Iwein van Aalst Stad Aalst,-Prijskamp van Hup. Stedelijke Raad. Allerhande nieuws. Wanneer zullen de Duitschers, de En- gelschen en de Congo-Staat eens begrijpen dat. wil men iets degelijks doen, men eerst de Araben moet wegjagen en begin nen met ben geen geweeren en poeier meer te verkoopen l De zeer eerw. h. kanonik Van Steen- kiste, pastoor-deken van O -L. Vrouwe, te Brugge heeft eenen brief ontvangen van zijnen vriend, kapitein Joubert, gedagtee- kend -i augusti. In dien brief klaagt de kapitein niet, zoodat er op dat oogenblik ook geen ge vaar dreigde. Deze tijdingen zullen de talrijke vrien den bloedverwanten der heldhaftige strij ders aan het Tanganika meer, ten zeerste gerust stellen. Aamcnl rcfBng. Dezer dagen werd de waardin van den Due de Bra- brant te Kortrijk, veroordeeld, wegens het houden van een geheim huis van on tucht. Diezelfde Due de Brabant diende tot vergaderplaats voor de Kortrijksehe socialisten, die er nog onlangs een kon- gres hielden. De socialisten, de grootste verdedigers der openbare zedelijkheid, vergaderden dus in een geheim ontucht- huis. Hoe dat toch zoo kan samentreffen De jury aangesteld door deHop-commis- sie, heeft de stalen onderzocht welke voor den prijskamp genomen waren. De prijzen zijn toegewezen aan de volgende land bouwers: De Valck Petrus, Steenberg, Assche. »d" Piijs. Felix Mertens-Van de Velde, Doment, Esschene. Kiekens Seraphien, Br.-steenweg, Aalst. alB Prij». Appelmans Th. Ste.-Maria-Lombeek. El pers Jan Frans, Pamele. De Coninck-Gyssens, Cappelen.Erembo- degem. Coomans Ch. Beckerzele. ■dS''e Uittersprot Petrus- Spruithoek, Moorsel. Geyseleer Benoit, Hekelgcm. M. B"Bethune, Aalst. Pepersack J.-Bapt. Yseringen. Van Cleemput Fr. Moorselschebaan,Aalst. Uyttersprot Victor, Kokstraat .Moorsel. Nieuwlandt Petrus, Asbeke, Assche. Pauwels Adolf, Bleeregem, Hekelgem. I)e Meersman Emiel, idem. Verleysen Felix, Br.-steenweg, Aalst. I»d0 I *i"i jk. Utsebout J. Capellen, Erembodegem. Podevyn Leopold, Br.-steenweg, Aalst. Speekaert J.-B. Ploeg, Moorsel. C.orlé Benoit, Dorp, Meldert. Van Geem Gisl Br.-steenweg, Aalst. Kwassaert Petrus, Meerbeke. Van der Borght Dom. Esschene-Lombeek. Van dor Gucht Jud. St. Marlens-Lennick. D'hauwer Joanna, Terlindeslr. Ternath. Moyson Joseph, Assche-ter-Heyde. Carld Joannes, Meldert. Van Vaerenberg Cam. Triest, Wieze. Van Driessche Jacobus, Nieuwstr.Wieze. Dierickx Joseph, Brusselschestraat,Erem bodegem. Do Leu Ch.-L. Dries, Teralphene. Visa Jan-Bapt. Palmbroek, Opwyck. Van Geert Frans, Resschebeke, Erembo degem. De Roy Henri, Static, Moorsel Cornelis P.-Joannes, Ste.Cath.-Lombeek. W* J.Verdoodt, Keppestr. Erembodegem. Do Bisschop P. Resschebeke, idem. Van den Bossche Edcuard, Kerkhofstraat, Wambeke. ScLutz Benoit, Wayenberg, Opwyck. De Schryver Ch. L. Moorselschebaan, Moorsel. De Pauw Constant, Strythem. We Saeys, Kokstraat, Moorsel. Slagmoten Joseph, Wieze. Vereecken Jan, Kattestraat, Moorsel. Albrecbt Adolf, Nyverzele, Opwyck. W" S. Van Huffel, Br.-steenweg, Aalst. Van Damme Eg.Gaspar-Ny verzele,Opwyck Michiels Petrus, Hoogstraat, Teralphene. Schutyzer Leopold, Bergekouter, Aalst. Kinderen Wauters, Triest, Moorsel. Vonck Ben. Resschebeke Erembodegem. Moens Louis, Spruithoek, Moorsel. Cooreman Petrus-Joannes, Roven,Wieze. Erven Rogiers, Mijlbeke, Aalst. Meskens Petrus-Joseph, Opwyck. Van den Bossche Fr. Kruisabeel,Moorsel. Fieremans Petrus, Dorp, Meldert. De Baerdemaeker Bapt. Dilbeek. 'l'irry Guillaume, Vrijthoutstraat. Assche. Kiekens Ch. Brusselschensteenweg, Aalst. Van Vaerenberg Petrus, Resschebeke, Erembodegem. De Landsheer Frederik,TerhagenMoorsel De Pau Frans, Broevinck, Opwyck. Van der Steen Fr. Keppestraat, Erembo degem. W* H. Tirry, Assche, ten Berg. Van Mulders, Dorp, Merchtem. Naar wij vernemen zal de prijsuitdee- ling naar alle waarschynelykheid plaats hebben op HH. Dry Koningendag tl janu ari 1893 aanst. De tweede opvoering van Iwein van Aalst werd zondag 11. door een nog tal rijker uitgelezen publiek van Stad en om liggende Dorpen bijgewoond.De uitvoering is decs maal butten eenige kleinigheden, uitmuntend, ja, overheerlijk geweest. De tooneelisten waren thans hunne rollen volkomen machtig en hadden ze goed ge vat ook werden ze door allen met kunst en gevoel gespeeld Eene bijzondere hulde zijn wij nogthans verschuldigd aan het talent van de heeren Hector Arys en Gustaa/' Papede eerste in de rol vooral van Heinbert, den cipier, en de tweede in deze van Iwein. Van juffer Julia Verguit moeten wij, als een blijk der algemeene tevredenheid, zeggen.dat zij zich in hare rol van Lauretta waarlijk heeft overtroffen;edele gevoelens, onwankelbare getrouwheid aan haren ver loofden Iwein en, te midden van bit er hartzeer en smarten, onverbiddelijkheid tegenover haren schaker, de lage ziel Rambold, dit alles werd door haar zoo treffend, zoo zielroerend en zoo volmaakt mogelijk voorgedragen. Ook haar gezang was ditmaal nog bekoorlijker zij zong bij pozen met die bezieling welke eene volmaakte zangeresse kenmerkt. Niemand hier kan de rol van Lauretta beter vertolken dan zij.. Eere zij haar dus Het muzikaal gedeelte was nog beter verzorgd dan bij de eerste opvoering, en die betere verzorging, of liever verfijning, deed nog meer het scboone, het verhevene van 't gewrocht des heeren Gustaaf Pape uitschijnen. Deze uitmuntende uitslag hebben wij te danken vooral aan den heer F.-L. Vanden Bogaerde en al de heeren die het orkest samenstellen. Wij moeten er nog bijvoegen dat too neelisten en orkest dikwerf door de warmste toejuichingen werden begroet. Met genoegen werd bestatigd dat het pompierachtige klaroengeschal en ook de fanfaar in het 3' bedrijf, die het stuk zoo zeer ontsierden, verdwenen zijn. Nog verscheidene tijdrekenfauten schij nen ons in Iwein geslopen te zijn. In hel 2* bedrijf onder anderen, begrijpen wij niet waarom de soldeniers der bezet ting van de Burcht van Aalst, den Engel- schen juichkreet Hip Hip Hoeraï aanheffen. Waarom niet het Vlaamsche Hoezee Bij de eerste opvoering werd die Engel- sche kreet ook in het 3" bedrijf gehoord, doch bij de opvoering van zondag werd hij vervangen door het Vlaamsche Hoe zee En waarlijk dit klonk ons veel be ter in de ooren. Men heeft ons doen bemerken dat die Engelsche juichkreet mocht gedoogd wor den gezien het groot verkeer dat er alsdan tussehen Vlaanderen en Engeland bestond en aldus de taal en zeden van dit land hier eenigszins waren binnengedrongen. Wij twijfelen er grootelijks aan dat die juichkreet reeds in de twaalfde eeuw bij de Engelschen werd gehoord. Wat er dan ook van zij,die bemerkingen pleiten geens zins ten voordeeleder Vlamingen;immers zij bewijzen dat velen hier te lande,reeds van in de jaren elf honderd, een zwak hadden om den vreemdeling in zijne taal en zeden na te apen, en 't gene, spijtig genoeg, van eeuw tot eeuw tot op onze dagen is blij ven voortleven. Men zende dien Engelschen bucht maar met express terug en men late voortaan het Vlaamsche Hoezee! weergalmen. Wij eindigen dees kortbondig verslag met de uitdrukking van den wenseh dat onze vrienden van 't Land van Riem zich nog meer op de studie van Iwein zou den toeleggen en opdat zij.bij de 3* opvoe ring ten voordeele der Armen,de volmaakt heid zouden bereiken In zynè zitting van maandag 12 dezer, heeft onze Stedelijke Raad eenige wijzi gingen toegebracht aan 't reglement op den verkoop van visch ter Mijn. Er werd onder anderen bepaald dat de visch ter Mijn mag verkocht worden bij stuk, koppel, schotel of één mande. De verdere wijzigingen raken de koop lieden in visch en de huurdersder banken. De Raad benoemde in geheime zitting M. Joseph Van Cauwcnberg, alhier tot bijgevoegde leeraar der lijnteekening ter Akademie van Schoone Kunsten. M. Frans Mortier tot Deken ter Visch- mijn, in vervanging van wijlen Jaak Eemans. M. Aug. Bomon tot nachtwaker. Katholieke Werkman» kring. KERSTBOOM. Het Bestuur van den Katholieken Werkmanskring onzer stad is nog eens voornemens aan zijne werkende leden eene prijsloting aan te bieden op Zondag 25 December aanstaande, ter gelegenheid van het planten van den Kerstboom. Het verhoopt dees jaar wederom krachtdadig ondersteund te worden door de welden kende burgers van Aalst, en komt hen eerbiedig smeeken van prijzen te willen zenden naar het huis hetzij van M. Ivo Vlassenbroeck, sekretaris, Molenstraat hetzij van M. Eugeen Van Itterbeek, Eere voorzitter, rechtover de groote Kerk; hetzij van den E. H. Donnet, Bestuurder, Vlasmerkl, n. 4. Gelieven onze achtbare Medeburgers en Vrienden zich te herinneren het groot goed dat wij door onzen Katholieken Werkmanskring bewerken, en het groot getal onzer leden dat heden tot meer dan duizend brave Werklieden geklommen is. Wij verhopen dus dat ons zullen gezonden worden vele pryzen, allen dienstig en nuttig voor onze talrijke en beproefde werkmanshuisgezinnen. Rechterlijk kronijk. KoningsbeleedigersDe twee per sonen, die op den dag dei- opening van het Parlement op den doortocht des konings riepen A bas la guerre. Sabre et canon Vive la république A bas le roi carton verschenen zaterdag voor het assisenhof van Braband. De eene was nog maar eenmaal ver oordeeld de andere reeds 14 maal. Aan dezen deed M. Edm. Janssens, substituut opmerken dat het algemeen stemrecht hem ter oorzake van die veroordeelingen niet zal helpen. De verdedigers wezen op vroegere be toogingen, onder andere die van 1871, toen men ook riep au balcon roi de cartonbetoogingen, welke geene ver volgingen uitlokten. Volgens Je advokalen was Roi de car ton geene beleediging, maar enkel eene uitdrukking waarmee hel volk wil zeggen Roi constüulionnel De jury antwoordde op de gestelde vra gen ja met 7 stemmen tegen 5. Het hof sloot zich bij de meerderheid aan en ver oordeelde Nieuwenhuys en Uitterelst tot 6 maanden gevangenis en 300 fr. boete. Zekere Jules D. had volkomen met Julienne Berghe afgebroken na haar ver leid en huwelijksbeloften gedaan te heb ben. De rechtbank van Yperen heeft hem donderdag veroordeeld tot 1500 fr. scha devergoeding en de rechterlijke kosten. De personen die zoo gemakkelijk trou wen. met den mond en al te lichtgeloo- vige meisjes blauwe bloemekens op de mouw speten, moeten dus voortaan oppassen, want moeder Justicie begint streng te worden in liefdezaken. SflP" Wie een abonnement neemt op Den Dendcrbode voor 't jaar 1893, zal hem ontvangen te rekenen van heden. Annoacen bekendmaking van huis te huren, aanbeveling, te koop bieden van voorwerpen door geabonneerden inge zonden en die de vijf regels niet overt rei en worden gratis afgekondigd. Okcgem. Op eene jachtpartij gehouden, niet verre van Denderleeuw, had het volgende ongeluk plaats. Na eene tamelijk jacht wilden de jagers den Den der oversteken om aan de andere zyde, waar het wild overvloedig is, de jacht voort te zetten. Daar de brug hersteld wordt en men er niet over kon, werd een veerman geroepen. Met vieren stapten zij in een oud versleten bootje dat, zoodra men van kant stak, met de vier jagers en den schipper, omsloeg. Een der vijf die niet kon zwemmen, kon slechts met groote moeite, en met behulp van eenige boeren, gered worden. Het duurde lang eer men den man tot bewustzijn kon brengen. Men denkt zijn leven thans in gevaar. Ncliellchellc. Een vreeselijk ongeluk is hier vrijdag namiddag, rond vier ure voorgevallen. De voerman van M. D'Hollander, olieslager keerde met zijn gespan huiswaarts.Wanneer hij op Bruin- beke, aan de spoorbaan kwam, vondt hij den barreel open en reed door, doch op 't zelfde oogenblik kwam de sneltrein van Antwerpcn-Gent in volle vaart aan- gestoomd. Hel paard werd gedood, de wagen aan splinstcrs geslagen en de voer man eenige meters ver geworpen. Als bij mirakel bekwam deze laatste slechts eenige zelfs onbeduidende schrammen. Men begrijpt niet hoe hij niet dood is. Een onderzoek is geopend. Wanorders te Gent. Bloedige botsing tussehen de socialisten en de politie. De werklieden zonder werk hielden maandag avond, om 7 1/2 ure,eene meeting in de zaal Pamasse. De aan hoorders zongen de Marseillaise en andere oproerige liederen. Men bemerkte er een vaandel met de woorden Brood of dood Millio en Anseele waren tegenwoordig. De eerste zegde tot de ongelukkige wer- keloozen dat de openbare en bijzondere weldadigheid maar een schijnmiddel is om de werkeloozen ter hulp te komen wat er moet zijn, riep hij uit, 't is de ver mindering der werkuren, het voorstellen van een minimum dagloon, de verplich tende verzekering tegen ongevallen, enz. Op het voorstel van een werkman,werd er besloten seffens eene betooging van de werkeloozen in te richten. Laat ons rustig zijn, zegt een hunner maar als men ons uitdaagt, wij zullen ons moedig verdedigen De toehoorders verlaten de zaal al zin gende de Marseillaise en de stoet wordt voor de Pamasse gevormd, ondanks het verbod van den burgemeester van in de straten te manifesteeren. Men ontvouwt het zwart vaandel dat door twee fakkels voorafgegaan wordt. De betoogers gaan traagzaam en stil voor uit langs de Houtlei. De politie komt tussehen om de betoo ging te verbieden. De betoogers houden geene rekening van de sommaties. Het hoofd van stoet bereikt den Poel en komt tot voor den Katholieke Kring. Hier ontstaat er een vreeselijk gevecht. Talrijke politieagenten waren in den omtrek van de zaal Pamasse en op de St Michielsplaats geplaats geweest. Op den oogenblik dat de eerste rangen van den stoet aan den Kring komen, beveelt de heer kommissaris Duquesne aan de betoogers van uit een te gaan en de zinnebeelden te doen verdwijnen die in den stoet gedragen worden. Op de wei gering de betoogers, sluiten de agenten, met den blanken sabel in de hand, den weg aan de betoogers. Na de gewone sommaties worden er uil de menigte revolverschoten gelost De politieagenten maken gebruik van hunnen revolver. De steert van den stoet wordt door eene sterke afdeeling politieagenten achteruit gestooten.die kapt in de menig te. Hel zwart vaandel wordt gepakt, als ook een transparant met de woorden - Wij eischen werk en het algemeen stemrecht. - Brood of dood In het wreed gevecht tussehen de politie en de betoogers zijn er talrijk gekwetsten gevallen. De gekwetste politiemannen zijn naar het lokaal van den Katholieken Kring gedregen. Eenige nieuwsgierigen die door den stroom van den stoet meègesleept worden, zijn door de kogels en door de sabelhou wen gekwetst de bende vluchtte door de Drapslraat. Men denkt dat er een veertigtal schoten gelost werden. Er zijn elf aanhoudingen gedaan. De gendarmen kwamen weldra ter plaats. Na het gevecht werden de aangehou dene kerels onder goed geleide naar het stadsgevang gebracht. De pompiers waren insgelijks ter plaats. De politie telt verscheidene gekwetsten die in den Katholieken Kring door de geneesheeren verzorgd werden. Ziehier de namen der gekwetste agen ten Karei De Neve, aan den hals ge kwetst door eenen messteek Bovyn, die eenen ponjaardsteek in de rug ontvangen heeft Moens, gekwetst door een slag van een haak de hulpkoinmissaris Coppine heeft een revolverschot in de bil ontvan gen. De geneesheeren hebben den kogel nog niet kunnen uithalen. De gekwesten zijn met de draagbaar naar het hospitaal gedregen geweest. M. Lippens, burgemeester, en M. Würth, prokureur des konings, ter plaats gesneld, hebben de leden van den Kring levendig bedankt voor de zorgen die zij de gekwetsten toegediend hebben. Drij der aangehouden kerels werden aangevat met den revolver in de vuist. Men heeft nog aangeslegen een oude sabel, waarvan een betooger zich bediend had, eene bijl en een hamer. Met de ongehoordste schaamteloosheid verhaalt Vooruit de feiten als volgt Terwijl het volk nog altijd de zaal ver liet had zich op de Houtlei een stoet ge vormd, die voorop trok. Aan den Poel gekomen, wilde de stoet de St-Michiels- siraat inslaan, toon hij plotseling werd aangevallen door de politie die, zonder voorafgaande waarschuwinggelijk de de wet verplicht, in de manifestanten kapte en school Volgens Vooruil ook hadden de mani festanten hoegenaamd geen kwaad in 't zin Hoe komt het dan dat zij gewapend waren met revolvers, dolken en hamers en van waar zijn, onder andere, de kogels gekomen, die de politie getroffen hebben i Die manier van de feiten voor te stellen zal door niemand in geheel de stad geloofd worden. De socialisten zei ven weten het beter. Overigens, de bewijzen zij daar die tegen hen getuigen. Dezer dagen zijn te Gent verscheidene winkeliers bedrogen geworden, met stuk ken van twee franks en halve franks, in lood nagemaakt. Men lette dus op Verbrand. Zaterdag avond is een droef ongeluk gebeurd in de estaminet Het Mosselhuis, gehouden door den heer Joannes Verstichel. Het zoontje, rond de elf jaren oud, dat dit jaar zijne eerste Communie moet doen, was te dicht bij de kachel genaderd om zich te verwarmen terwijl zijne moeder in de keuken was om haar werk te verrichten. De kleederen van den knaap hebben op eens vuur gevat, men weet niet hoe, en op eenen oogenblik stond het kind ganscli in vlammen, De moeder kwam op de noodkreten toe- geloopen en liep eenen dweil halen, maar intussclien was het kind de straat opge- loopen. Toen de vlammen gedoofd waren, had het kind reeds allerergste brandwonden bekomen. Het werd aanstonds naar het hospitaal gebracht, en het is zondag aan de gevolgen zijner wonden overleden. Onze lezers weten dat de Nationale Bank weigert de valsche biljetten van 20 fr. uit betalen. De handelaars van Brussel en voorsteden zullen weldra eene verga dering houden om maatregels te nemen in het belang van al degenen die door valsche bankbiljetten verlies leden. Drama te St. Joosl-len-Noode. Zaterdag middag heeft in het huis nr 3 der Scailquinstraat, te St. Joost-ten- Noode, een man zijne vrouw doodgescho ten en vervolgens gepoogd zich te zelf moorden. I)e vrouw, mad. Wilkenhuyscn, had een proces tot echtscheiding ingespannen tegen haren man, die zich zeer slecht ge droeg, alle dagen dronken t'huis kwam en haar het leven onverdragelijk maakte. Zij had besloten het huis der Scailquin straat, dat haar toehoorde, te verhuren, en in een huis van den Magdalenasteen- weg te gaan wonen, waar zij haar naai- werkhuis zou vestigen. De echtgenooten Wilkenhuysen hebben twee dochterkens 'het eene is te Keulen bij familie van de vrouw, het andere is te Brussel. Zaterdag morgend had de vrouw al hare meubelen uit het huis der Scail quinstraat laten wegbrengen naar eene remisie, welke zij in do Verbondstraat ge huurd had. Toen zaterdag middag, haar man dron ken t'huis kwam en de woning ledig vond ontstak hij in eene schrikkelijke gram schap. Hij doodde zijne vrouw bij middel van revolverschoten en trachtte zich toen te zelfmoorden. Hij was echter slechts ge kwetst en werd stervend naar 't St. Jans gasthuis gebracht. Madame Wilkenhuysen was 42 jaar oud, haai' man 50. Het is in tweede huwelijk dat Wilken huysen getrouwd was met de ongelukkige die hy gedood heeft, en de twee dochters waarvan er spraak is. zijn kinderen uit zijn eerste huwelijk; zij zijn 20 en 18 jaar oud. Naar het schijnt is Wilkenhuysen veel uitgebaat geweest door zoogezegde vrien den. Op zekeren dag had een dezer hem 30,000 fr. ontleend en ze hem niet weer gegeven. 'tWas van toen dat hij begon te drinken. Vrouw Wilkenhuysen is getroffen ge weest door 3 revolverschoten. De moor denaar heeft zich eenen kogel in de rech terslaap geschoten. De kogel is door het oog uitgekomen en in den rijgel van het venster gedrongen. De toestand van Wilhuyzen is een wei nig verbeterd. Zondag heeft men hem het oog moeten wegnemen langs welke de kogel was uit gekomen, dien hij zich in de slaap had ge schoten. De moordenaar is door het gerecht niet ondervraagd geworden. Moord te Koningsloo (Vilvoorde.) De gemeente Vilvoorde was maandag in opschudding door eene schrikkelijke misdaad, gepleegd te Koningsloo, op eenige meters afstands van Vilvoorde. Daar woonde in n 2 der Ste-Annastraat een G9jarige landbouwwerkman, die van zijne vrouw gescheiden leefde, Baeck ge- heeten. Maandag morgend rond 9 ure vond men Baeck in zijne woning vermoord. Zijne keel was doorgesneden. De vermoorde lag achter eene tafel, in eenen grooten bloedpas. De snee in de keel, met groote hevigheid toegebracht, was acht centimeters diep. Aan de houding en de kleeding van den vermoorde is te oordeelen dat hij, door geklop op zijne deur gewekt zijnde, haas tig is opgestaan en, niets dan zijne broek en holleblokken aangeschoten hebbende, was gaan opendoen. Dan moet hij, zonder zich te kunnen verdedigen, getroffen zijn geweest, want de geburen hebben niets gehoord. Het lijk werd gevonden door een 12 jarig meisje, dat voor zijne ouders eenen geleenden zak kwam terugvragen. Het kind vond de deur nog geopend en de lamp nog brandend. Een ongeluk vermoedend, liep het meisje terug om hare ouders te verwittigen. Deze vonden hooger gemeld schrikkelijk tooneel. Aanstonds was geheel het dorp bijeen, en het parket, bij hoogdringendheid ver wittigd, deed aanstonds het noodige on derzoek. Louis Baeck was over 1 jaar getrouwd met eene 42jarige vrouw, die uit eerste huwelijk drie kinderen had, waarvan de oudste een meisje was van 17 jaren. Er heerschte gedurig twist in het huis houden, tot de vrouw eindelijk in October het echtelijk dak verliet om te Laeken te gaan wonen met een persoon, dien zij overigens reeds voor haar huwelijk met Baeck, kende. De onderzoeksmagistraten hebben, of schoon Baeck onlangs eene belangrijke levering van aardappelen had gedaan geen centiem in huis gevonden. Op de plaats waar hij gewoonlijk zijn geld ver borgen hield, onder de horlogie was niets le vinden. De onderzoeksmagistraten hebben zich vervolgens per stoomtram naar Laeken begeven, en daar werd de echtgenoote ondervraagd, alsook de persoon met wel ken zij woont. Diefstal van Diamanten In het Ilötel du Progrès werden zaterdag te Antwerpen, twee Oostersche vrouwen aangehouden,Theresia Casin, oud 33 jaar, geboren te Jerusalem en Carmen Hadji Mahommed, oud 14 jaar, geboren te Bag dad. De vrouw Casin bad ten nadeele van M. Albert Lehrfeld, koopman in diaman ten, in den Diamant Club eene partij kostbare steenen, ter weerde van 10,000 fr. gestolen. Eene eerste huiszoeking in hare kamer deed niets ontdekken, maar bij een licha melijk onderzoek vond men eindelijk het zakje verborgen,toen men reeds alle hoop begon op te geven. De twee Oostersche vrouwen, die den zelfden dag met den express van Bazel moesten vertrekken naar hun vaderland, zijn in plaats van naar Jerusalem, naar de Begijnenstraat gebracht. De eerw. pater rector der jesuïeten te Bergen, vertrekt de aanstaande maand naar Congo. Hij zal bisschop gewijd wor den en den zetel van oostelijk Kwamgo bezetten. Het parket van Luik zet het onder zoek in de zaak van Tilleur ieverig voort. De gendarmen werden reeds door het ge recht ondervraagd, en uit alles schijnt te blyken dat de gendarmen zich in staat van wettige verdediging bevonden. Velen dragen nog de lidteekens van de steen worpen en de commandant toont zelfs zijnen mantel, waarin met eene bijl eene groote snee gekapt werd. De slag had ook hem kunnen treffen. De werkstaking is geëindigd.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2