NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. HET GEHEIM Donderdag 50 November 1895. 10 centiemen per nummer. 18ste Jaar, N° 2851. Politiek overzicht. Commissaris van Policie. Evenredige verlegenwoordiDg. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post, ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C VAM 3>E PUTTE-GOOS8EMS, Korte-Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des lands. g§ 4 DVERTENTIENPR us Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Cuique suum. Dat is thans geschied en bij de stem- Anlat, S© niovomtoei* 189.* ming, welke deze maand heeft plaats j gehad over de vraag, of aan vrouwen 1 hetzelfde kiesrecht zou worden verleend j als aan mannen, hebben de mannen-kie- j zers met eene meerderheid van eenige I duizenden bevestigend geantwoord. Man nen en vrouwen hebben dus voortaan als kiezers gelijke rechten in Colorado. Eene dergelijke stemming over vrouwen kiesrecht zal in Kansas gehouden wor den. Frankrijk. Eene ministerieele crisis wordt weer in Frankrijk bestadigd alle zes maanden verandert het ministerie.On betwistbaar zal dat in België ook voorval len zoo men de evenredige vertegenwoor diging aanneemt. Kerkelijke Staten. Plagerijen. De Paus is vrij is het alledaagsche deuntje der italiaansche vrijmetselaars maar' er gaat geen dag voorbij, of de ge beurtenissen komen deze beweering tegen spreken. De gemeenteraad van Rome heeft eene nieuwe belasting uitgeschreven, berekend naar het inkomen, en die hij ook op de te Rome gevestigde kardinalen wil toe passen. De kardinalen hebben in een gemeen schappelijk schrijven hiertegen verzet aangeteekend, erop wijzende dat zij on derhouden worden door den Paus, wiens middelen krachtens het beginsel der uit- landigheid van het Vaticaan niet binnen het bereik der italiaansche wetten vallen. Daar het gemeentebestuur deze opwer ping als ongegrond heeft afgewezen, gelooft men, dat de kardinalen het geschil voor de bevoegde rechtspraak zullen brengen. ;eelt Amerika. Vrouwenstemrecht in Amerika. De voorspelling van een gezaghebbend republikeinsch biad in Mi chigan, als zou door de beslissing van het hoogste gerechtshof de veroordeeling van eene wet, waarbij aan vrouwen kies recht wordt gegeven, als ongrondwettig het vrouwen-kiesrecht voor een ge slacht voor het minst politiek onmogelijk zijn gemaakt, heeft blijkbaar alleen dien Staat gegolden. In de Staten Colorada en Texas werd naar vrouwen-kiesrecht gestreefd met inachtneming van de grondwettige voor schriften. De grondwet van Colorado nu heeft eene bepaling, dat het kiesrecht aan vrouwen zal toebedeeld worden, als de volksvertegenwoordiging de zaak aan de stemming der aangewezen kiezers onder worpen heeft en dezen haar goedkeuren. VAN DEN -(O)- 8C Vervolg. Doktor Merritt had weldra alle reden zich met deze keuze geluk te wenschcn. Het vroolijke, levenslustige van den jongen man, gevoegd bij een meer dan alle daagsche kennis van zjjn vak, zijn buitengewone be hendigheid bij heelkundige operaties en hartelijke vriendelijke omgang met de lijders, nam geheel Wool- chcster voor den nieuwen doktor in. Doktor Merritt zag reeds het oogenblik aankomen, waarop hij zijne praktijk geheel aan den jongen man zou kunnen toevertrouwen, hetgeen Robert zeker binnen korten tijd tot een rijk man zou hebben ge maakt, toen hem onverwachts een van de noodlottige slagen trof, die in staat zijn de schoonste toekomst als bij tooverslag te vernietigen een van die laagher- tige, verraderlijke aanvallen, waaraan zelfs de besten onzer zijn blootgesteld en helaas, meestal machte loos tegenover staan Het was de laster, die Robert's verwachtingen den bodem in zou slaan Een zijner vrouwelijke patiënten een getrouwde vrouw klaagde hem aan,dat hij zich jegens haar aan onbehoorlijke uitdrukkingen en ongepaste handelingen had schuldig gemaakt. Hoewel volkomen onschuldig aan het hein ten laste gelegde, zag Robert in, hoe onmachtig hij zich tegenover dezen laster bevond Wet is waar werd de zaak gerechtelijk onderzocht, bg De evenredige vertegenwoordiging, schrijft Het Recht van Antwerpen, is lie den een brandend vraagstuk een twistap pel in de wetgevende Kamer geworden. Men vindt langs den eenen kant hevige gloedvolle voor staanders, en langs den anderen kant harnekkige bestrijders. "Wij vinden dat de evendredige verte- tegenwoordiging een schoone droom is, een prachtvolle theorie, doch zijn over tuigd dat het in praktijk niets nuttigs zal voortbrengen en alleen 't wapen der machteloozen zal zijn van degenen, die geene hoop in de toekomst van hunne partij hebben en overtuigd zijn dat hunne grondbeginsels nooit zullen zegepralen. Een feit staat vast, dit is dat de even redige vertegenwoordiging de dood der Vlaamsche Beweging zou zijn, en den val van Vlaanderen na zich zou slepen. Wij gaan het bewijzen. Nooit heeft onze vaderlandsche strijd een beter oogenblik beleefd, nooit zijn wij dichter bij den zegepraal geweest dan nu. De kleine burgerij, de werkman heeft stemrecht verkregen en zal hopen wij van zijn macht gebruik maken om de volkstaal in eere te herstellen. Aide candidaten zullen verplicht zijn de taalrechten van het Vlaamsche volk te eerbiedigen en te zorgen dat er een einde worde gesteld aan de taaiaristocratie. De democratische geest dringt overal door en het zou ons grootelijks verwonde ren indien zij voor de volkstaal dezelfde rechten niet eischte als voor de taal der zoogezegd richtende standen. Met het cijnsstelsel waar de groote burgerij een overwegende rol speelde zijn wij te Antwerpen erin gelukt eene deputatie naar Kamer en Senaat te zen den die gansch en geheel zonder een enkele uitzondering al de Vlaamsche wetten zal stemmen. welke gelegenheid al de getuigen eenstemmig voor Power waren en uitbundig zijnen lof verkondigen, wel sprak de aanklaagster zich zelve in haar verhaal op alle punten tegen en verwarde zich eindelijk zoodanig, dat zij tot de grofste en meest tastbare leugens hare toevlucht moest nemen en de rechtbank Robert m eene sierlijke rede en met een scherpe berisping tot de aanklaagster, van alle schuld volkomen vrijsprak, maar.... zijne loopbaan was gebroken dat voelde niemand duidelijker dan hij zelf. Het schandaal was te groot geweest en gelijk het bij dergelijke gelegenheden altijd gaat men geloofde liet wel niet van doktor Power, maar... ieder dacbter het zijne van. Doktor Merritt zelf was de eerste, die in deze zaak het voorbeeld gaf: hij ontving Robert met de uiterste koelheid. Doktor Merritt behoorde nu eenmaal tot die mensclien, die in de meening der wereld hunne god heid zien. Robert Power had zich aan dit geloof bezondigd en moest dus als een schurftig schaap uit de kudde wor den verwijderd. Hij ontving een wenk van den ouden heer. dien hij maar al te goed begreep. Een inderdaad schuldig man zou die zaak vervolgd hebben, al had hij ook van het eene proces tot het andere moeten komen, maar Robert deed niets van dat alles. Zijn eigen ge- gemoed, zijn gevoel van eer was tc zeer gekrenkt, om iets anders tc gevoelen dan smart en diepe verachting voor eene wereld, waarop een enkel woord van gc- meenen laster zulk eene heerschappij kon uitoefenen. Van één ding was hij zekerde vrouw, die hem aan geklaagd had, was slechts een werktuig in de hand van anderen geweest.Er moest iemand in de stad zijn, die hein kwaad wilde die hem wilde vernietigen! Te vergeefs pijnigde hij zijne hersens om den uinn te vinden, die cr belang kon bij hebben, hem onschadelijk Nu dat de werkman, de kleine burger kiezer is, zal onze afvaardiging nog Vlaamschgezinder zijn. Waarom zou men in de andere kies omschrijvingen van Vlaanderen en Lim burg niet even goed candidaten kunnen aanduiden die allen de verbindtenis namen, het Vlaamsch programma in de wetgevende Kamers te stemmen. Eens dat gansch Vlaanderen en Lim burg zoowel als Antwerpen Vlaamsch- gezinde gekozenen hebben, dan worden de Vlaamsche grieven in een paar jaren gansch en geheel opgelost,- want tegen zulke meerderheid is geen ministerie bestand. Wat zou er nu met de vertegenwoor diging der minderheden geschieden In Wallonië zullen eenige katholieken in plaais van liberalen gekozen "worden maar die blijven toch Walen» ze zullen erflijk en altoos tegen de rechten van het Vlaamsche volk stemmen de rassenhaat is bij hen niet uitgedoofd. In Vlaanderen, Limburg en Antwerpen zal men in de Kamers plaats maken voor eenige doctrinairs echte steunpilaren van de parti cle la France want, wat men ook moge zeggen, behalve twee of drie groote steden, zijn het de doctrinairs die nog altoos de liberale meerderheid in de Vlaamsche provinciën uitmaken. Men ziet dus welk gevolg de evenre dige vertegenwoordiging zal hebben versterking der Franschgezinden op ge heel de lijn, die met behulp van de bureaucratie, Vlaanderen gansch en geheel zullen verpletteren. Hebben die Vlaamschgezinden welke verdedigers der evenredige vertegenwoor diging zijn, daar wel eens aan gedacht De dood der Vlaamsche beweging, de ver slaving van Vlaanderen zal nochtans het logieke gevolg hunner pogingen zijn. De evenredige vei'tegjen- woordiging is zeer rechlveerdig, hooren wij gedurig roepen. Wij zullen cr nog bijvoegen dat zij in theorie zeer schoon en zelfs verleidend is voor dezen die uit het oog verliezen dat ze in de praktijk, vooral in het Vlaamsche land, aan 't volk zure en zelfs bittere vruchten zal opleveren. Voor Kamer en Senaat is het stelsel slecht door en door slecht. In deze twee vergaderingen heeft er altijd eene minder heid bestaan en zal in 't vervolg voor zeker behouden blijven. Wat de provincie ou» gemeente betreft temaken Hij was zich geen enkelen vijand bewust Hij had niemand bcleedigd integendeel, zijn geduld en vriendelijkheid waren algemeen geroemd Van waar was die geheimzinnige vijand komen opdagen?... Wat had hij voor?.... Dal waren intusschcn vragen, met welker oplossing Power zich niet lang kon bezighoudenna de houding, die doktor Merritt had aangenomen, was zijn verblijf te Woolchcstcr onmogelijk geworden. Hij zegde zijn dienst op, schudde zich het stof van ziju voeten en vertrok naar Sandbank, waar de ecuigc broeder zijner tc vroeg gestorven moeder woonde, de leste bloedver want, dien hij, zoover hij wist, nog bezat de eenige altbaus, die hem slecds met liefde en hartelijkheid was blijven gedenken. De ontvangst was zoo hartelijk, dat Robert een tweeden vader meende gevonden te hebben. Met dal al bleef bet de groote vraag, wat verder tc doen Vestigde hij zich aan de badplaats als geneesheer, dan bestond er alle kans, dat zgn verleden onderzocht, nagegaan en besproken zou worden, het afschuwelijke lasterlijke gerucht zou onvermijdelijk naar Sandbank overwaaien en zijn toestand onmogelijk maken. Gelukkig bezat zijn oom Pierson, die al sedert jaren, na het aan kant doen zijner zaken, te Sandbank woon de, als een door ieder geacht man, geenj geringen invloed bij de plaatselijke overheid. Hij boorde van een open plaats bij de stedelijke policie en sprak er Robert over, die onmiddelijk de gelegenheid aangreep zich onafhankelijk tc maken. Toen de oude Pierson stierf had de inbraak bij M. Kingsford nog niet plaats gehad en Robert was nog gewoon policic-agenl zijn plicht met de grootste nauwgezetheid vervullende, maar altijd strijd voerende tegen de herinneringen, die hij tc vergeefs trachtte tc vergelen en zich alleen troostende met de gedachte, daar kan iets voor gedaan worden. Wij herhalen dat wij het stelsel over eenige weken door LeBien Public meê gedeeld, blijven verkiezen boven de evenredige vertegenwoordigingdie,onder vele opzich ten, voor de belangen der katholieke partij hoogst gevaarlijk is. Men zal zich herin neren waarin dit stelsel bestaalde kie zers zouden in drij reeksen worden ver deeld, een 3lem, twee stemmen en drij stemmen, elke reeds een derde der ledon benoemende. l*etitïe. Evenredige vertegen woordiging. Het Fondsenblad van zaterdag 11. deelt de petitie meê bekleed met de 201 Gentsche handteckens.die aan de Wetgevende Kamers is gezonden. Slechts 201 voorstaanders op wellicht 35 duizend kiezers die Stad Gent tellen zal, 't is mager tot op den graat. Doch indien dit getal Gentsche voor staanders dood mager is, dan.moeten wij toch bekennen dat zij in hoedanigheid ge wichtig zijn, want ten meerderen dcele zijn het hooggeleerde bollen en verlichte geesten Op die 201 onderteekenaars telt men 70 advocaten,45 leeraars aan de Hoogschool, en meer andere geleerde en bekwame lieden. Doch dit is niet te verwonderen, want even als de H. Schriftuur, is het evenre dige stelsel op vele plaatsen zeer duister en dus ook onverstaanbaar voor het vul- gum pecus, 't is te zeggen, voor den mensch met gewoon begrijpvermogen. Aan deze laatste omstandigheid is het dan wellicht toe te schrijven, denken wij, dat het publiek er zich overal zoo bitter weinig om bekommert. Hier te Aalst ook zijn het geleerde bol len, verlichte geesten, verstandige lieden die aan 't hoold staan der beweging. Het Aalstersch gemengd Comiteit, 't is te zeg gen, liet Comiteit bestaande uit liberalen, catholicken en oude ruziestokers, telt van den kant der liberalen: een advocaat, een oudvoorzitter en een dienstdoende rechter aan onze Handelsrechtbank, en van den kant der catholieken en ruziestokers 2 advocaten, een fabrikant, de pastoor van Chipka, in partibus infidelium, en Mir- rceus, de vermaarde zeeveraar. Gelijk men ziet, 't is gelijk te Gent, want, volgens zeker heerschap, zijn de tegenstrevers der evenredige chineezerij alhier ook baalzuchlige bekrompene geestenachteruitkruipers. Verscheidene malen ter week verga dert dit gemengd Comiteit ter CaféMin- nardNieuwstraat en wordt daar door den aalmoezenier, achter pot en glas, alles geschoteld en gelepeld. Wondere dut men hier althans niets van zijn verleden wist en hij, bij de weinigen, die zich om hem bekommerden, niets anders hekend stond dan als de neef vau den ouden Pierson. Reeds begon de tijd ook bij Robert zijn genezenden invloed tc doen gevoelen, toen het vinden van het afgescheurde briefje in de villa op den Hamiltonschcn weg, zijn geest als met geweld wéér naar het treurig verleden terug voerde. Even duidelijk cn wreed als toen gevoelde hij de pijnlijke smart der onverdiende vernedering. Een onbestemd gevoel kwam over hem, als moest het lot. dat de ongelukkige vrouw getroffen had. met een gehcunzinnigen band aan zijn eigen verleden ver bonden zijn. Het duurde maar een oogenblik en hij zoij het onmogelijk onder woorden hebben kunnen brengen, veel minder verklaren, zelfs voorzichzelvcn. Hij voelde het alleen maar, meer nict.voor het overige was alles tastbare duisternis rond hem, en dat was dan ook de reden, dat M. Grand, de policie-commis- saris, dien dag niets vern men zou, dan dat zijn ondergeschikte fransch verstond. VII. - Het is een werkje voor de detectives, let op had de weerdige commissaris uitgeroepen en het bleek, dat dc ervaren beambte hierin juist gezien had. Hel was niet denkbaar, dat dc juslicie het onderzoek eener zoo gewichtige cn duistere zaak als de moord de Rob-Roy-Villa bleek te zijn, uitsluitend aan de siedclijke rustbewaarders zou overlaten. Deze lieden waren leer goed uitstekend zelfs voor de gewone overtredingen, voor het waken tegen openbare dron kenschap. hel oppakken van rustverstoorders, die var de zondagswet niets wilden weten en meer dergelijkcn dingen ziet men daar ook. Eene hand waarmeè men Mirrceus, eenigen tijd geleden, bedreigde wafels te zullen toedienen, is nu een zoete vriendenhand geworden. Maar wat is, 't is eene plaag onzer eeuw van zooveel karakterlooze lieden te ontmoeten. Wat de Aalstersche petitie betreft, tot hiertoe hoorden wij er weinig van, doch naar't schijnt gaat de vlieger niet goed op. Wat er dan ook van zei, ongetwijfeld zal Het Land van Aalst de naam lijst meèdeelen van al dezen die de petitie zullen onderteekend hebben en dan zal men al de Aalstersche geleerde bollen even als te Gent, leeren kennen De Catholieke Vereeniging van Brussel hield zondag 11. eene algeineene vergade ring ten einde onder anderen eene beslis sing te nemen aangaande de evenredige vertegenwoordiging. Vooreerst gaf men lezing van eenen brief des heeren Woeste waardoor hij zich verontschuldigde de vergadeaing niet te konnen bijwonen. Verder zegde onze achtbare vertegenwoordiger dat die be spreking ontijdig is aangezien er geene bepaalde formuul der evenredigheid be slaat, welke moet bevatten 1° de wijze van-stemming 2° de nieuwe verdeeling der kiesomschrijvingen en 3° de benoe ming der burgemeesters. Onmogelijk kunnen wij een breedvoerig verslag meèdeelen over deze vergadering, wij zullen ons dus bepalen te doen bemer ken dat,volgens Le Patriole, de vergade ring samengesteld was uit 119 leden en niet leden, waarvan 79 zich voor en 5 tegen het stelsel verklaarden en 35 zich onthielden. Volgens Le Journal de Bruxelles, waren er slechts 85 leden tegenwoordig waarvan 80 voor en 5 tegen stemden. In alle geval eene vergadering, volgens ons, van weinig belang en 't gene bewijst dat do overgroote meerderheid des volks zich met de chineezerij zoo zeer bekom mert als met jaar één als d'uilen preèkten. Waarlijk wonder is 't dat zekere bladen de cijfers van Le Journal dc Bruxelles aannemen en van de onthouders niet ge wagen. Waarom?.... Wel om niet te moeten bekennen dat de catholieken van Brussel over deze kwestie niet zoo alge meen eens zijn dan men het beweert. Wat Le Patriole, Le Journal de Bruxelles, Le Bien public en Het Fondsenblad, ook verzwijgen, 't is dat de heer Vanderlinden, een afgeveerdigde welke in naam van den Buiten sprak, maar hier betrof het een ernstige zaak en al zeer spoedig na het voorloopig onderzoek, ontving Scol- laud-Yard (het hoofdbureel der policie in Londen) een omstandig verslag van hel voorgevallene, met verzoek een der handigste cn ervarenste detectives, met uitge breide volmacht naar Sandbank te willen sturen Het is onnoodig tc zeggen, dat da moord van Sand bank in dc plaats zelf een ongehoorde opschudding teweeg bracht. Sandbank, de geliefde badplaats, het veel bezochte uitspanningsoord der londensche groote wereld. Nergens in den omtrek vond men plezieriger gezel schap, sehooner strand, frisscher wind en meer af wisseling van vermakelijkheden. Zeker behoorde de plaats dan ook gedurende bet seizoen tot de drukst bezochte. Toen de moord in de Rob-Roy-Villa bekend werd, zag Sandbank er echter betrekkelijk doodsch en verla ten uit. Het seizoen was met den IS october gesloten en dc groote drom der vreemdelingen was van de badplaats verdwenen. In de hotels waren alleen de meer blijvende gasten achtergebleven, die gewoon waren later te komen, cn ook op hen had het ver schrikkelijk treurspel niet weinig indruk gemaakt. De inspecteur Power had de zaak intusscben met den meestcn ievertcr hand genomen. De eommissaris, zelf met dc zaak verlegen en toch wenschende op de Londensche detectives een goeden indruk te maken, had hein volle vrijheid van handelen gegeven. Hij ontsloeg hem van den gewonen dienst en stelde z|jn eenige hoop, om met het voorloopig onderzoek althans een dragelijk liguur te maken, geheel op hem. Power legde zich met hart en ziel op zijne taak toe. Er waren twee feiten, die bij voor alle andere moest weten op te helderen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1893 | | pagina 1