Waarde en invloed van liet geld. Een en ander. Hoe dom toch! Aalst. Verzekering. Aalst. Politie. Allerhande nieuws. opgebracht, en (tan nog heeft deze honing de dubbele weerde van dien uit strooien korven. Om de bieënteelt te bevorderen, de nieuwe stelsels te verspreiden en den landbouwer, in deze, een appeltje voor den dorst te doen vinden, ware hei te wenschen, dai er in elke gemeente, of t> n minste in elk kanton eene maatschappij van bieënteelers werd opgericht. Verschillende maatschappijen konden zich dan in de arrondissementshoofdplaats in bond vereenigen en een hoofdbestuur aanstellen dat de bieënteelt met woord en daad zou vooruithelpen. Zoo konden er honingtnarkten worden ingericht, waar de verenigde bieënteelers hunne produc ten zonden kunnen tentoonstellen, en door de zorgen des Bestuurs verkoopen, aan eenen tot nog toe niet bereikten prys. Honing wordt door veel menschen slechts beschouwd als een geneesmiddel dat het een gezond en vooral door kinde ren geliefkoosd voedsel is, daarvan zijn zy onbewust. Nu de bieënteelt niet meer algemeen beoefend wordt, is honing eene zeldzaamheid geworden. Heeft men hem noodig om de eene of andere kwaal te ge nezen, men wendt zich tot den apotheker, die dan ook den prijs hoog rekent en de waar voor inedecijn laat betalen. Men maakt er een gorgeldrank van voor zieke kelen, men roert hem onder eierdooiers voor brandwondenzalf, enz. maar om hem in spijs en drank te gebruiken, daar voor is zulke apothekerswaar te kostbaar en kleur en reuk laten dan meestal veel to wenschen. Konden de bieënteelers dezen toestand verhelpen, hunne waar zuiver ter markt te brengen en het volk honing leeren ken nen. Zij zouden zich zeiven en ook de verbruikers eenen waren dienst bewijzen. Geld is de beste dienaar, de levens fontein, een groot gemak in de huishou ding. Het geld verzoet den arbeid, brouwt, bouwt, trouwt en houdt. Geld raakt nim mer uit de mode,met geld kan men bergen verzetten. Het geld maakt do inarkt. Met geld raakt men aan alle dingen. Die geld heeft, zei de boer, kan wittebrood koopen. Met bedanken koopt men niet, men moet geld zien. Geld bij den visch. Niets zonder geld dan hoofdpyn. Het geld is maar drek Maar die het niet heefl staat als een gek. 't Is geen schande geen geld te hebben, maar 't is zeer ongemakkelijk. Waar geld ontbreekt is meer dan raad van doen. Met geld komt men door de wereld. Het geld opent alle deuren. Met geld in den zak is men overal thuis. Wie geld heefl krijgt alle hoeden tot zyne devotie. Geld maakt vrienden. Het geld, dat stom is, Maakt recht wat krom is En slim wat dom is. Alles is goed en wel, maar geld is beter- Het geld is de bruid waarom gedanst wordt. Is de Juffer krom of blind. 't Geld maakt dat ze een vrijer vindt. Als geld spreekt, dan zwijgt alles. Waar geld klinkt leent men ooren, handen en voeten. Met geld kan men vele gaten stoppen. Schoon geld kan veel vuil bedek ken. Het geld regeert het land, beheert de wereld. Geld is de gesp van het harnas; de zenuw van den oorlog. Geen zoo hooge en sterke wallen, Die men niet door geld doet vallen. Tuin- en Laiulhouw- school van (len (Staal te Gent. Het Bestuur van de Tuin- en Landbouwschool van den Staat te Gent heeft de eer de belangstellenden bekend te maken, dat de opening der leergangen der La ndbouwa fdeel ing zal geschieden, donderdag aanstaande (27 October 1892) ten 9 ure voormiddag. Voor inlichtingen en inschrijvingen wende men zich tot het bestuur Nor maalschool-boulevard, N. 15, Gent, (Medegedeeld.) fïe benoeming van graaf de Merode tot minister van huitenlandsche zaken is nog slechts eene kwestie van dagenhet kabinet zal voltallig voor de Kamer verschijnen. Nieuwe tïn»l>er». Het Post- bestuur heeft het vervaardigen van tim bers gestaakt, daar men er een grooten voorraad in *nagazijn heeft. Men denkt dat de voorhanden zijnde timbers omtrent 1 April 1898 zullen ver bruikt zyn. Dan zullen nieuwe timbers in omloop worden gebracht, vervaardigd naar den type van den zoogezegden zondags- ti tuber. Herderlijke brief. Zondag is in al de kerken van het land een geza menlijke herderlijke brief der Belgische Bisschoppen afgelezen, waarin de geloo- vigen worden gewaarschuwd tegen de steeds toenemende verspreiding van slechte boeken en schriften. BH. Hoogw. vernieuwen tevens, voor zooveel hun geestelijk gebied betreft, de wetten der H. Kerk tegen het drukken, tentoonstel len, verkoopen en ronddragen van derge lijke boeken en schriften, alsook tegen de lezing ervan. Degenen die, door hunnen slaat of door andere omstandigheden, verplicht zijn boeken of schriften, vijandig aan het ge loof, te lezen, moeten daarvoor de bijzon dere toelating hebben van hunne geeste lijke overheid die toelating kan echter nooit gegeven worden voor boeken of schriften van zedeloozen aard. Dinsdag namiddag der verledene week werd een kleine jongen, oud 14 jaar, te Mecholen, burgerlijk begraven. Zouden de logiepapierkens ons willen zeggen of dat kind ook een vrijdenker was Wat ons aangaat, wij verklaren het ronduit Dubbel plichtig zijn zij die aan de kinderen de laatste Hulpmiddelen onzer Moeder de H. Kerk ontzeggen. Dubbel plichtig zyn ze allen, die de hand aan zulke goddelooze handelwijze leenen I Itrnndnetolts. De Banque de Fi ance is er toegekomen hel papier, voor de bankbriefjes bestemd, te vervaar digen uit de vezels van brandnetels. De Banque maakt zelf dat papier met behulp van Chinngras, voorop ontgomd en gekamd. Dat papier is goedkoop en veel sterker dan het gewone papier het gebruik ervan voor de bankbriefjes zal eene waarborg te meer zijn tegen het na maken derzelve, daar1 zulk papier door de nijverheid niet wordt vervaardigd. Oo langste bruggen «lei* wereld. Onder de langste bruggen der wereld tellen De brug van Montreal, op de Sint-Lau- reins-rivier, 2637 meters. De brug van New-York, op de East- River, 1826 meters. De brug van Rapperswij 1 op het Zurich-meer, 1600 meters. De brug van Sysran op den Volga (Rusland) 1484 meters. De brug van Moerdijk (Holland) 1178 meters. Te Montréal heeft de brug 24 bogen, elk 73 meters wijd en de hoofdboog in het midden 106 meters. Zij heefl 40 mil- lioen fr. gekost. Die tussehen New-York en Brooklyn heeft 78 millioen gekost. Zij is 26 meters breed en verdeeld in 5 evenredige wegen, waarvan twee voor ijzerenwegen, twee voor rijtuigen en één voor voetgangers. De brug op den Volga, nabij Synau heefl 13 gewelven, komt 40 meters boven den stroom en heeft 18 1/2 millioen frank gekost. Om een beter denkbeeld te geven van de lengte dei- bovengemelde bruggen zul len wij er bijvoegen, dat de lengte eener brug op de Schelde vóór Antwerpen nau welijks 500 m. zou bedragen. Ken Cliineeseli vooroor deel. Nooit zal een Chinees eenen man redden die verdrinkt, hetzij dan ook een inboorling of' een vreemdeling. Men denkt algemeen in het Hemelsch keizer rijk dat wanneer iemand versmoort, zijn slechte geest boven de oppervlakte des waters zweeft, tot wanneer hij iemand gevonden hebbe, die evenals hij, slacht offer der zee zij. en dat het dan eerst is dat hij van zijne dienstbaarheid ontslagen is. Derhalve wil de Chinees niemand red den die verdrinkt, omdat hij vreest dat de geest aan wieh hij aldus eene kans van zaligheid ontneemt, hem zou kunnen ver volgen en gansch zijn leven plagen. Dit geloof heeft derwijze wortel gescho ten, dat zells een vader zou aarzelen zijn eigen zoon te redden. Wij hebben ons sedert eenigen tijd ont houden de ezelarijen en domme streken aan te wijzen die Dendergalm wekelijks uitkraamt, ten andere het is verloren werk eenen neger te willen wit wasschen. Daar bij ook nog, talrijke onzer geachte geabon- neerden van den buiten vooral, drukten 't verlangen uit dat wij Dendergalm maar altijd zouden laten voort zeeveren, schel den en lasteren, zonder er ons meè te bekreunen. Nogthans heden willen wij bij uitzon dering eens aantoonen welke domme tegenstrijdigheden en ezelarijen de jannen die 't orgaan onzer liberalen aaneenflan- zen zoo al neèrschrijven: In een vorig nummer hebben wij de vraag gesteld hoe het komt dat de werk lieden van M. Levèque, het Bureel van Weldadigheid moeten bestormen als zij do hoogste loonen van Aalst ontvangen. Dendergalm antwoordt ons dat de meerderjarige werklieden van M. Levèque fr. 2,40 daags winnen....en als wij 't niet willen gelooven, mogen wij de boeken gaan nazien. Maar zeg eens,Dendergalm, hoe komt het dat er zich meerderjarige werklieden ten Bureele van Weldadigheid aanbieden die daar loonbriefjes der fabriek Levèque vertoonen en door do welke bewezen wordt dat ze maar tegen 12,13 en 14 centiemen per uur betaald worden 1 Dat er eenige eerste werklieden 2 fr. 40 cn daags winnen, dat willen wij wel aannemen, maar 't is ons bewezen dat de algemecne gemiddelde loon 13 centiemen per uur is. Wij zullen ook aannemen, alhoewel wy van 'i tegenstrijdige overtuigd zijn, dat de werklieden van M. Levèque fr. 2,40 daags ontvangen en maar drie maanden 's jaars ledig loopen, en dus winnen zij, zegt Dendergalm, genomen tegen fr. 2,40 daags, fr. 14,60 ter week of 581 fr. op do negen maanden. Met die 584 fr. moeten de werklieden die 3 maanden ledig loopon, volgens Den- dergalm,een gansch jaar kunnen leven, 't gene fr. 1.60 daagS uitmaakt. En indien zij er de twee einden des jaars niet kunnen meè aaneenknoopen en 't Bureel van Weldadigheid moeten be stormen, 't is omdat - spaarzaamheid en overleg ongelukkiglijk bij die lieden te weinig bekend zijn. - Dus, 't is klaar, volgens Dendergalm, kunnen de werklieden van M. Levèque, met fr. 1,60 daags goed door de wereld al hadden zij een talrijk huisgezin indien zij spaarzaam waren en overleg hadden. Maar Dendergalm is van 't zelfde ge dacht niet meer wanneer er kwestie is van 't katliolike ministerie. In een artikel getiteld «Onze toerklieden op zelfde blad zijde,tweede kolom, juist nevens dat waar er spraak is over M Levèque, lezen wij Waarom worden do briefdragers, douaniers, enz., enz. ook niet beter - betaald 'I Kan een huisvader, vraagt Dender- galm, met 3 of 4 kinderen, met 2, 5 frank daags leven Dus de werklieden van den liberalen heer Levèque kunnen met fr. 1,60 daags met hun gezin leven, maar do spoorweg en andere bedienden met 3 of 4 kinde ren kunnen met 2, 5 frank niet door de wereld komen. Kan die Dendergalmsche advokaat van M. Levèque nu een grootere en dom mere tegenstrijdigheid in een en 't zelfde nummer uitkramen En die jannen, die groote advokaten uit Dendergalm roemen zich gedurig op hun verstand en maken anderen voor niets- weters uit Maar wij zijn benieuwd te weten wat Vooruit, over de boweering van zijnen socius Den Dendergalm zeggen zal, namelijk, dat een werkman met een soms talrijk huisgezin als hij bij M. Levèque werkt met fr. 1,60 daags goed leven kan en den bijstand van de Openbare Welda digheid niet behoeft.... Kom af, Vooruit, 't woord is aan u Onze Confrater Het land van Aalsl heeft in zijn nummer van zondag wcèr eenige woorden gerept over de kwestie der Verzekering tegen brand door de Stad. Aan 't einde van een schrijven getiteld Werklieden der Fabrieken leest men Tot de kinderen toe moeten in Aalst weten dat de Stad 200,000 fr. per jaar kan winnen door de verzekering tegen brand.Dat is een hoofd-waarheid, - een punt van 't Aalstersch geloof. - Wat is dat nu. Confrater, is 't maar een schermutselingsken of is 't uwe groote aanval Spreek In alle geval wij stellen vast dat onze Confrater die vroeger de winst op 250 duizend heelt geschat, ze nu met 50 dui zend franks vermindert. Nog zoo vier ar tikeltjes en er zal verlies in plaats van winst zijn. Die winst van 200 duizend franks, schrijft onze Confrater, is eene hoofd waarheid, een punt van ons Aalstersch geloof. Aan dit Aalstersch geloof verzaken wij; immers wij moeten er niet aan gelooven zonder onderzoek. Wij zijn Thomas in deze kwestie en moeten eerst zien en gevoelen dat het eene hoofd-waarheid is. Gelijk onze Con frater het ten andere, zondag lest, in een volgend artikel geheel terecht zegt - 7 En is niê genoeg van te schrijven, er moeien redens bij zijn. Aalst, 24 October 1892, Denderbode Uwe bemerkingen betrekkelijk den politiedienst ter straat wordt algemeen goedgekeurd. Gelijk gij zeer wel zegt de politiedienst ter straat laat veel te wenschen over en ik voeg er by dat hij, in zekere wijken, slecht, door slecht is. Ik wil hierover ingeene bijzonderheden treden, want de rol van verklikker schijnt mij weinig moedig en daarbij hatelijk. Ik zeg alleenlijk ware er meer waak zaamheid er zou zoo veel reden tot klagen niet wezen. Maar ik stel de vraag Is het wel den politieagenten dat den steen moet toege worpen worden En ik antwoord, neen. Wat gebeurde er hier vroeger, wat gebeurt er heden nog Van mijn kindsgebeente heb ik gezien dat wanneer men den eene of andere per soon tot het ambt van politieagent of schabelelter benoemt men hem maar dadelijk in de kleederen steekt en dan, zonder eenige voorafgaande opleiding en africhting, de wijde wereld inzendt,gelast met het doen eerbiedigen en uitvoeren van wetten en reglementen waarvan hij meest altijd de eerste letter niet kent. En of er op onze dagen wetten en regle menten bestaan 't Is een ware doolhof waar advokaten en rechters, zonder ern stige studie, zouden in verloren loopen. Immers tal van wetten en reglementen vaq 't einde der verledene eeuw zijn heden nog in zwang, en, indien ik my niet be- dieg, treft men er onder andere deze op moeskropperij by aan. Hoe wil men van personen die gpeno hoegenaamde opleiding, geene africhting hebben ontvangen, dus van den politie dienst niets kennen, die slechts de klee deren en de wapens van den agent dragen, ja, hoe wil men van die personen eenen ernstigen politiedienst verwachten Heden moeten de kandidaten een exaam ondergaan, maar het loopt alleen over lezen, schrijven en cijferen, denk ik, en dit is niet voldoende. Volgens mij is 'i dus soms wel onver diend dat den politieagenten den steen wordt toegeworpen. Gelijk gij zeer wel zegt,Denderbode,de politiedienst ter straat dient heringericht te worden zoowel den dag- als nachtdienst en dit is de algemoene wensch. Met achting, Uwen dienaar, V. D. B. I&eetilerlijk kronijk. Zaterdag morgend werdVooruit ver oordeeld tot 100 fr. schadevergoeding,300 fr. inserties en eene insertie in zijn eigen blad voor een beleedigend artikel tegen MCantillon, hoofdman van de Gilde der Ambachten, te Kortrijk. Lieve echtgenoote. De rechtbank van Brussel had Maandag te oordeelen over eene echtgenoote, zooals men er weinigen ontmoet. Deze teedere wederhelft had namelijk twee personen omgekocht, om haren man in eenen put te werpen, en er zich op die manier van te ontmaken. De twee mannen namen aan en...waar schuwden de politie, die de vrouw aan hield. De rechtbank heeft dit voorbeeld van huwelijksliefde veroordeeld tot2 maanden gevangenis en dan nogvoorwaardelijk "MVettelïjk besluit. Bij koninklijk besluit van 15 october is benoemd Ontvanger der douanen, accijnsen en stapelrechten van 7e klas te Aalst, de lieer J. Tielemans, thans ontvanger der dou anen en accijnsen van 7C klas te Loozen (Limburg). Premie aan onze geëerde inschrijvers. JAM DE L1CIITE. Ongemeen is de bijval welken het on langs verschenen boekwerk De Groote Bf.nde van Jan De Lichte genoten heeft. En met recht, want men mag zonder overdrijving zeggen dat dees werk de algemeene verwachting niet alleen ver vuld maar zelfs overtroffen heeft. Onder letterkundig, zedelijk en ge schiedkundig opzicht zal Jan De Lichte, bij de Vlamingen welgekomen zijn. 't Is immers geene bloole opsomming van gruwelen en wandaden, maar een boeiend cn belangwekkend verhaal met leerzame zedelessen doorzaaid. Een schoon dus en nuttig boek voor huisgezinnen, prijsdeelingen, volksbib- liotheeken en leesgezelschappen. De geringe prijs van fr. 1,25, (600 bl. in-8° met schoone platen), waaraan dit boekwerk verkocht wordt, stelt hem ter beschikking van eenieder. Ahvie hem zal gelezen hebben, zal zijn geld en zijnen tijd niet beklagen. Pas op de bankbriefjes van 20 franks. Zie ze goed na, 't is gelijk waar ge ze ont vangt. Er zijn valsche in omloop. Ganzen. Talrijke henden gan zen trekken reeds het zuiden in en dit voorspelt dat de winter nakend is en streng wezen zal. Opgepast dus voor het weinige veevoeder dat voor handen is. De heer advocaat Buysse heeft eenen haas geschoten met vier ooren of lepels, in de bosschen van Eename. Het zonder linge dier is te zien bij den heer Louis Hutse, in Den diepen Loc/iling aldaar. Bericht aan de Thomassen De eerw. heer pastoor van Hammée, die tijdens do spoorwegramp in de-Noord statie te Brussel zoo vreeselyk gekwetst werd, zal denkelijk eerstdaags het hospi taal verlaten en naar zijne parochie ver trekken. De inwoners van Mechelen bereiden hem eene plechtige ontvangst. Eene der voornaamste banken van Brussel, is het slachtoffer geweest van ontvreemdingen, door eenen hare bedien den gepleegd, en welke eene gezamenlijke som bedragen van meer dan 111,000 fr. De pleger is op de vlucht. De toestand van den heer Coomans betert voortdurend. De geachte afgevaardigde van Turn hout hoopt binnen weinige dagen geheel hersteld te zijn. Een voornaam persoon van Gent heeft aan het Weldadigheidsbureel de gift gedaan eener vrij aanzienlijke som be stemd om beddengoed te verschaffen aan honderd familiën van schamele armen. De lijst der kandidaten bevat, zegt men ons, de namen van een aantal politie agenten. Er rnoet gezegd worden dat de agenten van politie, rekening houdende, der af houdingen voor het pensioen, eene jaar wedde hebben van 1100 tot 1150 fr. of omtrent drie frank per dag. Zooals men ziet, het loon van eenen werkman. Wij hebben gemeend dat het feit zonderling genoeg is om ervan te spreken. Voegen wij er hij wat nog meer zon derling is dat door do zorgen der politie de lijst der schamele armen wordt opge maakt. (Bien Public.) Insubordinatie gestraft, Twee dames, door het schoon weer uitgelokt, wandelden in het Park, voor de Citadel kazerne, te Gent. Na eene wijl gewandeld te hebben, ontwaarden zij eene bank en wilden er op gaan zitten, toen de schild wacht van de Citadel, daar dicht bij, hun toeriep Daar niet zitten De twee dames bezagen den soldaat met kleinachting.en als over de schouders heen, en eene der twee trotseerde de consigne door zonder aarzelen op de bank plaats te nemen De andere vraagde met een sturen blik aan den soldaat, die intus- schen genaderd was,waarom dat belache lijk verbod eensklaps gedaan was, daar men daags te voren er wel mocht gaan zitten Het is. zegde de schildwacht, wel geen bevel van den plaatscommandant, maar de schilder die over eene uur die bank geschilderd heeft, vindt het heel raad zaam...!! Het overige laat zich begrijpen. Men schrijft uit Loo ten-Hulle (Gent): Twee personen, die in een tijdverloop van acht dagen niet min dan 28, zegge acht-en-txointig liters jenever gedron ken, liggen ziek te bed. De eene is moeten berecht worden. Eene. vrouw, die van eene borrel ook niet vies is, werd zaterdag, op heeterdaad van jeneverdiefstal betrapt. Hoe ver die duivelsdrank de menschen toch kan brengen Te Moerbeke-Waas bij Kootjen Dc Corte staat er een peerelaar in vollen bloei. 't Is echter te vreezen dat de peren niet meer zullen rijp worden. Bij den heer Cruyt, te Lokeren, zijn er zeven beetwortels die het kolossaal ge wicht hebben van 71 kilos. --- Avondscholen te Wacken. Wat groot nut de scholen van dezen aard kun nen slichten schiet te zeer in 't oog om te moeten verwezen worden. Pas heeft men de schoolbanken verla ten of in de stormen en woelingen van de jeugd gaan, bij gebrek aan herhaling, de grondbegrippen en kennissen verloren, die men in de eerste kinderjaren heeft opgedaan. En nochtans op het oogenblik dat men met den strijd om 't leven ken nis maakt en volop in slagorde wordt ge steld, gevoelt men maar al te wel het nut van goede wapens, om de moeilijkheden en hinderpalen te overmeesteren die al toos met den levenskamp vereenigd gaan. Daarop na denkende hebben 4 jonge lingen van Wacken, de heeren Paul Peers, Courard, Eduard Boddin en Fre- derik Raes "besloten eene avondschool voor volwassenen in te richten. Weke lijks zal ieder van hen zich eene uur slachtofferen om de eerste kennissen bij leerzuchtige jongelingen te doen herleven en hunnen kring van wetenschap uit te breiden. De noodwendigheden van den tegenwoordigen toestand zijn in het pro gramma niet vergeten. Er zullen weke lijks lessen- voordrachten gegeven wor den over eenige punten der politiek en staathuishoudkunde, over landbouw wetenschappen enz. Gedijen die edelmoedige pogingen dan mag men verhopen dat ze slecht de eerste stap zullen zijn maar eene veel volmaak tere inrichting, en dat het gemeentebe stuur er zal lusschenkomen om den on dernemingsgeest der bijzonderen door het - nervum-belli wat te ondersteunen. Zoo is beloofd. Dat is hoogst loffelijk en dat voorbeeld dient op iedere volkrijke gemeente te worden nagevolgd. Een lid van de bende Sommer. Bevan,de te Rysel aangehouden aftrugge- laar-millionnaire, werd zoo wat door alle parketten opgezocht, voor een onnoem baar getal aftruggelarijen. Zijn voornaamste stieltje was, zich bij deze of gene groep dieven aan te sluiten en zich te gelasten met het aan den man brengen van gestolen juweelen en weer den. Voorname joodsche huizen in Enge land waren zijne opkoopers. Voor die feilen werd hy reeds lang door de politie van Londen opgezocht. Hij was een hartstochtelijk speler cn verloor ie Spa en te Oostende kolossale sommen. In het laatste dier speelhuizen was hij aanwezig, toen over eenige we ken hel parket daar binnen viel. Het onderzoek ten zijnen laste duurt ieverig voort, maar daar het parket van Brussel het aanhoudingsmandaat uitgaf, krachtens hetwelk hij werd in hechtenis genomen, zal deze zaak ook daar voor de rechtbank komen. Bevan heeft bij de juffer, met welke hij een deel van het geslolene verkwiste, po- giug aangewend om eenig geld te beko men, voor zijn onderhoud in de gevange nis, doch zij heeft hem wandelen gezon-» den. Zij heefl ock aan den onderzoeksrechter geyraagd, of hare tegenwoordigheid te Rijsel noodig -vas, daar zij zich geerne te Parijs zou vestigen. Dit is haar toegestaan. De Ruthenia. Een der grootste schepen welke Antwerpen ooit met hun bezoek vereerden cn met hunne koop waar overlaadden, ligt thans legen den kaaimuur ik bedoel de Engelsche stoom boot de Ruthenia, 450 voet lang zij had 6500 ton koopwaar en 1500 ton steen kolen aan boord, of samen eene vracht van acht millioen kilos.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2