LANDBOUW. Bieënteelt. 5e oi' VOLHING Iwein van Aalst Allerhande nieuws. Hij zegt in zijn elfde jaar gevang te zijn. ïijne voornaamste bezigheid is ver talingen te doen van ny verheids werken. Als dergelijk werk ontbreekt dan verveelt hij zichhet lezen vermoeit hem en kan zijne aandacht niet boeien. Dood van onderluitenant LlégeoiH. De zelfde koerier die uit den Kongo tijdingen over de Jacques- expeditie heeft aangebracht, brengt slech te tijdingen mede over onderluitenant Liégeois. Ziehier wat men over den moedigen oflicier schrijftRechtstreeks uit Europa komende, richtie hij zich naar den post van Yakoma, op den Oubanghi om er eene der expeditiën van den Vrijen Con- gostaat te vervoegen, toen hij op eens door de inlanders werd aangevallen. Hij was erin gelukt Yakoma te nade ren op eenen dag varens daar de stroo ming daar zeer hevig is, was hij gedwon gen langs de boorden van den stroom te varen, wilde hy geen gevaar loopen zyn bootje te zien omkantelen. Eensklaps zag hij op den oever eene tal- ryke bende negers opdagen die hem aan vielen met pijlen werpspiesen en lansen. Op min dan een kwaart uur tjjds lag de ongelukkige onder-luitenant doodelijk door vier lansen getroffen ten prooi aan de schrikkelijksle pijnen. Luitenant Hennebert werd ter plaats gezonden aan het hoofd van 150 goed ge wapende mannen, maar hij moest zich bepalen bij het nemen van inlichtingen, daar het grondgebied waar de jonge on derluitenant vermoord werd, aan Frank rijk toehoort. Bevelhebber Balat diende eene klacht in aan de overheden van den Franschen Congo doch deze bepaalden zich met hun spijt uit te drukken over de moorderij op luitenant Liégeois gepleegd en dorsten het niet bestaan de onmensehelijke bewoners van de Fransche Oubanghi-oevers te gaan tuchtigen. Dus, een Belgische oflicier werd ver moord en de daders van den manslag, alhoewel zeer wel gekend zijnde, blijven ongestraft. Verslag Delcoinmune. 1 maanden in onbekend Afrika. Een merkweerdig verslag is door den Mouvement géographique medegedeeld, namelijk het verhaal der expeditie-Delcominune,van af 18 mei 1891 tot 20 augusti 1892. 't Is ditmaal een Belg die deze heldhaftige reis heeft gedaan, en wy hebben wel het recht daar eens over te spreken, evengoed als destijds de wonderbare expeditie-Stanley beschreven werd. Alexander Delcommune, die voor de eerste maal in 1887-1888 voor rekening der Compagnie du Congo naar Afrika ging, werd er verleden jaar andermaal naar toe gezonden, om de landstreek van den boven Lualaba en bijzonder die van Katanga, te bestudeeren, zoo onder oog punt der natuurlijke voortbrengselen als onder dat der gemeenschapswegen. Hij verliet Brussel in juli 1890, verge zeld van 6 onder zijne bevelen geplaatste adjunkten; luitenant Hakansson.DrBriart, ingenieur Diederich, baron de Roest d'Alkemada. protch en sergeant Cassaert Wegensziekte moesten de Roest en Protch in mei 1891 naar Europa temgkeeren, luitenant Hakansson werd aan de oevers der Lualaba door de inboorlingen ver moord; na 15 maanden zwervens in het hartje van Afrika is Delcommune thans met Briart, Diederich en Cassaert aan het Tanganika-meer aangekomen. Den 18 mei 1891 trok hij het onbekend Afrika in den 20 augusti 1892 kwam hij te Rumbi aan, vermoeid, afgemat, maar toch nog den moed en de kracht vindende om onmiddellijk met zijne 117 hem over schietende mannen, hulp te brengen aan kapitein Jacques, door de Araben be dreigd De laatste brief van Delcommune, vóór hij dit verslag opzond, was gedagteekend van 13 mei 1891; bij ging alsdan den Lomami-stroom, dien hy tot dan toe ge volgd had, verlaten om zich in 't onbe kende te wagen. Het verhaal zijner lotgevallen en ont dekkingen zal veelopziens verwekken. De expeditie onderzocht de onbekende streek tusschen den Sankuru en den Bo- ven-Lomami; zij ontdekte het Kassali- meer, dat Cameron over 20 jaar van ver zag; zy heeft de Lualabij tot by hare bronnen nagespoord en den loop ervan 200 kilometers ver gevolgd; zij heeft den Nzoli-berpas ontdekt, waar de Congo- stroom zich inwerpt, om vervolgens 76 kilometers ver te vloeien van waterval in waterval. Maar ten koste van wat al lijden, wat al menschenlevens, wat al werk, wat al ontberingen, heeft men deze voor de we tenschap zoo kostbare ontdekkingen ge daan De expeditie heeft de lijken barer dra gers en soldaten op den weg gezaaid. Maanden en maanden lang heeft de vree- selijko hongersnood haar geteisterd. Wij geloovcn niet dat de expeditie-Stanley in de Arroewimi-bosschen meer te lijden had dan die van Delcommune in het Lualaba- bassijn. Maar de uitslag benroont het werk, en de naam van Delcommune neemt thans eene eereplaats in, tusschen de groote rei zigers van Afrika. m wifcnt. De bestuurraad der Belgische Anti - Slavernij Maatschappij richt een manifest tot alle Belgen, om hen aan te zetten tot geldelijke ondersteuning van het werk, ten einde hulp te kunnen brengen aan kapitein Jacques, en de be dreigde expeditie aan het Tanganika- meer. Wij kunnen dit manifest niet genoeg by treden. Moordeiinnre. Naar men ons meldt uit Gent, verkeeren de onder commissaris Coppine en de policieagent Bovyn, beide in bedenkelijken toestand ten gevolge der wonden die zy tijdens de socialistische botsing bekwamen. Na den oploop te Tillenr schreef Voor uit Gij beweert dat de werkstakers op de gendarmen hebben geschoten, waar zijn de gekwetsten gendarmen. Vooruit zal nu voorzeker die vraag niet vernieuwen, want de namen der po- licieambtenaren zijn gekend die onder 't moordadig lood en ponjaard der sociali stische moordenaars zijn gevallen. Zeg eens Vooruithoeveel socialisten en werkeloozen werden er maandag ver wond De ellende te Londen. De armoede en ellende te Londen is iets schrikkelijks. M. Charles Rooth heeft een zorgvuldig onderzoek ingesteld te East- End en bevonden dat, op de900,i>00 in woners van die werkerswijk er 175,000 bestaan, die niet weten hoe zy den vol genden dag aan eten zullen geraken. Uit de verslagen der Coroners blijkt dat de opgave der redens van overlijden der kleine kinderen de formuul gestor ven van honger, koude of ontberingen de gewoonte is geworden. Zooals overigens alle jaren sterven de kinderen in massa te Londen, bij het na deren van den winter. Een lijkje dat ont, leed werd door eenen geneesheer woog, volgens dezes verklaring, slechts vijf pon den en het was dit van een kind van elf maanden. In de maag en ingewanden was niet liet minste spoor van voedsel te ont dekken. De moeder daarvan, Mary Jud, is de weduwe van eenen kleermaker. Zij heeft nog drie dochters en twee zonen, allen onder de elf jaar. Zy wint acht fran ken in de week. Vele ongelukkigen door de politie opgenomen sterven bijna schie lijk, wanneer zij in het bureel worden ontvangen. NuiUerliilii'ickatic. De verzendingen van beetwortelen naar de suikerfabrieken kunnen thans als geëin digd beschouwd worden, de kwantiteit en de kwaliteit zijn beneden die van verleden jaar uit oorzaak van de droogte. Vele suikerfabrieken zullen hunne werkzaamheden kunnen sluiten omtrent den 20 December, hetgeen veel vroeger is dan vorige jaren. De fabriek van Wanze, hebbende 13 rasperijen, welke jaarlijks 200 millioen kilos beetwortelen bewerkt, zal dit jaar ongeveer dezelfde hoeveelheid gebruiken. De suikerfabriek van Oreve, die aan haar derde dienstjaar is, verwerkt eiken dag tot 350,000 kilogr. per dag en heeft een voorraad van 20 millioen kilogr. beetwortels waaruit de suiker zal getrok ken worden. De raftineerdery van Thienen bewerkt ongeveer een millioen kilogrammen. Te Visé heeft men dit jaar insgelijks eene fabriek van suiker ingericht volgens de laatste gekende verbeteringen,en waar men tot 600,000 kil. per dag zal kunnen verbruiken te rekenen van toekomend jaar, wanneer alle instel!ingswerken af- geloopen zyn. Men berekent de totale suikeropbrengst voor het gansche land door de 120 rafti- neerderijen op 150,000 ton (een ton is dui zend kilogr in ronde cijfers. Henegouwen komt vooraan in deze op brengst, dan volgen de provinciën Luik, de Vlaanderen, Brabant, Limburg en het noorden der provincie Namen 6000 hect aren grond worden aan de kweek der suiker-beetwortels toegewijd in België. Het middelbaar opbrengen is geschat op 38,000 kilos. 35,000 werklieden worden ieder jaar in ons land gebezigd tot de suikerlabrika- tie. Zoodra het werkseizoen voorbij is keeren zij meestendeels tot de landbouw- werken terug en blijven in de fabrieken slechts de speciale werklieden onledig. Gezondheidspolicie de?' huisdieren. In- en uitroer van rundvee uit Ne derland. By afwijking van zijn besluit in dagteekening van 15 October 1892.heeft de minister van landbouw, nijverheid en openbare werken, sedert 16 november 11., veroorloofd den in- en doorvoer van rund vee, verzonden uit Holland, langs de spoorbaan, via het tol bureel Esscben (statie). Ten gevolge der moeielykheid die er bestaat, des nachts, den gezondheidstoe stand van de dieren te onderzoeken, heeft de minister besloten dat, te rekenen met maandag 19 dezer aanstaande, het vee- artsenijkundig onderzoek in het kantoor Esschen, uitsluitelijk in den dag, van 7 ure 's morgends tot -1 ure des namiddag, zal plaats hebben. Bij nieuwe afwijking van voornoemd besluit van 15 October 1892, veroorlooft insgelijks de minister van landbouw, ny verheid en openbare werken, te rekenen van denzelfden dag en in dezelfde voorwaarden, den invoer van rundvee uit Nederland langs het Kantoor Selzaete (statie) en het hulpkantoor ten gehuchle Staak (Assenede) ingericht. Tijdens hunne aankomst aan voor noemde kantoren, zullen de dieren, ten koste der invoerders, door eenen belgi- sclien veearts onderzocht worden. MonUeur. Bechterlijk kronijk. Botervervalschers. De boetstraffe lijke rechtbank van Brussel heeft dijnsdag een aantal botervervalschers en ver- valschsters veroordeeld. Deze, die voor de eerste maal betrapt werden, kwamen er van af met straffen van 50 fr. boet tot eene maand gevang. De oude kennissen van Moeder Justicia kregen twee maanden. Daarbij zal het vonnis op de kosten der veroordeelden uitgeplakt worden. De vromcen der bende Somtner. De minnares van Sommer, Marie Richard, pliehtig verklaard aan diefstallen en ver heeling,is door het assisenhof van Brabant tot 6 jaren opsluiting veroordeeld. Anna en Catharina Boos, zijn voor verheeling.de eerste tot 4 en de tweede tot 5 jaren gevangenis veroordeeld. Sommer en Schimansky, beide door het Fransche gouvernement tot de depor tatie veroordeeld en Wegmann, voort vluchtig, zullen in een volgenden zittijd worden gevonnisd. Wettelijk l>esluit. Bij koninklijk besluit van 22 November is aan de stad Aalst een hulpgeld van 5,100 fr. verleend, voor het bouwen eener vaste brug over den mond van den ouden Dender, ter plaats genaamd Moutmolen- gat, alhier. Ten gevolge der Voordracht van M. Jan Van Nuffel, over Bieënteelt, is alhier eene Maatschappij ontstaan van Bieënliefheb- bers, ten lokale De PosthoornGent- schepoort, bij M. De Strooper. een oud bekenden Bieman. Op Maandag, 26° dezer. 2d* Kerstdag, ten 3 ure namiddag, zal de tweede Verga dering plaats hebben. De standregelen der Maatschappij zullen bepaald worden en verders zullen deleden van het Bestuur en de afgevaardigden voor de Maat schappij der beide Vlaanderen, te Gent, bij stemming worden aangeduid. Al de bieënliefhebbers van 't Land van Aalst, worden uitgenoodigd om zich bij de Maatschappij aan te sluiten. Katholieke Werkinans- kring. KERSTBOOM. Het Bestuur van den Katholieken Werkmanskring onzer stad is nog eens voornemens aan zijne werkende leden eene prijsloting aan te bieden op Zondag 25 December aanstaande, ter gelegenheid van het planten van den Kerstboom. Het verhoopt dees jaar w ederom krachtdadig ondresteund te worden door de welden kende burgers van Aalst, en komt hen eerbiedig smeeken van prijzen te willen zenden naar het huis hetzij van M. Ivo Vlassenbroeck, sekretaris, Molenstraat hetzij van M. Eugeen Van Itterbeek. Eere voorzitter, rechtover de groote Kerk hetzij van den E. H. Fonnet, Bestuurder, Vlasmerkt, n. 4. Gelieven onze achtbare Medeburgers en Vrienden zich te herinneren het groot goed dat wy door onzen Katholieken Werkmanskring bewerken, en het groot getal onzer leden dat heden tot meer dan duizend bravo Werklieden geklommen is. Wij verhopen dus dat ons zullen gezonden worden vele prijzen, allen dienstig en nuttig voor onze talrijke en beproefde werkmanshuisgezinnen Land vnn Riem. met opschorsing van abonnement van op Zondag 8 Januari 1893 ten voordeele der Armen. IlffK' Wie een abonnement neemt op Den Dendtrbode voor 't jaar 1893, zal hem ontvangen te rekenen van heden. Annoacen bekendmaking van huis te huren, aanbeveling, te koop bieden van voorwerpen door geabon neerden inge zonden en die de vijf regels niet overtref- en worden gratis afgekondigd. Botermarkt.Heden zaterdag werden 976 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 7809 kilogr. Ontmoedigd u niet. indien de remediën met groot gekletter aangekondigd u van uwen hoest of van uwe benauwdheden niet genezen hebben, neemt liever eenige pastillen van Dr Wal- thery en ge zult aanstonds genezen wezen, 't Is inderdaad een ernstig geneesmiddel waardig van aanbevolen te worden en nog des te meer daar het maar één frank voor eene groote doos kost. Te verkrijgen in alle goede apotheken. Sl Lievenw-Ussche. Dijnsdag lest is er brand ontstaan bij Van Gysegem, landbouwer. De hoeve en aan palende gebouwen waren in min dan eene halve uur tijds tot puin en assche ver teerd. Een deel der meubelen zyn gered geworden, doch ganseh de oogst, het vee en landbouwalem zijn er in gebleven. De oorzaak is onbekend. Het buffet der Noorderstatie te Brussel, is verpacht voor 28,000 fr. Dat der statie van Charleroi bracht 31,000 fr. op. Volgens het Journal de Bruxelles zou de Koning voornemens zijn, zich korts na de aanstelling van prins Albrecht, naar Congo te begeven Een erbarmelijk gekleeddeman zakte dijnsdag in de Casinostraat, te Brussel, bewusteloos ineen Naar het politiebureel gebracht, gaf hij daar weldra den geest. Een geneesheer verklaarde dat de man van honger was gestorven. Instorting te Brussel. De bewo ners der Groendreef en omstreek werden woensdag nacht uit den slaap gewekt door een vreeselijk gekraak. De gebouwen der Menner ie Bruxel- loise waren ingestort onder het gewicht van 2000 zakken graan, dat men er in had opgestapeld. Het tooneel was ijzingwekkend en deed sidderen bij de gedachte aan de ongeluk ken, welke er hadden kunnen voorvallen, ware de instorting bij dag gebeurd, wan neer er een 60tal w erklieden bezig zijn. Naast de verbrijzelde en verwrongen machienen lagen gebroken balken, ge scheurde zakken, waar het graan uit stortte en muurbrokken. De schade moet zeer aanzienlijk zyn. Een beloonde dief In de Post- straat, te Schaarbeek, (Brussel) had een kerel maandag namiddag ten nadeele van den genaamden Bogaerts, schoenmaker, een paar schoenen gestolen. Eenige voorbijgangers, getuigen van den diefstal, zetten den kerel achterna en gelukten er in hem aan te houden. Een rijkaard der gemeente die juist voorbijging en vernam wat er gebeurd was, betaalde den schoenmaker, toen de dief verklaarde dat het enkel uit nood was dat hij gestolen had, daar hij sinds twee dagen nog niet geëten had, en gaf den dief bovendien nog eenen dubbelen frank. Deze verwijderde zich buigend en groe tend en beloofde zijnen weldoener hem eerstdaags te bezoeken om hem in persoon zijnen dank te betuigen. Moo?\lenaar ontdekt. In de maand juni van dit jaar werd te Neeroeteren een kind vermoord de dader was nog niet ontdekt Door den rechter commissaris te Roermond zijn woensdag eenige personen uit Neeroeteren gecon fronteerd met eenen persoon, die zich thans te Roermond in de gevangenis be vindt en wiens signalement met dat van den moordenaar zou overeenkomen. Men zal zich herinneren, dat wij voor eenige maanden van het schrikkelijk mis drijf. waarvan de aangehoudene verdacht wordt, melding maakten. Het betrof het doodschieten van een onschuldig kind, dat in de nabijheid van 't ouderlijk huis speel de, terwijl de ouders ter hoogmis waren. Werkstaking. De werkstaking in den put 25 der koolmijnen van Flénu wordt voortgezet. 600 werklieden hebben den arbeid gestaakt. De mijnwerkers vragen dat de wijze van ophalen gewijzigd worde, ten einde hun toe te laten aanstonds na hunne taak naar boven te komen. Het bestuur der koolmijn is in onder handeling met de werklieden. De toestand in hel Centrum van La Louvièrc. Verscheidene nyver- heidsoversten hebben zich vereenigd ten einde het getal werkuren in hunne ge stichten te verminderen. Zij hebben besloten voortaan slechts 4 of 5 dagen per week te laten werken en dit gedurende 7 ure eiken dag. De krisis is zoo groot, dat verscheidene boutslagerijen gedurende gansch de vorle- dene week gesloten geweest zijn, by ge brek van werk. Een rijke Engelschman. In het begin van dezen zomer stapte een En gelschman te Dinant af, aan het Hotel de la Tête d'Or. Door zijne zonderlinge manieren maakte hij het de andere logeergasten nu en dan moeilijk en daar de hotelhouder hem hier over eenige bescheidene aanmerkingen maakte, vroeg hij zijne rekening en ver huisde naar het Hotel des Postes. Hij leefde er goed van, verteerde veel en betaalde goed. Hij deed zich met veel kosten een allerliefst roeibootje uit Enge land zenden, waarin hij, vergezeld van een kleinen, als matroos gekleedden jon gen,lange pleziertochten op de Maas deed. Hij ging voor schatrijk door en kreeg in de stad veel crediet, waarvan hij ruim schoots gebruik maakte. Verledene week bood hij bij eenen wis selaar eenen wissel aan van 3000 fr., ge trokken op eene Bank van Londen. Hij ontving dien en kwam bij den hotelhou der, aan wien hij zegde eene reis naar Parijs te moeten doen,voor het verkoopen van eenen eigendom in Italië. Hier hebi gij. zegde hy, twee kost bare ringen gelief die voor mij te bewa ren. En zouden u in mijne afwezigheid rekeningen ter betaling worden aange boden, bier is het sleuteltje van mijn kof fer, waarin gij al het noodige daartoo zult vinden. Daarmee vertrok de man. Korts nadien wilde do hotelhouder zich verzekeren over den inhoud van het koffer en hy vond dit opgevuld met vodden en oude gazetten. De ring was geen dertig franks weerd en de wissel kwam van Londen terug met 't opschriftOnbekend- De rijke Engelschman heeft niet meer van zich laten hooren. Zijne rekening voor het hotel alleen bedraagt rond de 5000 fr. IJselijk ongeluk te Verniers. Een ongehuwde werkman, Bedeur ge naamd, werkende in het gesticht des hoe ren Lange, werd dinsdag door eenen riem gevat gevat en drie meters hoog geslin gerd. Het hoofd van den ongelukkige werd verschillige malen met geweld tegen den muur en de zoldering gebonsd. Wanneer men de machien inhield, was het slachtoffer dood. Over eenigen tijd werd er veel ge schreven over postkaarten, behelzende zooveel duizend woorden, en het is nog niet lang geleden dat een onder-oflicier, gehecht aan het ministerie van oorlog de kroon spande, met het verbazend getal van 12.000 woorden. Uit liefhebberij, en een weinig uit eigenliefde voor zijne ge boortestad heeft een Gentenaar, M. Ch. Griin getracht nog meer te kunnen doen en hij heeft eene postkaart bevattende 13,392 woorden, geschreven zonder ver grootglas en leesbaar. Zy bevatDe Ge schiedenis der Spaansche Schilder school, eene zeer moeilijke kopij, opge vuld met zonderlinge namen van spaan sche meesters en latijnsche uitdrukkingen. Deze 13,392 woorden vertegenwoordigen 51 bladen druktekst. Waar groote mcnschen zich al meè bezig houden FRANKRIJK Een bedrieger. Onlangs vestigde zich zekere V., op den boulevard Roche- chouart, te Parijs, onder den titel van algemeen agent in Frankrijk, der kool mijnen van Lancashire. Terzelfdertijde deed hij aankondigingen in de dagbladen verschijnen, waarin hij beloofde sommen van 50 tot 60,000 fr. te doen leenen aan personen, die zulks noodig hadden. Verscheidene handelaars, die voor het oogenblik geld noodig hadden, wendden zich tot V. Ik heb thans het geld niet, zegde hij, maar koop zooveel ton kolen, ik zal ze in Frankrijk verkoopen en u dan het geld geven. Men stemde daarin toe en eenige dagen later ontving men een telegram van V. zeggende Kolen te Boulogne aange komen, maar zend 1600 of 1800 fr. voor douanenrechten. Kom u morgen halen om samen naar de statie te gaan De handelaar in kwestie zond spoedig de gevraagde 1800 fr. 's Anderdaags ontving hij eenen brief van V., waarin hij de bijeenkomst op later verschoof. Met ongelooflijke behendigheid wist hij zijn slachtoffers drie maanden in den draai te houden. Eindelijk hebben er drie, die elk 1800 fr. storten, eene klacht neer gelegd en verscheidene andere personen aangewezen, die insgelijks door V. be drogen werden. Onnoodig te zeggen dat deze niet meer op den Boulevard Rochechouart ver schenen is. DUiTSCHLAND. Dreigende werkstakingIn het bekken van de Saar zullen 30,000 mijn werkers den arbeid slaken, indien op 1 januari aanstaande, de regeering de wet betreffende de mijnwerkers niet wijzigt. De regeering toont zich volstrekt niet geneigd aan dezen eisch te voldoen Brandc?i. Te Sulzbach, by Mannheim, zijn 10 gebouwen afgebrand er is veel vee in de vlammen omgekomen. Te Steinfurt, bij Fiedberg, wilde de knecht van den burgemeester de meid vermoorden wegens een kleine twist die hij met haar had. Te dien einde sloot hij de heks, zooals hij zegde, in de schuur op en stak deze in brand Het vuur verspreid de zich snel. Twee woonhuizen met stal lingen en vee werden de prooi der vlam men. Het meisje kon slechts met de grootste moeite gered worden. Uit Cosel wordt gemeld, dat in het ge hucht Dobroslawitz drie kinderen in eene kamer met vuur speelden, de kamer in brand geraakte en alledrie inde vlammen omkwamen. KERKELIJK F,-STATEN. De nieuwe Cardinalen. Bij de be noeming der twee Duitsche Cardinalen zal hun geen ablegaat of edelwacht worden gezonden tot overhandiging van de baret, dewijl Duitschland geene zoogenaamde krooncardinalen erkent. Het Pauselijk ceremonieel eischt, dat by zulke gelegenheid het Staatshoofd de plechtigheid leidt en den nieuwbenoemde namens den Paus de teekenen zijner weer- digheid overhandigt. Van een protestantsch vorst als keizer Wilhelm kan zulks niet verlangd worden. Daarom zullen de beide Duitsche Cardinalen zelfnaar Rome komen en de onderscheidingstcokenen dadelijk na het Consistorie uit de handen van den Paus zeiven ontvangen. Encycliek. Het bericht meege deeld door de dagbladen, over eene Ency cliek, des Pauzen was onjuist. Ziehier de tijding in hare juiste bewoordingen Heden avond zullen de organen van het Vaticaan eene Encycliek meedeelen van Z. H. den Paus, gericht aan de bisschop pen van Italië en sprekende over de al macht en den noodlottigen invloed der vrijmetselarij. Zelfde bladen zullen ook een langen brief meèdeelen, door Z. H. aan het Itali- aansclie volk gezonden,en bijzonderheden bevattende over den godsdiensttoestand in Italië en over de noodzakelijkheid der katholieke werking. In het Vaticaan hecht men groote poli tieke beteekenis aan de twee documenten. Men doel opmerken dat de Paus zich niet meer tot de gevestigde machten richt om vrede en verzoening te bewerken, maar wel rechtstreeks tot het volk. DENEMARKEN. Groote brand te Kopenhagen. Eene vreeselijke brandramp heeft over eenige dagen in de voorstad Frederiks- berg, te Kopenhagen, plaats gehad. In dit gebouw dat door talryke werk mansfamilies bewoond werd, eene soort van kazerne met twee kamers en eene keuken voor elk huishouden, brak rond 2 ure 's nachts een geweldige brand uit, die zich in ongelooflijk korten tijd door de vier verdiepingen tot onder het dak ver spreidde. Toen de bewoners verschrikt ontwaak ten stond reeds de geheele trapzaal in brand en de vlucht was nog enkel door de vensters mogelijk. Het duurde betrekkelijk lang eer de brandweer ontboden werd en niettegen staande de moedige pogingen van de pom piers, gelukten zij er niet in de bewoners te redden. Eene vrouw, die van schrik uit de vierde verdieping sprong, bleef op dén slag dood. Zes personen, waaronder vier kinderen, vonden de dood in de vlammen. De gered den hebben er niets dan het naakte leven afgebracht. Zij hadden geenen tijd iets meè te nemen. Men denkt dat het vuur aangestoken is in den kelder waar eene groote hoeveel heid hout en krollen lag. TIRKIJË. Hoe hij eene rijke vrouw kreeg. Twéé Grieksche jonge meisjes, weezen de oudste telde nog geen zestien jaar waren door haren voogd naar eene Engel- sche kostschool te Constantinopel gezon den. De kostschoolhouderes kreeg onlangs een verzoek van eene tante der beide meisjes, waarin toelating gevraagd werd voor hare kweekelingen om tante te be zoeken, op den dag waarop haar vader gestorven was. De toelating werd gegeven. Maar ten huize der tante was een Grieksch priester ontboden, niet om den lijkdienst te vieren, maar om de oudste der twee met een jongen Griek, die aan het Grieksche con sulaat te Constantinopel werkzaam was, in den echt te verbinden. De jonge man is daardoor de echtgenoot van eene rijke erfgename geworden, en naar men zegt, zal de tante eene aardige belooning voor den bewezen dienst ontvangen. Het meisje had blijkbaar vooruit van do zaak geweten, want zij had, zoo hare medeleerlingen meenden, in scherts bij het verlaten der school gezegd, dat zij trouwen ging. AMERIKA. Brand bij Vanderbilt. Uit New port wordt gemeld, dat het schoone en kostbare zomerverblijf van Cornelius Van derbilt, bekend onder den naam van de Breakers, met alles wat het bevatte tot den grond toe is afgebrand. Het vuur werd ontdekt door den eige naar zelf. Rond half vijf in den namiddag, werd een telefonisch bericht gezonden naar het fire department, doch de brand nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat, alvorens de brandweer ter plaatse ver scheen, men onmogelijk het vuur meester kon worden Vanderbilt zelf verklaart dat alle aangewende pogingen te vergeefs waren, en dat toen 't pompierskorps ter plaatse aanwezig was, het gebouw eene vuurzee vertoonde. Men kan zich van de weerde der meu- beleering en versieringen een gedacht maken, wanneer men weet dat de meube- leering van slechts eene kamer geschal wordt op 250,000 fr. Vanderbilt zelf wist niet juist het geldelijk verlies op te geven, hetwelk gedeeltelijk door verzekering gedekt is. Het zilver, de juweelen en meerdere kostbare zaken.alles is verloren gegaan.Men schat het verlies op 1,500,000 fr. Vogelvrij verklaard. Gouver neur Martin, van Arizona, heeft eene premie gesteld van 30.000 fr. op het hoofd van Kid, de beruchte Apache-veedief, 't zij levend of dood, en 1500 fr. op het hoofd van elk lid zijner bende. De rooverijen door dezen bandiet en zijne bende gepleegd, hebben zijn naam een schrikaanjagende beteekenis gegeven bij iederen blanke in het territory. Het is bekend dat hij zich nooit levend zal laten vangen en zijn leven duurzal verkoopen als hij in het nauw wordt gebracht. Een aantal oude Indiaansche jagers, door de aanzienlijke premie aangelokt, volgen nu het spoor van den bandiet en hopen zijnen schedel binnen eenige dagen aan den gou verneur te kunnen brengen. Iets om te lachen. Rechter. Gij zijt een onverbeterlijke dief, gij leeft van niets anders dan dief stallen. Kunt ge niet werken of kent gij geen ambacht Belichte. Mijnheer de djus, ik weet waarachtig niet wat met mijne twee han den te doen. Rechter. Dat is geen reden om ze in de zakken van andere lieden te steken. Een gelijkend portret. Een slachter ging bij eenen schilder een uithangbord bestellen. - Schilder bij mijnen naam een groot varken, - zegde hij, dan zien de mcnschen aanstonds wie ik ben.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2