OPROEP Een en ander. Kerstnacht. Stad Aalst. Iwein van Aalsl Allerhande nieuws. metselarij te bestrijden en waarschuwt de geestelijkheid tegen de aanlokselen der italiaansche regeering. Tevens is een veel uitvoeriger breve in bet italiaansch verschenen, gericht aan het volk, en waarin de toestand, in den welken de godsdienst in Italië is gebracht, nauwkeurig wordt uiteengezet, terwijl de noodzakelijkheid van een optreden der katholieken wordt ontvouwd. De Paus richt zich niet meer, zooals in 1887, tol de gevestigde machten om vre de en verzoening tot stand te brengen maar rechtstreeks tot het volk.wijl Z. H. van eene opgaande beweging de her vormingen verwacht, welke Italië tot zijne ware overleveringen moeten terug brengen. van de Belgische Maatschappij tegen den Slavenhandel. Zanzibar, 22 November 1892. Krijgspost door de Araban aange vallen. Zij hebben eene sterkte gebouwd vóór Alberlville. Hebben vruchteloos,in gezelschap van Joubert gepoogd ze weg te drijven,27 Augusti. Zendt gauw nieuwe hulptroepen, anders toestand onhoudbaar. Kapitein JACQUES. Aan de Belgen De Maatschappij tegen de Slavernij,zoo dapper in den Tanganika door kapitein Jacques, Joubert en hunne helpers verte genwoordigd, komt met betrouwen aan de Belgen de noodige hulpmiddelen vragen om het ondernomen werk te voltooien. Het is heden eene geschiedkundig bewe zen daadzaak, dat het post vatten van den dapperen Belgischen officier in den Hoogen- Congo geenen invloed heeft uitgeoefend op den opstand, waarvan I-Iodister en zijne gezellen slachtoffers werden. Maar men moet kost wat kost een grooter dreigend ongeluk vermijden: on'.e landgenoten, indien wij hun op tijd niet ter hulp snellen, zouden een aanval niet kunnen afweren van de Arabische roovers, die hen omringen on die tot alles in staat zijn, na hunne eerste poging gelukt is. Indien zulk een ongeluk voorviel, en aan onze onverschilligheid kon toegeschre ven worden, hoe groot zou ons pijnlijk, doch nutteloos spgt zijn De bestuurraad wil niet te kort blijven aan zijnen plicht van op dit mogelijk ongeluk de aandacht te roepen van allen, wier inildadigheid, in eene eerste en heer lijke beweging, heeft toegelaten onze dappere landgenooten naar den Tanganika te sturen. Die helden vertegenwoordigen daar niet alleen een werk van menschlievendheid, maar ons vaderland zelf! Zg zijn er, met Joubert, de eenige beschermers der Euro peanen zg zgn de eenige voorstaanders der beschaving in het middenpunt der hedendaagsche barbaarschheid. De Belgische naam wordt in die verre landstreken, als gezegend door al de ongelukkige zwarten, die in den omtrek van Albertville bescherming komen zoe ken tegenover hunne dwingelanden. De brieven, die wij maandelijks in de Beweging tegen den Slavenhandel meè- deelen loonen hoe groot het getal der eenen en der anderen is hoe gemakkelijk het zou zgn de inboorlingen tot gewa pende macht te hervormen hoe het mogelijk zou zgn de rollen om te keeren en de beulen onder de oppermacht hunner slachtoffers te plaatsen. 't Is om het doel te verwezenlijken dat wij allen onze krachten moeten inspannen. Eene kleine opoffering door een groot getal onzer gedaan voor deze door God gezegende zaak, zou genoegzaam zgn om aan Jacques de nieuwe hulp te zenden waarop hij met recht zou mogen rekenen. Onze oproep ol liever zijn oproep zal zeker niet zonder weèrklank blijven in de harten der Belgen. De bestuurraad der Belgische Maat schappij tegen den Slavenhandel Luitenant-generaal JACMART, voor zitter H. DOLEZ, gevolmachtigd minister, ondervoorzitter Mgr JACOBS, deken van St*-Gedula. ondervoorzitter: GraafEdw deLIEDEDERKE.algemeene schatbewaarder Graaf Hippoliet d'URSEL Ridder DESCAMPS, Senateur. Eerw. keer DETIERRE, krijgsaalmoe- senier schrijver Juliaan DAVIGNON Baron DRION, Volksvertegenwoordi ger J. FRESART, bankier; J. JOORIS, gevolmachtigd minister van Z. M. te Bern. SCARSEZ de LOOQUENEUIDLE SIMONIS, Senateur Baron Maurice SNOY Kapitein-bevelhebber STORMS. Oit«lcrliu^c Irijntnixl. De midden-afdeeling der Kamer, die de be grooting van binnenlandsche zaken heeft onderzocht, heeft den wensch uitgedrukt dat de regeering, zoohaast mogelijk, bet wetsontwerp op de maatschappijen van onderlingen bijstand, dat door de ontbin ding der Kamers vervallen is, opnieuw voor te stellen en te doen bespreken. De oogenblik is gekomen om groote wijzigingen toe te brengen aan eene wet geving, die niet meer beantwoordt aan de meer en meer verschillende vormen der vereeniging. Het verslag van den heer 't Kint de Roodenbeke meldt dat, in 1891, 55 maat schappijen van onderlingen bijstand wet tig erkend geworden zgn hetgeen het getal der erkende maatschappijen op i Januari 1892. op 455 brengt. Op 31 December 1886 telde men in het land slechts 220 erkende maatschappijen. Er bestaat dus een merkelijke vooruit gang in de verspreiding dezer nuttige in stellingen. Oflieïëel Vinamscli. Het Staatsblad gaf dezer dagen eene reeks aankondigen van wege 't krijgswezen op- zichtens aanbestedingen voor leveringen en werkzaamheden. Ten einde voldoening te geven aan de billgke eischen der vlaamschsprekende bevolking zijn deze berichten in de twee talen verschenen. Maar.... 't was wederom van dat offi cieel vlaamsch dat men te Brussel schijnt uit te zoeken om de taal der meerderheid in de schaduw te houden. Men heeft, onder andere, L'exvédition originate des devis et cahiers des char ges, in het vlaamsch meenen te mogen vertalen door De zonderlinge expeditie der bestekken en lastenkohiers Zonderlinge Expeditie Het is inderdaad zonderling dat men in weerwil der bestaande wetten nog steeds zoo zonderling durft handelen. Tisreden Amn» neder sit. Eene halve eeuw geleden, stond in de kom der gemeente Liempde, een huis thans gesloopt, waarop bovenstaande woorden voorkwamen, gebeiteld op het middenpaneel van de voordeur. De woorden zijn zeer eigenaardig lees ze van voor naar achter en van achter naar voor, ze behouden dezelfde betee- kenis. Ziehier de geschiedenis, die eraan ver bonden is en waaruit hunne beteekenis is op te maken. Een zekere Jacobus van Eindhoven, schout te Liempde, verloor door den dood zijne eerste vrouw, na eene gelukkige echtvereeniging van dertig jaren. Gedurende al dien tijd was dit echtpaar eerlijk, trouw en liefdevol gediend gewor den door dezefde dienstmaagd, Anna ge naamd. Pas had de schout den rouw over zijne overledene echtgenoote afgelegd, of hij besloot zijne getrouwe dienstmeid te huwen, als eene belooning voor de goede diensten, hem en zijn gezin bewezen. Hij rekende het zich namelijk ten plicht, de zorgzame en ieverige dienstmaagd des huizes voortaan te laten uitrusten van hare vorige bezigheden.door ze als gebied ster te doen optreden, daar waar ze voor heen ondergeschikte was. Als aandenken hiervan liet de schout op het middenpanneel van de voordeur beitelenTis reden Anna neder sit. Liidde/.uaters te Parijs. Zondag 1.1. zag men in verscheidene wijken van Parijs eenen plakbrief op de muren aangeplakt, onderteekend door werklieden, waarin op de terugroeping der Liefdezusters wordt aangedrongen. Daarin wordt verklaard De zieken worden slecht verzorgd, mis handeld, geslagen in één woord als hoes ten. Men bemoeit zich slechts met diegenen onder hen, welke drinkgeld geven en de partijdigheid is allerstuitendst. Men heeft het op dezen oogenblik zeer druk over het onwaardig Panama-schandaal. Welnu, men stelle ook omtrent dit punt, evenals in de Panama-zaak, een onderzoek in,dan zullen er schandelijke zaken aan het licht komen. In dien toestand moet verande ring komen, en het is daarom dat wij dit vertoogschrift indienen. Weigert men ge hoor aan onze klachten, de verkiezingen in Mei 1893 wachten ons wij zullen dan weien wat te doen. Het petitionnement is algemeen en strekt zich uit over de 80 wijken van Pargs en de voorsteden. Aieuw vervvarmingHtel- In de sneltreinen tusschen Frank fort via Kassei naar Berlijn is, bij wijze van proef, een nieuw verwarmingsstelsel ingevoerd. Midden in den trein bevindt zich een wagen met eenen stoomketel de heete lucht wordt naar voren en naar achteren door buizen in de verschillende wagens geleid. lot nieuwe jaar. Hetjaar 1893 zal de volgende bijzonderheden aan bieden Het begint en het eindigt met eenen zondag. Zonder schrikkeljaar te zijn, zal het drie en vgftig zondagen tellen. Het jaar zal twee zon eklipsen hebben, de oone den 16 April, de andere den 9 Oktober, die van 16 April zal zichtbaar zijn. De roerende feesten zullen op de vol gende dagen vallen. Septuagesima, den 29 JanuariAsschen- woensdag, den 15 Februari Paschen, den 2 April Kruisdagen, den 8, 9 en 10 Mei O. H. Hemelvaart, den 11 Mei; H. Drievuldigheid, den 28 Mei H. Sakra- mentsdag, den 1 Juni Advent, den 3 December. Quatertemperdagen, den 22, 24 en 25 Februari den 24, 26 en 27 Mei den 20, 22 en 23 December. Weonen <le dieren 2 Als het waar is, dat sommige dieren in staat zijn om te lachen, dan staat het ook vast, dat zij kunnen weenen. De hond, het paard, de olifant, de beer, de rat de ezel en de giraaf vergieten tra nen, wanneer zij in angst zgn. Miss Burton vertelt, dat zij in de Syri sche woestijn tranen van de wangen van de dorstige kameelen zag rollen. Een muildier, die met zijn hoefin eenen grooten spijker trapte en daardoor lam was, toonde in zijn gezicht smart en ver twijfeling, Tranen stroomden uit zijne oogen. Livingstone verhaalde van oen jongen Soko (eene apensoort die, wanneer hij niet, zoodra hij het wenschtc. dadelijk als een kind op den arm genomen werd, in bitter geween uitbarstte. Dr, Doerlage s> hoot op Java een wijf jesaap van eenen boom Haar jong in den arm houdende, viel zij naar beneden en stierf weenend. Gordon Cumming spreekt van groote tranen, welke de oogen van eenen ster venden olifant ontrolden. Eenige oude ratten, welke eene jonge ziek vonden, wischten zich met de voor- pooten de tranen uit de oogen. Ken schandaal. Men meldt uit het Henegouwsche Centrum aan den Court ier de Bruxelles dat eene oftlciëele onderwijzeres aldaar, op heeler daad van echtschennis betrapt, op het punt is afge steld te worden. De geuzenbladen zullen schrijven dat het personeel van het officieel onderwijs alleen waarborgen oplevert van zedelijk heid, enz. Sterren flikkren aan den hemel Met gewemel Lief en zacht. Klokkelonen roepen blijde Ten getijde In den nacht. Alles ademt rust en zegen Langs de wegen Trekt de schaar Naar t in feestdos opgerichte, Hel verlichte Kerst-al laar. Uit de tem pel vensters dalen Feestiichtstralen Buiten neèr, Jubelend in hunnen luister Licht en duister. Looft den Heer Om de Kribbe knielt de menigt Thans vereenigd In 't gebed Eere Emmanuel, den Broeder Heil der Moeder Onbesmet - Zie ze bidden, zie ze knielen, In de zielen Hemelvreè Hoor hun harten en hun lippen Slechts ontglippen Zang en beè. Is 't niet of onzichtbare Englen Stemmen menglen Tot een koor Nu met de orgelklanken bruisend, Dan zacht ruisend 't Kerkruim door Heilige Nacht, die hemelweelde, Zoo vaak te- 1de In 't gemoed Heilige Nacht vol zonneglorie En victorie, Wees gegroet Priesterlijke BenoemiDg. De E. H. I. De Vos, pastoor te Sint- Mar tens-Laethem, is pastoor benoemd te Seveneecken. De E. H. J. Coupé is hulp aalmoezenier van het Centraal Boethuis van Gent be noemd. Vlnamscli Taaljjilcle Zon dag 18 December De zittingen nemen meer en meer in belangrijkheid toe. Na het eerste deel van het dagorde lezing van het verslag, voorspelling en aanne ming van nieuwe leden, bespreking der vlaamsche grieven, deeltde heerScbrgver de beslissing van het bestuur mede, aan gaande het houden van openbare bijeen komsten en het geven van voordrachten deze zullen welhaast aanvang nemen. Daarna lezen de heer D. W. een dicht stuk St-Martensdag en de heer V. S. drie andere gedichten zulke lezingen helpen waarlijk om de vlaamsche zeden te doen kennen en ze een nieuw leven te geven. De leden van het vlaamsch taalgilde vinden in hunne vergadering een ruim veld om de vlaamsche belangen te bespre ken en te verdedigen alsook om werkzaam te zijn op taal- en letterkundig gebied, te meer daar eene welvoorziene boekenkast ter hunner beschikking staat. Heden, Kerstdag, om 10 ure, alge- meene zitting en herkiezing van een deel van het bestuur. Medegedeeld Leening van l,üOO,OOOti*. Bij de trekking welke gister vrijdag 23 der maand plaais greep zgn de volgende nummers uitgekomen 137, 267, 555, 990, 1639, 1967, 2464, 3161. Land van Iticm. 5c OP VOERING met opschorsing van abonnement van op Zondag S Januari 1803, ten voordeele der Armen. Wie een abonnement neemt op Den Dendirbode voor 't jaar 1893, zal hem ontvangen te rekenen van heden. Annoacen bekendmaking van huis te huren, aanbeveling, te koop bieden van voorwerpen door geabonneerden inge zonden en die de vgf regels niet overtref- en worden gratis afgekondigd. ISotei-mai-kt.Heden zaterdag werden 816 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 6525 kilogr. Goede naclit Geachte lezers, indien gij gansch den nacht wilt slapen zonder noch aan hoest, noch aan belemmering der ademhaling te lijden, zuigt, eer gij u te bed begeeft, een of twee van die lekkere Walthery-pastillen, waar van zoo veel goed wordt gezegd voor de genezing van vallingen, verkoudheden, bronchitis, belemmering der ademhaling keelpijn, enz. enz. Een frank de groote doos in alle de goede apotheken. De Koningin en prinses Clementine hebben woensdag de vertooning van Vor stenplicht en Prima-donna in den Vlaainschen Schouwburg, te Brussel, bijgewoond. H. M. en de prinses hebben met eenige vlaamsche woorden geant woord op de korte verwelkoming van de bestuurders en van burgemeester Buis, welke zich bij hen had aangesloten - Ik en rnijne dochter spreken veel vlaamsch samen, en mijne dochter spreekt het zeer vloeiend, zegde de koningin. Op de woorden van een klein meisje, dat zegde - Prinses, mag ik u deze bloe men aanbieden 'antwoordde deze laatste Zeker, lief kind. Aardige verhuizingIn eene briefwisseling aan het Fondsenblad vin den wij de volgende grappige historie Verleden vrijdag had Ie Drongen eene zonderlinge grap plaats, die het voorwerp is aller gesprekken. De weduwe De K. heeft drie kinderen die allen bij vreemde menschen in dienst zijn. Zij woont in haar eigen buis, meende zij, doch door den dood van haren man is dit huis aan de kinderen gekomen, die het nu verkocht hebben, zoodat het met Kerstdag in handen van den nieuwen eigenaar moei overgaan. De kinderen hebben voor hunne moe der een ander huis gehuurd en staan in voor de betaling van de jaarlijksche huur. Doch niettegenstaande dit alles, weigerde de moeder haar huis te verla ten. Maar nu, dezer dagen, ging zij naar Gent, en terwijl zij weg was.hebben hare kinderen geheel haar huisgerief op eenen wagen geladen en het in de nieuwe wo ning geplaats'. Als nu de moeder thuis kwam, vond zij haar huis open staan en alles was weg. Zij had nu te kiezen haar nieuw huis betrekken of op straat slapen. Zij heeft dit laatste verkozen zij loopt nu van den commissaris naar den burge meester, en van daar naar den advokaat, beweerende dat men in haar huis gebro ken heeft. Elk is nieuwsgierig wanneer zij in haar nieuw huis zal gaan wonen waar zij nu slaapt weet niemand. Doodslag te Ursel. Eene afschu welijke misdaad, aldaar gepleegd in den avond van donderdag 8 December.is thans het voorwerp van een gerechtelijk onder zoek. De genaamde Francies Claeys, koehou der te Ursel, klein Driesselkên, was al leen te huis gebleven en naar bed gegaan, terwijl zijne dochter en kleindochter die met hem inwoonden, in de buurt waren gaan kaarten. Terwijl Claeys te bed was, kwamen eenige mannen op zijn hof, trokken de kar weg en voerden ze in eene gracht. Dan keerden zij terug en hielden zooveel lawijd aan de stalling, dat de geit begon te blaten. I>e oude man, die meende dat er dieven in zijne stalling waren, die het op zijne konijnen gemunt hadden, stond op en ging zien wat er omging. Daarop namen de kwaaddoeners de vlucht en Claeys niets bemerkende, doch ver ontrust, besloot zijne dochter te gaan ha len. Met dit doel begaf hij zich op weg, doch nauwelijks was hij een honderdtal schreden van zijn huis verwijderd, of hij werd door vier personen aangevallen, ten gronde geworpen en zoo hevig geschopt en geslagen, dat hij buiten kennis viel. Toen hij tot het bewustzijn kwam en vruchteloos poogde hij op te staan, ston den de vier mannen nog altijd bg hem, doch toen namen zij de vlucht. De ouder ling, in zijn bloed badend, gelukte erin nog tot aan het huis te sukkelen waar zijne dochter was, doch viel daar weer in bezwijming. Hij moest daar den ganschcn nacht blijven en 's anderendaags werd hij naar zijne woning gedragen, alwaar hij van zijn bed niet meer is opgestaan en, na twaalf dagen vreeselijk lijden, dinsdag bezweken is. De man was niet alleen over geheel zijn lichaam met wonden overdekt, maar zoo het schijnt, was lig. bij middel der spil van zijne eigene kar, op het hoofd zoo ge weldig geslagen dat de hersens bloot lagen. Het parket is ter plaats geweest, ter wijl het slachtoffer te bed lag, en heeft zijne getuigenis gehoord. De vermoedelijke daders zijn reeds voor den onderzoeksrechter moeten komen en woensdag is het parket de lijkschouwing komen doen. Tot ieders verwondering zijn de heeren van het parket slechts tot aan Aalter-statie gekomen, en heeft men daar het lijk bij hen moeten brengen. Wat eveneens iedereen verwondert is dat, ondanks het overlijden van 't slacht offer en alhoewel men beweert dat de da ders gekend zgn, er nog geen aanhouding heeft plaats gehad. Deze verschrikkelijke misdaad, die ge heel de anders rustige gemeente ontroert, schijnt te moeten toegeschreven worden aan misbruik van sterken drank,gepleegd in een huis dat geene herberg is, maar waar mannen en vrouwen vergaderen om te drinken. Ziedaar nog eene euveldaad te meer op de rekening van Genever Cie Nadere bijzonderheden. - Het slacht offer is een ouderling van in de zeventig jaren. Het schijnt dat hij vastgegrepen werd toen hij buitenkwam, dooreenen der ke rels, terwijl eene tweede, een jonge kerels nog, den ongelukkige sloeg. Maandag laatst is er over deze zaak verhoor geweest te Zomergem. (Fondsenblad). Do tijden zijn slecht voor de politie- beambten van Charleroi. Ten allen kant hoort men van gewapenden weerstand, aanranding, gevecht, en meer dan eens moet de agent, met gescheurde kleéren onderkloppen. De commissaris van Mon- tigny had eenen voerman, bijgenaamd de Brusselaar, die zijn peerd mishandelde, met een proces-verbaal bedreigd. De voerman, die ook logementhuis houdt, had zijne logistgasten tegen den commis saris opgehitst, en deze, eenen aanval voorziende, had versterking gevraagd. Men gelukte er in twee kerels, die in het commissariat de ruiten insloegen, aan te houden. Men had den commissaris ver wittigd dat ook de Brusselaar meteen groot mes in den zak liep. De man is aangehouden. Te Iiornu (Bergen)is aaneen kasteel, bewoond door den wisselaar Hanicotte, met veel gedruisch een balcon ingestort. Men vreest verdere instortingen, ten ge volge van verzakkingen van den grond, veroorzaakt door onderaadsche werken in de mijn Grand Hornu. Al de muren, zijn gebersten. M. Hanicotte, daagt de mijnmaatschappg waarvan hij huurder is, tot het betalen van schaèvergoeding. Moord uit wraak. Den 8 Octo ber werd de hoeve van M. Hubaux, te Bailleul,bij Néchin (Doornik) in brand ge stoken. Men gelukte er in het vuur te blusschen eer het grooten voortgang had gedaan, en men verdacht een anderen pachter, Brunin genaamd, met wien Hu baux daags te voren getwist had. Den 18 november ontstond er opnieuw brand en ditmaal werd de belangrijke hoeve vernield. Maandag moest Brunin voor de eerste misdaad voor het assisenhot van Hene gauw verschijnen, doch daar het onder zoek der tweede nog niet was afgeloopen, werden do debatten uitgesteld. Dinsdag moest M. Hubaux zich naar Doornik begeven om door den onder zoeksrechter gehoord te worden, hij had 's morgends ten 6 ure zijne woning ver laten en 's middags vonden eenige school kinderen zijn lijk in eenen gracht liggen. Zijn gebroken gaanstok lag op eenigen afstand van daar. Natuurlijk heeft dit drama veel ontroe ring teweeg gebracht. Men denkt de moordenaars te kennen, want dat hier eene misdaad' werd gepleegd, lijdt geen twijfel. Er waren sporen van verwurring aan den hals van het lijk zichtbaar. Verleden zondag hoorde men in de kerk van Hodister, bij Marche, onder de hoogmis, eensklaps het geroep van brand. Aanstonds ontstond er in de kerk een vreeselgke paniek, Een huis nabij de kerk stond in lichte laaie vlam en het vuur was zoo hevig dat er bovenmenschelijke po gingen noodig waren om te beletten dat een gansche blok huizen vernield werd. De ramp wordt aan kwaadwilligheid toe geschreven,daar het huis op vier plaatsen te gelijk in brand stond. Gelukkig zijn er bij het gedrang in de kerk geene ongeval len gebeurd. FRANKRIJK Itenan en de Joden. De Kath. Schut kunde schrijft het volgende, onder den titel Het oude en moderne Judas loon Dat Renan zijn godslasterend werk La Vie de Jésus voor joodsch geld ge schreven heeft is bekend. Alexander Dumas zou zelfs naam en som genoemd hebben Renan ontving er een millioen frank voor van baron de Rothschiln. De lijden veranderen. Judas heeft voor denzelfden dienst slecht dertig zilverlingen gekregen. De Germania doet opmerken dat zulks reeds dikwijls bevestigd en gelogenstraft is. 't Ware te wenschen, zegt het blad,dat men de bron daarvan goed kende. Wie onder onze lezers de plaats kent, waar Alexander Dumas zulks geschreven heeft, of waar Renan zelf zulks bekend, gelieve ons daarvan meèdeeling te doen. Brutale reiziger. Uit Dyon wordt gemeld Woensdag morgend, ten 8 ure, vroeg de controleur Debièvre, van Dijon, tusschen de statics Tonncrre en Lezinnes aan een reiziger van den trein, n. 41,zijne reiskaart. Deze, die slechts eene kaart had van Parijs naar Charenton, haalde zijn revolver uit den zak en loste drie schoten op den bediende.die aan het hoofd getroffen werd door twee kogels. De moordenaar, een veekoopman, is aanstonds aangehouden, 'tis de genaamde Durell, 25 jaar oud, geboren te Charleroi, België. Debièvre is 50 jaar oud zgn toestand is zeer erg. Op Corsika. Woensdag is voor het assisenhof van Ajaccio, het proces begonnen over de kiezingsmoorden. ge pleegd den 24 April laatst, te Valle di Campoloro, De strijd was hevig geweest tusschen de partij vaü den burgemeester, M. Frediani.en die van M. Bonnacorsi. In den loop van den dag stonden twee groepen op de plaats voor de kerk. In de eerste bevond zich de burgemeester en eenige zijner aanhangers. De tweede groep was gevormd door M. Bonnacorsi en ver scheidene zijner vrienden. Er ontstond twist, men daagde elkan der uit. Een schot werd gelost en weldra werd het gevecht algemeen. Er waren zes slachtoffers, twee dooden en vier gekwet sten, waaronder twee vrouwen, die zich tusschen de groepen bevonden. Van de veertien beschuldigden zijn er dertien aanwezig, een is iniusschen over leden. Er zijn 53 getuigen. De zaak zal verscheidene dagen duren. ENGELAND. Groote juweelendiefstal. Zondag avond, terwijl Lady Miles en hare familie op Leigh Court, Somerset, aan tafel za ten, zijn er dieven gedrongen in de boven kamers en hebben er voor 30,000 pond (750,000 fr.) juweelen van de dame des huizes gestolen. De gelieele familie was thuis en tus schen 9 en tO ure 'savonds bemerkte eene der meiden dat de brandkast in de kamer van Lady Miles, welke hare juweelen be vatte, geopend was. Spoedig bemerkte men dat een groot gedeelte, voor hooger gezegde weerde, van Lady Miles juweelen verdwenen waren. Men denkt dat de die of dieven het huis goed moeten kennen, daar zij enkel in de slaapkamer van mevrouw zijn geweest. Hoe zij het huis zijn binnengeraakt kan men niet denken; er zijn echter twee ver onderstellingen, eerstens, dat de dieven zijn binnengedrongen langs de deur, ter wijl de famiiie dineerde, tweedens, dat zij door een venster zijn geklommen dat open gevonden werd. Men bemerkte echter geen het minste spoor. Men heeft eene koord gevonden, maar die schijnt niet ge bruikt te zijn. Naar het schijnt had de meid de brandkast open gelaten.De familie verwachtte den volgenden dag talrijke kerstmisbezoekers. Een kroonpretendent. Koningin Victoria,die ruim vijf-en-vijftig jaar rustig geregeerd heeft, zag zaterdag hare kroon bedreigd door een pretendent die zich aan haar paleis te Windsor aanbood. Het was een werkman, die H.M. kwam verzoeken te zijnen behoeve afstand te doen van den troon.Het was hem in eenen droom geopenbaard.dat hij kleinzoon was van koning Willem IV (van wien de ko ningin eene nicht is), en hij had dus meer recht op Engeland's troon dan zij. De kroonpretendent, een electriciieits- arbeider uit Birmingham, William Green genaamd, is naar een krankzinnigen gesticht gebracht. RUSLAND* Cholera-congres. Een congres van geneeskundigen zal van den 25 december tot 1 januari te St Petersburg vergaderen. De beraadslagingen zullen alleen gewijd zijn aan de middelen ter bestrijding van de geduchte ziekte, welke men in het volgend jaar met vernieuwde hevigheid terug verwacht. Verleden week lagen in de ziekenhuizen der Russische hooidstad nog 35 cholera- lijders, en dagelijks komen er nog eenige nieuwe ziektegevallen voor. Aanval van eenen trein. Uit St Petersburg wordt gemeld, dat nabij Petrokow,eene bende roovers eenen trein in volle vaart heeft aangerand zij wer den afgeslagen door de gendarmen, die zich in den trein bevonden. AMERIKA. Bedrogen landverhuizers. Vol gens telegrammen uit Colorado zijn tè Alamos 800 Nederlandsche kolonisten aangekomen, met het voornemen aldaar eene kolonie te stichten. Zij werden daar toe verlokt door, thans valsch gebleken voorspiegelingen van eenen speculant, die beweerde eene onder bescherming van den Staat staande landmaatschappij in Colorado te vertegenwoordigen. De be doelde 800 kolonisten schijnen 30,000 dollars gestort te hebben voor het koo- pen van landerijen, maar zij hebben be vonden dat de bedoelde landmaatschappij eigendomtitels noch middelen bezit. De voornaamste burgers van Alamos, onder wie de burgemeester, hebben zich bereid verklaard, die ongelukkigen, die geen engelscli kennen bij te staan.

De Denderbode | 1892 | | pagina 2