Liberale Hongerdwang. Een en ander. Iwein van Aalst 4e Oï> VOMit Xf. Nationale Militie. Allerhande nieuws. zitting,en vooruitzicht dat een van beiden die ooit krijgen zullen,bestaat er evenmin. Maar men kan toch niet eeuwig geënga geerd blijven, en evenmin dan toch dat juffertje trouwen, met een kruideniers bediende, en daarom zal men maar eigen zaken gaan doen. Of de bediende daarvoor de noodige kennis bezit, vraagt men niet, en of hij in staat zal zijn te zijner tijd zijn inslag te betalen, daarnaar vraagt men evenmin. Komt tijd,komt raad. Er wagen het zoovelen, waarom zouden zij het ook niet doen Dat er zoovelen over den kop gaan, daarop rekent men niet, en nu ja, mocht hun «Jat gebeuren, dan zijn zij nog maar dezelfde dan kan hij altijd nog knecht worden. En zoo huurt men een huis en zet een zaak op, want, helaas, goedgeloovige en graagverkóopende leve ranciers vindt men, ondanks alle betaald leergeld, nog maar in massas. Het winkeltje wordt geopend Een winkel zonder koopers, is natuur lijk, niets. De vrienden en bekenden, die allerlei schoone voorstellingen deden, herinneren zich opeens dat zij verplich tingen hebben aan A. en B., wien zij niet op eenmaal hunne klandizie kunnen ont nemen, enz. Men zal nu de koopers wel dwingen te komen. Dan maar flink gecon curreerd, zoo noodig onder de markt verkocht. Of men op deze wijze het bederft voor zich en anderen, wordt niet afgevraagd dat men winsten moet maken om te kunnen blijven bestaan, schijnt men niet te weten of te willen weten wanneer men voor het oogenblik maar geld heelt om te leven, dan is het. al wel. Komen de wissels, dan worden zij uitgesteld of in hot geheel niet betaald, en daarmede staat het bankroet voor de deur, om te eindigen in de betaling van enkele percenten o( onvermogen. Ware het daarmede uit, dan zou het reeds erg genoeg zijn, maar dank zij de inschikke lijkheid der wet, vestigt dezelde persoon zich weer elders, om opnieuw slachtoffers temaken, blijkbaar zonder zich reken schap te geven van het hoogst onzedelijke zijner handeling en op deze wijze wor den talrijke leveraars het slachtoffer van lenschen, die het maar eens wagen, die volstrekt niets te verliezen en slechts te winnen hebben. Voeg hierbij de zucht om veel hooger to leven dan men in overeenstemming brengen kan met zijn middelen,een zucht, die steeds grootere afmetingen aanneemt en voortwoekert onder alle klassen der samenleving, zoowel onder de hoogere als on der de middel- en lageren stan den. Het gevolg daarvan de mindere gemakkelijkheid, waarmede men kan betalen, en dien volgens het doen van een oproep op het krediet. Hierdoor is het krediet ontaard tot wat het op heden is, niet meer eene instelling ter vergemakke lijking van het handelsverkeer, maar een koopen zonder te betalen, dikwijls door lieden, die geen enkel vooruitzicht bebben die in de naaste toekomst te zullen kunnen doen. Dat hierin groote oneer lijkheid schuilt.schijnt niemand ot althans slechts een zeer enkele te begrijpen, maar hoe men het eerlijk kan noemen,wanneer men iets tot zekeren prijs koopt en men laat den verkooper jaar en dag op zijn geld wachten, dat begrijpen wij niet. Eenieder kent de waarde van gereed geld voor den verkoopereenieder kan begrijpen dat het hem niet onverschillig kan zijn, of hij op comptante betaling kan rekenen, waardoor het hem op zijne beurt weer mogelijk zal zijn, niet alleen aan zijne verplichtingen te volduen, maar ook zijn geld door een meermaligen omzet meer winstgevend te maken. (Onafhanhelijke.) De Antwerpsclie briefwisselaar van den Journal de Bruxelles meldt aan zijn blad het volgende barbaarsch feit, door het Antwerpsch Bureel van weldadigheid: Een arme werk man,die sedert verschei dene weken zonder werk was, had zich genoodzaakt gezien, stuk voor stuk, al zijne meubelen te verkoopen, om aan zijne zieke vrouw en zijne kinderen voedsel te bezorgen. Door de ellende achtervolgd, besloot hij er toe onderstai.d te gaan vragen aan het Bureel van weldadigheid. Daar weigerde men hern vlakaf alle hulp, omdat zijne beide kinderen naar de katholieke scholen gingen. Zoolang zegde men hem uwe kinderen naar de katholieke school zul len gaan, zult gij niets bekomen; zend ze naar de liberale scholen, wij zuilen voor u zorgen en gij zult krijgen wat ge noodig hebt. De Journal de Bruxelles vraagt of burgemeester Jan Van Ryswvck, die, bij zijne inhuldiging, verklaarde de burge meester van allen te zijn, weet dat zulke wraakroepende feiten gebeuren in een bestuur waarvan hij de eere-voorzitter is. Het is te hopen, zegt het blad, dat de kerel die zich zulke wreedheden veroor looft zijne verdiende straf zal ontvan gen. Ja maar 't is nog meer te vreezen dat er niets van komen zal. ..eerrijk en slichtend.— De Patrie van Brugge haalt de volgende regel» n aan uit den Brugschen Beiaard orgaan van den Liberalen Vlaamschen Pond van Brugge, sprekende over de herzieningsvoorstellen der regeering De plicht die op de groote steden weegt is zoo klaar als het doel der regeering. Zij moeten zich, uit al hunne krachten, verzetten tegen de aanneming der regee- rings-voorstellen. Dank aan de openbare vrijheden, in de Grondwet geschreven, zijn er middels genoeg om den wil der steden te laten hooren. Indien niettemin de regeering in hare meerderheid koppig weigerde toe te geven, als dan zou, als van zelfs, in veler geest de vraag oprijzen of in een land uit eene revolutie geboren, de groote steden zich, door eene tweede revolutie niet kunnen vrijwaren tegen de almacht van die buitenbevolking, welke door eene eeuwenlange vernedering, door hare verachterde zeden en gebruiken, vreemd blijvende aan den loop der heden- daagsche gedachten, onbekwaam en onwaardig is te lieer sclien en veleer zou ver dienen omlervoo£ilij g;e- slcbl te worden. De Brugsche liberalen preeken dus openlijk de revolutie aan 't is waar dat zij hand in hand gaan met. de socialisten. Maar wat zullen de buitenkiezers zeg gen, vraagt - liet Fondsenblad - als de mannen die hen zoo beleedigen bij de eerstvolgende kiezing, hunne stemmen komen afbedelen Wisselt aks tier Nationa le bank. Aangenomen wissels 2 1/2. Niet-aangenomen handelseffek- ten 3. Koepons van Belgische leenin gen op min dan 100 dagen 2 1/2 Aan koop en verkoop van vreemde waarden 3. Interest van leeningen op openbare fondsen 2 1/2 p. h. Het schijnt dat de hollandsehe aartsrij- ke socialist Dotnela Nieuwenhuys weer van zin was eene voordracht te gaan hou den te Gent. De regeering heeft hem ver boden in België te komen. Nu, Domela Nieuwenhuys kwam toch niet om zijne millioenen aan de armen uit te deelen, en dus is er niet veel bij ver loren. Vervalsching van meel. Het Rollerdamsch Nieuwsblad zegt-dat er in Holland een onderzoek is gedaan naar meel, vervalscht met krijt, dat uit Belgie voortkomstig was. Men heeft moe ten bekennen dat de fabriek daaraan niet plichtig was. De verdenking viel op den lusschenhandelaar, doch hoe uitgelegd dat de plombeering der zakken ongeschon den was Eindelijk heeft de Justicie bevonden dat zekere handelaar eenen persoon in dienst had, die de specialiteit had de loodjes te openen cn te sluiten, zonder dat iemand het bedrog kon ontdekken. Die werkman heeft zijne operatie voor de rechters zelve gedaan. 't Is noodig de aandacht van het gou vernement op dit bedrog in te roepen. Ken zelfwerkend geweer. Eerstdaags zal eene belangrijke wijzi ging plaats hebben in de wapenen van het Oostenrijksche voetvolk, Een zeker tuig dat men aan het Mann- licher geweer zal hechten, laat den schutter toe zonder de minste beweging, ja, zelfs zonder den haan over to trekken herhaaldelijk te schieten. Om het vuur te doen ophouden, hoeft men het slechts wederom recht te houden. De uitvinder is een Hongaarsch liorlo- giemaker. Deze man had groote moeite zich een uitvindingsbrevet te doen afleveren. Liclilschuwe bacillen. -- De weldadige invloed van helder ver lichte woonkamers op de gezondheid wordt algeineenerkend, zonder dat tot dusver do grond daarvoor wetenschappe lijk was aangetoond. Sedert is ech er gebleken uit bacteriologische nasporingen, dat bacillen der meest verschillende soor ten, waaronder die van typhus, cholera en andere ziekten, in het licht niet in leven kin nen blijven. Wij bezitten dus in het zonlicht eenen voortreffelijken bond genoot in den strijd tegen de bacillen en en weten nu waardoor helder lichte, zon nige woningen bevordelijker zijn voor de gezondheid, dan donkere kamers. Bij de bedoelde nasporingen bevond men gelijk tijdig, dat de bacillendoodende kracht van het zonnelicht bij den doorgang dóór het water volstrekt geeue vermindering on derging. Hierin vindt de spoedige zelfzui- vering der rivieren gedeeltelijk hare verklaring. Eene stnd met water Verwarmd. Boise-City, Idalie, zal met heet water verwarmd worden. Men weet dat reeds lang bijzondere hui zen en openbare gebouwen op die wijze verwarmd worden; maar dit is het eerste geval, waarin men eene geheele stad op deze wijze zal trachten van warmte te voorzien. De uitvoerbaarheid van dit plan wordt verzekerd door de aanwezigheid van heete bronnen op eenen afstand van nog geene mijl van die stad, waar stoomen heet water uit diepe putten te voorschijn ko men. Dit heete water zal met buizen stadwaarts en op de gewone wijze in gebouwen geleid worden. De stad brengt zooveel in rekening, dat de kosten onge veer de helft zullen zijn van die met kolenverwarming. Wilt «ij muizen en ratten spoedig in de val hebben, doe dan op het aas een en druppel rozenolie. Het ongedierte is verzot op den reuk hiervan en komt ze ker in de val. .lliddel legen vochtige kamers. Plaats in uwe kamers eene zekere hoeveelheid hout met de schors nog aan de schors trekt de voch tigheid op. Men zal van tijd tot tijd het hout vernieuwen. Itecliterliik kronijk. Handel in blanke slavinnen, bij middel van va/sch geschrift. —De han del in blanke slavinnen is nog niet wal gelijk, nog niet onteerend genoeg, dat men dien nog tnoet verergeren door schriftvervalsching. Vrouw De Basse, eene herbergierster, verscheen voor de rechtbank van Brussel voor ophitsing tot ontucht van minderja rigen. Het meisje dat haar slachtoffer was, Malvina Maes, moest aan een huis van Amsterdam worden geleverd, doch daar Malvina den vereischten ouderdom nog niet had, wist de h< rbergierster met me dehulp van zekeren Van den Branden op hare geboorteacte, de datums te veran deren. Voor die levering trokken zij een pre mie van 30 fr. De rechtbank veroordeelde de vrouw De Basse tot een jaar en drie maanden gevangenis, vijf jaar ontzegging en vijf jaar bewaking Van den Brande kreeg 10 en het meisje voor gebruik van valsch geschrift drie maanden gevangenis. Breken van trouwbeloften. Wij zijn reeds meermalen in do gelegenheid geweest, te spreken over een proces, in gespannen tegen eenen jongeling van Hol- landschen oorsprong door den vader van eene juffer te Riga, mei welke hij trouw beloften had gewisseld. De voorbereidende onkosten waren ge daan en zelfs hadden de jonge verloofden in vooruitzicht van het ontworpen huwe lijk, met den vader in kwestie eene groole reis aangevangen. Het beroepshof van Brussel heeft den jongen lieer veroordeeld tot het betalen voor reis-en andere kosten en van 8000 fr. vergoeding aan het jonge meisje. NVcttelijU besluit. Bij koninklijk besluit van 10 Januari is het ontslag aangenomen van den lieer G. Van Alleynnes, als raadsheer bij het beroepshof van Gent. Hij is gemachtigd zijn recht op pensioen te doen gelden. De heer H. Devenyns, griflier bij het vredegerecht van Geeraardsbergen is in dezelfde hoedanigheid benoemd bij het vredegerecht van het eerste kanton Brussel, in vervanging van den heer De Brandt, ontslaggever. De heer A. Trion, kommies-griffier bij het vredegerecht van het derde kanton Brussel, is griffier benoemd bij het vredegerecht van Geeraardsbergen, in vervanging van den heer Devenyns. op algemeen verzoek der Leden Zondag 22 Januari 1893, om 5 ure stipt. De zuivere opbrengst der 3d0 opvoering ten voordeele dér armen beloopt tot IV. 018-15. Deze som werd vrijdag 11. be- handigd aan den heer Leo De Paepe, ont vanger van 't Bureel van Weldadigheid. Een geachte inschrijver op Den Den- derbode, verzoekt ons een plaatsje voor 't volgende I*olïf ie. Reeds van over 10 dagen zijn de gaslanteernen aan de Sinte- Annabrugen Passerelle bevrozen, 't is er pik donker en hierdoor is het reeds zoo gevaarlijke punt nog gevaarlijker. Kan de Politie hierover geen verslag doen aan wie 't behoort Men kan voor zeker toch de Gasmaatschappij verplichten die lanteernen (e ontdooien of indien on mogelijk. bij middel van petroollampen te verlichten Denderbode voegt zijne stem bij deze van zijnen correspondent, om de aandacht op de zaak in te roepen van de heeren van ons Schepens-College. STAD AALST. LICHTING VAN Aan de loting op 1 februari aanstaande moeten 274 jongelingen deelnemen. Het getal der uitgestelden van vorige jaren beloopt tot 42, dus zal laagste wezen 43 en het hoogste 316. Uotennarkt.- Heden zaterdag werden 857 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen ongeveer 0000 kilogr. De vijver van het koninklijke park te Brussel, die eene oppervlakte heeft van 15 hectaren, wordt nog dagclijksch door duizenden schaatsenrijders bezocht. De koningin en prinses Clementine komen alle dagen en zelf komt nu en dan de ko ning liet vrolijk tooncel bezoeken. Onge hinderd wandelen de liooge personen dan tussclien de groepen door, degenen groe tend die voorbij vliegen en lachend met degenen die hier en daar een tuimelaar maken. Een ernstig ongeluk heeft Mevr. de gravin de Merode-Weslerloo, echgenoote van M. den minister van Buitenlandsche zaken, getroffen. Bij het schaatsenrijden op de vijvers van het park te Westerloo, heeft zij door te vallen een been ge broken. Men meldt het aanstaande huwelijk van M. Belpaire, zoon van den algemee- nen spoorwegbeheerder, met mej.Woeste dochter van den achtbaren Staatsminister. Bloedige vechtpartij.—Drie werk lieden, Laes, Murick en De Raedt, kwa men maandag avond in eene herberg der Pachecostraat, te Brussel. De Raedt zag bij zijn binnenkomen ze keren Van Steen zitten, welken hij reeds sedert lang een vinnigen haat toedroeg. Er werden eerst ecnige woorden ge wisseld, waarna het tot eene vechtpartij kwam. Eenige andere lanten die intusschen waren binnengekomen, trokken partij voor Van Steen, terwijl de kameraden van De Raedt dezen verdedigden. Het ge vecht werd algemeen. Tafels, stoelen, glazen vlogen in stukken, tot eindelijk de baas, er een einde aan willende stellen, een kapmes haalde en op do vechters aan vloog Gelukkig miste hij zijner, slag; doch dit scheen den man nog meer in woede te brengen; daarom trok hij eenen revolver uit den zaken loste schoten op Laes en Murick. De eerste werd zwaar gewond de tweede kwam er goedkoop van af. De herbergier is aangehouden. Een beticht uit Gent aan de Ré forme meldt dat de werkeloozen, in eene nieuwe vergadering, in de zaal Valentino gehou den en waarin besloten werd; voortaan dagmanifestatie te houden, vele aanwezi gen het voornemen hebben uitgedrukt geene hulp van het Weldadigheidsbureel meer aan te nemen, omdat de hoedanig heid der uitgedeele levensmiddelen te slecht is. Zij zeggen dat zij werk vragen maar geene aalmoezen. Een lid der werkerspartij heeft de arbeidloozen aangezet, socialist te wor den daar alleen, zegde hij, is hulp te vinden De heer De Boeck, van St-Nikolaas was woensdag naar de Beurs der granen .gegaan te Brussel, 's Avonds op de Hene gouwlaan zijnde, wilde hij per tram terug rijden naar de Noordstatie. Terwijl hij naar den tram stond te wachten, klappende met eenen vrii-nrl, werd hij omvergeworpen door een rijtuig dat zij niet hadden zien aankomen. Het rijtuig liep den heer Dc Boeck over hel lijf. Na de eerste zorgen in eene naburige apotheek te hebben ontvangen, heeft hij zich naar een hotel laten overbrengen waar hij nu verzorgd wordt. Edward Anseele moet voorzeker maandag in nesten hebben gezeten, toen hij als lid van het tweede legioen burger- wècht werd opgeroepen otn wegens orde dienst de wapens op te nemen Langen tijd heeft hij geaarzeld wat hij doen zou, ofwel naar de meeting gaan om het woord te voeren, ofwel gevolg geven aan den oproep der burgerwacht. Eindelijk toch heeft hij besloten de burgerwacht te laten varen en is naar de meeóng getrokken. (Flandré). Stadsloten. Men schrijft uit Mer- ckem Niettegenstaande menigvuldige waarschuwingen, laten zich nog steeds menschen foppen door personen die rond- loopen om stadsloten te verkoopen. Ver blind door de voorspiegeling der premie van 100,000 ja van 150,000 frank, haast ten zich verscheidene werklieden van Merckem en omliggende in te schrijven. Een lot dat hun op alle beurzen van Vlaanderen van 102 tot 105 franken met alle dezelfde voordeelen zou kosten, zal hun, als zij er een krijgen men heeft immers meer dan eens gezien dat er schampavie met het gestorte geld ge speeld werd 125 frank kosten of nog meer. Een der bij den neus gevat te, schreef om het akkoord te breken en hij kreeg het volgende antwoord Zendt ons nog zes (ranks en gij zijt er van af, Dus, opgelet Een schrikkelijk ongeluk heeft te Machelen plaats gehad. Vijf jongens en meisjes, van 12 tot 18 jaar, waaromier drie van eene zelfde familie, hebben zich op de Lei te ver op het ijs gewaagd. Het ijs brak onder hunne voeten en alle vijf verdronken, eer men hulp kon aanbren gen. Sedert eenige maanden zijn Haas donck en omstreken onveilig door de tal rijke diefstallen van alle slach en wel voornamelijk van vee. De wakkere burgemeester van Haas- donck, M. D'Haens, die zich geene moeite spaart, noch last ontziet, als hij de bur gers maar hulp en bescherming kan bie den, heeft maandag eene dïevenvangst gedaan lot voldoening van een iéder. Ver gezeld van kloeke mannen is hij op zoek gegaan, en heeft het spoor der dieven gevonden. Rond 12 ure kwamen drie personen met eene veers van Beveren over 't ge hucht den Buiten, zij kwamen deze te koop aanbieden bij eenen slachter. De burgemeester met zijne mannen zijn op de personen toegesprongen en herken den ze onmidellijk als gevaarlijke kerels het gelukte lnm er twee van te vatten maar de derde ontsnapte. Het zijn drie bandieten van de ergste soort, die reeds meermalen met de Justicie afgerekend hebben. Zij zijn de gevangenis van Den- dermonde gevoerd De (lerdo is 's inor- gend op zijn bed gevangen genomen. Het is te hopen dat zij goed zullen gestraft worden. De vijfhonderd werkstakers der mijn Ciply, te Bergen, zijn teruggekeerd, aan de oude voorwaarden, doch de bestuur ders hebben beloofd alles aan te wenden, om tot eene 'trapsgewijze verhooging te komen. Er worden pogingen te Charleroi aangewend om eene algemeene werksta king lot stand te brengen, in al de nijver heidsgestichten te gelijk. Zonderling tweegevecht. Een tweegevecht waarvan de gevolgen zeer treurig zouden kunnen zijn, is op de Kleine Marktplaats te Perwez, geleverd. Twee jongelingen, de genaamde E... en L die te zamen eens duchtig de flesch hadden aangesproken, hadden voor eene nietige zaak met elkander twist gekregen. Aanstonds besloten zij in tweegevecht te gaan. De makkers die zich in hun gezelschap bevonden, moesten dienen als getuigen. De wapens waren twee groote knuppels. Eenige slagen werden zonder gevolg gewisseld. Eenige minuten later bracht de ge naamde E... zijnen tegen-trever eenen zoo geweldigen slag toe, dat deze ten gronde stortte. Het voorhoofdsbeen was gekloven en het oog erg getroffen De gekwetste is bedlegerig, zijn toe stand is wanhopend Het gerecht doet een onderzoek. Brand in eene koolmijn. Een man verkoold. Een gehivetste. In den nacht van maandag tot dinsdag, om 1 ure 's morgens, is brand ontstaan in de waschbakken van den heer C'oppée, eigenaar der koolmijn te Ressaix. In eenen oogenblik stond alles in vlam. Een werkman die den voortgang des vuurs wilde beletten, is in den gloed ge vallen en verkloold. Een andere werd erg gekwetst door den val eener kornis. De schade is aanzienlijk. De oorzaak der ramp is nog niet gekend. Dynamiet in het Luikerland. Eene zware dynamietontploffing heeft te Herstal voor de woning van den meester gast-winkelier I-Ienrard plaats gehad. De bom bevatte verscheidene kardoe zen. en veroorzaakte eene dubbele ont ploffing. De aangerichte schaê is zeer groot. De koopwaren in den winkel, stoffen en meubelen werden beschadigd en ver brand, en in al de omstaande huizen waren de ruiten verbrijzeld. De zoon van Henrard is ernstiggekwetst- door blootvoets op de glasscherven te loopen toen hij (er hulp kwam om het begin van brand uit te dooven. Men gelooft dat het feit gepleegd is uit wraak. Het parket doet een onderzoek. Het huis, waar de aanslag gepleegd is, ziet er waarlijk treurig uit. De ontploffingstuigen waren twee fles- schen, bevattende de kardoezen; zij waren gesloten met potaarde. Zij waren op de vensterriggels gelegd, Het is hierdoor dat de schaê, in den winkel aangericht, zoo groot is. Glas ruiten, winkelbokalen, lakenstoffen, win kelwaren, alles, werd verbrand en ver brijzeld, en men heeft haastig moeten werken, om den brand uit te dooven. De ontploffing werd verscheidene kilo meters verre gehoord. De persoon, die verdacht wordt, heeft sedert eenige dagen de gemeente verlaten. Hij wordt als de mogelijke pleger be schouwd, omdat hij op den dag zijner wegzending bedreigingen heeft laten hoo ren. Zijn naam cn signalement zijn in alle richtingen gezonden. FH AA'KUIJK. Zonderlinge zelfmoord. Een slotmaker, Botoski genaamd, wonende mie du Fauborg St. Antoine, te Parijs, heeft zich op zonderlinge wijze gezelf- inoord hij heeft een klein bronzen kanon op zijne tafel gezet, het met poeier en kogels geladen, zich dan voor den mond van het moordtuig geplaatst en vuur aan de lading gestoken. De ontploffing was zoo hevig, dat al de geburen kwamen toegeloopen. Zij vonden het vreeselijk vermikte lijk van den Pool, Belangrijke diefstal. Een diefstal van 800,OCR) fr. is gepleegd in den nacht van 7 tot 8 januari, te Fiquefleur, Eure, ten nadeele van M. Potel, door drie per sonen welke gemaskerd waren. De gestolen som bestaat uit titels, op naam van M. Potel en Mad. Mouiin, titels aan drager, enz. De dieven hebben ook vijf gouden uurwerken en veeljuweelen meegenomen. De veiligheidspolitie van Parijs zoekt hen op, daar men reden heeft te vermoeden dat zij zich in die stad be vinden. (Nadere Bijzonderheden.) Er komen thans eenige nadere bijzon derheden over dien diefstal, welke hem nog veel geheimzinniger doen voorkomen. Het was zooals men weet in den nacht van zaterdag op zondag, dat drie perso nen, gekleed met lange overjassen en met gemaskerd aangezicht, de woning binnen drongen van de rijke renteniersier Mad. Potel, welke met hare moeder, Mad. Moulin, samen woont. Twee van die kerels traden de kamer binnen van Mad. Potel. Zij waren elk met eenen dolk gewapend en eischten dat zij al het geld zou geven wat zij bezat. Mad. Potel gehoorzaamde, stond op en ging met hen naar beneden, waar zij haar dwongen de brandkas te openen, waaruit zij voor 800,600 fr. titels en weerden meenamen. De lijst der titels, die meê in het koffer lag, werd door de dieven verbrand. Daarna doorliepen zij al de kamers, en namen al meè wat weerde had. Intusschen was de derde kerel inde kamer van Mad. Moulin gedrongen, had haar ten gronde geworpen en doen in slapen met een slaapmiddel. Hij doorzocht dan de kamer en vond in een kas 500 fr. Toen er niets meer te stelen viel bon den zij de beide vrouwen op eenen stoel en verlieten het huis met een vierden persoon, die de wacht gehouden had. Dat alles was gebeurd zonder dat zij in het minste in hun werk gestoord waren. De meid, die boven sliep, had, toen zij het geroep harer meesteressen hoorde, zich in hare kamer opgeslopen en slechts toen alles stil werd in huis, kwam zij beneden. Die zaak krijgt nog een zonderlinger karakter, door het feit dat M. Potel de zuster is van M. Hersent, de eerste onder nemer van Panama. Zij bezat de papieren baars broeders, welke betrek hadden op de onderneming en die papieren zijn met de rest verdwenen. De opzoekingen hebben lol hiertoe nog geencn uitslag opgeleverd. Geschenk aan den Paus. Toe komende maand zal het vijftig jaar gele den zijn, dat Z. II. Leo XIII bisschop ge wijd werd. Te dier gelegenheid zal de Fransche regeering,als bewijs harer gene genheid voor den opperpriester, hem een geschenk aanbieden, gelijk ook andere mogendheden voornemens zijn te doen. De Fransche regcering zal hem vier kunst voorwerpen doen toekomen tweepaar vazen van Sèvres-porselein,bekroond met verguld bronzen kandelabers met zestien armen. Het grootste paar vazen, dat zon der de kandelabers eene hoogte zal hebben van 1,60 meter, is bestemd voor de bij zondere vertrokken van Leo XIII het kleinste paar voor de nieuwe kerk van den heiligen Joachim, die ter gelegenheid van het jubileum ingewijd zal worden, Aanvankelijk bestond het plan om bij dit gesehenk eenige schilderijen te voegen doch men stuitte hier op eene moeielijk- heid. Onder de verleden jaar door de regeering aangekochte en nog beschik baar zijnde schilderijen, zijn er geene, die weerdig geacht worden den Heiligen Stoel aan te bieden. Er is nu besloten eene vol ledige verzameling van de gravuren, door de chalcographie van het Louvre verveer- digd, bij de vazen te voegen, met wegla ting van een klein getal dier gravuren, waaryan de onderwerpen al te wereldsch zijn. Het geheel zal vijf groote portefeuilles vullen. ENGELAND. Mijnramp. Wij hebben woens dag gemeld dat de Wheal üwles-mijn te St-Just overstroomd is, en verscheidene werklieden bij die ramp het leven verlo ren. Wheal Owles ligt omtrent eene mijl ten noorden van St-Just, op de boorden der klippen die het kanaal van Bristol beheerschen. De mijngangen strekken zich uit tot onder hei kanaal, en worden afgewaterd door schachten, welke uit monden in zee, op eene diepte van 25 vadems. Er zijn in de Wheal O wies mijn vele oude gangen, waarin niet meer gewerkt wordt en waarvan sommige onder staan staan. De ramp ontstond door het ber sten van eenen scheidsmuur, waarachter zich honderde tons water hadden opge hoopt, en zoo plotselings stortte de stroom in de gangen, dat geen enkele mijnwerker er kon overgeraken om naar boven te klimmen. Langzamerhand werden de lagere gedeelten en de toevluchtsoorden met water gevuld, zoodat vele mijnwerker, mannen en knapen, spoedig verdronken. Veertig personen waren beneden. Vol gens het verhaal van eenige geredden hoorden zij eerst een vreeselijk gerucht, dan kwam er een hevige rukwind, die al de lichten uitblies. De ongelukkigen, die voelden dat het een strijd was op leven en dood, vluchtten op de ladders. De rapsten en kloelbloedigsten geraakten boven. In een anderhalf uur tijds was het be neden gedeelte der mijn geheel over stroomd en hervormd in een nat graf voor hen die niet konden ontsnappen. Men liet lichten naar benenen, tot dicht bij het water, om degenen, die hier of daar op een uitstekend punt gevlucht wa ren, te berichten dat men aan hunne red ding werkte, maar ten 1 uur namiddag had men uit de mijn nog geen teeken van leven ontvangen. Men vreest dat men de lijken niet voor binnen de twee maanden zal kunnen op halen, daar vele in diepten liggen, waar 30 vadems water boven staan, Men heeft ook geene hoop meer nog iemand te redden.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2