TWEEDE OPVOERING Iwein van Aalst. Allerhande nieuws. Eenieder is toegelaten daaraan decltenë- men. De belooningen bestaan in diplomas en in geldprijzen ten beloope van 300 franken. Bij den Secretaris der inrich- tingscommissie M. Jac. Hendrickx.Carnot- straat, 107, te Antwerpen, is het omstan dig programma te bekomen. Tvntooimtelling van Ant werpen. De liberale dagbladen verspreiden het gerucht dat de tentoon stelling van Antwerpen in 1804. geen plaats zal hebben, ter oorzake der dub belzinnige houding in deze zaak van minister Beernaert. Alle eerlijke lieden te Antwerpen en elders zijn verontweerdigd over de solian- dalige houding der Brusselaars die uit nyd en afgunst de Antwerpsche Tentoon stelling willen doen mislukken. Met eene verregaande onbeschaamdheid beweerde M. Lemonuier, radikale algeveerdigde van Brussel, in eenen brief dat het mini sterie aan de hoofdstad zijne medewerking en het paleis der 50* verjaring had toe gezegd. doch M. Beernaert komt hem te antwoorden en zegt vlakaf dat hij aan de waarheid is Ie kort gebleven. Het minis terie zal alleen Antwerpen ondersteunen. De haat tegen hel ministerie van zekere politieke loriassen is zoo geweldig, dat zij tot alles in staat zijn. Naar men meldt uit Antwerpen, is de tentoonstelling van 1894 besloten. Vorlxxlcn wapeniü. De Me use maakt te recht de opmerking Jat de straf, aangeduid bij art, 317 van het wetboek, voor het dragen van verboden wapens, wezenlijk belachelijk mag ge noemd worden, Inderdaad wanneer het bevonden wordt dat men een verboden wapen op zich draagt, kan men slechts cene boete van 2d tot 200 franks oploopen. Het is thans bewezen dat te Seraing en in de omstreken, de werklieden bijna nooit meer uitgaan, dan gewapend met eenen revolver. Wat al ongelukken kunnen hier uil voortspruiten Zijn ze een weinig bij drank, dan gebeurt het maar al te licht dat zij, soms voor een nietig geschil, van dit gevaarlijk wapen gebruik maken. Bijna geene week gaat voorbij of de rechtbanken hebben zaken te oordeelen, waarin dit wapen eenen bloedigen rol heeft gespeeld. Te Til leur ook moeten de gevolgen van het bloedige opstootje aan het dragen van revolvers geweten worden. Hadden de werkstakers op de gendar men hunne revolvers niet afgevuurd, deze zouden in de menigte niet geschoten heb ben en er hadden zulke treurige gebeurte nissen niet plaatsgehad. Wordt het niet meer dan tijd, de straf fen voor het dragen van verboden wapens te vergrooten :ougo. Het lot der expeditie Hodister.De Temps deelt verschrikke lijke bijzonderheden meè,in een particulier schrijven uit Lebreville, overliet lot dat Hodisteren zijne reisgezellen te beurt viel. 'l Is oen persoon, uit Congo komende, welke de bijzonderheden verhaalde aan den correspondent van den Temps. Toen luitenant Michiels te Kiba-Riba aankwam met M. Noblesse, werden de twee Europeanen aangevallen door de Araben en de inboorlingen, die weigerden de vlag van den Congo-Staat te erkennen De Europeanen konden vluchten in het kreupelhout, doch werden spoedig terug gevangen. Noblesse werd het hoofd algeslagen en was dus onmiddelijk dood. Michiels werd echter afgrijselijk gemar teld. Men sneed hem tong, neus en ooren en andere lichaamsdeelen af, bracht hem lanssteken toe in de zy, en om den onge lukkige de grootste marteling Ie doen on dergaan, werd het lijk van Noblesse voor zijne oogen door de inboorlingen opgeëten I)e hoofden van Noblesse en Michiels werden voor de hut van het opjicrhoofd Nserera, op staken geplant. Do dood van Hodister en zijne gezellen Margueryen DeSmet was even verschrik kelijk. De Smet en Marguory werden voor deoogeo van Hodister verminkt, gedood en onthoofd en hunne lijken opgeëten. Aan Hodister sneed men de armen af en de inboorlingen aten ze op, terwijl de ongelukkige nog leefde.... 't Is dc boy van luitenant Michiels, die al die moord on bijwoonde, die te Stanley Tails aan Rachid, neef van Tippo-Tip, de afgrijselijkheden heelt verhaald, waarvan hij ooggetuige was. Wij neinen dit verhaal natuurlijk on der alle voorbehoud aan. Fnlirlehen van ktinelkoi- flfltooneii. Dr Van Hamel Roos deelt iii het Maandblad legen de ver- valschingen het volgende mede Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij vroeger herhaaldelijk wezen op den invoer van kunstkollle uil Duitschland, dit wil zeggen, nagemaakte koflieboonen. bestaande uit meel, gemengd met koflie- (<rik. Wy meenden dat deze nijverheid thans overal of verboden was, of wegens gebrek aan koopers opgehouden had te toestaan. Doch het tegendeel blijkt waar te zyn. Een der medewerkers van de Ileme in ternationale des Falsifications, de lm r Magu. bestuurder van het laboralo- rium te Sevilla, zond aan den opsteller van dit blad twee stalen nagemaakte kof- fleboonen in ongebranden en volkomen afgewerkten loesiand.mct de mededeeling iiai er in genoemde plaats niet minder dan drie fabrieken bestaan, welke deze voortbrengsels afleveren. Voor den kofltehandel zoude het zonder twijfel van groot belang zyn, te weten te komen waarheen deze - kotlie - verzon den wordt. Al willen wij aannemen, dat deze boonen, alieen verkoch, zeer spoedig herkend zullen worden, blij li het uiterst moeilijk vooral voor niet-deskundigen, ze te onderscheiden, indien zy bij groote par tijen echte koflie gevoegd worden en heelt het publiek groole kans, bedrogen te worden. Ware het ecne kwestie van plaatselij- l'yken aard, wij zouden het voor den kof- tiehandel in het algemeen van minder be lang achten; doch waar drie fabrieken aan het werk zijn is het natuurlijk aan te neinen, dat zij hunne waren naar alle richtingen uitvoeren en is dus voorzich tigheid icn zeerste aan te raden. Wij onderzochten deze kunstboonen cn bevonden ze als gewoonlijk uit schier waardeloos materiaal te bestaan, te we ten afval van meel, houtvezel en kleur stof. rol. Wanneer zullen de petroolbronnen uitgedroogd zijn Die vraag werd al eens opgeworpen, maar tot hiertoe doorniemand beantwoord. De groo'.e Russische scheikundige Mendeleief, zegt thans dat de petrool ongetwijfeld onuitputtelijk zal zijn. D' Mendeleief schrijft de vorming van die kostbare brandstof tot aan de werking van het water op de metalieke ligging van het gloeiend inindelpunt des wereld- bols. welke gedurig vernieuwd wordt, derwijze dat er zooveel nieuwe petrool wordt gevormd als de uitputting er van bezigt. Over het algemeen wordt Noord-Ame rika uitsluitend voor het land van petrool gehouden, doch dit is eene vergissing. Toen over eenige jaren te Bakoe (Rus land) petroolbronnen geboord werden, kreeg men 08,000 hectoliters olie per dag, hetgeen meer was als de 2500 Ameri- kaanscbe bronnen te zamen opleverden. Sedert dien tijd zijn er nog in dezelfde streek een aantal nieuwe bronnen ont dekt die nog veel meer opleveren De bron von Zagriff, op het voorgebergte van Babybat; levert 202,000 hectoliters per dag op. Het geheele bedrag der 500 bron nen van Bakoe, wordt tegenwoordig op 2millioen hectoliters per dag gerekend, doen hel zou veel hooger kunnen gebracht worden, indien de noodzakelijkheid het vereischte. Er vloeit van den eenen kant nog een groot gedeelte in de Kaspische zee, omdat langs dien kant geene houders zijn, en ook die niet gezuiverd kan worden, ook zyn een aantal bronnen opgestopt, omdat men ze voor hel oogenblik niet benuttigen kan. Er is dus geene schaarschheid te vreezen, maar vollen overvloed van petrool. In Amerika liggen de petrool bronnen op 2000 voet diepte, in Rusland treft men op 700 tot 800 voet al de petrool bronnen aan, en zij worden al meer en meer overvloedig, naarmate men dieper gaat. Buiten de petrool welke naar de zee geleid wordt, enkelijk om er van af te komen, leveren de 120 bestaande rafli- neerderijen 600 jnillioen hectoliters gezui verde olie per jaar op. Hierbij niet begre pen de ruwe petrool, smeerolie en vetoverblijfsols, de zoogenaamde astaski en andere voortbrengselen, die eene ont zaglijke massa vormen. De hoedanigheid van den Russischen petrool, kan, volgens het onderzoek der Londensche petrool-associatie, door zuive ring met den beslen Amerikaansehen gelijk gesteld worden. Ruw, geeft de Russische bronolie dit nadeel tegenover de Amerikaansche, dat de eerste 30 t. h. de laatste 70 tot 75 t. h. lampolie oplevert. Hier volgt uit dat de han Jel in smeerolie en andere vetten in Rusland grooter is dan in Amerika. liet fjetnl rijl uifjei», waar van de wielen met caoutchouc belegd zijn groeit in Parijs van dag lot dag aan. Er zijn er tegenwoordig ongeveer duizend. Ondernemers van rijtuigen en reizigers bevinden zich zeer goed met deze nieuwigheid. Het materieel verslijt minder en de reizigers zijn bevrijd van het onaangename schokken. De voetgangers nochtans beklagen zich nog al erg over deze hervorming. Zij hooren de rijtuigen niet naderen en zoo komt het dat er dikwijls ongelukken plaats hebben. De prefektuur van politie iieeft zich de zaak aangetrokken en de koetsiers gaan verplicht worden hunne paarden groote bellen om den hals te han gen om de voetgangers te verwittigen. Ter gelegenheid van 't Panama-schan daal omgraaft Dendergalm weer eens de zaak-Langrand- Dumonceau. Denkt die aardige liberale vreemde vogel die in Dendergalm nestelt wellicht dat het door 't publiek vergeten is dat, hadden de liberalen de ondernemingen van Langrand gerust haren gang laten gaan. in plaats van ze uit polilieken haat en wrokzucht aan te randen en alle crediet te ontnemen, zy met der tijd, groote winsten zouden hebben afgewor pen. Het is immers heden goed gekend en geweten dat baron Hirsch, een joodsche bankier van Parijs, aan de Turksche spoorwegen al'een, die hij van Langrand overnam, meer dan 60 miljoen heelt ge wonnen. Hoeveel hebben zekere liberale schreeu wers van den jood Hirsch ontvangen Zou onze rare vogel hem dat niet eens willen vragen Weêrgalm dar kiczing van A.n Werk- en Nijvtrheidraad te Aalst. Men weet hoe zeer de liberalen van Concordia en socialisten teleurgesteld waren toen zij den uitslag der kiezingen vernamen. Ze waren zoo zeker van den zegepraal daar liberalen en socialisten een bondgenootschap hadden gesloten. Die teleurstelling ontaarde weldra in eene biltere gramschap en zy beschuldigden de Dompers van alle mogelijk en onmo gelijk bedrog, oinkooperij, enz. enz. Vooruit maakte zich den tolk hunner beschuldigingen en verwenschihgen en schreef onder anderen dat de heer J. F. Claus, geneesheer en gemeente raadslid, welke een der bureelen voorzat, de stembriefjes ten v<x>rdeele der liberale en socialisten-kandidaten, by middel van baardverf, had bevlekt om ze ongeldig te doen verklaren. De heer Claus daagde Vooruit hierover voor 't gerecht om hem rekening te doen geven over zijne lasteringen. Uit het onderzoek, door de Bestendige Deputatie bevolen, is gebleken dat geen enkel stembriefje uit hoofde van uitwen dige kenteekens of vlekken was vernie tigd geworden. De Rechtbank van Gent komt in deze zaak uitspraak te doen en gezel Seffer, de toenmalige uitgever van Vooruit, te ver- oordeelen lot de betaling eener schadeloos stelling van 500 franks en afkondiging van 't vonnis. De lijfsdwang is bepaald op twee maanden. Vlaiiinsch Ta.-ilgilde hield Zondag om 10 1/2 ure, zijne veertiendaag- sche vergadering. Na verschillige zaken besproken te hebben voor verdediging der taalrechten,hoorde men MrJ. H.... lezing geven van zijn opstelover den MAANDAG. Na de rust van den Zondag de moedige herneming van 't werk. Daarbij het slempen op dien eersten werkdag onteert den arbeider,brengt onheil en twist in het huisgezin, en stoort alle goede orde in dc werkhuizen. Met ernstige aandacht, werd dit kloek bewerkt stuk aanhoord. Daarna vergastte Mr P. V Sde Leden op een splinternieuw dichtstukje DE SNEEUW die warrelende witte vlokjes vreugd bij de eenen angst en onrust bij de anderen, die, door stuurder nood, slechts lijden te gemoet zien oproep tot de liefdadigheid, Verschillige nieuwe Leden werden aan genomen, of aan het Bestuur voorgesteld. {Medegedeeld.) Iti'clilcrliik ki'ouijk. Schench wordl niet vervolgd. De raadskamer der rechtbank van Brussel, heeft een bevel van niet vervolging uilge- veerdigd ten voordeele van den socialist Schenck, welke op den dag der trbonrede een pak met papierkens op den koning wierp. Priesterlijke BenoemiDg. De E H. F Villays, pastoor le Zeven- eecken, is pastoor benoemd te Beveren- Waes. Schouwburg van Aulst. VAN Op Zondag 11 December aanst., zal het Zang- Tooneel- en Letterkundig Gezel schap 'T Land van Riem, met mede werking van juffer Julia Verguit, voor de 2" maal opvoeren, liet gesciiicdl undig lyrisch drama - IWEIN VAN AALST,» door Doctor Is. Bauwens, muziek van toondichter Gustaaf Pape. Het drama speelt in 1128 het eerste bedrijf in de Ridderszaal van den Burcht van Aalst het tweede in den Kerker van het slot van Folket bij Thielt en het derde op den Buitenhof van het Kasteel van Aalst. - Orkest en Kooren (175 Uitvoer ders,) onder de leiding van M. F. L Vanden Bogaerde, Bestuurder der Konink lijke Harmonie. Nieuwe tooneelver- sieringen van M. Modeste De Met te. Kostumen van M. De Lett. Nieuwe pruiken van het huis W. Klinckenborg Prijzen der Plaatsen .- Voorbehou- dene genummerde plaatsen, fr. 2,50 Beneden plaatsen fr. 2,00 Balcon fr. 1,00. Ingangkaarten zijn te bekomen ten lokale des Gezelschaps bij den heer R. Hermans. Albert-Liénartslraat, tot den Zondag der Vertooning om 3 ure namid dag. De voorbehoudene genummerde plaatsen ten zelfde lokale tot daags vóór do vertooning. Bureel 4 1/2 ure.Gordijn 5 ure stipt. BOA D der Katholieke Bekwaamheidskiezers. 2« SEKTIE. Prijmiclliel ingop «Ion lutk op Maandag 12 Decemberom 8 1,2 ure 's avonds, ter herberg Het oud- Metershuis, - bij den heer Frans De Wilde, Groote Merkt. DM? Wie een abonnement neemt op T)en Dendi rbqde voor 't jaar 1893, za' hem ontvangen te rekenen van heden. Annoacen bekendmaking van huis te huren, aanbeveling, te koop bieden van voorwerj en door geabonneerden inge zonden en die do vijf regels niet overt ref- en worden gratis afgekondigd. Iftof ennnrkf Heden zaterdag werden 697 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 5-t80 kflogr. Aalst. Bruggetje over den Ijzer en ixeg aan denBrusselsdiensteen- xoeg. De do<>d van den persoon waar van wij donderdag 11. spraken, is niet voorgevallen in de omstandigheden welke wij hebben meegedeeld. Het blijft hierom toch niet te min waarheid dat een brug getje voor voetgangers aldaar dringend noodzakelijk is. Op zekere uren van den dag, wordt men soms 20 minuten voor den den bareel geplant. De werklieden die op hun werk bij tijde moeten aankomen en ook al personen die de treinen niet wil len missen, zijn haastig en klauteren er over. Wij voorzeggen liet den eenen of anderen dag zullen daar hoogst betreur- lijke ongevallen plaatsgrijpen en dan weèr eerst, als 't kalf verdronken is, zal de put gevuld worden. Men verzekert ons dat kortelings een vertoogschrift aan deVolks- kauier zal toegestuurd worden. Wij spo ren allen aan dees vertoogschrift te on- der teek enen. Donderdag 11- sneeuwde het bijna gansch den dag en de wind blies tamelijk geweldig. Op zekere plaatsen in onze omstreken is de sneeuw tot soms meer dan 2 meters hoogte bij een gedreven en 't verkeer wordt er door gestremd. -- On I mood ig<l ti niet, in dien de reinediën met groot gekletter aangekondigd u van uwen hopst of van uwe benauwdheden niet genezen hebben, neemt liever eenige pastillen van Dr Wal- thery en ge zult aanstonds genezen wezen, 't Is inderdaad een ernstig geneesmiddel waardig van aanbevolen te worden en nog des te meer daar het maar één frank voor eene groote doos kost. Te verkrijgen in alle goede apotheken. Ilneltoct. - Naar men ons meldt zijn in de volgende omstandigheden de dieven ontdekt cn aangehouden die in braken en 600 fr. stolen bij De Brouwer. Zekere Roinanus Goossens, landbou wer, bewoont eene afgelegene hofstede te Denderhautem,Eygenstraat aan de grens scheiding met de gemeente Iddergem.Een dezer dagen verliet Goossens zijn woning, doch slechts op weinigen afstand verwij derd, hoorde hij 't breken van een ven sterglas. Hij keerde terug en bestatigde dat dieven in zijne woning waren binnen gedrongen. Goossens greep een bij den kraag en leverde hem aan de politie over de andere dief kon vluchten. De aangehoudene deed zijne medeplichtigen kennen in verscheidene diefstallen en bezonderlïjk in dezen van Haeltert. Allen werden dadelijk aangehouden 'l zijn meest al oude schelmen die reeds meer dan eens met 't Gerecht hebben af te rekenen gehad. Men meldt ons verder nog dat er gedu rende de week volgende op den diefstal bij De Brouwer, ten Postbureele van Haeltert, meer dan 7000 fr. ter Spaarkas werden gestort door personen die voor zeker verveerd zijn dat men hunnen ponk ook zou komen rooven. Slechte klant. Een heer, die zegde ingenieur te zijn, had zijnen intrek genomen in een hotel der Zuiderstraat, te Brussel. Na acht dagen, ging hij, zegde hij, eens naar Luik. De hotelhouder overhandigde hein zijne nota, tot 200 fr. beloopende. De ingenieur gaf echter geen geld, doch gaf zijn gouden uurwerk met ketting in pand. Hij vertrok en kwam niet meer terug. Het uurwerk en de keten waren van verguld koper. Een dronkaard. Op een klein zolderkainerken, in den Bergsten steen weg, te Brussel, woont de weduwe X., inet hare twee dochters, kleermaaksters en haren 19jarigen zoon, koperpolierder van beroep. Deze jongeling, die een zeer verstokte dronkaard is. heeft reeds menigmaal met liet gerecht moeten afrekenen, en hij is de schrik zijner twee werkzame zusters en bijzonderlijk zijner oude moeder, eene der talrijke slachtotlers van den beruchten oogmeester Golam-Kader. Woensdag avond, na gansch den dag in den omtrek der Minimenstraat te hebben rondgeslenterd, kwam X. terug naar huis, zweerende dat hij niet meer zou werken. Zijne moeder die op dezen oogenblik al leen te huis was, deed hem eenige verwijt- selen, waarop de schurk op haar sprong en haar inet slagen overlaadde. Hij ver brijzelde vervolgens eenen ouden koffer waarin eenig geld lag en vertrok. Wanneer rond 7 ure de meisjes terug kwamen van hun werkhuis, vonden zij hunne moeder bezwijmd in haren zetel met bebloed aangezicht en hoofd, en vree- selijk gekneusd. De ontaarde zoon die donderdag wor gend nog niet terug was verschenen, wordt vlijtig opgezocht. Een Hollander, die te Brussel over eene maand of drie eene verzeke ringsmaatschappij stichtte heeft de plaat gepoetst, eene menigte schulden achter latende. Daarenboven was hij er in gelukt eene jonge weduwe, welke hij hel hof maakte, eenen spaarpot van 35,000 fr. afhandig te maken. Hij zou die voordeelig plaatsen Waarschijnlijk is hij daar nu meè bezig. Een zonderlinge bedelaar. Een kerel van een verdacht uiterlijk belde woensdag namiddag aan de detir van den algemeenen bestuurder van het ministerie van landbouw in de Molenbeekstraat, te Laeken. Madame S. kwam openen en vond het laadzaain den persoon die eene almoes vroeg niets te geven. Deze toonde hierover eene levendige mismoedigheid. Een half uur later belde hij andermaal. Ditmaal was de hoer S... zelf die open de. De bedelaar maakte zich spoedig uit de voeten, doch hij bleef in den omtrek van het huis ronddwalen gedurende meer dan een uur en bespiedde het vertrek van den overste des huizes. Nauwelijks was deze buiten gekomen, of de bedelaar bood zich eene derde maal aan. Het was nogmaals Mad. S. die open deed. Op hare weigering begon de bedelaar haar ie beleedigen en trachtte tevens bin nen te dringen. Gelukkiglijk kwam op dezen oogenblik een politieagent voorbij die den gevaarlij ken persoon bij den kraag vatte en hem niettegenstaande zijn verzet, naar het politicbureel bracht. Daar bevond men dat inen met eenen bedelaar van beroep te doen had, eenen genaamden H. Alexander. In zijne zakken vond men een overgroot dolkmes. De man is opgesloten geworden. Het parket van Audenaarde heeft op verklaring van den moordenaar Lcdru, een bezoek, te Ronse gebracht op eene plaats waar hij zegt 950 fr. verborgen te hebben. Men heeft de plaats wel gevon den he; geld was verdwenen. In verschillige kapellekens op den buiten, te Lokeren, alsook in de hoofd kerk zelve, hebben kwaaddoeners de offerblokken geledigd, in vollen dag. Een der misdienders heeft ze in de parochiale kerk op de vlucht gedreven en achterna gezet de dieven echter zijn kunnen ont snappen langs de Schoolstraat. 't Is te Lokeren dat moeder natuur geerne hare parten speelt. Op de wijk Heyendc is er nu een varken geboren met twee pooten. Met het kalf dat zijne twee pooten op den rug droeg, maakt dit een weerdig koppel. Bij den landbouwer Cattoir, to Bouchaute, zijn verleden week rond de 300 kilos garst gestolen welke nog in de schuur stonden. De garst was wegge voerd met twee kruiwagens. De eigenaar ging donderdag naar de markt te Eekloo en ontdekte er zijne garst. Een onderzoek werd ingesteld en er is proces-verbaal op gemaakt, tegen den verinoedelijken dief, die van Bassovelde is. In den nacht van dinsdag tot woens dag zijn eenige onbekende dieven liet huis binnengedrongen van mad. wed. Ver strepen, Langhalsbeek, nabij De Valk te St-Nikolaas. Zij hebben er 4 weg gen boter, eenige flesschen wijn en kaas gestolen. Op het gerucht van den knecht, hebben zij de vlucht genomen en hebben eene flesch wijn en den kaas laten liggen. Brutale smokkelaars. Te Wer- vick vormt de rivier de Leve de grens scheiding tusschen België en Frankrijk. Weerszijden de brug slaat een sterke wacht douaniers. Woensdag avond rond 8 ure hield een rijtuig met twee vlugge peerden bespanen, stil aan eene herberg, op 100 meters afstand van daar. De voerliè zagen het tuig en de wielen goed na en toen naderdo een heer, die hen zegde 't Is goed vooruit De voerlieden sprongen op den bok. zweepten de peerden en deze galoppeer den de brug over. De Fransche douaniers, die zich zoo verrast zagen, poogden het rijtuig tegen te houden, en een hunner greep dc teu gels. Deze waren echter in scherpe geslepen stalen banden, zoodat de vingers van den beamte werden doorgesneden. Een andere, die op den bok wilde sprin gen, viel zijnen schouder uiteen. Eene groep douaniers volgde het rijtuig onder het lossen van revolverschoten, om ten minste een der peerden te dooden of te kwetsen doch 't hielp niet, en in weinig tijd waren zij uit hei zicht. Eenige oogenblikken later kwam de persoon, die bevel tot het vertrek had gegeven, in de herberg terug, zeggende dat de zaak geklonken was, en hij nu niets meer behoefde te verbergen. Naar zijn zeggen bevatte de wagen 500 kilos besten gesneden tabak de gesmok kelde rechten bedragen minstens 3000 fr. Misdaad te Oulrg>:e.{ West- Vlaan deren.-- Een persoon van Outryve, die zich Maandag morgend naar zijnen bak ker begaf, hoorde in een huis waar hij voorbijkwam, pijnlijk kermen. Hij sprak eenen anderen voorbijganger aan en deze drukte de meening uit,dat het een dronkaard was die men hoorde. Toch ging hij binnen met eenige gebu- ren, en men vond de vrouw Deschietere met eene zware wond aan het achter hoofd, bloedend op den grond liggen. Er moet eene hevige worsteling tus schen haar en den moordenaar hebben plaats gehad.Men denkt ook dat de vrouw het slachtoffer is geweest van monster achtige mishandelingen. Toen men haar ondervroeg, gaf zij den naam van den plichtige op. Deze was nie mand anders dan de persoon, die het ge dacht uitdrukte, dat het gekerm door eenen dronkaard geuit werd. Woensdag stierf de vrouw. Do veronderstelde moordenaar is onder het gejouw der menigte aangehouden. Verscheidene juffers van de beste familiën der Kempen maken zich gereed oin in het klooster te treden te Antwer pen, ten einde zich voortebereiden om te gaan werken aan het beschavingswerk in den Congo. AanhoudingDe statieoverste van den train te Turnhout, werd Donder dag per telefoon verwittigd dat er drie personen van verdacht uiterlijk, met den buurtspoorweg, naar Turnhout waren vertrokken. Hij deelde dit bericht meè aan de gendarmen. Deze vermoedden dat de kerels, indien zij inderdaad met slechte inzichten bezield waren, zich wel zouden wachten te Turnhout zelf af te stappen. Twee hunner vertrokken dan ook dade lijk om in de gemeenten tusschen Oost- malle en Turnhout een oog in 't zeil te houden. Zij kwamen te Vlimmingen aan op het oogenblik dat de tram aan de halte stil hiel. De brigadier Versmissen stapte in het rijtuig, waarin de aangeduide per sonen zich bevonden en knoopte met hen een gesprek aan. Zij zegden zich naar Vorselaar te begeven om... mastentoppen te koopen Te Vorselaar werden de mastentoppen- koopers verzocht de gendarmen te volgen. Men deed een onderzoek en vond in hun bezit messen, beitels, groene zeep, was draad, phosphoorstekjes en eenige centie men, waar voor zij misschien mastentoppen wilde koopen. Alle drie kwamen van Antwerpen een hunner, zekere Seis, bijgenaamd de Kis,is geboortig van Turn hout. Zij werden aangehouden en aldaar overgevoerd, waar zij omstreeks 10 ure in den amigo werden opgesloten. Dr P. Willems, hoogleeraar te Leu ven, is door het gouvernement benoemd als ofïlcier der Leopoldsorde. Ziedaar eene benoeming, die door alle Vlamingen met hartelijke toejuiching zal begroet wor den. De diensten van den geleerden Vla ming, voorzitter van het Davidsfonds, zijn algemeen erkend en zij zijn ook on telbaar Onze beste gelukwenschingen. Misdadige poging te Thienen. Op de lijn van Thienen naar Tongeren zijn woensdag overgroote grondsteenen gelegd geworden, blijkbaar daar gelegd met het doel om den trein to doen onlriggelen. Het is reeds de derde poging van dien aard sedert eenige dagen. Het is de baanwachter, die de steenen gevonden heeft. Een onderzoek is geo pend. De inwoners van Namen zijn tegen woordig in gedurige verwachting van op het eene of andore punt der stad aange rand, mishandeld en bestolen te worden. Zoo talrijk zijn de aanranders dal het niet anders kan of eene gansche bende dieven, moet, met regelmatige werkverdeeling, hare operaties verrichten. Do politie is onmachtig om de dieven te vatten. Men heeft in een bosch te Laroche eenen wachter van M. Orban de Xivry vermoord gevonden. De man was sedert eene maand verdwenen. De kamer van in beschuldigingstel ling der rechtbank van Luik heeft het aanhoudingsmandaat bekrachtigd, dat was uitgeveerdigd tegen Brixhe, die zijne vrouw uit het venster wierp, alsook tegen het meisje mot welk hij woont. Het is klaarblijkelijk dat de onge lukkige mijnwerkers te Tillour worden opgestookt. Het denkbeeld van op 40 jari gen ouderdom pensioen te krijgen komt niet van hen zeiven, maar van eenen zeer geleerden persoon, die de zaken kent zegden zij. De schade, door instortingen in de mijn veroorzaakt, bedraagt reeds ten miuste 30,000 fr. De werkstaking duurt nog steeds voort, en de diepste armoede heersclit in de huis gezinnen der arinc slachtoffers van vreem de opstokerij. Donderdag zijn omtrent 150 mijnwer kers neergedaald. Men kan de werkstaking als geëindigd beschouwen. De toestand van het meisje Booten is van dien aard, dat men eene genezing kan verhopen. Het gerucht heeft geloopen dat M. Charlier, de mijnbestuurder zijn ontslag gaf. Dit wordt door hem zelf tegengespro ken. Eene dame, gekleed als eene prin ses, treedt eenen vischwinkel binnen, en de winkelier, met de klak in de hand, komt toegeloopen. Wat zal er mevrouw believen Hebt gij haringen Ja, zeker, mevrouw. Zijn ze goed - Ho allerbest, mevrouw. Zijn ze duur i Vijfcenten per stuk. Wil mij dan éénen 't huis laten brengen. Toen riep de winkelier nijdig tot zijnen knecht Jan, breng paard en wagen voor, en bezorg éénen haring bij mevrouw 't huis. FRANKRIJK Ontploffing. Tengevolge eener ontploiling is de stokerij van M. Laloe, te Hasnon, bij Valencijn, afgebrand. Men heeft vijf slachtoffers te betreuren, drie dooden en twee gekwetsten. De ontploiling gebeurde in eenen ver gaarbak van alkooi, op de eerste verdie ping, en de brandende vloeistof verspreid de zich spoedig door het gebouw.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2