Zondag 9 April 1893. 10 centiemen per nummer. 17te Jaar N. 2763. NIEUWS- EN A&NKONOIËiNGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HERZIENING Politiek overzicht. MIJNHEER JUDAS Behoedmiddelen legen decholera DE DENDERBODE. AB0MEMENTPR1.1S Oil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3.2d voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betaien De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAM DE PÜTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. ADVERTENTIENPRMS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Ilavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. z%nlst, M April 1893. Frankrijk.Mevr. baronnes Beyens, echtgenoole van den gezant van België, te Parijs, richt tegen 15 april in de groote zalen, der Universelle, rue Boissg d'Anglasin naam der koninklijke lief dadigheidsmaatschappij l'Union Beige, cene liefdadige verkooping in ten voor- deele der arme Belgen, wonende te Parijs 1 mei. De Gaulois, sprekende over de socialistische omzendbrieven met be trekking op den ln mei-dag, zegt dat die dag vooral in België en in het Noorden van Frankrijk zal worden gevierd. De Geusdistcn hebben donderdag be paald hoe zij den 1 mei zullen gedenken te Parijs. Afveerdigingen zullen naar Kamer en Senaat en naar al de mairies worden gezonden om de volkseischen te doen kennen aan de geconstitueerde korp sen. Er zal een manifest aan de bevolking worden aangeplakt. Vrouiostemrecht en kiesbaarheid. Het voorbeeld van lady Sandhurst en miss Cobdon, die zich tot leden van den Lon- dener graafschapsraad lieten kiezen, werkt aanstekelijk op Frankrijk. Pauline Mink heeft aan de groep der Solidarilé des Femmes een brief ge schreven, waarin zij verklaart de candi- datuur voor den Parijschen gemeenteraad en voor de Kamer aan te nemen. Zij meent daardoor te handelen overeenkomstig de besluiten der congressen, in den laatsten tijd door vrouwen gehouden, waarin de gelijkheid der vrouw in hel economische, burgerlijke en staatkundige leven noodza kelijk is verklaard. Bovendien, schrijft zij.de aanwezigheid van vrouwen in de verschillende gekozen lichamen, en inzonderheid in de gemeen teraden, zou van groot nut zijn. De omkoopingen die bij het Parijsche armbestuur en in de Panama-zaak plaats hebben gehad, hebben tot schande toe be wezen, hoe noodzakelijk het is een nieuw element in de vertegenwoordigende licha men te brengen. De vrouwen zijn vóór alles de moeders, de opvoedsters hare teedcrheid is inni ger, haar geest van spaarzaamheid, die haar eigen is geworden door het voeren der huishouding, is sterker. Zij zal het program dor werkliedenpar- lij, dat ook het hare is, verdedegigen, en voor de rechten der eeuwenoude slacht offers der exploitatie, der tirannie en der ongerechtigheid opkomen de vrouw en het volk. 26' Vervolg. Ten huize van Wosk on O Ja, mijnheer. En nam hij het pak aan Ja, mijnheer. Heel goed, 't is in orde, zegde Fanks op ver heugden toon houd nu maar uwen mond gesloten en zegt aan iemand iets. Maar moeder, mijnheer? Vooral niet aan uwe moeder. Als die het weet vertelt ze 't aan heel de stad. De trouwe Abraham grinnikte en zijne halve kroon in den zak stekende ging hij terugbinnen, terwijl Fanks naar buiten trad, waar hij Judith in haar rijtuig zag zitten, terwijl Roger met haar stond te klappen. Vragend zagen beiden hem aan. Het i« zooals ik vermoedde, sprak Octnviusde brievendrager heeft bekend dat hij het pak afleverde aan Judas. Judith liet een Ireet van afschrik hooren, waarop de detective haar scherp in de oogen bezag. Hebt ge sehrik dal Judas doze brieveo heeft ge- We zouden wel eens willen weten of Pauline Mink getrouwd is?... In dat geval beklagen we menheer haren echtgenoot en vooral hare kinderen, als ze er heeft Londen, 7 april. Lord Randolph Churchill heeft gisteren in eene meeling gezegd.dat de aanneming van het homerule onmiddelijk zal ge volgd worden door den burgeroorlog in Ierland, en dat de bewoners van Ulster in hun reeht zijn, wanneer zij weigeren te gehoorzamen aan een parlement, dat zij neit erkennen. Spanje. Opening der Cortes. De Cortes zijn woensdag door de koningin regentes geopend met eene troonrede, waarin gezegd wordt dat de binnenland- schc vrede verzekerd is. Er bestaan vriendschappelijke en hartelijke betrek kingen tusschen Spanje en het Vatikaan en met de Zuid-Amerikaansche Staten. Verder wordt aangekondigd, dat er handelstractaten gesloten zijn metZweden- Noorwegen, Nederland, Zwitserland en Portugal, die ter goedkeuring aan het parlement zullen worden aangeboden, en dat Spanje met andere Staten in onder handeling is over eene handelsverdrag. Een ontwerp tot herziening van het crédit mobilier wordt aangekondigd. Het leger en de vloot, en alle levende krachten des lands zullen bijdragen tot de oflèrs, die te brengen zijn om den financieelen toestand te redden. De uitgaven zulleningekrompen worden tot aan de gn-ns, waarbij de voorzichtig heid gebiedt te blijven. De middelen zullen verhoogd worden in zoover 's lands rijk dom toelaat. De betrekkingen dér Spaansche Bank met den handel zullen bevorderd worden, maar men zal trachten stoornis in den omloop van het papierengeld te ver mijden. De koninklijke familie is op haren weg naar het parlement en bij haren terugkeer naar het paleis toejuicht. De Republikeinsche afgeveerdigden waren bij de opening niet aanwezig. Noord-Amerika. Hel recht van werkstaking. De rechter van het District Court te Toledo (N.-A.) heeft maandag een arrest gewezen tegen spoorwegbeambten, die geweigerd hadden te werken op bevel van den bond der machinisten. De rechter veroordeelde een der beamb ten tot eene gevangenisstraf, en vaar digde levens een bevelschrift uit aan de bestuurders van den genoemden bond, toaarbij hun verboden loordt zien vroeg hij snel. Miss Varlins drukte haren zakdoek tegen de drooge lippen en na eene poos antwoordde zjj vrijmoedig, toonendc hoe sterk hare tegenwoordigheid van geest Ik weet niels van dien man, zegde zij, behalve dat hij een vriend van Mclstanc nas, doch dat alleen is genoeg om mij met angst te vervullen. Die brieven bevatten niets anders dan den gewonen dommen praat ulk een meisje als Fiorry schrijn. Ook ben ik overtuigd dat die Franschman een gemccne kerel is en die rede vrees ik, dat hij die brieven voor zijne eigen doeleinden zou kunnen aanwenden. - Maar wat kan hij er bij winnen ze te toonen, rkte Fanks met veel juistheid op, als ze toch niets belangrijks inhouden Hij sprak roet zulken nadruk op de woorden en op zulken bcteekenisvollen toon dat Judith. Irotsch van karakter, plotseling lievig uitviel. Ik weel niet wat M. Axton u verteld heeftdoch ik vraag u, mijnheer, met welk recht gij mij op zulke *(jze toespreek Oh, Fanks meent er geen kwaad bij, zegde Roger onnadenkend. Fanks riep Judith terwijl zij met verbazing naar Octnvius zag. ik dacht dat uw naam Rixton was. Mijn ware naam is Rixton. antwoordde Fanks, terwijl hij eenen verwijlenden blik op Roger wierp doch ik gebruik den naam Octavius Fanks.... Voor uwe detective-zaken, voleindigde Judith. Oh, gij moet mei verwonderd opzien, mijnheer. Ik heb dergelijke werkstakingen te veror denen, op straffe van crimineele ver volging. De rechtbank maakte uit dat de spoor wegbeambten niet wispelturig tot werk staking mogen overgaan, noch het ver keer tusschen de verschillende staten mogen belemmeren door eene weigering om mee te werken tot het vervoeren van vrachten, afkomstig van spoorwegmaat- schappijen, welker personeel den arbeid niet gestaakt heeft. Men hoopt dat door dit vonnis de drei gende algemeene werkstaking op de spoorwegen tijdens de tentoonstelling to Chicago voorkomen zal worden. De Commissie der XXI van de Volks- katner vergaderde zich donderdag 11. om 2 ure. Al de leden waren tegenwoordig behalve de heeren Houzeau en Schaetzen. De heeren ministers van Landbouw en Iwendige, Oswald de Kerchove en d'An- drimont woonden ook de vergadering bij; deze twee laatsten als onderteekenaars van een voorstel. Verder was ook nog aanwezig ridder Descamps in zijne hoe danigheid van secretaris der herzienings commissie des Senaats. De beraadslaging liep vooreerst op vraagpunten van minder belang. De heer Janson sprak een krachtdadig rekwistorium uil tegen het voorstel de Kerchove eene scherpe en soms bijlende gedachten wisseling greep plaats tusschen den leider der radikalen en de heeren Frère-Orban en Graux. De heer Coremans nam vervolgens het woord en viel het stelsel de Kerchove niet min krachtdadig aan. Hij heele het eenvoudig 't werk te zijn van een flauwen grappenmaker. Het is onwaardig eener partij, zegde hij, niets anders voor te stellen dan een provisoir regiem in vooruitzicht der verwerping van alle definitief regiem, 't Is een achter poortje openen aan dezen die geene be paalde denkwijze hebben om dan eindelijk eene onrechtveerdig stelsel te stemmen, De heer minister de Burlet verklaarde dat de regeering haar gansch voorstel be houdt. Wat de denkwijze van den heer Beer- naert aangaande het voorstel de Kerchove betreft, zij werd aan do Commissie bekend gemaakt door de lezing van een brief van liet cabinetshoofd aan M. de Smet de Naeyer. De heer Beernaert verklaart dat het voorstel de Kerchove slechts kan bespro ken worden na de verwerping van al de voorstellen 't is .slechts een subsidiair voorstel. Het cabinetshoofd houdt het als hoogst betreurljjk dat na twee jaren pogingen ook de dagbladen geiczeu over het geheim van Jarl- cbesteren ik weet dat gij de zaak in handen hebt. Als dat zoo is dan hoop ik, Miss, dat g(j mij wel zult willen helpen. Ik.... ik kan u niet helpen, zegde zij, half hoor baar,terwijl z(j weèr met den zakdoek over bare drooge lippen streek. Gij kunt het langs céncn kant, vervolgde Fanks rustig. Zij bezag hem scherp,doch onmogelijk iets kunnende lezen op dat ondoordringbaar gelaat, liet zij zich moe- dclocs achterover vallen in haar rijtuig. En dat is? vroeg zij. Dat is door mij dc brieven te laten lezen, die nu in 't bezit zijn van Mijnheer Judas. Neen Zij weigerde zoo stellig dat de twee mannen, Fanks en Axton, tiaar verschrikt aanschouwden, waarop zij, met een doodsbleek gelaat,zicli vooroverboog en jagend sprak Daar is niets.... neen niets in die brieven dan onbekookte meisjespraat; ik verzeker hetu, M.Rixton, er is anders niets. Waarom weigert gij dan ze Ie laten zien vroeg de detictive snel. Zij zijn vertrouwelijk. Niet als de wet ze wenscht te zien. Ik ben hier dc wet en.... en vergeel het mij.... ik moet die brieven lezen. Wat meent ge toch, Fanks zegde Hoger, ang stig, verontweerdigd over den toou, die de detective om tot eenen uitslag te geraken het op een provisoir of voorloopig stelsel moet ui til raaien,'t welk in der waarheid.sleclits een schaamtelijk definitief of bepaaldelijk zou wezen. Het voorstel de Kerchove in zich zelve beschouwd, is onaanneembaar, zegt de heer Beernaert, omdat hij noch van den cijns van 10 franks, noch van 't behoud van zekere reeksen van bekwaamheids kiezers van rechtswege wil. De cijns van 10 franks zou het bedrog bevoordeeligen bijzonderlijk in zake van patenten. Volgens den heer minister van financiën welke zich op de beraadslagingen der Rechterzijde steunt, zou het maximum der toegevingen de volgende wezen 1° Ontslaging van het examen voor de reeksen der wet van 1883, die door diplo mas hoogere kennissen doen vermoeden 1 dan deze van het lager onderwijs 2° De vervanging van de veran- j derlijke taks door eene combinatie die het j kiesrecht zou verleenen van den eenen kant aan den eigenaar en van den anderen i kant aan de bewoner van een huis een i minimum van personneele belasting beta lende. Op die wijze zou men het patent ver wijderen dat niet kan aangenomen wor- den. De wetgeving zou gansch hare vrij j heiu v an handelen behouden in zake van grondbelasting, en, wat de personneele j belasting betreft, deze zou tot weinig I bedrog aanleiding geven. De lieer Beernaert herinnert tevens de beslissing der Rechterzijde, namelijk, van aan de kieswet de bepaling der voorwaar den van het kiezersrecht niet over to la ten, zelfs niet wanneer de kieswet slechts met eene meerderheid van 2/3 der kamer leden zou kunnen gewijzigd worden, j Dit ware eene gestadige herzieningsbe weging in leven roepen. De uitbreiding of inkrimping van het kiesrecht is eene gewichtige zaak het geldt de uiloefening zelve van de nati onale souvereiniteit. Om ze aan te raken moet men 't land raadplegen en er een bijzonder mandaat toe ontvangen hebben. Onder dit opzicht zou de heer Beernaert iets toegeven nochtans maar alleenlijk op voorwaarde dat de reeksen der stemge rechtigden zouden mogen uitgebreid wor den door eene wet welke de 2/3 der stem men zou vereenigen,maar met zelfde meer derheid door 't kiezerskorps bekrachtigd worden. Op die wijze zou men de ontbin ding ontgaan. De heer Féron verklaarde dat hg liever dan het voorstel de Kerchove bij te treden het stelsel Coremans zou aannemen een stem op 25 jarigen ouderdom; twee stem men op 40 jarigen ouderdom. De heer Woeste deed opmerken dat indien men het stelsel de Kerchove moest bijtreden het onbetwistbaar slechts zou wezen na merkelijke wijzigingen. tegenover Miss Varlins aannam. Ik meen wat ik zeg, antwoordde Fanks koel, Axton, Miss Varlins, deze zaak is in mijne handen en ik ben vnst besloten uit te vinden wie de moordenaar is van Sebasliaan Meistane. Om redenen, die mij eigen z|jn, wensch ik deze brieven te zien. Wilt gij ze mij overhandigen Judith wendde zichtbaar pogingen aan om zich zrl- vcn meester te blyven, ofschoon men kon zien dal zij ten prooi was aan de grootste ontroering, t'iudehjk barstte zjj uit in eenen valscb klinkenden lach. Ja, op ééne voorwaarde, sprak zij. En die voorwaarde is Dat ge mjj die brieven laat inzien alvorens gij ze leest. De dcdective richtte zijne valkenoogen op haar aan gezicht, alsof hij daar de brteekeuis wilde zoeken der woorden, die van hare lippen waren gevallen doch niets kun hem in zijn onderzoek geleiden en ziende dat hij te doen had met eenen w il, zoo slerk als de zijne, besloot hij toe te stemmen. Gij kunt die brieven inzien, zegde hij kalm, doch.. in mijne tegenwoordigheid. Bij die woorden wendde Roger zich woedend lot zijnen vriend. Hoe durft gij aldus Miss Varlins belecdigen riep hij uit. /ijl gjj een gentleman Ik ben een dedectivc was het beteckcnis volle antwoord Er is geen reden om te twisten, heeren, sprak Judith kalm. Ik slem toe iu M. Rixlou's eisch. Indien Op aandringen van den heer Graux verklaarde minister de Burlet dat de brief van MBeernaert het werk der regeering is en de lieer de Smet-de Nayer voegde er bij dat de heer Beernaert reeds den vol genda-j, vrijdag, den inhoud van zijn brief in uitdrukkelijk voorstel zou veranderen. De zitting werd alsdan geheven om ze vrijdag ten 2 ure namiddag opnieuw te openen. Zifling van vrijdag na middag. De heer de Smet-de Naeyer gaf lezing van een nieuw subsidiair voorstel der rechterzijde opgesteld in den zin der ver verklaringen des briefs van den heer mi nister Beernaert. Ziehier dees voorstel De afgeveerdigden der Kamer van Volksvertegenwoordigers zijn recht streeks gekozen door de burgers ten volle 25 jaar oud, sedert ten minste een jaar woonachtig in de zelfde gemeente en aan de welke de kieswet het stemrecht toe kent. Zijn alleen aangenomen om van het kie zerskorps deel te maken 1. De eigenaars van onroerende goede ren een cadastraal inkomen hebben van ten minste 70 fr. De eigendom of het deel van eigendom der vrouw en der minder jarigen kinderen wordt het familiehoofd aangerekend. 2. Dezen die aan den Staat ten minsto 5 fr. belasting betalen uit hoofde der per sonneele belasting in principaal en opcen ten ol die deze belasting jegens den Staat zouden schuldig wezen indien zij ter oor- zake van hun bedrijf van de personeele belasting ontslagen waren. 3° Dezen die, na hunne meerder jarigheid, met goeden uitslag een exa men ondergaan over de eventueele vak ken van het lagere onderwijs en loopende ten minste over het lezen, schrijven, de eerste begrippen der rekenkunde, van het stelsel der maten en gewichten, der aar drijkskunde van België en der instellingen des lands. Worden van dit examen ontslagen a) De dragers 't zij van een speciaal diploma van hooger onderwijs, 't zij van een ingeschrevene certificaat van volle dige bijwoning eens cursus van middel baar onderwijs. b) Dezen die uit hoofde hunner ambten en bedieningen noodzakelijk hoogere kennissen moeten bezitten dan deze van het lager onderwijs. c) Dezen die heden het stemrecht be zitten voor de provincie en de gemeente uit kracht van een examen ondergaan gelijkvormig aan de bestaande wetten. Gcene onderscheiding mag tusschen de ofiicieele en vrije gestichten gemaakt worden. gij beiden wilt instappen, kunnen wij rijden naar aldaar de brieven te zien krijgen en de zaak in eens in orde brengen. Fanks boog stilzwijgend het hoofd en stapte in zon der ccnige verdere aanmerking, doch Roger wendde zich ontevreden af Dank u sprak hij kwaad ik ga liever niet meê. Het is bepaald noodig dat gij mcèkomt, merkte Fanks op. Roger antwoordde niet, doch zag raar Judith, die hem een bijna onmerkbaar teeken deed, waarop hjj zonder verdere opmerkingen insgelijks instapte en het rijtuig sloeg nu onmiddellijk den weg in naar de apo theek. Octavius had het teeken gezien, zich hierom verwonderd, doch als eeu wijs man niets gezegd. ik kan wachten, dat hij bij zich zelve», maar ik enschte toch het einde dezer zaak te zien. Ik word bang voor hetgeen ik vinden za). Aan de deur van den winkel van Wosk en C°, stap ten allen uit en Miss Varlins, door dc twee mannen gevolgd, trad binnen. Mijnheer Judas kwam voor toen zjj aan den toog stonden en ziende wie zjjne bezoekers in, kneep hij zjjne oogen dicht, tot huunc meest gevaarlijke uitdrukking. Hm dacht Fanks hij zich zeiven, die kerel heeft al gevat waarom wij komen. Monsieur Guinaud, zegde Judith op kalmcn toon» er is hier een pak op naam van Miss Jud tb op bet po-tbureel aangekomen en, hij vergissing, aan u be steld gr worden. Zou ik u mogen verzoeken mij dit pak te overhandigen Het getal stemmers dat dit stelsel zou geven, beloopt tot 600 h 050 duizend. Het stelsel de Kerchove zou er slechts 500 duizend geven. De heer Frère-Orban toonde zich gansch vijandig aan 't nieuwe voorstel der rech terzijde. Het stelsel de Kerchove, zegt hij, toont nas 'l getal stemmers «aan en men weet waar men heen gaat, terwgl met dit der Rechterzijde men weèr voor 't onbekende staat. De heer Frère vraagt statistieken. De overige leden der gematigde liberale frac tie toonen er zich min vijandelijk aan en bekennen dat het weerd is onderzocht te worden en men het wijzigen kan. De radikalen namen geen deel aan de beraadslaging, doch zij verklaarden na de zitting dat zij zich hadden onthouden, omdat zij de overtuiging hebben dat het nieuw voorstel geene kans heeft te ge- Het voorstel de Kerchove wordt gansch 't land door afgewezen. Naar 't schgnt werd dit stelsel uitgevonden door M. Lippens, Burgemeester van Gent, en zou het aan de doctrinairs zeer voordeelig wezen. De socialistische en radikale organen schrgven dat het doctrinair stelsel eene verwurging is van 't algemeen stemrecht en de katholieke organen drijven orden spotmeè, en waarlijk 'l is eene goocho- laarsstreek. Het meervoudige stemrecht heeft geen de minste kans te gelukken. Vele denken dat men eindelijk op de voorstellen der regeering zal 't accoord reraken en de herziening weldra een vol trokken feit wezen. Wij zijn heden meer dan ooit overtuigd dat het op eene ont binding zal uitloopen, ten zij de libe rale en radikalen, en vooral de Brussel- sehe. uit vrees van "t verlies van hun politiek bestaan, eindelijk zouden toege ven, in andere woorden, de voorstellen der regeering stemmen. Hoe men tie eliolera I. Vooreerst de cholera is geene ziekte die, gelijk vele andere, in de lucht zweeft en door den adem wordt ingenomen. Het is dus nutteloos den adem te vermijden van menschcn, die de cholera hebben hun adem kan niet besmetten. Ook de luchtgesteltenis doet er niets aan regenachtig en smorend weder, ge wone vorst of hitte hebben geene invloed om de ziekte te verspreiden. Judas richtte zijn kattcnoogen op Fanks, van wien hjj gevoelde dat het ontdekken der brieven kwam doch ze dan plots geheel openende (hunne onschul digste uitdrukking) richtte hij ze terug op dc jonge vrouw. Maar zeker, mademoiselle, zegde bij vriendelijk, dc brieven waarvan gij spreekt zijn hier. Het is zeker dat men zich op den post heeft vergist. Maar waarom moet ik ze geven aan u Omdat het pak voor mij was bestemd. En omdat ik liet op den naaui van mejuffcr heb verzonden, voegde Roger er hij. Maar het is op den naam van Miss Judith sprak Guinaud aarzelend. Wel dat is dc eentgo reden der vcrwaring, zegde Fanks ongeduldig; hoor eens, MonsieurGuiuaud, ge zult die. brieven overhandigen, en seffens, als T u belieft. Eli, zeer goed, antwoordde de Franschman haastig. Ik wensch niet ze te behouden, zjj liggen mjj toch maar in den weg. ik kende den persoon niet,voor wie zjj waren bestemd. Wel, ge weet het nu. riep Fanks, wie het talmen van den apotheker razend maakte gelieve ze oogen- blikkelijk terug te geven aan mejuffer. Maar zeker, zeker op het oogenbiik. Hij verdween spoedig en eenige seconden foter kwain hjj terug, met het pak... Het was open. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1