Een en ander. Iwein van Aalst. Allerhande nieuws. zooveel uitbreiding mogelijk aan geven. Immers de bieëu bewijzen aan de fruit kweek au aan gansch den landbouw* eenen onberekenbaren dienst door de bevruch tende teelstot" van de eene bloem op de andere over te brengen. Sommige bieënteelers zijn van gedacht, dat de honing goedkoop zal worden, zoo dra er meer wordt voortgebracht en daarom wachten zij zich wel van iemand de bieënteelt aan te raden. Dezen deelen nu juist mijn gedacht niet en handelen, volgens mij juist verkeerd. Door de nieuwe stelsels aan te nemen en alzoo goede waar .zuiver en schoenen honig te leveren zal het getal verbruikers vertiendubbelen en de honig zal de coneurrencie, hem aangedaan door vreemde geleien en con fituren uit Frankrijk en Engeland, die niets dan wantrouwen verdienen, met eere doorstaan en overwinnen Om nu de nieuwe stelsels te leeren kennen en alle mogelijke verbeteringen, de laatste jaren aan de bieënteelt toege bracht en nog toe te brengen, in praktijk te stellen, is het noodig, dat de bieëntee lers zich vereenigen en aan het volk de verzekering geven, dat hunne waar zuiver en onvervalscht is en verre te ver kiezen is boven do Amerikaansche, die ons in zulke groote hoeveelheid wordt toegezonden(Han delsblad) POHter^en. -- In december eerst komende worden bij den Postdienst wed strijden uitgeschreven voor tien plaatsen van klerk en zestig plaatsen van hulp klerk bij helft te vordeelen tussehen de Vlaainsche enniet-Vlaamsche kandidaten. De jonge lieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijd wenschen te kennen, worden verzocht zich tot de postkantoren te wenden. De aanvragen worden ontvangen tot 5 december. I*rijM van het V'leccli. Bij het ministerie van Landbouw worden dagelijks verslagen ingezonden bestati- gemle dat de markten van vet rundvee overzet of overvuld zijn. De verkoopers moeten van de eene streek naar de andere reizen om zich van hun rundvee te ont maken en dit soms tegen bespottelijke prijzen. Onze wekelijksclie vleeschmarkt hier te Aalst getuigt dat er sedert maanden over vloed van slachtvee moet beslaan. En nogthans men hoort nergens van afslag van het vleescb. Afslag ware maar zeer rechtvaardig. Medegedeeld Liindhou \v beroepscliool voor meisjes. Een dergelijke school komt te Bouchout (Ouden Ooi.) Provincie Antwerpen met medewerking van Staat.Provincie en Landbouwcomices gesticht te worden. Deze school heeft bijzonderlijk ten doel zorgvuldige, spaarzame en neerstige pachteressen te vormen, die zich op de hoogte barer taak zullen weten te stellen. Ken dames-comiteit slaat aan 't hoofd en de E. II. Pastoor van Bouchout is met het godsdienstig onderricht gelast. Elke leertijd duurt 9 maanden en begint den 15 december aanst. Een diploma wordt bij 't eindigen van den leertijd afge leverd. Alles is kosteloos, enkel moet de voe ding betaald worden. De leerlingen be reiden zeiven de maaltijden, wassehen, strijken en herstellen hun lijnwaad, beur telings wisselen zij af in deze oefeningen. Zij houden nauwkeurig boek der uitgaven van het huishouden maandelijks wordt de rekening gemaakt,en elke deelgenoote, meesteres zoowel als leerling, betaalt haar aandeel in de kosten. Voor verdere inlichtingen riehte men zich tot den Bestuurder der school den heer P.Wauters.te Bouchout. (Ouden God). €7<>np;o. Kapitein Storms, van de Anli-Slaverny-Maatschappij, heeft een telegram ontvangen, meldende dat de expeditie-Delcommune, waarvan men sedert twee jaar zonder tijdingen was,aan het Tanganika-meer is aangekomen. Al de blanken zijn in leven, maar door hon gersnood moet M. Delcommune 400 zijner zwarte dragers verloren hebben. M. Del- commune is voornemens langs den Congo- weg terug te keeren. In eenen brief door generaal Brialmont aan - J.a Flandre Libérale - gezonden; wordt gezegd dat de vestingen van Ant werpen moeten rolledigd worden door verscheidene forten en schansen. Dat beloolt voor onze eerste handelstad. Generaal Brialmont werd den 14 juni 11. door de liberalen van Brussel, volks vertegenwoordiger gekozen. Hadden de liberalen alsdan de meerderheid verkre gen generaal Brialmont ware minister van oorlog gew» est en dan zou men zich voorzeker bij de vollediging der Antwerp- sche vestingen niet bepaald hebben. De millioenendans die nu reeds te geweldig is, zou onbetwistbaar nog hebben toege nomen. Dendemionde zou ook wel zijn aandeel hebben gekregen en Aalst zou er ook al hrokkelingen van inoogsten want, volgens generaal Brialmont. moeten er forten en schansen opgericht worden te Gijsegem Hofstade, Wieze, Herdersem, enz. De doctrinairen ofte liberale oude prui ken der volkskamer hebben opnieuw eenen afzonderlijken groep gevormd waarvan deelmaken MM. Frère, Bara, Graux, Neujeaii, De Mot, Buis, Vanden Kinderen. Sainctelette, Hollevoet, Huys- nians en Berger. Hun programma is vooral: Bevechting van 't katholiek ministerie en clericalism. De herziening verzenden zij naar de maan en zullen haar tegenwerken. Zij verstooten het algemeen stemrecht. Nog weinigen tijd en het doctrinarism zal geleefd hebben. niNiimrek de afgedankte rijks kanselier, bekent nu dat hij een groote moordenaar is. Door gewetens wroeging gedreven zegt hij thans, dat hij, door de vervalsching van een telegram, den Fransch-Duitschen oorlog van 1870, heeft veroorzaakt, oorlog, die het leven heeft gekost aan 700 duizend Franschen cn Duitschers en onbeschrijfelijke ver woestingen, ellende en lijden na zich sleepte.... En daarbij zal het zich dan nog niet bepalen. Naar alle waarschijnelijk- heidzaldie oorlog eene nog vervaarlijkere een nog akeligere slachting verwekken, wanneer men aanmerkt hoe gebeten de Franschen op de Duitschers zijn en blij ven. Welke verantwoordelijkheid voor God en de wereld weegt op 't hoofd van dien hoogmoedigen grijsaard. Aardige geestelijkheid. Een correspondent der Pall Mall Ga zette geeft de volgende lijst op die hij beweert onvolledig te zijn van wets overtredingen, gepleegd van October 1891 tot october 1892, door geestelijken der Established Church (anglikaansehe kerk) 12 zelfmoorden, 14 breaches of promi ses (breuk van huwelijksbeloften.) 17 ont voeringen van minderjarigen, 18 pleegden geweld jegens dieren, 100 aanrandingen of pogingen tegen de eerbaarheid, 124 van volledige dronkenschap, 254 brank- roeten en 84 niet gespecifieerde misdaden. Totaal 629 overtredingen. Daar er ongeveer 23,000 clergymen in de anglikaansehe kerk zijn, maakt dit nog al eene sehoone verhouding. Hoefbeslag van aluminium is met gunstig gevolg in het Russische leger beproefd. De hoeven duurden 6 weken en bewezen dat het aluminium beslag lan ger duurt en den hoef beter beschermt dan ijzers. Er brak er geen, integendeel ze konden herhaaldelijk opnieuw gebruikt worden. En nieltemiu werkten de paar den, die aldus beslagen waren, op harden steenachtigen grond. Het belangrijkste voordeel is, dat aluminium beslag slechts 1/4 tot 1/2 van hel gewicht heeft van ijzer. De kosten zijn grooter, maar aan den anderen kant is bij het nieuw beslaan zeer weinig brandstof noodig, er is geen verlies in gewicht en de waarde van het oude metaal is dezelfde als die van het nieuwe. i i.inanqapxiifru.. Dcndergalm gaat goed vooruit op 't slibberig baantje waar hij zijne schre den reeds lang, wel is waar, heeft gezet. Onlangs was het een uitval tegen de Generale Berechting Wat later 't historietje van den zatten pastoor der Nationale Straat te Antwer pen En Zondag lest waren het laaghertige zinspelingen tegen eene alleszins eerzame en alom geachte vrouw, welker levens wandel voorbeeldig maggenoemd worden. Uit eerbied voor onze lezers willen wij die vuilnis niet verder roeren. En zeggen dat al die lasterlijke en venijnige uitspattingen 't werk zijn van vreemde luizen die alhier zijn overge- waaid en wel zouden doen hun vet betaald ambt beter te behertigen. Pas op, liberale schrijvelaars 1 De verdediger der Fripouille ver klaarde in den loop zijner pleitrede - De beschuldigde moest onvermijdelyk in zedeloosheid vervallen dit gebeurt aan allen die legen de priesters schrijven. Onder den titel Eene aardige be graving levert Dendergalm zich weèr eens over aan zyn geliefkoosd liberaal of gousche werk, namelijk, van Kerk en priester gedurig aan te vallen en de gods dienstige plechtigheden te bespotten en te beknibbelen. Alhoewel wij ons meest altijd weinig bekommeren met het godsdiensthatend gezeever waarmee vreemde kwanten Dendergalm wekelijks bekladden, heb ben wij ditmaal nogthans onze informeer kazak eens aangetrokken om naar de waarheid te gaan vernemen. Volgens Dendergalm heeft de over ledene, door 't artikel bedoeld, gedurende gansch haar leven, den voet in de kerk niet gezet. Indien men be Weerde dat de overledene sedert 7 jaren nooit ter kerke is geweest dan zou men in de waarheid zijn gebleven, want zij was er uit hoofde van ziekelijk heid sedert dien tijd onbekwaam toe. Een priester, gaat Dendergalm voort, had gepoogd haar op het ziekbed te bezoe ken zij weigerde hem te ontvangen. Weèr al eens mis De overledene is schielijk gestorven, zonder dat iemand harer naastbestaanden er eenig achter docht van had. Er kon dus geen priester geroepen worden en ook werd hij niet afgeleid of geweigerd. De echtgenoot wilde geen kruis op de doodsbrieven, geen kruis op de kist, een lijkwagen zonder kruis, roept Detider- galm. Maar hoe vreemd toch, ten sterfhuizc was er eene verlichte kamer met Chris tusbeeld en gewijd water. Dendergalm noemt den echtgenoot een man van karakter, een man van eer. Een man van karakter, een man van eer is hy inderdaad, en, omdat hij aldus een man is, heeft hij den uitersten wil, namelijk, van godsdienstig begraven te worden door zijne eohtgenoote meermaals klaar en duidelijk uitgedrukt, willen vol brengen. Waarom eene zinking gaan vragen, vraagt Dendergalm verder, als men bij het sterven van geen priester wil,als men eischt dat er noch kruis op de doodsbrie ven of kist komt-, noch gebeden op het lijk in liet sterfhuis of op het graf uitge sproken worden Wel om de eenvoudige reden dat de echtgenoot, den uitersten wil van zijne gade willende eerhiedigen, zich, uit eige ne beweging en persoonelijk, bij den E H, Pastoor beeft begeven om eene godsdiedstige begrafenis te vragen. Zietdaar wat wij vernomen hebben. Tussehen de beweeringon van Dender galm in onze inlichtingen zal 't publiek nu kunnen oordeelen, en dit oordeel zal niet moeilijk vallen. Dendergalm zelf heeft weinig ver trouwen en zijne beweeringen. Wij ver- tolken, zegt hij, loopende geruchten en zoo er onnauwkeurigheden in voorko- - men zijn wij bereid alle terechtwijzin- gen op te nemen. Dendergalm heefl dus loopende geruch ten opgenomen zonder te onderzoeken of ze geioofweerdig zijn of nieten waarom Omdat er zich weèr eene gelegenheid voordeed zijnen woedenden haat tegen Kerk en priesters te kunnen botvieren en hij, als ware kerk- en priestershater, die goede gelegenheid niet mocht laten ont snappen... Zijn geusche kwelm kwam boven! Itectitci'lijk kronijk. Woensdag verschenen verscheidene personen voor de rechtbank van Gent onder betichting van opstand tegen de politie, slagen, verwondingen, beschadi ging, enz., tijdens de botsing de. socialis ten met de politie op de Vrijdagmarkt in den avond van 7 november laatst. Het getal verdachten was 3 Arthur Van Cauler, wegens smaad jegens de poli tie, werd veroordeeld tot 15 dagen ge vang en 26 franks boet en wegens slagen en opstand tot 3 maanden gevang en 100 ft*, boet of 1 maand gevang Ernest Rombaut, wegens smaad jegens de politie tot 15 dagen gevang en 25 frank boet we gens slagen op de politie tot 3 maanden gevang en 100 frank boet of 30 dagen. De derde werd vrijgesproken, de feilen ten zijnen laste gelegd niet bewezen zijn de. Verleden week verscheen voor de recht bank van Kortrijk een zeer gevaarlijke oud-veroordeelde, vervolgd voor bank breuk. Hij werd naar liet hanksken ge leid door gendarm Depaepe. De getuigen werden geroepen en de kerel ontvingeene gevangzitting van 3 maanden, 50 fr. boete en de onkosten. Nauwelijks had de rech ter het vonnis uitgesproken, of de kerel stond rechten zegde met eene klarostem, die door geheel de zaal kon gehoord wor den het volgende Gij gelijkt allen aan eene. bende ezels. Aanstonds was de zaal in rep en roer. De rechter vroeg wat hij daar gezegd had en de kerel herhaalde het gezegde. De rechter deed hem neerzitten en vroeg of hij zijn gezegde hield staan. Ja riep hij met klare stem, gij zijt eene bende ezels. Hij werd veroordeeld tot 4 maanden, voor beleediging. Hij verliet gansch te vreden de zaal zeggende nu mag ik in hel ge vang zitten tot den aanstaanden zomer, en 't was hetgeen ik zocht. Opschorsing van abonnement. Morgen 27 November zal het Zang- Tooneel- en Letterkundig Gezelschap 'T Land van Riemmet medewer king van juffer Julia Verault, opvoeren, hetgeschiedkundiglyrischdrama - 1VVE1N VAN AALST,» door Doctor Is. Bauwens, muziek van toondichter Gustaaf Pape. Het drama speelt in 1128 het eerste bedrijf in de Ridderszaal van den Burcht van Aalst het tweede in den Kerker van het slot van Folket bij Thielt en het derdo op den Buitenhof van het Kasteel van Aalst. - Orkest en Kooren (175 Uitvoer ders.) onder de leiding van M. F. L. Van den Bogaerde, Bestuurder der Konink lijke Harmonie. Nieuwe tooneelver- sieringen van M. Modeste De Met te. Kostumen van M. De Leu. Nieuwe pruiken van het huis W. Klinckenborg Prijzen der Plaatsen Voorbehou- dene genummerde plaatsen, fr. 2,50 Beneden plaatsen fr. 2,00 Baicon fr. 1,00 derde Rang 50 centiemen. Ingangkaarten zijn te bekomen ten lokale des Gezelschaps bij den heer A'. Hermans, Albert-Liénartstraat, tot den Zondag der Vertooning om 3 ure namid dag. De voorbehoudene genummerde plaatsen ten zelfde lokale tot daags vóór de vertooning. Bureel 5 ure. Gordijn 5 1/2 ure stipt. N. B*. De vertooning zal eindigen vóór het vertrek der laaiste treinen voor Gent, Denderleeuw, Dendermonde en tusschenslatiën. Priesterlij fco Benoeming. Zijn Onderpastoor benoemd te Verre- broeck, de E. H. A. Schockaert, onder pastoor te S.Martens-Laelhem; te S. Mar tens Laetliem, de E. H. E. Lamon, onderpastoor te Verrebroeek. I audbouweomice, (Aalst-Zuid.j Wij herinneren onze lezers dat eene Tentoonstelling van Chrysanthenen. Frui ten cn Bieënteelt, in de zaal van S'-Mar- tens-Gesiiclitzal plaats hebben op morgen Zondag 27 dezer en volgeude dagen. I'reniïe tiaii onze geëerde inschrijvers. JAIU I>E LICHTE. Ongemeen is de bijval welken het on langs verschenen boekwerk De Groote Bende van Jan De Lichte genoten heeft. En met recht, want men inag zonder overdrijving zeggen dat dees werk de algeineene verwachting niet alleen ver vuld maar zells overtroffen heeft. Onder letterkundig, zedelijk en ge schiedkundig opzicht zal Jan I)e Lichte, bij de Vlamingen welgekomen zijn. 't Is immers geene bloote opsomming van gruwelen en wandaden, maar een boeiend en belangwekkend verhaal met leerzame zedelessen doorzaaid. Een schoon dus en nuttig boek voor huisgezinnen, prijsdeelingen, volksbib- liotheeken en leesgezelschappen. De geringe prijs van fr. 1,25, (600 bl. in-S° met sehoone platen), waaraan dit boekwerk verkocht wordt, stelt hem ter beschikking van eenieder. Alwie hem zal gelezen hebben, zal zijn geld en zijnen tijd niet beklagen. Wie een abonnement neemt op Den Dendtrbode voor 't jaar 1893, zal hem ontvangen te rekenen van 1 Decem ber aanst. Annoacen bekendmaking van huis te huren, aanbeveling, te koop bieden van voorwerpen door goabonneerden inge zonden en die de vijf regels niet overlref- en worden gratis afgekondigd. Rotcrninrkt. Deden zatordag werden 816 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6530 kilogr. IloternHirlit. Onze Boter markt. werd heden onverwachts bezocht door den heer Nelis, opzichter van den keurdienst der eetwaren. Verscheidene stalen boter werden door hem genomen om onderzocht te worden. In ons nummer van Donderdag aanstaande hopen wij hierover 't eene of 't andere te kunnen meèdeelen. He mist dezer week was nadeelig aan vele lieden, want in onze stad alleen werden er in 3 of 4 dagen meer dan 500 doozen Pastillen van Dr Wal- thery verbruikt. Wij moeten inderdaad bekennen dat het eene zeer gezochte en zeer souvereine remedie is tegen den hoest en de benauwdheden der ademhaling. Eremhodogein. - Op Zondag 1 December aanst. gaat de Katholieke Bekwaamheidskiezersbond dezer gemeen te, ter zaal des Gemeentehuizes, eene Euitsterrijke Vcrlooning geven met de medewerking der Fanfaar- Maatschappij, Een blijspel Geneesheer tegen dank een tooneelspel De boer met zijne hesp, zullen opgevoerd worden. Verder klucht- en andere liederen. Deze vertooning wordt gegeven ten voordeele der Armen van de Gemeente. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene plaats, fr, 2.0o 1= plaats fr. 1.00 2' plaats, fr. 0,50 Opening der zaal om 3 1/2 ure. Gordijn om 4 ure stipt. Een schandaal. Een blad van Brussel wijst op een schandaal, dat alle gedacht, over de vrijpostigheid der zede- looze pers, te boven gaat. Woensdag avond, rond 9 ure 20,hoorde men in de groote publieke zaal van het nieuwe posthotcl te Brussel roepen Koopt de verkoelen dagbladen van Parijs Verboden door het gerecht, verboden door het ministerie van spoorwegen en verkocht in hel voornaamste lokaal van het Spoorwegbestuur Als gezondheidsmaatregel hoeft de burgemeester van Brussel de tentoonstel ling van duiven, kiekens, konijnen, enz., welke den 3 december in den Augustijnen tempel moest plaats hebben, verboden, op verzoek der gezondheidscommissie. De tentoonstellingen van honden, in de eerste helft van december en die van gevogelte op 23 derzelfde maand zijn insgelijks ver boden. Bandieten. De aanvallen en dief stallen gaan te Brussel en omstreken nog volop hunnen gang. Te Molenbeek werden de echlgenooten Peeters ten 2 ure 's morgens, verrast door twee personen die in hunne kamer dron gen en hen poogden den mond te stoppen. Zij riepen om hulp en hun zoon, een lansier in verlof, snelde toe gewapend met zijnen sabel, bij middel waarvan hij zijne ouders kon bevrijden. Een der bandieten moet een geweldigen sabelslag op het hoofd hebben bekomen, maar toch had hij nog de macht om te vluchten. Later hebben buitenlieden een zekere G. van Molenbeek, met eene zware hoofd wond op den weg vinden liggen. Hij werd ondervraagd door de gendarmerie en hij verraadde seffens zijnen ineèplichtige. Deze werd eenige uren later aangehouden. Zy hebben allebei verklaard dat zij hunne misdaad lang op voorhand beraamd hadden. - Openbare liefdadigheid. De reizigers die zich maandag avond in de Noordstatie van Brussel bevonden, waren treurig te moede bij het zicht vaneenen ongelukkignn grijsaard die bijna geheel lam was en die zoo moeilijk voortsukkel- de dat de bedienden der statie hem moes- ten helpen om hem tot aan den uitgang te geleiden. Daar deed hij nog eenige stappen op hot voetpad en zonk dan ten gronde. Eenige agenten snelden toe en brachten den ongelukkige per rijtuig naar het politiebureeï. Men vernam dat de arme duivel, een tachtigjarige ouderling was van eene gemeente uit de omstreken van Dender monde. Het weldadigheidsbureel dezer gemeente had niets beters gevonden dan den armen gebrekelijken man naar Brussel te zen den. De ouderling is naar het St-Janshospi- taal gebracht, in afwachting dat er te zijnen opzichte maatregelen genomen worden. Diefstal en brandstichting. De Hermanstraat, te Schaerbeek, is zondag avond rond half 12 het tooneel geweest van eene brutale misdadige poging. Rond dit uur hoorte Mad. Van de Kerkhove, eigenares van een grooten bleekhof, gerucht op hare binnenplaats. Zij opende het venster en zag vier per sonen, die zich gereed maakten om ver- schillige pakken wasgoed meète nemen. Alleen in het voornaamste gedeelte van het huis zijnde, riep zij om hulp. Die kreten werden gehoord door M. Schouten, kunstschilder, die een gedeelte van het huis bewoont en door twee agenten. De dieven, dia eene kennismaking met de politie wilden vermijden, liepen weg, doch toen de agenten ter plaatse kwamen zagen zij dat de boosdoeners den vloer der werkplaats vol petrol gegoten en liet vuur aangestoken hadden. De vlammen dreigden geheel het werkhuis, alsook de werkplaats van den schilder, te vernielen. Haastig werden de pompiers verwit tigd, die het vuur konden uitdooven, eer het groote vorderingen had gedaan. Over eenige dagen stierf, te Volle- zeele, niet ver van Brussel, een kindje van drie maanden, Daar het wichje schielijk overleed, ontstond hierover eene zekere opschudding in de gemeente en allerhande gezegden werden in omloop gebracht. De dokter der gemeente kreeg er ook kennis van en, na onderzoek, weigerde hij de noodige toelating te geven, om het kindje te laten begraven. De rech terlijke overheid trok zich ook de zaak aan en het parket bevoolde lijkschou wing. De wetsdokters bevonden en verklaar den, dat het arme kind, ten gevolge van dronkenschap was gestorven Ziehier de verklaring der moeder van het kind zelve Ik had de gewoonte jenever te mengen by de melk, welke ik mijn kind met eene zuigfiesch deed drinken. En waarom, vroeg do onderzoeks rechter, deedt gy dit kind jenever opzui gen En het antwoord der ellendige luidde Omdat het vast en lang zou slapen en ik intusschen zou kunnen uitgaan... Deze moeder vermaakte zich dus, ter wijl haar kindje, door haar vergiftigd, in zijne wieg lag te sterven. Botermarkt. Gister vrijdag mor- gend heeft de Gentsche politie opnieuw jacht gemaakt op de botcrvervalschers. Al de buitenlieden, die met korven of manden van den trein stapten en de Vlaanderenstraat in wilden, werden door de politie tegengehouden en de Statie straat ingezonden, alwaar zij weeral in handen vielen van andere politiemannen, die hen voortzonden naar het politiebu reeï op de Koepoortkaai, alwaar de boter onderzocht werd. Aan de andere statiën en poorten der stad werd de zelfde klopjacht ingericht Wij vernemen dat tegen verscheidene buitenlieden proces-verbaal is opgemaakt uit hoofde van vervachte boter die zij bij zich hadden. Een hevige brand heeft eene groote belangrijke hoeve te Wervicq, inassche gelegd met al wat zij bevatte, meubelen, gereedschap, oogst en vee. Slechts twee koeien werden gered. Vijftien runderen, waaronder negen prachtige melkkoeien, zijn de prooi der vlammen geworden. Uit liet onderzoek, dat op staanden voet door de gendarmerie werd ingesteld, schijnt te blijken dat hier weèr met misdadigers af te rekenen is. Geknipt. Op zekeren nacht der verleden week werden de kloosterlingen van een klooster dat in volle veld is gele gen, in de omstreken van St-Quintens- Lennik schielijk gewekt door hevige slagen en schoppen op de poort van het klooster. De Zuster portieres zag door een klein venstertje drie zwarte gemaakte en gewapende mannen die haar toeriepen Geef ons 200 frank, of zoo niet zul len wij dynamiet in uwe brievenbus werpen en gij zult allen in den lucht springen. Men kan zich gemakkelijk den schrik verbeelden welke deze bedreiging te weeg bracht onder de Zusters. De portieres verloor echter hare koel bloedigheid niet. Wacht riep zij, dat een uwer, een enkele binnentrede. De bandieten aanvaardden. Twee minuten later werd de poort geopend en leverde doorgang aan den afgevaardigde. De roover was echter nauwelijks bin nen, of de poort werd wederom gesloten en al met eens begon de noodklok van het klooster met kracht te kleppen. De roover trachtte te vcrgeefschdedeur wederom te openen, hij kon het slot niet doen springen, by gebrek aan eenen sleu tel. Al de deuren die op den gang uitgaven waren insgelijks gegrendeld. Eenige stonden later kwamen de boeren toegesneld, gewapend met vorken en oude geweren. Zij grepen den dief bij de kraag en brachten hem naar de gendarmerie der gemeente. Op den eigendom van eenen koop man te I'iéton, is eene waterfontein, door eene ongekende oorzaak in peiroolbron veranderd. Hij dacht eerst dat men water met eene petroolkan had geschept en deed de fontein ledigen. Sinds dien is opnieuw het water, met petrool gemengd, naar boven gekomen. Moord te Dinant. De zoon van eenen hotelhouder, te Dinant, onderhield betrekkingen mot eene weduwe, die een klein koffiehuis houdt op de Place de la Fontaine. Dijnsdag nacht heeft hij haar bij middel van een geweerschot, dat hij van zeer dichtbij op haar loste, gedood. De moordenaar werd onmiddelijk aan gehouden Nadere bijzonderheden. De misdaad had plaats rond 2 uren 's nachts. De moordenaar heefl zijn slachtoffer omverre geworpen, met de voeten getrapt en toen het schot inde richting der keel gelost. Het feit gepleegd zijnde heeft de moor denaar,het geweer aan den riem dragende zich naar het postbureel begezen, waar hij vroeg een telegram te mogen bestellen. Hij verklaarde tevens eenen moord te hebben gepleegd. Op de weigering van den bediende keerde hij terug naar het tooneel der mis daad, waar hij weldra door de gendarmen werd aangehouden. In 't begin bood hij geen weerstand, doch eens gebonden zijnde, verbrak hij de handboeien en sloeg de drie gendarmen ten gronde. Het valt op te merken dat de moorde naar sedert eenige dagen het inzicht had te kennen gegeven de weduwe te dooden men had hem reeds met het geweer op den schouder zien wandelen. Nog onlangs zegt men, heeft hij haar naar de Maas willen sleepen, die op eenige stappen van daar voorbij de stad stroomt. De vermoorde was weduwe met vijf kinderen. Uithangborden voor bedelaars. Heb meelijden met eenen arme van 70 jaren die blinden wees is 1 Een ander Heb medelijden met een armen doof stomme Maar, vroeg een voorbijganger, zijt gij werkelijk doofetom Neen, mijnheer, maar ik heb dit bordje aan een voddenkraam op de Houtmarkt gekocht. Een nieuw laten schilderen kost te veel. FRANKRIJK Van honger gestorven. Eene 59ja- rige vrouw, Ambrosine Denis genaamd, wonende in de mie des Sainls-Pères, te Parijs, was gewoon eiken morgend op het zelfde uur uit te gaan. De portieres, ver wonderd omdat zij hare huurster niet als naar gewoonte had zien uit en ingaan werd ongerust en ging aan hare deur kloppen. Daar zy geen antwoord kreeg, vreesde zij dat de vrouw,die sedert eenige dagen ziek was, wel kon dood zijn. Zij had zich niet bedrogen. Toen men in de kamer drong vond men ze op haar bed liggen, geen teeken van leven meer gevende.Een geneesheer stelde het overlijden vast en verklaarde dat de vrouw van honger gestorven was. Men vond evenwel omtrent 800 fr. in hare kamer. ENGELAND. Jack the Ripper.Emilie Edith, eene vrouw van slechte zeden,had inCheapside kennis gemaakt met een heer, die het engelsch met een vreemd accent sprak en haar vroeg met hem naar Hudson Park te gaan, waar hij woonde. Zij gingen de straten door van de wijk Whitechapel. Plotseling weigerde de vrouw verder te gaan. De man haalde toen een hoveniersmes te voorschijn en wilde haar dooden. Zij liep naar de Sut- tonstreet en wist te ontvluchten. Het signalement, dat zij van den persoon gaf, stemt geheel overeen met dat van Jack the Ripper, Het hoofd der politie heeft haar vrijdag een verhoor doen ondergaan, dat '2 ure duurde. RUSLAND. Zelfopoffering. Een jonge Pool zit te Minsk in den kerker en is veroordeeld tot verbanning in Siberië. De verloofde van den jongeling had gevraagd om hem naar Siberië te mogen vergezellen, maar dat werd geweigerd, daar zulk verlof alleen aan getrouwde vrouwen wordt toegestaan. Met toestemming der overheid had daarop het huwelijk in de katholieke kerk vóór de verbanning plaats. Het was een aandoenlijk tooneel, aan de eene zijde het jong meisje in bruidstoilet, aan de andero zijde den bruidengom in zijne gevangeniskleeren, omringd door eene afdeeling gewapende gendarmen hel kerk gebouw te zien binnentreden. Nadat het huwelijk door den priester was ingeze gend, werd de een naar de gevangenis, de andere noar huis teruggeleid.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2