1 NIEUWS- EU AAMQNDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 8 Juni 1895. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar, IV0 2781. abonnementprus adverteivtiëivpiujs Politiek overzicht. Totts pingres- Allen vrekkig CIJFERS. MIJNHEER JUDAS Prinses Charlotte. Een en ander. DE DENDERBODE Dil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder daeleekenin» van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3 28 voor zes maanden fr. 1,78 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiön door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3= bladzijde" 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. - Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. - Voor de advertentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie Havas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaats. (Paris, 8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, 7 Juni 1893. Frankrijk. Redevoering van Con- stans. M. Constans heeft eene groote redevoering uitgesproken, waarin hij zijn gouvernementsprogram heeft uitgelegd. Het tijdperk van verovering is gedaan, dat van inrichting begint, zegt hij. Daarom is er eerst gezag en dan ver draagzaamheid noodig. M. Constans spreekt daarna over de katholieken, die het bevel van het Hoold der kerk volgen en zich bij de republiek hebben aangesloten. Evenwel, voegde hij erbij, wij willen niet op onze stappen terugkeeren en wi.i zullen ten hunnen opzichte de wet in stand houden, waarin zij hebben toege stemd en die zij thans bijna hebben aan genomen. Er moet vrijheid v&n geweten voor iedereen bestaan. De Staat is welwillendheid verschuldigd aan alle godsdiensten, maar wij zullen de republiek niet toevertrouwen aan oude tegenstrevers Wij kunnen de oprechtheid hunner bekeering niet beoordeelen het algemeen stemrecht alleen is er rechter over. Het moet wel verstaan zijn, dat de liberalen hunne gewone vrekkigheid moeten overwinnen en scholen bouwen en onderhouden niet voor éón jaar, maar voor altijd, willen zij Belgie on- a der het klerikaal juk niet gebogen zien. Wij kennen dc lil>ei*ale kopstukken. liet }ji'OOt- ste getal zal zich tevre- den stellen in de bussen voor de liberal© scholen eenige koperen sollen of eenige centen of zelfs eenige knoppen te ste ken. Welke vrekken toch En dan durven die afstammelingen van den rijken vrek, zich als volksvrienden, als volksverlich- ters voorgeven De socialisten willen ook van de vrij heid van onderwijs niet. Volgens Vooruit moet men scholen stichten waar geen hoegenaamd godsdienstig onderwijs gege ven wordt, scholen waar men een onzij dig onderwijs geeft dat vrijdenkers vormt, omdat de vrijdenkerij onvermijdelijk tot het socialismus leidt. Vooruit preekt dus even als de libera len voor zijne kapel Weet ge, geachte lezers, waarom de liberalen vijandig zijn aan de volstrekte vrijheid van onderwijs Eenvoudig omdat het stelsel der vrijheid hen dwingen 7.on,mel hunne eigene, pen ningen, liberale scholen te stichten. Zij vinden het profijtiger scholen te stichten met het geld van den Staat, dus met het geld van allen, en, up die wijze, kost hen de rooverij van katholieke kin derzielen ook geene roode duit.... En nog meer, in zekere gevallen, is er ook nog wat profijt bij voor neefjes en kozijntje.-. Neen, geen vrijheid van onderwijs dat zou aan de vrekkige liberalen, te geld kosten. Ja, vrekkigen liberalen zeggen wij en dit ziin ze, en wie ons niet gelooven wil, leze het volgende wat La Chronique, - de verledenc week schreef en oordeel dan: Sprekende over het voorstel van Mgr. de Ilarlez, zegde het doctrinair orgaan Wij zijn bereid ons bij het voorstel de Harlez aan te sluiten op twee voor- waarden De eerste, dat het mogelijk weze in elke gemeente eene liberale school op te richten. De tweede, dat men ons de verzeke- ring geve dat de rijke liberalen de milli- oenen zullen betalen, welke tot hot onderhoud der scholen noodig zullen zijn. In 1891 waren er ongeveer aan briefjes der Nationale Bank in omloop briefjes van 1000 fr. voor 123,550,000 fr.; van 500 fr. voor 21,968,500 fr.; van 100 fr. voor 175,OS1,000 fr.; van 50 fr. voor 30,186,200 fr.en van 20 fr.voor 40,294,960 fr., 't zij bankbiljetten voor een totaal bedrag van 391,080,660, terwijl in 1851 die omloop nog slechts beliep tot fr. 31,772,720. Het spoorwegnel in België had op het einde van 1891 eene lengte van Staatsspoorwegen 3.240,652 meters. Maatschappijen 1.276,354 Totaal 4.517,006 Door staatsspoorwegen werden in 1891 vervoerd 67,432,178 reizigers en door de compagnies 19,107,832 totaal 86,510,10, waarvan er gedurende de reis 88 werden gewond en 17 gedood. Sedert het bestaan der spoorwegen in ons land tot einde 1891 zijn er in de treinen 1591 menschen gewond en 237 gedood. De buurtspoorwegen hebben in 1891 vervoerd 2,676,879 reizigers. Het leger in 1892 bestond in werkelijk heid uit 11,116 vrijwilligers, 4415 vrij willigers met premie, 29,674 milicianen en 190 plaatsvervangers, totaal 45,445 manschappen, waarbij 3396 officiers. Konden bovendien nog des noods opge roepen worden acht eerste klassen 62,087 man 9C en 10® klassen 20,678 man 11° 12" en 13e klassen 28,665, 't zij eeno reserve van 114,430 man, waarvan 32,256 getrouwden uit de vijf laatste klas sen, die door hun huwelijk vrij van dienst zijn, behalve in oorlogstijds. Ziehier voorde vier wapensde verdeeling der milicianen volgens hunne nationali teit in 1891 6673 Vlamingen en 5165 Walen. De langste milicianen in 1891 waren een 19 jarigen Doorniker en een 18 jarige Hasseltenaar, die beiden meer dan lm. 90 lang waren in de provincie Antwerpen had men twee soldaten van 't arrondisse ment Mechelen d e bijna 1. m. 90 lengte hadden. Wil men nu weten hoeveel munt er in ons land is geslagen van af 1832, zoodus sedert dat we feitelijk als onafhankelijk volk bestaan, tot 1891, het laatste jaar dat er munt geslagen werd Ziehier Goudstukken voor 598,612,745.— Zilverstukken 556,342,745.95 Koperstukken 8,674,959.07 Nickelstukken 6,598,865.80 Totaal 1,170,259,316.42 De Ré forme heeft in het park van het kasteel van Bouchoute, van achter het loover, do gewezen keizerin van Mexiko, prinses Charlotte, gezien De prinses leunde op den arm van haren dokter en was vergezeld van eene barer vrouwelijke bedienden. De gezond heid der keizerin schijnt goed te zijn. Zij ging met groote, als afgemeten, stappen, is een weinig gebogen, en hield het hoofd gericht naar hare volgster, die haar iets scheen te vertellen, waarna zij met aan dacht scheen te luisteren. De gelaatstrekken der keizerin gelijken op die van Leopold 1 met de jaren zijn die trekken schepper geworden. Hare korte haren brengen het portret te bin nen, dat de Winne van den koning schil derde. Niets teekende in de keizerin aan dat zij in zinneloozen toestand verkeerde men zou denken eene zieke aan de beter hand, te zien wandelen. Zij was gekleed in een grijs-mastieken mantel haar hoedje, niet zeer bevallig, is sedert lang uit de mode. In een ander deel van het park, zag de verslaggever de keizerin terug, altijd op wandel. Zij verliet snel den arm des dokters, ging eene bloem plukken en bleef staan op eene brug,om de bewegingen eener zwaan na te zien. Op vijftien meters van elkander stond een kamerdienaar, met eenen paraplu in de hand, en een jachtwachter met het geweer op de schouder gehangen zij 41' Vervolg. i sprak Mijnheer Judas boog beleefd het hoofd lang/aam in zijn leclijk cngclsch Den avond vóór dat mijn vriend naar Jarlchestcr ging, kwam eene dame ten zjjncnt spreken. Ik sta aan de venster en open mijne oogen Mijn vriend, die hes- te Sebastian, verlaat een oogenblik het vertrek en van die afwezigheid maakt de bezoekster gebruik om in de pillendoos op tafel iets bjj te voegen,ik weet niet wat. Mijn beste vriend komt terug en zij nemen van elkan der afscheid. Als ik terugkeer vind ik dezen zakdoek Dat is alles wat ik weet, Monsieur Fanks. Roger, die tot hiertoe gezwegen had gedurende dit verschrikkelijke tooneel sprong nn recht met een ruwe kreet van razernij. 't Is een leugen... een leugen, zeg ik u. Fanks Marson gij kunt dien man niet gelooven. dien lagci ellendeling, die zijne ziel zou verknopen voor geld. Hij zelf vermoordde Melstane. ik ben er zeker vertelt een leugen om het leven ccner onschuldige vrouw te nemen en het zijne te redden. Beziet dan toch, gij allen, beziet den verrader den laste- den giftmenger las stond recht, nevens zijnen stoel, diep adem halend, het gelaat spookachtig bleek, met vervaarlijk saamgcncpen oogen. Zoo ellendig, zoo walgelijk, zoo verraderlijk zag hij er uit, dat allen onwillens eenen stap achteruit gingen. Monsieur, zegde hjj met zijn fijnste [slem, snel in het fransch sprekende, zooals hij altijd deed wan neer hij opgew onden was. Monsieur, gij zijl een leuge- ir en een jonge gek. Ik heb mijn vriend niet gedood ik lach met uwe beschuldiging. Denkt gij dat ik hier zou wezen als het waar was wat gij zegt Wat ik spreek is de waarheid wat ik verklaar, heb ik gezien Mijn vriend stierf door de hand eener vrouw. En die vrouw is. deze Hij hield de lange, beenderige, klauwachtige hand onverbiddelijk op Judith gericht en aller oogen, zijn arglistige figuur verlatende, wendden zich nu tot Miss Varlins. Zij stond onbeweeglijk en stom alsof ze van steen was cu al de aanwezigen staarüen haar een oogenblik aan, onbeweeglijk en stom als zij zelve. Wat zegt gij over die beschuldiging, Miss Varlins vroeg Fanks door medelijden overwonnen. Ik zeg niets. De woorden vielen haar langzaam uit den mond, doch dan hielden hare overspanen zenuwen haar niet langer recht en met een stiel gekerm viel zij in be zwijming ncör. Roger sprong vooruit en richtte haar op, doch Judas, met eenen duivelsche schaterlach, hief de lange armen omhoog en sprak spottend en liit- Tweemaal daags wandelt prinses Char lotte in liet park, als het weer schoon is. Zij zegt Wij gaan uit cn kiest zelve den weg. Hierin volgt zij stipt hare gewoonte hetzelfde uur, denzellden weg. Hare gezelschapsjuffer of haar genees heer stellen haar soms een anderen weg voor. Dan antwoordt zij kortweg Men vraagt dat niet. Zij luistert, maar spreekt slechts als xnen haar het woord toericht een oordeel over iets geeft zij nooit. De gesprekken, die men met haar houdt, rollen over hetgeen zich voor liet oog opdoet nooit werdt er aan de keize rin over de gebeurtenissen van den dag dag gesproken. Zoo iets zou haar lastig maken zij is zoo gewoon aan het leven te Bouchoute, dat de minste verandering hierin haar zou hinderen. Zij beschouwt zich ook niet als eene opgeslotene, en in waarheid wordt zij enkel in het oog gehouden. De toestand laat aan die ongelukkige vrouw, de begoocheling van hare ver loren soevereiniteitzij wordt door heel hare omgeving als keizerin behandeld. Ook is zij volkomen kalm, heeft geen ontroering en geene bezorgheid, en men voldoet aan al liare verlangens. De uitspanning van dit zonderling hof is altijd dezelfde wandelen, muziek- maken en lezingen. In de laatste jaren leerde de prinses de harmonium bespelen, en speelt soms nielodiën van Schubert. IJe dames van hare omgeving lezen haar ver halen van Walter Scott voor, en ook godsdienstige boeken. Ook borduurt de prinses. De zinneloosheid is kalmer geworden de gezondheid is goed en nog lange jaren kan de keizerin leven, doch genezen niet meer. Rijk is zij, maar wat geeft liier rijkdom De werklië, die met ontbloot hoofd haar zien voorbijgaan, zijn voor waar gelukkiger dan zy. dagend Ja ja Neem haar op, hefbaar van den grond doch gij kunt niet opnieuw haar verheffen tot eene eerbare vrouw. Zij is geene vrouw meer, uwe Joeko- mende, zij is een moordenares. Ah 't Is kostelijk Die laffe zegepraal was te veel, zelfs voor den kal- mcu Fanks hij moest eene vcrwensching in zijnen mond tegenhouden, doch hij stapte dreigend op Judas toe. Als ge nog een woord zegt, laffe kerel, dan verplet terd u het hoofd zooals een vuige slang die ge zijt. De Fransehman wendde zich nu met de woede van eenen opgejaagden ticgcr tot den detective. Mij het boofd verpletteren 1 Denkt gij dan een kind beu, dat ge met uwe groote woorden kunt bang maken Ellendige Engelsche dat ge zijtik lach met u, ik. Jules Guinaud, lach met uwe grootheid. Eh, ik geloof het wel. Gij zijt hang van wat ik zeg, doch zwijgen zal ik niet. Bah eene mtsdadigster, uwe scboone'engelschü dame Roger had Judith in eenen zetel neergelegd cn sprong nu, met gesloten vuist, op den I-ranschman toe. Deze, met eene uitdrukking van schrik op het grauwe aangezicht, drong tot tegen den muur achter uit. Doch zelfs de dreigende houding van Axton kon de misdadige vreugde, die in hem opwelde, niet tot zwijgen brengen cn hij zette z(Jn lachen en zijne be- lecdigingen voort. Ik zou in de gevangenis moeten Ah. Monsieur gij zijt slim - al te slim. Kom nu. als gij durft; Werklieden ©n stem recht. De liberale organen van allen deesem beweren sedert lang dat de erklieden het stemrecht eisclien. Gaven wij ons de moeite het op te zoeken; wij zouden menige nummers van Dendergalm en Voondt kunnen aan wijzen waarin uitdrukkelijk geschreven staat, dat de werkersstand het stemrecht eischt en zelfs eindelijk tot gewelddadig' heid, om niet te zeggen revolutie, zal overgaan om het te veroveren. Die dreige menten hoorde men gedurig. Maar nu komt de liberale Chronique ons zeggen dat vele werklieden met dit recht niet zeer ingenomen schijnen. Gister, schrijft La Chronique, sprak ik met werklieden steenbakkers. Welnu, zegde ik, ge moet nu tevre- zijn, ge gaat nu kiezer worden Wel bedankt voor de pensen, ant- woordde een hunner. Dan moeten wij naar de stad gaan en dat is een dag verloren. Een ander voegde er bij cn een dag drinken, dan zullen er twee verloren zijn. Vroeger beweerde men dat de werk lieden het stemrecht dringend eischten en heden komt men nu vertellen dat die zelfde werklieden geenen dag hunne dag huur willen opofferen om dat recht uit te oefenen. Wie knoopt dat aan een De stemming ter gemeente zelve is eene beslotene zaak, en daar zij des zon dags zal gebeuren cn men dan nog van 's morgens tot 's avonds zal stemmen mogen, zal er dus geen werk te verletten allen en, bij gevolgook geen loon te ■erliezen. Een groot deel der liberalen zijn tegen de stemming in de gemeen te,en waarom?. Omdat zij hunne schandalige geweldena rijen op de buitenkiezers nimmer zullen kunnen plegen en hierdoor uit vrees van moeilijkheden geen groot deel buitenlieden van de stembus nimmer zullen kunnen verwijderd houden I....Ziedaar waarom Iteianrd naar Engeland. Eindelijk zal de stad Aberdeen, in Schotland eenen volledigen beiaard vol gens het Belgisch stelsel bezitten. Dit is de eerste beiaard in Engeland. De 37 klokken, welke hem samen stellen werden gegoten door S. Van Aer- schodt, van Leuven, even als het hand klavier geplaatst in 1887. Er was dus nog geen mekanism om alle uren te spelen iets wat algemeen - rammel genoemd wordt. Het gemeentebestuur van Aberdeen gaf dit mekanism in aanbesteding. Vier mededingers waren opgetreden waarvan 3 Engelschen te weten Joyce, Potts en Gillet Johnstone en een belg namelijk M. Edward Michiels van Meche len. De stelsels van de engelsche fabrikan ten werden van kant gewezen en dit van den heer Michiels om zijne degelijke juistheid en volmaaktheid goedgekeurd en aangenomen. Laatsleden Zondag is de heer Marcel Michiels, zoon van den kundigen fabri kant, naar Aberdeen vertrokken, verge zeld van J. Van den Camp, eenen zijner gasten om in3Schotland tot de plaatsing over te gaan van dit wonderbare meka nism,dat tot eere aan Belgie strekken zal. Hij zal er verscheidene weken verblij ven want de plaatsing van het mekanism van eenen rammel vergt veel tijd. Wc vernemen met genoegen dat M. Marcel Michiels in de beste voorwaarden te Aberdeen is aangekomen en hij reeds de hand aan 't werk heeft geslagen. Hopen wij, voor Mechelen's eer dat hij verberg de waarheid niet, ik verklaar indien de vrouw niet degene is die Mclslane doodde, wie is bet dan Zeg den naam I Roger was op liet punt op Judas te springen en hem bij de keel te grijpen, toen bet antwoord cp de vraag kwam, van eene onverwachte zijde. Buiten dc deur werd een schrille kreet geboord als ik het loopen van vcrschillige personen en eene ouw in nachielijke klcediug, kwam als zinneloos binnen gevlucht. Het was Florry Marson In hare oogen scheen reeds de koorts der zinsver bijstering om hare droogc lippen lag een vreesaan jagende glimlach en zij vluchtte rond in de kamer, terwijl Japix. die haar gevolgd was, vruchteloos trach- tc haar tol bedaren te brengen. God, juist als hare moeder Deze kreet van afschrik viel uit den mond van Mar son, doch zijne dochter hoorde hem niet. Toen haar dwaze blikken op Judas waren gevallen, had zij ha: rondloopcn gestaakt en was voor den ontstelden Fransehman blijven staan. Houd haar Houd haarriep Japix, zij is zinne loos zinneloos Judas was als aan den grond genageld cn stond als verlamd-terwijl hij met eenen onliepchrijfelijken angst die spookachtige verschijning aanzag, welke voor stond, met hangende liaircn, vertrokken gela; vuurschietende oogen. Wat hebt gij met hem gedaan huilde de zinne- loozc tegen Judas, gij monster, gij slang Waarom •b ik u niet gedood in plaats van hem Een kreet van afgrijzen steeg op uit de borst der aanwezigen. Geef hem mij 1 geef hem mij i riep de ongeluk kige voorthij was het die mij dal helsch gedacht in gaf. Hij was de duivel die mij sprak van vergifWeet aar ik het haalde Het is bij Spolger, in dat groote .huis, op den buiten. Ik stool het... om aan Sebastian te geven., aan Sebastian. De grijze Marson verborg zich het aangezicht in beide handen, roepende geloof haar niet, myuhecren, om Gods wil, geloof haar nietzij is zinneloos. En alleen Fauks antwoordde plechtig, ernstig Zij spreekt waarheid. Japix trad op Florry toe, doch zij sneller dan de gedachte, had dc vlucht genomen. Een oogenblik liep zij rond, razende kretende uitbrengende, doch plots bleef zij staan, wankelde cn viel neer door eene geraaktheid getroffen.. Zij was dood. Judas, afzichtelijk om aan te zien, sloop nevens den muur heen, bereikte de deur en verdweeu. Voor zijn stoel neergevallen zat de grijze Marson te bidden en Judith van hare bezwijming opkomende, zag verdwaald in het ronde Wat is er gebeurd 1 zuchtte zij stil. liet was dc ongelukkige vader die het antwoord gaf. liet oordeel Gods Hel oordeel Gods. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1