Stedelijk Bestuur van AALST. TWEEDE OPVOERING Iwein van Aalst. Kerk van den H. Martinus Volle Aflaat Allerhande nieuws. Zondag II .werd te Bruggeeen beeld van den H.Kochus plechtiglijk geplaatst boven den ingang van het Kattenpoortje waar de cholera verscheidene slacht offers maakte. Vooruit en 't Laatste nieuws spotten met deze godsdienstige plechtigheid zij verguizen de kristelijke gevoelens des volks en versmaden bovendien den H. Rocbus. Eene bende Brugsehe socialisten volgen de de processie spottend den De profon- dis zingend. En liberalen en socialisten zijn dan tegen den Godsdienst niet... Wat zouden ze wel. Is het te verwonderen dat de straffende arm Gods zich late gevoelen liet lioof<ll>e*»tuur van het Davidsfonds heefl in zijne vergadering van 24 November een prijskamp uitge schreven ter behandeling van een ont werp in verband met de maatschappelijke kwestie. Het staat der mededingers vrij, ofwel eén punt, ofwel verscbillige punten betrekkelijk het aangeduide vraagstuk te behandelen. Het handschrift mag niet meer dan 1(K» bl. druks behelzen (gewone letter van de uitgaven van het Davidsfonds.) Het bekroonde werk (duidelijk geschreven, op éénen kant van het blad) blijft het eigen dom der vereeniging, die zich het recht voorbehoudt 0111 uit te geven. De prijs is eene som van 400 fr. De mededingende stukken moeten uiterlijk op 30 April 1893 vrachtvrij worden toegestuurd aan den algemeenen geheimschrijver, den heer Fr. de Potter, Godshuizendreef, 29, Gent. Het heeft insgelijks beslist in de aan staande lente plechtig den hondersten ver jaardag te vieren der geboorte van Jan- Frans Willems, den stichter en hoofdman der Vlaamsche beweging. De maatschap pijen tot het Davidsfonds behoorende, zullen te Antwerpen vergaderen en een bezoek brengen aan de gemeente Bouc- hout, geboorteplaats van den grooten schrijver, alwaar een gedenksteen zal geplaatst worden in den gevel van het huis waar vader Willems liet eerste dag licht zag. Tegen «Ie cholera. De heer doktoor Van Steenkiste van Brugge, geeft de volgende raadgeving die wij hier kort willen samenvatten omdat zij van dienst kan zijn. Bij het volk bestaat de meening,volgens dewelke jenever drinken goed is als voorkomend middel tegen de cholera. Grootere dwaling, zegt hij, kan er niet bestaan. De microben of levelingen van de cholera komen niet in ons lijf langs het vel noch asemen wij niet binnen. Zij komen in ons lijf langs de maag. Van onze maag gaan zij naar de darmen, vermenigvul digen en krioelen daar, vergiftigen het bloed en veroorzaken de cholera. Omdat men levelingen van de cholera ingezwolgcn heeft, zal men niet altijd die ziekte krijgen. De levelingen worden geheel dikwijls gedood door het zuur dat de maag geeft bij gezonde men- schen Drinkt men nu jenever, of rhum of anderen korten drank, men ontstelt de maag het maagsap heeft geen zuur genoeg, en 't en is niet meer bestand om de levelingen van den cholera te ver nietigen. Anders is het als men besmet is met de plaag, die het lichaam verstijft, dat men rhum met heet drinken gemengd zou innemen, om te verwarmen. In die om standigheid en alzoo genomen als genees middel kan korte drank, in kleine hoeveelheidnuttig zijn. Doch, als voorkomend middel is de genever, noch geen korte drank aan te bevelen Daar vele gesproken wordt tegenwoor dig over cholera, ofschoon het gevaar weinig groot is voor den oogenblik,willen wij die kostelijke en kostelooze raadge ving mededeelen die misschien den eenen of den anderen lezer kan afbrengen van een verkeerd gedacht. Dn/e koolmijnen. Het verslag over de mijnen in België, meldt «lat de kolenopbrengst in 1891 beliep op 10,175.000 ton, ter waarde van franks 247.000.0ti0 't zij 900,000 ton en franks 21,019,000 minder dan in 1890, De ge middelde verkoopprijs der kolen is geval len van 13 fr. 18 tot 12 fr. 54. De mijnen bezigden 118,983 personen, waaronder 3.691 vrouwen en meisjes, in de koolputtcn werkend. In 1890 beliep dit laatste getal 4,1)5. Het gemiddeld werkloon beliep 1,068 frank 's jaars, namelijk 2 fr. 00 daags voor den arbeider boven "«Ion grond, 4 fr. 18 voor degenen die in de putten de eigenlijke koolgravers. Genever. België staat aan 't hoofd van het geneververbruik. iets wat hem juist niet tot eer strekt. Het verbruik is hier te lande 5 liters's jaars per in woner in Holland 4 1/2 tot o liters in Oostenrijk-Hongaric 4 liters 20 in Duitschland I liters 04 in Frankrijk 3 liters 03 in Engeland 2 liters 5-1 in Zwitserland 3 liters 75 en in Italië 4 liters 90. I)e »oeii»li**len in Frank rijk. Maandag had te Rijs vergadering [.laats, waarin Lal. teen priester Naudet een debat v erden I-afargue ontwikkelde het programma van het socialisme en beschuldig de afgeveerdigden der gemachtigde linker zijde dat zij in de Kamer alles over schreeuwden. Hij voegde er bij, dat het socialisme de tribuun besteeg, daarmede een aanval op het kapitaal gepaard ging. Priester Naudet begon zijne rede zeer kalm. In enkele opzichten was hij het met Lafargue eens. Hij bewees dat de encycliek allo middelen aanwijst, welke noodig zijn om den socialen vrede te her stellen. Zijne redevoering was zoo onweerleggend en tevens zoo verpletterend voor Lafar gue, dat deze niet in staat was te ant woorden. De toehoorders klapten in de handen en riepen Leve Naudet De menigte bestormde het verhoog en droeg den priester op hare schouders buiten. De vrienden van Lafargue poogden ook eene betooging te zijner eer te houden, doch het volk wilde niet mee. Lafargue trok, in gezelschap van Carette, den meier van Roubaais, die de meeting voorzat, beschaamd weg. Gebruik van Eiei>clia- len. Al te dikwijls ziet men, zelfs te plattenlande, dat de schalen van eieren hier en daar achteloos weggeworpen worden. Het is en blijft jammer, dat men hierop niet ineer acht slaat. Eierschalen toch bestaan uit koolzure kalk,welke stof uitstekend voor de hoenders geschikt Is om de schaal vorming van het ei te bevor deren. De eierschalen moeten echter vooraf goed fijn gemaakt worden. Men zegt wel eens dat de kiekens hun eigen eieren zullen stuk pikken en als voedsel gebruiken, wanneer zij gevoed worden met fijngemaakte eierschalen. Het is echter gebleken, dat het volstrekt niet het geval is als de schalen zeer fijn ge stampt zijn. Maar niet alleen zijn eierschalen een gewenscht voedsel voor de kiekens, ook is het goed de varkens en kalveren fijngestampte schalen onder hun voedsel te mengen. Het bevordert den groei dezer dieren en is een uitstekend middel om bij hen de beenvorming te bevorderen. De landbouwer moest het groote nut, dat het gebruik van eierschalen teweeg brengt, leeren inzien, en niet alleen de op zijne eigene hoeve verbruikte eieren tot dat doel verzamelen en bezigen, maar zich ook de eierschalen uit de steden, bij voorbeeld in groote hoeveelheid bij koek en banketbakkers te verkrijgen zijn, trachten te verschaffen. De sneeuw. Een vast lichaam zijnde neemt de sneeuw bij haar vallen al de bestanddeelen mede die uit stoomtui gen en schouwen van fabrieken, brouwe ryen, stokerijen, enz. in de lucht opsty- gen. Wanneer men de sneeuw doet smelten, geeft zij geenen reuk tot 10 gradenmaar op 100 graden heeft het kokende water dat er van komt, eenen reuk van ver brand leder, en eenen vuil bruine kleur, met zwart bezinksel. De sneeuw is dus de zuiveraar der lucht, de slechtste dampen en microben medevoerende. Bovensiaande bewijst insgelijks, dat de sneeuw zeer vruchtbaar is voor de landen. De sneeuw doodt ook den honig dauw of korenbrand, die soms den oogst veel schade doet. Men wachte zich dus sneeuwwater 1e gebruiken voor de keuken of om te drin ken. Meester LevAque kan het toch maar niet verkroppen dat wij ontegensprekelijke be wezen hebben 1° Dat hy naar Aalst kwam overgevlo gen uit speculatie op de lage of mindere dagloonen 2° Dat verre van de hoogste dagloonen te Aalst te betalen zijn werkvolk maar 11, 12, 13, 14 a 15 centiemen por uur winnen en dagelijks 13 uren moeten arbeiden 3° Dat zijne werklieden bijna de helft van het jaar werkeloos blijven en dan ten laste van ons Bureel van Weldadig heid vallen, niettegenstaande de groote advokaat Slim-Slim uit Dender galm be weert dat zij met fr. 1,60 daags goed kun nen leven en nog bovendien sparen. Ziedaar dry welbepaalde feiten die meester Levèque met al zijn demokraten verstand onmogelijk kan te niet doen. Meester Levèque komt er op terug dat het wijlen M. Joris Haas was die hier het eerst 't vellekensfabriek kwam stichten. En als bewijs hiervan ligt er eene adreskaart en een bladje postpapier met vignet van wijlen M. Haas ter onzer in zage ten bureele van Dendergalm. Wij herhalen onze vraag Wat ver schil is er nu tusschen dat M. Haas met de centen van M. Levèque naar Aalst kwam overgevlogen, uit speculatie, omdat de dagloonen hier geringer zijn dan te Brussel, of dat M. Levèque nu zelf geko men ware Voor ons is er geen, 't is een en 't zelfde.... neen, daar is geen verschil in, want zonder de centen van M. Levèque kon M. Haas zich te Aalst niet komen vestigen. Aardig Aanlig voor een demokraat, •or ieman«i die zich als vader der arbei- rs voorgeeft Wat nu de kwestie van adreskaart eu vignet betreft, zeg eens, meester Levèque, is de inkt al droog T Voor eene bagatel levert men heden 100 adreskaarten en evenveel vignetten.... En wie weet of men soms voor de noodwen digheid eener zaak, ze niet gratis leveren zou Moet ge gemeenteraadsheer van Brussel zijn.om u met zulke domme streek uit den slag te willen trekken? Wij dachten dat er andere kleppers in den Brusselschen Gemeenteraad zetel den Nog wat te dom, jongen, om ons, man nen der provincie, en dan nop, Bokkenrij ders, bij den bok te komen zettenTe dom, jongen, te dom In 't vervolg, zegt meester Levèque, zal hij de lasterlijke aantijgingen hola voorzichtig, jongen van den sakristy- ïnan Denderbode verachten; zij komen van te laag om aan te raken. Ze komen van te laag!.... Zou men niet zeggen dat danen kadéééé van aan de dikke poump op de Marotten zooveel pretentie heeft als den Keizer aller Russen Kijk eens in een spiegeltje, ja, kyk eens goed of ge wel 't recht hebt te spreken van te laag om aan te raken Ge gaat dus zwijgen, meester Levèque, maar 't is ook 't beste wat gij doen kont, want ge handelt waarlijk gelijk de visch- wijven, die wanneer zij, even als gij, te^en den muur geplant, tot haar verweer niets meer weten in te brengen ook gedu rig onophoudelijk roepenlasteraar lo genaarlasteraarlogenaar!.... tot zy er eindelijk beschaamd weg van door trek ken, gelijk eene hen die haar ei verloren heeft En daarmee nu de complimenten zulde aan uwen fijnen advokaat uit Dender galm Begroot ing voor 1 Nl>3. Verslag van den heer M. L. Giiee- raerdts, Schepen van financiën. Wij roepen de aandacht onzer geachte Stadsgenoten, op 't verslag, door den heer Schepen van financiën, den Gemeente raad aangeboden, ter bepleiting van de begrooting voor 't dienstjaar 1893. Mijnheeren Wanneer verleden jaar de Gemeente raad over de Stadsbegrooiing voor 1892 beraadslaagde, kwam Z. M. de Koning de nieuwe wet, nopens den openbaren onder stand, te bekrachtigen. Deze wet door velen gewenscht, door anderen gevreesd, was ten dag gekomen na lange bepleitin gen en studiën. Dikwerf was er van deze wet gesproken geweest in de zittingen des Gemeenteraads; telken jare, tijdens de be spreking der begrooting, drukten ver scheidene leden de vrees uit dat die wet, onder financieel opzicht zeer schadelijk zou wezen voor de Stad en men sprak zelfs van 20,000 franken jaarlijks verlies. Wij moeten zeggen, wat ons aangaat, wij nooit die sombere voorspellingen hebben gedeeld. Ons betrouwende op het wijs bestuur van de katholieke Regeering die, sedert acht jaren, het land beheert, dach ten wij indien de nieuwe wet, de zware lasten moest afschaffen, dat liet bestaande stelsel op de kleine gemeenten deed druk ken, het nogthans niet aannemelijk was dat de steden, die uit hel gemeenzaam- fonds winst trokken, zich moesten beroofd zien, van eenen toestand welke sedert zestien jaren bestond, en waarop hun financieel evenwicht opgericht was. De tegenovergestelde meening moest natuur lijk strijden met alle de regels van den goeden zin. Welnu, de nieuwe wet is gemaakt en zij is sedert 1 april 11. in voege gekomen. De Bestuurders onzer weldadige gestich ten hebben dus reeds kunnen beproeven, welke de uitwerksels er van zijn op de financiën van hun gesticht. Volgens eene mededeeling ons toegeko men, zal de toelage der Stad aan de Bur gerlijke Godshuizen voor ongenoegzaam heid van geldmiddelen in 1893, degene van 1892 niet moeten overtreffen; men voegt er bij dat indien verscheidene kre dieten sedert lang niet onvoldoende waren geweest, en men zich niet verplicht had gevonden van dezelve eindelijk te ver meerderen, de toelage minder had mogen zijn. Naar men ons meldt zal de toelage van het Armbureel voor 1893 onveranderd mogen blijven. Nu, indien men aanschouwt dat, sedert vele jaren, de toelagen door de Stad ver leend aan hare beide gestichten, steeds aangroeiend zijn geweest, mag men zon der vrees bevestigen, dat indien deze toe lagen in 1893 niet moeten verhoogd wor den, de nieuwe wet op den openbaren onderstand, voordeelig zal wezen aan de Stad. Zoo als gij in't ontwerp van begrooting gezien hebt, Mijnheeren, is er tusschen de gewoone ontvangsten en de gewoone uit gaven een verschil in meer van frank 14238,71. Deze boni is toetewijten aan de opbrengst welke wij voorzien hebben van het gemeentefonds.Alhoewel de opbrengst het voorziene cijfer heeft bereikt in 1891 en zal bereikt hebben in 1892, mogen wij nogthans niet verzekeren dat ons vooruit zicht zich zal verwezenlijken voor 1893, daarom is het noodig deze vermoedelijke boni tot geene gewoone of buitengewoone uitgaven te bestemmen, en ons enkelijk te steunen op den gemiddelden opbrengst der laatste jaren, welke bedroeg van 128,00!) tot 129,000 franken. Wanneer de opbrengst welke wij voor zien, nog gedurende verscheidene jaren zal verwezenlijkt zijn, dan zullen wij die mogen aannemen als eene bestendige basis in het opmaken onzer gewoone begroo ting. Het krediet voor het lager onderwijs is voor toekomende jaar met duizend frank vermeerderd, uit hoofde der stichting eener nieuwe klas, alsook het krediet der muziekschool, met 600 fr. voor de stich ting eener klas van zang. Dii is nogmaals een blijk dat ons Gemeentebestuur nooit naar kosten ziet wanneer er kwestie is van de belangen van het openbaar onder- wys. De algemeene boni van het ontwerp der begrooting bedraagt de som van fr. 27451,78. Men gelieve aan te merken dat in het lc hoofdstuk der ontvangsten de boni ver schijnt van de begrooting van 1892 't zij fr. 17702,54, deze boni zal ook slechts gedeeltelijk mogen gebruikt worden, daar hij nog niet is verwezenlijkt en men nog te dien opzichte in de onzekerheid ver keert. Aldus samenvoegende de boni voorzien voor 1893 met eene voorziene som der begrooting van 1892. zal men een totaal hebben van fr. 27451,78 uitmakende de algemeene boni, en daarenboven zal men in het ontwerp vinden, onder artikel 109, een krediet van fr. 10,000, welke de Gemeenteraad mag gebruiken tot eene buitengewoone bestemming. Gij zult, Mijnheeren, het misschien wijs oordeelen met deze gelden, werken te beslissen welke aan de openbare gezond heid moeten baten zooals onderaardsche goten, maken van goede gezonde water putten, stichting van banen en wegen, om alzoo liet werk voort te zetten met het welk het Gemeentebestuur zich gedurig onledig heeft gehouden sedert deszei fs komst op het Stadhuis, 't Is bijzonderlijk op werken van dezen aard, dat de Stad zich in den tegenwoordigen tyd moet toe leggen. De qholera heeft het land bezocht en het Schepenen-College heeft buitengewone maatregelen genomen om deze gevaarlijke ziekte te bestrijden zooals bestrooien der straten met kalkchloruur, bezoek der schepen komende in de haven, sluiting van ongezonde huizen, herstellingen aan anderen, toeeigening van een bijzonder Hospitaal voor de cholorieken. Niets zal er ooit door ons katholijk Be stuur verwaarloosd worden om alle oor zaken van ziekten hier in de Stad te ver mijden of de ziekten te bestrijden. In dit orde van gedachten, zijn wij gelukkig te mogen bestatigen, dat de plannen van het nieuwe Hospitaal, binnen korten tijd aan de goedkeuring van de Hoogere Overheid zullen onderworpen worden. Wij mogen dus verhopen dat met de aanstaande lente de aanbesteding der werken zal mogen aangekondigd worden. Zulke werken, Mijnheeren, zijn waar dig van ons Gemeentebestuur dat onder zijne ernstige bekommeris, de verbetering van den zedelijken en stoffel ij ken toestand der werkende klas rangschikt. Indien de geldelijke opofferingen door de Stad ge daan, aller grootst zijn, mogen wij ons integendeel verheugen over de weldaden dat het nieuw Gasthuis, onder het volk moet te weeg brengen. In dit gesticht zal onder andere verbeteringen op eene defi nitieve wijze ingericht worden, eene kli niek voor de oogziekten, ten einde alzoo te vermijden dat de personen door deze kwalen aangetast zich in andere steden zouden moeten begeven om genezing te bekomen. Eene openbare schuil- en warmplaats is onlangs door de Stad opgericht; de goede uitwerksels worden hiervan hoogst ge prezen door de arbeiders verwijderd van hunne woning, en die thans aldaar in 't drooge en warmte hunnen maaltijd kunnen gebruiken dat hun door hunne vrouw of kinderen wordt aangebracht. Eene instelling dat voorzeker de beste uilslagen moet geven onder opzicht van werk en nijverheid is de publieke Stapel plaats die, sedert 1 november 11. is geo pend. Naar wij vernomen hebben van de overheden van dit gesticht is deszelfs wel- lukken verzekerd. Handel en nijverheid zullen aldaar groote voordeelen vinden en deze zullen natuurlijk eenen gelukkigen invloed uitoefenen op de voorwaarden van het werk. Te dier gelegenheid mogen wij hier nog de verzekering uitdrukken dat voor taan de betrekkingen tusschen meesters en werklieden eene merkelijke verbete ring zullen ondergaan. Inderdaad alle moeilijkheden die zouden kunnen ont staan, zullen onderzocht worden door de nyverheids-4en werkraad dat de Stad tot stand heeft gebracht en die weldra zijne eerste zitting zal houden. Verhopen wij dat het advies door den Raad ingebracht altijd beslissend zal zijn. Ook de werklie den steunen veel hoop op deze instelling. Deze korte overwegingen doen ons den ken dat de Stad hare gelden aan goede en juiste bestemmingen geeft en dat de toekomst onder financieel opzicht gerust stellend is, en ons zal toelaten met de welwillende medehulp van al de leden van den Gemeenteraad, de zending welke wij hebben aangenomen met moed voorts te vervullen. De Verslaggever, M. L. GlIEERAEnDTS. Schepen van Financiën. Eene rechtbank van eersten aanleg te Aalst. Een Comiteit komt onder de bescher ming van ons Stedelijk Bestuur ingericht te worden met het doel de instelling te Aalst van eene Rechtbank van eersten aanleg te bewerken. Het rechtsgebied van dees nieuw arron dissement zou bevatten de Kantons Aalst, Geerardsbergen, Herzele en Ninove. Afdruksels van vertoogschriften aan de beide Kamers te zenden,zullen zeer korte lings door de zorgen van ons Stedelijk Bestuur aan alle de belanghebbende Gemeentebesturen en Maatschappijen toe gestuurd worden met verzoek ze dadeiyk te onderteeken en vóór 15 December terug te zenden. Ook zullen die vertoogschrif ten ter onderteekening't publiek aange boden worden. Het Stedelijk Bestuur van Aalst komt eene toelage van 200 franks aan het Ccmitsit te verleenen. Wy sporen alle onze medeburgers zon der onderscheid van denkwijze aan, de verzoekschriften met hunne handteeke- ning te willen bekleeden Ditmaal wordt de groote slag geslegen tot verovering der zelfstandigheid op rechterlijk gebied van het Land van Aalst. Aan 't werk dus In ons nummer van donderdag aanst. zullen wij het vertoogschrift meèdeelen. Landbouwcomice, (Aalst-Zuid.j De tentoonstelling van Chrysanthe men, Fruiten en verbeterde toestellen van Bieënteelt in de feestzaal van 't Bis schoppelijk Collegie, alhier, is dit jaar, ondanks den onregelmatigen groei en bloei der Chrysanthemen en 't slecht bewaren der fruiten, buiten eenieders verwachten uiterst wel gelukt. De heer Baron Felix Bethune, Voor zitter der Afdeeling van Bloementeelt had eene rijke verzameling, uitgekozene Chry santhemen builen prijskamp ten toon gesteld. De bloemen kwamen des te beter uit daar ze dooreen prachtigen groenen achtergrond van sieraadplanten opgehel derd waren. De Heer Paul De Clippele, die met vyf- tig variteiten den 1°" prijs bekwam, stelt ons verscheidene merkwaardige nieuwig heden voor. Verders in de verzamelingen van 25 variëteiten vinden de bijdragen van de heeren August Meganck en Jos Berrebel, menigen bewonderaar om hunnen rijken bloei en goede teelt. In de afgesneden bloemen bemerken wij drij korfjes, met twaalf variëteiten van eersten keus, aangebracht door de heeren Jan De Clercq, Alexander Van Assche en Petrus Podevyn. Hoewel 't jaargetijde hoogst gevorderd is, zijn er talrijke en merkweerdige bijdra gen van fruit tentoongesteld. Men oordeele over de waarde der verzamelingen door de namenlijst der bekroonde fruiten, welke wij tot nut onzer lezers, verders zullen laten volgen. De monsterachtige specimen van late peersoorten door den lieer De Clippele voorgesteld, en gewonnen aan eenen sclioonen zuidermuur, verwerven eenieders bewondering. De prijzen der fruiten werden toegekend als volgt Voor de 25 beste peersoorten le prijsMM. De Clippele en Monfils. (ex oequo) 3° Meisjes Landbouw- en huis- houdingschool van Gijsegem. Voor de 12 beste peersoor ten le prijs M. Baron Paul Bethune. 2" Meisjes Landbouw- en huis- houdingscliool van Gijsegem. Voor 12 tafelappelen 1° prijs M. Baron Paul Bethune. 2° M. Van Tittelboom Karei. Voor de zes beste boomgaard appelen 1* prijs M. Baron Paul Bethune. 2° Van Tittelboom, Jan. 3e Hip. Haelterman, Oultre. De bezoekers vinden voornamelijk smaak in de schoone verzameling nieuwe toestellen voor oordeelkundige bieën teelt. De nieuwe korven met beweegbare ramen, de kunstmatige waskoeken, de honingslinger enz. wekken nieuwsgierig heid op, en eenieder luistert gretig naar den uitleg over al die artikelen zoo dienst willig voorgesteld door de leden der maat schappij. Dit belangvol vak onzer Landbouw nijverheid was het voorwerp eener gron dige voordracht gegeven ten lokale der tentoonstelling.door M. Jan Van Nuffel, den ervaren Bieman, van den Gentschen- steenweg. Eene talrijke vergadering van kweekers en liefhebbers woonde de les van M. Van Nuffel bij. In den loop zijner conferencie deed spreker eenen warmen oproep tot de vakmannen voor 't stichten eener maatschappij. Men kwam aldus tot 't besluit eener eerste voorloopige verga dering le houden op Zondag 11 December, ten 3 ure, ter herberg De Posthoorn aan de Genlschepoort, Mocht deze tot stand komen, groeien en bloeien, 't is de vurige wensch van Florens De Bie-Appelmans. De namenlijst der bekroonde fruiten is tot een volgend nummer verschoven. Rechterlijk kronijk. Taalrecht. Een zonderling taaige ding is dinsdag morgend voor de recht bank van Antwerpen opgeroepen. Zekere B.., landbouwer, werd door den Staat vervolgd om geweigerd te hebben een stuk te onderteekenen dat in 't Fransch was opgesteld. De vrederechter van Eeckeren heeft den Vlaainschen landbouwer gelijk gegeven en -den Staat veroordeeld tot de kosten, beloopende tot zeven frank. De Staat is tegen dit vonnis in beroep gegaan en de zaak werd dinsdag morgend voor de rechtbank van eersten aanleg gepleit. De uitspraak zal later plaats hebben. BolervervalschingDe genaamde Swinkels werd voor de rechtbank van Brussel vervolgd om vervalschte boter geleverd te hebben aan St-Pieters en St-Janshospitalen te Brussel. Een Gentsche bolerkooper, de heer Devos, stelde zich aan als burgerlijke partij een eischte schadeloosstelling, om dat de boter door hem aan Swinkels gekoekt en aan de godshuizen van Gent geleverd slecht bevonden was en hij daarvoor door de godshuizen als leveraar werd afgedankt. Swinkels werd verdedigd door Mrs Picard en Lagasse. Talrijke getuigen, boterkooplieden, die zaken deden met Swinkels, zijn komen verklaren dat zij nooit hadden te klagen gehad over de hoedanigheid der boter welke hij hun had geleverd. Swinkels beweert dat, indien de boter welke men ontleed heeft, ver- valscht is bevonden, dit buiten zijnen wete is gebeurd. De heer Picard heeft bewezen dat onvervalschte boter vreemde stoffen kan inhouden tengevolge van zeer natuur lijke oorzaken, zooals de hoedanigheid van het voedsel, de goesting der beesten, het klimaat, enz. De rechtbank heeft Swinkels vrijge sproken en de burgerlijke partij, voor haar aandeel, tot de kosten veroordeeld. Schouwburg van Aalst. VAN Op Zondag 11 December aanst., zal het Zang- Tooneel- en Letterkundig Gezel schap 'T Land van Riem, met mede werking van juffer Julia Verguit, voor de 2® maal opvoeren, het geschiedkundig lyrisch drama - IWEIN VAN AALST, door Doctor Is. Bauwens, muziek van toondichter Gustaaf Pape. Het drama speelt in 1128 het eerste bedrijf in de Ridderszaal van den Burcht van Aalst het tweede in den Kerker van het slot van Folket bij Thielt en het derde op den Buitenhof van het Kasteel van Aalst. Orkest en Kooren (175 Uitvoer ders,) onder de leiding van M. F. L. Van den Bogaerde, Bestuurder der Konink lijke Harmonie. Nieuwe tooneelver- sieringen van M. Modeste De Mette. Kostumen van M. De Leu. Nieuwe pruiken van het huis W. Klinckenborg Prijzen der Plaatsen Voorbehou- dene genummerde plaatsen, fr. 2,50 Beneden plaatsen fr. 2,00 Balcon fr. 1,00. Ingangkaarten zijn te bekomen ten lokale des Gezelschaps bij den heer R. Hermans, Albert-Liénartstraat, tot den Zondag der Vertooning om 3 ure namid dag. De voorbehoudene genummerde plaatsen ten zelfde lokale tot daags vóór de vertooning. Bureel 4 1/2 ure. Gordijn 5 ure stipt. Kerkelijk Nieuwe. Voorbereiding tot den Feestdag van O. L. Vrouw OnbevlektOntvangenis Maandag, Dijnsdag en Woensdag om 8 ure 's avonds, Hormoon. J. M. J. A. C. C. G. Z. J. C. A. in de kerk der Arme Claren Colletinnen. op Donderdag 8 December. Feestdag van O. L. V. Onbevlekt Ont vangenis. Om 6 ure, 1* Mis en uit stelling van het H. Sacrament tot na het Lol. Om 8 ure. 2e Mis en om 3 ure Lof Botermarkt. - Heden zaterdag werden 815 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6493 kilogr. Wie een abonnement neemt op Den Denderbode voor 't jaar 1893, zal hem ontvangen te rekenen van 1 Decem ber aanst. Annoacen bekendmaking van huis te huren, aanbeveling, te koop bieden van voorwerpen door geabonneerden inge zonden en die de vijf regels niet overtref- en worden gratis afgekondigd. Postburecl van Aalst. Wy vernemen met voldoening dat er ein delijk aan de gegronde klachten van het publiek komt gehoor gegeven te worden. Het Bestuur van 't Postwezen heeft besloten dat, te rekenen van 1 Januari aanst., een derde winket zal geopend worden. 't Is inderdaad hoogst noodzakelijk, want gelijk het heden ten Postbureele gaat,is het,om zoo te zeggen, onhoudbaar gewortlen. Op zekere uren van den dag weet men zeer wel op welk uur men 't Postbureel binnentreed, maar wanneer men het zal kunnen verlaten dat is

De Denderbode | 1892 | | pagina 2