Een en ander. Aalst. - Gezondheidstoestand Drinkwaters. Kaatsspel. Houtmerkt. Warmkamer. Allerhande nieuws. Spreker verwerpt niet a priori liet stelsel der wet van 1883 mitsgaders wij zing en. Hij gelooft niet dat de aanvallen tegen den cijns gegrond zijn. Men zou het kiesexaam gemakkelijker kunnen maken men zou ook werklieden kunnen opnemen die, alkoewel geen be lastingen betalende, toch de basis der belastingen zijn men zou loyaal nog an dere klassen van werklieden kunnen op zoeken. Dees is de transactie welke spreker zou willen zien tot stand komen zoo dus een samengevoegd stelsel van cijns en bekwaamheid. Het is noodzakelijk dat M. Neujean voorstellen doe, en eene groep achter zich hebbe die hem steune. M. Woeste zegde dat hij in persoonlij ken naam sprak en deed een beroep op zyne collegas om zyne zienswijze bij te treden. Men kan aan de rechterzij niet vragen van het stelsel at te zien, dat haren voor keur heeft, indien zij links geene degelijke ondersteuning vindt. M. Féron verklaarde verwonderd te zijn over de houding van M. Woeste, die eenen koop schijnt te willen sluiten met eenige leden der linkerzij tegen het alge meen stemrecht. Geen enkele concessie wordt gedaan aan hen, die het algemeen stemrecht verdedigen. M.Féron verwerpt het stelsel der huis- bewoning. Dit stelsel heeft dees gemeens met den cijns dat het twee klassen van burgers laat bestaan, rijken en armen, de laatsten behandeld als parias. Wel is waar bekent spreker dat de huisbewoning minder hatelijk is dan de cyns. Het land wil een democratisch kiesstel sel hebben, de onterfde en verstooten klassen eischen hun recht. Wij kunnen noch mogen dit weigeren. De transactie van M. Woeste heeft geen ander doel dan liet stalu-quo te bewaren. 't Is ten gunste der werklieden dat de herziening geschiedt en nu keert men haar tegen hen. M. Woeste moet verstaan dat het land zulk een stelsel niet aannemen kan. Spreker zal woensdag aanstaande zijne rcnevoering voortzetten. Vandaag wil, morgen zwart. Zonderlinge tegenspraak bij de doctrinairen in den buitengewo nen zittijd van de maand Juli, toen M. Beernaert voorstelde twee raden te gelasten met het voorbereiden der herzie ning, verweet de linkerzijde hem dat hij hem achteruittrok, dat hij een werk, 't welk door hom moest verricht worden aan anderen overliet. Men weet nog met hoeveel vuur MM. Frère en Bara deze zoogezegde wegloo ping van het ministerie aankloegen. En nu, omdat M. Beernaert in den onderzoeksraad der Hoogkamer versche nen is en er het woord heeft genomen, roepen de doctrinaire bladen luid dat hij alles opslikt.dat hij die twee raden slechts heeft doen benoemen, om zyne zienswijze op te dringen 1 De liberalen zullen er nogthans het hoofd bij moeten neérleggen M. Beer naert is voornemens dikwijls de werk zaamheden van den dubbelen raad bij te wonen en zijne gedachten over de her ziening te doen kennen, en niets te ver- waarloozen om ze te doen zegepralen. Die taak zal een goed gedeelte van zijnen tijd eischen. En 't is om ze deste- beter te kunnen vervullen dat hij den Koning aanzet oin den minister van buitenlandsche zaken te benoemen en hem te ontlasten van den dienst in het minis terie. Men denkt dat de benoeming van den nieuwen minister naderend is, en al de waarschijnlijkheid is nog altijd voor M. den graaf de Merode. Hplegell u doarnnn. Eens woonde er te Iseghem een jongeling, matrasseklopper. Geen werk in zijne stad vindende en geen werk geen eten, zoo liep hy het land af om werk te zoeken. Alzoo geraakte hij in de Ardennen en had daar de gelegenheid te vertellen hoe de lijnwaadfabriekatie in ons Vlaanderen bloeide. Een heer kreeg lust en stemde erin toe zich met den matrasseklopper, die nog eenige kennissen van 't lijnwaad had, le vereenigen en de fabrikatie aan te gaan. Zoo legde de matrasseklopper zijne stokken weg, werd fabrikant en zag zijnen toestand ras verbeteren maar van dan af ook ontstond in hem een geest van onafhankelijkheid en opstand tegen den godsdienst van hoogmoed en domheid werd hij liberaal. Nu, na vele jaren door dc fortuin begun stigd te zijn geweest en den welstand uit eenen vollen beker te hebben gedronken, is hy de weelde en liet leven zoo moè geworden, dat hij zich Woensdag namid dag heeft door den kop geschoten. Men zegt dat hij in den zak eeneu brief had, waarin hy verklaarde te willen bur gerlijk begraven worden, en zoo heeft men hem, zonder kruis en zonder hoop, in den grond gestopt. Ziedaar watervan komt van een God vergeten rnensch, die niets kent dan liet aardsche het leven hoe zoet en hoe kommerloos ook, wordt eene verveling en een last. Spiegelt u daaraan. Colomlms. Woensdag 12 Octo ber, was het 400 jaar geleden dat Chris- toffel Colombus Amerika ontdekte. Met de drie caraveelen Pinta, Nina en Santa Maria uit Palos vertrokken, zette hij, na eene reis van twee maanden en tien dagen, voet aan wal. De nieuwe wereld was gevonden, de grootste gebeurtenis der moderne tijden was volbracht. Onder oogpunt van beschaving, van godsdienst, van wetenschap en van han del zijn de gevolgen van Colombus' ont dekking niet te berekenen. Op dezen dag vieren Spanje en Amerika feest, doch bet is de geheele beschaafde wereld, die in gedachten zich aansluit bij de hulde, gebracht aan den grooten Genuees, <lie twintig jaar lang zwoegde ter bereiking van het doel, dat hij voor oogen had, want zijn roem is onvergan kelijk zijn werk behoort niet tot een volk, het behoort aan de geheele mensgh- heid. Hulde aan Christoffel Colombus 1 (Handelsblad.) In Frankrijk winnen de katholieke scholen steeds veld, het getal der leerlin gen in do offlcieele scholen vermindert jaar voorjaar. Maar, integendeel, dat der onderwijzers groeit steeds aan, gelijk hier onder Van Humbeeck. In 1888 telden de offlcieele scholen 3,626,(K)0 leerlingen en 87,024 onderwij zers. In 1889 telden zij maar 3,566,173 leer lingen en integendeel 87,834 onderwijzers, dus 810 meer. En de kosten Deze zijn ook nog vermeerderd. In 1888 beliepen zij 153,877,707,12. In 1889 zijn zij gestegen tot 155,601,041,43. Dus 1,800,000 fr. meer voor 100,000 leerlingen minder. Dat is onverstaanbaar. Maar in Frank rijk gelijk hier onder Van Humbeeck heb ben de belastingbetalers slechts te betalen niet te begrijpen. met naburige gemeenten in uitvoering der hoogere beroepene wet 1 Wij antwoorden, neen, want het is gevaarlijk omdat men aldus eene gansclie stad kan verpesten. Zou zonder het geval van den Erpenaar, ons hospitaal door cholera zijn besmet geworden Onbetwistbaar, neen. De Erpenaar is genezen uit Aalst ver trokken maar liet als geschenk 10 dooden alhier en 2 te Erpe. Te Aalst werden weduwen en weezen gemaakt en dit kost weer aan ons Arin- bureel eene jaarlijksche rent van 400 franks. Voorzeker moeten de zieken geholpen worden en wij aanschouwen de wel van 27 November 1891, alseene noodzakelijk heid, als eene weldaad, want op den bui ten bestaat er, om zoo te zeggen, geen doelmatige verpleegdienst voor de arme zieken. Maar niettemin aanschouwen wij het als eene onvoorzichtigheid voor de steden van de zieken der naburige gemeenten aan te nemen, want schier geene dan dezen door besmettelijke ziekten aange tast zullen naar de stedelijke hospitalen gezonden worden. De zieken van slepende kwalen aang(daan,zal men in do gemeente behouden. N'u, wanneer men de statis tieken raadpleegt, dan bestatigt men dat de gevallen van typhus talrijk op den buiten geteld worden, ter oorzake van bet slecht of besmet drinkwater. In t belang van alle onze medeburgers moet alle menschlievendheid dus aan kant worden gesteld. Eindigen wij, want wij zijn reeds de palen overschreden van de plaats waar over wij beschikken, en stellen wij de vraag Waarom zouden de gemeenten Erpe, Erondegein, Meire en Nieuwerker- ken, enz., enz. zich niet onderling kunnen verstaan om een hospitaal in te richten De mare loopt in onze omliggende ge meenten, dat de Stad Aalst, op 't huidige oegeablik, een brandpunt van besmette lijke ziekten is. Bijna dagelijks wordt er ons door de buitenlieden de vraag gesteld: Is het waar dat cholera en typhus te Aalst geweldig heerschen en talrijke uwer medeburgers er reeds de slachtoffers zijn van geworden In der waarheid, in de St-Jobstraat, zijn eenige gevallen, eén 12tal ongeve. r, van typhuskoorts bestatigd geworden, veroorzaakt, naar men ons verzekert, door den slechten aard van het drink water. Bemerken wij terloops dat verledene jaar, op 't zelfde tijdstip, in die zelfde huizen, andermaal gevallen van typhus werden waargenomen. De typhuslijders werden naar 't hospi taal gevoerd en ons Stedelijk Bestuur nam de krachtdadigste maatregelen om het kwaad te bestrijden. Drij der huizen werden ontruimd en ontsmet. Geen enkel geval werd sedertdien al daar nog bestatigd. Toen wij in ons nummer van 2 October ést schreven dat er tot hier toe geen en kel geval van cholera, in de stad, was be- stadigd geworden, dan bleven wij, in zekeren zin, in de volstrekte waarheid De eerste gevallen van cholera w erden hier in ons hospitaalwaargenomen en dit vooral onder typhuslijders der St. Jobstraat Onnoodig bijna er bij te voegen dat deze lieden reeds door ei-ne zware ziekte aan getast er te meerderen deele aan bezwe ken. Nu, de vraag is: hoe en op welke wijze is ons hospitaal door cholera besmet ge worden In 't begin der maand september, was een Erpenaar, te Antw erpen verblijvende, naar de dorpskermis zijner geboorteplaats gekomen en, naar men beweert, aan Asi- atische cholera lydende. Deze persoon werd tengevolge van een accoord tusschen de gemeente Erpe en onze Commissie der Burgerlijke Godshui zen, aangegaan ter uitvoering der wet 27 november 1891 op den kosteloozen jeneeskundigen onderstand, naar ons lospitaal overgevoerd. En zoo werd ons hospitaal door de Asi- atische cholera besmet. Te Erpe stierven twee personen uit het huis waar de cholerieke had verbleven en in ons hospitaal een tiental. Verder vielen er nog twee wel bepaalde gevallen van cholera in de Bisschopstraat ■oor. De strengste maatregelen door de Com missie van Openbare Gezondheid aanbe volen, zijn dadelijk op bevel van ons Schepenen-College genomen geworden. Sedertdien is er geen enkel geval meer bestatigd geworden. Het zou ons te verre leiden al die maat regelen hier op te sommen, ze zijn ten anderen door elkeen gekend. Nogthans zeggen wij dat het ledigstaande Stads- gebouw te Aalst-Mijlbeek, Langestraat, vroeger de liberale school, als hospitaal voor cholorieken met volledigen dienst is ingericht geworden. En nu eene vraag ,- Is het wel voorzich tig voor het Bestuur eens hospitaals eener stad gelijk Aalst, accoorden aan te gaan Tot heden zyn er door de zorgen van den heer Fr. Bogaerts, in 't Labaratorium der firma Eeman C16, onzer stad. 40 ontledingen van drinkwater uitgevoerd, waarvan de uitslagen als volgt 27 stalen zuiver, 4 twijfelachtig, 9 onbruikbaar, drie dezer laatsten kunnen nog drinkbaar worden met de voorzorgen te nemen, die, in sommige gevallen, door het onderzoek aangewezen worden. Hieruit moet men zekerlijk niet veron derstellen. dat de twee vijfdens onzer wa ters ondrinkbaar zijn; neen het kan wel, dat er onder 9 ontledingen, die het als onbruikbaar klasseeren, enkele tusschen kotnen, waarvan de twijfelachtige natuur van 't water reeds door den vrager der ontleding gekend was. Nochtans verdient dit alles een ernstig nadenken. De bijna kostelooze ontleding heeft Mr Bogaerts, willen op zich nemen, ten einde het zijn bij te dragen, in wat de openbare gezondheid betreft. Hij zal voortgaan met de ontleding der waters op zelfden voet te doen en dat tot einde dezer maand, nadien zal de gewone tarief (5 fr.) toegepast worden. Daar het nemen van liet staal door gaans veel te wensclien laat, is het van eerste noodzakelijkheid de volgende voor schriften na te gaan. Het water ter ontleding bestemd, moet in eéne nieuwe glazen flesch gedaan wor den, met een nieuw stopsel voorzien. Al vorens de flesch te vullen zal men deze herhaalde malen spoelen met het water der bron waarvan men de ontleding eischt. Altoos zal men het water, dat in darmen berust, laten afloopen. Te dien einde pompe men eenige malen, alvorens de flesch le reinigen en te vullen. Rivierwater neemt men, noch van bo ven, noch van onder, maar zooveel moge lijk in 't midden der diepte. Daar het soms voorvalt dat eene ontle ding moei herbegonnen worden, zal de Scheikundige over minstens l liter water moeten kunnen beschikken. In die voorwaarden, zal de ontleding zekere en vaste uitkomsten opleveren. V«»Ioeipètle of trnpwicl. Wij hebben nadere inlichtingen inge wonnen aangaande het voertuig in hout cn ijzer 't welk destijds de eigendom was van den lieer Louis Meert, den gewezen weerd van de afspanning Den Diepen Lochting en waarmeè den heer Cosyns Marlinus, in de vastenavondstoeten op trad. Dit zonderling voertuig 't welk, gelijk wy vroeger zegden, met de voelen werd in lie weging gebracht, dus een wezenlijk trapwiel, is verveerdigd geworden door onzen Bruneauweinigen tijd na de mis lukte proefneming met zijne koets zonder peerden, dus voorzeker in 't begin der jaren 1820. Gelijk wij ook zegden, was het trap wiel door Bruneau verveerdigd moeilijk oin te berijden en 't werd dan ook op den zolder van Den Diepen Lochtim/ aan kant gezet, om slechts een 15 tal ja ren later in 1837 of 1838, voor de eerste maal terug te verschijnen in den vasten avondstoet van dit jaar De volgende ja ren, verscheen M. Martinus Cosyns, meer dan eens in de vastenavondspelen op dit trapwiel gezeten. Toen de heer Ed ward Van Cauterde tegenwoordige weerd der alspanning - Den Diepen Lochting- de zaken van wijlen den heer Louis Meert overnam, bevond zich het trapwiel nog op den zolder en werd in de meubelvenditie voor eenige centie- aan eenen oudklec-rkooper alsdan wonen de Geeraerdsbergsche straat toegewezen. Onze Bruneau, is dus tot hiertoe wat men ook bewere, de eerste benuttiger van het denkbeeld dat aan de vervaardiging van den velocipède of trapwiel tot grond slag dient. Brieven met onleesbare signatuur worden door ons als naamlooze schriften aanschouwd en aan kant gelegd. Ii O I\ Ik der Katholieke Bekwaamheidskiezers. 2« SEKTIE. Op Maandag 17 October 1892, om 8 1/2 ure 's avonds, ter herberg - Au Bon Voisin bij den heer S. DE BOL STER. DAGORDE Prijsschieting op den Bak. ZONDAG 16 October 1892. Om 9 3/4 ure. Remy Temmerman, Gijsegem, Muylaert, Herdersom. Om 11/2 ure. Louis De Moor, tegen Fl. Mcganck. tegen Ktcchterlijk ki-onijk. Cholera voor de rechtbank. Zekere Wandsbeck en zijne vrouw, werklieden te Hamburg, die kleeren van choleralijders hadden verkocht en alzoo den dood hadden veroorzaakt van 3 per sonen, zijn veroordeeld de eene tot 30 en de andere tot 18 maanden gevangenis. JAM DE LICHTE. Ongemeen is de bijval welken liet on langs verschenen boekwerk De Groote Bende van Jan De Lichte genoten heeft. En met recht, want men mag zonder overdrijving zeggen dat dees werk de appartement huurden. Zij namen ook hunne eetmalen bij de verhuurster, tegen 10 fr. per dag voor eiken persoon. I)e graaf en de markies waren altijd naar den laatsten smaak gekleed. Ook hadden zij bestendig een rijtuig (coupé) in huur, met gegalonneerden knecht en de noodige toebehoorten. Maar de rijtuigverhuurder zoomin als de huisbazin hadden tot nu toe een rooden penning ontvangen, ofschoon de twee edellieden bij hunne aankomst beloofd hadden, te betalen den tweeden dag nadat zij het kwartier hadden betrokken. Donderdag namiddag deed de graaf zich naar de statie van Etterbeeck brengen, waar hij een valies neerlegde. De koetsier meende in die handelwijze het voorteeken te zien van eene aanstaande vlucht dei- twee menheeren en, bezorgd voor de belangen van zijnen patroon, reed hij met den graaf, zonder dat deze zulks ver moedde.naar het politiebureel van Elsene, waar hij hem, ondanks zyne hevige pro- testaties, verplichtte af te stappen. Graaf Janicki kon aan den politieofficier slechts onvolledige inlichtingen geven over zyne identiteit, evenals over zijne bestaanmiddelen. Bij onderzoek vond men in zynen porte- monnaie de kolossale som van.... 30 cen tiemen,eenige onbetaalde rekeningen,voor een aanzienlijk bedrag, enz. Die rekeningen kwamen voort van eenen eoiffeerder uit de Schildknaap straat. die voor hem aanzienlijke aankoo- pen van prachtartikels had gedaan. De twee edellieden hadden nog ver- seheidene slachtoffers gemaakt en het duurde dus niet lang of de markies zat met zijnen vriend achter de grendels. De twee edele heeren zullen dus duch tig met het gerecht af te rekenen hebben, Dinsdag avond vond een politie agent een jong, deftig gekleed en zeer schoon meisje, krimpend van de pijn, in de Groendreef te Brussel. Zij klemde zich krampachtig aan eenen boom vast en liet doffe smartkreten hoo- ren. Een politieagent, die haar ter hulp kwam, zag dat haar mond door een bran dend vocht erg gekwetst was. In het politiebureel gebracht, viel zij in bezwijming doch dank aan goede zorgen herkreeg zij 's anderendaags het bewust zijn. Zij verklaarde Joanne R... te heeten en zich te hebben willen zelfmoorden, omdat hare moeder voor den derden keer wil hertrouwen. M. D., nijveraar 'ontispice,te Brussel, eenen opvolger voor zijne zaken wenschende, kwam in aanraking met zekeren T., een Canadees, die hem zoo veel vertronwen wist in te boezemen, dat hij hem weldra bijna geheel de zaak in handen gaf, ofschoon hij geen penning gestort had. gebruik makende van den goeden naam van M. D., vroeg bij middel van aankondigingen in de dagbladen bedien den, die waarborg konden storten. Verscheidene personen lieten zich door schoone woorden verblinden en stortten aanzienelijke sommen, zoodat T, weldra 120,000 fr. bijeen kreeg, waarweè hij de plaat poetste. Hij schreef eenvoudig uit Parijs eenen brief naar zijne slacli toilers, waarin hij melde dat hij gespeeld en ver loren had. De klachten kwamen nu in menigte bij het parket in, en een onderzoek werd begonnen. Hieruit bleek dat de Canadees aangenomen had 60,000 fr. te betalen voor uv ciuiigciiuiiicu udu ir. ie ueiaien voor aljemeene verwachting niet alleen ver- I de zaken, eene fabriek van marmeren Ons Stedelijk Bestuur komt, ter Stads- magazijn, Vrijheidstraat, eene warmka mer in te richten, alwaar de werklieden welke te verre van hunne woning ver wijderd zijn, hun middagmaal kunnen nemen. Den tweeden dag der inrichting waren er reeds 42 werklieden aanwezig. Deze instelling was eene ware noodza kelijkheid geworden, ook kunnen de werklieden niet genoegzaam den lof ver konden van ons Stedelyk Bestuur, 't Is voor die lieden een waar goed vroeger waren zij verplicht hun middagmaal te nemen in dezen of genen hoek, onder dees of geen portaal, blootgesteld aan alle de guurigheden van het weder. Eenigen gin gen in eene bijzondere woning middag malen, maar waren verpdcht tot 60 cen tiemen ter week te betalen voor't ver warmen hunner dagelijksche portie. Deze maatregel is raenschlievend en ge tuigt van de goede inzichten van ons Stedelyk Bestuur, 't welk door 't orgaan van onzen heer Burgemeester, meer dan eens verklaarde dai alle mogelijke maat regelen zullen genomen worden om 't lot van den werkman le verzachten en te verbeteren. vüld maar zelts overtroffen heeft. Onder letterkundig, zedelijk en ge- scniedkundig opzicht zal Jan De Liciite, bij de Vlamingen welgekomen zijn. 't Is immers geene bloote opsomming van gruwelen en wandaden, maar een boeiend en belangwekkend verhaal met leerzame zedelessen doorzaaid. Een schoon dus en nuttig boek voor huisgezinnen, prijsdeelingen, volksbib- liotheeken en leesgezelschappen. De geringe prijs van fr. 1,25, (600 bl. in-8° met schoone platen), waaraan dit boekwerk verkocht wordt, stelt hem ter beschikking van eenieder. Al wie hem zal gelezen hebben, zal zyn geld en zijnen tijd niet beklagen. schouwen en 4000 fr. per jaar voor de huishuur. In afwachting dat de eerste storting op die 60,000 Ir. werd gedaan, handelden D. en T. als deelgenooten en had de laatste dus een deel in de winst. Zijne aanvragen om bedienden, depot houders, hadden weldra eene menigte liefhebbers uitgelokt. Een inwoner van Luik was zijn eerste slachtoffer. Deze stortte 15,000 fr., waarvan 8500 fr. in specie en het overige in titels, welke T. denzelfden dag bij eenen wisselaar ver kocht. Zekere M. De Cl., van Etterbeek stortte 6000 fr. in waarborg van eene succur- saal, die hij te Londen kreeg. T. verge zelde hem met D. daarheen om hem te installeeren en reisde bij zijne terugkomst in gezelschap van Rochefort, dien hij zeer goed scheen te kennen, en welke zich naar de betooging-Boulanger begaf. M. D. bleef te Londen de komst van de koopwaren afwachten. Een depothouder van Antwerpen werd voor 9500 fr. bedrogen. Uit Italië deed F. zich voor 6000 fr. marmer toezenden, die hij onder voorwendsel dat die delfstof hem niet dienen kon, voor spotprijzen weèr verkocht. Het gerecht heeft nu zijn signalement rond gezonden. Van eenen koopwarentrein, die van Antwerpen naar Quiévrain reed, zijn woensdag morgend nabij Schaarbeek (Brussel) op een wisselspoor negen wa gons ontriggeld en verbrijzeld. De schade is aanzienlijk. Geene ongelukken. Het verkeer is gedurende eenige uren belem merd geweest. Gazonlploffing te St-Gillis (Brus sel). Drie gekwetsten. Dinsdag avond, rond 8 ure, bracht eene hevige ontploffing den omtrek der Louisapoort in opschudding. Het huis nr 45 dér Louisalaan sprong gedeeltelijk in de lucht en muren, vloe- ren> spiegels en deuren stortten met ver- Zy namen hunnen intrek in de Jozef II veerlijk gerucht ineen, en verscheidene straat, waar zij bij Mad. X., tegen 250 fr. personen werden in door puinen bedol- per maand een prachtig gemeubeleerd ven. Botermarkt.Heden zaterdag werden 882 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6176 kilogr. Naar het schijnt, maakt men zich op het stadhuis te Brussel gereed om eenen nieuwen veldtocht te beginnen, ten einde de aanhechting der voorsteden bij Brussel le bekomen. Het voorwendsel zou zijn, dat sommige voorsteden zich onder gezondheidsoogpunt in een aller- slechlsten toestand bevinden, daar zij zich geen drinkbaar water kunnen aan schaffen, geene voldoende gasthuis bezit ten, enz. Men beweert dat, indien de ziekte toekomend jaar terugkeert, zij in die slecht bestuurde gemeenten ware broeinesten tot verspreiding zou vinden, 'i Is daarom dat Brussel vraagt, die gevaarlijke buren le mogen inlijven het zal zich met hunne gezondmaking gelas ten. Aanhouding van twee nobele dieven. Over eenige dagen landden te Brussel aan. M. de graaf Janicki. een Oostenrijker uit Gallicië en de markies Castre deTersac, een Franschman. Toen de eerste schrik voorbij was, werden de politie en de pompiers verwit tigd en tusschen de ingestorte en rooken- de puinen vond men eindelijk Mad. Mahillon en haren zoon, bewoners van het huis, alsook de meid Louisa Stiers. Allen hadden erge brandwonden die van de meid zijn zelfs gevaarlijk. Uit het onderzoek is gebleken dat de meid de kraan van het gazcomfoor had opengelaten, en dat dit de oorzaak van het ongeluk is geweest. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Het bestuur der nationale bank te Brussel, heefl besloten, ten einde den omloop der valsche bankbillettcn van 20 fr. te doen ophouden, die allen in te houden, zoo de echte als de valsche. De bank heeft reeds het verveerdigen van nieuwe billetten bevolen. De clichés zijn gemaaki. Wat de banknoten van 100 fr. betreft, het is onwaar dat er valsche papieren van dit bedrag in omloop zijn. Die welke men nu ontmoet, komen voort van eene uitgaaf die over een jaar of vier in Duitschland gedaan werd. Neem dan al gezondheidsmaat regelen. Men leest in het getrouwe Maldeghem Wie zou het gelooven Zondag moest men hier een varken, aangedaan door roodvonk, afmaken en na de keuring van den expert-veearts, werd liet 's avonds, in tegenwoordigheid van den politiekommissaris, in eenen put gedolven. Tot meerdere vernietiging werd er nog eene groote hoeveelheid petrool gegoten op elk der vleeschstukken en het graf goed toegedekt. Welnu, het bedorven varken is gesto len Woensdag tegen den avond deed de commissaris den put openen en alles was er uitgehaald, uitgenomen de ingewanden en twee pootjes Dat moet gebeurd zijn tusschen maandag en dijnsdag. Schoone dingen terwijl nu alles voor deopenbaregezondheid aangewend wordt, zijn er menschen die goedsmoeds de besmet ting te geinoet loopen. Hopen wij dat ze gekend worden en het gerecht hen voor beeldig straffe. Moord, Zondag morgend heeft men eene oude dame, op het gehucht Cranenburg, nabij Comines(West-Vlaand.) woonachtig, in hare woning vermoord gevonden. De moordenaar, die de gewoonten der bewoners kennen moest, is 's morgends gedurende de vroegmis binnengekomen, heeft Mevr. Van den Bosch met eene koord gebonden, daarna het hoofd met een tafelmes bijna van het lichaam ge sneden en ten slotte haar met eenen steen den schedel verbrijzeld. Diefstal was de drijfveer van dezen aan slag de moordenaar heelt het gansche huis doorzocht, kassen opengebroken en eene som van 150 fr. meegenomen. De gendarmen en het parket zijn te Cranenburg aangekomen en hebben een onderzoek geopend. Men verdenkt eenen ouden knecht van Mev. Van den Bosch, die sedert eenige dagen weggezonden was. Dronkemanslooneel. Te Sint- Pieters-Woluwe woonde in een klein huisje zekere D., een plafonneerdersgast met zijne SOjarige moeder. D. drinkt en mishandelt zijne moeder zoozeer, dat de arme sukkel, die niet meer kunnende uitstaan, het huis verliet en haren intrek nam bij een anderen zoon. De dronkaard aan wien dit niet beviel, begaf zich met eenige kameraden naar het huis, dat de moeder verlaten had. Allen waren dronken. Zij rukten deuren en vensters uit, braken het dak af, ver brijzelden de meubelen en staken ten slotte het bed in brand. Een gedeelte van de meubelen en van het huis werd door het vuur vernield. De ontaarde zoon is aangehouden en zijne meêplichtigen zullen ook weldra in handen van de politie zijn. Dc gemeente X..., oen dorp uit den omtrek van Turnhout, werd dijnsdag in opschudding gebracht door de aankomst der Turnhoulsche gendarmen, die naar de woning van zekeren A., eenen nijveraar gingen. Hem niet thuis vindende, begaven zij zich naar eene herberg in de buurt, waar men zegde hem te zullen vinden. A. bevond zich daar inderdaad. De mannen der wet toonden hem een aanhoudings mandaat en hieldon hem op staanden voet aan. De gendarmen begaven zich met hunnen gevangene naar dezes woning. Daar werd de vrouw ook aangehouden. Beiden werden naar Turnhout gevoerd. Zoo het schijnt worden A... en zijne vrouw beticht valsche wissels, verschei dene duizenden bedragende, in omloop ge bracht te hebben, Woensdag werden zij naar Antwerpen overgevoerd. Te Turnhout, waar A... goed gekend is, wordt deze aanhouding druk bespro ken. Terwijl de echtgenooten J., te Scherpenheuvel, in den stal hun werk •crrichtten, is hun kind in 't vuur geval len en zoo erg verbrand, dat. het twee uren nadien gestorven is. De vader op de hulpkreten in huis snellend, heeft met zijn kind uit de vlammen te willen red den, zijne handen gansch verbrand. In een gehucht van de gemeente Mouscron, bij Kortrijk, heefteen 19jarige jongeling, die bijna altijd dronken is, eene moordpoging gepleegd op zijnen vader. Hij had hem eerst eenen messteek toegebracht en toen de ongelukkige bloedend ineen zakte, gaf hij hem eenen geweldigen stamp op de heup. Daarna nam de ellende ling de vlucht, doch werd weldra aange houden.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2