Onze Rechtbank. Muziekschool. - PrijsuildeeliDg. Allerhande nieuws. Rechterzij. Eene algemeene vergadering der rechterzij van Kamer en Senaat zal, op woensdag 8 dezer, plaats hebben. M. "Woeste. De Etoile Beige, die nooit liegen durft, haalde een geval aan tusschen onzen achtbaren Vertegen woordiger en baron de Wykersloot, kolo nel van het Oidsenregiment. Als gewoon lijk werd de zaak derwijze voorgesteld dat het eene vernedering was voorden Staatsminister. M. "Woeste zou de hand geboden hebben aan den kolonel en deze weigerde ze met minachting enz. Welnu dit geval deed zich anders voor dan de liberale kommeèr het vertelde. Op een bal naderde de kolonel M. Woeste en verzocht om een onderhoud, 't gene dadelijk werd ingewilligd. Baron de Wykersloot drukte zijn spij1 uit dat M. Woeste, in de Volkskamer, liet tweegevecht veroordeeld en de vechters gelaakt had ter gelegenheid van een twee gevecht waarin zekere majoor zijn tegen strever heeft gedood M. Woeste onderbrak den kolonel Kog kolen voor £5eeuwen. He heer Nasse, toezichter der Pruisis- sche mijnen, heelt een werk afgekondigd over de koollagen der gansche wereld. De heer Nasse schat dat in Europa de koollagen van Oostenrijk-Hongarië. Frankrijk en België het eerste zullen uit geput zijn. Een weinig later zal Engeland en eindelijk Duitschland zijnen stock zien verdwijnen. De koolmijnen van Noord-Amerika zul len niet veel langer duren dan dezen van Europa Ik vraag verschooning dat ik u onder breek Ik heb qebniik gemaakt van mijn recht en ik denk mijne plicht gedaan te hebben. In het vervota zal ik non handelen zooals ik gehandeld heb. En daarmeê was 't gesprek afgeloopen. Men ziet dat het wat anders is dan de dreigende houding die de kolonel zou hebben aangenomen, zooals de vuige libe rale kommeer beweert. Eenige radicale gemeenteraadsheeren van Brussel hadden bij den raad eenen voorstel ingediend om een referendum ofte eene volksstemming in de hoofdstad en voorsteden in te richten nopens het algemeen stemrecht. Dit voorstel is maandag in bespreking gekomen en de brusselsche gemeenteraad heeft het referendum verworpen. M. Furnement stelde voor eene alge meene vraag te doen te Brussel, om te weten of men het algemeen stemrecht al of niet zal aanvragen. M. Buis heeft dit referendum als on wettig beschouwd, zoowel onder opzicht der grondwet als onder dat der gemeente wet. Behalve die onwettigheid zou dat ple zier ten minste 12,000 fr. kosten. Ten slotte werd het voorstel-Furne mont verworpen met 18 stemmen tegen 1°- Deze zoogezegde volksstemming had in der waarheid niets anders voor doel dan woeling en troebels. De bestendige deputatie van Braband heeft zich beziggehouden met de kwestie van het referendum In strijd met het ge voelen van den gouverneur, heeft zij, met 4 stemmen tegen 2, geoordeeld dat het referendum wettig is. De gouverneur gaat tegen die beslissing in beroep bij den ko ning. Bericht aan Milleken C". De Fédération libérale heeft eene zitting gehouden, waarin men andermaal gezien heeft, dat in de liberale partij hoegenaamd geene eendracht meer te vinden is. M. Graux werd bevochten door M Anspach M. d' Andrimont hield het er voor dat alle verstaan met de radicalen onmogelijk is. M. Lippens vroeg de geëvenredigde vertegenwoordiging M. Bara verzette er zich tegen dat ware de dood, zijner partijde eeuwige overheerschmg der clerical en, Hij randde de radicalen aan en hunne verderfelijke stelsels hij wierp zijne bliksems uit tegen de Vlamingen. M. Lippens heeft hem hierop krachtig geant woord. En zóó zyn die heeren tot akkoord I>o<ïlti*eflei»cle n»etho<le. In Argentina bestaat eene /onderlinge maar doeltreffende methode om dron kaards te straffen. Een Engelschman, onlangs daarheen gegaan om fortuin te maken, werd te Rosaria wegens dronken schap aangehouden. In plaats van tegen eene boete vrijgelaten te worden, werd de arme drommel veroordeeld acht dagen lang de straat te vagen. Hij vond deze straf zoo vernederend, dat hij het land verliet Melk. Is de melk van koeien, lijdende aan mond-en klauwzeer, gevaar lijk? Het antwoord is JA. - De melk van aan mond- en klauwzeer lijdende koeien veroor/aakt menigmaal mond- en keelaandoeningen, maag- c-n darmontstekingen, die vooral Dij kinde ren den dood ten gevolge kunnen hebben Niet minder gevaarlijk is de melk van koeien, lijdende aan parelziekte, miltvuur en verschillende verzweringen en verhar dingen (onder andere tuberculose^ aan de uiers. 5 De/.e en andere meer of minder voor den mensch gevaarlijke aandoeningen, komen niet slechts bij uitzondering maar vrij menigvuldig bij de runderen voor. Het koken van de melk mag dus niet ver/uimd worden. Het is noodig dat de melk gedurende minstens 5 minuten goed koke om alle smetstoffen te vernielen. De geestige correspondent van Het Volk zal ons zeker in een naaste num- mervan dit blad inlichten en zeggen aan welke belangrijke STAL) die beschaamde gemeenteraadsleden behooren alsook waarover zij zoo beschaamd zijn Is het misschien van zich aan den zelf den wagen te spannen als de Bons vivants - en de Discipels van Terpsv- chore, die zoo hoog den roem van onverschrokken vlaamschgezindheid en getrouwheid aan de oude Vlaamsche zeden en Moedertaal der Waasche hoofd stad dragen? Wij begrijpen die onverschilligheid of die schaamte niet. Wij naderen immers den vasten, en wij denken met al de vrienden der oude Vlaamsche leute die te Aalst zoo talrijk zijn, dat indien er ooit aan Terpsy- chores edele kunst mag geslachtofferd worden, indien er ooit voor haren autaar een flikkertje mag gewaagd worden, het voorzeker op Vastenavond is De benoeming van nieuwe leden en de vernieuwing dor mandaten doorde Besten dige Deputatie is ons tot hiertoe onbekend. Priesterlijke Benoemiüg. - De E. H. K. Van Roo, coadjutor te Destelbergen, is onderpastoor benoemd te Ruyen. Hij wordt vervangen door den E. II. P. Picavet, priester in het Siminarie. Sterfgeval. Geuzen Insternnr*. - De boetstraffelijke rechtbank van Dinant heeft, verleden weck, twee personen ver oordeeld, ieder tot een jaar gevangems.de kosten, duizend frank schadevergoeding en berooving, gedurende vijf jaar van hunne burgerlijke en politieke rechten. Die kerels werden vervolgd wegens val- schen eed aangaande het complot, ver leden jaar door zekere personen optouw eczet tegen M. Lambert Latour, maalder te Morialme, voorzitter der conference van St-Vincentius-ct-Pauls en katholieken kandidaat in de laatste gemeentekiezmg. M Latour was betrokken geweest in eene'zedenzaak door snoode geuzen, die hem en terzelfder tijd de katholieke partij in kwaden naam wilden brengen. .lubilé van Leo XIII, van 2iO iuai' bisschop. De katho lieke wereld ziet meer en meer naar Roomen uit De jubilé van Leo XIII, over 50jaar bisschop, gaat plechtig gevierd worden. Van ten allen kante gaat men denJubilaar gaan groeten en hulde zeggen; van overal ontvangt de Paus eene jubel- jonst. Voorde jubelmis is er, in grooïare en kleinere bijdragen nu reeds 117,000 frank geschonken, eene niet al te hooge som, men moet het wel bekennen. De ont vangsten ten Vatikane zijn begonnen, en dezer dagen, in een verhoor waar veel Franschen waren, ontstond er grooten geestdrift, en er werd met kracht en vuur gejuicht en geroepen van - live e F ave-Hoi Vive le sauveur de la France Vive le Pape des ouvrters Ze moeter komen,en ze zul er komen Het onrecht waaraan wij lijden is te schreeuwend en de gevraagde stichting eener tweede kamer bij de Rechtbank van Audenaarde is eene te schoone gele genheid om de aloude gerechtelijke zelf standigheid van het Land van Aalst te herstellen, opdat zij ons moge ontsnappen' Wij kennen den invloed onzer Vei tegen woordigers in beide Kamers en hun talent en wij hebben vertrouwen in hunne behendigheid, in hunne welspre- kenheid en hunne waakzaamheid. Verleden jaar scheen de Kamer reeds zeer gunstig aan onze vraag. De toestand is onder dit opzicht nog verbeterd tot spijt van wie 't benijdt. Ja, waarachtig, tot spijt van wie 't benijdt,herhalen wij immers waar wij bovenal strijdgenoten moesten vinden, in die stad waar men het meeste belang had het grondbeginsel voor te staan door Aalst verdedigd, daar voor Aalst heden de omstandigheden gunstig zijn om het te doen zegepralen, ja, in die stad, zijn er eenige kleingeestige heethoofden die onze eendracht en <>nze prachtige betooging ten voordeele van Aalst-Rechtbank benijden, en, zonder eenigen kans van te kunnen gelukken, voor hun eigen, onze pogingen trachten te dwarsboomen. Wij hadden besloten te zwijgen over deze handelwijze, uit eerbied en vriend schap voor de inwoners eener naburige stad. Wij dachten immers datSint-Niklaas zijne rechten zou willen verdedigen heb ben zonder de onze te kwetsen. Zulks is niet gebeurd eene petitie is in omloop te Sint-Niklaas waar men als remedie tegen den overlast van de Rechtbank van Audenaarde voorstelt, verscliillige Can tons van het Bestuurlijk Arrondisse ment Aalst bij de Rechtbank van Dender- monde te voegen, om dan natuurlijk eene Polder-Rechtbank te Sint-Niklaas te vestigen Correspon t en t ie. Mijnheer de Opsteller. Mag ik u eene eerbiedvolle en zeer ernstige vraag, die mij bekommert toesturen De ontelbare verzoekschriften van ons Arrondissement betrekkelijk onze Recht bank zijn aan de Commissie der pertitiën door de Kamer verzonden. Heeft deze Commissie de zaak alreeds behandeld, haar verslag opgesteld en in welken zin Ik denk dat alle Aalstenaars met belang zullen weten of er al iets bewerkt en beslist is. Anlwooi'tl. Voorzeker, beste heer Correspondent, maar 't is ons onmo gelijk oogenblikkig aan uw verzoek te voldoen. Wij zullen eens onze infor meerkazak uit de kast halen en zonder twijfel zullen wij toch wel een en ander vernemen dat wij u in ons aanslaande nummer zullen meêdeelen. De geleerde ingenieur Frans Van Rijs- selberghe, de uitvinder van de thans ge bruikte telegrafische en telefonische stel sels,is te Antwerpen overleden in den nog jeudigen ouderdom van 46 jaren,na de H. II Sacramenten der stervenden ontvangen te hebbenDit vroegtijdig afsterven is een groot verlies voor de wetenschap. Davidsfonds. Afdeeling Ninove. Zondag 5 Februari aanstaande, zal, in het lokaal De Keizer - te Ninove, om 5 1/2 ure 's avonds, eene voordracht ge houden worden door den Eerweerden Heer H. Claeys, pastoor van St-Nicolaas te Gent, lid der Koninklijke Vlaamsche Akademie. Onderwerp HEX KIM». De voordracht zal met muziek en zang worden opgeluisterd. Om te toonen hoe belachelijk deze pretentie is, gelieve men slechts de vol gende regels te overlezen letterlijk getrok ken uit eene briefwisseling verschenen in het dagblad Het Volk van Gent, van 31 Januari, waarvan de gewone corres pondent te Sint-Niklaas het dient ver meld te worden een zeer invloedrijke burger en politiek hoofd is Er is eene petitie in omloop om van het Staatsbestuur, voor onze stad, eene rechtbank van eersten aanleg te bekomen, 't Zal wat zijn, is het wat geweestDat onze groote mannen enrijkemenschen zich bezighielden met onze kwijnende, ja, ster vende nijverheid op te beuren en samen naar middelen zochten om ons volk werk te geven, dat ware veel beter. Onze gemeenteraad heeft reeds de belofte gestemd van een justiciepaleis te bouwen, op onze kosten. Kasteelen in de lucht Ziet gij van hier het tribunaal van Dendennonde in eenen verhuiswagen naar S. Nikolaas komen Ziedaar de wijze waarop ernstige en invloedrijke burgers van Sint-Niklaas die petitie beoordeelen en uitlachen. Decor respondent van - Het Volk is overigens niet alleen om dit spel als belachelijk te aanzien. Wij bemerken in het - Staatsblad-, dat onder de schaarsclie onderteekenaars van dien factum er zijn die beschaamd schijnen over hetgeen zij doen. Zoo is zonder twijfel het geval van de Conseiliers communaux d'une localité non dénom- mèe - die de petitie on lersteunen en j waarvan gewagen de Kamerjaarboeken van 31 Januari. Hel Concert gegeven ter gelegenheid der Prijsuildeeling onzer Stedelijke Muziekschool, op Dijnsdag 31 Januari 11. is opperbest gelukt. Een talrijk en puik publiek onthaalde met verrukking de uit gezochte meesterstukken onder dewelke verscliillige voorkomen van onze drij landgenooten Fr. Servais, Aug. Dupont en Pieter De Mol. D e Allegretto der 8' Symphonies an Beethoven wierd gevoelvol en fijn uitge voerd. Een schoone solo voor klarinet van Weber getuigt dat de jeugdige Pros per D'Hoir bestemd is om een merkwaar dig artist te worden. Dezelfde lof moeten wij toezwaaien aan M. Prosper Backaert die reeds op de hoogte is een vurig handgeklap bekroonde het door hem ge speelde concertstuk van den vermaarden Servais. Twee pianisten, eereprijzen Mej. Alida Banneville en M. Albert Lies- sens, de eene in de melancholieke chan son Hongroise van Aug. Dupont, de andere in de too verachtige Rondo capri- cioso van Mendelsohn, waren bezield met het karakter dezer uitmuntende gewroch ten. Voor't laatste, het tweede deel van het Oratorio Les chréliens martyrs, hetwelk namelijk destijds te Brussel,door een publiek in tranen,als een meesterstuk van genius is uitgeroepen en doorgaans in vele groote steden van Frankrijk den zelfden lof verwierf, wierd alhier uitge voerd door 300 stemmen, (de School met de maatschappijen Het Land van Riem en Sle-Cecilia). Te meer het grootsch or kest der School werd zooals overal geest driftig toegejuicht. Eere zij onzen knappen Bestuurder en landgenoot Pieter De Mol, tweemaal prijs van Roomen. Eene deftige aanspraak door onzen talent vollen leeraar on toondichter Gust. Pape, was oprecht zielroerend bezon- derlijk wanneer ze in het hart onzer Vlaamsche kunst drong. Vergeten wij ook niet de zuivere uitgal ming te melden van Mej. Irma Van Brempt in den dichterlijken recitatief La Lumière du Jour, en het aanlok kend aria des Priesters door de schoone stem van M. Polydore De Nul in glans gezet. En wat zeggen van die masse lieftallige dochters en kinderen Men zou voorzeker in de geschiedenis onzer moederstad Aalst hoog moeten opklimmen om dergelijke uitvoeringen te bestatigen. [Medegedeeld.) Botermarkt. - Heden zaterdag werden S20 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6563 kilogr. anr Onze geachte abonnenten welke over 't. verloopende jaar 1892 nog niet be taald hebben, worden bericht dat wij hen kortelings eene kwittanlie door de Post zullen laten aanbieden. Wij verzoeken hen op eerste aanzoek te willen betalen ten einde onkosten en ons verder werk te besparen. Loting voor <lc na tionale militie. Bij misgreep staat Gilles Josephus aangeduid als heb bende getrokken nummer 77 en 't is het nummer 79 dat hem wezenlijk te beurt viel. KiitholiekoWerkmons- krin^. Morgen zondag 5 februari, om 5 1/2 ure, zal de heer Joseph Larn- proye, doktor in de rechten te Tongeren, eene voordracht houden. Het onderwerp dat de jeugdige redenaar zal behandelen is ons onbekend. -Aalst.-Liefdadigheids- feesf. Wij roepen de aandacht op het groot Concert ten voordeele der Armen 't welk door de Zangmaat schappij Se Cecilia op maandag 6 februari, ter Groote Feestzaal ten Stad- huize, om 6 ure 's avonds, zal gegeven worden. Het programma 't welk wij op onze derde bladzijde rneèdeelen, belooft eene aller merkweerdigste en hoogst genoeg lijke muziekfeest. En wat meer is, 't is een werk van naastenliefde 't welk wij, in deze slechte lijden, aan onze geëerde lezers ten vurigste aanbevelen. Prijzen der plaatsen Voorbehouden genummerde plaatsen, fr. 3 eerste plaat sen fr. 2 tweede plaatsen fr. 1,00. Xalst. Bij 't doorvaren aan de ijze- renbrug alhier heeft een schip geladen met oliezaad voor rekening van M. Leo Gheeraedts, lek geloopen op eenen paal die door 't hooge water onzichtbaar was. Gelukkiglijk lagen er 20 duizend kilos in zakken op dek en kon men door de los- sing er van het schip redden, daar het lek aldus boven 't water kwam. In de kajuit stond 1 1/2 meter water. De schade zal betrekkelijk gering wezen. BITTER ORIENTAL is de Beschermingscomiteit der Werk manswoningen van 't Arrondissement Aalst. Bij koninklijk besluit van 23 januari, wordt het getal der leden van het Comi- teit vermeerderd met vier. Zijn als nieuwe leden voor een tijdvak van 3 jaren benoemd MM. P. Bosteels, lid van 't Armbestuur te Ninove A. De Schaepmeester, genees heer te Oordegem P. Guillemin, advo- kaat te Geerardsbergen, in vervanging van den heer Van Santen, vrederechter, ontslaggever. Leden wier maandaat voor 3jaar wordt vernieuwd: MM. L. Boone, voorzitter der Maat schappij van Onderlingen Bijstand te te Aalst; A. De Cooman, Burgemeester te NinoveA. Van Damme, agent der Nationale Bank te Aalst en A. Van der Smissen, nijveraar te Aalst. Groote krijgsbewegingen. Er zullen dit jaar, zegt la Belgique militai re, groote inanceuvers voor de vierde om schrijving plaats hebben, namelijk op den linker Maasoever, vooral in de streek, waar zich de grenzen der provinciën Na men, Luik en Brabant vereenigen. Het blad drukt echter de vrees uit dat eene oproeping der milicieklassen tijdens de bespreking der grondwetsherziening, wel een hinder voor het uitvoeren van dit plan zou kunnen zijn. Nieuwe en belangrijke diefstal 7 paleis van den graaf van Vlaan deren. - Onze lezers herinneren zich nog dat over eenige maanden terwijl de graaf van Vlaanderen eene buitenlannsche reis deed, een diefstal van zilveren tafel gerief in zijn paleis gepleegd werd. waar van de plegers tot nu nog niet ontdekt zijn. Thans is een nieuwe diefstal in het zelfde paleis, met eene nog grootere stout moedigheid gepleegd. Het feit had plaats maandag avond tusschen 8 en 1 uur, terwijl de graaf en de gravin met prins Albrecht en de prin- cessen Hendrika en Josephina, naar het bal waren, dat door den koning en de koningin in het paleis van Brussel werd gegeven. Eene kas was opengebroken waarin de gravin van Vlaanderen hare juweelen ge woonlijk bergt. Een juweelkistje was er uitgenomen en insgelijks opengebroken. Het afgerukt slot is aan het deksel blijven hangen. Al de gestolene juweelen hebben eene gczamentlijke weerde van meer dan 400,000 fr. Het was bij hunne thuiskomst van het bal in 't paleis, dat de graaf en de gravin den diefstal ontdekten. De officier der wacht aan liet museum en de politie werden aanstonds vcrwit- tigd- Aan alle uitgangen werden onmiddelijk soldaten geposteerd, met verbod,niemand, wie het ook ware, uit te laten. Geheel den nacht duurde het onderzoek in het paleis en toon het parket ter plaats was, werden er 150 telegrammen in alle richtingen gezonden. Men kan zich nog geen denkbeeld vor men over de wijze, waarop de dief is binnengeraakt, indien hij althans niet tot het dienstpersoneel van het paleis behoort I)c strengste waakzaamheid wordt uit geoefend. Groot ongeluk aan de dokken le Antwerpen. - Zes gekwesten waar van twee doodelijk. Vrijdag morgend reeds vroeg was het gerucht in Antwer pen verspreid, dat aan de droge dokken een groot ongeluk was gebeurd. Ziehier de inlichtingen, die wij daar over ter plaatse hebben ingewonnen. In de droge dok VI ligt een schip in reparatie. Men weet dat zulk schip bij middel van eene vliegende brug met. den wal verbon den is. Zulke brug mag tamelijk sterk en goed verzekerd zijn, want wanneer men er op staat doet een oogslag in de diepte u beven. Dit ondervonden wij zelfde ver- ledene week, toen wij eon bezoek aan de reparatie van de Noordland aflegden. Vrijdag morgend ten 8 ure gingen eeni ge werklieden van boord om te schoven. Zij waren met zessen op de brug. Eensklaps hoorde men eenen val, ge mengd met een ijzingwekkend geschreeuw en hulpgeroep. De zes mannen waren met de brug in de dok gestort en lagen in de diepte te I krimpen en te kermen van pijn. De hoekige arduinsteenen, die de wanden van het dok uitmaken, hadden de slacht- i offers zware wonden toegebracht en men dacht niets anders of er zouden dooden onder hen zyn. Van alle ktmten snelde men toe en de politie bracht draag- en ryberries aan. De mannen werden opgehaald naar het verbandbuis gevoerd en dan aanstonds verzorgd. Twee zijn doodelijk gewond en men heeft hen, na verzorging, naar het Stui- venberggasthuis moeten brengen. De eene heeft de schouders en den ruggraat gebro- i ken, en de andere heeft eene wonde van j 7 centimeters aan het hoofd. De overigen hebben verschillige wonden en kneuzingen aan hoofd en andere lichaamsdeelen bekomen, doch zij konden naar hunne woning worden gebracht. Het parket, bestaande uit M. Berré pro cureur deskoningsen Van Cutsem, onder zoeksrechter waren reeds vroeg ter plaats van het ongeluk, om een onderzoek te beginnen en de brug in beslag te nemen. Van daar zijn al de magistraten naar het gasthuis gegaan om, zoo mogelijk, de slachtoffers td ondervragen. (Later.) Wij vernemen later dat de toestand der doodelijk gewonden niet zoo erg is als men dacht. Het ongeluk is gebeurd terwijl acht werklioden eene draagbare smis over de brug naar beneden brachten. Twee hun ner waren reeds aan wal toen de brug brak. Het vaartuig is de engelsche daiemaster Dunkerman. Er viel gisteren in hetzelf de schip een man in het ruim. Deze is van- de laatste H. Sacramenten bediend. Aan de loting van Lessen, nam dit jaar een jongeling deel, die niet grooter was dan 1 m. 19, terwijl een andere 1 m. 88 haalde. Gedurende den nacht van dinsdag i op woensdag is een gedeelte der phosp- haatmijn van Ciply te Bergen ingestort. Gelukkig wordt in deze mijn 's nachts niet gewerkt zonder dat zou men een groot getal dooden te betreuren hebben. De stoffelijke scliaê is zeer groot. Twee oude sukkelaars,Jules en Char lotte Marherbe,broer en zuster, le Char leroi, die leefden van een klein hulpgeld, dat een apotheker van Brussel hen deed toekomen, zijn in hunne woning van ge brek en on l beering gestorven. Twee hinderen vermoord te Gil ly. De twee kleine meisjes die men maandag in een bosch te Fleurus (bij Charleroi) vermoord heelt gevonden zijn de genaamde Malvina en Justina Degréve Zondag, rond 10 ure, waren de kinde ren uitgegaan om wat te spelen. Daar ze 's middags niet terug kwamen, begon de moeder hen op te zoeken. Het was echter vruchteloos, de kleinen bleven onvind baar. s Anderendaags begaf de moeder zich naar Londelisart, Jumet en Dampremy. Alles te vergeefs. Rond 4 ure 's namiddags kwam de adjunkt Melatte de moeder vragen, of het oudste der meisjes eene roode broek droeg Het antwoord was bevestigend. I)e lijkjes te Fleurus gevonden waren wel degelijk deze dei- meisjes Degrève. Om 5 ure werden de vader en de moe der in de plaats gebracht waar de lijkjes berustten. De moeder herkende onmiddelijk hare kinderen, zij sprong naar hen toe, drukte ze in hare armen en kuste ze herstochte- lijk, terwijl ze hertverscheurende kreten slaakte, Een gansch uur lang tot aan de aan komst van het parket, hield de vrouw de lijkjes tegen haar hert gedrukt en men had moeite ze haar te ontnemenHet too- neel was roerend en hertverscheurend. Middelerwijl was de menigte tot een aanzienlijk getal samengeschoold. Men riep allerlei wraakkreten en zwoer den moordenaar te lyncheeren, indien hij ont dekt werd. Het parket van Charleroi heeft zich dinsdag morgend naar het bosch van So- leilmont begeven, om de plaats te bezich tigen, waar de lijken der twee kinderen Degrève gevonden zijn. De ouders der arme slachtoffers hebben nog drie andere kinderen de vader, een mijnwerker, wint slechts2 fr. 50 A3 frank daags. Er is spraak eene inschrij ving ten zijnen voordeele te openen. Dinsdag is eene aanhouding gedaan. De policiekommissaris van Gilly had verno men dat zondag een mijnwerker, van vlaamsclien oorsprong, met twee kleine meisjes gezien geweest was in eene her berg van Ransart. Die man was eene ken nis van de familie der slachtoffers,en zon dag morgend was hij er nog in huis ge weest. 't "Was daar ook dat. de politie ver nam waar hij woonde, namelijk te Dam- premy. De kommissaris begaf zich onmiddelijk naar die gemeente, en hield den verdachte aan. Hij loochende de moordenaar te zijn doch bekende dat hij op den dag der mis daad le Ransart geweest was. Hij moest gisteren met de getuigen gekonfronteerd worden. Dinsdag avond reeds werd de aange houden, zekere Jan Van Rillaert, mijn werker, oud 28 jaar, in het justiciepaleis, in tegenwoordigheid gesteld van twee meisjes die verklaren hem met de twee slachtoffers te Ransart gezien te hebben. Zij hebben hem herkend, en zoo ook eene herbergierster, bij wie hij met twee kin deren binnen geweest was. Woensdag morgend werd de verdachte in het gevangenkarke naar het kerkhof gebracht, waar hij geconfronteerd werd met de lijken der slachtoffers. De menigte wilde het karke aanvallen, en de tien gendarmen le peerd, die het geleide vorm den. hebben moeite gehad om het volk in bedwang te houden. De vermoedelijke moordenaar loochent stellig plichtig te zijn. Na eenige stonden kon hij zich van ontroering niet meer recht houden en men dwude hem aanstoonds terug in het ka rreke. Nadere bijzonderheden. De gemoederen zijn nog niet tot bedaren gekomen. Integendeel,de aanhouding van den vermoedelijken dader heeft de opge- I wondenlieid der bevolking nog vergroot. I De aangehoudene is zekere VanRillaer, I 28 jaren oud, mijnwerker, een persoon die dikwijls bij De Greve in huis kwam, mits zijn broer daar tot over een week op logist lag. Dit legt uit waarom de kinderen met bevreesd zijn geweest hem te volgen. De politie had vernomen dat hij de persoon was, die men met de kinderen te Gilly had gezien, en daar met hen in eene herberg koffie was gaan drinken. Zijn dat uwe kinderen had de her bergierster hem gevraagd. Ja, was het antwoord ik heb er vijf. Bij zijne ondervraging poogde Van Rillaer een alibi daar te stellen. Hij bekent in het huis van Degreve geweest te zijn, maar beweert dan naar Ransart te zijn gegaan en dan dronken te zijn thuis gekomen. In 't begin /ijner ondervraging beweerde Van Rillaer zelfs geen fransch te verstaan, doch hij was verplicht van die houding af te zien. Woensdag namiddag heeft de confron tatie met de lijken plaats gehad. Toen het gevangenrijtuig bij liet doodshuis stil hield, stonden er ten minste 6,000 men- schen de komst van den verdachte af te wachten, maar het kostte de gendarmen w einig of geene moeite om de menigte in toom te houden. De menschen waren eer der ontroerd dan woedend. Het kerkhof was door een cordon agen ten afgesloten. Toen hij afsiapte, nep het volk Ier dood ter dood De confrontatie duurde een halt uur. Niets heeft Van Rillaer tot bekentenissen doen besluiten, zelfs zweeg hij, toen men hem het lijkje van het oudste kind in de armen gaf. De vader der kinderen wachtte in het huis van den grafmaker den uitslag der confrontatie af. De lijken zijn vervolgens aan de ouders terug gegeven, die voor de begrafenis zullen zorgen. Hoeveel misdaden De streek van Charleroi heeft in minder dan eene mand eene reeks misdaden aan te teeke nen gehad, welke inderdaad schrikver wekkend mag genoemd worden. Het par ket is letterlijk overkropt met werk. Ziehier de opsomming, door een plaat selijk blad meegedeeld Te Chütelet doodde eene vrouw haren man, hierin geholpen door haren minnaar. Te Marcinelle werd eene vrouw door haren man vermoord. Te Charleroi sneed een man zijne vrouw den hals af en zelfmoorden zich toen. Te Leernes werd een jachwachter ge kwetst door eenen wildstrooper, Te Gosselies werd tijdens een herberg- gevecht eene moordpoging gepleegd. Te Mont-sur-Marchienne werd eene vrouw doodgeschoten, door eenen man, die zich daarna door den kop brandt. Te Pironchamps werd een man door bandieten aangerand en half dood gesla gen. Te Viesville wierp een herbergier eenen kalant in den kelder, zoodat hij aan de gevolgen zijner wonde stierf. Te Fleurus werden twee meisjes van 5 en 8 jaren vermoord.

De Denderbode | 1893 | | pagina 2