NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Üouüerdag 16 November 1893. 10 centiemen per nummer. 48ste Jaar, i\° 2827. advertentienprijs Boterhandel. Politiek overzicht. I Commissaris van Politie. LANDBOUW. Nieuwe kieswet. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRI.AS - f élad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder aagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. iie onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van t.-fö schuldenaar. Men schrijft in bij C- VAN DE PUTTE-GOOSSEN8, Korte-Zoutstraat, i*. 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijosdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Guique suum. Aalst, 1£» November 1893 Frankrijk. Leo XIII en het Fransch-Russisch verbond. In den j Figaro huldigt M. Piou, Paus Leo XIII als de eerste aanleider tot het Fransch- Russisch verbond en wijst op de noodza- i kelijkheid van het herstellen van den godsdienstvrede in Frankrijk. Te Carmaux heef! eene vergadering van 2000 socialisten plaats gehad, waar talrijke Kamerleden het woord voerden en die werd gesloten met den roep Leve de sociale revolutie Godsdienstplechtigheid. Zondag hadden in al de kerken van Parijs dien sten van eereboet plaats, ter herinnering aan de honderdste verjaring van de ont heiliging der kerken, toen, op 12 novem ber 1703, de eeredienst van de Godin der Rede werd ingevoerd en de heilige voor werpen in al de kerken werden verbrij zeld. Mgr Richard, cardinaal aartsbisschop van Parijs, las in Notre Dame de acte van eereboet af. Engeland. 107 jaar oud. De ge- j naamde Polly Thompson, die men gelooft de oudste vrouw van Engeland te zijn, is gestorven in het gesticht van Camberwell, in den ouderdom van 107 jaar Afrika. Terwijl de Engelsehen oorlog voeren met de Matabelen, liggen de Duitschers op hun grondgebied in ruzie met de Hottentotten. Uit Kaapstad verneemt de Times dat j de Duitschers, onder leiding van Von Francisco, te vergeefs gepoogd hebben het j gevreesde negerhoofd Witbooi in handen te krijgen. Zij beschoten den berg.op welken Wit booi gevlucht was na een verwoed ge- vecht met de Duitschers, die ettelijke dooden en gewonden hadden. Von Fran- cisco gaf de expeditie eindelijk op. De Duitschers hebben zooveel chance j niet als de Engelschen, maar 't is waar ook, dat ze met geen mitrailleusen schie- j ten op negers, die vechten met pijl en boog De invoer van boter in België blijft altijd aanzienlijk, het grootste deel wordt geleverd door onze geburen, de Hollan ders. Gedurende de laatste maand Sep tember, is er ons 470,204 kilos vreemde boter aangekomen, 't zij eene middelmate van 10,000 kilos per dag. Behalve die min of meer natuurlijke boter, ontvangen wij nog jaarlijks altijd van onze Noorderburen, elf tot twaalf millioenen kilos erkende margarine of kunstboter. Er komt ook van Frankrijk en van de Vereenigde Staten van Amerika maar in onbeduidende hoeveelheid, nau welijks een kilo op twee honderd inge bracht door Holland. In'september alleen is er 1,057,798 kilos margarine ingeko men, 't gene 35,000 kilos per dag ver beeld. Telt op, want, alhoewel, het Staats blad, dat ons die inlichtingen geeft, er onderscheidt tusschen maakt, is 't zeker dat men overal de boter en de margarine dooreenmengelt en de twee stoffen tot het zelfde doeleinde gebruikt. Dagelijks worden dus 51,000 kilos vreemde natuur lijke of kunstboter in België gevoerd. 't Is waar dat een deel van die boter uit het land gaat en onder den naam van Belgische boter naar Engeland, Zwitser land en bijzonderlijk naar Frankrijk trekt. Die landen ontvangen ook van onze melkerijen uitnemende zuivere boter, maar in zulke Kleine noeveeiuuueu uat zij niet te tellen zijn. De cijfers van den uit voer gedurende de maand september ge ven 459,891 kilos, 't zij 15,000 kilos per dag. De invoer, gedurende de maand sep tember laatst, heeft dus den uitvoer van 36,000 kilos per dag overtroffen, 't gene meer dan 13 millioenen kilos per jaar ver tegenwoordigt. Ziehier ten anderen de offlcieele cijfers voor de negen eerste maanden van 1893 Uitvoer 4,553,126 kilos. Invoer 13,478,650 13 millioen kilos boter verbeeldend eene somme van dertig millioen franks die wij naar den vreemde dragen. Die cijfers doen ons drie vragen stellen. De eerste is gericht tot het Staatsbestier: De vreemde boter betaalt bij haar in komen in België noch rechten noch lasten, en onze Noorderburen hebben het gaat schoon om ons te overstroomen van hunne voortbrengsels maar de Belgische boter, om in Frankrijk te gaan, moet 4 centiemen den kilo betalen. Waarom treft in België dezelfde taks den invoer der bo- i ter en hare vreemde vervangster met Er ware daar voor de schatkist eene ernstige hulpbron van 2,000 fr. per dag. iEene vraag aan de landbouwers: Waar om brengt België niet genoeg boter voort voor zijn eigen verbruik Het ontbreekt VAN DEN -(O)- 4« Vervolg. IV. De inspecteur Power had door zijne schijnbaar zoo» eenvoudige vraag een aanwijzing verkregen, welke on getwijfeld van; groot belang'zou blijken tezijn. De hoofd-eominissaris bezat wet is waar niet die gaaf, om als bij ingeving te raden, waar de draad te vinden is, die tot het ware spoor moet leiden, maar bij was toch iemand van groote ervaring en in staat om de weerde zjjner ondergeschikten te beoordeelen. Die Power is niet dom dacht hij bij zichzelfik ben blij dat ik hem bij mij heb hü zal het wel Uitvin den Onbekend met den gunstigen indruk, dien zijn gelukkige inval bij zijnen chef hid teweeggebracht, was Power weêr in zijn vorig stilzwijgen teruggevallen, hetgeen hem echter niet belette, bet verder verhoor met aandacht te volgen. M. Grand ging er zonder ophouden mede voort. Komaan begon hij, rich weder tol de weduwe' wendende, nw e huurster kroeg dus dien brief. Wat gebeurde er toen verder T hier nogthans noch aan bouwland, noch aan weiden, en ons vee bezil kostelijke melkgevende hoedanigheden. Eindelijk, eene vraag, tot de nijveraars: In Holland bestaan er fabrieken die 10,000 kilos margarine per dag voort brengen. Aangezien de verbruiker nu van die vuiligheid wilt, waarom richt men geene fabrieken op in België Ten slotte voegen wij hier nog bij, dat men een zwaar inkomrecht zou dienen te heffen op de margarine. Indien wij, Bel gen, dit vet willen blijven gebruiken, kan men hier fabrieken, oprichten en deze zullen dan toch nog dees voordeel bijbrengen van aan tal van werkeloozen het dagelijksch brood te verschaffen. De oosgt van 1893. Het Staatsblad deelt de volgende offlcieele in lichtingen meè over den oogst van 1893. Daaruit blijkt dat, indien de verschillige vruchten, in 1893, allen geen goede uit slagen opgeleverd hebben, het meerendeel heeft toch opbrengsten gegeven van aard den landbouw te bevredigen. Wat bijzonderlijk de graangewas sen betreft, valt er op te merken dat de kwaliteit der tarwe, in de meeste provin ciën en die der rogge voor gansch het landgoed is: de kwaliteit der gerst laat te wenscnen over iu iraore ucfcic.» het rijk, terwijl de haver van gemeene kwaliteit is. De late zaaingen vooral heb ben geleden. De opbrengst der rogge overschrijdt het middelbare bedrag; de tarwe brengt ten naaste bij zooveel op als er gemiddeld, in de drie vorige jaren, geoogst werd, en terwijl de gerst 20 t. h. onder dit gemid delde valt, staat het beschot der haver gelijk met 68 t. h. van het widdencyfer van het driejarig tijdvak van 1890-1894. Ziehier overigens de opbrengst der graangewassen, in hectaren voor de jaren 1890-1893 Tarwe. Rogge. Gerst. Haver. 1890 24,8 25,1 38,7 43,6 1891 21 20 30 42 1892 26,7 28,2 37,7 38,2 1893 23 26 29 28 Aannemende dat de tarwe en de rogge op ongeveer 555,000 hectaren verbouwd zijn, kan de gezamenlijke opbrengst dezer gt-anen op 13 millioen en half hectoliters nabijkomend beraamd worden, zoodat, geen rekening houdende van de opbrengst van boekweit en masteluin, langs den eenen kant, en van de noodwendigheden der landbouwnijvérheden en voor de be zaaiingen benoodigde granen, langs den anderen kant, kan het tekort van den oogst van 1893 op ongeveer vier millioen half hectoliters geschat worden. Niets bijzonders voor zoover ik weet. mijnheer luidde het antwoord. Ik bleef beneden in de keuken en ben er niet bij geweest, toen zy hem lus... Maar wacht een oogenblik... zij heeft er mij later toch van verteld Ik kwam binnen om over het eten te spreken en t«en zegde zij tegen mij. dat die kennis van haar eindelijk geschreven had. Ha zoo T viel de commissaris haar driftig in de rede. Die kennis van haar had eindelijk geschreven Goed zoo Ga voortwat zegde zij toen verder Zij vertelde mij, dal zij dien avond moest uilgaan en dat zij zeker dacht, dat die kennis hier ook eene kamer zou hyren. Die kennis van haar Y Zegde zij dan niet of het eene dame was of een heer vervolgde de commissaris min of meer uit zijn humeur, omdat hij geen duidelij ker aanwijzingen ontving. Een heer Y herhaalde de eerzame jufvrouw Gre gory, met Biet weinig vorontweerdiging. Ik dacht dat gij toch wel wist, M. Grand, dat ik in mijn huis, dat Goddank te goeder naam en faam bekend staat, nooit aan eene dame die er woont, zou toestaan 's avonds heeren bij zich te ontvangen, of het moest dan haar eigen man zyn... Ik sta hier in de stad als te fatsoen lijk menscli bekend, om zoo iets toe te staan, vooral bij een vreemde. De verontweerdiging van Jufvrouw Gre"for>' was 100 hevig, dat de commissaris b8 brter<chtte van onder werp te veranderen. En bovendien,.ging de weduwe voort, die op dit punt niet zoo gemakkelijk lol zwijgen was te brengen, al was z|j. vreemd hier, dat arme schepsel boven, zjj De aardappelen welke, ten vorigen jare, zeer overvloedig waren, hebben ook in 1893 een zeer ruim beschot opgeleverd. (In 1892, 20,400 kilogr.tegen 18,500 kilo grammen, in 1893). De kwaliteit dezer knollen is over het algemeen als goed te beschouwen. De eerste snede van het hooi bracht niet het vierde van een gemiddeld jaar op. Zoo ook is het met de klavervelden gele gen. De luzerne en de tweede hooisnede is over het algemeen veel beter gelukt de toemaat was overvloedig. Rapen en peeën, zoowel op braak als op navette, zullen eene opbrengst geven; de peerdeboonen zijn veel minder goed gelukt, terwijl de oogst der voederbeeten buitengewoon groot zal zijn. De opbrengst der hop overtreft die van een gemiddeld jaar de kwaliteit is goed, uitgezonderd van de hop die te laat ge plukt werd. Het vlas heeft weinig opgebracht, maar de kwaliteit is goed. De suikerbeet is dit jaar bijzonder rijk in suiker en het beschot is voldoende. De marineofficiers werden vrijdag door de commissie niet tot de boventallige dubbele stem toegelaten. De levenslange uitsluiting voor mili taire gcucgi met 5 stemmen tegen 3. De militaire degradatie zal niet bijzon der aangestipt worden, daar zij vervat is in de algemeene uitsluitingen. Het ontnemen van den graad van offi cier, krachtens de wet van 1836, zal eene onbevoegdheid van 10 jaar na zich slee pen zelfde termijn voor de incorporatie. De commissie onderzocht daarna de proceduurregels voor de beroepsrecht banken. In de zitting van verleden zaterdag heeft de commissie der XI uitspraak ge daan over het vraagpunt der ondersteun den. De regeering stelde voor, zooals men weet, alle door openbare liefdadigheids gestichten ondersteunden van het kies recht uit te sluiten. De commissie heeft met 3 stemmen (MM. Houzeau, Lepage en Feronj tegen 1 (M. Visart) en 7 onthoudingen (de leden der rechterzij) den tekst van het gouver nement verworpen. Naar de meening der leden, zal men wel een aanneemlijk middel vinden, om de ondersteunden der offlcieele liefdadig heid uit te sluiten. Men heeft een voorstel van M. Feron, wis een recht fatsoenlijk mensch, eene echte dame, daar wil ik op zweren, zij zou zoo iets niet in haar hooH Ilebben gekregen, ik heb hare vriendin trouwens self gezien Wacht eens, had gij dat maar dadelijk gezegd Hebt gü hare vriendin gezien Is die dus inderdaad 's avonds hier gekomen Zeker, mijnheer.Hetarme schaap ging 's avonds, tegen donker, zoo vroolijk als ik nooit gezien bad, de deur uil, cn kwam een paar uren later met liare vriendin terug. Hoe laat was het toen T Op slag van elf ure, mijnheer. Ik hoorde de klok eenige minuten later slaan. Kr is een trein van Londen, die om half elf hier aankomst, merkte Power op. Dat zou met den tijd goed uitkomen, als zij ten minste gewandeld hebben. Volkomen juist zegde de commissaris, rich oamiddelijk weer tot de weduwe wendend Kwamen zij met een rijtuig Neen, mijnheer, zij kwamen te voet. Goed sprak M. Grand en vervolgde daarop .met meer ernst. Pas nu goed op, juffrouw GregoryTracht u alios zoo duidelijk mogelijk, to binnen te brengep. Gij hebt gezegd, dat gü ze 'aagt binnenkomen, niet waar f Jawel, mijnheer, ik deed zelf de deur voor hen open. Zy kwam het eerst binnen om de andere den weg te wyzen, bare vriendin liep vlak achter haar. Hoe zag die vriendia er uit Y Ja, het was nogal donker in den gang. Ik brand betreffende het kiesrecht aan de onder officiers, verworpen. De voorstellen, over het inrichten eener bijzondere jurisdictie voor kiesza- ken, werden voorbehouden. Post /.e^ela. Ter gelegenheid der Wereldtentoonstelling die in 1894 te Antwerpen gehouden wordt, zullen post zegels met het wapen dier stad uitgegeven worden. Die zegels zullen dienen tot dezelfde doeleinden als de gewone postzegels. Een ministerieel besluit van 2 novem ber zegt verders Op voormelde postzegels zal 't opschrift 1894 Anvers-Antwerpen, Belgique-Bel- giè staan. Zij zullen daarenboven voorzien zijn van een strookje met de melding ne pas livrer le dimanche Niet bestel len op zondag, De weerden en kleuren dier zegels zijn bepaald als volgt 5 eentiemen groen op roos 10 cen tiemen blauw op roos 25 centiemen karmijn op blauw. Voormelde postzegels worden verkocht en gebruikt in dezeffde voorwaarden als de gewone postzegels gedurende hunnen die den. 31 december geen gas en de lamp stond in de keuken. Ik kan alleen zeggen, dat het eene slanke vrouw was en dal zij reistaschje in de hand droeg. Hebt gij haar gezicht gezien Maar gedeeltelyk, mijnheer. Het was erg koud dien avond, wij hebben vroeg winter dees jaar, en zy had zich tot aan ce ooren warm ingest->pt met een dikken sluier voor het gezicht. Het eenige wat ik gezien heb is, dat zy donker haar had evenals de andere. En hebt gij haar dan niet nauwkeuriger gezien, toen zy samen door den gang gingen Neen, mijnheer 't Was daar nog donkerder dan aan de deur. En toen zegde de arme sukkel daarbij nog tegen mij Dit is de vriendin, van welke ik gesproken heb, juffrouw Maar zij is zoo kond en vermoeid, dat wij dadelijk naar boven gaan, en daamm drong ik er niet op aan. dat zij in mijne katuer zouden komen om wat te nuttigen, ik had juist nogk»ud vleescb van 's middags over en alles klaar gezet, maar zij bad zoo'n groote haast. Zij hadden niets noodi zegde zü en bedankte mij nog Toen klommen zij vlug de trappen open sedert zag ik hen niet meer Zaagt gij, hep niet meer Y herhaalde dc commis saris eenigzins verwonderd cn teleurgesteld. Dat is jammerHoe was die vreemde gekleed Y Zy had zoo'n regenmantel aan met een kap van donker goed, zooals de dames tegenwoordig op reis dragcn.cn een gewonen hoed op. Over hare schouders droeg zij een sjaaltje, dat zij'over haar mond en ooren had getrokken, zoo los omgeslagen, weet gü Y met een hangenden punt over den schouder. De uitgifte dier postzegels zal beginnen op den dag dat de tentoonstelling geopend wordt. M. Frère de oude leider der doc trinaire partij, komt een vlugschrift uit te geven over de herziening. Dit schrift bewijst dat hij den autokraat van vroeger is gebleven, zeggende Ik alleen beveel en dit is voldoende. M. Frère verdedigt een versleten pro gramma, 't welk onmogelijk het doctri- narism kan heropbeuren.want h(j spreekt in naam eener doode partij die men on mogelijk nog, zal, kunnen doen verrij zen. Ook wordt zijn vlugschrift door velen als zijn politiek testament aanschouwd. Maar wie zullen zijne politieke erfgena men zijn Het doctrinarisra is van 't politiek tooneel verdwenen en zal er nimmer op verschijnen. De radikalen die door den autokraat gevoelig getroffen geworden, zijn woe dend en, naar 't schijnt, is een der leiders van de uiterste linkerzijde der Volkskamer bezig aan 't opstellen van een gepeperd antwoord. In liberale kringen is men zeer bekommerd over dezen toestand nu voor al er spraak is van vereeniging der libe rale strijdmachten. wat voor indruk maakte zij op u Zegde zy niets tegen u Geen enkel woord, mijnheerZij bleef maar stpkstijf achter hare vriendin staan, maar zij zegde niets, niet eens goeden dag of goeden avond Ik dacht seffens, dat is een vreemde, die geen engelsch kent, zoo'n fransche schoolmadam, dacht ik. En toen gingen zy samen naar boven Y Ja, mynheerIk had niets voor de andere la orde gebracht, dat was mij gevraagd door hel arme schepsel boven Zy konden zeer goed in étn bed slapen, zegde zij, nu, dat is waar mijnheer, want het is een vol twee-persoons-bed, mijnheer, er zouden er wel drie in kunnen slapen, wat de ruimte betreft. En hebt gij sedert geen enkel geluid gehoord Y Ik was in de keuken, mijnheer, om het vuur uit te doen en alles voor 's morgens vroeg gereed te zetten, dat doe ik altijd Ik slaap met dc kleine meid, die mij hier zoo wat helpt, een zusterskind vau mü, mijnheer boven vóór op de tweede verdieping als die kamer niel verhuurd is, anders op zolder. Marie, mijn nichtje, sliep al, toen ik boven kwam. Ik gin|,dc kamer hierboven wel voorby en toen praatten zij zeker samen, ofschoon ik niets gehoord heb, want ik luist" nooit aan dc deuren, mijnheer, daar heb ik een hekel aan, M. Grand kon niet nalaten by zichzelven den weusch te uiten.dat juffrouw Gregory wat minder fijngevoelig van geweten op dit punt ware geweest, maar hij vond het beter zyoe gedachten niet onder woorden te brengen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1