tegen zekere vree- selijke plaag die thans in eenige steden heerscht. Men weet dat Tele ziekten voor kiem eene microob hebben, nie zich verspreidt door eene menigte middelen en voorna melijk door het water dat men opslorpt het is dus nuttig de middelen te kennen om hetzelve heel zuiver te maken en al de oneindig kleine diertjes uit te verwij deren. welke het zou kunnen bevatten. De heer Girard, de geleerde bestuurder van het municipaal laboratorium van Darijs, diesaangaande geraadpleegd, heeft de volgende raadgevingen gedaan welke wij samenvatten Sedert eenigen tijd, zegde hij, heb ik eene doenwijze ter studie gelegd, welke sinds lang gekend is, maar die nooit anders dan op eene algemeene wijze werd gebezigd. Iedereen weet meer of min dat de microbe in de zure middels niet kunnen leven. De vrije zuren der maag vernielen de bacteriën gelijk ze de tr ichienen doo- den. Men bezigt het citroensap tegen de diphterie en de scheurbuik, microbisehe ziekten bij uitstek, en in de behandeling der maagziekten bezigt men chlorhydriek- t art riek- of citrikzuur die,in eenen liter besmet water gedaan, voldoen om al de microben te dooden die erin vervat zyn het is, zegt hij, een gekend feit, welks wezenlijkheid men bevestigen raag. - Het eitriekzuur schijnt volgens den geleerde, het werkzaamst te zyn de verbruikers, vooral in de steden waar het water meestendeels onzuiver is,moeten maar een halven citroen nemen, en 't sap in een liter water uitpersen, en alvorens het te drinken, het omtrent een half uur laten rusten. Dan mogen ze 't gerust uit drinken, want het is zuiver. Schijnt de drank wat zuur, men kan c-r een weinig soda-bicarbonaat bij doen. Deze doenwijze, zegt de heer Girard, zal misschien veel menschen redden. De Ix'Mt i-i jdin^ der cliole- Te Hamburg zijn verschillende geneesheeren bezig met het zoeken naar geneesmiddelen tegen de cholera. Zoo is dr. Kleks, uit Zurich, aan het inenten, echter niet als voorbehoedmiddel, maar ter genezing. Maar het meest wordt chloorwater in toepassing gebracht en wel in hoeveelheden van 30 tot 40 gram. Van zeven zieken, wier lichaams-tempe- ratuur reeds bijna tot die van een lijk ge daald was, werden vier tot het bewustzijn teruggebracht en herstelden. De drie anderen, bij wien de hartslag reeds opgehouden had, stierven. Wordt het middel echter in het begin der ziekte reeds aangewend, dan geneest de zieke meestal binnen 18 tot 24 uren. Suiker houdend voedsel moet echter vermeden worden. Opium als geneesmiddel wordt afgera den door prof. Ludwig, aangezien dat middel de gaf-afscheiding tegenwerkt. De Duitsche Reichs-Anzeiger doet op nieuw uitvoerige mededeelingen, omtrent de overbrenging van besmetting door ver schillende waren. Het gebruik van goed gekookte of gebraden visch ot van andere in het water levende dieren, is onschade lijk. Evenzoo dat van gezouten of gerook- ten visch. Omtrent boter en kaas behoort men zeker te zijn van de zuiverheid der bereiding en van de hoedanigheid van het water dat gebruikt werd. Melk, afkomstig uit besmette plaatsen, moet alleen gekookt gebruikt worden. Si garen en tabak zijn, evenals alle droge stoffen, in 't algemeen ongeschikt om de besmetting over te brengen, evenzoo droog veevoeder, kunstmeststoffen, enz. Ten overvloede kan men het omhulsel of. bij onvoldoende verpakking, ook den inhoud ontsmetten met kalkmelk of kar- bolzuur. Elektrische spoorweg. Er is ernstig spraak van het bouwen van een eloktrikschen spoorweg tusschen Weenen en Budapest. De plannen daartoe zijn door de bekende fabrikanten Ganz en Cie ingeleverd en worden op 't oogenblik door de Hongaarsche regeering onder zocht. De duur der reis,die thans met de snel treinen 5 ure en met den Orient-expres 4 1/2 ure bedraagt, zou dan verkort worden tot anderhalf ure Elke trein zou slechts bestaan uit een rijtuig, waarin veertig personen kunnen plaats nemen. Doch het plan is om elke tien minuten zulk een wagen te doen loopen. De wa gons zullen bovenlicht hebben, daar de snelheid geen zijraampjes toelaat. De wie len zullen negen voet hoog zijn en van veiligheidstoestellen worden voorzien om te verhinderen dat zij uit de spoorstaven vliegen. Het eenige wat nog ontbreekt om dit plan tot uitvoering te brengen, is het geld. Doch als het plan levensvatbaar is, zal ook dat wel gevonden worden. Hen berekent dat er thans op den aardbol 1,467,000,000 menschen zijn. Blijven zij in getal toenemen zooals thans het geval is, d. i. 8 per cent per decade (tien jaren), dan zal al de beschik bare ruimte op den aardbodem ingenomen zijn in het jaar 2072, of met 180 jaar van nu. De aarde zal dan bevatten menschen 5,994,000,000. Sedert eenigen tijd stelt onze Confrater Het Land van Aalst voor dat ons Stedelijk Bestuur zich met de verzekering tegen brandgevaar zou gelasten en dat dit ten minste 250 duizend franks winst jaarlijks voor de Stadskas zou opleveren. Indien er nog zijn, schrijft Het Land van zondag 11. die durven zeggen in d'Herbergen of op de Wande- ling dat het onmogelijk is of zeer moei- lijk voor Aalst om die verzekering tegen brand in te richten, ze worden vrien- delyk verzocht, ja, uitgedaagd hun ge- zegde in Het Lmul van Aalst of een ander weekblad der stad te staven of te verdedigen. - De Denderbode neemt aan en ver klaart zich bereid de kwestie te willen bespreken, op voorwaarde dat onze Con frater een wel bepaald plan van inrichting en uitvoering vooruitzette. Zeggen dat de verzekering door de Stad, zonder moeite, voor haar eene winst van 250 duizend franks zal afwerpen, zonder eenig bewijs hoe men die winst verwe zenlijken kan, zijn woorden, anders niets dan woorden. Immers, dezen die raad geven, zonder hem op voorbeelden te staven gelijken aan de wegwijzers die den weg aanw ijzen maar hem niet volgen. Wij noodigen dus onze Confrater uit een welbepaald plan van inrichting en uitvoering vooruit te zetten, en dit zullen wy dan te zamen onderzoeken en bespre ken onder alle opzichten. Dit zal onzen Confrater toch niet moei lijk vallen, aangezien hij, in zijn nummer van 4 September 1892, 't volgende aan kondigde De naaste week een hoofdartikel op de Stad Aalst-verzekeraarster tegen brandTot hiertoe zijn er maar schermutselingskes geweest nu begint de groote aanval. Aalst boven Eerlijk- - heid en Vrijheid Tot de naaste week, menschen. Een maand is verloopen en die groote aanval is nog niet verschenen. Waarom die aanval zoo lang verdaagd? Men noodigt elkeen uit, ja, men daagt ons zelfs uit, de kwestie te bespreken maar het voorstel blyfl achter. Men wil ons toch zeker niet tegen wind molens doen schermen gelijk Don Quich- otte Onze Confrater verlieze ook uit het oog niet dat hij aan al de Stedelijke en Gemeentelijke Besturen vanEuropa eenen grooten dienst zal bewijzen. In België, in Frankrijk, in Duitschland, in Engeland, enz. enz telt men duizen den steden en gemeenten waaronder er zijn, die het onmogelijke met belasting en rechten hebben geslagen om geld te kloppen en geene enkele heeft het middel gevonden om de verzekering tegen brand gevaar te harer te hulp roepen. Laat dus uw plan kennen. Confrater, wij zullen het bespreken en indien gij er in gelukt iets uitvoerbaars voor te stellen, dan zal men uwen lof de wereld door ver den. Aan 't werk dus, Confrater Sedert de verschijning van den cholera in ons land. heeft ons Stedelijk Bestuur al de noodige maatregelen genomen om onze onze Stad van dien wreeden geesel te bevrijden. Deze maatregelen zijn onder anderen ln Geneeskundig onderzoek van alle de schepen die onze haven binnen varen en er blijven liggen. 2° Bestrooiing met kalkchloruur en besprooiing met phenikzuur de straten, stegen, goten en piscijnen. 3° Sluiting om rede van onbewoonbaar heid ter oorzake van ongezondheid van een lOtal werkmanshuisjes 4° Talrijke andere werkmanshuisjes zullen moeten verbeterd worden volgens de voorschriften der Stedelijke Commissie van Openbare Gezondheid, zooniet zullen zij ook gesloten worden. Deze maatregels en vooral de nummers 3 en 4, worden algemeen goedgekeurd immers het is meer dan tijd dat zekere woningen, die veeleer aan pestholen ge lijken, in 't belang der openbare gezond heid, verdwijnen. Een bemerking nogthans. Wij hopen en velen met ons dat, wat de verbetering van zekere huisjes betreft, men zal handelen zonder aanzien van personen en vooral wel zal waken dat de voorgeschrevene verbeteringen stiptelijk uitgevoerd wor den. Wij zouden voorbeelden kunnen aan halen van vroegere voorgeschrevene ver beteringen aan huisjes toe te brengen en die maar gedeeltelijk of niet werden uit gevoerd. Als men er de hand niet aan houdt, is het niet noodigverbetering voor te schrij ven. De cholera neemt snel af te Antwerpen en andere plaatsen waar hij is verschenen en het is te hopen dat wij door den koude van dien ongenoodigden akeligen gast weldra zullen totaal verlost wezen. Wie durft nogthans beweren dat er hier of daar geene microben zullen blijven voortleven en de wreede ziekte zich met de eerste warmte van het aanst. voorjaar niet zal verspreiden en zij dan voor goed niet woeden zal Overigens 't zou de eerste maal niet wezen dat het aldus uitvallen zou. Nu er zijn zelfs geneesheeren, hooggeplaatsten in de geneeskundige wereld, die zeggen, dat de terugkeer der ziekte te vreezen valt, zoo wij geenen strengen winter beleven. Dus, uit voorzorg, geene halve maatre gelen genomen, maar volledige maatrege- lene zonder aanzien van personen, dat vergt het algemeen belang der Aalster- sche bevolkingen. In het Journal de Bruxelles van don derdag 29 september en in La Belgique van daags daarna leest men To Aalst. Gevallen van cholera, - te Aalst onder de burgerlijke bevolking bestatigd zijnde, komt de minister van oorlog het bevel te geven de vacantiën aan de Pupillen aldaar in bezetting ge- - gund, met eene maand te verlengen. Wij zullen vooreerst doen bemerken dat er geen enkel geval van cholera op 't grondgebied onzer Stad werd bestatigd. Ons Stedelijk Bestuur en de Commissie van openbare gezondheid, die er nogthans een zeer wakend oog ophouden, kennen geen enkel geval. De beslissing van den heer minister werd voorzeker ten gevolge van een ver slag genomen. Wie heeft dit valsch verslag aan den heer minister toegestuurd? Ziedaar wat ons Stedelijk Bestuur moet nagaan; het moet er tevens tegen prote steren, want de verspreiding van dit valsch gerucht dat de cholera hier zoo zeer heerscht dat de minister van oorlog het noodig acht de vacantiën der Pupillen te verlengen, kan niets anders dan hoogst nadeelig wezen aan de belangen onzer handelaars, nijveraars en neringdoende bevolking. Kiezing voor don Werk en IVijverheidaraad. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat de Be stendige Deputatie, na enk west, de vraag van verbreking dezer kiezing, door de li beralen en socialistische bondgenooten ingediend, verworpen en de kie^in^ goedgekeurd heeft. Wij hebben verder nog vernomen dat de getuigen door de verbondene liberalen en socialisten aangewezen en die gehoord werden, geene enkele der beschuldigingen of feiten in het rekwest van verbreking aanbehaald, heeft konnen bevestigen of bewijzen. Een der liberale getuigen vroeg bij zijne verschijning voor de enkwetst- commissie, aan den heer Burgemeester of hij zou betaald worden. De heer Bur gemeester antwoorde, neenwaarop de getuige verklaarde dat hij in dit geval niet spreken wilde en trok er van door. Een middeltje gelijk een ander om zich uit den slag te trekken, als men niet weet wat te verklaren. PHILIPPE. Schetsen uit het loven van een beroemd man. Een der meest gekende typen van Gent. Philippe, die beroemde goochelaar, de oudste der Gentsche barakmannen, heeft vaarwel gezegd aan het zwerversleven en is als kostganger in 't oudmannekenshuis opgenomen. Hij heeft zoo lange jaren de jeugd vermaak bezorgd; gewis zal hij daar de ouwkens, zijne nieuwe gezellen, nog menig aangenaam uurtje kunnen doen slijten. Dit meldt een blad van Gent. Daar Philippe voor de Aalstenaars ook geen onbekende is. laten wij hier eenige zinsneden volgen uit de levensschets van den zoo gekende barakman, door de Gazette van Gent meegedeeld, en welke onze lezers met genogen aan hunne kin deren zullen herinneren Hij stelde er eene eer in, schier alle jaren met iets nieuws te komen Zoo liet hij eens de inneming van Sebastopol zien, voorgesteld door mecanieke mannekens; eene andere maal stelde hij levende per sonen voor, die tegen het plafond liepen, het hoofd naar omlaag,andere jaren kwam hij met uitstekende acrobaten. Zeker jaar verbaasde hij het pueliek met zijne behen digheid in het trommelen. Op een 20tal trommels, in rij gesteld, roffelde hij met eene nooit geziene vlugheid. Hij sloeg daarop al de bataillens van Napoleon. Zijne goocheltoeren bleven echter de grootste aantrekkelijkheid van zijne voor stellingen. Welke geestdrift verwekte hij met de neusdoeken waaruit hij een rond stuk sneed en weder heel maakle; met de doos, die hij herhaalde malen vol scha- moteerde met lekkernijen en speeldingen, welke hij uitdeelde aan de kinderen die hij zoo goed wist te vermaken; met de flesch waaruit hij allerlei likeuren schonk, met den hoed, waaruit hij eene heele mand ballen, lanteernen tot zelfs levende konijnen haalde Het was een gejuich en een gelach zonder einde. Sinds dien heeft de goochelkunst veel vooruitgang gedaan. Nu voert men om zoo te zeggen wetenschappelijke toeren uit. De oude toeren met doozen'en bekers, waren er niettemin vermakelijk om. Philippe voerde ze uit met die oprechte overtuiging, welke zich meedeelde aan het naïef publiek en het wellicht deed ge- looven dat die man een beetje met den duivel moest omgaan Ook, wat geld heeft die man gewon nen, die nu zijn leven gaat eindigen, ge lukkig, gerust en onbekommerd, in een godshuis Wij hebben hem hooren ver tellen dat hij op eene enkele foore 25,000 fr. had gewonnen. De fooreman was als gelddronken. Eenen avond, na eene vertooning, al het geld ziende dat hij ontvangen had, goot hij het over den grond uit en wen telde er zich in rondJa, Philippe kon rijk zijn. Het troetelkend van Gent, gelijk hij zich gaarne noemde, is een tijd lang, het troetelkind der fortuin geweest, - Maar de man heeft ook ongelukken gehad, die gewis veel hebben bijgedragen om al dat gewonnen geld als sneeuw voor de zon te doen smelten. In de laatste tij den had hij geene eigene barak meer, hij die steeds met de schoonste tenten onze fooren had opgeluisterd. In het laatste barakje, waarvan hy eigenaar was, liet hij wonderheden zien, onder anderen de krokodil van Kerselaar. Ja, hij bezat de kunst om de men schen appelen voor citroenen te verkoo- pen. Men moest hem hooren uitroepen en hooren uitleggingen geven over al het weerdige dat hij liet zien. Het was mee- sleepend voor het groot publiek dat hem gapend nakeek. Ook kon hij nog, als hij geene eigene tent meer bezat, dienst doen in andere ba rakken als uitroeper.Zoo lokte hij boer en burger binnen, onder andere in de barak, waar een paar jaren geleden, Congolan- ders te zien waren. - Philippe is ongetwijfeld een vinding rijke geest geweest. Eenigen tijd geleden zegde hij dat hij een geldschieter zocht met 1500 fr. om eene uitvinding te exploi- teeren, die een fortuin moest opleveren. - Denkelijk heeft hij dien geldschieter niet gevonden, want in de laatste tijden zagen wij hem op de Koornmarkt, te Gent, staan, een groep nieuwsgierigen rond hem, hun wijsmakende dat zij, als zij een beekje kochten voor 10 centiemen, al de goocheltoeren konden leeren, waar mede hij vroeger groot en klein verbaasde en daarby nog, op den hoop toe, de engel- sche taal Philippe leefde van den ouderdom van 7 jaren ln den eigenaardige foorewe reld. Hij was eerst dienstbaar in eene renbaan. Den tijd had hij niet gehad om een onderwys te ontvangen. Hy is onge letterd. Op zijne zwerftochten leerde hij echter vrij goed de Fransche taal aan en hij blagueert er niet slecht in. Hij ge bruikte liefst het Fransch om zijne toe hoorders al de hooge personagien op te noemen te beginnen met koning Leo pold I, voor welke hij de eer heeft gehad te werken. Men mag zeggen, tot zijnen lof, dat Philippe steeds neerslig is geweest, 't Is eene groote hoedanigheid, die vele ge breken verschoont. Wij wenschen hem eenen hoogen ouden dag "Wettelijke besluiten. Bij koninklijk besluit van 26 september is jufvrouw Elmire Schotte, regentes be noemd in de Middelbare Meisjesschool van Aalst. Kerkelijk nieuws. Twee Aalstenaren de EE. HH. Jozef Van Caelenbergh en Clemens Borreman, hebben hunne eerste Mis plechtig gecele breerd, in onze Sint-Martinuskerk, de eerste des zondags en de tweede des maandags lest. G. Z. J.-C. Amen. J. M. J. A. C. C. in de Kerk der Arme Claren Coletinnen, Dinsdag 4 October 1892, feestdag van den H.Vader Franciscus. De diensten zullen geschieden als volgt Om 6 ure de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 8 ure de Hoogmis. Om 3 ure het Lof. ZONDAG 2 October 1892. Om 10 ure. Em. Raemdonck, Zele, tegen J. Baelens Merchthem. Om 1 1/4 ure. F. Coppens, Haeltert, tegen B. Raes Opwijck. Om 2 1/2 ure. F. Muylaert, Herdersem, tegen Zele of Merchthem. Na het spel loting voor de 4® ronde. ----.T.-^a(a»OQ8o»<Ba<T Botermarkt. Heden zaterdag werden 821 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 5750 kilogr. IJzeren weg. Aan ons num mer van heden behoort een bijvoegsel, houdende onze Uurtabel van 't vertrek der treinen, welke met de meeste zorg is verbeterd geworden. katholieke Workmang- kring. - Festival. Hetfeest 't welk ter gelegenheid van den zegepraal der Dompers gegeven wordt, zal buiten gewoon luisterrijk wezen. Veertien Har monie, Fanfaar- en Zangmaatschappijen zullen er aan deel nemen. De loting der premiën zal plaats hebben na de uitvoering van het St Jozefsgenoot schap van Gent. Aan elke deelnemende Maatschappij zal een prachtig eermetaal gegund worden. De hof zal tooverachtig verlicht zijn. Om 8 ure opstijging van den luchtbai De Domper. Ingang langs de Korle Zout- straat. Aalst. Drinkwater. Van 23 tot 29 dezer maand zijn er in het laboratorium der firma Achilles Eeman C" 15 ontledingen van drinkwater gedaan waarvan de uitslagen zijn als volgt 4 slecht. 1 twijfelachtig. 10 goed. ^Yalst. Vuurblusschen. do grennden. In ons nummer van Donderdag, zegden wij een woord over de proefnemingen dijnsdag lest ge maakt door M. Goube, chimist te Rijsel. I Wij voegden er bij, en dit te goeder trouw, dat dergelijke grenaden te beko men zijn bij den heer Jaak Vanden Bergh- Jouret, Zonnestraat. De heer Goube doet ons bemerken dat het eenige huis van uitverkoop zyner gre naden en bluschtuigen te Rijsel is, dat er hier te Aalst niemand met den uitverkoop gelast is, en, bij gevolg, dat M. Jaak Van den Bergh-Jouret de grenaden en blusch tuigen van zijn fabrikaat niet verkoopt. Wij hebben inlichtingen genomen, en in der waarheid M. Van den Bergh-Jouret verkoopt ook grenaden en bluschtuigen maai1 zij dragen een ander fabriekmerk dan dat van M. Goube. Het onweder van Dijnsdag avond heeft, gelyk het te vreezen was, hier en daar verwoestingen veroorzaakt. Te Gijsegem werden twee notelaren gekloven en verscheidene boomen ont worteld. Te Huysse, was een inboorling van Nokere, sedert eenigen tijd te Kruishau- tem in het klooster verblijvende, nog op de baan. Door het onweder verrast, ver school de man zich onder eenen trunk. Des anderdaags vond men hem levenloos onder den trunk liggen, naar alle waar schijnlijkheid door den bliksem getrof fen, want op eenige meters van daar was er een kanadaboom aan splinters geslagen. Te Melle werd de schouw afgeslagen van het huis bewoond door den herber giers Frans Montecour. Door den gewel digen regen is er geen brand ontstaan. Te Boom werd de groote hangar waar onder Felix De Coster, schepen en booten bouwt gansch ten gronde geslagen en verwoest. Te Appels, te Audegem, te Denderbelle te Cherscamp, te Schellebelle, en te Mespelaere werden talrijke boomen in den grond geslagen. Te Ronsse werden twee pachthoeven door den bliksem in brand gestoken. Te Wielsbeke werd eene drijwoonst door 't hemelvuur getroffen en tot puin gebracht. Te Gullegem drong de bliksem in het huis van den klokluider Noppe en ver brijzelde verscheidene voorwerpen en een weefgetouw. Te Opwyck werd eene hofstede door den bliksem in brand gestoken en niets kon gered worden. Een inwoner van Ninove hoorde zeggen dat donderdag laatst Von Caprivi te Blankenberghe toekwam. In volle vaart er naartoe, en hem gezien. Hij (Von Caprivi) kwam langs hetstrand met statig, gezagvoerend en indrukwek kend voorkomen, kostelijk, fijn en met smaak uitgedoscht nevens hem een wei nig achteruit, een klein ingetogen oudje, zonder twijfel zijn sekretaris. Om hem nog beter te kunnen bewonde ren trok hij hem achterna in hetzelfde gasthof. Aan den gareon 't Is hier toch dat de duitsche kanselier logeert n Wie, de duitsche kanselier II... Ja, die hoffelijke groote persoon daar, die juist voor mij inkwam. Verschooning Mijnheer, 't is een Gentsche kleermaker, die den hoogedelen heer graaf Von Elsdale achierrydt om hem de maat te nemen. - Ge ziet zijn ge zicht Een kleine jongen, te Brussel, die zich vermaakte met een peerd te tergen, werd door het dier in den schouder gebe ten en geweldig heen en weer geschud. Het bloed ontsnapte uit eene groote won de, en de schouderbeenen lagen bloot. Het kind had het bewustzijn verloren.Het peerd, door eenen veearts onderzocht, is gezond bevonden. Belgische en Fransche toerklie- den. Het volgende is aangeplakt De Schepene, waarnemend burge meester van Brussel,heeft de eer de perso nen, die verplicht zijn geweest hunne werkzaamheden in Frankrijk te staken en het Fransche gebied te verlaten,ten gevol ge van de gebeurtenissen welke hebben plaats gehad in Pas de Calais en andere Fransche departemen.en uit te noodigen zich onmiddellijk te vervoegen aan het kommissariaat van politie, ten einde in lichtingen te verschaffen ten dienste van den minister van binnenlandssche zaken en openbare werken. Vlaamsche namen worden over het algemeen door fransche monden op on mogelijke en dus onverstaanbare wijze uitgesproken. Het is zelfs, zegde Reynaert zaliger,den fransclien mond niet gegeven, den naam van den vorst der duisternissen naar be lmoren uit te spreken dat is voor hem een affaire van de Duf, zooals Papa i Rogier eens aan het hof van den Haag zegde. Drie Vlamingen, Van der Plaats. Van der Gruys en Van der Vicht, naar Parijs afgeveerdigd als bijzonder gezantschap, werden aangediend als Ventre Plat, Ventre Greux en Ventre Vide. Herbergier (tot eenen krepelen be delaar) Zeg eens, kerel, drink niet zoo .veel, anders vergeet gy weer uw kruk ken mee te nemen. Waar al zoo naar toe Doorfje Voor moeder, boodschappen doen. Braaf, braaf, pas maar op dat gij uw geld niet verliest. O, neen, dat kan niet, ik heb geen geld bij me wij poeffen altoos. Officier. Zeg eens, recruut. welke decoratie draagt gij daar op de borst Recruut. Dat is de medalie die onze koe op de vee-tentoonstelling beko men heeft.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2