- DE ZEERAAF. NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 29 Juni 1895. 10 centiemen per nummer. 47ste Jaar, X" 2788. Politiek overzicht. HERINRICHTING De Christene Volkspartij Inkomrechlen moeten er komen DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,15 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiên door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. VAN DE PDTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands- ADVERTENTIENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich uitsluitend te wenden tot de Agencie llavas, te Brussel,32, Magdalena Straat en te Parijs, 8 Beursplaals. Puris8 Place de la Bourse. Cuique suum. Aalst, «Juni 1893. Duitschland. De uitslag dei' kie zingen. - Volgens een telegram uit Ber lijn, in dato 27 dezer, waren er 166 her stemmingen bekend. Zijn gekozen 25 conservatieven, 10 rijkspartij45 nationaal- liberalen, 10 liberaal unionisten, 21 libe raal-democraten, 7 zuidd.-democraten, 9 centrum, 7 Polen, 14 anti-semieten, 20 socialisten, 7 Wellen en 1 Elzasser. Voegt men deze cijfers bij de stemming, van 15 juni, dan verkrijgt men de vol gende partijgroepeering conservatieven 75, rijkspartij 9, nationaal-liberalen 53, liberaal-unionisten 13, liberaal-democra ten 21, zuidd. volkspartij 11, centrum 90, Polen 20, anti-semieten, 16, socialisten 44, Wellen 7. Ofschoon die uitslagen nog niet alle nauwkeurig gekend zijn, blijkt toch reeds dat, op dit oogenblik, noch de legerwet noch het kartell verzekerd zijn. Het daar voor nog het ontbrekende getal stemmen zal moeilijk op do nog onbekende uitsla gen gevonden worden, daar Beieren alles behalve voor de legerwet gezind is en aldaar integendeel nog een aanzienlijke versterking van het centrum te wachten is. De Berlijnsche Post laat dan ook blijk baar den moed reeds zinken, want zij doet hevige verwijten aan Caprivi, wijl deze het op eene ontbinding liet aankomen in plaats van eene overeenkomst te zoeken met de oude kartell-partijen en eenige vrijzinnigen en centrumsmannen. Het regeeringsbeleid van den rijkskanselier, zegt zij bitter, duldt geen enkelen verde ren misslag meer. Te Mannheim zijn bij de uitroeping van den uitslag der kiezing onlusten uitgebro ken. De socialisten hadden namelijk het onderspit moeten delven. Tusschen socia listen en liberalen hadden erge gevechten plaats er zijn veel gekwetsten. Op de agenten werd met revolvers geschoten. Zij hebben het volk met den sabel gechar geerd. Italië. In de Kamer. Vecht partij. In de zitting van zaterdag, viel er in de Kamer een ergerlijk tooneel plaats Gedurende de bespreking over de herin richting der banken onstond er eene vechtpartij in volle Kamer tusschen de afgeveerdigde Aprile en Belgiojoso. De zitting moest worden opgeschorst. Bij de herneming zette de voorzitter de leden aan eene weerdige en kalme houding te bewaren. Een tweegevecht tusschen MM. Aprile en Belgiojoso is waarschijnlijk. »)X(«- lc Vervolg. Eeno geweldige windvlaag belette hun een paar mi- noten lang het spreken half verdoold staarde de jonge man naar het ontzettende tooneel daar voor hem, dat, hoe dikwijls ook gezien, nooit ophoudt te treffen door zijne ontzagwekkende grootschheid kracht. Gij weet dat het mijne beurt is om aan wal te blijven maar of ik op den toren ben of niet. het ge voel van verantwoordelijkheid kan ik niet van mij t- afschudden, en ik moet het licht zien branden dat ik naar huis ga. Zeg eens, vroeg de jonge man op scherpen toon, wat bad de zeeraaf dezen morgen bij den vuurtoren tc J |V «een 1 J 11 Zeg dat toch nietgeloof mij, jongen, zeg dat toch nietGij moet dc mcnschcn geene scheldnamen geven, hernam Sam Combe op angstigen toon. Maar wat bedoelt gij Is hij er dan geweest dezen morgend: 'US- ja, ik zag hem tcrugroeion hij moet er geweest de zjjn. der Neen. neen, hernam de andere iet wat barsch hij zal uit visschen geweest zijn hij is verzot op visch, en er is meestal zeebaars in de buurt aan de der Grondwettige en Bewarende Vereeniging van 't Arrondissement Aalst. Maandag lest vergaderde, alhier ten lokale van den Katholieken Kring, ter Groote Merkt, het Komiteit der G. B. Vereeniging van ons Arrondissement, ten einde eene beslissing te nemen aangaande het ontwerp van nieuw reglement opge steld door eene bijzondere Commissie van Afgevaardigden der verschillende Kantons. Dit ontwerp werd door de Vergadering algemeen goedgevonden en, mits eenige wijzigingen van ondergeschikt belang, eenparig goedgekeurd. Er werd verder nog besloten dat het ontwerp ter bespreking en definitieve goedkeuring zal onderworpen worden aan de heeren Afgevaardigden der Kantons aangewezen ingevolge de bepalingen van het thans nog bestaande reglement. Wij twijfelen geenzins of de heeren Afgevaardigden zullen het ontwerp bij treden, want, volgens ons, beantwoordt het ten volle aan de nieuwe toestanden en noodwendigheden die uit de herziening van art. 47 gaan voortvloeien. Het nieuw reglement behelst in 't kort gezegd A. Inrichting van een plaatselijk Komi teit in elke stad en gemeente B. Inrichting van een Komiteit in elk Kanton. C. Inrichting van een algemeen of Midden-Komiteit in de Hoofdplaats van het Arrondissement. Deze vcrschillige Komiteiten zullen aan elkander wel verbonden wordenzoo dat het groote Katholieke Kiezersleger hier met eensgezindheid ten strijde zal kunnen geleid worden cn, onder het Katholieke Vaandel,nieuwe maar nog schitterendere, nog glorierijkere zegepralen te behalen dan vroeger. De aanduiding der kandidaten voor Volkskamer en Senaat zal gedaan worden door de Afgevaardigden van al de gemeen ten, op voet van 1 Afgevaardigde op 250 inwoners. De breuken van 125 inwoners ten minste geven ook recht op een Afge vaardigde. Elke gemeente, hoe klein ook, zal ten minste twee Alge vaardigden tellen. Het getal der Afgevaardigden in de 81 Steden en Gemeenten van ons Arrondisse ment, zal dus tot meer dan 700 beloopen. Al wie belang stelt in de toekomst der Katholieke Gezindheid in ons Arrondisse ment, zal met uiterst genoegen bestatigen dat er geene moeite gespaard wordt om die toekomst te verzekeren. Die toekomst hangt onbetwistbaar af van eene sterke vereeniging gelijk onze Confrater - Le Bien Public van Gent het, in een schrijven van zaterdag 11., zeer wel doet opmerken. Is het niet aan eene sterke inrichting dat wij het te danken hebben, er eindelijk in gelukt te zijn het Arrondissement Aalst, 't welk over 25 jaren bij de twijfel achtige zoo niet bij de liberale arrondis sementen gerangschikt was, in eene citadel der Katholieke Gezindheid te her schapen Wie kan dit betwisten Onze Gentsche Confrater eindigde zijn artikel aldus De Katholieke Partij is dus vooruitge gaan op gansch de lijn, zonder eene harer stellingen welke zij vroeger had gewon nen, le verliezen. Indien wij nu willen weten waaruit die oneindige vooruitgangen voortsprui ten, moeten wij niet lang zoeken. Ongetwijfeld is het niet te verwonde ren dat België, een volstrekt katholiek land, zich allengskens van het liberalism heeft afgescheiden maar België was zoo katholiek in 1862 als in 1893,en nogthans te dien tijde heerschte de liberalen als on betwiste meesters. Er bestond dus eene andere rede, en ziellier deze rede in 1862 waren de Ka tholieken bijna nergens ernstiglijk inge richt, terwijl de Liberalen, sedert 1846, werkdadige en met ervaring aangevoerde vereenigingen bezaten na het Kongres van Mechelen van 1863,hebben de Katho lieken overal met vastberadenheid de hand aan 't werk gelegd en zij zijn voor uitgegaan naar male hunne inrichting vollediger en steviger wierd. Dat deze ge wichtige les nooit uit het oog worde ver loren Met een kiezerskorps 't welk al de burgers 25 jaren oud zal tellen, zal de inrichting nog meer noodzakelijk we zen dan met het cijnskiezerskorps. Ziedaar wijze woorden die elk redelijk mensch moet bijtreden.... Immers zonder eenheid, zonder sterke inrichting kan men niets goeds te wege brengen <lat is eene kwestie van ge zond oordeel Het is bijna onnoodig te doen uitschij nen dat onze doorluchtige Mirrceus van Chipka die reeds meer dan eens met het gezond oordeel in twist en tweedracht heeft verkeerd, er gansch anders over denkt, dan alle beredend mensch Volgens Pier Kritiek is er geene inrichting der Katholieke partij noodig, dat ware de kiezers kettenen de kie- zers behandelen als onbekwamene dom- me schepsels, die niet konnen oordee- len, die moeten geleid worden, onder voegdij gesteld van afgevaardig- den; die niets te zeggen hebben aan de nieuwe kandidaten of niets te vragen aan degenen,die in hunnen naam in de Kamer gezeteld hebben.In de leiding van zulk kiezerskorps is veel tucht, veel trots en veel dwang noodig; en ook veel geld om te trakteeren met eetma- len en met ontzachlijke tonnen bier rotsen. Er zün wel meer dingen waar hij op venot is mompelde de jonge man. Hij ziet zoo nauw niet wat er in zijn net komt, niet waar, Sam Och, zwijg toch, jongeu, zwijg toch Om uw eigen bestwil, zwijg toch Gekheid, Sam Het is immers waar Ik dacht zeker dat hij hier stond, toen ik u zag. Men kan altijd aan liern merken of er iets in aantocht is. -- Moet ik mijne hand op uwen mond leggen, M. Rob riep de andere gejaagd. Neen, dat behoeft niet. Maar heb ik geen gelijk' Wanneer hij zoo in de buurt aan de rotsen blijft, is cr zondereenigen twijfel een schip in het zicht. Stil toch, jongen, Zie eens bcel voorzichtig daar ginds, achter die scherpe klip, waar het klimop over heen hangt ziet gij daar niets Neen, neen jongen, zeg dat nietHet zou vrcc- selijk lijn, met zulk eenen nacht in het vooruitzicht 1 Een groot schip zou onmogelijk, tegen den storm in, om gindschen hoek kunnen komen De jonge man hield de hand boven de oegen en staarde naar de klip, waar men op een smallcn rand. eenen voet of twintig boven dc witte linie van schuim, die het heele strand omzoomde, ccne menschelijkc gestalte onderscheiden kon, zwart afstekend tegen dc donkergrijze, en alleen even te zien wanneer een rukwind het opgeworpen zeeschuim uiteenjoeg. Juist, zooals ik dacht, Sam, zegde de jonge man driftig. Die schurk Meneer Rob, begon de andere nogmaals waar- Die zijn vrijheid verkoopt moet uit- gekocht en betaald worden. Pier is dus voor de verwarring! Overigens dit stemt goed overeen met zijne geestvermogens waarvan wij weke lijks bij het lezen van Het Land de helderste uitwerksels aantreffen in hoofd artikels (zooals Pier dat noemt) die waardig zijn onderteekend te worden door Wantje Vvan Papenrode of Caste- leyn van Eecloo En men neme wel in acht dat Pier, alias Min'oeus, zelf overtuigd is dat hij eene dwaasheid bedrijft wanneer hij be weert, dat de katholieken ongelijk hebben zich in te richten om tegen de vijanden van Godsdienst, Vrijheid, Vaderland en Samenleving ten strijde trekken. Hij verwacht er zich zelfs aan dat nie mand zijne zienswijze doelen zal, ('tis immers 't gewoonelijk lot van Pier) want hij schrijft Zelfs al icaren al de gazetten er- voor,dat bekrompen, vrijheidsmoor- dende stelsel zou eene zelfsmoord zijn. Immers Pier wil zijn vrij woord heb ben, lees vrije kritiek en gezaag, dat eindelijk in gezeever verandert... Maar dat Pier zich gerust stelle, hij staat niet alleen in de wereld om zijn uitzinnig stelsel voor te staan hij heeft een waardige makker gevonden in Klokke Poeland - welker advies Pier overneemt en enkadreert,en waarlijk het is waardig van in een lijstje gezet te worden. Menoordeele Op de puinen der oude Katholieke Partij, die met harenstrammen gang niet opgewassen is om den Volkstroom te lei den, wordt eene nieuwe partij recht ge trokken. 't Is de Christene Vlaamsche Volkspartij. Eerst en vooral zal die Partg zorgen voor de volledige Vrijheid der Kiezers. Geen komiteiten meer die alles ondereen schotelen en de Kiezers maar gebruiken tot simpele,lijdelijke knikkers en doppers. Geen afgeveerdigden meer zonder wettig mandaat, die de kiezingen bewerken alsof zij alleen kiesrecht hadden. Neen, neen, niets anders dan een poll of geheime stemming als er meer kandidaten zijn dan zetels. Alle kiezingen rekenschap vragen aan de lastdragers. Alle Kandida ten door den geheimen poll. Dan zullen onze Gekozenen wel doen wat de Kiezers willen en zal 't Volk voordeel trekken uit zijn stemrecht. Anders is weer 't Volk gefopt. Wat die partij vooral zal bewer ken en doordrijven, is een thema voor later. Klokke Roeland.) Do Hongaarsche doctors van Klokke Roeland (dat verwondert slechts dege nen welke die vieze apostels van dichtbij niet kennen,) zouden geerne.oh! zcergeer- nehunne netten in troebel waterken schouwend. Ziedaar, zie... daar, is bij alEen driemaster, Sam Neen, 'neen, iets meer westelijk... vlak onder de lecghangende zwarte wolk Hij greep zijnen gezel bijna wild bij den arm en was op hel punt om de hand in de aangewezen richting uit tc strekken maar de sterke zcebank hield hem tegen. Niet doen, meneer Rob., niet wijzen. Anders ziet hg ons. Ja, nu zie ik het schip ook.Gü hebt gelijk, jongen het is een driemaster, en geen kleintje Zou hij den hoek om kunnen komen, Sam, zeg De man gat geen antwoord, maar bleef voor zich uitstaren naar de zee, als wilde hij dc kansen berc- kenen, dc kansen vbör en tegen het groote schip, dat daar met den storm worstelde. Soms kon men het even zien, drie hoogc masten, waaraan hier cn daar een lapje zeil fladderde. Maar een oogenblik later dween het wcêr in den mist, die over de onstuimige golven gezweept werd; en terwjjlde drie mannen da stonden te zien, daalde de nachtzoo snel alsof er eensklaps een groote, zwarte sluier over de zee werd uitgebreid. Hij zal er wel neven afkomen, niet waar, Sam En de zeeraaf zal moeten vasten van avond. O, stil jongen stil toch 1 riep de ander met heesohc stem, Weg, jongen, spoedig 1 7.jj hadden nog juist den lijd gehad om de gevaarlijke plaats te verlaten en eene andere standplaats te kiezen, toen er eene geweldige golf kwam aanrollen, die hen zeker zou hebben meegesleept, indien z(j zich niet werpen met de hoop 't eene of 't andere mandaatje, al ware het dat maar eentje van Volksvertegenwoordiger, op te visschen... Maar zie dat begrijpen wij maar al te wel van den kant der misnoeg de, mistrouwde en heerschzuchtige Klokke Roelanders.... Maar wat mag tocli onze doorluchtige Mirrceus van de verwarring, van het troebel waterken verwachten Dat zal hij ons toch zeker wel eens wellen uitleggen Onder die hoofding behelst de nQazette vanThielt - de volgende tnededeeling, en wij ook zien er geen bezwaar in ze in Den Denderbode meè te deelen. Onze lezers landbouwers kunnen eens oordeelen. Zeer waarsehijnelijk zullen zij niet al van het geopperd gedacht zijn. Voor vandejare trouwens zou het wel kunnen de vrage wezen Gaan wij hier in 't land graan genoeg hebben, ook voor het vetten van onze beesten - Nu, ziet hier Langs alle kanten beginnen in België de landbouwers in te zien dat de landbouw de noodige bescherming niet heeft.Zij zien hoe Duitschland en Frankrijk inkomrech- ten op graan en vee gelegd hebben, om den Duitschen en Franschen landbouw te bevoordeeligen, en staan verwonderd dat hier hunne wetgevers, die zij naar de Kamers zenden, ook zulke rechten niet stemmen. Weihoe,men spreekt in de Kamers over de middels van aan de gevangenen een werk te geven dat geene mededinging zij voor het werk van nijveraars en am bachtslieden. Alle Kamerleden zijn 't ak koord om te zeggen dat onze gevangenen, door hunnen arbeid, de nijverheid en den arbeid van eenige andere Belgen niet mogen van prijs doen verleegen en zie, vreemde overzecsche landbouwers mogen met de onze vrijelijk dingen en worstelen, niet met onze geburen de Duitsche en de Fransche, maar hier met de onze Het wordt tijd dat de wetgeving de be langen der boeren behertige zoo als die der overige Belgen. Men spreke niet van belasting op het brood en op het vleesch;- het is eenvoudig eene belasting op den vreemden landbouw, door welke belas ting onze landbouwers hun graan zullen kunnen verkoopen in stede van het aan hun vee te moeten geven. Is het graan goedkoop, de landbouwer heeft het liever als veevoedsel te gebrui ken dan koeken, oliebrood, enz.zoo wordt dan het vee slechter gevoed, en tevens zoo lijdt den handel. Daarbij, hoe zou do landbouwer zijnen veekweek uit breiden, indien hij niet betaald wordt voor zorgen en kosten In dezen tijd van herziening, spreekt men gedurig van het voorbeeld van Duitschland en Frankrijk men vindt dat als die twee landen iets doen, het zoo hadden kunnen vastklemmen aan eenen rotsblok. Nu kregen re wel een stortbad en eenige builen en schrammen, maar toch bleven zt) op de bcencn en staarden ademloos voor zich, naar de schuimende, kokende ce. Waarom zegt gij niet wat ge meent, Sam t riep de jonge man gejaagd. Gij hebt er immers verstand van, de driemaster komt er, niet waar? Dcruwc, verweerde zeeman antwoordde niet ter stond. maar nam zijnen zuidwester af, om het zee schuim van zijn gelaat cn het zweet van zijn voorhoold te wisschen. Hat weet God alleen. M. Rob, zegde by eindelijk op ernstigen toon; en mompelend liet hij er op volgen: Vcrwenschte kerels Hij is weer in den vuurtoren geweest cn heeft hun rhum gebrachtGod zal hen straffen. Waarom steken zij het kustlicht niet aan Er schuilt eene zonderlinge bekoring in den storm dezelfde tooverkracht, die den zwakken mensch naar den rand van eenen afgrond drijft cn hem dwingt neer te zien in de duistere diepte- Zoo ging het nu Robert Fleming. Hij wilde, hij moest het einde afwachten van den geweldigen strijd> waartegen de arme schepsels op het verongelukte schip niets vermochten. Hij stond ouder de donkere, overhangende rots maar do seinwachtcr van gindschc vuurbaak, buiten het bereik van de golven, maar blootgesteld aan dc volle kracht van den wind, half verblind door het opgezweepte schuim, hield de eogen onafgewend ge vestigd op de plaats waar het schip voor het lest was gezien. Sam Combe keerde zich telkens om, ieder oogenblik verwachtend dat hij eindelijk bel seinlicht zou zien stralen op den vuurtoren, die midden uit de zee scheen op te stijgen. Eene lijn van witgepluimde golven wees nog even de ligging san van den Zwarten Kam, waarop de toren gebouwd was. Dc nacht daalde hoe langer hoe meer, half verdwaasd door het bulderen van den wind en hel donderend geweld van de branding, drongen de twee wachters boe langer hoe dichter tegen de rots, als gevoelden zij behoefte aan een onwankelbaar steun punt, en half tegen elkander geleund bleven zij, zon der een woord te wisselen, het vrecselijkc schouwspel gaaslaan. In het dorp schenen de lichten, en hier cn daar be woog zich een glinsterend stip tusschen de rotsen^ waarschijnlijk dc lanteern van eenen visscher, diet bezorgd voor de veiligheid van zijne boot, deze nog iets beter ging vastsjorren, Eens of tweemaal flikkerde er ook iets, dat op een llambecw geleek, door den mistmaar het groote licht op den vuurtoren, dat needs lang had moeten branden als een haak voor de rampzalige worstelaars tegen wind en golven, verscheen niet, en alles was en bleef dikke duisternis. De twee wachters konden niets onderscheiden dan de witte vlokken, die telkens met spookachtige snel heid kwamen aanrollen, cn zich aan buune voeten sehrnen neer te leggen. (Wordt voortgezet.).

De Denderbode | 1893 | | pagina 1